» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
67 / 92
»»

gddr85 ::

4knative a ne vidiš? pomol lebdi v megli :))

BigWhale ::

infiniteLoop je izjavil:

Tilen88 je izjavil:

A dobimo z stackanjem ND filtrov 6stop +3stop ekvivalent 9stop al je kaj drugače + - ?


Moj primer stackanja 10 stop + 4 stop filtrov.


O, lustno. A ljudi, ki bi stali na pomolu tudi ni bilo? Ali samo nihce ni stal dovolj dolgo, da bi ga zajel?

infiniteLoop ::

BigWhale je izjavil:


O, lustno. A ljudi, ki bi stali na pomolu tudi ni bilo? Ali samo nihce ni stal dovolj dolgo, da bi ga zajel?


Pomol je zaprt, ker je v precej slabem stanju. Tako se je treba zadovoljiti s kaksnim galebom...
None of us is as dumb as all of us.

BigWhale ::

V bistvu mi je vsec to, da ni ljudi, samo zanimalo me je a je bil to naravni pojav, da jih ni bilo ali pa so bili sfiltrirani ven. :)

infiniteLoop ::

Iz izkusenj se jih najlazje sfiltrira tako, da zgodaj vstanes :D
None of us is as dumb as all of us.

korenje3 ::

kdaj bo okapi pokazal svoje uber duper dobre fotke gradu?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BigWhale ()

Tilen88 ::

infiniteLoop je izjavil:

Tilen88 je izjavil:

A dobimo z stackanjem ND filtrov 6stop +3stop ekvivalent 9stop al je kaj drugače + - ?


Moj primer stackanja 10 stop + 4 stop filtrov.



Lepo,.. jst mam trenutno 3 pa 6 tko da do 9stop lah pridem,

Tilen88 ::

A ve mogoče kaka je razlika med prožilcema od pixla tw-282 in tw-283.

flameir ::

Imam Canon eos 600d. Na objektivu efs 18-55 0,25/0,8 je šel cugrunt avto fokus. Se splača dat popravit (in kam?) ali raje kupit novega, morda rabljenega?
Hvala za pomoč.

mulc007 ::

Uporabljate mirror lock up? Začetnik berem knjigo in je notri omenjen mirror lock up za zmanjšanje vibracij.
Moj Nikon D5300 ima tudi mirror lock up ampak je namenjen samo za čiščenje senzorja, saj tisti čas ne morem fotkat ker se nobena tipka ne odziva.
Sem pa na linku http://www.kenrockwell.com/nikon/d5300/... za moj nikon našel funkcijo d5 Exposure delay mode, ki pravi:
---------------For use with very long telephoto lenses on tripods, this delays the shutter from firing until about a second after the mirror has flipped up.
Use this if you're on a tripod with a long (200mm or longer) lens between about 1/60 and 1 second. At faster or slower speeds, or with a shorter lens, it won't matter.
This is a smarter way of doing mirror lock-up. ----------------

Če prav razumem so na ostrino oziroma vibracije občutljivi predvsem veliki objektivi.

korenje3 ::

uporabljam delay trigger, tako da zmanjšam premik s pritiskom na tipko, če je že nuja. vibracije od shutterja se ne poznajo na fotkah.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Duhec ::

NIsem tega prakticiral in če nimam daljinca, uporabim zamik 10 sek.
"Mirror lock up" je pri Nikonu to "Exposure Delay". V mojem D5500 je to v:
Menu --> Custom Settings--> (d) Shooting/Display --> Exposure delay mode --> select "ON".
http://blackbird.si/

LuiIII ::

Ko sem recimo fotografiral luno z 400mm/2.8f sem moral dati zamik na 10s, da se je vse skupaj res umirilo za tisto desetinko ali dve. Seveda mirror up.

dottor ::

A nima 400 f/2.8 stabilizacije?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

Dobra ideja, dottor.;) Namesto gradu lahko z različno opremo slikamo luno brez stativa in primerjamo;)

LuiIII ::

Seveda da ima, samo tapravi dedci jo včasih izklopimo! Sploh ponoči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LuiIII ()

mulc007 ::

Mislim da je Delay mode in pa Exposure delay mode ena in ista zadeva.
Če je, zakaj piše da je uporabno pri zelo dolgih telefoto objektivih? Saj so vibracije tudi na manjših objektivih..

Use this if you're on a tripod with a long (200mm or longer) lens between about 1/60 and 1 second. At faster or slower speeds, or with a shorter lens, it won't matter.
Ne razumem zakaj je uporabno samo med 1/60 in 1 s.

no comment ::

Pri daljsih casih tresljaji izzvenijo relativno hitro v primerjavi s celotnim casom osvetlitve, pri krajsih casih je pa cas osvetlitve dovolj kratek, da "zamrzne" kader (kljub vibracijam).

Poleg tega je ogledalo na aps-c aparatih razmeroma majhno in lahko in naceloma ni hudih problemov s tresljaji. Moras slisat kdaj ogledalo na kakem SLR aparatu srednjega formata. Nekateri uporabniki Pentaxa 67 (verzija I nima mirror lock up) trdijo, da pocasneje kot 1/125 (se bolj picajzlasti pa 1/250) sploh ne gredo ;)

mulc007 ::

Mi razložite mehanizem DSLR?

Če fotografiram klasično slišim:
1. škljoc
snemanje
2. klik
3. škljoc


Če vklopim Exposure delay mode pa je slišat:
1. kratek škljoc
2. klik
snemanje
3. klik
4. kratek škljoc

Kaj pomenijo te škljoci in kaj kliki?

skyline ::

'Škljoc' je dvig zrcala, 'klik' je zaklop.

no comment ::

V tvojem prvem primeru slisis "skljoc" in "klik" (zaklop oz. tocneje prva zavesica zaklopa) kot en zvok (ocitno ogledalo preglasi zaklop), ker si sledita z najkrajsim moznim zamikom.

V drugem primeru pa prva zavesica pocaka toliko, da so vibracije udarca ogledala izzvenele oz. so zanemarljive.

korenje3 ::

i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Snail ::

dottor je izjavil:

A nima 400 f/2.8 stabilizacije?

IS je dvorezni meč ... Če slikaš na stativu, lahko le-ta povzroča sam vibracije.
Sam princip IS je da z lastnimi vibraciji izniči tresenje rok.

dottor ::

Osebno imam an vseh objektivih kateri imajo stabilizacijo le to vklopljeno. Pa sem že fotografiral z 70-200 2.8 na 2x cropu na stativu pri časih tudi do 2s pa nikoli problemov.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

PARTyZAN ::

Poskusi slikat nebo z vidnimi zvezdami brez in s stabilizacijo in bodi začuden. :)

korenje3 ::

Malo sem se še igral s stackanjem. Pri macro fotkah se bolj slabo pozna izboljšanje kakovosti, verjetno zato ker so si slike preveč podobne. Pri tele fotkah pomaga že atmosfera da so piksli zamaknjeni, pri takih laboratorijskih pogojih moraš pa res fotoaparat zamaknit da dobiš izboljšavo.
spodaj primerek stackanja 8 fotk brez sharpanja.

1 fotka:


8x stack:
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Najprej mora biti na fotki kaj ostro, da se sploh splača kaj z njo delati.:))

Pri makrofotografiji se drugače uporablja sestavljanje s premikanjem ostrine, da dobiš večjo globinsko ostrino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

korenje3 ::

itak sem hotu za vsako fokalno mesto stackat 8 slik, potem pa še stackat to da sem dobil komplet ostro sliko ;)
sam sem uvidel da se mi ne izplača to delat 2 dni.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

schurda ::

no comment je izjavil:

Pri daljsih casih tresljaji izzvenijo relativno hitro v primerjavi s celotnim casom osvetlitve, pri krajsih casih je pa cas osvetlitve dovolj kratek, da "zamrzne" kader (kljub vibracijam).

Poleg tega je ogledalo na aps-c aparatih razmeroma majhno in lahko in naceloma ni hudih problemov s tresljaji. Moras slisat kdaj ogledalo na kakem SLR aparatu srednjega formata. Nekateri uporabniki Pentaxa 67 (verzija I nima mirror lock up) trdijo, da pocasneje kot 1/125 (se bolj picajzlasti pa 1/250) sploh ne gredo ;)


Se strinjam s tabo. To pa zato, ker je čas dvigovanja zrcala reda velikosti 1/10 s.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

fujtajksel ::

dottor je izjavil:

Osebno imam an vseh objektivih kateri imajo stabilizacijo le to vklopljeno. Pa sem že fotografiral z 70-200 2.8 na 2x cropu na stativu pri časih tudi do 2s pa nikoli problemov.


Je treba pogledat v navodila, novejši so nekateri narejeni tako da naj bi delali vredu tudi na stativu. Če nič ne piše, je na stativu bolje izklopit, ker se dejansko na stativu zadeve z vibracijami pri trdem vpetju močno spremenijo. Je pa pri daljših osvetlitvah a la 2 s vpliv vibracij najbrž zanemarljiv, ker izzvenijo mnogo hitreje. Včasih nagaja ne le ogledalo ampak tudi shutter shock, pri čemer MLU ne pomaga.

s1m0n ::

Ima kdo od vas Sigmo 10-20?
Zanima me kako je kaj AF in glasnost ter izdelava.

dottor ::

Nikon ima po novem 10-20 DX, kateri je kar solidna stvarca.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

J-ronimo ::

Uporablja kdo Joby GorillaPod SLR-zoom z vrtljivo glavo? Razmišljam o nakupu, saj se mi zdi bistveno bolj priročno za random pohode. Kakšne so kaj izkušnje?

Glavo imam od drugega stativa. Predvidevam, da je standardni navoj in bo šlo skupaj.

dottor ::

Kdo ve kolko je kej točen indikator stanja baterij? Na D200 mi kažeta obe (v gripu) kot NEW ampak zdržita cca. 500-600 fotografij (obe skupaj in ne vsaka posebej). Recimo na D7100 jih z eno komot nardim jurja.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

dottor ::

Nevermind... berem na internetu da je normalno da žre baterije ;((
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

4knative ::

Google Clips is a tiny camera that uses AI to automatically photograph

https://www.theverge.com/2017/10/4/1640...

Paparaci, dali mirno spavate? >:D

nodrim ::

Jerry000 ::

Eno zanimivo vprašanje...koliko od vas, slika s telefonom :)? Glede na to da so mobilci že dovolj močni glede fotografije

PARTyZAN ::

Profesionalno? Noben. Hobi? Še vedno manjšina. Ali uporabniki DSLRov uporabljajo tudi kamero na telefonu? Ja.

no comment ::

nodrim je izjavil:

https://petapixel.com/2017/10/03/full-f...

Falil sem eno (#4) - rahlo bolj odprte sence sem zamenjal za višji DR.

Razlike so drugače minimalne (sicer je tudi fotograf večinoma slikal tako, da je izenačil globinsko ostrino med obema sistemoma). Jaz opazim samo malenkost boljši DR in gradacijo pri FF ter več aberacij pri cropu (posledica uporabe bolj odprte zaslonke pri cropu).

Jerry000 je izjavil:

Eno zanimivo vprašanje...koliko od vas, slika s telefonom :)? Glede na to da so mobilci že dovolj močni glede fotografije

Jaz poskusim vsako leto. Spet instaliram Instagram, kakšno foto aplikacijo... po 10 slikah spet odneham.

Zgodovina sprememb…

darkz ::

Jaz mobi redno uporabljam za kake timelapse al panorame :)
|ryzen 3900x|, |2x8 ddr4 3600|, |x470-f rog|
|970pro 512|, |5700 xt|, |nzxt x52|, |omen 32|

Unknown_001 ::

korenje3 je izjavil:

Malo sem se še igral s stackanjem. Pri macro fotkah se bolj slabo pozna izboljšanje kakovosti, verjetno zato ker so si slike preveč podobne. Pri tele fotkah pomaga že atmosfera da so piksli zamaknjeni, pri takih laboratorijskih pogojih moraš pa res fotoaparat zamaknit da dobiš izboljšavo.
spodaj primerek stackanja 8 fotk brez sharpanja.

1 fotka:


8x stack:


To je navaden BLUZ od fotografije. Samo moje pošteno mnenje.

1. Zanič svetlobni pogoji ki bi jih lahko popravil niso noben izgovor. Zihr imaš mogoče kakšno toplo lučko, magari če je namizna. To je isto kot da bi slikal v temi, cela slika bi bila črna, pa rekel na sliki pozirajo 3 fejst joškaste babe, sicer je ful slaba svetloba ker sem pozabu luč pržgat ampak v tako super pogojih bolje ne bi moglo izpast.

2. Imaš stativ? F*cking use it.

3. poskusi ujeti čimveč detajlov ter prikazati neko celoto, ne pa le izsek. Oz. odvisno na kajs e boš fokusiral. Če boš slikal samo gravuro, glej da bo cela na sliki, če bo to mehanizem ga poskusi čim bolj zajeti.

4. Fata čistačica mode... vsaj spucaj tisto kar boš sliko ali pa namerno konkretno zamaži če bi umazanija sodila v kontekst fotke. Če je le ta moteč faktor... Ajde cunjo, vato, alkohol v roke in marš počistit potem pa trošit dragocen čas naprej.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

4knative ::

Zakaj ste tako kruto kritični do človeka? En redkih, ki se še ukvarja s fotografijo, dajte mu malo vzpodbude in ne samo kritizirat.

Meni se zdi da je fotografija super, ostrina krasna, lepi 8x stack, zavidanja vredna fotka in vidi se da človek zna obdelovati fotografije. Samo tako naprej in bo še nekaj iz tebe.

Unknown_001 ::

4knative je izjavil:

Zakaj ste tako kruto kritični do človeka? En redkih, ki se še ukvarja s fotografijo, dajte mu malo vzpodbude in ne samo kritizirat.

Meni se zdi da je fotografija super, ostrina krasna, lepi 8x stack, zavidanja vredna fotka in vidi se da človek zna obdelovati fotografije. Samo tako naprej in bo še nekaj iz tebe.


Krutost bi bila, če bi kritiziral brez predloga za izboljšavo. Menim da ej vsaka kritika na mestu, če je ustrezno utemeljena. Taka kritika je tudi koristna.

ni edini, še zdaleč ne. Mogoče edini ki vztraja v tej temi, ker je not pač ene par špecialcev, katerim je vse brezveze in se vse vrti okoli njih.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

4knative ::

Da ostanemo pri temi linkam Google Pixel 2 review:
https://www.dpreview.com/news/777884608...

Kdo misli da čez par let ne bo več teh velikih DSLR kamer, roke gor? Jaz mislim, da bo odklenkalo vsem nežepnim aparatom v nekaj letih.

Portrait mode bo treba še malce spilit, drugače pa fotografije odlične za ta denar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 4knative ()

s1m0n ::

Za domačo uporabo itak, da so telefoni že leta zadovoljivi ali celo preko glave v segmentu fotografije/video...

Za ostalo pa zato obstajajo fotoaparati.

Okapi ::

Ne bo odklenkalo "nežepnim", ker če hočeš slikati ptiča na daleč, ali nogometaša sredi igrišča, potrebuješ vsaj 500 mm objektiv, tega pa še dolgo ne bo mogoče uspešno simulirati z računalniškimi triki in majhnimi tipali.

Dokončno pa bo odklenkalo zrcalom in prizmam v fotoaparatih (R v DSLR). Bi jim že, če bi pri Canonu in Nikonu zbrali dovolj poguma, da bi šli resno v to.

Primer fotke, ki je s telefonom še dolgo ne bo mogoče narediti enako dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

schurda ::

ja, tolelje imaš čisto prav. :D
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Jerry000 ::

PARTyZAN je izjavil:

Profesionalno? Noben. Hobi? Še vedno manjšina. Ali uporabniki DSLRov uporabljajo tudi kamero na telefonu? Ja.

Tudi to zanimivo. Sem videl že nekaj blogov (?) ko so profi fotografi za foro slikali model z iPhonom (portret). Nisem tolikšen poznavalec ampak rezultat je bil impressive

4knative ::

Jerry000 je izjavil:

PARTyZAN je izjavil:

Profesionalno? Noben. Hobi? Še vedno manjšina. Ali uporabniki DSLRov uporabljajo tudi kamero na telefonu? Ja.

Tudi to zanimivo. Sem videl že nekaj blogov (?) ko so profi fotografi za foro slikali model z iPhonom (portret). Nisem tolikšen poznavalec ampak rezultat je bil impressive


Ne samo to, da so fotoaparati čedalje boljši in čedalje manjši, še bolj zaskrbljujoče je dejstvo da bo UI (AI) zamenjala profesionalnega fotografa. Človek bo samo držal aparat in rezultat bo boljši od tistega, ki bi ga posneli najboljši fotografi, ki so fotografiji, učenju in izboljšavam posvetili celo svoje življenje.
««
67 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825262 (13527) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624468 (18520) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811923 (9375) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023827 (18678) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425705 (22547) bluefish

Več podobnih tem