» »

Talno ogrevanje - da ali ne

Talno ogrevanje - da ali ne

1
2
»

Miha 333 ::

Apple je izjavil:

Max naj bi bilo 33 stopinj C, zaradi fug med ploscicami.

Ce mas elasticne fuge, po moje komot spustis vec v tla :)

Površina tal naj ne bi bila višja od 28 °C, in sicer zaradi zdravja (prekrvavitev, nastanek krčnih žil, ...).

ProGo ::

vaščan je izjavil:

No 30 stopinj še bolje zalogovnik drži še dalj časa potem.
Glede ploščic poznam človeka ima po celem štuku ploščice šiba direkt iz peči v talno 80stopinj vroča tla noben problem.
Glede ogrevanja če se na novo dela jaz sem za talno. Če bomo kaj prenavljali pri nas enkrat v prihodnosti vrjetno takrat dam notr estrih in talno.


Motiš se. Verjetno ima nekje vmes mešalni ventil. Če imam v talnem nekje nad 35C je hudo neprijetno prevroče. Torej drži tisto, da do 28C naj bi bila ogreta tla, temperatura v talnem pa samo nekaj stopinj več.

Za laminate in podobno priporočajo do največ 28C toplote tal.

In, kot so že napisali, talno ogrevanje je primerno za dobro izolirane objekte; če ti piha vsepovsod iz oken, ti talno ne bo dobro ogrevalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ProGo ()

vaščan ::

pia2001slo je izjavil:

@vaščan

80 stopinj direkt v talno ?? mu verjameš ? si stal na takšnih tleh ?

sicer pa imam točno tako kot si napisal in zame je idealno (pa nimam svojih drv) - peč z ventilatorjem (Atmos),zalogovnik 1000l, talno povsod (140m2) - vtok med 30 in 35 stopinj (variira glede na krivuljo in zunanjo temperaturo). Od začetka kurjenja zaenkrat kurim na dva ali tri dni (temperatura v hiši 22+),s tem da imam dva velika potrošnika (najstnika)sanitarne vode



Ja na žalost sem brez copat komej da stojiš je vornk vroče. Ima mešalne ventile ampak odprte do konca mu ustreza da greje na full sem mu že omenil zalogovnik in ornk peč ampak noče človek dobi zaston palete to kuri in vročo vodo šiba po tleh sevede če nimaš zalogovnika se zadeva hitro shladi po eni strani ga zatopim na ta način mu vsaj nekaj časa drži toplota če so tla fejst segreta kolk je to dobro je drugo vprašanje.

martincek1 ::

Poobno tudi mi, talno in 2000L zalogovnik, hišo segrevamo na 23 stopinj, kurimo pa s svojimi drvmi (trenutno bukev, sicer pa odpadni les) 2x tedenjsko. Ob hudi zimi malo več, ko je toplo pa sploh ne zaradi sončnih kolektorjev, razen če dva-tri dni ni sonca.

Z obutimi copati talnega gretja niti ne čutim, se mi zdi da bi bil kar problem, če bi ga.

Zgodovina sprememb…

pia2001slo ::

@martinček1

ja ko toploto pod nogami začutiš nekaj ni v redu s temperaturo vtoka...vaščanov kolega pa bo pa kmalu imel probleme z nogami (žilami) ali še s čim drugim verjetno

ProGo ::

Vsak ima svoje veselje. Njegovo veselje bo prišlo do izraza čez par let, ko bo moral začeti nositi kompresijske nogavice zaradi krčnih žil.

MartinKrpan ::

Pri nas imamo talno naštimano na 16 st., gretje prostora pa na 22 st.
Kombiniramo pa ogrevanje z sončni olje in 300l zalogovnik, kolektorji in kmečka peč. Vse skupaj 300m2 bruto površine.
V polovici prostorov je talno, povsod so radiatorji in na radiatorjih termostatski ventili. Porabimo cca. 1200 l olja in 5 m drv.

Odsvetujem z pretiravanje z talnim gretjem se noge pregrejejo in potem je problem.

vaščan ::

Dej ne kvasite kaj pa poleti vroče ko pes beton zgret do jajc v noge žge sej bi moral vsi na invalidskih vozičkih bit če bi vas poslušali.
Alkohol cigareti ubijajo. En pjanček kadi vsak dan žvi do 90let nekdo zdravo žvi se rekreira in svašta potem ga pri 40letih kap ali rak poje. Nekateri imajo radjatorje in imajo krčne žile nekateri imajo 80 stopinj v tleh in jih nimajo. Tko da kakor kermu paše ali vsaj misli da mu paše je najbolje. Pomoje je res glede počutja 90% v glavi.

pia2001slo ::

@vaščan

tema je talno gretje da/ne - če je temperatura vtoka v talno 80 stopinj potem je odgovor NE (radijatorji)..

;-) ::

Jaz imam talno pod granitom v dnevni, jedilnici in hodniku. Dostikrat se igram z enoto in sem spustil tud 50stopinj direkt v talno in ni bilo nic narobe z fugami kajsele z kamnom. Ko se mi kamen "pregreje" je se res nekaj ur svetovno hodit po njem, tudi zjutraj je obcutek neprecenljiv. Radiator uporabljam samo v kopalnici, vse ostalo imam izklopljeno

anjabebler ::

Kaj pa električno talno gretje? Kdo ve, kakšni so stroški?

M-XXXX ::

anjabebler je izjavil:

Kaj pa električno talno gretje? Kdo ve, kakšni so stroški?

Tudi sam sem razmišljal za kopalnico v zidanici, tiste 3-4 kvadrate.

Stroški? Investicija (cca 150-200€) + kolikor imaš prižganega za elektriko.

Peter_P ::

Pozdravljeni.

Ali ima mogoče kdo talno gretje od I-eco? https://i-eco.si/

Kako se odnese? Poraba elektrike?

Hvala za odgovor

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BorutK-73 ()

fikus_ ::

Peter, mogoče si delaš reklamo, mogoče ne?!

Če res sprašuješ: ne priporočam, ker znajo biti problemi s temi alu grelci, gretje ni eko, pač navaden el. grelec, poraba elektrike/oddana toplota=1/1. Rešitev v skrajnem primeru, ko druge možnosti odpovedo.

Poglej forum pod svojo streho, je marsikaj napisano.

Peter_P ::

Pozdravljeni.

Ne, ne delam si reklame. Dejansko me res zanima, če ima kdo s tem sistemom izkušnje...

Obnovili bomo hišo in ne vem kaj bi bil trenutno najboljši sistem ogrevanja.

;-) ::

Nevem zakaj bi kdo to delal. Jaz sem v novogradnjo pred mesecem delal talno gretje.

1500m cevi me je stalo cca 600eur (pert-al-pert) kupljena preko ebaya, isto razdelilci in obtocna crpalka preko spleta nevem vse skupaj mislim da 250eu in toplotna za 668eur 9kw lih ta teden jo bom spravljal v pogon z ostalimi drobnarijami mislim da bom prisel skozi za 2k eur pa mam trotel sistem. Ce toplotna iz skupinskega nakupa nebo ok (nevem zakaj sicer nebi bla ker jih ze ene 40 50 laufa) bom pa ze nekot segrel vodo na teh par stopinj in posiljal okoli.

Vse ostale elektro zadeve kjer nimas moznosti preklapljat med ogrevalnimi viri in jih kakorkoli drugace menjat klicejo po razbijanju in tal in glave.

K0l1br1 ::

Peter_P je izjavil:

Pozdravljeni.

Ne, ne delam si reklame. Dejansko me res zanima, če ima kdo s tem sistemom izkušnje...

Obnovili bomo hišo in ne vem kaj bi bil trenutno najboljši sistem ogrevanja.

Če imaš možnost, napelji talno. Potem lahko izbiraš vir ogrevanja. Ko imaš enkrat elektriko, je to to. Kolikor jo spustiš noter, toliko ti je noter ostane. Opcija so debeli estrihi, da zmorejo akumulirati dovolj ponoči, ko je poceni tok. Če se že gre v to smer. Sicer ne vem, koliko stane tale aluminajsti špas, vendar če od oka stane jurja za 100 m2, potem še nekako, če stane več, so tu že druge opcije s toplovodnim kaminom na drva, palete ali kakšno poceni TČ. Si vsaj vrat ne zapreš.

saule ::

Peter_P je izjavil:

Pozdravljeni.

Ne, ne delam si reklame. Dejansko me res zanima, če ima kdo s tem sistemom izkušnje...

Obnovili bomo hišo in ne vem kaj bi bil trenutno najboljši sistem ogrevanja.


Če imaš hišo / stanovanje solidno izolirano se ti toplotna črpalka stroškovno ne povrne. Na elektriko nimaš vzdrževanja, reč je praktično neslišna (kar toplotna ni), imaš regulacijo po prostorih. Regulacijo imaš lahko tudi z bojlerjem samo je bistveno dražje.

Plin je cena vgradnje ravno konkretno višja, radiatorski sistem ti poleg udobja zmanjša še površino stanovanja konkretno.

Klime... mogoče, če te za štart ne moti da te greje v glavo namesto v noge. Cena pa bo vrjetno tam tam z električnim talnim.

saule ::

K0l1br1 je izjavil:

Peter_P je izjavil:

Pozdravljeni.

Ne, ne delam si reklame. Dejansko me res zanima, če ima kdo s tem sistemom izkušnje...

Obnovili bomo hišo in ne vem kaj bi bil trenutno najboljši sistem ogrevanja.

Če imaš možnost, napelji talno. Potem lahko izbiraš vir ogrevanja. Ko imaš enkrat elektriko, je to to. Kolikor jo spustiš noter, toliko ti je noter ostane. Opcija so debeli estrihi, da zmorejo akumulirati dovolj ponoči, ko je poceni tok. Če se že gre v to smer. Sicer ne vem, koliko stane tale aluminajsti špas, vendar če od oka stane jurja za 100 m2, potem še nekako, če stane več, so tu že druge opcije s toplovodnim kaminom na drva, palete ali kakšno poceni TČ. Si vsaj vrat ne zapreš.


Kamin na drva je super, če si upokojenec in maš čas se s tem ubadat in nič bolj pametnega za počet v prostem času:) Peleti pa podoben štos samo da rabiš še celo sobo namenit zalogovniku. Če si kje v okolici ljubljane te samo ta soba pride 10k€.

Kar se stroška tiče je vprašanje samo volumna in izolacije. Kar se udobja tiče pa verjetno išeš nekaj s čimer se ne rabiš ukvarjat, kar ne smrdi in ne ropota po moji logiki.

K0l1br1 ::

Na ja, eni imamo drva za malo športa, pa malo ogenjčka gledati, pa take stvari, pa nismo upokojenci. Logika mi ne nese tako daleč, da samo upokojenci kurijo na drva in gledajo ogenjčka. Morda je pa ravno obratno. Če si upokojenec, pa te vse boli, potem je res bolje na elektriko pa na gumb, pa na fajn komot, pa tako, da drugi ne bodo nič rekli.

Likalnik ::

Jaz imam pa mesano na zaru:) obnavljal sem starejso hiso, kjer je bilo v spalnih prostorih pod parketom se stara izoloacija...les in 10cm peska....to sem dal ven in notri talno gretje....polozeno imam ploscice in parket....in je super....ne morem prehvalti...takoj bi ga spet dal....druga polovica stanovanja je imela pa ze plosco...tako, da nisem mogel dati talnega gretja in mi je zelo zal...pac so radijatorji....so glih tako uporabni...plus v dnevni sobi kamin. Katerega uporabljam prakticno vsak dan....smo se ga tako navadili, da ne moremo brez....toplota iz kamina je popolnoma nekaj drugega kot olje oziroma elektrika...se ne da primerjat....je nekaj dela...ampak tiste 4 kubike dru kolikor porabimo na sezone ni omembe vredno....je telovadba;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

urosh ::

Mam po celi hisi in je zakon. V otroskih in spalnici je laminat, drugje pa ploscice. Tudi v kleti je napeljano in odprto na minimum. Edino kar se vcasih pogresa je en vir toplote, ko recimo prides iz kepanja noter, ni radiatorja, kjer bi si lahko segrel roke :)

sirotka ::

Nove hiše skoraj več ni brez talnega gretja, precej višje udobje bivanja brez nepotrebnih štrlečih elementov. Zaradi nižje temperature vode je tudi poraba nižja, hkrati pa tudi lahko malo pohecaš telo in imaš kakšno stopinjo nižjo temperaturo, ker so noge tople. Krčne žile seveda niso problem, mogoče je bila to težava žnj let nazaj, ko so nekateri v tla spuščali toliko kot v radiatorje. Doma imam v novi hiši 2 nadstropja s talnim in klet z radiatorji (radiator omogoče, da prostore za goste hitro ogreješ v primeru obiskov, talno ima precejšen zamik), v talno gre max nekje 28,29 stopinj to zimo (še ni bilo nekega mraza), v radiatorje pa gre pod 40C. Vsekakor daj povsod talno in imaš mir.

urosh ::

Tukaj se malo statistike https://cayenne.mydevices.com/shared/5c...
Tu so 4je senzorji, in sicer dovod in odvod, prva dva sta za pritlicje (PR), druga dva za klet (KL). Pri pritlicju ne gledati tistih anomalij, ker se senzorjema vcasih malo spipa in posljeta podatek -2000 stopinj :) Nisem se nasel casa, da bi ju ponovno povezal (fizicno kabl je problem)...
V kleti je talno odprto toliko glih, da je, v pritlicju pa normalno (dnevna, kopalnica na polno, sobe na pol). Prednastavljena krivulja na toplotni pa je nastavljena na 5 stopinj pod to, kot predvideva krivulja. Mitshubishi Zubadan. Zrak voda. V talno do sedaj nisem opazil visje temperature (2 leti nazaj, ko je blo 14 dni pod -10) pa je bila vhodna temperatura 31 stopinj. Zal podatkov od takrat nimam vec, ker sem razsul raspberryja in ga ponovno povezal.

Peter_P ::

Ja, razmišljal sem tudi o tem, da bi napeljal cevi za talno ogrevanje in bi potem dejansko lahko vedno menjal vir energije.

Če si pravilno preračunam, me bi prišla solidna toplotna črpalka in cevi cca 14.000 € (140 m2).

Aluminijasti trakovi bi me prišli cca 5.000 € in nato bi lahko dali še sončno elektrarno, ki pride pa mislim da cca 10.000 € (odvisno od potrebe seveda).

Hvala za vsa mnenja!

fikus_ ::

Mislim, da se ti ne bo izšlo električno ogrevanje + SE. Za rezervo moraš imeti še en vir. Če računaš na elektriko iz omrežje, potem je verjetno boljša TČ+talno s cevmi.

looser ::

Peter P. zagotovo ne misli otočne SE ampak klasično samooskrno net-metering varianto.

fikus_ ::

Pozimi, ko bo najbolj rabil ogrevanje da SE najmanj elektrike!

looser ::

Fikus, daj prosim, razjasni si pojme. Resno. Drži, kar govoriš, ampak ni problem v tem.
Tolikokrat sem tole razlago že linkal, pa izgleda, da še ni konec.

Neto meritev deluje na osnovi števca električne energije, ki se vrti v obe smeri. Takrat, ko sončna elektrarna proizvaja več električne energije, kot jo objekt troši, viške oddaja v omrežje (podnevi). Ponoči, ko sončna elektrarna ne proizvaja energije, pa objekt jemlje električno energijo iz omrežja. Na ta način deluje električno omrežje kot hranilnik električne energije.

Še to:
Obračunsko obdobje neto meritev zajema celotno koledarsko leto. Ker je proizvedena količina električne energije v sončnih elektrarnah v poletnih mesecih višja kot pozimi, lahko proizvedene viške električne energije, proizvedene poleti, porabimo brezplačno pozimi.

Zdaj, verjetno boš popenil, imaš pravico, tega si nisem izmislil jaz, koristim pa. No, bom zelo kmalu, menda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

fikus_ ::

Looser ne se razburjat.
PeterP bo moral zgraditi SE glede na povprečno porabo v celem letu. Zaradi ogrevanja na elektriko bo povprečna poraba precej višja, torej SE tudi dražja! Poleg tega je pozimi pogosto več dni brez sonca in mora uporabiti elektriko iz omrežja. Ok, tudi to je možno.
Če pa bo prekalkuliral ceno, bo videl, da je SE+el. talno dražje kot TČ+vodno talno ogrevanje. Je samo vprašanje, po kolikšnem času se izplača?!

looser ::

Največja dovoljena SE za samooskrbo je 11 kWp, stane X eur manj ekosklad subvencija.
Kupi lahko tč+se+talno, tč+se je sploh dobitna kombinacija, pred investicijo se naj z energetiki posvetuje, če potrebuje največjo dovoljeno se. Tako preprosto je to. Misliš, da se je op prvi tega spomnil? No, zahtevaj informativno ponudbo in zapisi ugotovitve na forum. Do takrat pa... Tč se izplača zelo hitro, SE pa nekje po 10-12 letih. Pozanimaj se in poročaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Peter_P ::

180 € po kWp je subvencije.
Sem pisal za ponudbo že prejšnji teden in ko bom imel več informacij, bom vse napisal tukaj.

Pogovarjal sem se že z nekom, ki ima SE in talno ogrevanje od i-eko in pravi, da ima položnico 14 € na mesec (prispevki).

Napišem bolj konkretne številke, ko jih dobim.

Lep pozdrav.

looser ::

ja, recimo, ne pozabi pa, da moraš vse tole najprej odplačati, presen začneš gledati kupček :-)

Ganon ::

Jaz imam v novem stanovanju v vseh prostorih (plinsko) talno ogrevanje, radiatorjev ni. Lahko samo priporočam.

energetik ::

Peter_P je izjavil:

Ja, razmišljal sem tudi o tem, da bi napeljal cevi za talno ogrevanje in bi potem dejansko lahko vedno menjal vir energije.

Če si pravilno preračunam, me bi prišla solidna toplotna črpalka in cevi cca 14.000 € (140 m2).

Aluminijasti trakovi bi me prišli cca 5.000 € in nato bi lahko dali še sončno elektrarno, ki pride pa mislim da cca 10.000 € (odvisno od potrebe seveda).

Hvala za vsa mnenja!

Ma kakih 14k€!
Za naših 135m2 je prišlo talno + komplet kotlovnica 9k€, TČ Vaillant Arotherm. Vendar daš komot še kakšno cenejšo TČ, vsaka opravlja svoje delo, sploh če bo na talnem v izolirani hiši.
Sicer pa v vsakem primeru naredi vodno talno, četudi potem gor priklopiš električno peč za 700€ namesto TČ.

urosh ::

1.400€ so me prisle cevi (1500m) + razdelilca (1x 12 vej, 1x 6 vej, inox + ventili, tesnila, ...
7.000€ je bila Micka toplotna - zrak voda, 11kW vkljucno z montazo, dodatnim 300l boljerjem sanitarne vode. Na to se jurja subvencije. Dovolj mi bila 7kw, vendar sem zelel Micko in ta je 3 fazna bila ta najcenejsa.
Talno sem delal sam na betonske plosce - 3 popoldneve po 2 uri.
Ce ti to nekdo drug vse dela in se te zraven lepo "opali" potem verjamem 14.000€. Realno pa se da dosti cejene.
Aja, je pa 160m2 pritlicje in 130m2 kleti ogrevane. Klet na minimum.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34864352 (4549) edi123
»

Električno talno ogrevanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6217374 (8099) Alfonz0
»

Talno ogrevanje ali radiatorji

Oddelek: Loža
2215266 (2145) Twixz
»

Talno gretje in kurjenje na drva

Oddelek: Loža
336669 (5524) Daniel
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382153257 (120081) Zvezdica27

Več podobnih tem