» »

AT&T: stacionarna telefonija mora umreti

AT&T: stacionarna telefonija mora umreti

Ars Technica - Medtem ko vedno več uporabnikov posega po VoIP in brezžični telefoniji, je ameriški telefonski operater AT&T Zvezni komisiji za telekomunikacije (FCC) sporočil, da je čas, da določijo datum upokojitve stacionarne telefonije. POTS (plain old telephone service) oz. PSTN (public switched telephone network) je relikt pretekle dobe, piše AT&T in dodaja, da gre zaradi tehnološkega napredka in sprememb v preferencah uporabnikov le še za vprašanje časa, kdaj bo PSTN nepotreben. Zato želijo od FCC jasno izjavo, da je PSTN v fazi ukinjanja in dokončen rok ukinitve.

Z njimi se strinjajo tudi kupci, ki že glasujejo z nogami. Dvaindvajset odstotkov vseh gospodinjstev v ZDA je že odpovedalo stacionarne priključke, vsak mesec pa sem jim pridruži 700.000 novih. Osemnajst milijonov jih naročuje Skype, Vonage ali kakšno drugo vrsto VoIP. Drugi indic je število širokopasovnih priključkov do interneta, ki je že zdaj preseglo število PSTN-priključkov.

FCC lahko torej le pospeši umiranje stare tehnologije. Navsezadnje, trg se je v zadnjih sedmih letih skrčil za četrtino. Ena izmed preprek, ki jih mora FCC še premostiti, je tako imenovani Universal Service Fund. Gre za fond denarja, ki se nabira od medkrajevnih pogovorov z namenom omogočanja dostopne telefonije v odročnejših in dražjih predelih ZDA. Velika večina pravil za prispevke v USF temelji na PSTN-telefoniji, zato bo treba pred njeno upokojitvijo ta pravila napisati na novo, saj v VoIP omrežju ni medkrajevnih pogovorov. Predvsem majhni operaterji so skorajda odvisni od denarja za USF, saj za vsak medkrajevni klic, ki ga posredujejo po svoji infrastrukturi, dobijo delež denarja. AT&T pravi, da bi morali s prehodom na VoIP ukiniti vse te pristojbine, tako da bi tudi majhni operaterji morali pričeti delovati povsem tržno.

Drugi problem je unbundling. Gre za to, da malim podjetjem dovolijo priključitev na velika telekomunikacijska omrežja z reguliranimi cenami, ta pa nato širokopasovni dostop ponudijo v stanovanjskih soseskah. Pred nekaj leti je FCC to prakso opustil, s čimer se je strinjalo tudi Vrhovno sodišče. AT&T se sedaj boji, da bi prehod s PSTN na VoIP sprožil nove pomisleke o tej odločitvi, še zlasti ker je raziskava, ki jo je naročil FCC, pokazala, da imajo države s politiko unbundling cenejši in hitrejši širokopasovni internet.

PSTN se torej nepreklicno bliža svojemu koncu, točen datum pa ne bo le posledica tehnološke pripravljenosti, temveč v veliki meri tudi politične volje in ekonomskih kompromisov. Več o tem.

48 komentarjev

Icematxyz ::

Pogumna poteza. Če bi se za to odločili v Sloveniji. Bi kar nekaj denarja nekomu izpuhtelo čez noč?

techfreak :) ::

Pogumna poteza. Če bi se za to odločili v Sloveniji. Bi kar nekaj denarja nekomu izpuhtelo čez noč?

Saj ni to takšna stvar, da bi izginila čez noč. Čez 10 let pa bomo mogoče v večini brez stacionarne ...

Edit: bold

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Kdor hoče naj ima stacionarca.
Lahko da je za interesom odklopa stacionarnega telefona tudi zamenjava le tega z ADSL modemom, mobitel pa že tako imajo vsi in tako ni več potrebe po še enem telefonu.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

marvin42 ::

nekateri še vedno ne morejo imeti adsl
Mostly Harmless

MaKjaVelli ::

Skype is not a replacement for your landline or your mobile phone. Skype does not offer you the ability to call emergency services for help if you are in distress.


http://www.skype.com/allfeatures/no911/

... tudi tole bodo morali nekako rešiti pred ukinitvijo PSTN

Relanium ::

Kdor hoče naj ima stacionarca.

Fora je tud v tem (vsaj pri nas doma) da ko si klical iz telekoma v telekom je blo dražje, kot pa iz Detla v Telekom
Vsaj koker sem cenike gledal takrat

(enak fenomen kot to, da sem iz nizozemske ceneje pošiljal SMS-e kot pa tukaj naokrog pri tušmobilu)

fiore ::

nekateri še vedno ne morejo imeti adsl

nekateri pa nimamo GSM omrežja doma.

root987 ::

(enak fenomen kot to, da sem iz nizozemske ceneje pošiljal SMS-e kot pa tukaj naokrog pri tušmobilu)

To si verjetno samo zaradi pritiska EU na operaterje, ki je določil maksimalne (al so bile standardne?) cene za pogovore in SMS sporočila znotraj EU?

Sicer lepo, da se končno bližamo ukinitvi tehnologij iz "prejšnje dobe", a zaradi muh nekaterih operaterjev preprosto "odfu**t" vse ruralne dele vseeno ni lepo, tako da bi bilo morda potrebno v te ukinitvene sporazume dodati kaj v stilu, da morajo operaterji zagotavljati najmanj PSTN oziroma ponuditi naročnikom alternativo.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

CyberPunk ::

Rekel bom samo - komunisti ferdamani! Arbitrarno/politicno ukinjanje najprej klasicnih zarnic, potem analogne radiodifuzije in zdaj se telefonije. To je pa se huje kot je bilo za cajta mrzle vojne. :/ Vcasih se je prepustilo trgu, da je tehnologija ali produkt umrl po naravni poti, zdaj pa lepo centralno-plansko. :P

Icematxyz ::

nekateri še vedno ne morejo imeti adsl

nekateri pa nimamo GSM omrežja doma.


Oboji ste upravičeno lahko jezni. Morda pa namesto da tolčete drug po drugem in si to privoščite. Raje to skupaj obsojajte?

Rekel bom samo - komunisti ferdamani! Arbitrarno/politicno ukinjanje najprej klasicnih zarnic, potem analogne radiodifuzije in zdaj se telefonije. To je pa se huje kot je bilo za cajta mrzle vojne. :/ Vcasih se je prepustilo trgu, da je tehnologija ali produkt umrl po naravni poti, zdaj pa lepo centralno-plansko. :P


Važno da si lahko rekel komunisti ferdamani. To pa je tudi nekaj?

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

Važno da si lahko rekel komunisti ferdamani. To pa je tudi nekaj?


Natančno. LOL :)
Your focus determines your reallity

Djuro ::

Hm, pri nas smo že pred časom ukinili stacionarni telefon. Vsak ima svoj GSM, pri T2 pa so klici s stacionarca in gsm-ja cenovno tretirani enako. Prišparamo 4EUR/mesec. Ni veliko, pa vendar je.

kuglvinkl ::

48 evrov/leto. Za mesečno položnco štroma od oka.
Your focus determines your reallity

techfreak :) ::

Skype is not a replacement for your landline or your mobile phone. Skype does not offer you the ability to call emergency services for help if you are in distress.


http://www.skype.com/allfeatures/no911/

... tudi tole bodo morali nekako rešiti pred ukinitvijo PSTN

Za te stvari imaš pa mobitel.

darksamurai ::

Vse lepo in prav, če sploh imaš signal. Brez signala ti 911 bolj malo pomaga. V ZDA je pokritost "signala" za mobilno tehnologijo zelo zelo slaba. V mestih je še vredu, izven pa je totalno zanič. Vsak evropejec, ki se je malo bolj sprehodil na drugi strani luže je vesel, da živi na evropskem kontinentu. Vse stvari v državi pa ne morejo biti centralizirane, ali pa je vsaj bolje če niso. Že v manjših naseljih (velikosti Velenja) lahko signal šepa. Tam je pogosto bolje, če se kar naglas zadereš 911.

by root: pobrisan offtopic. Ostanite on topic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

Elysium ::

Vse lepo in prav, če sploh imaš signal. Brez signala ti 911 bolj malo pomaga. V ZDA je pokritost "signala" za mobilno tehnologijo zelo zelo slaba.

Ja točno to. Par let nazaj sem se peljal iz Las Vegasa v Page v Arizoni in par ur nisem nisem mogel nikamor poklicati, ker enostavno ni bilo signala. Kamlu potem, ko sem zapeljal iz Vegasa, je enostavno zmanjkalo signala. Imel sem pa nujen klic, ker smo imeli ene probleme s serverjem.

mojca ::

K nam vsakega pol leta pride serviser iz T2-ja, ker oksidirajo spoji na kablih. Nona ne zna uporabljati mobilnih telefonov in je odvisna od stacionarnega telefona (za upokojence je dokaj revno poskrbljeno - mobilnega telefona brez video kamere, radia, interneta, UMTS-a oziroma modela, večjega od kreditne kartice, skoraj ne moreš kupiti; razen tistega s tremi tipkami) - resno razmišljamo, da bi šli nazaj na Telekom za telefonijo.

Stacionarni telefon je morda res zastarela tehnologija, vendar vedno dela. Tudi, ko zmanjka elektrike in ko so kabli še tako zoksidirani in že napol pretrgani (včasih sem jih štukala kar z navadnim selotejpom, pa je še kar delalo).

Lion29 ::

mojca... mislim.. problem ni v "stacionarnih telefonih" ampak omrezju na kjerem laufajo...

sej zdaj bodo se vedno "stacionarni" telefoni, le da ne bodo vec delovali na PSTN ampak na drugih, novejsih tehnologijah.. VoIP...



a kdo mogoce pozna kaksna je pri nas penetracija? kater ponudnik ima koliksen delez?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

zee ::

Verjetno ima Siol najvisji delez.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

LordPero ::

Bistvo posta je bilo v tem, da je pac nekaj ornk narobe s tem, kako se danes "dela biznis". ;)

Kaj?
Če našteješ in poveš boljšo alternativo bi bilo super (brez seveda "popolnih" ekonomskih teoretičnih modelov).
LordPero

Pyr0Beast ::

mojca... mislim.. problem ni v "stacionarnih telefonih" ampak omrezju na kjerem laufajo...
Niti ne tako res. Bivši stacionarci so se napajali preko omrežja in delali BP tudi ko ni bilo elektrike. IP telefonija ? Le upaj da imaš elektriko ali pa UPS.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Lion29 ::

mojca... mislim.. problem ni v "stacionarnih telefonih" ampak omrezju na kjerem laufajo...
Niti ne tako res. Bivši stacionarci so se napajali preko omrežja in delali BP tudi ko ni bilo elektrike. IP telefonija ? Le upaj da imaš elektriko ali pa UPS.


ja itaq da so razlike
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Pyr0Beast ::

Point je da novo ni nujno boljše in kar se dogaja sedaj je, da hočejo uporabnike zriniti iz stacionarne na neko drugo tehnologijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mojca ::

mojca... mislim.. problem ni v "stacionarnih telefonih" ampak omrezju na kjerem laufajo...

sej zdaj bodo se vedno "stacionarni" telefoni, le da ne bodo vec delovali na PSTN ampak na drugih, novejsih tehnologijah.. VoIP...


Problem niso tehnologije, ampak infrastruktura. Tudi ko zamenjajo centrale, bodo še vedno ... žice.

VoIP, ki bo tekel na čem? Dvajset kilometrov dolgem bakrenem kablu s petnajstimi spoji na poti do centrale?

Doma imamo VoIP in vsake dva meseca plačam dodatnih 10 evrov mobitela za klice na servis. Vsakih nekaj mesecev oksidirajo spoji, drugič nam naročijo, da moramo po obilnem deževju menjati 50 metrov kabla čez dvorišče (celodružinski projekt za celo popoldne), vsaj enkrat na dve leti strela udari v modem in ga morajo zamenjati, naslednjič modem štrajka brez pravega vzroka ali pa odpove kakšen port. (Ko zmanjka elektrike, seveda nič ne dela, ampak zaenkrat zanemarimo to ...) Če se operater ne bi želel zameriti strankam, bi nam že zdavnaj razložil, da imajo z našim priključkom več stroškov kot profita in nas prijazno odklopil, češ naj gremo k drugemu.

Dokler smo bili na PSTN-ju, je bil morebiti en dan brez telefona na pet let, zdaj je nekaj dni na vsaj pol leta. Naj najprej položijo optiko v vsako slovensko vas in šele nato ukinejo PSTN.

PSTN - četudi stara tehnologija - je pravi čudež. Vedno dela. (Bolna babica je bila te dni pet dni brez telefona. To, da sem bila jaz brez interneta je bilo znosno, toda v primeru urgence mi tudi najnovejša telekomunikacijska tehnologija ne bi pomagala, če babica ne bi mogla poklicati zaradi delno oksidiranega kabla, s katerim bi bil PSTN povsem zadovoljen.)

mojca ::

Mimogrede (morda bi morala odpreti novo temo): dve hiši sta povezani s 300 metrov bakrene žice (par žic). Ker sodobna tehnologija neprestano taji, me zanima, kje dobiti enostavno analogno telefonsko centralo ali kakršnokoli drugačno enostavno rešitev, ki bi omogočalo komunikacijo med obema hišama, ko širokopasovni dostop do centrale odpove iz takega ali drugačnega razloga.

Lion29 ::


Dokler smo bili na PSTN-ju, je bil morebiti en dan brez telefona na pet let, zdaj je nekaj dni na vsaj pol leta. Naj najprej položijo optiko v vsako slovensko vas in šele nato ukinejo PSTN.



jaz v treh letih (na vasi) nisem s siol tulifonom imel vecjih tezav.. pravzaprav ce dobro pomislimm, se sploh ne spomnim, da bi imel kako tezavo... no razen ko smo bili brez elektrike (kar se je veckrat pripetilo)...

sicer pa novica govori o USA in ne Sloveniji, pri nas bo trajalo se kar nekaj casa.. ampak glede na to, da bomo letos komplet presedlali na digitalno tv, menim da bi s telefonijo slo se velik lazje

Mimogrede (morda bi morala odpreti novo temo): dve hiši sta povezani s 300 metrov bakrene žice (par žic). Ker sodobna tehnologija neprestano taji, me zanima, kje dobiti enostavno analogno telefonsko centralo ali kakršnokoli drugačno enostavno rešitev, ki bi omogočalo komunikacijo med obema hišama, ko širokopasovni dostop do centrale odpove iz takega ali drugačnega razloga.


jogurtova loncka in laks :)

sorry nisem si mogu pomagat ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

zee ::

Mislim, da ne. V Sloveniji je namrec se zelo zelo veliko zaselkov, ki sploh ne morejo imeti sirokopasovnega dostopa do interneta zaradi slabih zic in pomanjkanja interesa ponudnikov storitev.

Morda bi bilo durgace, ce bi bil dostop do sirokopasovnega interneta drzavljanska pravica.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

CyberPunk ::

Bistvo posta je bilo v tem, da je pac nekaj ornk narobe s tem, kako se danes "dela biznis". ;)

Kaj?
Če našteješ in poveš boljšo alternativo bi bilo super (brez seveda "popolnih" ekonomskih teoretičnih modelov).


Nobenega modela ni potrebnega (ceprav seveda obstaja :) ), ampak samo zdrava pamet (ekonomska ali pa ne). Da se neko tehnologijo pac postopoma (s strani PONUDNIKOV) ukine takrat, ko ne prinasa vec dobicka oz. ko zanjo ni vec ustreznega povprasevanja, do takrat pa imajo potrosniki moznost izbire. NE pa da se jo ukine tako, da neka (nad)drzavna institucija zapove, da se jo ukine. Primerki, ko se zdaj to dogaja arbitrarno: analogna radiodifuzija, navadne zarnice (in zdaj v ZDA) PSTN.

Po tej analogiji bi potem pred "davnimi cajti" tudi prepovedali uporabo elektronk v napravah v korist tranzistorjev in cipov... :S Pac manjsa poraba, nova tehnologija etc. ;) Ampak ker je bilo to za casa hladne vojne, bi bila (zlasti v ZDA) taka poteza verjetno zelo kriticno sprejeta...

Zgodovina sprememb…

mojca ::

jogurtova loncka in laks :)


Odgovor mi je všeč ... Dve muhi na en mah! Istočasno bi imela še analogni števec prometa.

mojca ::

Da se neko tehnologijo pac postopoma (s strani PONUDNIKOV) ukine takrat, ko ne prinasa vec dobicka oz. ko zanjo ni vec ustreznega povprasevanja, do takrat pa imajo potrosniki moznost izbire. NE pa da se jo ukine tako, da neka (nad)drzavna institucija zapove, da se jo ukine. Primerki, ko se zdaj to dogaja arbitrarno: analogna radiodifuzija, navadne zarnice (in zdaj v ZDA) PSTN.


Lahko bi recimo uvedli zakon, da smejo od leta 201X po naših železnicah voziti le še ICE vlaki z minimalno hitrostjo 200 km/h, ker so gomuljke zastarela tehnologija, ki samo dela gužvo na tračnicah :)

techfreak :) ::

Lahko bi recimo uvedli zakon, da smejo od leta 201X po naših železnicah voziti le še ICE vlaki z minimalno hitrostjo 200 km/h, ker so gomuljke zastarela tehnologija, ki samo dela gužvo na tračnicah :)

Pa še okolje bolj uničujejo ... prav imaš, potrebno jih je ukiniti.

Pithlit ::

Lahko bi recimo uvedli zakon, da smejo od leta 201X po naših železnicah voziti le še ICE vlaki z minimalno hitrostjo 200 km/h, ker so gomuljke zastarela tehnologija, ki samo dela gužvo na tračnicah :)

Pa še okolje bolj uničujejo ... prav imaš, potrebno jih je ukiniti.


Sam v tem primeru je zamenjat infrastrukturo neprimerno dražje kot v primeru pstn (kjer v bistvu niti ni treba nič menjat). 200km/h namreč na večini odsekov preprosto ni mogoče pri nas. Razen če bi kdo rad videl leteči ICE. Že 80km/h je včasih kar grozljiva izkušnja.
Life is as complicated as we make it...

Macketina ::

V firmi smo imeli VoIP telefonijo, vrnili smo jo manj kot mesec po uvedbi. Hrescanje in obupna kvaliteta zvoka.

Prejni teden sem govoril z eno vecjo slovensko racunalnisko trgovino - prodajalec me je na koncu poklical iz mobitela, ker se preko VoIP telefonije nisva razumela - packet loss je bil od oka 50%.

Tehnologija, da. Ampak ne na silo in ne za vsako ceno.

Elysium ::

Problem niso tehnologije, ampak infrastruktura. Tudi ko zamenjajo centrale, bodo še vedno ... žice.

VoIP, ki bo tekel na čem? Dvajset kilometrov dolgem bakrenem kablu s petnajstimi spoji na poti do centrale?

Doma imamo VoIP in vsake dva meseca plačam dodatnih 10 evrov mobitela za klice na servis. Vsakih nekaj mesecev oksidirajo spoji, drugič nam naročijo, da moramo po obilnem deževju menjati 50 metrov kabla čez dvorišče (celodružinski projekt za celo popoldne), vsaj enkrat na dve leti strela udari v modem in ga morajo zamenjati, naslednjič modem štrajka brez pravega vzroka ali pa odpove kakšen port. (Ko zmanjka elektrike, seveda nič ne dela, ampak zaenkrat zanemarimo to ...) Če se operater ne bi želel zameriti strankam, bi nam že zdavnaj razložil, da imajo z našim priključkom več stroškov kot profita in nas prijazno odklopil, češ naj gremo k drugemu.

Tole se mi zdi pa full nabijanje in zelo malo verjetno. Glede na to, da vidim, da nimate optike, potem T-2 običajno dela preko Siol/Telekomovega omrežja. Siolovci so pa po mojih izkušnjah večinoma navadni loleki, ki se ne spoznajo na svoj business kaj več kot na lučke na modemu pogledat.

Če je problem tistih 50m kabla po dvorišču, potem pač zahtevajte, da vam Telekom to uredi in ne samo nekaj poflika. Ne vem kaj je tu treba govoriti o nekih oksidiranih spojih po dvorišču. Poznam kar nekaj primerov, ko so si ljudje sami položili mrežne kable med hišami po vasi in si naredili mrežo, po kateri so si delili internetno povezavo in niso imeli nikoli nobenih problemov.

Kar pa se tiče VOIP sem si pa sam postavil centralo doma na serverju in smo preko nje priklopljen na Detel, VoipDiscount, SipGate in Skype. Lahko se pohvalim, da doslej še nisem imel nobenih problemov. Edino VoipDiscount ima nekoliko slabši zvok, se pa ne pritožujemo, ker so itak vsi pogovori na stacionarne zastonj.

Bistri007 ::

Univerzalna storitev mora postati 20/20 internet! To je minimum za sodobne aplikacije in HD video.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

root987 ::

Katera sodobna aplikacija (razen HD video-ta) pa zahteva najmanj 20/20?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

poweroff ::

mojca: poglej, če se da kje na bolhi dobiti centrale Domino, proizvajal jih je nekdo iz Kranja. Hišne, analogne centrale.

Drugače je pa problem v tem, da smo Slovenci kot vedno skregani med sabo. In namesto, da bi imeli eno oreng optično omrežje po celi državi in eno oreng mobilno omrežje po celi državi, ima vsak operater svojo infrastrukturo. APEK pa seveda ne ve, kaj je njegova vloga nacionalnega regulatorja...
sudo poweroff

BlueRunner ::

APEK pa seveda ne ve, kaj je njegova vloga nacionalnega regulatorja...

Ve APEK, ve... samo spomin jim je malo selektiven in hrbtenica zelo prožna >:D

Sicer pa je odgovor na PSTN/ISDN/VoIP dilemo preprosto ta, da dileme ni. Razvoj gre v smer integracije v okviru IMS - ta pa primarno bazira na tehologijah, ki delujejo preko IP omrežij. Na lokalni zanki pa bo do nadaljnjega verjetn še ostal PSTN, preprosto tako, da se bo funkcionalnost, ki je danes vgrajena v tiste VoIP/PSTN škatlice preselila v centralo. Od tam ven bo šla še vedno PSTN parica, kaj je pa na drugi strani, pa strank ni nikoli brigalo, dokler je stvar le delala. Tako, kot bo GSM še nekaj časa ostal GSM in ne bodo nenadoma vsi mobilčki avtomagično postali IPmobilčki.

Verjetno tudi marsikateri uporabnik fiksne telefonije v Sloveniji sploh ne ve, da so se njegovi klici še do nedavnega prenašali po zraku... pa to ni nikogar ganilo.

root987 ::

Verjetno tudi marsikateri uporabnik fiksne telefonije v Sloveniji sploh ne ve, da so se njegovi klici še do nedavnega prenašali po zraku... pa to ni nikogar ganilo.

Erm... resno? :) S čim, GSM al kaj tretjega?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

fiore ::

Mimogrede (morda bi morala odpreti novo temo): dve hiši sta povezani s 300 metrov bakrene žice (par žic). Ker sodobna tehnologija neprestano taji, me zanima, kje dobiti enostavno analogno telefonsko centralo ali kakršnokoli drugačno enostavno rešitev, ki bi omogočalo komunikacijo med obema hišama, ko širokopasovni dostop do centrale odpove iz takega ali drugačnega razloga.

si že poskusila z walkie-talkijem če nese? načelno če nimaš preveč sten ali kakega hriba vmes bi moralo nesti. so poceni in dokaj zanesljivi.

LordPero ::

Naj najprej položijo optiko v vsako slovensko vas in šele nato ukinejo PSTN.

Ja, sej to je dokaj verjetno za našo državico.

@CyberPunk: Hm, če govorimo o AT&Tjevemu predlogu FCCju, je to prvič samo predlog in drugič nima namena biti v nasprotju z večino trga, ker je predlog o postavitvi datuma, kdaj oni predvidevajo, da se bo to zgodilo (ddd -pa to niti najmanj ni pogoj). Toliko, da vsi vedo pravila x(x) let vnaprej. Pa tudi, že v tej prevedeni novici piše, kaj bi bila glavna prednost -torej nižji stroški, cenejši klici in podjetja, ki ponujajo to vrstno komunikacijo, bi bila direktno v konkurenci (ne pa več v monopolnih položajih) -torej korist državljanom v povprečju. Da ne bo pomote, ta podjetja imajo tako ali tako dobiček/svoj položaj samo zaradi pravil.
Torej, si rekel, da se 'kako se danes dela biznis', v tem primeru bi regulator skrbel za konkurenčnost trga in dobrobit uporabnikov na škodo nekonkurenčnih podjetij in seveda korist konkurenčnih, torej tistih, ki jih uporabniki/državljani podpirajo (to poved sem napisal v duhu, če bi/bo FCC sprejel to).

Dal si še primerjavo z digitalizacijo radio oddajanj: v najhudejšem primeru je to itaq par €/TV (cena une škatlice) davek posamezniku s svojo TV. A spet, te vprašam kaj je alternativa? Imeti oba signala 10 let?? Povpraševaje je tako ali tako neelastično: če ne bi bilo regulacije in se bi jutri glavne postaje odločile ukiniti analogni signal (kar bi na prostem trgu prej ali slej naredili, le da po kakšnem drugem ključu), bi dokaj hitro imeli 90% mase, ki se bi tako ali drugače čez noč prilagodila, da bi še vedno videla svoje ljube TV postaje.

Primerjava z elektronkami in čipi pa ni na mestu, ker se ne gre za omrežje. Radio valovi so tako ali tako (in prav je tako) direktno regulirani s strani države, iz česa je tvoj domač računalnik pa nima nobene druge posledice kot porabo energije -ki, do nedavnega pač ni bila problematično področje na neosebni ravni.
Omenjene navadne žarnice spadajo v to "novo" problematiko -cca ker smo kupci bebci in nimamo dovolj vpogleda (pač masa/ovce/trg), da bi s svojo močjo na trgu znižali porabo enerigije/CO2 izpustov. To velja tudi, če so nevarnosti globalnega segrevanja (z vplivom človeka) kar nekaj in se gremo samo za vsak slučaj, torej na podlagi verjetnosti je vsekakor naša (daleč zelo očitno) najbolj smotrna igra zapraviti par milijard € (če to pomaga ali ne), kot ne narediti nič (če potem zaradi tega crknemo ali ne).

Aja, pa še na hitro definicijo države v celotnem sistemu: gre za poseben ekonomski osebek, ki si po definiciji, zaradi svoje vsemogočnosti, lahko privošči izbirati/početi tudi stvari, ki niso direktno v interesu prostega tržnega sistema (tipični primer je onesnaževanje -tržni sistem bi pač pustil, da podjetja vse zlijejo na cesto, ne filtrirajo dima, da jedrske elektrarne stresejo svoje odpadke za tvojo hišo etc., vlada pač lahko to (vnaprej pred)vidi (ja, tam so posebno brihtni posamezniki) in zaradi nekega točno določenega cilja (ponavadi s ciljem dolgoročne dobrobiti državljanov) to sprejmejo). Popolnoma prost tržni sistem ne obstaja, ker imaš potem OGROMNE krize vsakih 5-10 let (in vmes hitrejše rasti), revni/srednji del prebivalstva pa pocrka vmes (in skupni razvoj je nižji).

Nobenega modela ni potrebnega (ceprav seveda obstaja :) ), ampak samo zdrava pamet (ekonomska ali pa ne).

Hehe, samo povem, da kar si po tem cca opisal, je pač model prostega trga (če imaš (popolnoma) konkurenčno panogo, je na kratki rok seveda učinkovit, a se hitro zalomi -in edino kar lahko pomaga, je pač določena stopnja vmešavanja države, koliko točno je 'določena' pa je seveda stvar debate/ocene/politike/ljudstva/...).
LordPero

mojca ::

Omenjene navadne žarnice spadajo v to "novo" problematiko -cca ker smo kupci bebci in nimamo dovolj vpogleda (pač masa/ovce/trg), da bi s svojo močjo na trgu znižali porabo enerigije/CO2 izpustov.


Če bi jim šlo za zmanjšanje porabe energije, bi prepovedali klimatske naprave za hlajenje, ki po mojem mnenju skurijo več energije od ene navadne 40-vatne žarnice v WC-ju, ki gori natanko 15 minut dnevno. Težava z varčnimi žarnicami je, da jih ne dela nihče v evropi, da je proizvodnja draga in ekološko sporna (živo srebro), da v WC-ju in na hodniku ne prišpara popolnoma ničesar, in da je zelo škodljiva za oči in duha (mene utripanje in nenaravnost svetlobe samo zelo moti - dušilke so za običajne žarnice predrage, nekateri pa baje dobijo celo napade epilepsije).

Če bi bile te žarnice res tako zelo oh in sploh varčne, bi trg sam pokopal tastare, ker si vsi želijo nižji račun za elektriko. Za bicikel in ročne svetilke kupujem izključno ledice, ker to pomeni, da baterija zdrži dlje. Za dnevni prostor pa sem nabavila zalogo starih žarnic na nitko, ker mi je njihova svetloba bistveno bolj všeč od sijalkine.

mojca ::

Hvala za idejo z bužirko - videla sem že nekaj takega, izraz pa sem prvič slišala in sama še pomislila ne bi nanje. Walkie-Talkija še nisem preizkušala, vendar so na zračni razdalju vmes tri hiše, nekaj starih polmetrskih zidov in kovinskih ograj ... lahko pa stestiram :)

@Mathai: na bolhi sem našla tri centrale, nobena sicer ni iz kranja. Bom pa vprašala prodajalce, kako delujejo.

Tole se mi zdi pa full nabijanje in zelo malo verjetno. Glede na to, da vidim, da nimate optike, potem T-2 običajno dela preko Siol/Telekomovega omrežja. Siolovci so pa po mojih izkušnjah večinoma navadni loleki, ki se ne spoznajo na svoj business kaj več kot na lučke na modemu pogledat.


@Elysium: pusti svojo telefonsko, drugič te povabim zraven na delovno akcijo :)

T2-jevci so bili vedno profesionalni (natančno povedo, na katerem metru je problem in njihove številke so še vedno držale kot pribite, saj so vedno povedali natanko toliko metrov, kot je bilo do problematičnega spoja). Potem pa pride telekom (nazadnje so bili tu 30.12.2009), ki mu je natančno povedano, kateri meter kabla naj popravijo (in mi jim pokažemo natančno lokacijo droga, kjer je problematično mesto), nakar priključijo svoj merilec in odgovorijo, da ne bodo ničesar popravljali, ker njihov merilnik kaže čisto linijo.

Če je problem tistih 50m kabla po dvorišču, potem pač zahtevajte, da vam Telekom to uredi in ne samo nekaj poflika. Ne vem kaj je tu treba govoriti o nekih oksidiranih spojih po dvorišču. Poznam kar nekaj primerov, ko so si ljudje sami položili mrežne kable med hišami po vasi in si naredili mrežo, po kateri so si delili internetno povezavo in niso imeli nikoli nobenih problemov.


Nam prekoplje dvorišče in na novo položi tlakovce? Še spoja na drogu (2 minuti dela + postavitev lestve) se jim ne da popraviti. Oksidirani spoji niso bili po dvorišču (tam je bil samo [po besedah T2-ja] fuč kabel - najverjetneje zaradi posledic strele, ki nam je vsako leto skurila telefon ali dva - zdaj kuri le še T2-jeve modeme - in spotoma morda še stopila kakšen del izolacije). Oksidirajo spoji na obeh koncih dvorišča. Če bi bili blizu centrali, to najbrž ne bi bil problem, tako pa je vsaka malenkost dovolj, da se modem ne poveže.

BlueRunner ::

Verjetno tudi marsikateri uporabnik fiksne telefonije v Sloveniji sploh ne ve, da so se njegovi klici še do nedavnega prenašali po zraku... pa to ni nikogar ganilo.

Erm... resno? :) S čim, GSM al kaj tretjega?

GSM... hehe, dobra šala. Valjda nekaj resnega, ne pa GSM. Ta nima veze s hrbtenico. Poglej si malo produkte npr. tukajle: http://www.ceragon.com/products_catalog...

LordPero ::

@mojca: Hehe, dobra si, ti bi kar vse klime prepovedala :D. Kar seveda ne bi šlo in tudi tam se, tako kot pri žarnicah, uvajajo standardi učinkovitosti.
Sej drugače se glede žarnic strinjam (tehnologiji še mal manjka).
LordPero

Bistri007 ::

Prepovedati vse??? Vi ekofašisti!!!

Namesto da bi lepo sledili tržnim načelom in olajšali postavljanje novih termoelektrarn in nukleark ter vzpodbujali proizvodnjo premoga.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

BlueRunner ::

Če bi veljala samo tržna načela, potem bi TEŠ bil že zravnan s tlemi, ker je njegova elektrika predraga, v Kopru bi imeli plinski terminal, nad Kozino pa plinsko elektrarno.

Kar se pa tiče starih in novih tehnologij... ali ne bi bilo zabavno, če se bi T-2 ali pa kateri koli drug alternativni ponudnik odločil in dal v CO svoje VoIP/PSTN prehode. Potem pa bi začeli fiksne PSTN telefone priključevati na alternativne ponudnike. To, da je v ozadju VoIP, uporabnika ne bi praktično nič ganilo, cenovno pa bi se staro ne-VoIP tehnologijo na hrbtenici dokončno sesulo in se jo zamenjalo s stroškovno ugodnejšo. T-2 jeve tarife na TS-jevih paricah s starim bakelitnim telefonom iz '70. Yay. Retro future.

poweroff ::

Verjetno tudi marsikateri uporabnik fiksne telefonije v Sloveniji sploh ne ve, da so se njegovi klici še do nedavnega prenašali po zraku... pa to ni nikogar ganilo.

Erm... resno? :) S čim, GSM al kaj tretjega?

Hehe, spominjam se zgodbic o tem, kako so Hrvatje prisluškovali pogovorom nekaterih naših politikov... in je bila cela štala, kako jim je uspelo.

Nakar se izkaže, da je tam nekje na Krasu prenos podatkov potekal namesto po kablu, preko radia... :D
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FCC potrdil nevtralnost interneta v ZDA

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
2812636 (6552) jype
»

AT&T: stacionarna telefonija mora umreti

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
485126 (3444) poweroff
»

EMX - zamenjava porta za PSTN telefonijo za ADSL + VoIP

Oddelek: Omrežja in internet
52623 (2549) yerney
»

Kdo še ima oz. želi ISDN ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
141627 (1305) OldSkul
»

Bo skype nadomestil stacionarene telefone?

Oddelek: Loža
193080 (2473) Tear_DR0P

Več podobnih tem