» »

Slo združitve in prevzemi (seminarska)

Slo združitve in prevzemi (seminarska)

Nashina ::

Živjo

Delam seminarsko o združitvah in prevzemih in imam manjšo težavo. Ne najdem nič pametnega v zvezi s slovenskimi podjetji (tujina & ostalo je obdelano). Nekaj v stilu, pretekli prevzemi/združitve slo podjetij, kateri je "največji", ter mogoče o katerih se je špekuliralo pa nikoli ni nič iz njih nastalo recimo.

Gandalfar ::

arhiv financ nic pametnega ne najde?

Nashina ::

Meni ne :P Potrebujem specifične podatke, kdo se je združil/kdo je koga prevzel ostalo bi pa potem pobrskal naprej.

fosil ::

V Slo je nekoliko čudna situacija, kjer se dogajajo predvsem t.i. menedžerski prevzemi, ki u bistvu niso pravi prevzemi ampak neke napol legalne finančne mahinacije. Tistih pravih prevzemov pa je bolj malo.

No nekaj primerov, ki se jih spomnim.

Novartis - Lek (po moje je tale tudi največji)
Droga - Kolinska (pod okriljem Istrabenza)
Mercator je že pred leti prevzel nekaj trgovskih firm, recimo Emono Merkur in Živila Kranj. Poleg tega baje trenutno kupuje Tuševe trgovine v bivši jugi (razen Slo).
Banka Koper - Intesa Sanpaolo
SKB Banka - Generali
Simobil - Vodafone
Tako je!

darkolord ::

Morda še recimo Telemach - UPC

pershi ::

In Mekur je pred leti prevzel Kovinotehno. link

lp, p

Nashina ::

V Slo je nekoliko čudna situacija, kjer se dogajajo predvsem t.i. menedžerski prevzemi, ki u bistvu niso pravi prevzemi ampak neke napol legalne finančne mahinacije. Tistih pravih prevzemov pa je bolj malo.


Bi mi lahko tole malo bolj podrobno razložil?

fosil ::

Ja kje si pa živel zadnjih par let?

No na hitro.
Prva varianta je da skupaj z več prijateljskimi podjetji obvladuješ recimo 51%. Kar pomeni, da nadzoruješ celo podjetje, plačal pa si samo za polovico. Po zakonu bi moral namreč v takem primeru objavit prevzemno ponudbo in kupit celo podjetje, ampak se tega ne naredi, ker naj ta podjetja med sabo kao ne bi bila povezana.

Druga varianta je da sicer prevzameš podjetje, vendar pa nato kredite, ki si jih najel za nakup podjetja prevališ na podjetje, ki si ga kupil.

Ali pa recimo da kupiš del podjetja, del pa kupi kar podjetje ki ga prevzemaš, torej podjetje kupi svoje delnice in jih potem umakne.

No skupna značilnost vseh teh managerskih prevzemov je, da jih vedno izvajajo direktorji teh podjetij in da tega ne počnejo s svojim denarjem, ampak s krediti, ki jih morajo potem tako ali drugače plačati prevzeta podjetja.
Pa banke so pri teh kreditih (bile) zelo radodarne in so jih dajale kar na "dobro ime" direktorja. Pa še krediti so bili zavarovani kar z delnicami, ki so se šele kupovale.
Tako je!

STASI ::

Morda še recimo Telemach - UPC

Potem pa še UPC (slovenski del) - Mideuropa Partners.

Drugače pa še ena kronologija združitve prevzema slovenske/tuje banke http://www.unicreditbank.si/O_nas/UniCr...

fosil: SKB je prevzela Société Générale francoska skupina.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

moj_nick ::

Adriatic Slovenica in KD group
Papirinica Goričane in Cerkev
Pivovarna Laško in Pivovarna Union
Poteza, Medvešek Pušnik, Publikum (združitev v teku)
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

klemenSLO ::

žito - pekarna vrhnika
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tajkuni in naše gospodarstvo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21644442 (3880) WizzardOfOZ
»

Kordež (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18036940 (26788) arnecan1
»

Dell po menedžerskem prevzemu odpušča

Oddelek: Novice / Rezultati
187235 (5529) i386
»

Milijardni menedžerski odkup Della

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
3411278 (8751) driver_x
»

Prevzemi podjetij

Oddelek: Loža
133022 (3022) Vikking

Več podobnih tem