» »

Ubuntu vprašanja

Ubuntu vprašanja

««
6 / 22
»»

Icematxyz ::

do sedaj in sedaj imam nvidio in vse dela ok

dux ::

Lahko boš uporabil uradne ATI-jeve gonilnike, odprtokodni pa so trenutno še zelo zelo ubogi.
Upanje je v nasih odlocitvah

Mare3 ::

Lp sem nov na tem področju, kot prvo me zanima zakaj mi noče inštalirati Ubuntu-ja na računalnik. Vstavim cd izberem jezik stisnem za namestitev začnejo se premikati neke rdeče pike pod napison Ubuntu in čez nekaj časa se zaslon vgasne kot bi ga odklopil. Probal sem parkrat in vedno isto zgodba...

Icematxyz ::

Kakšno grafično kartico imaš?

Mare3 ::

Radeon 5770

Icematxyz ::

Lahko morda poskusiš kako se obnaša Maverick Meerkat. Ali pa za Lucid Lynx:

Uporabiti boš moral parameter xforcevesa. Za LiveCD/USB ali pa uporabi Ubuntu Alternate install CD. Ki je brez GUI vmesnika. In bo namestitev se izvedla brez te težave.

Odvisno je če na primer uporabljaš Unetbootin za to da si izdelaš LiveUSB pritisneš tipko tab na začetku. In eno dolgo vrstico, ki vsebuje na koncu parametra quiet splash še dodaj xforcevesa.

http://www.overclock.net/linux-unix/732...

Če uporabljaš LiveCd pa na sledeč način (F6):

http://pricklytech.wordpress.com/2010/0...

Po tem ko boš namestil Ubuntu na računalnik boš moral najverjetneje v Grub2 vnesti parameter xforcevesa. Da boš naložil Ubuntu. Če se ne bo hotel zagnati v namizno okolje.

Nekako tako zgleda Grub2. Ti boš na prvem vnosu pritisnil tipko "e". In najdi eno dolgo vrstico, ki vsebuje na koncu parametra quiet splash in dodaj xforcevesa.

Grub2



Vir slike

Na to pa boš sistem posodobil Sistem -> Administracija -> Upravljalnik posodobitev. Na to pa še preko Sistem -> Administracija -> Gonilniki strojne opreme namestil lastniški gonilnik s strani podjetja AMD. GUI orodje in klikaš z miško. Potem boš pa (po ponovnem zagonu) videl kako se obnaša računalnik.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

Mare3 ::

Hvala, ampak kot kaže ne bom tega delal ker nimam pojma kaj si napisal. Nisi ti kriv ampak jaz ker nisem seznanjen s tem. Tako da bom ostal na windws, ker je linux prezapleten zame. LP

dux ::

@Mare3:

Tvoje težave niso posledica zapletenosti Linuxa ampak tega, da v 10.04 LTS odprtokodni gonilniki za tvojo grafično kartico ne delujejo najboljše.
Zato ti priporočam, da znova poskusiš z 10.10, ki izide 10. oktobra. Ta bo imel boljšo podporo za tvojo vrsto grafičnih kartic.
Lp
Upanje je v nasih odlocitvah

Icematxyz ::

Mare3 je izjavil:

Hvala, ampak kot kaže ne bom tega delal ker nimam pojma kaj si napisal. Nisi ti kriv ampak jaz ker nisem seznanjen s tem. Tako da bom ostal na windws, ker je linux prezapleten zame. LP


Tudi prav.

Mare3 ::

dux je izjavil:

@Mare3:

Tvoje težave niso posledica zapletenosti Linuxa ampak tega, da v 10.04 LTS odprtokodni gonilniki za tvojo grafično kartico ne delujejo najboljše.
Zato ti priporočam, da znova poskusiš z 10.10, ki izide 10. oktobra. Ta bo imel boljšo podporo za tvojo vrsto grafičnih kartic.
Lp


No morda pa takrat probam. Hvala za nasvet, do takrat bom pa na windovsih.

šernk ::

da ne bom nove teme odpiral za eno kratko vprašanje :)

a v kubuntu delujejo isti ukazi kot v ubuntu? al ima kaj spremenjeno? ker KDE namizja nisem nikoli uporabljal, vendar si frend želi KDE...in me samo na hitro zanima a je popolnoma vse isto za terminal al ne?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

poweroff ::

Za terminal je vse isto. Razen zazaganjanje specifičnih Gnome aplikacij (npr. namesto Gedit imač v KDE Kedit, itd...).
sudo poweroff

šernk ::

uffff...še dobro da si povedal za kedit...drugače bi se že tolkel po glavi, pa še rabil bom praktično nujno ta ukaz predn pridem na net sploh :D
za aplikacije pa vem, mislil sem bolj na tiste osnovne ukaze kot so apt-get, wget itd..., če je to isto pol cool, tnx :)
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

System ::

Ukazi so enaki.

Hexx ::

Mene nekaj zanima, na strežniku imam še vedno ubuntu 8.04.. koliko je možnosti da se kej zalomi pri/po upgrejdu na 10.04? kateri ukaz naj uporabim?

System ::

#apt-get update
#apt-get dist-upgrade


Možnosti za zaplete so vedno.

Icematxyz ::

Hexx je izjavil:

Mene nekaj zanima, na strežniku imam še vedno ubuntu 8.04.. koliko je možnosti da se kej zalomi pri/po upgrejdu na 10.04? kateri ukaz naj uporabim?


https://help.ubuntu.com/community/Lucid...

Glej drugi del pod desktop verzijo Network Upgrade for Ubuntu Servers (Recommended).

Nadgradijo se tudi programi. Na primer grub -> grub2. In podobne zadeve. In odvisno za kaj si 8.04 uporabljal. Že sami programi, ki jih uporabljaš se nadgradijo. Določeni morda niso več podprti. Morda strojna oprema ni več podprta in bi predčasen poskus z LiveCD (LiveUSB) bil smotrn. Se pravi zelo individualna zadeva. Varnostna kopija, potem pa se odloči ali boš poskusil nadgraditi ali izvedel svežo namestitev.

Hexx ::

je postopek enak, kjub temu da za server uporabljan desktop različico?

Icematxyz ::

Tudi za desktop različico imaš opisan priporočen postopek nadgradnje iz 8.04 LTS na 10.04 LTS na povezavi ki sem jo podal.

Network Upgrade for Ubuntu Desktops (Recommended)

aljaz33 ::

Namestil sem Ubuntu, vendar mu nisem namenil svoje particije, tako da se je namestil kar na particijo kjer imam Windowse. Obstaja kakšna možnost, da odstranim Ubuntu, tako da ne bom izgubil podatkov na particiji in Windowsov?

poweroff ::

Hmm, če prav razumem, si "povozil" windows particijo?

Ali pa si jo le skrčil in zraven nje naredil novo?

V primeru 1 si izgubil podatke na Winsih, v primeru 2 pa ne.
sudo poweroff

aljaz33 ::

Nisem izgubil podatkov, zraven Windowsov mi je sam Linux naredil particijo, ki pa je v Windowsih ne vidim.

poweroff ::

A, to je potem OK. Particijo v resnici vidi, ne vidi pa Linux filesystema.

Načeloma moraš ponovno namestiti MBR (z Windows install CD-jem), potem pa Linux particijo formatiraš z HTFS (in bo postala d:) ali pa c: raztegneš čez.
sudo poweroff

aljaz33 ::

poweroff je izjavil:

A, to je potem OK. Particijo v resnici vidi, ne vidi pa Linux filesystema.

Načeloma moraš ponovno namestiti MBR (z Windows install CD-jem), potem pa Linux particijo formatiraš z HTFS (in bo postala d:) ali pa c: raztegneš čez.


Prosil bi te, če zadevo opišeš malo bolj podrobno. Kaj sta MBR, HTFS?

poweroff ::

MBR - Master Boot Record, prvi sektor zagonskega diska, ki pove kako naj se računalnik"zboota". HTFS sem se pa zatipkal Mislil sem NTFS datotečni sistem.
sudo poweroff

aljaz33 ::

Aha, mi je malo bolj jasno.. Torej moram particijo kjer je Linux formatirati v NTFS, oziroma jo raztegnem čez C: ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljaz33 ()

poweroff ::

Počasi...

Na začetku diska oz. MBR sektorju imaš sedaj zagonski nalagalnik GRUB2. Ta ti omogoča boot sistema v Linux ali Windows. Zato se hočeš najprej znebiti tega. To narediš tako, da daš v CD Windows inštalacijski disk in tam nekje izbereš repair. Ampak previdno, da ne povoziš podatkov v Windowsih.

Potem boš šel na drugi korak. Tam boš pogledal Linux particijo na disku, ki ti je Windows ne bo razpoznal (oz. filesystema na njej). Tisto potem sformatiraš oz. obstoječo particijo z npr. Partiton Magicom raztegneš čez.
sudo poweroff

aljaz33 ::

S katerimi ukazi pa se znebim GRUBa? Namreč, če zaženem repair console, me tam vpraša, katero particijo želim "popraviti".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljaz33 ()

poweroff ::

Huh, na Winse se ne spoznam preveč. Se pa spomnim, da je bilo v Xpjih to precej enostavno. Malo poggoglaj.
sudo poweroff

Icematxyz ::

Google - fixmbr + verzija Windows OS. Vodičev s slikami je ogromno. ;)

Maystr ::

Nisem cele teme bral zato se oproščam če je bilo vprašanje že zastavljeno.

Povezal bi rad Windows 7 in Ubuntu 10.10 preko mreže. Računalnika tako ubuntu na win kot win na ubuntu v mreži najde (nastavljene imam tudi mape ki so v skupni rabi). Ko pa kliknem na ikono da bi se povezal mi vrže ven okno v katerega naj bi vpisal geslo. Poskusil sem že z vsemi mogočimi gesli toda ne pride notr ne na winsih ne na ubuntu. Neprestano meče ven okno za vnos gesla. Pozna gdo rešitev?

Icematxyz ::

http://slo-tech.com/forum/t412162/p2861...

Od tu naprej si malo preberi. Pa do konca teme se še kaj najde.

LorD_DDooM ::

V sistemu imam tri diske:
Disk1: Spinpoint F3 1TB
Disk2: Spinpoint F3 1TB
Disk3: Barracuda 250 GB 2x (fakeRAID1 na ICH9R...sicer sem že skorajda obupal da bo tole delovalo pod Linuxom)

Ideja je, da bi sistem (/root) bil na Disku1, swap in aplikacije (predvsem težkokategorniki tipa Solidworks, Mathematica) na Disku2, dokumenti (/home) na Disku3.

Zdaj pa vprašanje. Kako bi to najučinkoviteje izvedel in particioniral.

D1: /root (?? GB)
D2: swap, /usr, /opt (?? GB)
D3: /home (250 GB)

KaRkY ::

LorD_DDoom mogoče si poglej LVM možno da bi ti kaj pomagal.
When you look long into an abyss, the abyss looks into you

trnvpeti ::

si kaj razmisljaj o raid1(sistem) in raid0(tezkokategornik)?

LorD_DDooM ::

Če bi razmišljal v tej smeri, potem bi verjetno raje vzel RAID 5 ali celo RAID10. Vendar trenutno razmišljam samo o dveh ločenih diskih in backup/home disku, po možnosti v RAID1. Žal je tako, da je fakeRAID pod Linuxom še zmerom "unsupported", torej ni out-of-the-box rešitve. Zdaj vem, da se z LVM (thx za info) da zadevo zaobiti in usposobiti, vendar nisem siguren, če bi se spuščal v to proceduro.

Še vedno pa ostaja odprto vprašanje glede particij.

Icematxyz ::

(predvsem težkokategorniki tipa Solidworks, Mathematica) na Disku2


Kako to misliš. Dual boot Windows - Ubuntu?

LorD_DDooM ::

SolidWorks deluje preko Wine (z omejitvami), Mathematica je pa native to Linux. Mišljeno je kot programe, ki zavzamejo ogromno prostora in I/O operacij.

trnvpeti ::

ne razumem, zakaj ne raid10?
fakeraid pod linuxom unsuported?

LorD_DDooM ::

Za RAID 5/1+0 bi rabil vsaj 3/4 enake diske, na voljo imam dva.

FakeRAID pa ni uradno podprt. Deluje, samo je treba OS prepričati v to...
FakeRAID is not supported by Ubuntu. Trying to install Ubuntu on such a partition could easily result in the loss of all your data.

Vir:Ubuntu FAQ

trnvpeti ::

kaj pa mdadm?
raid10 250G, d1,d2,d3,d4
raid1 749G(ali pa raid0) d1,d2
swap 2G(d1+d2)

Icematxyz ::

Da če boš se ukvarjal z RAID. Potem bolje verjetno, med tema dvema izbirama, da izbereš SoftwareRAID. Rabil boš pa Alternate installer desktop CD.

Glede samega razporeda. Pa ne vem, kaj bi bilo najbolje.

Pyr0Beast ::

Hmm. Zgleda da je z zadnjimi updejti 10.04 in Wubi šel v /dev/null.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

xandros ::

Firefox browser v ubuntu 10.10
Zelel bi imeti, desna tipka na miski na linku naj odpre stran v drugem tabu.
To dela addon right click v winsih, v ubuntu se to instalira, ampak ne deluje.
Kaksna resitev za to? Kakšna alternativa?

Icematxyz ::

Pyr0Beast je izjavil:

Hmm. Zgleda da je z zadnjimi updejti 10.04 in Wubi šel v /dev/null.


Potem je pa skrajni čas za klasično namestitev. :)

Icematxyz ::

xandros je izjavil:

Firefox browser v ubuntu 10.10
Zelel bi imeti, desna tipka na miski na linku naj odpre stran v drugem tabu.
To dela addon right click v winsih, v ubuntu se to instalira, ampak ne deluje.
Kaksna resitev za to? Kakšna alternativa?


Za kateri točno vtičnik gre?

roscha ::

@ xandros

Privzeto to isto počne srednji knof.

Pyr0Beast ::

Icematxyz je izjavil:

Pyr0Beast je izjavil:

Hmm. Zgleda da je z zadnjimi updejti 10.04 in Wubi šel v /dev/null.


Potem je pa skrajni čas za klasično namestitev. :)


Pa bi pa nebi. Mi ni všeč ko grub kar od lepega crkne in je treba terminal žokati :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

techfreak :) ::

Pa uporabi LILO. Osebno še nisem imel problemov z GRUBom.

Icematxyz ::

Tu gre če prav razumem za kombinacijo Wubi -> Grub2. Grub2 sam po sebi deluje dobro.

Za to pa če želiš testirat Ubuntu je Wubi dobra zadeva. Če ti je všeč pa bolje, da se izvede kar klasična namestitev. Pa ne bo težav z Grub2. Pri Wubi pa je glede Grub2 in uporaba na daljši rok, zaenkrat kar nekaj možnih težav. Sicer se da zadeva popraviti. Ampak ker Wubi uporabljajo predvsem začetniki. Ni ravno veselo vse skupaj, ko (če) pride do težav.

Zgodovina sprememb…

««
6 / 22
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1067317941 (1320) polozweii
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478897 (8109) Icematxyz
»

Ubuntu 10.10 - 10 Out Of 10 (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1093160240 (117833) Icematxyz
»

[UBUNTU 10.04] GRUB se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
335366 (5150) matijaz74
»

Ubuntu 10.04 LTS - Change is coming (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Operacijski sistemi
999134726 (97612) Icematxyz

Več podobnih tem