» »

Nacrt popolnega mesta

Nacrt popolnega mesta

«
1
2

Lion29 ::

Zivjo,

nisem vedel ali tatema bolj spada pod nanost in tehnologijo ali sem pod probleme clovestva, namrec govori o obeh..

torej, v zadnjih desetletjih je kar precej govora o okolju, potrosnistvu, varcnosti, etc. Tudi sam v zadnjih letih precej o tem razmisljam in se sprasujem, zakaj ni na to temo vec poudarka.

Verjetno ze kje na svetu obstajajo razlicne iniciative za naredit nacrt (in udejanit) popolnega mesta. Torej mesta, ki bi zadostilo vsem potrebam prebivalcem in seveda, ki bi okolju naredilo cim manjso skodo, ali celo koristilo

Torej zacenjam najprej debato o tem, kaj sploh popolno mesto potrebuje. Potem pa pricakujem, da se bo debata razvila in bi lahko tudi kaj bolj konkretnega postorili v tej smeri.

Torej recimo, da imamo velik plac in bi radi cisto na novo naredili mesto za 2 mio ljudi. Upostevat je potrebno, da tako mesto mora imeti urejena prebivalisca, sole, nakupovalne center, policijo, gasilce, etc (saj veste, saj ste spilali sim city ;)). Zelo veliko poudarka bi dal na tri stvari: transport, energijsko infrastrukturo (elektrika, ogrevanje, voda) in odpadki (osebni, industrijski, korporacijski).

Torej, ideje na plan. Kaj tako (moderno/futuristicno) mesto potrebuje, da bi vse v njem super ziveli?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Aston_11 ::

Integracijo z naravo. Kar pa se infrastrukture tiče, so vse pogruntali že Rimljani.

Lion29 ::

da bo lazje bom jaz zacel.

vodovod
Veliko razmisljam o tem, da imamo tudi na WCju v kotlickih, pa v bojlerju pa za tusiranje pitno vodo. Cemu? Ne razumem, zakaj bi potrebovali pitno vodo, da splaknemo nase sranje? Pa da se stusiramo? Ali pa da stroj opere cunje. Za vse te stvari gre ogromna kolicina (pitne) vode. Sem mnenja, da bi morali imeti ti dve stvari loceni. Torej vodovod za pitno vodo in vodovod za vse ostalo. Po moznosti, da se za vse lostalo uporablja tudi reciklirana voda.
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Utk ::

Pa misliš, da bi bla dva vodovoda cenejša od tega kar imamo zdaj? Lahko bi pa kaj takega naredili na nivoju hiše, bloka ja.
Moj predlog, vse ceste in drug transport pod zemljo.

dzinks63 ::

Moj predlog, vse ceste in drug transport pod zemljo.

Ne pride v poštev, Trojane so zaradi nesreče zaprte cel teden. Vsako prevozno sredstvo naj ima oddajnik in se potem z računalniško optimizacijo uravnava promet za čimvečjo pretočnost.

Lion29 ::

jaz mislim, da bi bila dva vodovoda cenejsa!
Seveda v primeru, da se gradi mesto znova in ne da se dela adaptacija na obstojeco infrastrukturo..

Ravno tega ne zelim, kar si ti predlagal, da bi se delalo nekaj na nivoju hise oz. bloka! Namrec veliko ceneje in bolj uporabno je, ce se dela vse na nivoju mesta in ne da se stuka potem zraven za vsako zgrajeno bajto.

elektrika
Pred parimi meseci sem se vozil po nemciji in akr nisem mogel verjeti koliko his ima svoje fotocelice.

V "nasem" mestu bi tudi lahko to uvedli ampak sem mnenja, da se da pridobiti veliko vec energije iz drugih virov! Rad bi naredil mesto, ki zna crpati in akomulirati vecino ustvarjene kineticne energije. A se mi sploh zavedamo, koliko energije oddajamo, ko samo hodimo po tleh (plocnikih, stopnicah) ? Ogromno. Z inteligentnim sistemom, ki bi znal akumulirati taksno energijo, bi lahko pokrili (govorim precej na pamet) vsaj 5%-20% vseh energijskih (elektricnih) potreb.

V zadnjih letih se veliko dela na tem in tehnologija napreduje, a se zelo pocasi. Menim, da bi moral vsak blok, vsaka stolpnica, vsaka sola, stadion, fitnes, vse ceste in plocniki, nakupovalni centri ...biti povezan skupaj v elektricni sistem, ki bi znal bodisi servirat elektriko bodisi jemat (in akumulirat) elektriko.

Veste mogoce kaj vec o tem? imaste kako idejo kako to udejanit?


Predpostavljamo, da delamo nacrt mesta, ki bi se zacelo graditi recimo cez 20-30 let
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Thomas ::

Za vse te stvari gre ogromna kolicina (pitne) vode. Sem mnenja, da bi morali imeti ti dve stvari loceni. Torej vodovod za pitno vodo in vodovod za vse ostalo. Po moznosti, da se za vse lostalo uporablja tudi reciklirana voda.


Totalna traparija. Vode je v izobilju, če se onesnaži se hitro spuca, sploh ni nobenega teh problemov ki jih ti vidiš.

Recikliranje bo kvečjemu drago in potratno.

Pred parimi meseci sem se vozil po nemciji in akr nisem mogel verjeti koliko his ima svoje fotocelice.


Subvencionirana neumnost.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

galu ::

V "nasem" mestu bi tudi lahko to uvedli ampak sem mnenja, da se da pridobiti veliko vec energije iz drugih virov! Rad bi naredil mesto, ki zna crpati in akomulirati vecino ustvarjene kineticne energije. A se mi sploh zavedamo, koliko energije oddajamo, ko samo hodimo po tleh (plocnikih, stopnicah) ? Ogromno. Z inteligentnim sistemom, ki bi znal akumulirati taksno energijo, bi lahko pokrili (govorim precej na pamet) vsaj 5%-20% vseh energijskih (elektricnih) potreb.


Ja, to bi šlo (mislim da sem na Discoveryu gledal da ima ena trgovina to na parkirišču dano in vsa ta teža, premikanje avtov nekako proizvaja elektriko za celotno trgovino... Seveda pa to izdelati ni zastonj.;) Če bi se ti ta poteza povrnila v kakih 5-10 letih bi bilo solidno, seveda pa ne smemo pozabiti, da če se kaj pokvari koliko stroškov je za popravljanje tega... Npr. požari etc je resna grožnja temu sistemu.
Tako to gre.

M-XXXX ::

seveda pa ne smemo pozabiti, da če se kaj pokvari koliko stroškov je za popravljanje tega...

Ne smemo pa pozabiti, da trgovina praktično KRADE strankam energijo. Stran s takimi bedarijami!

Steinkauz ::

Ma dej s tem štromom tile zeleni si kr ene bedarije zmišljujejo.
Jedrske elektrarne in to je to...
Za vodo pa Reverse osmosis @ Wikipedia

Lion29 ::

Transport
tle se bo dalo veliko napisat. Namrec okoli tega se dela ogromno nacrtov, po televiziji velikokrat kazejo razlicne ideje avtomatiziranega javnega transporta.

zdaj razmisljam o eno nori ideji in sicer:
Imeli bi 5 orgmnih stoplov. In sicer v vsakem kotu mesta enega in in enega v samem centru. Med njimi bi bile speljane ogromne cevi. In sicer tako kot prikazano na sliki

 ideja

ideja



Da bi lahko s pomocjo potencialnne in kineticne energije hitro prisel iz ene strani mesta v center in obratno. Za dvigovanje na vrh teh stolpov, pa bi potrebovali kako drugo idejo. Seveda to nebi bli eni X stopli ampak bi imeli cel kup razlicnih funkcij (nakupovalni centri, pisarne, etc)... Seveda bi bilo
potrebno vzeti v zakup tudi varnost - torej proti potresom, pozarom. bombnim napadom, etc)

Thomas
Ti si zlo ucen clovek. ziher clovek polno idej. Torej ne sam "dissat" nase ideje ampak daj kak konsruktivni predlog. Enako velja tudi za druge!


M-XXXX
Point naj bi bil v temu, da se ustvarja skupna blaginja. Torej ce se energija akomulira iz tvoje hise, naj bi se to stelo v plus tvoji hisi in se bi opd tega odbilo, v nakupovalnih centrih in ostalih javnih prostorih, pa bi akomulirana energija recimo se stela v plus ostalim javnim storitvam (delovanje bolnisnic, policijskih psotaj ali kaj podobnega)... z idejami na plan! Da vidimo zdaj kolko ste kreativni! Zdaj mate moznost, da se izkazete ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

Tear_DR0P ::

vi bi to v eni temi radi rešili, pa ne veste niti kaj je popolno?
imate primere dizajniranih mest. Brasilia je eno izmed takšnih, nihče noče tam živet, Barcelona je drugo delno dizajnirano mesto, za moje pojme super, ampak sem tam "živel" samo 14 dni, tako da verjetno nisem izkusil vseh tegob :D
resno en folk študira leta in leta, zato da lahko take teme diskutira, bi bi pa kar malo preko palca določili kaj bo za vse dobro?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

M-XXXX ::

Torej ce se energija akomulira iz tvoje hise, naj bi se to stelo v plus tvoji hisi in se bi opd tega odbilo, v nakupovalnih centrih in ostalih javnih prostorih, pa bi akomulirana energija recimo se stela v plus ostalim javnim storitvam (delovanje bolnisnic, policijskih psotaj ali kaj podobnega)... z idejami na plan!

Omenjeni sistem proizvaja električno energijo s pretvarjanjem kinetične energije avtomobilov na parkirišču. Avtomobili dobijo omenjeno kinetično energijo s pomočjo motorja z notranjim izgorevanjem. Motor ima recimo izkoristek 0.3, ta plošča ima recimo izkoristek 0.5, skupni izkoristek goriva je v končni fazi 0.15. Če bi namesto te plošče uporabili enostavno motor z notranjim izgorevanjem, pa vsaki stranki iz tanka vzeli par mg bencina bi imeli v končni fazi sistem z 0.3 izkoristkom, ki pa je ob enem še 10x 100x?? cenejši? Get the point?

z idejami na plan! Da vidimo zdaj kolko ste kreativni! Zdaj mate moznost, da se izkazete

Sem raje tiho, kot da ven mečem drage, zakomplicirane in s obupno slabim izkoristkom ideje. Jedrsko elektrarno v vsako vas pa je problem rešen.

Kaj raje vidiš: 200km2 teh:

Ali eno takole v enem kotku:


Pa druga varijanta še ptičev dol ne tolče>:D

Lion29 ::

se strinjam, da je prvo potrata bodisi prostora kot tudi materiala..

seveda je treba gledati v optiki, da je razumno. Mogoce bi bila recimo izdelava prototipa tal, ki pretvarja energijo v elektriko izredno draga... ce bi pa to instalirali vsepovsod v mestu, pa bi potem tako stroski produkcije kot aplikacije zelo padli...

je mozno sploh kaj takega izvest (recimo cez 30 let) in naredit nekako modularno, da bi se zadeva dala nadgradit recimo vsakih 30 let z boljsimi izvedbami?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Opkow ::

Ne razumes... Avtomobili, ki bi se vozili po takih tleh, bi porabili vec energije kot sicer. In tudi, ce bi celo mesto pokrili s temi talnimi elektrarnami, bi lohka napajal kvecjemu kak povprecen stanovanjski blok ali dva.

M-XXXX ::

Mogoce bi bila recimo izdelava prototipa tal, ki pretvarja energijo v elektriko izredno draga... ce bi pa to instalirali vsepovsod v mestu, pa bi potem tako stroski produkcije kot aplikacije zelo padli...

Čisto vseeno kako poceni je, čisto kakorkoli pogledaš ne more imeti zadeva izkoristka boljšega oziroma enakega 1, kar pomeni da je izkoristek slabši od motorja z notranjim zgorevanjem. Pa si na slabšem. Gledamo dolgoročno, pa recimo rečemo, da bodo avtomobili počasi postali električni: spet smo na slabšem- čim imaš neke posrednike ter druge sisteme je končni izkoristek pridobivanja elektrike slabši kot pridobivanje direktno iz elektrarne. Če se vrnemo nazaj k motorjem z notranjim izgorevanjem: imajo spet slabši izkoristek kot elektrarna. Čisto kakorkoli obrneš imaš v vsakem primeru slabši izkoristek kot osnovni sistem, ki proizvaja elektriko, da ne omenjam cene, ki nastanejo pri izgradnji vmesnih sistemih.

Lion29 ::

ja no, jaz bi (ce bi se dalo) avtomobile odjebal iz mesta in zorganiziral enkratni mestni javni promet... pa tudi samo organizacijo mesta bi tako uredil, da se ljudem nebi blo treba furat okoli...

tak da tiste talne elektrarne so bile bolj misljene za izkoristek ljudi in ne avtomobilov...

a nebi blo fajn recimo na fitnesu, ko gonis kolo, da mas notri dinamo in da si sproti zbijas elektricni racun? :D
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

T0RN4D0 ::

Predlagam da si eni malo manj belite glavo z idealnim mestom, (ki ga že po definiciji ne moreš niti načrtovat, kaj šele udejanjit), pa se mal osnovnošolski fiziki in srednješolski ekonomiji posvetite za kak mesec.

PS: s kakšno vodo bi se pa ti tuširal? Črpal iz kanalizacije al kaj? Minimalno tolk onesnažena mora bit da fašeš kakšno infekcijo, če jo slučajno pogoltneš med tuširanjem? Res popolno, ja :) Sploh glede na to da je pitne vode vrh glave dovolj. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

petrus ::

Kaj tako (moderno/futuristicno) mesto potrebuje

Kot prvo enako moderno in futuristično prebivalstvo katere ne moti reaktor pod ritjo.
stati inu obstati

bluefish ::

Dejansko zelo težko udejaniš popolno mesto, če ne drugega že zaradi nenehnega širjenja in razvoja.
V začetku sicer lahko predvidiš potrebe po infrastrukturi, vendar je nato brez konkretnega načrtovanja težko v istem dugu širiti mesto nadaljnih 50 ali več let.

Thomas ::

Kot prvo enako moderno in futuristično prebivalstvo katere ne moti reaktor pod ritjo.


Ja. Točno!

Ljudje kot so danes, so neprimerni za "idealno mesto". Ni samo gradbeniški, je tudi psihološki problem. Totalno ponorijo že zaradi enega skenerja, lahko zaradi česarkoli, praktično.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zero0ne ::

Termoelektrični generator na radioizotope v vsako klet.

Okapi ::

Za začetek se moraš vprašati, za koga bi bilo tako mesto idealno. Idealno z vidika energetske, prostorske in finančne varčnosti so veliki sodobno urejeni bloki s po recimo 100 stanovanji. Idealno z vidika večine prebivalcev so individualne hiše z velikim vrtom, ali vila-bloki v centru mesta z recimo 10 stanovanji. Oboje ne gre skupaj.

O.

Lion29 ::

ja ne, recimo za pravega msecanskega tipa... torej takega, da ima vse dobsesedno pri riti in mu ni za met konje pa vrt doma


torej s cim bi recimo en tak povprecen mescanski hedonisticni tip bil zadovoljen.
V svojem stanovanjskem kompleksu imet:
1. prebivalisce
2. sluzbo
3. eno ali dve kvalitetni menzi, bar
4. rekreacijski center (bazen, fitnes, squash, joga, aerobika....)
5. pralnico, susilnico
6. medicinski oddelek (splosni zdravnik, zobar, fizioterapevt - masaze)
7. sveze meso, svez kruh in ostale dnevne pripomocke
8. frizer, kaksen butik za obleke
9. dobro IT omrezje (optika), wireless dostopnost kjerkoli v poslopju
10. manjsi zabaviscni prostor namenjen projekciji filmov, igranju iger in na splosno druzenju mladih
11. manjsi park na sredini poslopja z moznostjo strehe
12. vecje zaklonisce
13. Zavarovana kolesarnica
14. dober prostor za odpadke - tudi vecje, kosovne, ki se jih redno odvaza
15. hiter podzemni dostpo do javnega prevoza, ki me popelje kamorkoli v mestu
16. manjso knjiznico

samo stanjovanje naj bi imelo
17. Ogevanje in hlajenje
18. optiko in super wireless - toej pokrito TV, muziko, komunikacije, internet
19. super zvocno izolirano
20. organizirano za odpadke - avtomatsko prenese v prej omenjeni prostor
21. tudi za umazano perilo, tako kot v hoelih.. ti p[rense v pralnico, kjer tam lahko hitro operes oasusis zlozis oz. zlikas


hm, kaj drugega mi pa skoraj ne pade na pamet, da bi bil se bolj komot :)

valda potem taki kompleksi pvoezani med sabo v okolis in vsak od okolisev dobro ogranizirano bolnico, policijo, interventno sluzbo, solo, sportne klube, nakupovalna sredisca, vecjo knjiznico, kino oz. en tak kompleks kot kolosej z gledaliscem, par gostiln in to je to :) ti okolisi pa povezani skupaj potem... na recimo 2 taka okolisa pride en korporacijski okolis s pisarnami, odvetniki in ostalo mestno birokracijo
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Okapi ::

Skratka, ti bi gradil mesto za 2 milijona večno mladih g33kov brez otrok:)):)):))

O.

Lion29 ::

aja, cerkve in zvonike bi jaz seveda skenslal s tle
promet bi uredil podzemno, zgoraj le kaki hitri avtomatizirani taksiji

Okapi:
ne, saj sem otrokom namenil notranje parke, sole, zabaviscni center, sportne klube.... kaj bi se rad dajim namenim?

ti kar predlagaj, naj te ne bo nic sram :)

aja, pozabil seveda omeniti vrtec... vsak od teh kopmpleksov bi imel svoj vrtec in seveda babysitter servis
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

T0RN4D0 ::

Mislim da bi tvoj problem rešila optika z enim dobrim wireless routerjem in Halo Katra, ter mama ki ti pere obleke in odnaša smeti. :)


Idealnega mesta za vse ni. Tudi "meščanski tip" ni vsak isti. Tako da ti predlagam da se raje skoncentriraš, tako kot je omenil okapi, na idealno mesto za geeke. Se pravi, direktna povezava iz picerije, povsod terminali z dostopom do interneta, park s streho in wirelessom, v katerem so masažne klopce in stojala na katero lahko udobno odložiš notebooka. V vsakem prostoru cevka z redbulom, ki jo lahko potegneš iz lustra in srkaš med igranjem priljubljene streljačine, kanalizacija speljana iz tvojega priljubljenega stola/školjke... :D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Beli_Zajcek ::

Kot prvo enako moderno in futuristično prebivalstvo katere ne moti reaktor pod ritjo.


Ja. Točno!

Ljudje kot so danes, so neprimerni za "idealno mesto". Ni samo gradbeniški, je tudi psihološki problem. Totalno ponorijo že zaradi enega skenerja, lahko zaradi česarkoli, praktično.


Točno tako! Za idealna mesta ste primerne samo ovce, ki z veseljem pustite, da vas rektalno nategnejo zaradi vaše "varnosti" na vsakem check pointu.

Lion29 ::

Mislim da bi tvoj problem rešila optika z enim dobrim wireless routerjem in Halo Katra, ter mama ki ti pere obleke in odnaša smeti. :)


Idealnega mesta za vse ni. Tudi "meščanski tip" ni vsak isti. Tako da ti predlagam da se raje skoncentriraš, tako kot je omenil okapi, na idealno mesto za geeke. Se pravi, direktna povezava iz picerije, povsod terminali z dostopom do interneta, park s streho in wirelessom, v katerem so masažne klopce in stojala na katero lahko udobno odložiš notebooka. V vsakem prostoru cevka z redbulom, ki jo lahko potegneš iz lustra in srkaš med igranjem priljubljene streljačine, kanalizacija speljana iz tvojega priljubljenega stola/školjke... :D


not funny :|

se stinjam, da idealnega mesta ni, lahko je pa dober priblizek

evo, zraven korporacijskega okolisa bi pa nareil se elderly okolis, kjer je vse podrejeno starejsemu prebivalstvu... se lazja dostopnost, vec poudarka na zdravstveni negi..pa zabava za starejse... torej razlicna druzenja (bingoti, bralni veceri, karte, stari filmi etc, etc [ideje dobrodosle] )....
pa seveda tudi tako urejeno, da se hitro dobi ustrezen plac in tudi hitro spuca za preminulimi... da se cimbolje tudi okolje psotavi da mu je cimbolj domace...starejsi cez 30 let bodo imeli drugacne potrebe kot starejsi sedaj
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

innerspace ::

Lion29, ne me razumet narobe...ampak pejdi se malo igrat SimCitiyje:)
Problem je ze v osnovi('idealno' mesto), kot je ze Okapi nacel: za koga idealno? Namrec za moje pojme(ki mislim da sicer niso primerljivi z vecino) je mesto precej neidealno zivljenjsko okolje.
Zakaj? Najprej zato, ker je prevec odvisno od zaledja in dejavnosti, ki se izvajajo tam. Recimo problem pridelave hrane, crpanja pitne vode.
Mesta so sicer evolucijski preskok v nacinu bivanja cloveske vrste, a po drugi strani rakasta tvorba na zemeljskem povrsju.
Od kod ideja, da je 2 milijona prebivalcev kakorkoli idealna stevilka? Nesmisel.
Mesta niso nikoli idealna, lahko jih glede na trenutne demografske razmere le prilagajamo(z zaostankom) in mislimo, da bomo s tem izboljsali fiktivne vrednote cloveskih zivljenj.
Tema mi je vsec, a ze start je napacno zastavljen. imho
*check my signature:)

Eko, da pristavim nekaj v stilu:
Auroville
File:Auroville master plan 1.jpg @ Wikipedia

Afriske vasi
http://csdt.rpi.edu/african/archi/afrac...
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

dzinks63 ::

Največja ludnica se dogaja v Dubaiu. Presegajo vse kar je bilo narejeno do sedaj. Od umetnih otokov, izjemnih mostov, metroja, športnih objektov, nebotičnikov in ledenih dvoran (celo smučišč) v tem podnebnem pasu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

cewapcic ::

ne razumem, kako je enim internet tok pomemben...
9. dobro IT omrezje (optika), wireless dostopnost kjerkoli v poslopju
zakaj bi rabil to ?
pa kaj ste eni res cele dneve sam za kompom?
men je sam vazn, da k dam pridem, da net dela in to je to
jst bi mel optiko sam zarad tega k je cenej... hitrosti vecjih kot 4/1 (tok mam trenutno) sigurno ne rabim

Samuel ::

bluefish ::

@dzinks63: delajo že, samo so mnogi projekti skrajno nepremišljeni in le prikaz moči denarja, torej daleč od nekega popolnega mesta - seveda odvisno, kako ta pojem definiraš.

Samuel ::

Velika večina projektov v Dubaju je vnaprej plačanih oziroma prodanih in daleč od tega, da bi bili nepremišljeni!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Samuel ()

bluefish ::

Tako kot recimo Palma 2 in tisti otok v obliki sveta, kajne? Da seveda ne izgubljamo besed o zadnji pridobitvi.

Lion29 ::

ne razumem, kako je enim internet tok pomemben...
9. dobro IT omrezje (optika), wireless dostopnost kjerkoli v poslopju
zakaj bi rabil to ?
pa kaj ste eni res cele dneve sam za kompom?
men je sam vazn, da k dam pridem, da net dela in to je to
jst bi mel optiko sam zarad tega k je cenej... hitrosti vecjih kot 4/1 (tok mam trenutno) sigurno ne rabim


jap, jaz sem za kompom najmanj 12h dnevno in internet predstavlja zelo veliki del tega casa, tak da je potrebno ja :)

z dobro prepustnostjo pridejo tudi kvalitetne videovsebine pa se cel kup drugih stvari...

sej tisto kar sem napisal je poceni, nic kaj posebnega...
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Samuel ::

@blueFish: če imaš problem z definicijo besede večina, ti jaz ne morem pomagat. Res je, da je nekaj projetkov Nakheela poraznih, vendar VEČINA je daleč od tega. Pa je Nakheel le eden izmed mnogih investitorjev Dubaiju in le eden izmed dveh največjih z državno podporo/lastništvom (polg Emaarja).

Lion29 ::

Tako kot recimo Palma 2 in tisti otok v obliki sveta, kajne? Da seveda ne izgubljamo besed o zadnji pridobitvi.



seveda, tisto je samo preseravanje... ampak jim uspeva, celi svet govori o Dubaju.

Sicer pa ce prav pomislim, jaz nisem razmisljal o luksuzu

@Mondeo: lol kir fejk :)

je pa zanimivo, ti da eno perspektivo kolk je to vlko! :O
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Samuel ::

Dubai Metro:
Dubai Metro @ Wikipedia

to je to.

pivmik ::

Poglejte si brazilsko mesto Curitiba odličen javni prevoz, zelene površine, reciklažni program in še in še...


Potem je še podobna Bogota, Kolumbija

100% planirano mesto na Kitajskem:
Pudong @ Wikipedia
In v indiji:
Navi Mumbai @ Wikipedia

Pa še en zanimiv slovenski blog zapis z zanimivim pogledom:
Kopenhagen in hiše (oslikarstvuinšečem)
LP, Gregor GRE^

Icematxyz ::

Pa še en zanimiv slovenski blog zapis z zanimivim pogledom:
Kopenhagen in hiše (oslikarstvuinšečem)


Odvisno kaj ti smatraš za zanimivo. 10% se da razpravljati kaj je napisal (o "eko-hišah"). Ostalo pa je samo iskanje pozornosti.

To "mesto":

Pudong @ Wikipedia

Ali samo meni deluje kot slaba maketa ZF filma z sredine prejšnjega stoletje?

On topic:

Za dvigovanje na vrh teh stolpov, pa bi potrebovali kako drugo idejo.


Stopnice? Heh.

Drug problem je zakaj mesta ne zamenjajo avtomobilskega prometa za bolj smiselne rešitve. Denar. Ne splača se. Ker potem imaš v državi manj prodanih avtomobilov. Manj porabiš goriva. Manj se plača avtomobilskih zavarovanj. Manj se porabi za vzdrževanje. Manj je potreb po naprimer vulkanizerjih... Preveč to stane državo. Že preprost izračun če si narediš boš videl o kakšnih številkah se tukaj govori.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Pa še druga težava je. Človeški um si verjetno kaj takšnega predstavlja kot iziziv za prihodnost:
 ...

...


 ...

...


 ...

...


 ...

...


VIR

Tukaj pa jaz ravno ne vidim nekih idej ki bile blizu tej temi. In bi podajala odgovore na takšna vprašanja. Tako da mogoče še boljše vprašanje. Kako takšna skropucala narediti čim bolj učinkovita. Boj z mlini na veter skratka! še na Krasu bo verjetno nekoč stalo kaj takšnega. Spomeniki napredku. Ali pač?

To bi v lahko v naprimer v Planici postavili:
 ...

...



Pa bi rešili 2 muhi na en mah?

Pa še ročaj na laptop:
 ...

...



Pol pa res ni več mej. :)

Zgodovina sprememb…

Samuel ::

Dubai 1990


Dubai 2009

innerspace ::

Kaj pomeni beseda 'ideal' v zdajsnjem casu in kaj v preteklem ali prihodnjem casu(ce govorimo o mestnih ureditvah)?
Recimo da bo mesto imelo na vsakem vogalu fizicni prikljucek za net, cez 5 let bo pa na trgu wireless in bo vsak imel svojo mobilno multinapravo...
Ali pa bo izumljen nov nacin pridobivanja ali recikliranja vode za pitje?
Kaksno bo takrat idealno mesto?

Dubai je pravljica za stare otroke:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Lion29 ::

ja ideala ni... lahko pa naredimo cimvecji priblizek

jaz sem podal mnenje, kaj bi odgovarjalo vecini "mestnih" ljudi, zanima kaj bi recimo odgovarjalo vam... kaj bi poleg predlogov se zeleli imeti, da bi bili zadovoljni
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

innerspace ::

Lih o tem se je treba pogovarjati..za koga je kaj idealno.
Mescani drugace razmisljajo od vascanov, problem ni le v idealnem mestu, gre se za 'idealno druzbo'.

kaj bi poleg predlogov se zeleli imeti, da bi bili zadovoljni

Zadovoljstvo je na menuju kasneje, zdej je treba predlagati:)
Jaz trenutno vidim najvecji problem v mobilnosti. Torej bi bil za izboljsavo prevoznih sredstev in sistema. Kaksen predlog? :)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Takšne kot so že dandanes možnosti, kaj šele v prihodnje, lahko zgradijo kar megalomanske stolpnice (recimo 500x500x500m) kot vsaka svoje malo mesto zase. V njej imaš vse kar potrebuješ. Prevozi po njej vertikalno bi bili urejeni z ultra hitrimi dvigali in horizontalno z električnimi vozili (na žetone ali kakorkoli že). Drugače pa metro pod celim kompleksom takšnih zgradb in do letališč ter robotski taksiji za manjše razdalje. Lastnih prevoznih sredstev (avtomobilov praktično nebi rabili).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Gregor P ::

Kar je proti naravi oz. se hoče vzpostaviti povsem umetno, torej da se ne upošteva nekih naravnih zakonitosti, je običajno obsojeno na propad.

Ne moreš kar nekje povsem na novo zgraditi nekega sodobnega ZF mesta za ne vem koliko milijonov ljudi. Preprosto ne bi zaživelo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Lion29 ::

valda... dol z letali.. ne mores ti nenaravno lete... cammon.. kaj si sploh mislimo :8)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svetlobno onesnaženje??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
1689621 (2154) vostok_1
»

Kopalnica bug

Oddelek: Loža
193012 (2099) mat xxl
»

Kateri High-End Router za domačo rabo?

Oddelek: Kaj kupiti
4911673 (8774) OldSkul
»

Solarni vs fotovoltaični kolektorji

Oddelek: Znanost in tehnologija
294819 (3896) vmalhar
»

Poselitev morja !? Načini bivanja v prihodnosti ... (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
798462 (6585) Matev

Več podobnih tem