» »

Možnosti nakupa stanovanja

Možnosti nakupa stanovanja

Temo vidijo: vsi
««
3 / 69
»»

Super Sonic ::

"Celo uradna statistika priznava več kot 10% padec in to v zadnjem letu - klik. Kot sem napisal zgoraj, pa je to šele začetek. Sploh če primerjaš s trendi cen na trgih, kjer se zadeve odvijajo prej/hitreje kot pri nas - npr. ZDA, Španija... klik"

Dobra stanovanja (še bolj pa dobra lokacija), se bodo vedno prodajala in bodo vedno imela ceno. Stanovanj je čedalje več, ne pa pozabit, da je tudi ljudi čedalje več, tudi pri nas. Težko je nekaj napovedovati glede cene stanovanj, če pa kdo zagotovo kaj več ve, pa z besedo na dan - precej ljudi čaka.

"Super Sonic, za koliko so se prodajali trojčki/dvojči + lokacija?"

Dvojčki, trojčki in podobno. Začelo se je vse tako, da sve gledala stanovanja. 3 sobna na začetku. Potem sva prišla do neke večstanovanjske hiše, kjer je model imel 11 stanovanjskih enot (bežigrad, zelena stavba, link) in nama je za ceno 3 sobnega stanovanja ponujal 4 sobno. Kasneje sva ugotovila kako fino je imeti več prostora in začela gledati za dvojčki, ipd.. POZOR! To stanovanje, ki sem ga linkal, naj ne bi imelo vseh papirjev in dovoljenj. Bojda ima model dovoljenje samo za 7 enot, ne pa za 11 (govorim na pamet, točne številke sem pozabil) in so vsa stanovanja v zgornjem štuku delana na črno. Tako so rekli na banki (NLB, ob predhodnem opozorilu neke druge agentke). Skratka pozor na dotično zadevo, sicer je pa tudi zgrajena na knauft, tako da - hvala lepa, je pa res, da vam bo znižu ceno za 30k samo, da boste prag prestopil.

Pregledal sem kar nekaj dvojčkov v Domžalah (3pdgf), okolici Kranja, Brezovici, nekaj pa tudi na Rudniku (fantastično 4 sobno stanovanje, ampak je model iz Ribnice in nismo prišli skupaj s ceno, ker je hotu celo bogatijo). V 3pdgf je večinoma prihajajo do cene nekje 170k, recimo 200 kvadratov notri in 40 zunaj, končna cena bi bila okoli 160k. Tak dvojček na ključ naj bi bil okoli 240k, zadnja cena okoli 220k.

Tole so trojčki na Brezovici - tukaj, cena je okoli 330k, zadeva je razprodana. Recesija???

In tako naprej. Kamor koli na koncu prideš, ugotoviš da je kje kakšen nateg, slaba gradnja ali pa lokacija res v kurcu. Vse tisto kar ti je pa všeč je pa "predrago ali prodano".
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Super Sonic ::

Popravek - dvojčki so imeli po 140 kvadratov + poljubno zunaj in po 200 kvadratov kot sem pomotoma zapisal, da ne bo kdo kej preveč zijal ob številkah
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

darkolord ::

Tole so trojčki na Brezovici - tukaj, cena je okoli 330k
Ma, pr teh tanovih bajtah (no, vsaj pri onih malo manjsih, pomoje je tle podobno) na Brezovici se je dalo zglihat tut za 100k nizjo ceno...

Zgodovina sprememb…

Super Sonic ::

"Ma, pr teh tanovih bajtah (no, vsaj pri onih malo manjsih, pomoje je tle podobno) na Brezovici se je dalo zglihat tut za 100k nizjo ceno..."

Ja vem. :D
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

GregiB ::

1) Življenje v svojem stanovanju ima precejšnjo dodano vrednost v primerjavi z življenjem v najetem.

Na dan z njo....
2) Tveganje glede donosa vloženega denarja v razmerju do gibanja cen stanovanj. Če vzameš kredit, bolj ali manj veš, pri čem si, če varčuješ, se stvari lahko obrnejo v tvojo korist ali škodo.

Spet kar po domače... Koliko je donosnost državnih obveznic v zadnjem letu v primerjavi z donosnostjo naložbe v stanovanje.... Ampak stanovanje seveda ni naložba, k'ne?
3) Naredil je izračun za neke poljubne vrednosti najemnine in kupnine. Pri njegovih cifrah se računica morda izzide, že pri malo dražji najemnini in/ali cenejši kupnini pa ne.

Naredil sem izračun za Žalec... lahko preveriš kupnine za stanovanja in pa profitne najemnine... boš priletel naravnost na moje cifre
5) Če si primerno spreten in iznajdljiv, lahko gradiš lastno hišo in pri tem dobro vnovčiš svoj prosti čas in delo, pa še vsega denarja na enkrat ti ni treba imeti. Precej manjša verjetnost je, da ti bo kdo znižal najemnino, ker boš adaptiral njegovo stanovanje.

Parcele v moji okolici za postavitev hiše stanejo cca. 60K €+... Ko vzameš kredit za 60K € povej, koliko povprečnemu slovenceljnu ostane za gradnjo???

Še enkrat.... tisti, ki imate lastna stanovanja, kapo dol, če ste uspeli sami, kapo dol... a prosim, ne bodite pokroviteljski do tistih, ki tega ne zmorejo. Tudi za diplomante, tiste, ki nimajo okpijeve malce sreče, spretnosti in iznajdlivosti traja prekleto dolgo, preden dogurajo do 2K€ mesečnih prihodkov na gospodinjstvo...

Pa še enkrat... v moji okolici praktično vsi nepremičninski posli potekajo bodisi s preprodajo (prodam manjše, kupim večje), ali s prekupčkavanjem dediščin ali ločitvenih deležev ali pa konkretno pripomorejo starši...

Sicer pa konkretno vprašanje.... koliko gospodinjstev ima po vašem mnenju > 2K€ mesečnih neto prilivov? Delež?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Super Sonic ::

"Na dan z njo...."
Mislim, da ti bo težko tole kdo obrazložu. Ker ti ne more, to morš dojet.

"prosim, ne bodite pokroviteljski do tistih, ki tega ne zmorejo."
Jaz mislim, da zmore večina, če ne kar vsi. Je pa potrebno migat. Jaz priznam, da je za starejše ljudi je to nemogoče. Za mlajše pa ni ovir. Jih ni in jih ne bo. Da se vse.

"Sicer pa konkretno vprašanje.... koliko gospodinjstev ima po vašem mnenju > 2K€ mesečnih neto prilivov? Delež?"
Pomojem okoli 30% več kot ti misliš.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

GregiB ::

Na temo Buy or Lease so trije zanimivi članki, in sicer:

Članek 1

Članek 2

Članek 3


Pomojem okoli 30% več kot ti misliš.


Delam v finančnem sektorju precej velikega podjetja, poznam strukturo plač...

Sicer pa je bila povprečna neto plača v oktobru 2009 935EUR... Torej je povprečni neto priliv dveh partnerjev 1.970, in ker verjamem, da so anomalije pri dobrih zaslužkarjih precej večji, kot pri podpovprečnih, si upam trditi, da je gospodinjstev z manj kot 2KEUR neto mesečnih prilivov.... ogromno
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Okapi ::

Na temo Buy or Lease so trije zanimivi članki, in sicer:
Bolj bedast članek bi težko našel:P Me prav zanima, kaj je avtorica v real lifu doslej že naredila. Občutek imam, da samo fantazira in teoretizira. Ker ni težko skupaj zbrati cifer in okoliščin, da se ti najem izide bolje od nakupa. Ali se bo to tudi uresničilo, pa je nekaj čisto drugega.

In očitno tudi ona ne pozna razlike med življenjem v najetem in lastnem stanovanju. Ker pri nas zelo težko naletiš na dolgoročni najem, pri katerem bi imel recimo 30 let v stanovanju bolj ali manj proste roke, razen če ne dobiš socialnega ali občinskega stanovanja. Če imaš srečo, in dobiš občinsko stanovanje z neprofitno najemnino, pa se ti jasno nikakor ne splača vzeti kredita, ampak je bolje varčevati.

Ali pa recimo samo iskanje stanovanja in selitev. Koliko si pripravljen odšteti, da se ti ni potrebno vsakih 5 let ukvarjati z iskanjem novega najemniškega stanovanja? Lahko rečeš, da je to vredno 0 evrov (stanovanje iščeš v prostem času, preseliš se z lastnim prevozom), ali pa da je vredno recimo 500 evrov, da se ti s tem ni potrebno ukvarjati.

Poleg tega se ji je ob najemu čudežno prikazal dream job in povišica. Zakaj to ne bi bilo možno ob nakupu & kreditu? In zakaj ob kreditu ne bi mogel našparati še za kakšne počitnice v tropskih krajih na vsakih nekaj let?

Skratka, cel kup nekih poljubnih faktorjev je morala vreči na kup, da se ji je izšlo tako, kot si je zamislila. Se bojim, da bo punca v življenju še močno razočarana.


O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Super Sonic ::

"Bolj bedast članek bi težko našel"

Ma v bistvu je kar dost bedast vse skupaj. Prvič - sem dal primer, ko si sposodiš 70k kredita in ga vrneš okol 90k (prva stran te teme), tako da bi težko verjel tem številkam tam notri (spet nekdo, ki dela informativne izračune prek neta). Pove se lahko tudi, da pri novogradnji se lahko izvajalec dogovori z določeno banko, da banka vsem kupcem za njihova stanovanja nudi "ekstra" ugodne pogoje, PA VEDNAR, vzemimo njene številke.

Za najem zmečeš 150k v prazno, za stanovanje pa 260k. Se prav za 110 jurjev več dobiš dvosobno stanovanje, za 110 jurjev pa brco v ri ;)). A je treba še kej dodat? :D Seveda punčara kar nekako pozabi, da je verjetnost, da se bo lastnik stanovanja zamenjal (20 let je kar doba) kar velika, torej se seliš kot kakšen fižol brez indetitete sem ter tja. Upam, da bodo z njo vsi najemodajalci vsaj tako prijazni in ljubeznivi, kot njena ljubezen s katero (in v to noče dvomit!!!) se bosta mela rada do konca življenja. LOL.

Samo še en dokaz več kako bedasto je vse skupaj s temi primerjavami.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Super Sonic ::

Ura me heca, popravljam:

"Za najem zmečeš 150k v prazno, za stanovanje pa 260k. Se prav za 110 jurjev več dobiš dvosobno stanovanje, za 110 jurjev manj pa brco v rit ;))."
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

perci ::

Valvoline: Dovolj je blo s paraziti. Podeljujem naziv.

Odvečno sranje sem pobrisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

imagodei ::

SuperSonic> "imagodei - midva povsem drugače gledava na svet."

Morda niti ne, samo s polno ritjo je lažje srat. Če imaš pred sabo očala, ki ti realnost barvajo v lepi viola barvi evrskih petstotakov, je življenje precej lepše.


SuperSonic> "Kaj pa je polna rit v tem primeru? "

Errr... Vajinih preko 3000 EUR na mesec? Dude, a razumeš, da je vajin mesečni income višji kot ga imajo 3 malo manj srečne slovenske familije? Lenoba nima nič pri tem, tukaj spet rabiš reality check.


SuperSonic> "Jaz bom rekel samo to, da je že v samo osnovi 1500€ dohodka na dva - lenoba brez primere. Midva sva oba na začetku karije, pa je skupni inkaso čez 3k. "

S to izjavo si se sicer diskvalificiral iz debate, ker si dokazal, da si en nadut snob, ki je pozabil, od kod prihaja (po tvojih lastnih besedah: bil si reven). Sori, mogoče sta pa imela s partnerko samo veliko srečo, da sta izbrala ustrezne fakse in dobila krasne službe. Mogoče imata ogromno srečo, da nimata nepokretnih staršev, za katere bi morala plačevati nastanitev v domu za starostnike. Mogoče--- Mogoče ti je sekira v med padla, pa nimaš več stika s tistimi, ki nimajo take sreče kot ti.

Si absolutno in popolnoma zgrešil poanto tukaj: sploh ne gre za lenobo.


SuperSonic> "Problem, ki ga imamo pri tem primeru je v tem, da tisti, ki dela za 750€ ne bo nalagal delnic, posloval na borzi, preprodajal zlata, ker se mu enostavno ne da. Za povrh pa še zna ne. Bo enostavno smrdel za tistih 750€ na mesec in to je to. Tako, da za njih bi jaz raje videl, da imajo stanovanje. "

Problem pri tej tvoji filozofiji je, ker življenje ni v naprej napisan scenarij oz. Dr. Roman, kjer bi vse planiral. Zgodi se, da dekle zanosi, zgodi se, da umrejo starši, da pridejo bolezni, ki jih razna zavarovanja ne krijejo. Ogromno je nekih dejavnikov, ki jih v svojem idealiziranem pogledu, ko se ti vsak mesec domov steka 3k EUR, ne upoštevaš. Mnogi pari s 750 EUR/osebo/mesec ne zmorejo obremenitve 450 ali 600 EUR kredita.


SuperSonic> "Če govorimo o primeru, ko ima človek 750€ plače - ja, ji bo imel, če bo to želel. Namreč pri 35-40 letih bo že imel lastno stanovanje in od takrat bo že lahko šparal tudi na narajščaj. Torej - je možno. Če bi pa ta osebek še dvignil plačo (kar je logično, da se bo zgodilo, ker plača se iz leta v leto kvečjemu dviga) bo to še lažje."

Oslarija! Izvedljivo je spet samo v nekaterih izjemnih idealiziranih primerih, kjer se bo družina tudi po odplačilu kredita še naprej marsičemu odpovedovala (počitnice preživljajo doma, vozijo stare in poceni avtomobile, otepajo krompir in testenine dan na dan, namesto kakih krajših vikend izletov v London, Pariz..., gre denar v štunf, namesto da gre otrok študirat, se mora zaposlit in služit denar...). Ja, verjetno gre.

Plača se dviga, ja... Za inflacijo si tudi že slišal?


SuperSonic> "Ja sorry stari, jaz tudi želim doma Alfa Romeo C8 avto, pa ga na žalost ne morem imeti."

Ne moreš? Zakaj pa ne vzameš kredita? ;)


SuperSonic> "Če so bli že starši tolk zahojeni, da so te fuknl v ta lajf brez vsega, je največ kar lahko storiš zase tole kar sem napisal."

Spet stresaš oslarije - ne že kar svinjarije - da te je lahko zgolj sram. Ne mislim sedaj tukaj opisovat moje situacije v detajle; naj povem samo, da sem študij prekinil zato, da sem lahko preživljal sebe in mamo. In s svojimi prihodki ji še danes izdatno pomagam, ker pozimi znesek njenega "dohodka" ne pokrije računov za ogrevanje, komunalo, elektriko in telefon. Kje so še druge položnice, hrana in žajfa. Mogoče je pa moja mama zahojena?


SuperSonic> "Ja pa se izseli madona!!! Kaj te vleče v to bedno deželo? Sem že nekje prej zapisal - draga stanovanja/plača so specifika Slovenije. In tako še nekaj časa bo."

Točno... Kdo pa pravi, da se ne kanim izseliti? Takole pač ne gre. Nekaj se bo moralo spremeniti v tej gnili deželi, ker "lepa pokrajina" pač ni razlog, zakaj bi ostal tu.


SuperSonic> "Kar se pa tiče tujine pa ne vem - jaz imam občutek da so tam stanovanja dražja kot pri nas (USA in lesene kobile niso vštete), le zaslužijo več kot pri nas. Torej? Problem so plače, ne stanovanja."

To je navadna demagogija. Če kila kruha v Nemčiji stane 2,5 EUR, toliko kot pri nas, ali je pri nas predrag kruh, ali so prenizke plače?! Če liter bencina stane cca enako v Nemčiji in pri nas, ali je pri nas predrag bencin ali so prenizke plače?!


Sicer ti je pa tudi SilverFlow precej dobro odgovoril... Kar posluš ga, se boš kaj naučil.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Kdo pa pravi, da se ne kanim izseliti?
In kaj je to drugega kot to, kar nekateri tule ves čas razlagamo? Ne smeš jamrati, se smiliti samemu sebi, iskati krivcev v državi, parazitih, tajkunih, ampak moraš biti iznajdljiv, delaven in dejaven pri reševanju svojega finančno-stanovanjskega problema. Če ne najdeš boljše rešitve, kot da greš za nekaj let delat na naftno ploščad, pač greš. Delo v tujini ni čisto nič nečastnega ali slabega.

O.

imagodei ::

imagodei>> "Naslednja opcija je varčevanje/vlaganje denarja."

Okapi> "Živiš pa medtem - kje že?"

Kot ti je GregiB pokazal, se z razliko med višino kredita in višino najemnine (350 EUR) da kar nekaj našparati. (Nekje vmes med odgovori sem tudi še videl eno fajn idejo, pa se je zdajle ne spomnim...)


Okapi> "Ampak računati na državo, ki ti bo dala za bagatelo v uporabo stanovanje, je enako, kot računati na bogate starše. Sediš križem rok in pričakuješ, da bo nekdo poskrbel za tvoje stanovanjsko vprašanje."

No, mene, npr, kaj takega niti ne zanima. Vse, kar imam, sem zaslužil s svojimi rokami in znanjem in tako bo tudi ostalo. Me pa - povsem neodvisno od tega stališča - blazno moti ekonomska situacija v naši krasni deželici: od zgrešene davčne politike (tudi v smislu obdavčitve plač), do obupnega nesorazmerja med plačami in ceno m2, do... marsičesa, kar se že preveč odmika od bistva tele teme, pa vseeno pomembno prispeva k nastanku trenutne ekonomske situacije...
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

blazno moti ekonomska situacija v naši krasni deželici
Koga pa ne moti? Ampak se pač moraš prilagoditi, in po možnosti po svojih močeh prispevati, da se izboljša.

O.

T-h-o-r ::

seveda, biti tiho & priden & pohleven, zato da boš imel pri 65ih svojo stanovanje, v katerem boš živel ~10 let
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Okapi ::

seveda, biti tiho & priden & pohleven,
Katerega dela stavka "... in po možnosti po svojih močeh prispevati, da se izboljša" ne razumeš?
zato da boš imel pri 65ih svojo stanovanje, v katerem boš živel ~10 let
Očitno nimaš izkušenj s kupovanjem stanovanj na kredit. V njem lahko živiš ves čas, tudi ko še odplačuješ posojilo, ne šele potem, ko je odplačano;)

O.

djordjevic ::

blazno moti ekonomska situacija v naši krasni deželici
Koga pa ne moti? Ampak se pač moraš prilagoditi, in po možnosti po svojih močeh prispevati, da se izboljša.

O.

Vzel si mi z jezika.
No grave is deep enough to keep us in chains.

T-h-o-r ::

seveda, biti tiho & priden & pohleven,
Katerega dela stavka "... in po možnosti po svojih močeh prispevati, da se izboljša" ne razumeš?
zato da boš imel pri 65ih svojo stanovanje, v katerem boš živel ~10 let
Očitno nimaš izkušenj s kupovanjem stanovanj na kredit. V njem lahko živiš ves čas, tudi ko še odplačuješ posojilo, ne šele potem, ko je odplačano;)

O.


ampak šele, ko je odplačano, je tvoje :)

najbolj žalostno je to, da nas je 2milijona, stanovanj je pa 50% premalo zgrajenih

"V njem lahko živiš ves čas"

ampak, kaj imaš od takšnega življenja, pri katerem moraš gledati vsak cent, da ti ne bo zmanjkalo za obrok...
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Okapi ::

ampak, kaj imaš od takšnega življenja,


:P

O.

djordjevic ::

Mah, prepričane je brezveze prepričevat. Povem ti lahko samo, da ni niti približno tako črno, kot bi to radi eni naslikali. In mogoče se supersonic marsikomu zdi nadut/ošaben/nesramen/vstavi poljubno žaljivko, jaz ga razumem povsem in izključno v tem smislu, da mu je dojadilo poslušat, kako se nič ne da. S trdim delom, odpovedovanjem in da, tudi srečo, se da marsikaj. Treba pa si je tudi malo upati, seveda. Če bi se z ziheraštvom dalo fino živet, se ne bi najbrž nikoli premaknili iz tistih pradavnih jam.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Super Sonic ::

"Errr... Vajinih preko 3000 EUR na mesec? Dude, a razumeš, da je vajin mesečni income višji kot ga imajo 3 malo manj srečne slovenske familije? Lenoba nima nič pri tem, tukaj spet rabiš reality check."

Aja to je polna rit? Jaz pa rečem, da je polna rit 150000€ prihodka na leto/oseba. Al pa ne - rečem, da je polna rit Paris Hilton. LOL, tkole ti bom povedu, dokler sam prideš do denarja z znanjem in trudom (razpisi za službe so za vse enaki, ane) - ne moreš govoril o ničemer drugem kot trdem delu in posledično uspehu. Sedet doma in upat na 5k plače je pa lenoba. Sorry. In ta tvoj reality check najdejš v ogledalu.

"S to izjavo si se sicer diskvalificiral iz debate, ker si dokazal, da si en nadut snob, ki je pozabil, od kod prihaja (po tvojih lastnih besedah: bil si reven). Sori, mogoče sta pa imela s partnerko samo veliko srečo, da sta izbrala ustrezne fakse in dobila krasne službe. Mogoče imata ogromno srečo, da nimata nepokretnih staršev, za katere bi morala plačevati nastanitev v domu za starostnike. Mogoče--- Mogoče ti je sekira v med padla, pa nimaš več stika s tistimi, ki nimajo take sreče kot ti."

Veš, tlele sabljaš čisto za brezveze. Snob ni prava beseda, ker sem vmes uspel pripeljat do ustrezne izobrazbe še sestro in brata (ta se še šola) in nisem pozabil od kje sem. Vem pa, kaj se da_ narediti s trudom. Vedno zraven pride tudi sreča in da jo mečeš naprej - ni lepo. Dejstvo pač je, da je svet velik, sam si povedal, da je v tujini neskočno možnosti in ja - go ahed. In na koncu poti boš mogoče spoznal, da sreča ne pride sama. In opozorilo - to ni tema o nepokretnih starših in nekom, ki jih more preživljati. Je tema o tem, ali si lahko nek par privošči stanovanje, in še, ali je to sploh smotrno.

"Si absolutno in popolnoma zgrešil poanto tukaj: sploh ne gre za lenobo."
Se ne strinjam. Dela je povsod dovolj. Mama od žene, kateri njena plača ne zadostuje (910€ neto), dela še popoldne, vsak dan, približno 4-5 mesecev na leto. Telefonira in piše vprašalnike. Pa je stara čez 50 let. Če ona lahko zasluži dodatne 2,3 jurje na let, jih lahko vsak. Sorry. Ne me tle razpenjat.

"Problem pri tej tvoji filozofiji je, ker življenje ni v naprej napisan scenarij oz. Dr. Roman, kjer bi vse planiral. Zgodi se, da dekle zanosi, zgodi se, da umrejo starši, da pridejo bolezni, ki jih razna zavarovanja ne krijejo. Ogromno je nekih dejavnikov, ki jih v svojem idealiziranem pogledu, ko se ti vsak mesec domov steka 3k EUR, ne upoštevaš. Mnogi pari s 750 EUR/osebo/mesec ne zmorejo obremenitve 450 ali 600 EUR kredita."

A to ti men? Človek, dobil sem dvojčka leto dni nazaj. Bili smo v enosobnem stanovanju in ni dojila. Najbrž se sprašuješ kaj ti to pišem, ampak pejt v trgovino pogledat koliko stane adaptirano mleko, kakšne so doze in pomnoži z dva. Cena je takšna, da dvema, ki imata 750€ plače, otroka umreta od lakote. Zato se je pa potrebno dodatno angažirati, izpopolnjevati in v končni fazi truditi za dodatno delo. Tudi napredovanje v službi ne pride samo od sebe. Razen če nisi državni paraz, komunist ali kaj sedmega (ne vem s čim me bo še obtožil).

In to skoz poslušam - mnogi pari. Kot da nobenega ne poznam. Nekaj jih ima še višji income od najinega, nekaj jih pa je z zelo nizkim. Ampak vsi se začuda znajdejo in vsi so nekje. Ne vem, gremo delat anketo, kako sta prišla do stanovanja kolega, ki je star 22 let in je skladiščnik in njegova bejba, ki je telefonistka v klicnem centru. Sekirce se zgleda kar medijo, tolk ene sreče je okol mene.

Glede bolezni te pa razumem, samo vsaka šola nekaj stane. Druge ni, ko it naprej. Al kaj? Jokat doma? Ko je oče umrl sem mogel najprej kredite poštimat.

"Oslarija! Izvedljivo je spet samo v nekaterih izjemnih idealiziranih primerih, kjer se bo družina tudi po odplačilu kredita še naprej marsičemu odpovedovala (počitnice preživljajo doma, vozijo stare in poceni avtomobile, otepajo krompir in testenine dan na dan, namesto kakih krajših vikend izletov v London, Pariz..., gre denar v štunf, namesto da gre otrok študirat, se mora zaposlit in služit denar...). Ja, verjetno gre."

Aja? A res? Pomoje rabiš samo še 40 mesecev po 500€ in imaš našparano. Brez kakršnihkoli varčevanj in ostalih stvari. Pa še nekaj je. Kolegica dela v savi/Kranj in njim ponujajo izredno ugodne počitnice v sklopu Save. Po 130€ na teden za apartma. Sorry, ona ima teh famoznih 750€ plače in ja - vidi morje. Mama od kolega dela v Elektru - enako, poceni počitnice. Itd. Različne službe prinesejo različne stvari.

In ves čas se govori o tem, kako jaz "kao" pišem roman kako naj bi vse idealno šlo. V to se obregneš, ob to, da pa ves čas pišeš tako, kot da ta par, o katerem teče beseda, nima niti enega sorodnika, ki bi jima lahko vsaj malo pomagal, pa ne. Spet, oprosti, ampak tudi to ni realno. Dva človeka, brez staršev, vseh sorodnikov in brez vsake pomoči - ne vem no - reality check maybe? To hočeš slišat, da se na tej točki ne da?

"Plača se dviga, ja... Za inflacijo si tudi že slišal?"

Ja sem. In imaš prav, ampak kokr se jaz spomnim vsega skupaj, se kupna moč skozi leta kvečjemu povečuje.

"Ne moreš? Zakaj pa ne vzameš kredita? "

Ne zdej hrušk mešat v debato. Avto je avto.

"Spet stresaš oslarije - ne že kar svinjarije - da te je lahko zgolj sram. Ne mislim sedaj tukaj opisovat moje situacije v detajle; naj povem samo, da sem študij prekinil zato, da sem lahko preživljal sebe in mamo. In s svojimi prihodki ji še danes izdatno pomagam, ker pozimi znesek njenega "dohodka" ne pokrije računov za ogrevanje, komunalo, elektriko in telefon. Kje so še druge položnice, hrana in žajfa. Mogoče je pa moja mama zahojena?"

A hočeš 1:1? Ne vem če. Obžalujem vse kar se ti je dogajalo, ampak oprosti, to nima nobene veze z debato. Še najmanj me pa zanima tvoja mama in bi si je ne bi upal žalit. Povedal sem samo to, kar resnično mislim - starša, ki imata vsak po 750€ plače in nimata niti lastnega stanovanja, imata pa dva otroka - sta zahojena.

"Točno... Kdo pa pravi, da se ne kanim izseliti? Takole pač ne gre. Nekaj se bo moralo spremeniti v tej gnili deželi, ker "lepa pokrajina" pač ni razlog, zakaj bi ostal tu."

Jaz ti privoščim. Opozarjam te samo, da je tam 3x težje kot pri nas. Dobit delo, kaj šele uspeti. Govorim čisto pavšalno. In če ti/ko ti uspe, se zamisli, koliko bi naredil pri nas če bi vlagal enako truda. Pa se takrat spomni na to debato.

"To je navadna demagogija. Če kila kruha v Nemčiji stane 2,5 EUR, toliko kot pri nas, ali je pri nas predrag kruh, ali so prenizke plače?! Če liter bencina stane cca enako v Nemčiji in pri nas, ali je pri nas predrag bencin ali so prenizke plače?!"

Tebe jebe politika, jaz pa jebem politiko. To je razlika med nama.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Matheeew ::

Se je kar nabralo nekaj zanimivih vidikov in mnenj.

@GregiB:
Zanimiva izračun in primerjava v tvojem prvem postu. Iz te strani nisem pogledal na zadevo. Moti me sicer, da si stanovanju znižal vrednost po odplačanem kreditu. Teoretično to drži. V praksi pa vprašanje. So tudi še drugi dejavniki zraven od katerih je odvisna vrednost stanovanja po n letih. Poleg vseh zunanjih na katere pač nimaš vpliva so že vzdrževanje in opremljenost.
Več kot v tem času vložiš v stanovanje in bolj ga vzdržuješ, več je na koncu vredno. Seveda to pomeni tudi to, da se ti v njem bolje počutiš.

Se pa strinjam z drugimi, ki ti očitajo zanemarjenje "stroška" življenja v najetem stanovanju. Navadno so najemi za nedoločen čas ali kvečjemu za nekaj let. Pri prvem je odpovedni rok 3 mesece, če se ne motim. In dejansko nikoli ne veš kdaj se boš moral izseliti. Kar pa je lahko precej stresna zadeva. Še bolj pa je stresna ne sigurnost, ko nikoli ne veš kaj bo jutri. Stanovanje vzdržuje in navadno opremlja lastnik po svoji želji. Ni potrebno poudarjati, da so njegove potrebe po tem precej manjše od tistega, ki živi v stanovanju.
No, trditve, da ne smeš zabiti niti žeblja brez dovoljenja lastnika so smešne. Nekdo očitno ne pozna osnov zakonodaje na tem področju.

Še eno vprašanje v razmislek. Veliko se operira s številkami oz. povprečnimi plačami in kakšen delež Slovencev (družin) ima 1500 oz. 2000 EUR, ki bi mu omogočil kredit in normalno življenje.
Mogoče bi se morali vprašati kakšen je povprečen prihodek posameznika/para/družine brez lastnega stanovanja, ki so stari od npr. 20 - 40 let.

Aston_11 ::

@Super Sonic, ne strinjam se ravno s tem, da so ljudje zahojeni, če zaslužijo manj kot 750 EUR/mesec. Drži, da je priložnosti na trgu precej, če jih hočeš izkoristiti. Vendar pa se mi zdi, da je tvoj post čez in čez prežet z denarjem, pa se bom izognil besedi pohlep, ker bi verjetno brcnil mimo.
Enim je -750 EUR dovolj, eni pridejo iz službe, kjer toliko zaslužijo, utrujeni, poklicno bolani itd. 750 EUR max je odraz službe, fizične, z vsemi posledicami. Doma je treba še kaj narediti in ne moreta starša s dvema otrokoma pustiti otrok, se raztrgati, da bo poleg 8 ur dela, dela z otroki, za družino, nekaj spanja, še kaj počela za denar popoldne. Enim to ne gre. Morda enemu od staršev, na pa kar vsem po pavšalu. Razlogov proti je še in še.
Torej eni ne morejo, eni pa enostavno nočejo.
OK, če jamraš, da imaš premalo, pa nič ne narediš, naj bo, takemu bi komot rekel, da je zahojen.
Ne bi si pa tega upal reči nekomu, ki tega (objektivno) ne more.
Posploševati pa ne gre. Žaljivo je ocenjevati ljudi po višini dohodkov. Posploševanje v tej smeri pove več o tebi, ki to trdiš, kot o miljonu slovencev, ki se s takimi plačami preživljajo - hočejo/morajo/nočejo.
Jaz zase vem, zakaj sem npr. hodil na faks - zato, da mi popoldne ne bo treba delati. Da sem lahko z družino. Da se lahko ukvarjam s hobiji. Itd. Priložnosti bi lahko izkoristil precej. Vendar otroci rasejo - da bi to zamudil. Ni šans. Določene stvari so neprecenljive in jih denar, 750+, ne odtehta.

Super Sonic ::

"@Super Sonic, ne strinjam se ravno s tem, da so ljudje zahojeni, če zaslužijo manj kot 750 EUR/mesec. "

Rekel sem, da so zahojeni, če imajo zraven dva otroka (te delamo namerno, ane) in so brez stanovanja. Se pravi, par, ki je brez izobrazbe (pa izobrazba ma še najmanjši pomen tle), brez delovnih navad, brez vizije, brez aktivnega razmišljanja - gre delat dva otroka. To je zahojenost brez primere.

Da pa par ne more zaslužt več kot 750€ /osebo, je pa svojevrstna lenoba, ker verjamem v to, da se da zaslužit več. Ampak še vedno - kalkulacija se izzide, če bi slučajno onedva hotela svoje stanovanje, le začetnih 10-20% vrednosti nepremičnine morta nekje napraskat.

"Posploševati pa ne gre. Žaljivo je ocenjevati ljudi po višini dohodkov. Posploševanje v tej smeri pove več o tebi, ki to trdiš, kot o miljonu slovencev, ki se s takimi plačami preživljajo - hočejo/morajo/nočejo."

Kaj pa če bi prebral kaj pišem? Mladim mislim, da ni noben problem zaslužit več kot 750€ na mesec (razen če so že invalidi pri 25 letih). Za starejše pa ja - se strinjam, da je težko/težje.

"No, trditve, da ne smeš zabiti niti žeblja brez dovoljenja lastnika so smešne. Nekdo očitno ne pozna osnov zakonodaje na tem področju."

Ti pa še nikoli nisi bil v najemu, anede da ne? Ker zakon ti en kurc pomaga, če ti najemodajalec teži dejansko za vsak drek. Kvaliteta življenja trpi, jebeš zakon. Komu je pa v interesu se 1 uro kregat, da bo žebelj lahko zabil ali ne? Mi smo nekoč živeli v večstanovanski hiši skupaj z lastnikom in je najedal za vsak hrup. Hodil dol ob 22 zvečer, da smo preglasni. Kaj boš druzga kot da se boš spet selu? Se kregu za svoj denar?
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Matheeew ::

7. leto sem najemnik :)

Živeti v najemu v isti zgradbi z lastnikom je napaka, ki se je pač ne privoščiš. Vsekakor eno od nenapisanih pravil, če si najemnik.

Po tem, ko je pogodba podpisana ti nima najemodajalec kaj srati po glavi. Tistih 1x, 2x letno lahko napovedano pride pogledat in to je to. Stanovanje si lahko urediš po svoje zvrtaš 50 lukenj, če želiš. Se ne kregaš, sprašuješ - samo narediš.

Če ti zaradi tega odpove pogodbo, je tvoja napaka, da si v tako stanovanje šel. Če je pogodba podpisana za npr. 1 leto, najemodajalec nima odpovednega roka oz. te pred iztekom pogodbe ne sme ven metat.

Zakon ti tukaj pomaga, če ga poznaš in če vztrajaš pri stvareh, ki so ti pomembne.

Seveda je najbolje biti v dobrih odnosih z "landlordom". Če pa se tukaj zahebeš pa pač vztrajaš pri svojih pravicah in si vzameš čas za iskanje novega stanovanja. Najemnik je po mojem mnenju zakonsko kar dobro zaščiten.

Super Sonic ::

"Seveda je najbolje biti v dobrih odnosih z "landlordom". Če pa se tukaj zahebeš pa pač vztrajaš pri svojih pravicah in si vzameš čas za iskanje novega stanovanja. Najemnik je po mojem mnenju zakonsko kar dobro zaščiten."

Ja, se strinjam. Zakonsko je dokaj ok za obe strani. Ampak še vedno. Ne piše na čelu vsakemu kakšen najemodajalec je in obstaja možnost, da se naserješ in porabiš en kup cajta za selitev. Lahko imaš pa srečo in je vse ok že ob prvem obisku. To je pač dodatna slaba stran najema, da nikoli ne veš kaj te čaka gledano s strani selitve. Sej ne, da je to kakšna tragedija, da se morš preselit, ampak recimo men je že dojadilo, ko smo se selil (že) devetič. Enim pa pač ne dojadi. Ljudje smo si različni.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Matheeew ::

Mislim, da kar večini dojadi.

Ja, tudi to je v kontekstu dodane vrednosti lastnega stanovanja za tiste, ki se sprašujejo kaj to je.

GregiB ::

No, moramo pra priznati, da argument s tujino ni najboljši...

Primerjava cena nepremičnine - BDP per capita v Evropi

A ker vsi nekako dajejo za primerjavo A in D, ti res precej lažje pridejo do nepremičnine...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Beli_Zajcek ::

"@Super Sonic, ne strinjam se ravno s tem, da so ljudje zahojeni, če zaslužijo manj kot 750 EUR/mesec. "

Rekel sem, da so zahojeni, če imajo zraven dva otroka (te delamo namerno, ane) in so brez stanovanja. Se pravi, par, ki je brez izobrazbe (pa izobrazba ma še najmanjši pomen tle), brez delovnih navad, brez vizije, brez aktivnega razmišljanja - gre delat dva otroka. To je zahojenost brez primere.



Zahojenost je kvečjemu, da bi ti se šel neko evgeniko tukaj, pa dovolil otroke samo izobraženim, z vizijo, z delovnimi navadami, z aktivnim razmišljanjem. Po možnosti takim razmišljanjem, ki je TEBI všeč. Znebi se tega superiornega kompleksa, ki ga imaš. Sicer je večina stvari, ki si jih povedal čisto v redu, vendar takile biseri kvarijo celotno podobo o tebi.

Super Sonic ::

"Znebi se tega superiornega kompleksa, ki ga imaš. "

Lej, mene na tej točki zmanjka. Jaz tle ne vidim rešitve. Če pa je, pa lepo prosim, na plano.

Če nimaš pod milim nebom nikogar, ki ti bo pomagal, če imaš 2x750€ in si popolnoma brez vse pomoči, nisi pa pripravljen za višjo plačo narediti niti ped več,... ..., a sta dva otroka nekaj kar si lahko privoščiš? Jaz pravim da ne, še več, trdim, da je to zahojenost.

Ker tole je moderator izpostavil, da ima tak par v očeh - 2x750€ brez vse pomoči, brez stanovanja in dva otroka. Jaz si tega ne predstavljam kako se izviti iz te situacije.

Če se pa stvari v osnovi spremeni, torej imamo pomoč sorodnikov/staršev ali pa še bolje, smo pripravljeni delat več in bolje - pa ni ovir. Mogoče ne lih za dva otroka, ane, ampak...

Nočem se vlečt ven, ampak ta zahojenost je pač odgovor na konkretno situacijo - 2x750€, brez vsega in dva otroka.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

EC9 ::

No, moramo pra priznati, da argument s tujino ni najboljši...

Primerjava cena nepremičnine - BDP per capita v Evropi

A ker vsi nekako dajejo za primerjavo A in D, ti res precej lažje pridejo do nepremičnine...


Ta lušten graf je tudi mene precej presenetil - potem pa malo bolj natančno pogledaš kako in kdaj so jemali podatke "Statistics in Eastern Europe are weak." in vidiš, da nima kaj veliko veze s trenutnim stanjem.

Vsem, ki mislijo, da bo nepremičnina, ki so jo kupili pred kratkim/jo bodo v kratkem, priporočam da natančno preberejo tole in tole.

Za občutek, kako se bodo verjetno gibale cene m2, pa bi se strinjal s to oceno. Mogoče bo šlo letos še malo hitreje dol.

Matheeew ::

Se strinjam z Belim zajčkom.

Pač imaš par iz opisane situacije. Iz nekega razloga punca zanosi. Delat splav je vedno težko vprašanje, tako iz moralnih kot tudi zdravstvenih vidikov. Če se odločita, da otroka obdržita, nimaš nobene pravice ju imenovati "zahojenca". Ni vse v denarju, stanovanju, financah. So še bolj pomembne zadeve od tega. Pač imaš svoje mnenje. Bi se pa lahko vsaj lepše izražal.

Zadeva pa sicer po moje presega okvire te teme.

Super Sonic ::

"Iz nekega razloga punca zanosi. "

Ni razloga, da zanosi. Ga ni. Kaj pride čez kondom in tabletke? Ostalo naprej se pa strinjam.

"Če se odločita, da otroka obdržita, nimaš nobene pravice ju imenovati "zahojenca". "

Ja ok, samo ne potem na državo izlivat žolč, češ, da se pri nas nič ne da. In tlalalala naprej. V tem primeru bi rad videl državo, ki jima bo podarila stanovanje (tako si to nekateri razlagajo, da bi moral biti, zato že besno pakirajo kovčke).

"Zadeva pa sicer po moje presega okvire te teme."

Ja, že zdavnaj, če mene kdo kaj vpraša.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

thramos ::

"Iz nekega razloga punca zanosi. "

Ni razloga, da zanosi. Ga ni. Kaj pride čez kondom in tabletke?


10-18% in 8% se nas je nekako uspelo prebiti mimo nekaterih ovir. ;)

Pa še on topic, posploševanje svojih sposobnosti, po katerih nekateri spadate v par % prebivalstva, na "less fortunate" ostale ni ravno pametno ...

GregiB ::

posploševanje svojih sposobnosti, po katerih nekateri spadate v par % prebivalstva, na "less fortunate" ostale ni ravno pametno ...


Exactly... Tipičen "If everyone was rational, everyone would be like me.." argument
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

djordjevic ::

thramos:

Ne gre za posploševanje lastnih sposobnosti. Bolj gre za to, da se skuša nekaterim dopovedat, da ne rabiš biti ravno mensa-material, da ti uspe lepo služiti in nato bolj ali manj lagodno voziti skozi kredit. Mimogrede, kje pa piše, da imamo tisti, ki smo se na tak način odločili za kredite, prepolne račune denarja? Človek si pač postavi prioritete in po njih živi. Nama, ki sva si uredila kompletno etažno stanovanje pri njeni babici, nato pa naju je praktično čez pol leta pognala ven in sva morala na vrat na nos nekam drugam in smo k sreči našli to stanovanje (vsaka stvar je res za nekaj dobra), je življenje na svojem nepojmljiva sreča. Zlasti če pomislim, da nama je tista prijazna ženička pri -5 zunaj zaklepala kurilnico. In ja, pripravljen sem se za to odpovedovati. Prvo leto je bilo najteže, sva še pri špeceriji gledala, kaj kupujeva, zdaj pa gre k sreči čedalje laže. Moti me usvojeni negativizem mnogih, da je vse itak v pizdi in da se ne splača to, ne splača ono. Jaz bi, recimo, rad videl, da bi imeli vsi urejen stanovanjski problem, ker vem, kako super je, ko ga enkrat imaš. Dokler pa marsikdo razmišlja tako kot kar precej ljudi v tej temi, za to ne vidim možnosti. Pa preden se kdo obregne - obožujem svoje delo, zaradi fleksibilnega urnika delam večino časa kar popoldne-zvečer-ponoči, prazniki so zame nekaj, kar pač je, tako, za druge, pa se nič ne pizdim. Pač vzamem zadevo takšna, kot je.
No grave is deep enough to keep us in chains.

joze67 ::

Živimo v Sloveniji, kjer so družbene vrednote pač specifične. V skladu z njimi je sprejemljivo samo reševanje stanovanjskega problema na enega naslednjih načinov

  • gradnja lastne hiše ali nakup lastnega stanovanja za vsako ceno

  • življenje v večstanovanjki hiši v lasti staršev (enega od partnerjev), zgrajeni še za časa socializma

  • neprofitno stanovanje


Prva pomeni kredit, druga mamo ali taščo, tretja življenje na tuj račun.

imagodei ::

@GregiB,

GDP per capita sicer ni merilo povprečne plače... Povprečna plača pa spet nič ne pove o plačnem neskladju. Saj se je nekdo tukaj gor (Okapi?) pridušal, kako so nedolgo nazaj razprodali luksuzne novogradnje. Če ima peščica ljudi dovolj denarja in vizijo, da se bodo stanovanja na dolgi rok spet podražila, to seveda nič ne pove o neskladju nabavne moči.

Če pa že govorimo o GDP na prebivalca in o povprečni plači, se mi pa slednja zdi bolj primerna. Gledal sem podatke za Slovenijo (2008) in za Avstrijo (2007):

V Avstriji je znašala povprečna letna bruto plača v letu 2007 23.613,00 EUR. Povprečna letna neto plača pa je znašala 17.376,00 EUR.


V Sloveniji smo leto kasneje zaslužili v povprečju bruto 16.697,16 EUR, neto pa 10.797,60 EUR.

Ker ne vem, ali je v tem znesku upoštevan še regres (verjetno ne), dodajmo še velikodušnih 800 EUR s tega naslova. Pa dajmo še 500 EUR za božičnico, da bo mera polna. Ker gre za človeka, ki je priden in izstopa iz povprečja, recimo, da pridno dela popoldan in si v letu prisluži še dodatnih 3.000 EUR, na črno ali pa uradno - nima veze. Ker je oh in sploh priden, si je z reševanjem križank in popoldanskim štrikanjem prislužil še dodatnih 500 EUR. Vsi zneski neto, torej: 15.597,60 EUR neto.

Še vedno slabih 2.000 EUR manj, kot zasluži povprečen Avstrijec za 8-urni delovnik, ob zelo podobnih cenah življenjskih potrebščin. K sreči smo Slovenci dejansko zelo pridni in delamo še marsikaj popoldan (no pun intended), tako da se s povprečno plačo vsaj od daleč približamo avstrijski. Brez tega dodatnega dela je letne razlike v povprečni plači cca 7.000 EUR. Pa ne pozabimo, da tudi Avstrijec lahko popoldan fuša.


Povprečne cene m2 v Avstriji in Sloveniji moram iskati? Ali mi verjamete na besedo, da so (za primerljiva stanovanja) nižje pri severnih sosedih?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

thramos ::


Ne gre za posploševanje lastnih sposobnosti. Bolj gre za to, da se skuša nekaterim dopovedat, da ne rabiš biti ravno mensa-material, da ti uspe lepo služiti in nato bolj ali manj lagodno voziti skozi kredit.


Se strinjam, samo nekateri pozabljajo, da s svojo 2k€ plačo spadajo med par % ljudi. Pa še z ženo, prisesano na državno dojko, od katere te le težko odtrgajo, in zlahka govorijo o kreditih in ljudeh z "le" 750€ plače ...

djordjevic ::

Tole z reduciranjem učiteljev na državne parazite je takisto svinjsko nefer in podlo. Ampak jebiga, ane. Učitelj si itak ne zasluži svoje plače za nadziranje horde nevzgojenih otrok, ki si lahko čedalje več privoščijo.
No grave is deep enough to keep us in chains.

thramos ::

Kje sem to napisal?

Kar sem povedal je le, da veliko lažje razmišljaš o večdesetletnem kreditu, ko je dolgoročna varnost službe praktično zagotovljena.

Super Sonic ::

Ja ne vem od kje takšna zafrustriranost z vsem tem državnim aparatom. No ja, kakorkoli.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Super Sonic ::

"Kar sem povedal je le, da veliko lažje razmišljaš o večdesetletnem kreditu, ko je dolgoročna varnost službe praktično zagotovljena."

Veš, ne zaposlijo te v šoli za nedoločen čas kar takoj. Če hočeš to povedat. Ampak, kar - širi obzorja.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

T-h-o-r ::

če maš redno državno službo, si pač precej bolj siguren in zato precej lažje vzameš na pleča 20 letno breme :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

djordjevic ::

Sej, najlepše je vleč številke iz riti in opletat z njimi. Poišči konkretne številke, koliko je učiteljev v Sloveniji in koliko jih je bilo, say, 10 let nazaj. Da bomo videli ta famozni prirastek. In kar se otrok tiče - število niha. Včasih gor, včasih dol. Si pa upam trdit, da bo kmalu ureditev 'ena učiteljica, en razred' obsolete. Ker ni šans, da bodo 50-,60-letne učiteljice zdržale pritisk otrok, ki si vsako leto dovolijo več, 90% staršev pa je sveto zaverovanih v to, da so njihovi otroci najboljši, najbolj pametni in najbolj pridni, ko pa niso, pa frustracije zdravijo na učiteljih. Ampak kot rečeno, za ene so to samo državni paraziti, ki dobijo bajno plačo za gledanje v zrak. Sicer pa, najprej mi povej, koga vse šteješ v javni sektor. Potem lahko dalje.
No grave is deep enough to keep us in chains.

T-h-o-r ::

ja javni sektor so pred nekaj časa postali vsi, zato pa se je njihovo število "povečalo"
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

PaX_MaN ::

če maš redno državno službo, si pač precej bolj siguren in zato precej lažje vzameš na pleča 20 letno breme :)

Uf, koliko jih je zaposlenih v državni upravi šele v dvanajstih drugih državah EU, v katerih je povprečni kredit dolg tudi 30 let(peti graf).
O poglej, poglej, med njimi je tudi Nemčija, medtem ko ima Slovenija povprečno dobo 10 let. >:D

EDIT: je že djordjevic povedal, kar je treba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

T-h-o-r ::

saj sam nimam ničesar proti državnim uslužbencem :) tudi moja mama je državna uslužbenka :D in vem, da stalnost zaposlitve 99.99%, medtem ko foter dela v privatnem sektorju in je bila ob koncu 2009 kar precejšnja kriza in 1 mesec prisilnega dopusta
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

djordjevic ::

Tale o super garant stalni zaposlitvi je sicer malo iz riti privlečena. Moja mama je učiteljica in je delala kakšnih 10 let na pogodbe za določen čas, preden je dobila pogodbo za stalno. In dejstvo je tudi, da ko bo, po Valvolinovih napovedih, kajpak, manj otrok, bo tudi manj potrebe po učiteljicah in se lahko zgodi, da bo pristala na cesti. Pač, z mosta bomo skakali, ko in če bomo prišli tako daleč. Ti pa povem, da se ob njenih zgodbah iz šole resno sprašujem, ali je 45% otrok samorastnikov brez najmanjšega občutka za etiko in moralo, ker to niso več otroci, ampak male pošasti.
No grave is deep enough to keep us in chains.
««
3 / 69
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako določit pravo ceno stanovanja, hiše ipd. ?

Oddelek: Loža
445842 (2899) techuser
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621724 (16572) BorutO
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132143 (29185) Ganon
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414700 (13186) Furbo
»

Kako živeti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9015282 (13585) Matako

Več podobnih tem