» »

Možnosti nakupa stanovanja

Možnosti nakupa stanovanja

Temo vidijo: vsi
««
2 / 69
»»

Okapi ::

ali pa dati pol plače do penzije
Druga možnost je pa - katera že?

O.

Super Sonic ::

"ali pa dati pol plače do penzije "

To je samo signal, da rabiš večjo plačo. To ni noben tragičen podatek, sicer.

Trenutno brat dela v Leclerku v Ljubljani (preko študenta) in plača blagovnega manipulanta znaša čez jurja. Edino kar drži je to, da delaš tudi sobote in nedelje.

p.s.
OFF TOPIC
Leclerk v decembru v enem samem dnevu uspel v blagajno zbasat čez 600.000,00€. In ne verjamem, da je bilo z ostalimi kaj drugače... Pa taka recesija...
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

darkolord ::

Pa taka recesija...
;((

imagodei ::

SuperSonic> "moderator - malo oladi. :D"

Kva pa te je tko pogrelo? Moj reality check, mogoče? ;)


imagodei>> "Heh - cene stanovanj padajo, ljudje pa ostajajo brez šihta, so na čakanju, delajo za 70% plače..."

SuperSonic> "In kaj zdej? In zdej naj se svet ustavi? Gospodarstvo se bo ponovno zagnalo, in če bi bral, država te ujčka če vzameš kredo - ta moment še."

U don't get it, do u? Še enkrat: s polno ritjo je kamot srat. Ljudi pa danes zanima, kaj bodo dali v usta, kako bodo nakrmili in oblekli svoje otroke ter ali si bodo lahko vsaj 1x na 5 let privoščili dopust na morju. Pri 2 šoloobveznih otrokih, 1500 EUR dohodka, dveh avtomobilih (oba se vozita na šiht), 800 EUR kredita in ob starših, ki te ne zmorejo podpirati z (vsaj občasnimi) finančnimi injekcijami, je to leta dolg rollercoaster stresa in odpovedovanj. In če še kaj zariba, se stres še poveča. Ampak glavno, da imamo svoje stanovanje, za vsako ceno - četudi očka dela non-stop po 12+ur na dan in ga otroci poznajo samo še iz fotografije; četudi stres pušča posledice na družini; četudi otroke morda zaradi obremenjenosti staršev preveč vzgajata televizija, računalnik in cesta in morda kot najstniki zapadejo v razne težave...? All in all, se po tvoje splača imet svoje stanovanje?

MISLIM: ne pravim, da je vedno in povsod tako. Očitno ni. Nekateri so polni cvenka, drugi pa ne. Žal je v Sloveniji vse preveč slednjih.


SuperSonic> "V primeru, ki sem ga navedel sem podal podatek, da starši/sorodniki dajo 20k EUR. Zdej me pa resnično zanima - a starši, ki imajo 20000EUR na strani za svojega otroka, so bogati?"

Če postrgajo svoje zadnje prihranke, gotovo ne. Se pa postavlja vprašanje, kakšen sin si, če upaš svojim staršem reči za njihovih zadnjih 20.000 EUR, ki jih hranijo za težke čase?

In by extension: če boš 20-25 let odplačeval sorazmerno visok kredit, boš ti imel na strani 20.000 EUR, da jih boš lahko dal svojim otrokom? Če jih planiraš imeti več seveda vsakomur, da ne boš delal razdora med njimi?


SuperSonic> "Ne. Če imaš 750EUR plače, se predvideva, da nisi bil prav priden v šoli in da si z šolo že zaključil. Pri 18,19 letih. Ajde, 20 let si star (da ti bo lažje). Otrok nimaš, imaš pa OTROKA. Če boš previlno prebral kaj sem pisal, boš bral ednino. Če rečemo, da imata dva zaposlena 750EUR plače, ti ob kreditu ostane 1000EUR za tri člane. Slabo? Ostalo naprej je po želji, noben ni rekel, da moraš iti naprej v še en nakup stanovanja, govori se le o tem, da pri 35 letih imaš nepremičnino. Za razliko od nekaterih, ki še vedno igrajo sponozorje raznim bosancem."

Aha, torej ti izbiraš specifične primere, ki gredo na tvoj mlin. Newsflash: mnogo več je primerov, kjer delovni ljudje (ne mislim samo fizikalcev) ne zaslužijo štirimestnih številk. SilverFlow ti je itak povedal, da nakup, ki ga kalkuliraš ti, je popolna sociala. Mogoče bi si kdo želel malce večje stanovanje v štartu, kar pomeni obrok večji od 500 EUR. Mislim, če že nočeš iti kasneje v nakup večjega stanovanja, ane...


SuperSonic> "Sicer pa - poznamo tudi popoldansko delo, delo ob vikendih, ipd. Nekaj s čimer si lahko pridušaš kakšen priboljšek, če tako hrepeniš po njem"

Nekaj, kar kamot delaš, dokler nimaš otrok, nekoliko težje, ko jih imaš. Lažje, ko si star 25 let in težje, ko si star 50 let.


SuperSonic> "Ha, ha, kdo ti garantira, da te ne bo stopil od GW? Ali pa da ti ne bo A320 uletu zdele čez vrata in te nalimu sosedu na steno ;)) Eni ste res, pravi pajaci, ni kaj."

Ja, res smešno :) Medtem, ko je razmerje med povprečno plačo ter ceno m2 v Avstriji, Nemčiji, UK, ZDA ipd. (pa tudi po mnogih manj razvitih državah od Slovenije) mnogo bolj ugodno, kot v Sloveniji, se moram jaz navduševati nad Slovenskimi razmerami, ki so po tvojem mnenju nadvse ugodne za mlade družine? Možnost, da gre pol države v kurec je primerljiva s tem, da me zadane strela? Možnost, da me na cesti pohabi pijan norec je primerljiva s tem, da me stopi Global Warming? Daj, no... Odrasti.


SuperSonic> "Upam, da vsi vidite razliko - med nekom, ki nikoli ne bo imel nič in nekom, ki bo nekoč nekaj imel. Njega je strah - vsega. Je paranojičen in se boji. Še samega sebe. Rad bi malo delal in imel vse"

Oslarije govoriš o človeku, ki ga sploh ne poznaš, veš to? Le to: nekaj je kalkuliran rizik, nekaj je pa gemblanje. V ZDA stane novogradnja (2005 letnik) s 4 spalnicami in 3 kopalnicami cca 120.000 USD. Parcela meri preko 1000 m2, zunaj imaš bazen. OK, res gre za izjemno ugodno ponudbo, najdi mi kaj podobnega v Sloveniji. Kar hočem povedati je: oseba z normalno plačo si lahko tam brez večjega rizika privošči dolgoročni kredit za normalno stanovanje, ki ga stane zgolj par fičnikov na mesec, kredit za nekaj let (do 10), ki ga tudi kamot odplačuje, če pa malo varčuje, si neko normalno stanovanje lahko sam skešira v roku nekaj let.

Pri nas je pa treba tvegat, sebe obsodit na večletno odpovedovanje in stres... To ni normalna ekonomija. Če ti čutiš, da se moraš zaradi mojih pogledov norčevat iz mene in govorit oslarije, je to pač tvoja zadeva. Mogoče pa pomeni samo, da si preveč ozkogled, da bi pogledal čez planke.


SuperSonic> "Sem že dolgo let brez očeta, izhajam iz družine, ki se je celotno življenje plazila po podnajemih in vem kaj je revščina. Trenutno živim in odplačujem kredit za svojo hiško. In me ni strah. Krediti so zavarovani in štart mojih otrok v življenje bo nekaj nivojev nad mojim. Poskrbeti moram le to, da ne bosta razmišljala tako kot ti."

Jah, vidiš, le poskusi. Da ne bosta na koncu tudi tvoja dva "brez očeta", oz. ga bosta zaradi neizmerne kvalitete življenja poznala le iz slike v dnevni sobi, medtem ko boš ti delal na dva šihta. Ali pa, da te ne bo v prezgodnji grob položil stres... Skratka, kvaliteta življenja se ne meri zgolj po tem, ali imaš lastno nepremičnino ali ne. Vsekakor, I wish you all the best
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Okapi> "Vsekakor boljša od plačevanja najemnine"

Res?

Jaz se iz glave spomnim še par opcij, ki jih ne bi kar tako odpravil... Prva možnost je selitev. Če si v poklicu, ki je kolčkaj iskan, se kamot odpraviš v kako drugo deželo, kjer je razmerje med osebnim dohodkom in m2 bolj ugodno za kupca. Kot rečeno, v ZDA niti pred krizo stanovanja niso bila tako draga (v razmerju s plačami), kot v SLO, kaj šele sedaj, ko je balonček počil.

Naslednja opcija je varčevanje/vlaganje denarja. Če začneš kmalu v mladosti z relativno nizkimi zneski, se lahko upokojiš kot milijonar v EUR. Nobeno normalno stanovanje/hiša ne bo tako draga.

Slovenceljni smo izjemno navezani na tele bajte. Mislim, da je to fenomen, ki je v svetu precej nepoznan: ogromno ljudi si lasti stanovanja, velikokrat celo mnogo prevelika, neracionalna in neekonomična stanovanja, mnogi pa nimajo toliko denarja, da bi si privoščili kaj več od povprečja. Jasno, hiše so si zgradili v času hiperinflacije, stanovanja so nabavili po Jazbinškovem zakonu, sedaj jih pa ne izpustijo. Ta fenomen je opazen tudi pri avtomobilih - Miha Mazzini se je nekoč razpisal o tem, kako je v trgovini opazoval možaka, ki je s slastjo opazoval kos najcenejše pasje radosti in komaj sproti požiral slino, nato pa se odločil, da je vseeno predraga. Revež se mu je kar zasmilil in je že pomišljal, da bi se sam ponudil, da bi jo kupil. Čez nekaj minut ga je ponovno srečal na parkirišču, ko se je ravno pripravljal, da se odpelje v svojem novem Audiju.

Skratka: biti lastnik svoje hiše za vsako ceno ni edina varianta pod tem soncem. Gre tudi tako, da varčuješ in na stara leta živiš od rente.


Zadnje čase ugotavljam, da politiki pri nas niti niso tako zelo nadpovprečno ekonomsko nesposobni... Samo z večjim denarjem se igrajo, pa bolj opazimo; drugače pa je ekonomski moronizem očitno Slovenski nacionalni šport. Država je samo vrh ledene gore; podjetja in posamezniki, ki so, jasno, sestavni del države, pač delajo po principu: Šparali bomo, pa naj stane kar hoče!
- Hoc est qui sumus -

T0RN4D0 ::

En komentarček- JA, zdi se mi da so starši za naše razmere relativno bogati, če majo za otroke 20kEUR po glavi na stran. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Aston_11 ::

Koliko tistih, ki trdite, da si lahko nakup nepremičnine privoščiš le, če imaš bogate starše, je že kupilo nepremičnino? Point vprašanja je, kako nepremičnino kupijo tisti, ki nimajo bogatih staršev.

Ali je opcija, da greš v najem, plačuješ npr. 400 EUR za garsonjero v LJubljani, drugje ni bistveno bolje, boljša od kredita, s katerim vsaj nekaj ustvariš?

Kje taki živite? Pri mamah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Valvoline ::

ali pa dati pol plače do penzije
Druga možnost je pa - katera že?

O.

Država vzpodbuja družinsko življenje,osamosvojitev mladih,in skrbi za nataliteto.Neprofitna stanovanja. Se že da dobit,vendar je povraševanje po teh xxx krat večje kot je ponudba.Najemnine 100-200e,znesek nižji če so froci polek. Na ta način mladi(mlada družina) lahka zadiha na polno,nekaj se da pršparat(stanovanjska shema itn),ter kasneje precej precej lažje pride do lastne nepremičnine brez velkega stresa in odrekanja.

Zgodovina sprememb…

Super Sonic ::

imagodei - midva povsem drugače gledava na svet. Valvoline, ti si pa že povedal iz kje prihajaš in kaj si.

"Kva pa te je tko pogrelo? Moj reality check, mogoče? ;)"
Tako čvekanje me ne more pogret, je blo pa smešno vidt tolk žolča&frustracij v enem postu. ;)

"Še enkrat: s polno ritjo je kamot srat."

Kaj pa je polna rit v tem primeru?

"Ljudi pa danes zanima, kaj bodo dali v usta, kako bodo nakrmili in oblekli svoje otroke ter ali si bodo lahko vsaj 1x na 5 let privoščili dopust na morju. Pri 2 šoloobveznih otrokih, 1500 EUR dohodka, dveh avtomobilih (oba se vozita na šiht), 800 EUR kredita in ob starših, ki te ne zmorejo podpirati z (vsaj občasnimi) finančnimi injekcijami, je to leta dolg rollercoaster stresa in odpovedovanj"

Jaz bom rekel samo to, da je že v samo osnovi 1500€ dohodka na dva - lenoba brez primere. Midva sva oba na začetku karije, pa je skupni inkaso čez 3k.

"Ampak glavno, da imamo svoje stanovanje, za vsako ceno - četudi očka dela non-stop po 12+ur na dan in ga otroci poznajo samo še iz fotografije; četudi stres pušča posledice na družini; četudi otroke morda zaradi obremenjenosti staršev preveč vzgajata televizija, računalnik in cesta in morda kot najstniki zapadejo v razne težave...? All in all, se po tvoje splača imet svoje stanovanje?"

V bistvu si v tem delu napadel popolnoma napačnega, jaz namreč menim, da je najbolj bogat človek tisti, ki zmore tempo 3x8. 8 ur spanca, 8 dela in 8 časa zase/družino. Delat je treba efektivno in ne drugače, predvsem pa, če je v življenju obdobje, ko je treba delat malo več - pač delaš malo več. In ne delat družine. Če imaš v zameno pri 35 že svoje stanovanje, je stvar na mestu. Je pa Igor Masten nekoč rekel, da je nepremičnina varljiv občutek varnosti. Se strinjam, deloma, deloma se pa strinjam, da je on butast.

Problem, ki ga imamo pri tem primeru je v tem, da tisti, ki dela za 750€ ne bo nalagal delnic, posloval na borzi, preprodajal zlata, ker se mu enostavno ne da. Za povrh pa še zna ne. Bo enostavno smrdel za tistih 750€ na mesec in to je to. Tako, da za njih bi jaz raje videl, da imajo stanovanje.

"In by extension: če boš 20-25 let odplačeval sorazmerno visok kredit, boš ti imel na strani 20.000 EUR, da jih boš lahko dal svojim otrokom? Če jih planiraš imeti več seveda vsakomur, da ne boš delal razdora med njimi?"

Če govorimo o primeru, ko ima človek 750€ plače - ja, ji bo imel, če bo to želel. Namreč pri 35-40 letih bo že imel lastno stanovanje in od takrat bo že lahko šparal tudi na narajščaj. Torej - je možno. Če bi pa ta osebek še dvignil plačo (kar je logično, da se bo zgodilo, ker plača se iz leta v leto kvečjemu dviga) bo to še lažje.

"SilverFlow ti je itak povedal, da nakup, ki ga kalkuliraš ti, je popolna sociala. Mogoče bi si kdo želel malce večje stanovanje v štartu, kar pomeni obrok večji od 500 EUR. Mislim, če že nočeš iti kasneje v nakup večjega stanovanja, ane..."

Ja sorry stari, jaz tudi želim doma Alfa Romeo C8 avto, pa ga na žalost ne morem imeti. Če so bli že starši tolk zahojeni, da so te fuknl v ta lajf brez vsega, je največ kar lahko storiš zase tole kar sem napisal. Če služiš 750€ na mesec in imaš sorodno dušo. Če si pa v isti sapi bolj sposoben, boš prišel na plačo okol 1300€, lahko tudi več. Če boš pa izvenserijski faker, bo šlo pa tudi do 5000€ na mesec - brez problema. Torej? Naj razumem, da bi ti rad delal za 750€ in imel hišo, ob predpostavki, da tvoji starši nimajo nič? Kaj hočeš sploh povedat, da bi bilo fer?

"Medtem, ko je razmerje med povprečno plačo ter ceno m2 v Avstriji, Nemčiji, UK, ZDA ipd. (pa tudi po mnogih manj razvitih državah od Slovenije) mnogo bolj ugodno, kot v Sloveniji, se moram jaz navduševati nad Slovenskimi razmerami, ki so po tvojem mnenju nadvse ugodne za mlade družine?"

Ja pa se izseli madona!!! Kaj te vleče v to bedno deželo? Sem že nekje prej zapisal - draga stanovanja/plača so specifika Slovenije. In tako še nekaj časa bo. Kar se pa tiče tujine pa ne vem - jaz imam občutek da so tam stanovanja dražja kot pri nas (USA in lesene kobile niso vštete), le zaslužijo več kot pri nas. Torej? Problem so plače, ne stanovanja. Pa še vedno - da se. To govorim.

"Pri nas je pa treba tvegat, sebe obsodit na večletno odpovedovanje in stres... To ni normalna ekonomija. Če ti čutiš, da se moraš zaradi mojih pogledov norčevat iz mene in govorit oslarije, je to pač tvoja zadeva. Mogoče pa pomeni samo, da si preveč ozkogled, da bi pogledal čez planke."

Ne da bi gledal čez planke, sem pač tak človek. Izbira cilja - tole. Kdaj - zdele. Zakaj - zato. Gremo. Ostalo je mencanje, kalkuliranje in živciranje samega sebe. Mogoče se ti izide, mogoče pa ne, meni se bo, ker vem kaj hočem, koliko in zakaj.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Okapi ::

Naslednja opcija je varčevanje/vlaganje denarja.
Živiš pa medtem - kje že?

Kaj hočeš sploh povedat, da bi bilo fer?
Eni fantje bi tule radi imeli komunizem - ziher službica in družbeno stanovanjo. Valvoline to celo lepo pove:
Najemnine 100-200e,znesek nižji če so froci polek.
Če dobiš takšno stanovanje, si seveda nor, če vzameš velik kredit za svoje stanovanje.

Ampak računati na državo, ki ti bo dala za bagatelo v uporabo stanovanje, je enako, kot računati na bogate starše. Sediš križem rok in pričakuješ, da bo nekdo poskrbel za tvoje stanovanjsko vprašanje.

O.

T-h-o-r ::

"lenoba brez primere"

lenoba, če nekdo pač ni tako sposoben se učiti, kot kdo drug in mora zato delati za 460EUR v fabriki? in se potem 2 takšna najdeta in imata skupaj plače malo pod 1000EUR....
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

GregiB ::

OK... dejmo mal matematiko vklopit, može?

Scenarij...

Stanovanje v Žalcu, 70m2
Najemnina 300EUR / mesec
cena m2 : 1.250EUR (sorazmerno na tanizki strani) = 87.500EUR
Doba kredita 15 let

Hipotekarni kredit pri eni slovenski banki za 87.500EUR za obdobje 180 mesecev
Mesečni obrok = 650EUR
Razlika med obrokom in najemnino = 350EUR

Nakup: Najem kredita, čez 15 let lastništvo stanovanja, ki je zamortizirano 25% (sicer slovenski računovodski standardi dovoljujejo amortiziranje na 30 let, ampak dobr, rečmo 60...)

Vrednost stanovanja: 65.625EUR (če hočeš nabavno ceno, moraš v stanovanje pač dodatno vložiti ali pač pričakovati ugodne razmere na trgu nepremičnin, a to so izredne zadeve, niso stvar kalkulacije)
Cash: 0EUR


Najem: vsak mesec +350EUR cash on hand...

Scenarij 1: 180 mesecev vlagamo v sorazmerno konzervativno naložbo s 2% letno realno obrestno mero, obresti pripisujemo mesečno

Vrednost stanovanja: 0EUR, last najemodajalca
Naložbe: 73.400EUR (neto sedanja vrednost, obrestnoobrestni račun)

Scenarij 2: 180 mesecev vlagamo v bolj agresivno naložbo s 5% letno realno obrestno mero, obresti pripisujemo mesečno

Vrednost stanovanja: 0EUR, last najemodajalca
Naložbe: 93.550EUR (neto sedanja vrednost, obrestnoobrestni račun)

Scenarij 3: 180 mesecev vlagamo v zelo agresivno naložbo s 8% letno realno obrestno mero, obresti pripisujemo mesečno

Vrednost stanovanja: 0EUR, last najemodajalca
Naložbe: 121.100EUR (neto sedanja vrednost, obrestnoobrestni račun)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Valvoline ::

@SuperSonic,lahka tule pišeš in trolaš kaj češ. Sm ti že reku da si enkrat obiščeš štajerski konec al pa bognedaj prekmurje. Pa tam folku povej da si z 750e nesposobn al pa socijalc al ne vem kaj še.
Resno ti manjka občutek za resničnost,bi reku da poste pišeš nekje iz lokalne ustanove za umsko prizadete,ki so btw polne takšnih z preveč zastavljenih ciljev v lajfu.

Naslednja opcija je varčevanje/vlaganje denarja.
Živiš pa medtem - kje že?

Kaj hočeš sploh povedat, da bi bilo fer?
Eni fantje bi tule radi imeli komunizem - ziher službica in družbeno stanovanjo. Valvoline to celo lepo pove:
Najemnine 100-200e,znesek nižji če so froci polek.
Če dobiš takšno stanovanje, si seveda nor, če vzameš velik kredit za svoje stanovanje.

Ampak računati na državo, ki ti bo dala za bagatelo v uporabo stanovanje, je enako, kot računati na bogate starše. Sediš križem rok in pričakuješ, da bo nekdo poskrbel za tvoje stanovanjsko vprašanje.

O.

Seveda je bivanje v takšnih stanovanjih časovno omejen.Recimo 10-15let.
BTW Neprofitna stanovanja so že,in vsak posameznik(ali mlada družina) se lahko prijavi na razpis.

Zgodovina sprememb…

EC9 ::



Jaz bom rekel samo to, da je že v samo osnovi 1500€ dohodka na dva - lenoba brez primere. Midva sva oba na začetku karije, pa je skupni inkaso čez 3k.

Ja sorry stari, jaz tudi želim doma Alfa Romeo C8 avto, pa ga na žalost ne morem imeti.

Ja pa se izseli madona!!! Kaj te vleče v to bedno deželo? Sem že nekje prej zapisal - draga stanovanja/plača so specifika Slovenije.

Ne da bi gledal čez planke, sem pač tak človek. Izbira cilja - tole. Kdaj - zdele. Zakaj - zato. Gremo. Ostalo je mencanje, kalkuliranje in živciranje samega sebe. Mogoče se ti izide, mogoče pa ne, meni se bo, ker vem kaj hočem, koliko in zakaj.



ad1) Respect. Koliko sta stara in od česa živita?

ad2) Jst pa Porsche 997 GT2. Pa ga tudi jaz (še) ne morem imet, čeprav bi s hipotekami verjetno dobil kredit... Ni pa mi jasno zakaj enak reality check tako grdo odpove pri ful folka, ki si kupuje stanovanje/hišo?

ad3) Izselitev postaja čedalje boljši nasvet. Žal.
Glede specifičnosti Slovenije pa bi rekel samo to...če je ob recesiji v Sloveniji tako kot po svetu padla borza, bodo po istem receptu padle tudi cene nepremičnin. Specifika je po mojem samo v tem, da se pri nas to dogaja z zamikom. Enako kot pri borzi.

ad4) Kot sem že napisal, odločnost je super lastnost. Vseeno: "Zakaj - zato" - not good enough.
Dobro razmišljaš. Tvoje razmišljanje pa ni objektivno, ker si v nepremičninskem projektu, ki ga financiraš s kreditom - nezavedno poskušaš racionalizirati svojo odločitev.


Še malenkost glede razmerja anuiteta - najem (kdor tega ne zna izračunati ne bi smel kupovati nepremičnine):
1. Koliko je ob 5% letnem donosu vredna nepremičnina, ki jo lahko oddaš za 400 EUR (če stroške in davke zanemarimo)?
2. Koliko kredita dobiš na banki s predpostavljeno povprečno mesečno anuiteto 400 EUR (npr. če je danes obrok 370 EUR - za feeling recikliram objavljeni izračun:
?
3. Koliko te bo ta kredit stal? - spet recikliram ( http://www.vertex42.com/Calculators/loa... )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: EC9 ()

Okapi ::

ali pač pričakovati ugodne razmere na trgu nepremičnin
Cene stanovanj, če niso ravno neke razpadajoče luknje, so doslej samo rasle. Tudi sedanji padec je IMHO začasen (tako kot so padle tudi delnice in skladi). Mogoče se bo odslej to spremenilo, ampak ne bi stavil na to. Ponudba stanovanj je še vedno manjša kot povpraševanje zanje.

Sicer pa naj si vsak sam preračuna & odloči. Imagodei se bo izselil, Valvoline bo čakal na socialno stanovanje, GregiB bo vlagal in upal, da bo donos višji od rasti cen stanovanj (ter medtem spoznaval razliko med življenjem v tujem in svojem stanovanju), Thor in SilverFlow bosta malo jamrala in cincala, s Super Sonicom bova pa odplačevala kredit in živela v svojem stanovanju.

O.

Aston_11 ::

ter medtem spoznaval razliko med življenjem v tujem in svojem stanovanju)

EC9 ::

ali pač pričakovati ugodne razmere na trgu nepremičnin
Cene stanovanj, če niso ravno neke razpadajoče luknje, so doslej samo rasle. Tudi sedanji padec je IMHO začasen (tako kot so padle tudi delnice in skladi). Mogoče se bo odslej to spremenilo, ampak ne bi stavil na to. Ponudba stanovanj je še vedno manjša kot povpraševanje zanje.

Sicer pa naj si vsak sam preračuna & odloči. Imagodei se bo izselil, Valvoline bo čakal na socialno stanovanje, GregiB bo vlagal in upal, da bo donos višji od rasti cen stanovanj (ter medtem spoznaval razliko med življenjem v tujem in svojem stanovanju), Thor in SilverFlow bosta malo jamrala in cincala, s Super Sonicom bova pa odplačevala kredit in živela v svojem stanovanju.

O.



Sva midva slučajno v paralelnih vesoljih?

Celo uradna statistika priznava več kot 10% padec in to v zadnjem letu - klik. Kot sem napisal zgoraj, pa je to šele začetek. Sploh če primerjaš s trendi cen na trgih, kjer se zadeve odvijajo prej/hitreje kot pri nas - npr. ZDA, Španija... klik


Če pa si glede razpleta v naprej sklepal na podlagi tako zgrešenih podatkov, potem komaj čakam, da mi napoveš selitev na luno ;)

Valvoline ::

@okapi
Jaz si imam urejeno podstrešno stanovanje,v bajto od staršev.K sreči sem vsaj to možnost imel. Tisti ki živijo v blokah takšne opcije nimajo. In ti so najbolj najebal.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Aha, Valvoline ima bogate starše, ki so mu sezidali stanovanje, potem pa se dela pametnega in soli pamet drugim. Nice8-)

O.

GregiB ::

@ okapi...

ja vse lepo in prav, ampak si opazil, da so v Sloveniji skoraj enako divje rasle delnice in druge finančne naložbe?
Če je sedanji padec cen nepremičnin začasen, taisto velja za finančne instrumente.
Da je povpraševanje večje, kot ponudba enostavno ni res, sicer se nič ne bi prodajalo... Povpraševanje se pač s ponudbo srečuje pri neki ceni. Če bi bila stanovanja hudo poceni, bi verjetno bilo povpraševanja več, kot ponudbe, ker pa temu ni tako, se pač prodaja več stanovanj, kot se jih kupi...
Ne razumem pa, kaj bi naj bila razlika med tem, ali stanujem v lastnem stanovanju ali najemniškem, morda naslednje:

- breme izgube ob naravni nesreči je na ramenih najemodajalca
- večja mobilnost


... še morda kaj?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Valvoline ::

Aha, Valvoline ima bogate starše, ki so mu sezidali stanovanje, potem pa se dela pametnega in soli pamet drugim. Nice8-)

O.

Bajta je bila postavljena v časov komunizma,moji starši so po SuperSonicovem kriteriju na socijalnem dnu.Podstrešno stanovanje sem si skoraj v celoti naredil z svojimi rokami,in seveda tu pa tam majstra za stvari ki jih ne znam.Sem pa skoz razmišljal dab kar začel novo(svojo) bajto zidat,vendar se ekonomska računica zaenkrat ne izzide. Še za samo parcelo se morš zapufat 3-5 let.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Bajta je bila postavljena v časov komunizma
Saj se ni treba opravičevati. Sam si napisal, kdo lahko danes pride do svojega stanovanja in ti pač nisi lopov ali državni parazit, ampak imaš starše, ki so poskrbeli zate. Vsi nimamo te sreče.

Sva midva slučajno v paralelnih vesoljih?
Ne vem. Vem pa, kaj se je s cenami stanovanj dogajalo v zadnjih 15 letih in ne verjamem, da trenutni padec pomeni drastičen preobrat v splošnem trendu. Ampak kot rečeno - vsak lahko upa, da bodo cene od sedaj naprej samo še padale in se loti varčevanja.

O.

GregiB ::

Okapi... ne vem sicer, kaj si po stroki, a daj mi razloži ta "trend" nepretrganega naraščanja cen nepremičnin?! Razmišljam pravilno, da za rast cen rabiš realizirano prodajo? Ali pač gledaš samo ponudbeno stran, ki pa npr. nima veze s povpraševalno stranjo...
Namreč, razloži mi npr. logiko...
Kupna moč povprečnega slovenceljna se bo dvigovala 1% letno, če se bodo tudi nepremičnine dvigovale 1% letno, torej ni neke porasti (gledava seveda neto sedanjo vrednost nepremičnine)... Če pa bodo nepremičnine rastle hitreje, kot kupna moč... kdo bo pa kupec?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Aston_11 ::

GregiB - glede najema - jaz sem se ga v zadnjih desetih letih naveličal. V mojem življenju je namreč tudi najemodajalec, kar res ni velik plus. Morda sem v takih letih, ko nisem več tako fleksibilen, da bi prenašal muhe najemodajalca (vsakemu se prej ali slej sprdne), tudi če jih ni oziroma čakal, kdaj se mu bo kdaj sprdnilo.
Najemnina je glede na druge nizka - 200 EUR za 80+ m2, vendar nimam nobene želje, da bi se do konca življenja lajhal po najemih, tudi če bi bili zastonj.
Je pa lastnina breme, lastnina košta.
Nobene želje nimam, da bi v stanovanju kaj naredil, čeprav bi bilo zelo potrebno. Staro pohištvo, stare napeljeve itd..
V mojem primeru ga ni kredita za 200 EUR - sedaj. Kaj bo jutri, ko se najemodajalcu sprdne, mu zrasejo otroki, moraš ven, iskati drugo stanovanje? Ko pridejo dediči z drugimi idejami? Vedno bom v strahu, da bom moral čez noč iskati drugo stanovanje? Na trgu jih je pa malo morje? Cena nikvakva. V Žalec ne grem.
Sedaj si kredit lahko privoščim, če grem na 500+EUR najemnine, kar jih je večina, razen očitno v Žalcu, si ga ne morem več, saj so tudi drugi stroški, ne samo kredit pa najem pa avto pa nafta pa vrtec pa tavžent položnic in drugih stroškov.
Pa tudi če sedaj dam 300 EUR mesečno na stran, kar je praktično nemogoče, saj je vedno kakšen strošek, tak ali drugačen (evo, vinjeta, npr.). No saj jih dam, vendar ne z namenom, da jih bom porabil čez 15 let.
Za koga? Za čez 15 let ob super truper 5% agresivnih obresti. 15 let bom metal denar najemodajalcu. Raje dam banki, pa sem drugo leto na svojem.

Ti kar lepo teoretiziraj dalje, je lepo brati. Taki teoretiki so pred recesijo vzeli kredit na 100 kEUR, jih zmetali v sklade, sedaj imajo 0. Tudi so bili dobri teoretiki.

Geslo je, raje slabo na svojem, kot dobro na tujem. Vem, da me bo fajn koštalo, da bom pristal na svojem, vendar bo občutek neprecenljiv, pa če bom na svojem samo 1 dan, pa me potem pobere. Beri, ni vse v soldih, je tudi še kaj drugega. Mir, npr., neprecenljiv, da te nihče ne drklja.

Okapi ::

a daj mi razloži ta "trend" nepretrganega naraščanja cen nepremičnin
Nisem ekonomist, vidim samo, koliko danes v Lj. stane 75 m2 veliko stanovanje, za katerega sem leta 2002 dal 83k evrov.

O.

GregiB ::

@ Aston... to, kar si napisal je sicer pošteno, kapo dol, a v celotno zadevo si vpeljal faktorje, ki so enostavno presubjektivni za resno debato. Raje dajati banki, kot najemodajalcu je crap. Banka te jutri vrže ven, če ne zmoreš odplačil. Se tudi "sprdne", če je treba. Mešati sem notri borzne špekulante, ki so najemali kredite, da so šli na borzo je zelo vmesno... Si predstavljaš, da si ti tisti, ki tem pametnjakovičem prodajaš? Čisto hipotetično... Imaš stanovanje, ki je realno vredno 100K EUR, pa ti pride kupec, ki ga hoče odkupiti za 300K EUR... kaj narediš? Prodaš, ti dol visi, če bo on lahko zmogel plačat financiranje...

@ okapi... no, danes je verjetno "oglasna" vrednost kaj.... 250KEUR..? torej, glede na to, da bo tale "hickup" kmalu minil, če še ni, bo stanovanje leta 2018 vredno... 753K EUR? To bi bilo v skladu s "trendom"...?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Super Sonic ::

"ad1) Respect. Koliko sta stara in od česa živita?"

Me veseli, da si vprašal.

Ona je učiteljica, jaz pa delam v papirni industriji. Ob prostem času fotografiram poroke in prevajam (razna navodila za različne izdelke). Lani sem z "hobi" programom, zaslužil natančno 5729,20€. Moja plača znašal okoli 1900€ (5 let delovne dobe), njena okoli 1400€ (OŠ Vič, razredni pouk).

"Sm ti že reku da si enkrat obiščeš štajerski konec al pa bognedaj prekmurje. Pa tam folku povej da si z 750e nesposobn al pa socijalc al ne vem kaj še."

Štajerski konec sem celo obiskal, ne boš verjel. Imamo celo del podjetja tam, na čisto na meji. Plače so nižje, se strinjam. Pa še strinjam se, da je ceneje živet na vašem koncu. Je blo pa zanimivo na pikniku poslušat, kako so ob prostem času tam vsi mesarji in kaj vse imajo. Blo je pa veliko stokanja, se vidi, da si iz tistih koncev. Bogi, bogi, bogi... res, bogi ste.

"ad3) Izselitev postaja čedalje boljši nasvet. Žal. "

Sorry, samo mogel boš dati od sebe 3x več kot pri nas, da se ti bo kje kaj poznalo. Naj imagodei takrat govori o življenju pod stresom. Poznam to in ni luštno. V tujini imajo probleme ljudje že sami s seboj kaj bodo šele z enim tujcem, če slučajno ne gre za izvenserijski izdelek Janeza.

Pa s temi ponudbami in povpraševanjem za stanovanja - folk se je 3 mesece nazaj skor stepu za zadnjo vrstno hišo, ki sva jo potem kupila midva. Nedaleč stran od naju so trojčki, dvojčki - vse je že prodano. Določena stanovanja, ko sva hodila gledat nas je blo tud po 6 parov na enkrat v stanovanju, ipd. Jaz ne vem, ampak občutek sem imel, da kakšne velike krize ni. Ne vem pa kako je sedajle.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Okapi ::

753K EUR? To bi bilo v skladu s "trendom"...?!
Ni treba, da tako narašča. Jasno je, da so neke meje, ampak že če ohranja vrednost glede na inflacijo se tvoja računica z varčevanjem in vlaganjem podre. Plus življenje v tujem stanovanju. Kar je napisal Aston, je čisto res. Jaz sem tudi imel 6 ali 7 let v najemu 1,5 sobno stanovanje, pa sem imel dobrega "landlorda", ki ni nič težil (enkrat na leto je prišel po keš), ampak je vseeno nekaj čisto drugega, ko lahko v svojem stanovanju zvrtaš luknjo v steno, ne da bi moral koga spraševati za dovoljenje.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Valvoline ::

Če bi se v Sloveniji zgodila obljubljena resna decentralizacija,selitev in razpršitev parazitskih inštitucij in sedežev monopolistov po celi Sloveniji bi stanovanja v Lj takoj padla najmanj na pol cene ali manj.

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

GregiB, ma saj če bi gledal samo objektivne razloge, potem marsičesa ne bi naredil. Gledaš v okviru svojih zmožnosti in seveda svojih želja. Faktorjev, ki so del enačbe, je enostavno preveč, da bi jih lahko zreduciral samo na denar, na golo računico, kaj se in kaj se ne splača. Za vsako stvar si lahko prepričan, da se ali da se ne splača.
Isto pri avtih - stara gajba rjasta te pripelje ravna tja, kamor največji in najdražji BMW. Vprašanje pa je, če to hočemo in tu se vmešajo subjektivni faktorji.

Valvoline ::

@supersonic...
Aha.
Torej je že 1 državni parazit doma(zaposlena v javnem sektorju). Lahko se je potem hvalit ja.
2000e v papirnati industriji ?
Malo morgen.

Zgodovina sprememb…

Super Sonic ::

Na splošno se mi zdi, da vsi faflate tja v tri pirovske, noben pa tudi od blizu ni sprobal problematike o kateri teče beseda. Pejte mal okol, do bank, na trg, pa potem domov. Pa kalkulator v roke.

Pol nej pa vsak sam pove, ali hoče živet pri mamici, očitu, obeh, podnajemu ali pa na svojem.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Valvoline ::

Na splošno se mi zdi, da vsi faflate tja v tri pirovske, noben pa tudi od blizu ni sprobal problematike o kateri teče beseda. Pejte mal okol, do bank, na trg, pa potem domov. Pa kalkulator v roke.

Pol nej pa vsak sam pove, ali hoče živet pri mamici, očitu, obeh, podnajemu ali pa na svojem.

Na banko z široko odprtimi rokami čakajo zaposlene v javnem sektorju,to že vemo. Zate(za ženo) ni problem.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Torej je že 1 državni parazit doma
Valvoline, državni parazit si ti, ker si hodil v brezplačne državne šole. Pa še starši so ti zrihtali streho nad glavo, torej si parazit tudi zasebno. Sedaj se pa še nekaj repenčiš, svaka čast.;((

O.

Super Sonic ::

"Torej je že 1 državni parazit doma(zaposlena v javnem sektorju). Lahko se je potem hvalit ja."

Ko boš ti držal 25 mulcev, z tečnimi starci na vratu, se pa oglašaj. Do takrat pa mirno izvajaj frustracije. Sicer pa plače v OŠ niso enake po celi Sloveniji, saj nekaj da_ še občina. Nobena njena kolegica nima tako visoke plače v tej starosti, saj so v drugi (štarjski, remember) občini, kjer ni toliko denarja na voljo, kot ga Zoki zbere. :)

Čas za državni udar, torej!
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Aston_11 ::

Javni sektor je pri bankah priljubljen. Plače učiteljev razrednega pouka so po mojem nesorazmerne vložku na faksu v primerjavi z drugimi faksi, kjer o čem takem samo sanjajo.
Super Sonic, za koliko so se prodajali trojčki/dvojči + lokacija?

Super Sonic ::

"Na banko z široko odprtimi rokami čakajo zaposlene v javnem sektorju,to že vemo. Zate(za ženo) ni problem."

V bistvu je na porodniški zato je niso sprejeli tako, kot si ti to predstavljaš. Sicer pa - moška roka je v tem fohu zelo zaželjena! Go for it! Stanovanje že imaš zagotovljeno! Po svojih besedah! Da ne boš v breme staršem!
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

Super Sonic ::

"Plače učiteljev razrednega pouka so po mojem nesorazmerne vložku na faksu v primerjavi z drugimi faksi, kjer o čem takem samo sanjajo."

Ne ni res. Preber 100 pravljic in jih povej na pamet. Drži odgovornost za 25 mulcev, ki si lahko odpre glavo tik-tak in še, prenašaj najbolj usran folk v Sloveniji, ker je njihov sinček prišel domov preveč moker in te čaka tožba. Skratka, ima svoj težave poklic. Ni samo luštno.

Za ostalo napišem kasneje.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

GregiB ::

... ampak že če ohranja vrednost glede na inflacijo se tvoja računica z varčevanjem in vlaganjem podre..


@ okapi... pokaži mi, kje se podre...?!? Ob naložbi, ki prinese 5% realnih obresti sem na boljšem...

sicer pa... zaslužiš 1900€ / mesec v papirni industriji, torej si med cca. 5% najbolje plačanih slovenceljev... dokler ti ne bodo kitajci pritisnili damping, kar bo pa kmalu, saj kolikor sem slišal, kvaliteto že imajo... ceno pa itaq...

Da ne bo pol na poročilih, kako moramo davkoplačevalci vplačevati v razne sode brez dna za subvencioniranje siromaka, ki ne more odplačevati kredita...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Aston_11 ::

Stres je povsod. Drugi poklici imajo druge obveznosti. Usran folk je povsod, povsod je kakšen pacient. V LJ sem slišal, včeraj sem bil gor, snega ni bilo, da so menda problemi, ker so bili pločniki mokri in jih je komunala že sušila s feni.

Okapi ::

sicer pa... zaslužiš 1900EUR / mesec v papirni industriji,
Daj vsaj poglej, kdo kaj napiše.

Sicer pa, ti kar veselo plačuj najemnino (čeprav, če bi moral ugibati, bi rekel, da zaenkrat še veselo pri starših stanuješ;)), vlagaj v donosne sklade, ko boš našparal za svoje stanovanje se pa oglasi in povej, kako se ti je računica izšla.

O.

GregiB ::

@ okapi... glede zaslužka se opravičujem, sem spregledal, sicer pa...

da ne boš preveč ugibal... živim v lastnem gospodinjstvu, sem najemnik, ja... a bom prej ali slej kupil večje stanovanje, toliko drži. Kljub temu, da si tudi sam želim lastno stanovanje pa tu pišem zgolj zato, ker se tukaj nekateri delate norce iz ljudi, ki si dejansko ne morejo privoščiti nakupa... Pa naj bo zaradi tega, ker so manj izobraženi, premalo zaslužijo, preleni, da bi delali 16 ur na dan itd.
Argumenti tipa "raje banki kot najemodajalcu" so ego-trip lastnikov stanovanja, ki sami sebi opravičujejo odpovedovanje...
Kar se tiče mojega varčevanja, bom kar uredu sfural, a zaenkrat hodim vsako leto v Grčijo na morje, pa v eno velemesto za prvomajske, pa moja partnerka z otrokom gresta 14 dni na morje, precej hodimo ven jest ipd. Zej se bodo pojavili pametnjakoviči, pa se bodo nad tem zgražali... Hja... to so pač oportunitetne izgube kreditojemalcev...

Pa okapi... verjamem, da sem kar par let starejši od tebe... kar par let...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Valvoline ::

Torej drži kot pribito moja trditev da so le državni paraziti kreditno sposobni in privilegirani glede nakupa nepremičnin(velke plače,sigurni stolčki,nič dela in majhna možnost poškodbe in invalidnosti....)
Zdaj še čakamo da Okapi pove kako je pršo do stanovanja. Ali on molze državni proračun,ali boljša polovica,ali kar oba.
P.S. Zarad tega ker se državni paraziti luksuzirajo,delovni folk crkava.
Pred 20 let je bilo 2x več otrok k sedaj,učiteljev 3x manj. To kar se danes dogaja v javnem sektorju je skoraj neverjetno. Enkrat bo počil še ta balon.

Okapi ::

Pa okapi... verjamem, da sem kar par let starejši od tebe... kar par let...
Lahko si prepričan, da nisi.
ker se tukaj nekateri delate norce iz ljudi, ki si dejansko ne morejo privoščiti nakupa...
Nihče se ne dela norca. Vsi se menda dobro zavedamo, kako težko je priti do stanovanja, tisti, ki ga imamo (in smo ga kupili s svojim delom, ne na račun staršev), verjetno še najbolj. Ampak tule smo pač nekateri mnenja, da če se potrudiš, se da imeti več kot minimalno plačo in če imaš več kot minimalno plačo, se da priti tudi do lastnega stanovanja ali garsonjere. Seveda pa ne smeš imeti prevelikih pričakovanj in biti moraš dovolj prilagodljiv. In da ne bo kakšne pomote - nihče tudi ne trdi, da je takšno stanje, kot ga imamo dobro. Ni dobro, stanovanja so predraga, plače prenizke, ampak tako pač je in vsak se mora v tem znajti.

O.

Okapi ::

Zdaj še čakamo da Okapi pove kako je pršo do stanovanja.
Ni problema. Pišem članke in priročnike ter prevajam. Vse to na prostem trgu, za zasebne založbe. Na mesec zaslužim v povprečju okoli 2k evrov. Od tega gre 600 evrov za kredit (prej pa je šlo 300 evrov za najemnino in 300 evrov za varčevanje, in to samo zato, ker kot freelancer nisem dobil kredita, dokler banke niso postale bolj fleksibilne). 75 m2 veliko stanovanje sem pred dobrimi 7 leti kupil za 83k evrov. Njegova trenutna tržna vrednost je okoli 140k evrov. Zadovoljen? Jaz sem;)

O.

djordjevic ::

Moja zgodba je pravzaprav na las podobna Okapijevi, le da naju loči kakšno poldrugo desetletje, stanovanje s pokrito garažo pa me je poltretje leto nazaj stalo slabih 90k. In ko smo pri vrednosti stanovanj - v mojem vhodu se je nedavno prodalo identično stanovanje za dobrih 10 odstotkov več, kot je bila nabavna cena. Kaže, da se s kreditom le nisem tako zakalkuliral. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Jaz bi res rad slišal razloga logike, da se bolj splača najemat, kot kupit. Razlaga, da tako delajo "na zahodu", me ne prepriča. Čez celo življenje boš sigurno plačal stanovanje, v katerem boš živel, pa še kaj več verjetno, in ne vem zakaj ne bi vsaj enkrat tisto dejansko bilo tvoje. In po kaki logiki se bi nekomu splačalo tebi oddajat, če se tebi bolj splača najemat kot kupit. Mislim dolgoročno.

perci ::

djordjevic: Kje si 2,5 leti nazaj dobil stanovanje z garažo za 90k mi je pa uganka. V LJ gotovo ne.

Okapi ::

Jaz bi res rad slišal razloga logike, da se bolj splača najemat, kot kupit.
Saj tisto, kar je GregiB naračunal, ni čisto iz trte izvito. Ampak je na žalost pozabil na cel kup faktorjev.
1) Življenje v svojem stanovanju ima precejšnjo dodano vrednost v primerjavi z življenjem v najetem.
2) Tveganje glede donosa vloženega denarja v razmerju do gibanja cen stanovanj. Če vzameš kredit, bolj ali manj veš, pri čem si, če varčuješ, se stvari lahko obrnejo v tvojo korist ali škodo.
3) Naredil je izračun za neke poljubne vrednosti najemnine in kupnine. Pri njegovih cifrah se računica morda izzide, že pri malo dražji najemnini in/ali cenejši kupnini pa ne.
4) Ko kupuješ stanovanje in če se ti ne mudi zelo, lahko z malce sreče naletiš na kakšno ugodno priložnost, recimo 10% cenejšo od trenutne tržne vrednosti, kar korenito vpliva na končno računico. Če stanovanje najemaš, sicer prav tako lahko naletiš na kakšno ugodno priložnost, ki pa ponavadi ne traja dolgo, ker lastnika slej ko prej sreča pamet, poleg tega se tistim, ki oddajajo stanovanje, po navadi ne mudi tako kot tistim, ki ga prodajajo (ugodne priložnosti pa so največkrat tam, ko se mora nekaj na hitro prodati).
5) Če si primerno spreten in iznajdljiv, lahko gradiš lastno hišo in pri tem dobro vnovčiš svoj prosti čas in delo, pa še vsega denarja na enkrat ti ni treba imeti. Precej manjša verjetnost je, da ti bo kdo znižal najemnino, ker boš adaptiral njegovo stanovanje.

O.

djordjevic ::

Ja, se opravičujem - sem nadrobno razlagal v eni drugi temi, takisto o stanovanjih. Slovenska Bistrica, novogradnja.
No grave is deep enough to keep us in chains.
««
2 / 69
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako določit pravo ceno stanovanja, hiše ipd. ?

Oddelek: Loža
445875 (2932) techuser
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621814 (16662) BorutO
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132310 (29352) Ganon
»

Zakaj država ne obdavči nepremičnine, kot Američani? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7414812 (13298) Furbo
»

Kako živeti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9015367 (13670) Matako

Več podobnih tem