» »

Router z več izhodi

Router z več izhodi

SlyCrespo ::

PozdravljenI!
Trenutno imam router Linksys WRT54G z 4 LAN izhodi in sem z njim zelo zadovoljen. Ker pa se je pojavila potreba za več izhodov, me zanima, če obstajajo tudi routerji, ki imajo več LAN izhodov (tam okoli 8 do 10 bi bilo dovolj). Vem, da bi lahko uporabil switch, vendar mi bi bilo vseeno ljubše uporabit samo router. Prosim za pomoč! LP

Dr_M ::

Ja obstajajo, 250€+. Recimo Asus RT-AC88U ali ASUS GT-AC5300.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Egii ::

starfotr ::

Obstajajo tudi cenejši. Predlagam pa nakup switcha, če ti obstoječi router povsem zadostuje. Najceneje boš prišel skozi, daš 10 eur in zadeva je rešena.

SlyCrespo ::

Zgleda, da bom verjetno res raje uporabil switch.. Nisem vedel da so ti routerji tako dragi..

SlyCrespo ::

Kaj pa tisti power-line adapterji, ki delujejo preko električnega omrežja? So za kaj?

XS!D3 ::

V vsakem primeru so to switchporti. Na CPU, ki v teh poceni šktalicah dela routing, pa gre 1 ali v najboljšem primeru 2 porta (ločen LAN/WAN).

Vse je odvisno od tega kaj rabiš. Relativno poceni "router" s precej switch porti je Mikrotik CRS125-24G-1S-2HnD-IN (24 giga portov, 1x SFP, 802.11n WiFi) ali pa manjša varianta CRS109-8G-1S-2HnD-IN z 8 porti. Imaš tudi novejši CRS326 s 24 giga porti in 2 x SFP+ (10GbE) ter brez WiFi, so pa vse to bolj kot ne L2 managed switchi, kjer od L3 featurjev ne smeš preveč pričakovat (za domače potrebe bo večina dovolj, še vedno svetlobna leta napram WRT54G), pa seveda konfiguracija RouterOSa zahteva malo več znanja/časa kot običajne domače šaktlice. Sicer pa če rabiš switch, je najboljše switch tudi kupit (namesto "routerja", ki ima dovolj switch portov), router pa kasneje tudi menjaš po potrebi.

SlyCrespo je izjavil:

Kaj pa tisti power-line adapterji, ki delujejo preko električnega omrežja? So za kaj?

Čisto odvisno od same situacije (napeljava, razdalje, itd.) in konkretne opreme. Če imaš možnost uporabit kabel, jaz ne bi razmišljal o powerlineu, je pa v določenih primerih vseeno boljše kot WiFi oziroma če ni druge je pač to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: XS!D3 ()

Dr_M ::

Powerline ni dovolj zanesljiv za resno uporabo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SlyCrespo ::

Verjetno bom nabavil tale router (ki mi ga je predlagal XS!D3)

https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Kaj pravite na to ?

Dr_M ::

Kar zacni studirat dokumentacijo, izredno zahteven router. Pa wifi je bolj kot ne zasilna resitev.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SlyCrespo ::

Sem pravkar gledal manual za ta router in res zgleda zahtevno. A še obstaja kaj podobnega in, da je manj komplicirano? Zakaj enostavni routerji nimajo več izhodov?

Fsegula62 ::

Zadeva je z Quick nastavitvami enaka kot pri ostalih,
FiLiPiNKO (Fsegula62) | IT storitve www.linkomp.si | LinKomp |
Kontakt Discord - FiLiPiNKO#7826 | Na voljo za pomoč vsem. |
" Zapomnite si geslo za Google račun in privarčujte 5€! :) "

TOP ::

Daj ne kompliciraj butni poleg en switch in je ,zakaj siliš v router z več porti mi ni jasno,ker večina ma 4 lan.zato obstajajo switch.

mayne ::

Ne vem zakaj bi potreboval router z večimi izhodi. Kupiš unmanaged switch 8x1gbit za 25€ pa je.

SlyCrespo ::

Kaj pomeni unmanaged switch ?

Gapi ::

Pomeni da je glupi switch brez pameti. Ne moreš se igrat z Vlan-i z dodeljevanjem pasovne širine klientom. in podobnimi zadevami.
No person is rich enough,to buy back his past.

SlyCrespo ::

Torej ne rabim managed, če bi rad samo enostavno povezal računalnik, TV ali konzolo povezal v omrežje ?

Gapi ::

Tako je.
No person is rich enough,to buy back his past.

SlyCrespo ::

Kakšen kabel pa je najbolje uporabit za tako povezavo?

Gapi ::

https://www.mimovrste.com/stikala/tp-li...

https://www.mimovrste.com/utp-kabli/equ...

Če ga kje dobiš na metre.


Imaš pa že narejene kable sam problem jih dobit čez steno. Zato rabiš še klešče in konektorje.
No person is rich enough,to buy back his past.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gapi ()

SlyCrespo ::

Nekje sem prebral, da so dve vrsti UTP kabla: mehki in trdi. Katerega je boljše uporabit? Kabel bo napeljan tudi skozi stene..

TOP ::

Ja trdi so za v zid sam potem rabiš vtičnico namestit in še en kratek patch kabel.Kolk metrov ga rabiš.

Gapi ::

Za fixno montažo vzameš trd kabl. Za povezavo od vtičnice do naprave pa mehko žilni kabl.

Boš delal vtičnice v vsaki sobi ali boš kabel vlekel direktno od switcha do naprave.
No person is rich enough,to buy back his past.

SlyCrespo ::

Polagal bom 2 kabla. Uporabil bom vtičnice. Zdi se mi da je najbolje, da kupim kable z že nameščenimi konektorji (za ziher) in na eni strani odrežem konektor in kabel namestim v vtičnico. Ampak nevem kako se potem kabel napelje v vtičnico... Ali rabim kakšno posebno orodje?

SlyCrespo ::

Kaj pa tale UTP razdelilec: https://www.mimovrste.com/utp-kabli/goo...
A je to potem isto kot da bi napeljal 2 kabla iz switcha ?

dottor ::

Pa vzami CAT5e kabel ker je vsaj meni lažje delat konektorje. Danes sem doma vleku CAT6 in sem zgubu živce, pol sem pa vsak kabelček (v kablu) posebej vleku v vložek konektorja ;((
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

SlyCrespo ::

V cem pa je razlika med CAT5 in CAT6 ?

Gapi ::

Če ne boš imel opreme 10 gbits se ne splača. Vzami Cat5e. Je za domače okolje dovolj dobro. 1 Gbit mreža dela.
No person is rich enough,to buy back his past.

dottor ::

Cat5e - 1Gbps na 100m
CAT6 - 1Gbps na 100m + 10Gbps na 55m
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BorutK-73 ::

SlyCrespo je izjavil:

Kaj pa tale UTP razdelilec: https://www.mimovrste.com/utp-kabli/goo...
A je to potem isto kot da bi napeljal 2 kabla iz switcha ?

To je samo 100mbps.

SlyCrespo ::

Hm zdaj sem na novem "scenariju" :) ; Razmišljam da bi položil samo en kabel in na koncu kabla dostopno točko. Verjetno bom tako najceneje skozi prišel. Kakšno dostopno točko mi pripororočate in kakšne so sploh razlike med njimi ?

Gapi ::

Dostopne toćke kot take imajo samo en ethernet port. Če pa razmišlaš o routerju in ga spremenit v dostopno točko potem da. Sicer pa zakaj nebi kar takoj dva kabla vleku in imaš mir.
No person is rich enough,to buy back his past.

Phantomeye ::

Dr_M je izjavil:

Powerline ni dovolj zanesljiv za resno uporabo.


Odvisno od električne napeljave. Pa od drugih elementov na isti fazi (hladilniki, pralni stroji and such).

Kaj točno je "resna" uporaba? Je powerline bolj zanesljiv kot WIFI? Manj zanesljiv?

Če uporabljamo eno ali drugo za "resno uporabo" je oboje dobro, ker je oboje tam-tam glede zanesljivosti.

mayne ::

Kaj sploh hočeš dejansko narediti? Še vedno lahko potegneš 1 kabl, ga vtaknes v 8 port switch in ti ostane 7 giga portov.

Invictus ::

Kot prvo zamenjaj ta stara jajca (Linksys WRT54G) in si kupi nekaj novega...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SlyCrespo ::

Kateri router mi priporočate za tam okoli max 60 EUR ? Niti ni tako pomebna hitrost, bolj mi je pomemben doseg..

Han ::

Do 60 eur npr. Asus RT-N18U, do 80 eur pa npr. RT-AC58U.

ToniT ::

SlyCrespo je izjavil:

Hm zdaj sem na novem "scenariju" :) ; Razmišljam da bi položil samo en kabel in na koncu kabla dostopno točko. Verjetno bom tako najceneje skozi prišel. Kakšno dostopno točko mi pripororočate in kakšne so sploh razlike med njimi ?

Če polagaš kable na novo, ti predlagam, da potegneš najmanj 2 kabla v vsak prostor oz. do vsake vtičnice.

fujtajksel ::

SlyCrespo je izjavil:

Kateri router mi priporočate za tam okoli max 60 EUR ? Niti ni tako pomebna hitrost, bolj mi je pomemben doseg..


Glede dosega je štos da je moč oddajanja zakonsko omejena, zato tudi z dragim novim routerjem ne bo kej dlje neslo kot s starim. Za pokrit več načeloma rabiš več dostopnih točk. Z zunanjimi antenami lahko malo usmeriš polje sprejema, pa gledat moraš kam ga postaviš glede na betonsko zidovje. Če si v naseljenem okolju, ti domet omejujejo routerji sosedov in se obnese it na manj zaseden 5GHz pas, ki pa ima sicer krajši domet glede na zidovje. Kolikor razumem Mikrotiki in neodvisni firmwari a la ddwrt openwrt pri nekaterih modelih dovolijo odstranit zakonsko omejitev moči, ampak s tem se v naseljenem okolju ni za igrat. Mikrotiki (razen najmanjših) naj bi imeli tudi bolj občutljiv sprejemnik, so pa za noobe zelo sitni za konfigurirat če rabiš kej kar ni v quicksetu.

Priporočam da si prebereš temo Kateri router ;)

SlyCrespo ::

Kje je ta tema ?

dottor ::

Iskalnik ne dela (vsaj meni): Kateri router?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

SeMiNeSanja ::

Gapi je izjavil:

Dostopne toćke kot take imajo samo en ethernet port. Če pa razmišlaš o routerju in ga spremenit v dostopno točko potem da. Sicer pa zakaj nebi kar takoj dva kabla vleku in imaš mir.

Očitno še nisi videl kakšnih malo boljših dostopnih točk?
Če hočeš na 802.11ac doseči 1,3Gbps in več, ne bo šlo brez dvojne žične povezave.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

flat utp kabel 6a ali vsaj 5e

Oddelek: Pomoč in nasveti
394619 (3132) helo
»

Delitev mreže, UTP kabla

Oddelek: Omrežja in internet
132080 (1720) Poldi112
»

Domače omrežje

Oddelek: Omrežja in internet
403337 (2383) dj_uro
»

Internet po hiši (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6813054 (7844) XS!D3
»

Switch

Oddelek: Omrežja in internet
345055 (4146) SeMiNeSanja

Več podobnih tem