» »

profesionalni hardware za networking

profesionalni hardware za networking

«
1
2

DejaVu ::

ker vem bolj malo o tem, se obracam na vas.

gradim testno okolje in bi rad kupil en profesionalni switch. zanima me predvsem switch, ki je sposoben dispatchat ogromno kolicino paketov na sekundo. (kolko portov ma niti ni tak pomembno, dovolj so ze 4je). fajn bi tudi blo, da je 1gbitni.

drugo vprasanje; kabli? je treba kaksne posebne UTP kable? kje kupit? kaksna oznaka?

imam siol optiko 60/60, zanima me, ce je mozno (in ce se splaca) zamenjat obstojeci modem (prospero?)?

hvala za odgovore.

tony1 ::

(Aja, upam, da se razumemo kaj je to switch in kaj router in da pravilno sprašuješ po switchu.)

Drugega modema ne boš dobil.

Za gigabitni promet so dovolj (običajni) CAT 5E kabli, naj bodo pa oklopljeni - STP oz. FTP. Dobiš v Techtradu, če že ne v vsaki rač. štacuni. (Okej, lahko vzameš tudi Cat6 kable, ampak načeloma ni potrebe).

Kaj je zate ogromna količina paketov? Vzemi 8 portni gigabitni switch, ki bo "wire speed". To je edino, kar te zanima, in to mora pisati v specifikacijah switcha, sicer ta ni pravi!

Tako odpadejo razni tajvanski switchi za 50 EUR, poseči boš moral po takšnih ki stanejo od nekaj sto EUR do več sto EUR. Razpon v ceni je odvisen od tega, katero znamko želiš (3com, Cisco, Linksys...) in kakšen način upravljanja naj ima (web vmesnik, CLI - slednji bo dražji) oz. kakšno verzijo softvera ima switch (za tvoje potrebe bo dovolj najbolj osnovna verzija z Layer 2 switchingom).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

DejaVu ::

kaksni linki do teh switchev (in ja, iscem switch - za povezavo dveh ali vecih masin)? izbira je enostavno prevelika in par 100 eur ni problem :)

zakaj drugega modema ne bi mogel dobit?

Spc ::

Drugi ti bojo priporočali Planet za 10€, ker so baje super jaz pa ti priporočam to:


Mrežne: Intel / Broadcom
Swtich: 3COM

--SWITCH--
3Com Baseline Plus Switch 2920 ( 3CRBSG2093 )


3Com OfficeConnect Managed Gigabit Switch ( 3CDSG8 )


--MREŽNE--
PCI: Intel PRO/1000 MT Dual Port Server Adapter

PCI-e X4: Intel PRO/1000 PT Dual Port Server Adapter

PCI-e X1: Intel PRO/1000 PT Server Adapter

Cene pa raje poglej na ebayu ker si slovenske trgovine fajn nabijejo cene.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Daedalus ::

Netgear so menda ok. Vsaj meni jih je priporočal kolega, ki se dosti spozna na network.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DejaVu ::

11.4 Mpps forwarding rate, max. < to pomeni da lahko forwardira ~11 milijonov paketov na sekundo?

Spc ::

hehe.
Netgear je za domačo uporabo.
 

Daedalus ::

Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

tony1 ::

kaksni linki do teh switchev (in ja, iscem switch - za povezavo dveh ali vecih masin)? izbira je enostavno prevelika in par 100 eur ni problem :)

zakaj drugega modema ne bi mogel dobit?


Ne drugega, boljšega...

Izberi enega od teh, pa bo:
http://www.3com.com/products/en_US/prod...

Distributer 3coma pri nas je:
http://www.chs.si/index.php?id=7

imagodei ::

3Com, Cisco, Juniper... To je professional grade.


tony1> "Za gigabitni promet so dovolj (običajni) CAT 5E kabli, naj bodo pa oklopljeni - STP oz. FTP."

Zakaj že? Če je napeljava po notrajnosti prostora, ločena od kakih virov motenj, in če je dolžina kabla <75m ne bi smelo biti nobenega problema z navadnim Cat 5e UTP kablom dosegat Gigabit brzine.
- Hoc est qui sumus -

Jernej88_ ::

3Com, Cisco, Juniper... To je professional grade.


tony1> "Za gigabitni promet so dovolj (običajni) CAT 5E kabli, naj bodo pa oklopljeni - STP oz. FTP."

Zakaj že? Če je napeljava po notrajnosti prostora, ločena od kakih virov motenj, in če je dolžina kabla <75m ne bi smelo biti nobenega problema z navadnim Cat 5e UTP kablom dosegat Gigabit brzine.

Ja, če se prenašajo samo podatki, če pa video pa zna biti že problem.
No more Slovenia!

imagodei ::

Kaj pa je video drugega, kot podatki?
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Wox ::

Malo me firbec mantra... Kdo ti sponzorira vzpostavitev tega testnega okolja? Oziroma kaj pričakuješ da boš ugotovil, kar še ni bilo ugotovljenega? Obstaja namreč tudi kar nekaj programskih simulatorjev, kjer lahko zadevo testiraš z malo iznajdljivosti zastonj.

shock ::

Kaj pa je video drugega, kot podatki?

A si se vprašal kak tip podatkov?
Če ima tip SiOL-ovo optiko ima sigurno video na drugem "VLAN-u" in tukaj je spet pomembno kako bo on tukaj in s kakšno opremo upravlaj z video VLAN-om. Tako da ni čist trivialno kako bo kaj naredil, kajti video je drug tipa podatkovnega prometa.

Senitel ::

Lahko ima tudi kabelsko pa mu noben preklet switch ne bo pomagal... Kje je sploh omenjeno, da ima OP kakšen TV? Razen tega, da en wanna be stručko pizdi, da za par 10Mbps TV stream rabiš FTP kabel, za par 100Mbps data stream bo pa vredu navaden UTP...

imagodei ::

shock> "A si se vprašal kak tip podatkov?
Če ima tip SiOL-ovo optiko ima sigurno video na drugem "VLAN-u" in tukaj je spet pomembno kako bo on tukaj in s kakšno opremo upravlaj z video VLAN-om. Tako da ni čist trivialno kako bo kaj naredil, kajti video je drug tipa podatkovnega prometa."


Exactly what Sentinel said. OP hoče imet kvaliteten, menda professional grade switch, ki mu bi bil sposoben dispatchat "ogromno število paketov na sekundo", ki bi bil po možnosti 1Gbit. Poleg tega ga zanima, kakšni kabli gredo zraven.

Meni tle zdaj res ni jasno, kaj te moti video? Sicer pa, vse besede odveč, je Sentinel krasno opisal bistvo problema.
- Hoc est qui sumus -

shock ::

1. Moj post je bil predvsem namenjen glede na video, promet, ne pa na vse ostalo. Kajti nekateri tuki se ne zavedajo točno kako se manuipulira z multicast paketi.
2. Če se vrnemo že k temi, naj si kupi 5 portni LevelOne Gigabit switch, kjer bo sigurno zadostovalo za vse njegove potrebe

BlueRunner ::

gradim testno okolje in bi rad kupil en profesionalni switch. zanima me predvsem switch, ki je sposoben dispatchat ogromno kolicino paketov na sekundo. (kolko portov ma niti ni tak pomembno, dovolj so ze 4je). fajn bi tudi blo, da je 1gbitni.

Kaj zate pomeni "ogromno"? Pri 100Mbit/s je ogromno že 148800pps, pri 1Gbit/s pa je teoretična meja 1488095pps. Upoštevam 84-bytne okvirje, ki poleg najkrajšega ethernet okvirja upoštevajo tudi prolog, SOF in IPG. Po mojih osebnih izkušnjah je pri SAF stikalih na prospektu najpomembnejši podatek propustnost jedra (switching fiber), ki prej postane omejitev, kot pa količina paketov. Idealno bi imelo Gbit stikalo z 8 priključki tudi 8Gbit/s dvosmerne propustnosti (proizvajalci običajno navajajo enosmerno propustnost, ki mora biti 2x št. vrat). To pomeni, da bi lahko šlo preko stikala sočasno 8 enosmernih neodvisnih tokov brez izgube ali zadržanja paketov.

Takšne specifikacije danes dosegajo tudi že "consumer grade" stikala. Tako, da število paketov samo po sebi ni omejitev. Npr. D-Link DGS-1005D, ki ima pet vrat ima 5Gbit/s dvosmerno propustnost jedra.

Drugi faktorji za izbiro naprednih stikal pa so običajno možnost priklopa optike (neposredno ali preko SFP modulov), upravljanje z ločenimi omrežji (VLAN) in zagotavljanje prioritete (QoS). To dobiš v t.i. Smart ali pa WebManaged stikalih. Tipičen poceni predstavnik je LevelOne GSW-0841, ki ponuja 8 Gbit/s vrat + 1 SFP priključek, ki se deli z zadnjimi vrati. Propustnost jedra je seveda 8Gbit/s dvosmerno oziroma 16Gbit/s enosmerno.

Potem greš naprej po seznamu od domačih in SOHO stikal proti t.i. Enterprise stikalom. Ta običajno že pridejo v dveh ločenih vejah. Eno so stikala, ki agregirajo veliko število VLAN-ov in imajo dovolj velike MAC FDB tabele, ponujajo pa relativno omejeno število vrat. To so jedrna stikala za velika podjetja. Druga veja pa so stikala, ki podpirajo veliko število vrat, tipično ponujajo PoE, MAC FDB tabele pa so pogosto manjše kot pri jedrnih. To so robna stikala za velika podjetja, kjer se priključuje odjemalce. Tukaj tipično kraljujejo znamke, kot so Cisco in 3Com. Vsake toliko pa najdeš še ostale sodelujoče.

Tipične lastnosti teh stikalo so, da imajo možnost oddaljenega dostopa to CLI, avtentikacijo uporabnikov in na razpredelnicah odkljukane vse možnosti. Vendar pa iz vidika količine paketov, ki jih bodo v sekundi prenesla ne ponujajo ničesar, kar ne ponuja pametno izbrano "consumer" stikalo.

drugo vprasanje; kabli? je treba kaksne posebne UTP kable? kje kupit? kaksna oznaka?

Kabli morajo biti CAT 5E ali drugi, ki so namensko narejeni za uporabo v Gbit omrežjih. Daljši kot bojo, bolj pazi pri njihovi kvaliteti. Oceno kvalitete pa najlažje podaš po temu kako so narejeni konektorji. Pri teh namreč prihaja do napak, zaradi katerih bo prihajalo do napak pri komunikaciji in posledično nižjih hitrosti/večjih latenc. Glede na okoljske faktorje razmisli o S/UTP (oklop okoli pletenice vseh paric) ali S/STP (oklop okoli oklopljenih paric) variantah.

imam siol optiko 60/60, zanima me, ce je mozno (in ce se splaca) zamenjat obstojeci modem (prospero?)?

Vse je možno, obstaja samo vprašanje smiselnosti. Hitrost dostopa do interneta ti ne bo nič hitrejša, saj je omejena na strani CO. Hkrati stikalo, ki ti ga je dal Telekom Slovenije omogoča čisto normalno delo pri hitrostih do 100Mbit/s. Če bi rad privarčeval na številu napajalnih kablov (recimo, da si želiš zamenjati o stikalo s svojim, ki ti bi omogočalo poln dostop - morda tudi CLI dostop - do VLAN-ov in ostalega), pa je tudi vprašanje, če je vredno stroškov. TS namreč uporablja WDM za multipleksiranje TX/RX poti v enem vlaknu, pri čemer je na CPE uporabljen SC konektor. To pomeni, da boš potreboval novo optično vrvico od doze do svojega stikala (z LC konektorjem), za svoje stikalo pa boš moral najti WDM SFP z LC konektorjem. Ti pa, čeprav niso preveč dragi, skoraj niso dobavljivi. Kar pomeni, da bi moral uporabiti kakšen samostoječ konverter (npr. TP-Link MC111CS, ki je obavljiv pri svetkomunikacij.si). Seveda pa boš pri temu tvegal, da boš kupil prešibek model, ki ti ne bodeloval ali pa premočen model, ki bo uničil sprejemnik na strani TS. Verjetno pa to ni nepomembna škoda, za katero ti TS ne bi izstavil zasoljenega računa.

Osebno ti bi predlagal, da uporabiš napravo, ki ti jo je dal TS, kot konverter na baker, ki ga spelješ na svoje stikalo. Potem pa se igraš od tam naprej... manj tvegaš, izgubiš pa ne ničesar.

DejaVu ::

ok, hvala za odgovore, bom premislil..

imagodei ::

BlueRunner,

hvala za informativen post. TNX!
- Hoc est qui sumus -

x.sci ::

Pa se nekaj glede priklopa optike na lastno stikalo. Vecinoma je IP telefonija/televizija v svojih vlanih, zaradi cesar hoce ISP imet dostop do management vmesnika na switchu. Tako da prvo preveri, ce Siol nima nic proti, da imas svoj switch.

r0b3rt ::

načeloma bi šlo, imam optiko tudi sam in sem razmišljal o isti zadevi, BlueRunner mi lahko prosim predlagaš kateri switch/router bi lahko uporabil da bi direktno priklopil optiko in se znebil iskratela? naj bo cenovni rang v mejah normale.

BlueRunner ::

@x.sci: VLAN-e enostavno prebereš iz žice, zato to ni težava ali omejitev za tehnično usposobljeno osebo. ISP pa ima dostop do management stikala/usmerjevalnika zato, da uporabniku na daljavo ponastavi, kar uporabnik potrebuje. To je zagotovo bonus, ni pa uporaba brez tega nemogoča. Tako, da ta razlog nima nikakršne teže pri izbiri, če se gre za nekoga, ki pozna omrežne tehnologije.

@r0b3rt: Lahko ti kakšnega izbrskam, vendar pa ti tega ne priporočam. Razlogi so pa sledeči:
- Cenovno boš potegnil mnogo krajšo - denar, ki ga boš dal za takšno rešitev bo šel v smeri od 300EUR naprej.
- Čeprav imaš tehnične podatke o Iskratelovi opremi na njihovi spletni strani, to še ni garancija, da TS-ju dobavljajo opremo z isto specifikacijo - pravilnega delovanja ti ne bom mogel zagotoviti, vsak kiks pa te bo stal novih 100EUR za nov optičen adapter.
- Če boš s priklopom svoje opreme slučajno poškodoval sprejemnik na TS-jevi strani, boš ostal brez optike, oziroma ti bo TS skoraj zagotovo zaračunal zelo zasoljeno povračilo povzročene škode.

Po mojem osebnem mnenju je optimalna rešitev še vedno ta, da uporabiš Iskratelovo opremo kot navadno stikalo - media converter in iz njega potegneš baker na svoje stikalo, kjer se igraš naprej. Razen tega, da boš porabil en priključek več za 220v in dva ali tri dodatna UTP porta na stikalu, boš v vseh drugih pogledih (živci in denar) samo prihranil.

Ampak, če boš vztrajal, ti lahko najdem kakšno cenejšo varianto, ki bo morda delovala - tam nekje od 300 do 600EUR.

r0b3rt ::

To bi šlo, kar se tiče TSja recimo da ni problem, če boš potreboval kakšne točno določene podatke povej, ni mi pa jasno zakaj bi potreboval za vsak kiks nov optičen adapter. Iskratela imam dovolj in se mi ne da več z njim ukvarjat...

shock ::

Novi SFP 100-BX moduli pa spet ne stanejo 100€. Glede teh modulov pa ni nikakršna varianta da jih skuriš kar tako, saj je prag uničenja tam okoli +0 dBm in več. Že sama oddajna moč teh modulov se vrti od -5 dBm do -7 dBm kar pa je mnogo manj od 0 dBm.

BlueRunner ::

@Shock:
- Kje si našel, da ti lahko dobavijo 1x SFP 100 Mbit/s WDM modul za spodobno ceno, ki je nižja od 100EUR?
- Ali delaš na Iskratelu/TS-ju, da veš kakšen je resničen prag uničenja in kaj se proda TS-ju? V splošnem imaš prav, vprašanje pa je koliko si pripravljen tvegati s svojo lastno denarnico. Sam si ne upam drugim trditi, da ne bo nič narobe, ker na žalost obstaja možnost, da bo nekaj tudi šlo narobe.

@r0b3rt:
- Ne rabim podatkov, ker sem sam zase že našel rešitev, ki mi zadošča in dela b.p. - Iskratel mi dela kot brezplačen media converter.
- Če boš kupil prešibek TX za svojo razdaljo, se ti lahko zgodi, da ti stvar ne bo delovala. Potem sledi nakup novega, močnejšega. Če boš kupil premočnega, se lahko zgodi tudi kaj bolj neprijetnega. Podobno je tudi z občutljivostjo na RX, če bo ta premajhna, boš moral iskati nov SFP. Tolerance so velike, niso pa neskončne. Če imaš pa natančne podatke, potem pa ta kiks odpade - ne boš zapravljal denarja na eksperimentiranju.
- Če Shock ve od kje dobaviti kakšne poceni in primerne SFP module po 1 kos, potem lahko vzameš tudi kakšno L1 stikalo in prideš skozi že za kakšnih 200EUR ali celo manj. Recimo z Level One GSW-0505 ali pa GSW-0508 za 100EUR + SFP za 100EUR.

Zgodovina sprememb…

r0b3rt ::

rad bi imel malo več portov,vsekakor več kot samo 4 in ne pretiravat s 24+... pa imajo ta stikala "sposobnost" pppoe?
lahko opišeš kaj in kako imaš ti?

BlueRunner ::

Stikalo je stikalo. PPP ni stvar stikal.

Kar imam jaz pa se mi ne da opisovati - čisto preveč stvari, ker imam skoraj kompletno eksperimentalno omrežje. Toliko stvari, da za usmerjanje uporabljam tudi OSPF, ker imam več usmerjevalnikov, lokacij in povezav do medomrežja.

Pa mi Iskratel še vedno zadošča kot media converter. :D

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

ti boš fanta čist zmedu.

robert glej šk'rjanček mu zoba fotone pa kaka elektrone. potem ima pa celo linijo za predelavo guana(elektronov).

kar ti nucaš je en soliden trosilc(switch) na katerega ti bo kakal škrjanček. zdej , če bo dost 8 portov boš dal kakih 150EUR za 16 pa ene 250EUR. za začetek bo. za kak bolj zapleten routing pa pomoje danees pri tebi še ni potrebe.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

ROFL

shock ::

BlueRunner:

Ne delam lih za Iskratel oz TS, ampak je res da delam na tem področju. Kar se tiče SFP modulov za FTTH področje so več ali manj vsi enaki. Verjetno Iskratelov routerček uporablja SFF module (integriran opto-električni konverter), ki ima deklarirano razdaljo od 10 do 20 km. Ker gre za Point-to-Point FTTH arhitekturo držijo tiste vrednosti, ki sem ti zgoraj napisal. Druga stvar pa če uporabljaš SFP (oz SFF) module od GPON arhitekture kjer so ti moduli precej dražji in bolj občutljivi, kar pa dvomim da so ti integrirani v Telekomovo FTTH omrežje. Drugače ni panike če povežeš direktno te optične module ("WDM" 1310/1550nm) enim z drugim, ti zagotovim 100% da ti ne bo naredilo preboja na RX-u. Druga stvar so pa CWDM oz. DWDM optični moduli, ki pa so namenjeni za 70+ km. Naša nabavna cena teh modulov (WDM 1310/1550nm) pa je dokaj nizka, tako da težko verjamem da se giblje blizu 100€.

r0b3rt ::

lahko razložita kako je s switchem oz. routerjem če se ga dobi, da ima optičen vhod? in kako je glede pppoe - da ga zna ta switch vzpostavit.

ender ::

Switcha s PPPoE ne boš dobil - to potem ne bi bil več switch.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

noraguta ::

lahko razložita kako je s switchem oz. routerjem če se ga dobi, da ima optičen vhod? in kako je glede pppoe - da ga zna ta switch vzpostavit.
za pppoe si kup še router , sam močno dvomim ,da se ti splača menjat škrjančka za predelavo fotonov v elektrone. kaj bi sploh zares rad dosegel? in zakaj te moti iskratelova škatla?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

r0b3rt ::

no rad bi router z optičnim vhodom, iskratelova škatla me moti ker se kreša, po izpadu elektrike se ne vzpostavi vedno tako kot more in je občasno potrebno še nadoknadno resetirati, telefonija se obeša... skratka crap, če se npr. povezuješ preko remota in ni nobenega na lokaciji da ti poresetira modem, ko se le ta obesi...

noraguta ::

no rad bi router z optičnim vhodom, iskratelova škatla me moti ker se kreša, po izpadu elektrike se ne vzpostavi vedno tako kot more in je občasno potrebno še nadoknadno resetirati, telefonija se obeša... skratka crap, če se npr. povezuješ preko remota in ni nobenega na lokaciji da ti poresetira modem, ko se le ta obesi...

a je prospero v router modu?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

r0b3rt ::

trenutno ja ker mi router ni sfoglal take hitrosti,so bile pa težave tudi prej ko ni bil...

x.sci ::

VLAN-e enostavno prebereš iz žice, zato to ni težava ali omejitev za tehnično usposobljeno osebo. ISP pa ima dostop do management stikala/usmerjevalnika zato, da uporabniku na daljavo ponastavi, kar uporabnik potrebuje. To je zagotovo bonus, ni pa uporaba brez tega nemogoča. Tako, da ta razlog nima nikakršne teže pri izbiri, če se gre za nekoga, ki pozna omrežne tehnologije.

Problem niso vlani, ampak birokracija. Me zanima, ce ima kdo tu svoj opticni switch in koliko je imel problemov s tem (kateri operater, kaksne storitve...)?

noraguta ::

trenutno ja ker mi router ni sfoglal take hitrosti,so bile pa težave tudi prej ko ni bil...

če ti prek pppoe zadeve delajo potem je dokaj očiten problem routingu v ostalem pa je najbrž telekomova napaka.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

@r0b3rt: torej si imel usmerjevalnik, ki ti pa ni deloval. Sedaj bi pa rad nekaj poceni, kar ti bi delovalo. Naj te razočaram: malo denarja, malo muzike.

Sicer pa imam na TS optiki stvari zložene takole:
- Dostop do interneta: lasten usmerjevalnik na x86 PC (MSI Fuzzy GME965)
- VoIP: lasten Asterisk
- Optični konverter: Iskratel Prospero 632
- Javno stikalo: Level One GSW-0841
- IPTV: ne uporabljam

Na tem delu omrežja tudi nimam težav s stabilnostjo oziroma pravilnostjo delovanja. Če pa bom kje našel poceni ustrezen SFP, bom pa poskusil tudi brez optičnega konverterja... Ampak, ker mi vse deluje, se s to malenkostjo niti ne obremenjujem kaj dosti. Za ceno SFP-jev pa ravnokar s shockom ugotavljava, da maloprodajne cene morda niso tako nizke, kot bi človek pričakoval glede na velikoprodajne cene. To pač ni potrošna roba.

r0b3rt ::

trenutno ja ker mi router ni sfoglal take hitrosti,so bile pa težave tudi prej ko ni bil...

če ti prek pppoe zadeve delajo potem je dokaj očiten problem routingu v ostalem pa je najbrž telekomova napaka.



router mi ni sfoglal takih hitrosti, sedaj ko je modem v router mode-u je sposoben take hitrosti, ga pa ubijejo torrenti oz. veliko št. povezav... kar se tiče ispja naj vas v mojem primeru ne skrbi, zanima me točno kateri router, ki ima optični vhod, vsaj 6 izhodov in kaj še potrebujem, da dejansko vzpostavim zvezo preko optičnega vlakna?!

BlueRunner ::

Če nočeš poslušati dobrega nasveta in želiš na vsak način zapravljati denar, potem si lahko kupiš npr. ta usmerjevalnik in SFP od tukaj. Potem pa upaj, da ti bo vse skupaj sploh delovalo.

Če ti pa ne bo delovalo, pa pač je*i ga... si pač zapravil nekaj denarja in težko ti bo kdo pomagal, če si ne boš znal sam pomagati.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

Zakaj pa nebi uporabil pcja (x86 ali x64) kot router ?
Gor pa pokneš OpenBSD ali pa Windows Server 2003 / 2008.
 

noraguta ::

Če nočeš poslušati dobrega nasveta in želiš na vsak način zapravljati denar, potem si lahko kupiš npr. ta usmerjevalnik in SFP od tukaj. Potem pa upaj, da ti bo vse skupaj sploh delovalo.

Če ti pa ne bo delovalo, pa pač je*i ga... si pač zapravil nekaj denarja in težko ti bo kdo pomagal, če si ne boš znal sam pomagati.

pridodajmo še , da boš moral pošlihtat še voip , ter tv. veliko pa sreče, se nadejamo poročila.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

Licenca za Windows Server te pride toliko, da si lahko za ta denar kupiš tudi kakšno Alix škatlico in daš gor M0n0wall ali pa pfSense. Pa na seznam lahko dodamo tudi generičen GNU/Linux, ... Ni pa to usmerjevalnik z optiko/SFP + L2 stikalo v eni škatli. To kar išče r0b3rt je pač Iskratelov Prospero, ki ne bi bil Iskratelov Prospero. Takšne škatlice pa se na svetu načeloma delajo za operaterje po naročilu, ne pa za na police.

Primeri takšnih rešitev za operaterje pa so npr. 42Networks (DRG 346s), Sci. Atlanta ONT 90600 (to sedaj prodaja Cisco), DKTCOMEGA ali pa Telco Systems.

Spc ::

MSDNAA ??
 

noraguta ::

:~) ja vemo ja pa data center edition mora bit. še itaniuma v mašino pa smo zmagal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

noraguta ::

evo ti en usmerjevelnik
http://www.draytek.com/user/PdListbyCat...
sam še zmer boš rabu switch
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BlueRunner ::

Se ga da že kje kupiti?

noraguta ::

pojma nimam na drayteku sem iskal nekaj drugega pa slučajno opazil.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813054 (7844) XS!D3
»

Router z več izhodi

Oddelek: Omrežja in internet
413375 (2404) SeMiNeSanja
»

16-24 port gigabit switch

Oddelek: Kaj kupiti
162955 (2452) Relanium
»

Gigabitni switch

Oddelek: Omrežja in internet
302805 (2259) ender
»

DIGITUS mrežno stikalo 24-PORT, problem

Oddelek: Omrežja in internet
212172 (1903) Mattej

Več podobnih tem