» »

Ubuntu Karmic Alpha 5

Ubuntu Karmic Alpha 5

Ubuntu - Izid Ubuntu 9.10 se približuje in pred kratkim je izšla Alpha 5 različica tega operacijskega sistema.

Kljub temu, da gre za razvojno različico, ki za vsakdanje delo ni uporabna, pa novi sistem počasi že dobiva končno obliko. Obeta se precej novosti. Ubuntu bo temeljil na Linux jedru 2.6.31, privzeti datotečni sistem v Ubuntu 9.10 bo ext4, privzeti prevajalnik GCC-4.4, spremembe pa bodo tudi v zagonskem nalagalniku (ang. bootloader), ki bo GRUB2. Pričakujemo lahko tudi novega upravitelja prijav (ang. login manager). Vsekakor gre kar za nekaj pomembnih sistemskih novosti, dolgoročno najpomembnejša pa je verjetno zamenjava sistema HAL za DeviceKit.

Na uporabniški strani med novostmi lahko omenimo izboljšano podporo za Intel video kartice, enostavnejšo nameščanje iSCSI ter zamenjavo privzetega IM odjemalca (namesto Pidgin bo odslej privzeti odjemalec za IM omrežja Empathy). Navdušenci nad oblaki pa bodo gotovo veseli podpore za Ubuntu Enterprise Cloud (UEC) in Amazonov EC2.

Novosti je precej, upajmo, da bo zaradi njih čim manj bolela glava...

52 komentarjev

«
1
2

Frgazor ::

Mi bo končno delal dvi izhod na mojem starem matroxu?

dux ::

Kot dodatek se mi zdi zanimiva novica o Microsoftovem "učnem" programu.

Kot kaže se linuxa zares bojijo >:D
link
Upanje je v nasih odlocitvah

christooss ::

Pidgin bo gotovo zopet zamenjal empathy v Ubuntu zaradi podopre videu in zvoku.

Bojda naj bi kar nekaj stvari predelali Wubi, Networkmanager. Wine naj bi zdej boljš integriral.

Plus šifriranje domačih imenikov bojda prihaja v 9.10.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

PaX_MaN ::

Ni nov-nov upravitelj prijav, ampak samo na novo spisan.
The gdm 2.27.91 login manager is a complete rewrite compared to the version in earlier Ubuntu releases.

WamPIRe- ::

U superca!

Se bo splačal nadgradit iz 9.04 glede na to da mi vse deluje kot je treba ali je bolje da se držim reka: don't fix it, if aint broken ;)
dux zanimiva povezava...
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

poweroff ::

Mene malo skrbi kup novosti - Grub2, ext4, DeviceKit... to mi smrdi po težavah... 8-)
sudo poweroff

filip007 ::

Ja če ugašaš sistem bo verjetno bolje za prenosnik pa verjetno ne bo kaj dosti razlike...

Ubuntu dela super sploh nimam pripomb samo s temi kodeki je bolj tako naspol in boljša user podpora bi lahko bila noter daš Audio CD pa ti odpre Rhythmbox predvaja pa nič podobno je DVD filmom to je takoj minus za običajnega userja, ki to pričakuje da dela.

Uporablja kdo 64-bit kako se obnese?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

WamPIRe- ::

Jaz imam 9.04 x64 in vse dela OK.
Edino seveda dodatna inštalacija za Flash v FF, ki je pa tako ali tako poglavje zase(flush namreč).
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Zero0ne ::

Stara novica...

9.10 napreduje odlično, par pripomb na najnovejšo alpho z moje strani

-Nov grub mi med inštalacijo na seznam ni dodal nobenih OSov razen ubuntuja 9.10 (na disku imam še ubuntu 9.04, Arch Linux in Windows 7) - rešeno z update-grub
-Ubuntujev 64bit flash package (v ubuntu-restricted-extras) deluje pomankljivo - npr na flash videih ne delajo kontrole pause-play itd, na nekaterih flash vsebinah sploh ne prepozna klikov - rešeno z inštalacijo flasha z adobove strani
-Nvidia + več kot en monitor še vedno pomeni nedelujoč vsync - edina rešitev je očitno teženje za boljše driverje
-Nov network manager občasno prekinja wifi povezave

Franz ::

Uporabljam 64-bitni 9.04 in deluje brez težav!

filip007 ::

Pol je 32bit flash v 64bit brskalniku...?

Kaj vse je za 64bit in kaj ni je kakšen?

Gor imam Chrome 4 in flash je inštaliran dodatno preko terminala drugače nedela, pa še ima dodano -enable-plugins na ikono

Malo je smešno tole pod Linux kot bi upravljal vlak, ko enkrat spelje, dela kot urca.:))
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

Poldi112 ::

>Mene malo skrbi kup novosti - Grub2, ext4, DeviceKit... to mi smrdi po težavah... 8-)

Ja, mene tudi, sploh devicekit. Ampak verjetno ga bom vseeno sprobal ko izide :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

snow ::

Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

G-man ::

Mene malo skrbi kup novosti - Grub2, ext4, DeviceKit... to mi smrdi po težavah... 8-)


Sam da ni eksperimentalne tehnologije v LTS, pa bom čist srečen. 9.10 lahko mirno preskočim, čeprav imam občutek, da ga ne bom.

šernk ::

9.10 bo letel na prenosnik ker pri 9.04 jebe internet v študentu...upam da se bo to popravlo...na PCju pa 9.04 ne mislim tikat...

glede MSjevega učnega programa pa: linux mi je v dobrem letu dni zmrznil 0,0 krat (sem pa tja kaj zmrzne vendar rešiš z force quit). win 7 mi je po 3 urah uporabe zmznil 2x da sem moral resetirat ;(
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

techfreak :) ::

glede MSjevega učnega programa pa: linux mi je v dobrem letu dni zmrznil 0,0 krat (sem pa tja kaj zmrzne vendar rešiš z force quit). win 7 mi je po 3 urah uporabe zmznil 2x da sem moral resetirat ;(

To je že tako znana napaka. MSjevcem se Linux na vsako uro sesuva (če ne celo pogosteje), Linuxašem se pa Windows ...

filip007 ::

Pred vsako inštalacijo se odpre Ubuntu kot Live in se vse stestira.

Tam v študentu izberi Admin/System Testing in pošlji Ubuntuju podatke, da bodo lahko popravili in to naj naredijo vsi, ki oprabljamo Ubuntu jaz sem do zdaj na enih 5 sistemih pa če vse dela ali pa ne.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

bluefish ::

Potem sem pa jaz fenomen, ker z nobenim nimam takih težav :P .

GupeM ::

Sicer nočem začet z flamewar-om ampak vseeno.

Uporabljam tako Ubuntu 9.04 kot Windows 7, pa se mi noben ne sesuva. Je pa po navadi tako, da se mi katerakoli verzija windowsa po istallaciji parkrat sesuje. Ali pa se ne hibernira/shut down-a. Vendar po dveh, treh dneh začne vse normalno delovati. Mogoče zaradi kakšnih updateov.

Se pa res močno veselim Ubuntu 9.10, čeprav je tudi mene malo strah "zgodnjih" novosti. Verjetno ga bom sprobal.

Jux ::

Komaj čakam novo verzijo, ker je 9.04 obup. Gonilniki za integrirano grafiko so v takem razsulu, da to ni za nikamor. Compiz mi vsake toliko odleti, pa še kakšna druga težava se najde.

Še posebej ker sem pred kratkim naložil kar nekaj w7 in jih uporabljal sem prav razočaran nad ubuntujem in resno razmišljam o migraciji nazaj v W7, s tem da svoj development stack pustim pod linuxom in furam development prek ssh-ja na strežniku - glavni plus zadnjega leta počasnega ubuntuja je bil razmislek od migraciji stran od gui in danes sem vesel uporabnik VIM-a. :)

PS: ext4 ni glih novost, jst ga uporabljam pod 9.04 že od aprila.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

filip007 ::

http://www.v3.co.uk/v3/news/2248270/goo...

"Google said that the V8 JavaScript engine at the core of Chrome does not currently compile in 64-bit mode on Windows. Development efforts are focused on making the 64-bit version of V8 work on Linux and Mac first, but Windows support is coming."

No enkrat za spremembo bo Ubuntu v prednosti!
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Stipex ::

Nekaj teh novosti imamo nekateri že v Fedori 11 :)

filip007 ::

Bolje pozno kot prehitro...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MrStein ::

Časovni načrt : https://wiki.ubuntu.com/KarmicReleaseSc...

A še komu dela grub2 težave? Na mojem PC se ni bootal (alpha3 ali alpha4, petke še nisem probal).

PS: Stavek "zamenjavo privzetega IM odjemalca Empathy (namesto Pidgin)." je malo čuden. Zveni, kot da so odpravili Empathy, pol pa del v oklepaju to nekak na glavo obrne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Mavrik ::

Hm, meni na čisti inštalaciji debiana dela Grub 2 popolnoma normalno.
The truth is rarely pure and never simple.

Zero0ne ::

Nov grub dela normalno, ampak meni ob inštalaciji ni na boot menu dodal nobenega osa razen ubuntuja 9.10. Pač poženeš #update-grub ob prvem zagonu.

MrStein ::

Pa ste to prijavili ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Kolikor vem, je to known issue. Sicer je pa to alfa, še beta ne.
sudo poweroff

Pithlit ::

Mah če se lahko prevaja pol se lahko tud pritožuje čez. :P
Life is as complicated as we make it...

andromedar ::

Jaz sem tud že en čas na 9.10, pa če poženem "grub --version" mi javi verzijo 0.97. Sem pa up-to-date do malo prej ;)
Ali mogoče v tej zadnji alphi še ni novega gruba? Drugače dela kar stabilno. Na intel integ. grafiki ni problemov s compizom. Edino kar sem opazil je to, da se včasih (ampak samo pri zagonu) razsiplje nautilus in kak panel addon...aja, pa pulseaudio :P

Bismark: tega Admin/System testing pa jaz nimam...al gledam na napačnem mestu?
Eh?

aljazp ::

Ne debianu tole lepo pomaga (oz. to je meni našlo windows particijo, ki je ob prehodu ni):
# apt-get install os-prober
# update-grub2

vir:
http://blogs.koolwal.net/2008/12/28/win...

driver_x ::

Mene pa zanima gdaj bo Windowsov boot loader zaznal še kaj drugega na disku, da ne bo vedno povozil MBR-ja.

napsy ::

Mene pa zanima gdaj bo Windowsov boot loader zaznal še kaj drugega na disku, da ne bo vedno povozil MBR-ja.


whenhellfreezesover
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

ivanuscha ::

Se opravičujem za malo offtopic n00b vprašanja vnaprej, nimam pojma o linuxu. Ali se da imeti na istem disku inštalirane Windowse in Linux? Kako je z datotečnim sistemom? Se ne da izbrat pri bootu kaj hočeš zagnat? Ravno dl-jam Linux Mint, ki naj bi bil najbolj kul za začetnike... Hvala za morebitno pomoč. 8-)

poweroff ::

Da se. Zadevi se reče dual boot.

Ob zagonu se ti pojavi meni (to je ta GRUB), kjer izbereš kateri OS želiš zagnati. Ubuntu zna narediti zagonski meni, Windows pa ne.
sudo poweroff

zee ::

Zanimiv seznam novosti. Podobno dolg je bil pred dobrim letom, ko potem zaradi zamenjave gonilnike niso delovale nekatere Intelove wireless kartice.

Zdaj h sreci vse dela, ceravno ne razumem potrebe po menjavi necesa, kar ze dela.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

WhiteAngel ::

@Live: Imaš tri načine. Prvi je dual boot, ki ga je omenil Matthai - to je, da se ti particija od Win zmanjša in naredi nova za Linux. Drugi je, da se ti celoten Linux namesti kar v izbrano datoteko na Win particiji (Ubuntu temu reče "wubi"). Ti dve možnosti namestita tudi Grub, da lahko ob zagonu računalnika izbereš OS. Tretji način pa je, da namestiš Linux v virtualno okolje (npr. Virtual Box) in ga pogajnaš iz Windows.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

andromedar:
Bismark: tega Admin/System testing pa jaz nimam...al gledam na napačnem mestu?

Na 9.04 je v System / Administration.

Če si updatal z 9.04 na 9.10, potem se ne naloži grub2.

Matthai:
Ubuntu zna narediti zagonski meni, Windows pa ne.

Kaj potem milijone uporabnikov vidi na Windows instalacijah? Bom predpostavljal da si le nenamerno nerodno izrazil.

WhiteAngel, pri Wubi ostane Windows loader. Je pares, da na poti v linux nastopi tudi grub (pa kernel, pa libc in še tona stvari, ki končnega uporabnika ne zanimajo)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

ivanuscha ::

Aja se pravi, da lahko datotečni sistem kar NTFS ostane? Med temi opcijami lahko izbiraš v setupu Minta?

MrStein ::

Za Mint ne bi vedel.
V glavnem, daj not CD in startaj. Te bo že vodilo.
Če pa bi kaj izbrisalo, te bo prej opozorilo (čeprav je ponekod v Ubuntu opozorilo nekje drugje, z drobnim tiskom).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

5er--> ::

Drugi je, da se ti celoten Linux namesti kar v izbrano datoteko na Win particiji (Ubuntu temu reče "wubi"). Ti dve možnosti namestita tudi Grub, da lahko ob zagonu računalnika izbereš OS.

Wubi ne namesti gruba, ampak doda možnost za izbiro sistema v windowsovem boot load-erju. (Vsaj tako je na WinXP) Ja, file system ostane NTFS (oz. FAT32... karkoli že imaš).

Zero0ne ::

Ker ni omenil še nihče: Vsi, ki testirate pre-release verzijo (9.10) se registrirajte na launchpad.net/ubuntu in redno prijavljajte buge, ki jih opazite, oziroma označujte že prijavljene buge, na katere ste naleteli tudi sami (opcija this bug affects me).

filip007 ::

Alpha stage je bolje da se ne testira, Beta bo imela za silo zaključene stvari...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

preem ::

kolk časa ima pa linux mint zaostanka za izidom ubuntuja, ve kdo?

MrStein ::

Alpha stage je bolje da se ne testira, Beta bo imela za silo zaključene stvari...

Prej se bug prijavi, prej se (začne) popravi(ljati).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

andromedar ::

Mr.Stein: ja, distribution upgrade sem naredil ja....zato ni gruba2 (očitno)

Hvala
Eh?

Zero0ne ::

Alpha stage je bolje da se ne testira, Beta bo imela za silo zaključene stvari...


To je namen testiranja, lol.

Za razliko od windows OSa pri GNU/Linux distribucijah pre-release verzije niso zastojn reklama, ampak so dejansko namenjene temu, da jih testirajo na večji skupini uporabnikov.

Mavrik ::

Za razliko od windows OSa pri GNU/Linux distribucijah pre-release verzije niso zastojn reklama, ampak so dejansko namenjene temu, da jih testirajo na večji skupini uporabnikov.


Kar pove dosti o kvaliteti tega softwara :P
The truth is rarely pure and never simple.

Testman42 ::

Tako se dobiva na kvaliteti
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel Ubuntu 9.10 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
35728889 (19591) Gandalfar
»

Izšla Mandriva Linux 2010 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
839527 (7299) 5er-->
»

Ubuntu Karmic Alpha 5 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
528337 (5901) poweroff
»

Ubuntu: šifriranje domačih imenikov in druge novosti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
335189 (3410) BlueRunner

Več podobnih tem