» »

Dellov prenosnik se polni brezžično

Dellov prenosnik se polni brezžično

Latitude Z

CNet - Dell je izdal nov prenosnik Latitude Z, ki se na prvi pogled ne razlikuje mnogo od ostalih prenosnikov za poslovneže. Črn, eleganten, tanek in širok. Nova pa je tehnologija brezžičnega polnjenja baterij, ki je nismo zasledili še v noben prenosniku doslej. Vanj je vgrajena indukcijska podloga, ki naj bi omogočila napolnitev baterije v enakem času, kot gre to po kablu. Manjše naprave so sicer že poskusile s tem načinom, denimo pametni telefoni iz Palma in dodatki za telefone iz Visteona ali Wild Chargea. Druga brezžična zmožnost Latituda Z je povezljivost s poljubnim (docking) monitorjem, ki potrebuje le adapter, nato pa se lahko spoji s prenosnikom. Cena za vsak dodatek je 199 dolarjev, celoten prenosnik pa stane od 2000 dalje.

Zanimiva novost pa je tudi instant on, ki v teoriji omogoča takojšnjo uporabo prenosnika po zagonu brez čakanja. V ta namen uporablja sekundarno matično ploščo z ARM-procesorjem, ki prek alternativnega vmesnika omogoča poganjanje odjemalca za e-pošto, imenik, koledar in Firefoxovski brskalnik.

36 komentarjev

ZaOstali ::

Za zdaj še brezveze, ker do adaptra glih tak rabiš kabel.
Vprašanje je tudi, kak daleč lahko greš, da se ti še prenosnik vedno polni

dbevfat ::

Za zdaj še brezveze, ker do adaptra glih tak rabiš kabel.
Vprašanje je tudi, kak daleč lahko greš, da se ti še prenosnik vedno polni

lahko greš tako daleč, kot je dolg kabel - ampak s stojalom vred, ker se mora prenosnik dotikati plošče (vsaj tako izgleda).
nvr2fat

karagoth ::

So spet mal tople vode odkrili :))

Tody ::

če to postane standar potem cool ... si lahko pač kako ploščo sem in tja sposodiš :) Tko k bo zdej za mobilce mini usb :P

alexa-lol ::

Še vedno mi je smešno kako 100 let staro Teslovo tehnologijo predstavljajo kot revolucionarno. Pejte v Tehniški mezej v bistri pa mate delujočo stvar.

__Devil__ ::

Super to! boš mel malo prazen prenosnik pa se boš povezal na WIFI pa bo poln hitro :D. Samo, da se je začelo to =)

matejdro ::

Kako dolgi domet pa podpira tole?

ozbolt ::

Super to! boš mel malo prazen prenosnik pa se boš povezal na WIFI pa bo poln hitro :D. Samo, da se je začelo to =)


Wifi prenaša podatke, ta "zastarela" tehnologija pa energijo. wifi ti ne bo polnil baterije.
Sicer pa me zanima kako deluje to na mojo sposobnost oploditve? Pač ubija tamale vojačke al ne? Ali se to ne ve?

jest10 ::

Še vedno mi je smešno kako 100 let staro Teslovo tehnologijo predstavljajo kot revolucionarno. Pejte v Tehniški mezej v bistri pa mate delujočo stvar.

Le da teslino sanjarjenje nima kaj dosti veze s to zadevo...

mare_ ::

Ok, pač prideš s praznim laptopom in ne rabiš iskat kabla, ki ti je po možnosti padel nekam za mizo, kjer je itak solata iz milijona kablov, potem pa še nikakor noče iti v svojo luknjo na laptopu, ampak ga samo vržeš na en podstavek... kul, zakaj pa ne :))

darksamurai ::

Za hitro polnjenje pa uporabiš indukcijsko kuhalno ploščo! :))


Tudi mene skrbi za moje vojačke. Narod pa ima nekakšen fetiš na wireless stvari, pa še pojma nima o energiji in prenosu le te. Še tu na slo-techu se 70% uporabnikov ne sanja, kaj sploh indukcija je (še vedno sanjarijo o nekih tesla konceptih - ki so možni ampak nesmiselni). Dokler ne bojo javni prostori postali takšne mikrovalovne pečice mi je čisto vseeno. Ovčke se pa kar naj doma kuhajo in zbolevajo.

Zgodovina sprememb…

PNG ::

Super to! boš mel malo prazen prenosnik pa se boš povezal na WIFI pa bo poln hitro :D. Samo, da se je začelo to =)


My god...

kitaj ::

Super, da je zadeva končno prišla v produkcijo.

Predstavitev in razlaga tehnologije: http://on.ted.com/2V

matobeli ::

meni je najboj ušeč tisti del z brezžičnim povezovanjem do monitorja.

alexa-lol ::

Še vedno mi je smešno kako 100 let staro Teslovo tehnologijo predstavljajo kot revolucionarno. Pejte v Tehniški mezej v bistri pa mate delujočo stvar.

Le da teslino sanjarjenje nima kaj dosti veze s to zadevo...


Le da je efekt enak... brezzicen prenos energije

Azrael ::

Bolj kot ne, kul šara, kot nalašč za glupe ovce. Čudno, da (še) nima to jabolčnik.

Fancy toda obupno štorasta rešitev (večje, težje in pokuri bistveno več štroma kot navaden polnilec). Ampak je pa cool in če se zraven pripne še malo ultra težkih blodenj Nikole Tesla, mora stvar zažigati.
Nekoč je bil Slo-tech.

TKPhysicist ::

To ni ravno nova zadeva, ta indukcija...sploh pa nisi nič kaj prida na boljšem, saj še vseeno mora računalnik stati nad ploščo...vau...brezžično....celoten 1cm!
Stroji so boljši od ljudi. Pokvarjen stroj se ustavi, pokvarjen človek se ne.

JayKay ::

jebeš Teslo, če mamo Soljačića :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JayKay ()

kitaj ::

Korist te tehnologije je v tem, da jo boš nekoč imel montirano na nekem mestu pod mizo/omaro/polico in boš tja odlagal svoj prenosni računalnik, telefon, predvajalnik glasbe, prenosno svetilko, fotoaparat, ...
Ko boš zjutraj zgrabil npr. telefon in odhitel v službo bo baterija polna. Tako polico boš imel tudi v službi, pri prijatelju, ... in namesto, da se ti baterija prazni se bo ob ležanju na mizi/polici/omari preko te tehnologije polnila.

Azrael ::

.... in uničevala. Polnjenje brez prave potrebe uniči vsak akumulator.
Nekoč je bil Slo-tech.

Mavrik ::

Ker je očitno elektronika, ki pri polni bateriji izklopi polnjenje popolna znanstvena fantastika a ne?
The truth is rarely pure and never simple.

Azrael ::

Nič ne pomaga polnilna elektronika, akumulator se spet začne polniti pri ~90%, folk pa priporočilo, da je občasno treba narediti poln cikel, ne upošteva.

Sedaj ga naredijo vsake toliko časa, ko pozabijo gizma ugasniti ali ko pozabijo ponilec na lokaciji A, gizmo pa je na lokaciji B, s polnilno pleho bo tega manj, zato pa toliko več jamra zaklaj je baterija mrknila po enem letu.

Pa še račun za štrom bo višji in bodo vsi happy.
Nekoč je bil Slo-tech.

jype ::

Azrael> priporočilo, da je občasno treba narediti poln cikel

Men zdrži baterija, nonstop vštekana v štrom, približno 4 leta in je še pri 70%. Potem praviloma resno crkne (pod 50%) v slabem letu.

Z LiFePo se je to izboljšalo, ampak v laptopu take baterije še nisem videl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Ales ::

Le da teslino sanjarjenje nima kaj dosti veze s to zadevo...


Ne, kje pa... Indukcija nima zveze s Teslo. LOL Si kdaj pogledal vsaj definicijo merske enote, ki je poimenovana po njemu?

Zaradi njegovih "sanjarjenj" je zdaj z elektriko na dokaj učinkovit način osvetljena večina našega planeta. Če bi mu dovolili sanjariti v praksi še malo, pa bi bila še bolj učinkovito. In ne samo osvetljena...

Neonka, daljinec, radio, teslova turbina, indukcijski motor, itd. Sploh si ne predstavljam, kakšen bi bil svet danes brez njegovih izumov.

srus ::

Še droben dodatek k novički - na ARM procesorju teče Linux.

jest10 ::

Še vedno mi je smešno kako 100 let staro Teslovo tehnologijo predstavljajo kot revolucionarno. Pejte v Tehniški mezej v bistri pa mate delujočo stvar.

Le da teslino sanjarjenje nima kaj dosti veze s to zadevo...


Le da je efekt enak... brezzicen prenos energije


Efekt vrženega kamna in avijona je tudi enak-oboje leti

mtosev ::

DELL does it again. zelo kul zadeva.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jest10 ::

Le da teslino sanjarjenje nima kaj dosti veze s to zadevo...


Ne, kje pa... Indukcija nima zveze s Teslo. LOL Si kdaj pogledal vsaj definicijo merske enote, ki je poimenovana po njemu?

Zaradi njegovih "sanjarjenj" je zdaj z elektriko na dokaj učinkovit način osvetljena večina našega planeta. Če bi mu dovolili sanjariti v praksi še malo, pa bi bila še bolj učinkovito. In ne samo osvetljena...

Neonka, daljinec, radio, teslova turbina, indukcijski motor, itd. Sploh si ne predstavljam, kakšen bi bil svet danes brez njegovih izumov.


No, no, malo bolje poglej naokoli, kdo se je prvi začel ukvarjati z indukcijo. Tesla jo je le izpopolnil in populariziral, nikakor pa ne pogruntal.

strazo ::

Še vedno mi je smešno kako 100 let staro Teslovo tehnologijo predstavljajo kot revolucionarno. Pejte v Tehniški mezej v bistri pa mate delujočo stvar.

Le da teslino sanjarjenje nima kaj dosti veze s to zadevo...



tesla je izumil brezžični prenos energije.. in to ni bilo sanjarjenje.. ;) ker brezžični prenos energije je prenos energije z sevanjem.. vse od svetlobe.. do radijskih frekvenc itd. je prenos enake vrste energije.. elektromagnetne... keč je samo v frekvenci.. če je frekvenca taka pa taka.. mi to zaznamo kot svetlobo, če je frekvenca taka pa taka... zaznamo to kot radijo frekvenco oz. kot električno energijo, če je taka pa taka, je to IR, če je taka pa taka je to to pa to.. xD

PS prihajam iz borovnice in sem v TMS Bistra kar pogosto.. vredno ogleda.. pa pazite se največjega oddajnika ;) iskre skačejo kar nekaj m daleč.. xD če pa ste elektrotehnik ali kaj podobnega, pa animatorja raje ne poslušajte... xD jas sem zgubil žiuce.. xD

ABX ::

Zelo zanimiva novica.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

LordPero ::

Za hitro polnjenje pa uporabiš indukcijsko kuhalno ploščo! :))

Tudi mene skrbi za moje vojačke. Narod pa ima nekakšen fetiš na wireless stvari, pa še pojma nima o energiji in prenosu le te. Še tu na slo-techu se 70% uporabnikov ne sanja, kaj sploh indukcija je (še vedno sanjarijo o nekih tesla konceptih - ki so možni ampak nesmiselni). Dokler ne bojo javni prostori postali takšne mikrovalovne pečice mi je čisto vseeno. Ovčke se pa kar naj doma kuhajo in zbolevajo.

Moram priznati, da tudi sam že vsa leta mal razmišljam o tem, o oddanih W in kako ti vplivajo na stvari ob dosegu mojih molekul (ker tega pač ne vemo točno oz. posledic).
Tesla pa je pogruntu (in predvsem naredil) res dost reči, sam je bil seveda u pravem času -hočem sam rečt, da če jih ne bi on, bi že kdo drug ne preveč let kasneje. Pa tudi njegovo sanjarjenje o brezžičnem prenosu energije je bilo (ostalo) v koceptih (s par poskusi visokega budgeta in visokih W -nesmiselno potrošno), za katere se mu ni sanjalo, kako jih bi naredil dejansko uporabne (u smislu izkoristka in ekonomske smiselnosti), jasno, ker je pač pioniril. Do odgovora na to šele prihajamo z ostalo tehnologijo.

Glede konkretne inkarnacije pri DELLu pa ne vidim pointa, saj je dejansko majn mobilna zadeva od navadnega kabla (ne moreš vzet npr. v naročje, tik nad jajca, in polnit). Uporabniško bi bil efekt isti, kot če bi na spodnjo stran nacinili par velikih, ravnih kontaktov, ki bi pač se dotikali tistih na podstavku/mizici/stojalu (kar bi sicer imelo druge probleme, ampak pustmo stat).

Pa tudi ne razumem, zakaj debata o konstantnem polnjenju baterije. Tako kot lahko napajalec izkopiš iz omrežja, lahko tudi to, če pač ne želiš polnit in imeti laptop na tem podstavku ali s kablom napajalca noter (nevem zakaj že). Tudi če bi imel polnjenje možno po vsem prostoru, bi pa na napravi samo kliknil izklop polnjenja in kurjenje baterije.

Edit: Tudi ne vidim pointa (u smislu splošne publike) limanja še enega sistema noter, pač al nej bo sam en proc, ali x86 ali ARM.
LordPero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordPero ()

nUUb ::

Še tu na slo-techu se 70% uporabnikov ne sanja, kaj sploh indukcija je (še vedno sanjarijo o nekih tesla konceptih - ki so možni ampak nesmiselni). Dokler ne bojo javni prostori postali takšne mikrovalovne pečice mi je čisto vseeno. Ovčke se pa kar naj doma kuhajo in zbolevajo.


Če se motim me popravi, samo kot jaz vem je indukcija pri napajalnikih eno navitje ima 230V medtem ko gre preko drugega, manjšega ~12V, isto je tu, plošča je na 220V laptop pa ima spodaj sekundarno navitje, tako da ima 12V oz tolikokrat kolikor je manjše navitje. S tem tudi so izgube in na sekundarnem je več toka [A], me zanima kaj se to kaj greje.

PNG ::

nUUb, mislim, da ti govoriš o transformatorju...

jest10 ::

Še vedno mi je smešno kako 100 let staro Teslovo tehnologijo predstavljajo kot revolucionarno. Pejte v Tehniški mezej v bistri pa mate delujočo stvar.

Le da teslino sanjarjenje nima kaj dosti veze s to zadevo...



tesla je izumil brezžični prenos energije.. in to ni bilo sanjarjenje.. ;) ker brezžični prenos energije je prenos energije z sevanjem.. vse od svetlobe.. do radijskih frekvenc itd. je prenos enake vrste energije.. elektromagnetne... keč je samo v frekvenci.. če je frekvenca taka pa taka.. mi to zaznamo kot svetlobo, če je frekvenca taka pa taka... zaznamo to kot radijo frekvenco oz. kot električno energijo, če je taka pa taka, je to IR, če je taka pa taka je to to pa to.. xD

PS prihajam iz borovnice in sem v TMS Bistra kar pogosto.. vredno ogleda.. pa pazite se največjega oddajnika ;) iskre skačejo kar nekaj m daleč.. xD če pa ste elektrotehnik ali kaj podobnega, pa animatorja raje ne poslušajte... xD jas sem zgubil žiuce.. xD

Tudi brezžičnega prenosa energije NI izzumil Tesla. Se je že pred njim delalo na tem. Je pa Tesla zaradi nekaterih uspešnih pogruntavščin pač bolj znan po tem.
Sam prenos energije(tu ne štejem radija itd, ampak prenos uporabne moči), kot si ga je Tesla zamislil, pa žal ni možen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

Bistri007 ::

Ta laptop je kul predvsem za tiste s pacemakerjem...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

BlueKnight ::

Otroci, lahko je govorit da vse kar je Tesla naredu blu itak samoumevno in bi se itak odkrilo...

Sej ko boste zrasli boste tud vi verjetno vsaj tolko pogruntali, in pol ne bomo imeli za "prenos energije na daleč" več daljnovodu (ker ti, ki si jih je Tesla spomn žal niso možni -> sarkazem)
Assumption is the mother of all fuckups!
"Under Siege 2:Dark Territory"


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik za študenta

Oddelek: Kaj kupiti
81034 (700) IcyFox
»

Ne morem naložiti Windowse

Oddelek: Pomoč in nasveti
9863 (652) Mitch
»

Bodo Dellovi uporabniki pričeli pogosteje uporabljati Linux?

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
103252 (2710) desperados
»

Dell in Intel razvijata uporabne tehnologije za mobilne uporabnike

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
184824 (3854) arjan_t
»

IBM vs. DELL

Oddelek: Kaj kupiti
201624 (1389) bradek

Več podobnih tem