» »

Nov članek: DVB-T pod Linuxom

Nov članek: DVB-T pod Linuxom

Slo-Tech - Zaradi boljše izkoriščenosti radiofrekvenčnega spektra ter oddajanja kakovostnejše slike in zvoka, po svetu od leta 2006 potekajo prizadevanja za digitalno oddajanje TV signala.

Na digitalno oddajanje so letos uspešno prešli v ZDA, EU naj bi na digitalno oddajanje preklopila do konca leta 2010, celotna Evropa pa najkasneje do leta 2015. V Sloveniji pa naj bi na digitalno oddajanje dokončno prešli do konca prihodnjega leta.

Digitalna televizija ali DVB (ang. Digital Video Broadcasting) je torej pred vrati, zato smo si v tokratnem članku ogledali kako je s sprejemom prizemnega DVB-T signala oz. gledanjem digitalne TV na domačem računalniku pod Linuxom.

Na branje!

39 komentarjev

WamPIRe- ::

Pohvale za tale članek! 8-)
V bližnji prihodnosti mi zna pomagat ;)
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

driver_x ::

Torej vse deluje.

MrStein ::

Kaj je mogoče DVB-T dekodirati softversko, hardver pa je "stari" analogni TV tuner? Najbrž ne...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

No, po dolgem času končno en uporaben članek.

LordPero ::

Ja, lepo sestavljen članek.

Mal izteme; a DVB-Hja bo kej pri nas?
LordPero

BCSman ::

Ni bilo sprva rečeno, da naj bi do konca letošnjega leta prešli na dvb-t v Sloveniji?

uio ::

Hm zanimivo, pod win predvidevam da ni problemov tolk. Tm sm vidu da je sprejem okol 30 % a je to zadostno? Kako kej zgleda televizijska slika na monitorju???

LP Muc

Alexius Heristalski ::

EU naj bi na digitalno oddajanje preklopila do konca leta 2010

2012.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

techfreak :) ::

Prednost DVB bi bila, če bi oddajali v HD. Drugače je pa isto kot pa če bi še naprej oddajali v analognem signalu.

Pithlit ::

Prednost je seveda drugje...
Life is as complicated as we make it...

techfreak :) ::

Prednost je seveda drugje...

Kje pa?

Matevžk ::

Prednost je seveda drugje...

Kje pa?

Si poskusil prebrati prvih pet besed novice (ne članka)?
lp, Matevžk

necromncr ::

Zakaj bi kdo sploh še gledal TV?

filip007 ::

Ne priporočam packarije s TV tunerji sem imel na Polknah gor DVB-T mpeg4 na PowerCinema6 pa ATi Daljinec na 22"LCD sem hotel zamnjati za TV in ni uspelo...uporabniška izkušnja totalen minus.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

poweroff ::

Hm zanimivo, pod win predvidevam da ni problemov tolk. Tm sm vidu da je sprejem okol 30 % a je to zadostno? Kako kej zgleda televizijska slika na monitorju???

Slika na monitorju je presenetljivo dobra. Sploh v primerjavi z analognimi tunerji.

Problemi pod Win so pa malce drugačni - predvsem sem bral, da so ljudje kritizirali priloženi software, da je zanič. Jaz sem imel slabši sprejem zato, ker sem pač zadevo preizkušal na lokaciji, kjer je signal slab. Slab signal se kaže v kockasti sliki in zatikanju (pri analognem signalu pa je slika bolj meglena - "zasnežena").

Dejansko pa pri Me-TV res pogrešam edinole autoscan opcijo.
sudo poweroff

BaRtMaN ::

Za regulatorja (državo) sprostitev polja frekvenc, ki so naravna dobrina. Taka distribucija tudi ne rabi zelo dragih analognih oddajnikov.

Za uporabnike je malo sitno, ker je potreben vsaj pretvornik. Ampak digitalna distribucija je veliko bolj robustna, kar pomeni boljšo sliko in zvok (brez sneženja), seveda pa tudi omogoča več zvočnih sledov, podnapise, EPG (tv spored)... Je pa res, da bo ta prehod neposredno "prizadel" le tiste, ki imate anteno. Če kdo spremlja TV preko kabelskega/IPTV operaterja, se bo s tem ubadal operater.

dba ::

in seveda bo verjetno vse tudi delovalo lepše in hitreje in preprosteje za uporabnika? Tako kot je oblubljal siol z prehodom na nov sw za vmesnik... Itak... :S

desperados ::

Lep članek, mogoče bi bilo potrebno omeniti en za ta nemen dober programček tvtime! Ima tudi scan opcijo :)

Za zagon z zvokom sem si spisal skriptico;
#!/bin/sh
tvtime | arecord -D hw:1,0 -r 32000 -c 2 -f S16_LE | aplay -


Jaz ga uporabljam sicer za kabelsko televizijo ampak tako ali tako deluje tudi za dvbt... Nastavitve so preproste, strojno opremo se da enostavno "nastavi" tako na opensuse kot tudi na ubuntu, pač dodati je treba določene module v kernel. No ja na ubuntu se je potrebno spustit v ukazno vrstica, kar pa tako ali tako ni problem nobenemu Linux uporabniku...

Največji problem na Linux-u je najti pravo tv kartico, sicer je HW na dvb bolje podprt kot za analogno ampak vseeno. Sam sem se sicer tudi že spravil pisati gonilnik za neka delno nepodprta skorajda noname čipovja, ampak ker mi proizvajalec čipovja ni želeli poslati celotnega datasheet-a sem projekt opustil. Dasiravno mi je manjkal le še zvok na analognem delu kartice(ostalo pa sem pridobil iz podobnih kartic...). Zato sem raje v 8 dneh nesel kartico nazaj in jo zamenjal za podprto :)

Slika pa je vsaj po mojih ocenah lapša od tvja saj tu imam lcd tv pa je še stari dobri... No ja dvb-t bo taka fajna zadevica, (slika je res digitalna kra v večini primerov pomeni lepša od siol tv saj se ne zatika in dela skos) ampak to lahko uporabljam le v mestu, v stanovanju kjer pa imam kabelsko. Na vasi pa tako ali tako že sedaj ni nobenega signala za televizijo... Torej sem obsojen na IPTV , ampak če ponovno pomislim... kdo sploh še ima čas za televizijo?

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Ja, tvtime poznam (pa zapping in kdetv tudi), ampak mi izgleda zelo grd. Trenutno za analogno TV uporabljam xawtv.

Sem pa ugotovil, da imam očitno fetiš na TV kartice.. med pospravljanjem po omarah sem našel že tri analogne (in eno digitalno). :P
sudo poweroff

lebang1 ::

Dober članek.

PS: mogoče kdo ve kje bi se našlo kaj na temo: "na kaj je treba biti pozoren pri nakupu tv antene" ?

jeronimus ::

Jaz trenutno iščem dvb-t usb kartico, ki ima podporo za Ubuntu.
Potrebujem hybridno, ki ima tudi priklop za chinch (za priklop npr konzol na tuner).
Priklop je lahko usb ali novi pcmicia za prenosnik.

No Can Do ::


Jaz ga uporabljam sicer za kabelsko televizijo ampak tako ali tako deluje tudi za dvbt...

dvb-c ali navadno analogno? ker meni ni uspelo s tv time pognati TerraTec Cinergy C DVB-C, s Kaffeine pa je šlo. Vseskozi javlja "No such device, cannot open capture device /dev/video0"
This user may use sarcasm and cynicism
in a way you are not accustomed to.
You might suffer severe mental damage.

poweroff ::

Hmm, pri hibridnih zna biti problem. Jaz sem preskušal eno hibridno, pa en del ni deloval. Mislim, da analogni ne (ali pa obratno). Pač ni bilo driverjev.
sudo poweroff

techfreak :) ::

Prednost je seveda drugje...

Kje pa?

Si poskusil prebrati prvih pet besed novice (ne članka)?

Ja ampak nisem našel prednosti. Razen tega, da bodo lahko več brezveznih kanalov prenašali.

techfreak :) ::

Drugače pa sploh ne vidim kakšnih prednosti DVB-T pred DVB-C. V vsakem primeru boš moral imeti kabel speljan do televizije, v prvem primeru od antene v drugem pa od razdelilne omarice ali kar pač je za kabelsko TV.

Relanium ::

Drugače pa sploh ne vidim kakšnih prednosti DVB-T pred DVB-C. V vsakem primeru boš moral imeti kabel speljan do televizije, v prvem primeru od antene v drugem pa od razdelilne omarice ali kar pač je za kabelsko TV.

Te bom js peljal mojmu sosedu ko je za hribom doma

Pithlit ::

Drugače pa sploh ne vidim kakšnih prednosti DVB-T pred DVB-C. V vsakem primeru boš moral imeti kabel speljan do televizije, v prvem primeru od antene v drugem pa od razdelilne omarice ali kar pač je za kabelsko TV.


Razlika med DVB-T in DVB-C je bolj ali manj enaka razliki med analogno TV in analogno kabelsko. Prednost DVB-T je v tam, da je dostopna na ogromnem področju ki ga pokriva signal z oddajnika. Kabelska je pač omejena na območja kjer je kabel. Kabla pri nas ni. Ne digitalnega, ne analognega.
Life is as complicated as we make it...

Hitch-Hiker ::

Drugače pa sploh ne vidim kakšnih prednosti DVB-T pred DVB-C. V vsakem primeru boš moral imeti kabel speljan do televizije, v prvem primeru od antene v drugem pa od razdelilne omarice ali kar pač je za kabelsko TV.


DVB-T bo segel v skoraj vsako vas. DVB-C pa seže samo do nekaterih mest.

Tudi mene zanima, kot nekoga zgoraj, če je potrebno biti na kaj posebnega pozoren pri nakupu antene?

jeronimus ::

Ni potrebno. Večja kot antena več kanalov :)
pr ns imamo doma še ojačevalc signala, ki pa digitalni signal ne moti in lepo dela.

MrStein ::

Pa je to še vedno interlacirana slika?
480i ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Alexius Heristalski ::

576i.

Antene ostanejo iste, edino tistih za VHF se ne bo več uporabljalo. Prodajalci vam bodo seveda hoteli podtakniti marsikaj, od "digitalnih", "HD ready" in kaj jaz vem kakšnih vse anten. V resnici pa zadosta navadna "ribja kost".
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

desperados ::


Jaz ga uporabljam sicer za kabelsko televizijo ampak tako ali tako deluje tudi za dvbt...

dvb-c ali navadno analogno? ker meni ni uspelo s tv time pognati TerraTec Cinergy C DVB-C, s Kaffeine pa je šlo. Vseskozi javlja "No such device, cannot open capture device /dev/video0"


Ne ne običajno analogno kabelsko, tv kartica je pa tudi le analogna (pinnacle dazzle* zazna mi jo kot studio pctv usb2) in ne hibridna, hibridno sem imel pred njo ampak takrat sem potreboval analogno, ki pa na njej ni deloval. Ko sem iskal rešitev za gledanje televizije se v sloveniji še prav nič ni govorilo o dvb...

Si naložil v4l na roke al z paketom? A se ti kartica mogoče predstavi z kakim drugim imenom? Če je to to bi ti moralo delati z tvtime --device=/dev/video ali pa mogoče le usbdevX.X_epXX... Lahko pa le narediš link:P No domnevam, da si to že probal, ker jaz sem imel probleme z vsemi ostalimi programi, le z tvtime sem lahko uspešno "skeniral" signal in gledal tv... No tako ali tako če ti je uspelo z Kaffeinom si že tk zmagal in ni panike :)

Če gledamo realno z dvb ne pridobiš ničesar! V urbanih področjih imaš možnost kabelske televizije, iptv preko fajberja, poleg tega pa še dobra pokritost z signalom. Ampak meni to dolgoročno nič ne pomaga saj se bom v mestu zadrževal le še nekaj let... Potem pa nazaj domov, kjer pa nismo dobro lovili niti enega kanala(rtv naročnino pa je vseeno treba plačevati!), oddajniki ostanejo na istem mestu kar pomeni da bom tudi v prihodnje ostal brez signala.

Alexius Heristalski ::

Pri DVB-T tudi odboji postanejo uporabni ...
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

poweroff ::

Pa DVB-T slika je veliko lepša kot analogna. V glavnem, meni izgleda kar fino. tvtime pa mislim da tako ali tako uporablja za backend xawtv. Pri njem so me motili tisti bedasti komentarji in to, da nima channel lista.

BTTV in DVB driverje mi je pa kernel naložil samodejno sam.
sudo poweroff

Alexius Heristalski ::

Pa DVB-T slika je veliko lepša kot analogna.

Res je, a še pred pol leta je bilo drugače, ker produkcijska veriga na TVS ni bila v celoti digitalizirana in so pretvorbe digitalno-analogno in nazaj grdo spackale sliko. Zdaj je odlična, kmalu pa pride tudi 16:9.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

driver_x ::

Kje se pa da dobiti podatek, kakšna je pokritost Slovenije z DVB-T signalom?

Alexius Heristalski ::

rtvslo.si (operater omrežja), APEK (slovenski radiodifuzni regulator). Te slike so osnovane na matematičnih modelih, tako da se ne ujemajo povsem s stanjem na terenu. Npr. jaz lovim signal kljub temu, da sem na "beli lisi".
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

techfreak :) ::

Super, 5 neuporabnih programov lahko gledam preko DVB-T.

Alexius Heristalski ::

Ponekod celo več (tuje). In niso povsem neuporabni. Jasno pa je, da se DVB-T po programski ponudbi ne bo mogel kosati z alternativnimi načini distribucije TV signala, saj to niti ni namen.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

digitalna kabelska in sony lcd

Oddelek: Zvok in slika
141459 (1245) Alexius Heristalski
»

LCD TV (MPEG-4)

Oddelek: Zvok in slika
204245 (2009) Alexius Heristalski
»

Dvdb-t ni več Pop Tv

Oddelek: Zvok in slika
475122 (3101) bbenci2
»

HDMI 1.4 z mnogo novostmi

Oddelek: Novice / Ostale najave
204309 (3597) Invictus
»

Nakup novega TV-ja

Oddelek: Zvok in slika
223293 (2710) veliki_bos

Več podobnih tem