» »

Windows 7 RTM vaša ocena ?

Windows 7 RTM vaša ocena ?

1 2
3
4

BlueRunner ::

Če lahko malo dodam pri UTC-ju...

1) RTC na x86 platformi nima podatka o časovni coni, kar pomeni, da ni vedno možno določiti koliko je dejansko ura. Čisto konkretno to pomeni, da če mi nekdo reče ob 01:30 ne vem ali je to po poletnem ali po zimskem času. Da se temu na modernem OS-u izognem, se mora izvajati neko posebno logiko, ki neprestano sinhornizira RTC in pri zagonu ugotavlja katera časovni odmik je trenutno najverjetneje veljaven.

2) Ker je RTC banalno gledano samo nek strojni števec, ga uporabnik ne rabi gledati in o njemu razmišljati. Glede na to, da je interna ura NT-jev, tako kot pri vseh ostalih modernih OS-ih, UTC, nato pa se na podlagi časovnega območja izračuna lokalna ura, ni nikakršne posebne sistemske ovire, da se RTC ne bi moglo interpretirati kot UTC. Za uporabnika bi bila ta sprememba transparentna.

3) Zato pa, ker je RTC nekaj, kar zadeva samo tiste, ki uporabljajo neke specifične konfiguracije (dual-boot s sistemom, ki se mu te logike na da pojasniti - GNU/Linux in Solaris s to logiko recimo nimata težav), pa je takšen argument nepomemben. Tisti, ki jih to zadeva so tako ali tako tehnično usposobljeni, da znajo takšne težave obvladovati. Tisti, ki zaradi tega jokajo, iščejo dlako v jajcu, ker se jim ne da pogledati navodil za njihov drugi najbolj priljubljen OS na računalniku.


@BigWhale: sistemski logi na NT platformi imajo čase vedno v UTC. Pri izpisu se jih pokaže pretvorjene v lokalen čas računalnika na katerem se jih prikazuje. IIS 7 W3C log ima privzeto zapisovanje in rotacijo logov po UTC. Lahko pa rotacijo spremeniš v lokalen čas, če to zahteva preostala logika obdelovanja logov.

Vse to, ker je interna ura NT-jev že od njihovega spočetja bazirana na UTC, tako kot je to običaj za moderne OS-e.

BigWhale ::

Hm, Windows v HW clock vztrajno zapisujejo local time. Vsaj pri meni. In s tem imem ob dual bootu vedno neke tezave.

BlueRunner ::

Sistemska ura (system clock) != RTC (hw clock).

RTC bodo okna na x86 platformi pač vedno zapisovala v lokalni uri. Me pa zanima s čim imaš dual-boot, da ne moreš tudi drugega sistema prepričati, da bi deloval po enakem principu. Solaris privzeto deluje enako. Fedora, RHEL in CentOS te vprašata pri namestitvi. Ostale GNU/Linux distribucije pa imajo običajno nekje skripto, ki pri zagonu s pomočjo hwclock nastavi sistemsko uro glede na RTC.

Če poveš katero distribucijo imaš, ti povem kako rešiš svoj dual boot problem z uro.

BigWhale ::

Seveda vem, da sistemska ura ni hwclock. In ravno to je pri Windows najbolj motece, da local-time, sistemsko uro, zapisejo v hwclock.

Jaz lahko nastavim Ubuntu, da ne bo tretiral hwclock-a v UTC. Ampak hec je, da nocem tega.

> Če poveš katero distribucijo imaš, ti povem kako rešiš svoj dual boot problem z uro.

Jaz vem kako se ta problem resi. :) Ampak taka resitev je global fail. Ravno zato ker Windows ne delajo prav. localtime zapisujejo v hwclock.

PS: Ja, trmast sem kar se tega tice. :)

jype ::

darkolord> Zakaj hudiča bi hotu met HW uro v UTC?

Ker je to edino pravilno.

Če imaš v HW uri lokalni čas, dejansko nikoli ne veš točno, koliko je ura.

darkolord ::

Seveda veš, ura je toliko, kot piše v HW clocku. Lokalna, seveda. Koliko je ura v Londonu, me niti najmanj ne zanima, še posebej, ko bi rad, da se mi PC zbudi ob 6 uri po lokalnem času in moram to nastavit v ... biosih :)

BlueRunner ::

@BigWhale: razumem te kaj mi hočeš povedati, vendar pa ali se ti ne zdi, da si po nepotrebnem greniš življenje?

Pa če si izberem npr. Solaris, ki bi mu kot čistokrvnem UNIX-u težko očitali polovičarstvo, pa na x86 platformi RTC ravno tako nastavlja v lokalen čas? Ali je potem tudi dual-boot Solaris na GNU/Linux tudi global fail zaradi Solarisa ali pa morda zaradi osebnih principov.

Čeprav si tudi sam želim imeti v RTC shranjen UTC, pa sem se sprijaznil, da se mi včasih pač ne izplača sc*ti proti vetru. So pomembnejše naloge, ki jih je še potrebno opraviti. Seveda pa je to samo moja osebna odločitev.

Kaj je zares prav, je tukaj zelo relativna stvar.

Zgodovina sprememb…

Spc ::

darkolord> Zakaj hudiča bi hotu met HW uro v UTC?

Ker je to edino pravilno.

Če imaš v HW uri lokalni čas, dejansko nikoli ne veš točno, koliko je ura.

Se strinjam HW clock mora bit v UTC.
8-)
 

nuclear ::

Probal bom ta Win 7 RTM, pa me zanima, kakšna je hitrost proti XP, in pa kompaktibilnost gonilnikov? Audio, video..
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

jype ::

BlueRunner> Kaj je zares prav, je tukaj zelo relativna stvar.

Nope, zelo absolutna, really. Če bi RTC hranil informacijo o časovnem pasu, bi problema sploh ne bilo, ker je pa ne, ti čas v RTC, če ni v UTC, ne pove ničesar o tem, koliko je dejansko ura.

bluefish ::

Če gonilnik dela na Visti, potem bo tudi na 7. Je pa tudi že ogromno driverjev posebej za 7 - MS ni želel ponoviti začetnega fiaska s pomanjkanjem gonilnikov za Visto.

Sistem bo verjetno na sistemu v podpisu deloval celo hitreje in bolj odzivno - Aero izkoristi tudi GPU, sistem bolje izkorišča RAM,...

BlueRunner ::

BlueRunner> Kaj je zares prav, je tukaj zelo relativna stvar.

Nope, zelo absolutna, really. Če bi RTC hranil informacijo o časovnem pasu, bi problema sploh ne bilo, ker je pa ne, ti čas v RTC, če ni v UTC, ne pove ničesar o tem, koliko je dejansko ura.

Ali se pogovarjava o temu kaj bi bila najbolj pravilna varianta, če bi lahko vse okoliščine preprosto zanemarili, ali pa se pogovarjava o temu kaj je prav, da si sistem usposobiš tako, da ti deluje?

Za prvo varianto se namreč strinjava. Za drugo varianto pa sem jaz izgleda malenkost bolj pragmatičen, ker sprejmem, da je lahko "prav" tudi nekaj, kar je "good enough".

Ziga Dolhar ::

Tudi pri UTC casu moras vedt, za kateri 'casovni pas' (konkretno UTC+0) gre. In other words - iz samega zapisa casa se ne ves, ali sploh gre za 'UTC'. Ta podatek mora biti dodan. Potem je pa ze vseeno, ali je UTC ali UTC+8.
https://dolhar.si/

jype ::

Ziga Dolhar> Ta podatek mora biti dodan.

In kadar ni, lahko sklepaš samo na UTC.

BlueRunner> Za drugo varianto pa sem jaz izgleda malenkost bolj pragmatičen, ker sprejmem, da je lahko "prav" tudi nekaj, kar je "good enough".

Sej zato pa mamo takle! :)

BlueRunner ::

In kadar ni, lahko sklepaš samo na UTC.

In kadar ni, lahko pravilno sklepaš samo na UTC.

Poanta je v temu, da UTC ne pozna poletnega ali zimskega časa, temveč predstavlja strogo monotono naraščajoče zaporedje. Kar je za računalnike naravnost božansko.

Ampak pragmatiki smo ga zgleda čisto posračkali. :P

Engineer_SLO ::

na kratko 8/10,precej boljši od viste,spremljal sem pa win 7 od 7000 bete do cedanje 7600.sedaj nimam nobenih težavmki so pestile zgodnje bete,gonilnikov je pa tudi za skoraj vse kar potrebujem...
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

GoldRakun ::

vista je pac prepocasna! to je bil glavni razlog za reden format.
Če se ti sistem zdi prepočasen, potem ga večina ljudi ne bi nameščala vsak mesec ampak bi šli na kaj drugega.


Baje če inštaliraš sistem 4x postane hitrejši. :)

A pol ga morem še enkrat da bo hitejši?



:D

Han ::

Da malo obudim temo. 8-) Moja ocena: 1/10. Ja, prav vidite. In to samo zaradi totalno bedastih hroščev, ki so jih beta testerji redno sporočali! ;(( Ne morem verjet, da gre takšna verzija v prodajo... :O Oh ja, bo spet treba čakat eno leto na SP1.

Moti me predvsem naslednje:

- Namestiš npr. Adobe Reader in želiš preimenovati ikono na namizju. Rezultat: ikona (bližnjica) izgine!

- Dvoklikneš JPG sliko. Odpre se program za ogled slik. Program maksimiraš. Rezultat: izgine spodnja orodna vrstica za delo s sliko (velikost, naslednja, rotacija...).

- Dvoklikneš AVI filmček. Odpre se fensi-šmensi WMP 12. Skočiš malo naprej in se čudiš, zakaj naenkrat zvok prehiteva sliko. To se v Visti ne dogaja...

- Dvoklikneš drugi AVI in vidiš samo polovico slike, ker "resize" v WMP 12 nekako še ne deluje vedno oziroma tako kot bi moral.

- Manjka cel kup gonilnikov, ki so vgrajeni v Visto x64. Nekatere, npr. za stare tiskalnike, sicer dobiš prek Windows Update, kar pa traja tudi do 10 minut.

- Pomanjšaš opravilno vrstico oziroma 'Taskbar' (izbereš male ikone), ga prestaviš na vrh, pa potem spet na dno. Rezultat: ko maksimiraš program, je med njim in opravilno vrstico čudna praznina.

- Okna se odpirajo, kot da bi se zatikala. - Odpiranje ni gladko kot v Visti. Ko bi vsaj dali možnost izbire...

- Gumbi odprtih programov v opravilni vrstici so precej svetli in bodejo v oči.

- A kdo pogreša standardni ohranjevalnik zaslona, privzeto nastavljen na 10 minut?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

darkolord ::

- Namestiš npr. Adobe Reader in želiš preimenovati ikono na namizju. Rezultat: ikona izgine!
- Dvoklikneš JPG sliko. Odpre se program za ogled slik. Program maksimiraš. Rezultat: izgine spodnja orodna vrstica za delo s sliko (velikost, naslednja, rotacija...).
- Dvoklikneš AVI filmček. Odpre se fensi-šmensi WMP 12. Skočiš malo naprej in se čudiš, zakaj naenkrat zvok prehiteva sliko. To se v Visti ne dogaja...
- Dvoklikneš drugi AVI in vidiš samo polovico slike, ker "resize" v WMP 12 nekako še ne deluje vedno oziroma tako kot bi moral.
Ne morem reproducirat nič od tega

- Gumbi odprtih programov v taskbaru so precej svetli in bodejo v oči.
Pri meni je razlika minimalna, si mogoče kaj spreminjal barvne teme?

- A kdo pogreša standardni ohranjevalnik zaslona, privzeto nastavljen na 10 minut?
Imam raje to, da se monitorji ugasnejo - ohranjevalnik zaslona nima nobene pametne funkcije (še zlasti ne "ohranja" zaslona)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Han ::

Izginjanje ikon, ki jih preimenuješ: z namizja preverjeno izgine večina sveže nameščenih 32 bitnih programov.

Tole z AVI-ji je relativno. Nekateri filmi delajo v redu, drugi žal ne. Krivec pa je zagotovo WMP 12, ker praktično vsi ostali media playerji (testirano z VLC, Winamp, WMP Classic, GOM) nimajo teh težav.

JPG: včasih moraš dvakrat ali trikrat povečati in pomanjšati program. Rezultat so artefakti v opravilni vrstici programa, ki zato ni vidna.

Svetli gumbi v opravilni vrstici: na začetku nisem nič spreminjal. Ker me je zadeva motila, sem se potem malo igral z nastavitvami, a nisem dosegel želenega rezultata, ki bi bil vsaj približno podoben Visti.

Ohranjevalnik zaslona: vem, da ne ohranja zaslona, je pa priročen, ker skrije vsebino, pa tudi geslo lahko nastaviš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

darkolord ::

Izginjanje ikon, ki jih preimenuješ: z namizja preverjeno izgine večina sveže nameščenih 32 bitnih programov.
Ne rata. Sem ponovno namestil Readerja, preimenoval ikono in ... je še vedno tam. Probal tudi z ostalimi ikonami pa enako.

PG: včasih moraš dvakrat ali trikrat povečati in pomanjšati program. Rezultat so artefakti v opravilni vrstici programa, ki zato ni vidna.
Ne rata. Probal vsaj stokrat (različne slike, vse vrste resizanja)...

Han ::

Zanimivo. Poskusi namestiti še npr. AnyDVD in ga preimenuj v AnyDV.

Tisto s pregledovalnikom slik je možno, da gre za napako v gonilniku za grafiko (Catalyst 9.8). Zadevo lahko sicer reproduciram v čisto svežem Win7RTM, a je verjetno tudi tam hroščat ATI driver.

darkolord ::



A ti ikona zgine samo z namizja, ali tudi bližnjice ni več?

vorantz ::

Hm...probi it pobrat en virus...boš vidu kako zanič je win7!

jao ste eni...:)
se obešate na take neumnosti da človek ne more verjet

Han ::

Takorekoč izgine cela bližnjica. Če pritisneš CTRL-Z (Undo), jo dobiš nazaj. V kolikor pa jo 'pošlješ' na namizje iz menija Start, tam potem lepo ostane in jo lahko po mili volji spreminjaš (preimenuješ).

- Še ena cvetka: povečaš sistemsko pisavo na naslednjo privzeto velikost (125%) in poženeš "Command Prompt". Rezultat: odpre se miceno okence z mikroskopskimi črkami (moja ločljivost zaslona: 1600×1200). Če isto izvedem v Visti, je Command Prompt normalno velik z berljivimi črkami.

Heh, zaradi takšnih neumnosti bodo M$ pregoreli telefoni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

bluefish ::

Nimam nikakršnih omenjenih težav.

krneki0001 ::

Ne morem ponovit vaših napak. Bližnjica vedno ostane, pa karkoli že delam z njo, zgine samo če jo pobrišem. Vsi filmi delujejo brez problemov, s slikami pa nobenih problemov, pa sem ravno včeraj gledal slike od sobote, ko sem v gorah poslikal okoli 100 lepih slikc.

Svetlost gumbov pa je odvisna od nastavitev barv. Pri meni so čisto malo za en odtenek drugačni, ker sem si podobno naštimal že v visti in v RC sedmici.

Ne vem na kakih mašinah delate, da imate take probleme, ampak na E8400 navitem na 4GHz in 8Gb rama mi ne rata ponovit nobenega izmed vaših problemov.

Tr0n ::

Nobenih problemov z RTM so far. Works like a charm. :)

Steinkauz ::

MSDNAA RTM in mi je ratalo da izgine ikona.

Gom player mam na namizju, preimenujem, bam je ni. No daš refresh pa je spet nazaj ;)
Je pa mal lol tole ja

buneech ::

Meni dela super, imam na službenem računalniku RTM in doma RC, in dela ko šus.
Ne uspe mi pa zreproducirati Han-ovih problemov...

Tr0n ::

Daj desni gump na namizju in poglej pod View, ce imas checkan "Show desktop icons". :)

Steinkauz ::

Če nebi mel, pol nebi nobene vidu :\

Tr0n ::

No, ker vcasih se tole izklopi, zato vprasam. :)

buneech ::

Js mam sicer skoz skrite, sam sm probu potestirat, pa sm jih odkril, pa kr vse trmaste ostanejo gor :)

Steinkauz ::

Sam za vas :)

misek ::

Sem preimenoval ikono na Windows 7 (dobljeno preko MSA) in ni izginila.

Steinkauz ::

Sej pr men tut ne vse.
Sam določene, kot je razvidno iz videa :)

vorantz ::

podobn problem se mi včasih pojavi v libraries, ko zbrišem kakšno stvar pa se spet pojavi mapa(bledo kot da bi naredil cut)
refresh popravi
če pa je to tak problem, da se bo folk izogibal win7 pa LOL :))

Tr0n ::

Samo tega ni bilo v RC, ali je kdo opazo?

c00L3r ::

Jaz sem imel določene težave z Win7, ker sem delal (hack) upgrade iz RC na eno vmesno različico, in iz tiste potem na RTM. Recimo nobene igre nisem mogle zagnati, prav tako ni šlo dodat/odstranit windows iger.

Naredil sem svežo inštalacijo različice iz MSDN AA in do zdaj dela super.

vorantz ::

Samo tega ni bilo v RC, ali je kdo opazo?


v beti in rc mi to vsake tolko nrdi
še nisem imel cajta dat gor rtm tko, da ne morem rečt za tega

BoLhCa ::

@Han odlično opažanje, sicer z filmi nimam tega problema, .jpg-ji pa isto kot pri tebi, kot tudi ikone.

Bi pa še sam dodal par centu. Uporabljam Win7 x64, migriral iz Vista x64. Vista bolj odzivna, opazno. Unrar hitrejši na visti, dočim kopiranje na Win7. Potem gromozanski minus, uporabljam Microsoftovo miš in tipkovnico z najnovejšimi gonilniki in na miši ne deluje double click (kolešček dol), ter copy/paste (stranska gumba), tipkovnica pa vse multifunkcijske tipke ne delujejo. Miška tudi v Visti ni delovala, ampak tipke na tipkovnici so, se pravi mute, sound +/-... Potem multimedijska tipka calculator, sicer deluje ga odpre vendar ni aktiven, se pravi ga morem iskati v taskbarju in klikniti nanjga da postane aktiven in lahko začnem kalkulirat. v desni kot taskbarja, se ikone zlagajo samo v dva stolpka, Vista/XP 3. Aktivne programe se ne da pol "pinane" ikone!
Ima pa zrihtano idle 3d porabo in CPU, obe komponenti se veliko manj grejeti pod Win7. Še bolj zmedena postavitev funkcij in ostalega uporabneka "klikota".
Torej moja ocena so far je nekak 5/10 za Win7 x64, ter 9/10 za Visto x64 SP2.

Han ::

Ja, sem pozabil eksplicitno omenit, da sem testiral 64 bitni Windows 7 Ultimate... Dva dni, več nisem zdržal, tako da sem nazaj na Visti.

Mašina: Enermax MODU82+ 625W, Gigabyte GA-EP45-DS3R (F11c), Intel C2D E8600 (3,33 GHz), 4 GB Corsair Dominator (1066 MHz @ 5-5-5-15), PowerColor Radeon HD4850 Play!, Seagate ST3500320AS (sistem) + ST31000340AS (arhiv)...

Winrar 3.90 je končno tudi x64. Zadeva seka! 8-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Hexx ::

@BoLhCa:
Lastim si Logitech Wave tipkovnico in prau use multifunkcijske tipke delajo.:), probaj najt kakšn program s katerim si konfiguriraš te tipke.(Microsoftov seveda)

Mavrik ::

Na, Microsoft Natural 4000 z najnovejšim IntelliType delajo vse stvari normalno (edino tisti bug s kalkulatorjem je še prisoten ja). A si pobral najnovejše x64 driverje?
The truth is rarely pure and never simple.

BoLhCa ::

Seveda sem, fora je to da imam že dokaj star model (Natural multimedia), vendar mi je super všeč in nebi menjal. Bedno mi je ker je v Visti delalo, tuki noče. Na novejših verjamem da deluje. Tudi recimo miško sem vsaj za D2 zrihtal, da dela kolešček gor/dol za menjavo skillov, vendar zato, sem inštaliral gonilnike za deathadder :) Mogoče bi blo fajn da inštaliram kr Wave za tipkovnico pa bo mogoče delal :) Imam pa zadnje x64 gonilnike ja.
Aja, da razjasnim na desktopu tudi meni delajo multifunkcijske tipke, vendar če sm v igri ne deluje mute, ter glasnost gor/dol, kar pa je nesprejemljivo.
Morda bom mogu res kupt natural 4000, ter intelli 3.0...
Sam kaj vse te uber hude miške, če se mi zdijo vse dost manj natančne k moja legendarna Intelli Explorer prva izvedenka.

krneki0001 ::

Inštaliral 32 bitne win7 profesional na mašino iz leta 2004 (2X P4 xeon 3GHz (533MHz bus), 4GB rama, 2X scsi 147Gb disk in 2X 500Gb SATA disk na dodatnem sata raid kontrolerju, nvidia quadro FX3000 in 1tbit intel mrežno, pa eno čudno zvočno). Inštalacija je trajala manj kot 40 minut.
Winsi se postavijo. Pokaže da nimajo driverjev za mrežno, sata raid kontroler, grafiko (nvidia quadro 3000) in zvočno. Vzamem CD od HP-ja z driverji za win2000 (windows dvatisoč). Poiščem driverje za mrežno, windows 7 jih sprejme, na windows update poišče še novejše in jih poinštalira samo od sebe, dl-ja in poinštalira še driver za grafiko, sata kontroler in zvočno. SCSI je že v osnovi deloval, kar je pohvalno.

Uglavnem mašina iz leta 2004 deluje brezhibno in zelo opazno hitreje kot z winXP sp3.

Zgodovina sprememb…

BoLhCa ::

Han našu rešitev za ikone, ti sendam na ZS.

KoMar- ::

Moja ocena: 9/10... precej točk dobi -rearm funkcionalnost :))

BoLhCa ::

Zanimivo.. Kaj pa manjka oz. zakaj ni 10/10 ?
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 se prodaja odlično (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9916421 (13815) jest10
»

Windows 7 zbral največ prednaročil v zgodovini Amazon.co.uk (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16214693 (9604) nekikr
»

Windows 7 je tu (za razvijalce in študente) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
19825628 (14279) ;-)
»

Izid Windows 7 potrjen za sredino jeseni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7910415 (7153) techfreak :)
»

Beta premagala Microsoftove strežnike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
14112168 (7184) Jst

Več podobnih tem