» »

Možnosti nakupa stanovanja

Možnosti nakupa stanovanja

Temo vidijo: vsi
««
45 / 69
»»

T-h-o-r ::

ja, samo prodaja stanovanja, ki ga še vedno plačuješ pomojem ni tako simpl



ali pač? :D
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

@nny ::

Povprečen Slovencelj je mobilen toliko kot Chelonoidis nigra. Dom - služba - TV daljinec/hladilnik/postelja.

jernejl ::

Nepremičnine so največji padec doživele do lani, od 2008 do 2010. Od takrat ni sprememb, v Lj. so celo za malenkost zrasle.

Največji padec v Sloveniji so doživele 1998. leta v Posočju, ko jih je pošteno pretreslo.

Poznam kar nekaj ljudi, ki so ogromno izgubili, ko so naivno vlagali, v upanju na velike donose. Ne poznam pa niti enega, ki bi kaj dosti izgubil, ker je (prehitro) kupil stanovanje ali hišo.

Tudi jaz osebno ne poznam nikogar, ki je z nakupom veliko izgubil. Sem pa na TV videl ogromno objokanih obrazov ljudi, ki so ostali brez lastnega doma in opreme, za kar so garali vse življenje. Npr. v zgoraj omenjenem potresu ali pa pri lanskih poplavah in ujmah pred nekaj leti. (kar je primerljivo denimo s tveganim vlaganjem v različne finančne instrumente)

Po drugi strani tudi ne poznam nikogar, ki bi veliko izgubil pri bančnem depozitu (kar je primer nizko tvegane naložbe in je precej manj tvegana od najemanja kredita za nakup nepremičnine).

Popolna izguba je mogoča na oba načina, a so taki primeri redki in se jim da s kolikor toliko pametnim ravnanjem izogniti tako pri nakupu nepremičnine (Zavarovanja) kot pri trgovanju z vrednostnimi papirji / finančnimi istrumenti (ustrezna naložbena politika, hedganje ipd).

Kar tako pavšalno trditi, da je nakup nepremičnine bolj varno početje od "igranja" na borzi, je nonsense.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Karaya 52 ::

Okapi je izjavil:

Nepremičnine so največji padec doživele do lani, od 2008 do 2010. Od takrat ni sprememb, v Lj. so celo za malenkost zrasle. Ampak nekateri že ves čas sanjate, da bodo cene strmoglavile, nekateri pa smo lani pisali, da se to ne bo zgodilo, in se do zdaj res še ni zgodilo. Kdo torej nabija v prazno?

O.


Počakajmo še dve leti, pa na koncu ocenimo kdo je imel še bolj prav. Dejstvo, da si s statistiko GURS ne moremo prav dosti pomagati, ker nesposobneži spremljajo samo oglaševane cene, na vsake toliko pa nepremičninarjem pošljejo anketo ... En mesec se je prodalo manj kot 10 nepremičnin po nekoliko višji ceni. Dovolj da imajo mešalci megle prvi "argument". Js upam da banke ne sledijo tem pajacem, drugače se jim še slabše piše.

TESKAn ::

Na strani Euriborja je graf . Bi rekel, da je 3% zelo realno...

Se pravi skupaj z pribitkom ca. 5% in je teh dodatnih 100 €/mesec pesimistična varianta.

Torej vstrajaš pri logiki, da je povsem enako, če ima nekdo stanovanje, nekdo drug pa stanovanje in 28.700€ na TRRju?! Ti je treba narisati?

Od kod pa ima teh 28.700 € na TRR? Če imaš v mislih 28.700, ki jih jaz omenjam - toliko več plačaš, če si 15 let v najemu in varčuješ, da po 15 letih kupiš stanovanje, kot nekdo, ki vzame kredit in ga 15 let odplačuje. Ti si dal številke, jaz sem samo poračunal, koliko stane najemnina za 15 let + kupnina in na drugi strani cena kredita + kupnina.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

GregiB ::

TESKAn je izjavil:

Torej vstrajaš pri logiki, da je povsem enako, če ima nekdo stanovanje, nekdo drug pa stanovanje in 28.700€ na TRRju?! Ti je treba narisati?

Od kod pa ima teh 28.700 € na TRR? Če imaš v mislih 28.700, ki jih jaz omenjam - toliko več plačaš, če si 15 let v najemu in varčuješ, da po 15 letih kupiš stanovanje, kot nekdo, ki vzame kredit in ga 15 let odplačuje. Ti si dal številke, jaz sem samo poračunal, koliko stane najemnina za 15 let + kupnina in na drugi strani cena kredita + kupnina.


Lej... če vzameš kredit, zanjga plačuješ rento banki... OK? Če deponiraš sredstva, banka plačuje rento tebi... In med tem, ko si pri nakupu stanovanja s kreditom rento banki upošteval, pri najemu rento od banke nisi. Break even točko sem postavil točno tam, kjer mesečna renta za deponirana sredstva pokriva razliko med najemom in nakupom... Ti pa si začel tveziti o nekih razlikah... Ta razlika pride le, če prihranke tlačiš v "štunf"... KašpiŠ...

Pa če boš dobro prebral moj post z izračunom, sem to lepo tudi napisal...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

TESKAn ::

Napisal si:
Če imamo denar v nogavici, torej letna obrestna mera 0%, imamo po 180 mesecih 71.300 €. V kolikor najdemo (konzervativno, vezava npr.) investicijo z npr. 3% obrestno mero, pridemo po 180 mesecih že na 95,8K €. Break even obrestna mera za investicijo je 3,43% in imamo 100K €.

Da prideš do 100 jurjev, kolikor bo po _tvoji_ predpostavki stanovanje še vedno vredno čez 15 let, moraš vseh teh 15 let zraven začetnih 20.000 še vsak mesec dodat razliko od najemnine 350 € do obroka kredita 635 €, torej 285 € in zadevo imet nekje, kjer ti bo nosila 3,43%. Še enkrat, _tvoje_ besede. Se pravi:

Najemnina:
- plačuješ najemnino 350 € 15 let, znesek je 63.000 €.
- Ostanek dodajaš v investicijo, ki ti prinaša 3,43% donosa, zraven začetnih 20.000 € (da imaš glavnice 71.300 € rabiš 180*285 € + začetnih 20.000 €), po 15 letih imaš 100.000 € (še enkrat, _tvoj_ izračun).
- če hočeš po 15 letih imet svoje stanovanje, ga plačaš s temi 100.000 €
- skupaj porabiš za to, da imaš po 15 letih stanovanje, 100.000 € prihranka + 63.000 €, kolikor si v tem času plačal najemnine, da si lahko razliko do obroka kredita varčeval = 163.000 €.

Kredit:
- daš noter 20.000 €
- vzameš 80.000 € kredita za 15 let, odplačuješ po obrokih 635 €/mesec, kar nanese 114.300 €
- po 15 letih imaš svoje stanovanje, zanj si v teh 15 letih odštel 20.000 € začetnega kapitala + 114.300 kredita, kar nanese 134.300 €.

Razliko pa znaš izračunat. Še enkrat, številke si ti dal.
Zdej al mi povej, kje se v teh izračunih motim al pa naj drugi povejo, ali res tako slabo razlagam?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

GregiB ::

TESKAn je izjavil:

Zdej al mi povej, kje se v teh izračunih motim al pa naj drugi povejo, ali res tako slabo razlagam?

Ne vem, kaj dokazuješ?!
Na eni strani plačuješ "najem sredstev" po drugi strani jih deponiraš...
In kaj je narobe pri tvoji kalkulaciji...

Evo, ti bom dal odgovor v obliki nagradnega vprašanja (nagrada je pivo v Žalcu)... Koliko denarja za nakup s kreditom moraš pri 3,43% letni obrestni meri za depozite ZASLUŽITI, in koliko za nakup po 15 letih najema???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

neki4 ::

Sej pravim Okapi vas že leto in pol nateguje, kako je kredit svetski. Svaka čast GregiB da sploh daje izračune, jaz tega ne bi mogel.
pisda mi je smešna reakcija okapija in djordjvica,ko sem oblajal supersonica, ki ima sicer kredit, da se naj nategne, če želi, pa sta se najbolj oglasila okapi in djordjevič, kakšen zaboga da si lahko tak, da želiš drugim nesrečo. Supersonic je vsaj moški pa je rekel da niti ne jemlje osebno zadeve. Pa me niti ne zanima ali ima kdo kredit, najem, lupetanje od okapija je pa kot v živalskem vrtu. je zavedel pol slotech kreditojemalcev:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: neki4 ()

TESKAn ::

GregiB je izjavil:

TESKAn je izjavil:

Zdej al mi povej, kje se v teh izračunih motim al pa naj drugi povejo, ali res tako slabo razlagam?

Ne vem, kaj dokazuješ?!
Na eni strani plačuješ "najem sredstev" po drugi strani jih deponiraš...
In kaj je narobe pri tvoji kalkulaciji...

Evo, ti bom dal odgovor v obliki nagradnega vprašanja (nagrada je pivo v Žalcu)... Koliko denarja za nakup s kreditom moraš pri 3,43% letni obrestni meri za depozite ZASLUŽITI, in koliko za nakup po 15 letih najema???


Kaj dokazujem? Da glede na tvoje številke več porabiš za najem + nakup po 15 letih, kot za nakup takoj + cena kredita. Hej, številke si ti dal, jaz sem samo izračunal vsoto, izhodišče je pa v obeh primerih enako - 20.000 € na začetku in 635 €/mesec za to, da imaš streho nad glavo. Zaslužiš v obeh primerih enako, v obeh primerih imaš po 15 letih stanovanje, samo da v primeru najema moraš iz 71.300 € naredit vsaj 100.000 €, da si po 15 letih na istem, v primeru kredita pa ti tega ni treba.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Aston_11 ::

Pozabil je, da najem ni zastonj.

Okapi ::

Zaslužiš v obeh primerih enako, v obeh primerih imaš po 15 letih stanovanje, samo da v primeru najema moraš iz 71.300 € naredit vsaj 100.000 €, da si po 15 letih na istem, v primeru kredita pa ti tega ni treba.
In to je nekako to, kar jaz razlagam.

Če stanovanje potrebuješ (ker veš, da ti ga ne bo nihče podaril), v primeru nakupa bolj ali točno veš, pri čem si. Negotovo je le gibanje evribora, pa še temu se da izognit s fiksno obrestno mero, če si ziheraš. No, pa seveda tvoja plača, kar pa je v primeru najema isto. Gibanje cen nepremičnin, najemnin, delnic ... te ne zanimajo več, ker ti si z nakupom svoj stanovanjski problem rešil.

V primeru najema in vlaganja z namenom, da boš lahko čez čas kupil nepremičnino brez kredita, je pa negotovosti veliko več, saj na to, ali se ti bo odločitev obrestovala, še kako vpliva gibanje cen nepremičnin, najemnin in donosov na finančnih trgih.

O.

GregiB ::

@TESKAn... vljudno te prosim, da ne zavajaš. Če si pripravljen priznati, da ima na trgu denar svojo ceno, jo upoštevaj tako pri kreditu, kot depozitu. Če pri najemu upoštevaš ceno denarja (cena kredita), daj še ob deponiranju sredstev (pozitivne obresti, če drugega ne).

@Okapi... negotovosti pri najemu je več, ker jih ti želiš več videti. Gibanja kreditnih, nepremičninskih, finančnih trgov vplivajo na tako tiste, ki investirajo z tujim, kot na tiste, ki investirajo z lastnimi sredstvi...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Okapi ::

Gibanja kreditnih, nepremičninskih, finančnih trgov vplivajo na tako tiste, ki investirajo z tujim, kot na tiste, ki investirajo z lastnimi sredstvi...
:)) Seveda, ampak prvi se na izgubo požvižgajo, drugi pač ne.

O.

TESKAn ::

GregiB je izjavil:

@TESKAn... vljudno te prosim, da ne zavajaš. Če si pripravljen priznati, da ima na trgu denar svojo ceno, jo upoštevaj tako pri kreditu, kot depozitu. Če pri najemu upoštevaš ceno denarja (cena kredita), daj še ob deponiranju sredstev (pozitivne obresti, če drugega ne).

@Okapi... negotovosti pri najemu je več, ker jih ti želiš več videti. Gibanja kreditnih, nepremičninskih, finančnih trgov vplivajo na tako tiste, ki investirajo z tujim, kot na tiste, ki investirajo z lastnimi sredstvi...


Pa sej moraš upoštevat pozitivne obresti, če hočeš iz 71.300 € dobit 100.000 € po 15 letih. Si še sam naračunal, da rabiš 3,43% pozitivnih obresti, da prideš do 100.000 €. In če bi malo pogledal, kako sem prišel do številk, bi videl, da sem upošteval tudi ceno kredita (ki si jo ti podal - 80.000 € kredit odplačaš z 114.300 €).

In ko potegneš črto, gre od tebe v primeru kredita manj denarja, kot v primeru najema. In številk si nisem sam izmišljeval, številke si _ti_ dal.
V primeru najema res več zaslužiš z obrestmi, 28.700 € se jih nabere v tem času - ampak toliko več te tudi stane najem v primerjavi s ceno kredita. Na koncu si na istem, samo v primeru najema se ti lahko še blazno fino zdi, koliko več si zaslužil z obrestmi. Pod črto si pa tudi več plačal. Če ti številke niso všeč, prav, pokaži, kje sem se zmotil - sem vse napisal, kako sem prišel do številk. Lahko pa tudi sam izračunaš, koliko te je stalo (po tvojih predpostavkah), da si v 15 letih prišel do svojega stanovanja. Pa napiši sem in bova videla, kje je razlika.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

neki4 ::

Okapi je izjavil:

Negotovo je le gibanje evribora, pa še temu se da izognit s fiksno obrestno mero, če si ziheraš. No, pa seveda tvoja plača, kar pa je v primeru najema isto. Gibanje cen nepremičnin, najemnin, delnic ... te ne zanimajo več, ker ti si z nakupom svoj stanovanjski problem rešil.

V primeru najema in vlaganja z namenom, da boš lahko čez čas kupil nepremičnino brez kredita, je pa negotovosti veliko več, saj na to, ali se ti bo odločitev obrestovala, še kako vpliva gibanje cen nepremičnin, najemnin in donosov na finančnih trgih.

O.



aaa, kakšno zavajanje, če si ziheraš greš z fiksno obrestno mero, ja potem pa navalite na kredit:). ti res nimaš čisto pošlihtano. gibanje cen nepremičnin, najemnin, delnic te ne zanima,ker si z nakupom svoj stanovanjski problem rešil, WTF? kaj ti sploh govoriš?

GregiB ::

TESKAn je izjavil:

In ko potegneš črto, gre od tebe v primeru kredita manj denarja, kot v primeru najema. In številk si nisem sam izmišljeval, številke si _ti_ dal.
V primeru najema res več zaslužiš z obrestmi, 28.700 € se jih nabere v tem času - ampak toliko več te tudi stane najem v primerjavi s ceno kredita. Na koncu si na istem, samo v primeru najema se ti lahko še blazno fino zdi, koliko več si zaslužil z obrestmi. Pod črto si pa tudi več plačal. Če ti številke niso všeč, prav, pokaži, kje sem se zmotil.


No, pa pokažimo... Torej predpostavka, da je obrestna mera za kredit 5%, za depozit pa 3,43% (oboje je, upam, da sem v prejšnih postih pokazal, povsem realno in kar se tiče depozita, zelo konzervativno, praktično risk free)

Začetni Saldo:

Kredit: Stanovanje + 0€ na TRR
Najem: 20.000€ na TRR

1. Mesec:
Kredit: Stanovanje + 0€ na TRR - 635€ (obrok kredita)
Najem: 20.000€ + obresti za mesec dni + 285€ mesečni depozit - 350€ najemnina

2. Mesec:
Kredit: Stanovanje + 0€ na TRR - 635€ (obrok kredita)
Najem: 20.285€ + obresti za 2 meseca + 285€ mesečni depozit - 350€ najemnina

.
.
.

180. Mesec
Kredit: Kredit: Stanovanje + 0€ na TRR - 635€ (obrok kredita)
Najem: 99.715€ + 285€ mesečni depozit - 350€ najemnina

Končni saldo:

Kredit: Lastno stanovanje + 0€ na TRR
Najem: Lastno stanovanje (nakup) + 0€ na TRR

Rekapitulacija:
Kredit: 20.000€ polog + 180 x 635 (obrokih kredita) = 114.300€
Najem: 20.000€ začetno stanje na TRR + 180 x 350€ (najemnina) + 180 x 285€ (deponiranja na TRR) = 114.300€

To sem jaz napisal.... in nič drugače
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

@nny je izjavil:

Povprečen Slovencelj je mobilen toliko kot Chelonoidis nigra. Dom - služba - TV daljinec/hladilnik/postelja.
In kaj je s tem narobe, če si človek tega želi? Meni bi selitev vsako leto pošteno najedla živce.
Še posebno, če se ukvarjaš s kakšnimi hobiji, kjer imaš veliko opreme. Lepo je imeti neko stalno zatočišče, kjer veš, da te ne bo noben metal ven in si ga lahko urediš po svojem okusu.
Če si pa človek, ki ga zanima samo služba in potovanja, pa verjamem, da ni težko v drugo stanovanje prenesti tistih nekaj cunj in laptopa.

Aston_11 ::

GregiB - zakaj pa odštevaš/pozabljaš najemnino?

TESKAn ::

GregiB, kje pa imaš obresti?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Okapi ::

Rekapitulacija:
Kredit: 20.000€ polog + 180 x 635 (obrokih kredita) = 114.300€
Najem: 20.000€ začetno stanje na TRR + 180 x 350€ (najemnina) + 180 x 285€ (deponiranja na TRR) = 114.300€

To sem jaz napisal.... in nič drugače
Ja, samo tisti risk free donos v resnici ni tako zelo risk free, kot bi rad predstavil, pa tudi če je, nikakor ni risk free, da boš lahko čez 15 let še vedno kupil enako veliko in staro stanovanje za 100.000 evrov.

O.

algo ::

Na hitro.

Vzameš 120.000€ (500€×20×12) kredit (12 mesečni EB). V 20 letih boš tako banki za uslugo plačal 57.840€ (741×240-120000) - kar na mesec znese 241€. Najemniku boš za uslugo plačal min. 400€ najemnine. Obresti vezanih depozitov so majhne - sploh ker začneš šparati 500€, 1000€, 1500€..., recimo, da so 2.5% za vsakih 500€ vezanih na 20 let. 500×0.025×(240/12 + 239/12...1/12) = 500×0.025×(240×120/12)=30.000€ obresti oz. 125€/mesec.

Najem (usluga najemnika) - obresti od depozita: 400€-125€=275€/mesec
Kredit (usluga banke -> 741EUR-500EUR): 241€/mesec


Dosti je še prostora za spremenljivke (Euribo;(( - jaz sem upošteval kot da je fiksno :P, neki mi tut ni najbolj jasno pri teh online izračunih) tko da na koncu po moje plačaš banki več za uslugo kar se € tiče AMPAK ob dejstvu, da:


    denar izgublja na vrednosti (kar si pred 20 leti dobil za 50.000€, danes ne dobiš več za 200.000€, v prihodnosti verjetno ne bo nič drugače)
    najemnine bodo čez 20 let VIŠJE
    stanovanja bodo čez 20 let DRAŽJA
    privarčevani denar lahko hitro zapraviš za neumnosti ali v tistem trenutku potrebnosti (nekaterim se bo to zdelo smešno ampak za marsikoga je to DEJSTVO!)
    z banko se lahko pogajaš za nižjo obrestno mero
    se izogneš potencialnim težavam, ki ti jih lahko povzroča najemodajalec (priceless)
    da boš VSAK mesec naslednjih 20 let dal na stran 500EUR se predobro sliši, da bi bilo res
    ...


je po moje kredit BOLJŠA IZBIRA (če so za to realne možnosti - še enkrat, da se zapuvaš do vratu in živiš 20 let od mleka in kruha zame ni možnost, pa četudi ti je banka pripravljena dati kredit!)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: algo ()

jype ::

Okapi> Ja, samo tisti risk free donos v resnici ni tako zelo risk free, kot bi rad predstavil, pa tudi če je, nikakor ni risk free, da boš lahko čez 15 let še vedno kupil enako veliko in staro stanovanje za 100.000 evrov.

Je pa pri taki donosnosti rizik primerljiv (jaz bi celo ocenil da manjši) kot je tveganje za izgubo vrednosti nepremičnine, skozi poljubne mehanizme.

Okapi ::

Je pa pri taki donosnosti rizik primerljiv (jaz bi celo ocenil da manjši) kot je tveganje za izgubo vrednosti nepremičnine, skozi poljubne mehanizme.
Pred potresom in požarom se lahko zavaruješ, tudi na polno vrednost, če te skrbi, drugače pa te izguba vrednosti nepremičnine ne briga, ker v njej živiš. Ti si kupil 100 m2, ker jih potrebuješ za udobno življenje, kako se njihova cena tekom let spreminja, te ne zanima več. Skrbi lahko kvečjemu tvoje dediče, če bi jih radi prodali.

O.

djordjevic ::

Eh, Okapi. Kako tele si. Kaj se tu nekaj pametnega delaš, če pa si se itak kapitalno narobe odločil? Mislim, doh. Kaj ti ni jasno?
:P
No grave is deep enough to keep us in chains.

energetik ::

Če kupiš nepremičnino iz razloga, da boš dolgoročno živel v njej, ti je izguba vrednosti zadnja briga.
Tudi pri avtu veš, da boš izgubil v npr. 8 letih 3/4 denarnega vložga, pa ga vseeno nabaviš, ker ga rabiš in ne ker v njega investiraš.
Če nabaviš hišo namesto stanovanja, imaš še to prednost, da tudi ob potresu/požaru itd obdržiš svojo parcelo, kjer lahko za silo postaviš bivalnik in vsaj približno normalno živiš naprej.

jype ::

Okapi> Pred potresom in požarom se lahko zavaruješ, tudi na polno vrednost, če te skrbi,

Ja, in to tudi plačaš. Saj višina premije precej dobro odraža tveganje.

Okapi> drugače pa te izguba vrednosti nepremičnine ne briga, ker v njej živiš.

Tudi izguba vrednosti papirnega premoženja te ne briga, ker v njem ne živiš.

energetik> ker ga rabiš in ne ker v njega investiraš.

To je še vedno investicija in vse, kar imaš od njega, je donos.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

algo ::

Tisti, ki navijate za najem + obresti ob vezavi - a lahko postrežete s kakšnim KONKRETNIM izračunom? Ker tule se ravno ne izteče najbolje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: algo ()

jype ::

algo> Tisti, ki navijate za najem + obresti ob vezavi - a lahko postrežete s kakšnim KONKRETNIM izračunom?

Seveda ne. It's every man for himself.

Saj ne navijamo - samo pravimo, da to ni tolk braindead izbira, kot se mnogim zdi.

energetik ::

jype je izjavil:

To je še vedno investicija in vse, kar imaš od njega, je donos.
Ja, ampak ta donos se meri v stopnji stresa, zadovoljstva ali užitka, ne pa v denarnih enotah.
In tak donos je pri lastni nepremičnini N-krat večji kot pri najemu, pri čemer je N > 1.

jype ::

energetik> Ja, ampak ta donos se meri v stopnji stresa, zadovoljstva ali užitka, ne pa v denarnih enotah.

Seveda.

energetik> In tak donos je pri lastni nepremičnini N-krat večji kot pri najemu, pri čemer je N > 1.

Če gledam, kolkrat na dan moja spoštovana stara mati dobi živčni zlom, ker se vsem njenim vnukom fučka za njeno štirinadstropno bajto (ki po moje ni vredna niti 100k, ker je dvojček, ki ga ne moreš podret, pa potreben temeljite in zelo drage obnove), v kateri "bi si vsi lahko uredili stanovanja!", bi rekel da je veliko bolje bit brez lastne nepremičnine in imet na voljo razpršena sredstva za pet let luksuznega hotela na zelo dragi turistični destinaciji in potomcem raje zrihtat kup denarja, s katerim si, če želijo, komot kupijo vsak svojo nepremičnino - ne pa da jim omogočiš, da živijo doma, dokler si ne morejo privoščit svojega kredita (rinse, repeat).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Okapi ::

Tudi izguba vrednosti papirnega premoženja te ne briga, ker v njem ne živiš.
Ja, seveda te ne briga, še zlasti ne, če varčuješ za stara leta oziroma stanovanje.;((

a lahko postrežete s kakšnim KONKRETNIM izračunom?
Samo dovolj visok donos moraš vzeti, in/ali dovolj globok padec cen nepremičnin, pa se vse izide:))

O.

Isotropic ::

hehe.
samo v slo se imo bolj splaca kreda ze samo zaradi tegale faktorja:

se izogneš potencialnim težavam, ki ti jih lahko povzroča najemodajalec (priceless)


v tujini je to dosti boljse reseno, kjer so glavni najemodajalci (oz. tudi) tonamenska podjetja in so bolj urejene razmere oz. ponudba na splosno.
s tem mislim pogodbo za nedolocen cas, brez. oz manj mahinacij, ce kaj crkne (prelaganje krivde na najemnika, nakup rabljene opreme z bolhe, oprema, ki jo je imel do sedaj najemodajalec ipd.), ne vrzejo te tako hitro ven, ce recimo rabijo stanovanje, nevzdrzevanje oz. nic investiranja...

jype ::

Ne vem, no. Od vseh ljudi ki jih poznam ima samo en težave z najemodajalcem, pa jih ne poznam malo, pa svoja stanovanja imajo samo tisti, ki so denar zanja dobili od staršev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Okapi ::

Kaj se tu nekaj pametnega delaš, če pa si se itak kapitalno narobe odločil?
Jebiga, sem se nategnil z nakupom in kreditom in bi rad še koga v drek potlačil. Tvoj nateg z nakupom mi ni dovolj velika tolažba.;)

O.

jype ::

Okapi> Ja, seveda te ne briga, še zlasti ne, če varčuješ za stara leta oziroma stanovanje.

Če si tako teslo, da si ob vsem znanju, ki je na voljo, investiral narobe (nisi razpršil), potem si to kvečjemu zaslužiš.

Isotropic ::

kaj pa ti jype? lastnik ali najemnik?

jype ::

Najemnik. Starši (ki so, ko sem šel od doma, še vedno živeli pri starših) mi niso šenkali nobene bajte.

Premlad sem, da bi se mi zdelo smiselno pognat vse svoje premoženje za nepremičnino in preveč otrok imam, da bi lahko z nule spet zaslužil še za njihove bajte - če pa s svojim obstoječim kapitalom ravnam odgovorno (in ne vidim razloga, da ne bi), pa ni izključeno, da bodo v desetih letih lahko dobili vsaj stanovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

algo ::

In si že dosti našparal? :)

GregiB ::

No... zanimiv zasuk (nov aspekt) v temi... torej, zase lahko trdim, da sem se ekonomsko bolj varno počutil s prihranki, ko sem bil najemnik, kot sedaj, ko prihrankov nimam, imam pa nepremičnino in kredit...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

jype ::

algo> In si že dosti našparal? :)

Za eno bajto, ja.

McGregorSL ::

Nevem no, če bi šparal 10let bi za 100.000 (kar je mogoče bajata za "hobbita") vredno nepremičnino rabil varčevat okol 800€ na mesec... se pravi, da bi ti vsaj 800€ moral ostat... predvidevam, da za tak podvig rabiš kar nekaj čez 1000€ plače )oz. dohodkov)... glede na to, da moraš še nekje teh 10let živeti (ajde 0 stroškov če pri starših ali pa recimo 400€ za najemnino), pa še sprotni stroški ki so na osebo ponavadi okoli 100€+ pa še hrana, prevoz, otroci.... dobri ste da si vse to lahko privoščite

sem pa 99% da kar velik % ljudi nima/mo te možnosti...

Super Sonic ::

"sem pa 99% da kar velik % ljudi nima/mo te možnosti..."

Mam en tak šolski primer za to vrsto razmišljanja. Začela sta na pred leti, ona sveže diplomirana psihologinja, on kot lesar. Na štajerskem koncu ni veliko dela, zato sta se skupaj preselila v Ljubljano. Starši so jima dali finančno pomoč, 2000€ za (lažji) začetek. Našla sta si bivanje za 350€+stroški v Ljubljani in začela iskati službo. Ona kot ženska brez izkušenj in poznanstev ni dobila službe, o lesarjih pa tudi ne bom izgubljal besed. Tako se je zgodilo, da je on začel švasat in se ukvarjat z kovinami, ona pa je dobila neko brezvezno delo v obliki premetavanja papirjev.

Nagonila ga je, da je dokončal +2 program za lesarja, nato pa na ti. kvazi faks s programom "varnostni inženir". V tem času je pridno švasal, rezal kovino in zaslužil legalno, kot ilegalno, v povprečju 1000€ na mesec, ona pa je bila malo manj pridna, a še vedno dovolj, da je domov prinesla +900€ neto plače. Torej, dva brezveznika, 1900€ prihodka na mesec.

Ona je en tak manjši gestapo (ampak še vedno fajn in v meji normale) in je odredila, da se mesečno našpara 900€ na bančni račun za svoje stanovanje. Torej jima je na mesec ostalo 1000€, za najem, stroške in hrano (katero sta čez vikend dobila tudi od staršev). Bila sta brez avtomobila, on na kolesu, ona na busu, potovala sta v teh letih tudi in sicer na račun dveh letnih regresov; Grčija, Španija, Tunizija in Hrvaška. Ne ravno delux zadeve, ampak malo odmora in te stvari.

Račun je šel takole: 900€x60=60000€ + nekaj obresti in ta znesek je šel za polog nepremičnine.

On je vmes postal varnostni inženir, trenutno polaga izpite za nekega eko presojevalca, in si plačo dvignil na +2000€ neto (dela v privat podjetju, nekje 600 zaposlenih; še vedno je po tem kadru veliko povpraševanja -> by the way), ona pa je v teh 5 letih dobila nek šiht za 1200€ neto (šolska psihologinja).

Torej vzela sta 7 let kredita, položila polog, zneske bom zadržal zase, mesečni obrok je 950€, stanovanje bo praktično odplačano v 4 letih. Pred kratkim se jima je rodila hčerka, stara sta 35 in 32 let.

Kaj torej hočem rečt? To, kar je nekdo že zelo dobro povedal, da stanovanje ni avtomobil, da se z njim ne prekupčuje in da ga večina uporablja za nek steber življenja. Seveda, to niso indvidualni brezvezniki, ki so sami sebi namen (in za katere je res najbolje da preživijo lajf v najetem fletu, sicer bo za državo preveč dela), ampak ljudje s cilji in željami po razvoju, ki ne kupujejo najdražjih stanovanj po Ljubljani. Ta par ni bil bogat, starši obeh pa so jima za doto dal zgolj 2000€, so jima pa v teh težkih časih poslal tud kakšno juho.

_______________________________________________________________________________________________

"Če gledam, kolkrat na dan moja spoštovana stara mati dobi živčni zlom, ker se vsem njenim vnukom fučka za njeno štirinadstropno bajto (ki po moje ni vredna niti 100k, ker je dvojček, ki ga ne moreš podret, pa potreben temeljite in zelo drage obnove), v kateri "bi si vsi lahko uredili stanovanja!", bi rekel da je veliko bolje bit brez lastne nepremičnine in imet na voljo razpršena sredstva za pet let luksuznega hotela na zelo dragi turistični destinaciji in potomcem raje zrihtat kup denarja, s katerim si, če želijo, komot kupijo vsak svojo nepremičnino - ne pa da jim omogočiš, da živijo doma, dokler si ne morejo privoščit svojega kredita (rinse, repeat). "

Ja sej to je zdej. Iz predimenzioniranih, potratnih in predragih hiš, ki so našim staršem vzele življenja, na obale Balija in v neke brezvezne najeme. Iz dvanajst-in-več članskih družin, v indvidalno, samokorigirano življenje. Pa podobno dalje. Ampak pretirano srečen se ne zdi nihče.

Kot da bi nekak vsi pozabili razrešiti lastne dvome o tem, kaj želijo in kako se bodo tega lotili - v svojem življenju. In to samo, da se okolici konstantno nekaj dokazuje.

"Ne vem, no. Od vseh ljudi ki jih poznam ima samo en težave z najemodajalcem, pa jih ne poznam malo, pa svoja stanovanja imajo samo tisti, ki so denar zanja dobili od staršev."

Selitev, če že je, najbolj prizadane otroke. Ne starejše - izdelane osebe, ki se same prilagajo na situacijo in jo tudi same vodijo. Njim ni nič, prej nasprotno. So zelo odporni na razna poniževanja, omejitve, pravzaprav, smo v dobi, ko se marsikateri podnajemnik obnaša kot kakšen moderen ščurek v človeški preobleki. Odporen je na vse tisto, zakar bi se že davno preselil stran od svojih staršev in zdrži že 2x toliko vsega. In potem težav ni. No, tako se zdi.

Ampak otroc so druga zgodba. Oni ne določajo o tem, kje bodo živeli. Samo sprejeti morajo dejstva, da se njihovo okolje spreminja, ker pač ata tako prav.

_______________________________________________________________________________________

"torej, zase lahko trdim, da sem se ekonomsko bolj varno počutil s prihranki, ko sem bil najemnik, kot sedaj, ko prihrankov nimam, imam pa nepremičnino in kredit... "

Ti se ne počutiš nič drugače zaradi najema ali kredita. Ti se počutiš drugače zaradi praznega računa (LOL). Napolni ga spet, pa bo.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

jype ::

Super Sonic> Ampak otroc so druga zgodba. Oni ne določajo o tem, kje bodo živeli. Samo sprejeti morajo dejstva, da se njihovo okolje spreminja, ker pač ata tako prav.

Tudi v šolo morajo, pa jest zelenjavo, pa še kup takih reči. Jaz sicer verjamem, da je kdo srečen, ker mu je stanovanje steber življenja, a jaz sem privezan izključno za svoje znanje, ki mi ga na srečo ni težko nosit s seboj.

Super Sonic> na obale Balija in v neke brezvezne najeme.

Nisi resen. Preselil sem se malce dlje od mesta, zato da imajo otroci na eni strani hiše travnik, gozd in reko (tudi psu je to všeč), na drugi strani pa postajališče mestnega avtobusa, pa da imam še vedno dostop do celotnega mesta s kolesom, tudi v slabem vremenu in pozimi.

Super Sonic> Kot da bi nekak vsi pozabili razrešiti lastne dvome o tem, kaj želijo in kako se bodo tega lotili - v svojem življenju. In to samo, da se okolici konstantno nekaj dokazuje.

Moj cilj je, da moji otroci, ko odrastejo, ne začnejo samostojnega življenja brez denarja, tako kot sem ga jaz. Če bo po tem ostalo dovolj denarja, se bom upokojil, doštudiral meteorologijo in se preselil na antarktiko. Ker je to zgolj romantična želja, se ji bom brez slabe vesti odpovedal in se ne bom počutil nesrečnega.

-valvoline- ::

@SS z 1000e prihodkov da boš plačeval 350e najemnine+stroški(najmanj 250-300e) z ostankom 400e da sfolgajo skoz 2 odrasle osebe? Pa v LJ?
Haha. Malo morgen.
....2000e varnostni inženir v privatnem podjetju.... hahahaha... kakšno klobasanje ej,ne moreš verjet.

Zgodovina sprememb…

djordjevic ::

Kjer je volja, tam je pot.
No grave is deep enough to keep us in chains.

jype ::

-valvoline-> ....2000e varnostni inženir v privatnem podjetju.... hahahaha... kakšno klobasanje ej,ne moreš verjet.

Ti verjetno nimaš pojma, kaj je varnostni inženir, ane?

-valvoline-> z ostankom 400e da sfolgajo skoz 2 odrasle osebe?

S 60 evri za hrano in 5 evri za plin oz. elektriko lahko dobro ješ cel mesec.

-valvoline- ::

djordjevic je izjavil:

Kjer je volja, tam je pot.

A ti to resno al kaj. 200e na osebo sam za hrano ne zadošča kajšele ostale življenske potrebščine(osebna higiena,oblačila in obutve,razne storitve-frizer,stanovanjska popravila.....) Aja zapta bosta skoz v 4rih stenah,nikoli ven na kavico ali pir,kino,mcdonald....
Halo?

jype je izjavil:

-valvoline-> ....2000e varnostni inženir v privatnem podjetju.... hahahaha... kakšno klobasanje ej,ne moreš verjet.

Ti verjetno nimaš pojma, kaj je varnostni inženir, ane?

-valvoline-> z ostankom 400e da sfolgajo skoz 2 odrasle osebe?

S 60 evri za hrano in 5 evri za plin oz. elektriko lahko dobro ješ cel mesec.


60e komaj za kruh in mlek zadošča,mal resno fantje.

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

I dare you to prove this is RL (za 1 mesec).
Pa ne v Indiji ali na Baliju.

Me tudi zanima kaj je po tvoje "dobro ješ".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

djordjevic ::

-valvoline- je izjavil:

djordjevic je izjavil:

Kjer je volja, tam je pot.

A ti to resno al kaj. 200e na osebo sam za hrano ne zadošča kajšele ostale življenske potrebščine(osebna higiena,oblačila in obutve,razne storitve-frizer,stanovanjska popravila.....) Aja zapta bosta skoz v 4rih stenah,nikoli ven na kavico ali pir,kino,mcdonald....
Halo?


Pa si ti funkcionalno pismen? Supersonic pravi, da sta v štartu, odkar sta se znašla v Ljubljani, pa ko sta se malo ujela, prinesla domov okoli 1900 €. Ni premoženje, če si discipliniran, pa se da tudi s tem kaj narediti.
No grave is deep enough to keep us in chains.
««
45 / 69
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako določit pravo ceno stanovanja, hiše ipd. ?

Oddelek: Loža
445902 (2959) techuser
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621881 (16729) BorutO
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132459 (29501) Ganon
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414934 (13420) Furbo
»

Kako živeti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9015421 (13724) Matako

Več podobnih tem