» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
63 / 92
»»

Okapi ::

Oprema Jena Biotar 75/1.5 je po optični konstrukciji, sodeč po diagramih, vsaj toliko verna replika kot je Helios 40.

Po diagramih niti ne.
Tole je izvirni Biotar 75 mm.



Tole je Helios 85 mm.



Tole je pa novi "Biotar".
https://ksr-ugc.imgix.net/assets/017/82...

Brez po rusko, za dobro mero (daljše je boljše), dodanih 10mm.
Kot zanimivost, obstajal naj bi tudi 75 mm f/1.5 (Helios-49), ampak ga razen na par seznamih Heliosov nisem zasledil, tako da ne vem, kaj je z njim.

Ampak kar se mene tiče, imam raje vernejšo repliko (tudi na zunaj, po videzu) z 10 mm več in za tretjino cene, kot tole s Kickstarterja.

Bi bilo pa zanimivo eno neposredno primerjavo narediti. No, saj čez eno leto, ko pridejo tile novi "biotarji" ven, jo bo sigurno kdo naredil.

In teh $1K je cirka 3-4x manj kot so originali (v LTM M-mountu).
Samo take cene nimajo zaradi kakovosti, temveč zaradi zbirateljev. S tega stališča je "ponaredek" vreden 0, še zlasti, ker je preveč drugačen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

Okapi je izjavil:

Oprema Jena Biotar 75/1.5 je po optični konstrukciji, sodeč po diagramih, vsaj toliko verna replika kot je Helios 40.

Po diagramih niti ne.
Tole je izvirni Biotar 75 mm.



Tole je Helios 85 mm.



Tole je pa novi "Biotar".
https://ksr-ugc.imgix.net/assets/017/82...

Kje vidiš razlike?! Al te je samo zmedlo, da je diagram obrnjen v drugo smer ;)

Okapi je izjavil:

Ampak kar se mene tiče, imam raje vernejšo repliko (tudi na zunaj, po videzu) z 10 mm več in za tretjino cene, kot tole s Kickstarterja.

Verjamem. Ti imaš še raje, če je objektiv iz gume in plastike, ima AF, IS, USM, Nano, 10x zoom... (kar seveda ni nič narobe). Ampak Kickstarter je bil fundan v 5 minutah.

Okapi je izjavil:


In teh $1K je cirka 3-4x manj kot so originali (v LTM M-mountu).
Samo take cene nimajo zaradi kakovosti, temveč zaradi zbirateljev. S tega stališča je "ponaredek" vreden 0, še zlasti, ker je preveč drugačen.

Pajade. Zbirateljski snobi so ga prvi naročili. Kot sem že rekel, Zeiss je izdal "ponaredek" Sonnarja 1,5/50 in ga uspešno prodaja za 3x ceno originalov, Leica je naredila "ponaredek" Summarona 28/5.6 in ga prodaja za ceno pri kateri gre še hipsterjem na jok, Lomo je pred kratkim izdal in uspešno prodaja Jupiter-3+ s ceno, ki je 50x višja od originalnih J-3...

Okapi ::

no comment je izjavil:


Kje vidiš razlike?! Al te je samo zmedlo, da je diagram obrnjen v drugo smer ;)


Kaj je tebe zmedlo, ne vem, ampak naj ti narišem.



Kar se plastičnosti tiče, Heliosi so nasprotje tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

Okapi je izjavil:


Kaj je tebe zmedlo, ne vem, ampak naj ti narišem.


Ok, zdej te razumem. Ker Oprema (še) ni pobrusila delov leč, ki ne vplivajo na nič (razen na to kako so si zamislili vpetje leč v ohišje, mehanizem za kontrolo zaslonke...), se ti zdi, da je optična formula čisto drugačna... No, ni.

Okapi je izjavil:

Kar se plastičnosti tiče, Heliosi so nasprotje tega.

Pa še vedno je vsak unikat ;)

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

"čisto drugačna" si ti podlo podtaknil, kar jaz tega nisem napisal. Jaz sem samo napisal, da je Helios vernejša replika, in za tiste, ki ne verjamejo, prilepil tudi slikovni material, ki to potrjuje.

Čez eno leto bomo pa lahko tudi primerjali hipsterski "biotar" z ruskim.

no comment ::

Ti si napisal, da se hipsterski Biotar optično bolj razlikuje od originala kot Helios 40.

Okapi je izjavil:

Oprema Jena Biotar 75/1.5 je po optični konstrukciji, sodeč po diagramih, vsaj toliko verna replika kot je Helios 40.

Po diagramih niti ne.


V resnici pa je iz diagramov vidno ravno obratno. Od originala se vidno razlikuje prav Helios (prvi element je pri originem Biotarju in novem Hipotarju plano-convex, pri Helious pa positive meniscus). Medtem pa ti razpravljaš o razlikah na delih leč, ki so take kot so zgolj zaradi mehanskega vpetja in nimajo prav nobenega vpliva na optične lastnosti...

4knative ::

no comment vs Okapi 1:0 ;)

Okapi ::

Bomo videli čez eno leto, ko bo "biotar" na voljo za preizkuse.

4knative ::



Še ostali dobitniki nagrad:
https://www.eisa.eu/awards/photography/

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 4knative ()

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

V bistvu je, ker sem zmanjšal ločljivost. Lahko bi jo pa tudi ohranil in dal drug primer, kjer se z Olympusom vidi precej več podrobnosti kot s Canonom. Tu se mi je pač zdelo zanimivo, kako čisto, povsem brez šuma pride fotka.


Evo, za popestritev in kot zanimivost, še primer, kjer do izraza pride ločljivostjo. S tem, da sem pri Olympusu zmanjšal ločljivost iz 80 na 30 mp, za lažjo primerjavo.
Canon 5D IV


Olympus E-M1 II



evo okapi...


sicer je sonce že zašlo in je slikano v iso 800. tko da ni čisto fer primerjava.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

4knative ::

Uf kera ostrina. Fotografija je sicer umetnost in ne merjenje zmogljivosti fotoaparata, ampak ok, pustimo živeti tudi tiste, ki jim to največ pomeni. :))

BigWhale ::

no comment je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Zakaj? Ene par brihtnih je prislo na idejo, da bi od hipsterjev kaj denarja izvlekli. Jim kar ratuje. Cestitke. Pa na koncu se deliverat ni treba, sploh ce jih Zeiss zvlece na sodisce zaradi uporabe njihove blagovne znamke/imena. :/

Od kod ti podatek, da je Zeiss ekskluzivni lastnik/uporabnik Biotar blagovne znamke?


Zeiss je ekskluzivni lastnik imena Zeiss. Ce se bos ti na veliko hvalil, da prodajas svoj izdelek, ki je popolnoma enako kot je nek Zeissov izdelek, potem je kar precej moznosti, da se Zeiss oglasi. Drugace je pa trenutno BIOTAR registrirana blagovna znamka nekega nizozemskega podjetja.

no comment ::

BigWhale je izjavil:

Zeiss je ekskluzivni lastnik imena Zeiss. Ce se bos ti na veliko hvalil, da prodajas svoj izdelek, ki je popolnoma enako kot je nek Zeissov izdelek, potem je kar precej moznosti, da se Zeiss oglasi. Drugace je pa trenutno BIOTAR registrirana blagovna znamka nekega nizozemskega podjetja.

Oprema Jena se ne hvali, da je njihov izdelek enak originalnemu Zeiss Biotarju 75/1,5, ampak to je itak nepomembno. Originalni Zeiss Biotar 75/1,5 ni izdelek današnjega Zeiss-a. Današnji Zeiss (Oberkochen) po vojni ni naredil niti enega Biotarja, so jih pa delali v DDR (Carl Zeiss Jena). Če bi imel kakršnekoli pravice, bi se sigurno oglasil takrat, ne pa tričetrt stoletja kasneje.

Okapi ::

korenje3 je izjavil:


evo okapi...


sicer je sonce že zašlo in je slikano v iso 800. tko da ni čisto fer primerjava.
Tole je bolj ubogo, ampak poskusi ujeti sonce, okoli šestih popoldan ali malo čez, da bomo lahko primerjali.

4knative ::

Okapi, vidiš tisto okno najvišje, desno? Ti skoči, korenje3 pa naj testira burst mode, da vidimo če je aparat primeren za wildlife. Hvala že vnaprej.

Okapi ::

In še kar smeti po forumu.;(( A imaš kakšne probleme v življenju in tu malo kompenziraš?

4knative ::

Nimam nobenih težav, sem pa zelo radoveden in me zanima kateri aparat je kralj burst načina. Lahko greš tudi iz strehe s sanmi, pa da malce primerjamo.

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

V bistvu je, ker sem zmanjšal ločljivost. Lahko bi jo pa tudi ohranil in dal drug primer, kjer se z Olympusom vidi precej več podrobnosti kot s Canonom. Tu se mi je pač zdelo zanimivo, kako čisto, povsem brez šuma pride fotka.


Evo, za popestritev in kot zanimivost, še primer, kjer do izraza pride ločljivostjo. S tem, da sem pri Olympusu zmanjšal ločljivost iz 80 na 30 mp, za lažjo primerjavo.
Canon 5D IV


Olympus E-M1 II





ok uspel dobiti sonce.
zdej ko vidim primerjavo se lepo vidi da je okapi navil sharpening do konca. problem je pa ker je povečal radij sharpeninga čez vsaj 3 pixle, zato so pa črte kamnov tako debele lolol.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Okapi ::

Evo, na enaki velikosti, da boš lažje primerjal.


Okapi ::

Sem si vzel 10 minut časa in eno malo bolj pazljivo razvil.


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

freesty ::

Zakaj enostavno ne nalozita Raw file-a? To je zdaj samo tekmovanje kdo bo lepse uredil fotko.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

4knative ::

Jaz tudi ne vem kaj bi sploh rad dokazal, vem samo da človek že 4 tedne lepi neko 100x100 sliko zidu na forum.

Medtem je izšel Nikon D850:
http://www.nikonusa.com/en/nikon-produc...

DrSergioDJ ::

Tilen88 je izjavil:

Se kdo ukvarja z timelaps oz je to že počel ?


Kaj te pa zanima?
...

korenje3 ::

4knative je izjavil:

Jaz tudi ne vem kaj bi sploh rad dokazal, vem samo da človek že 4 tedne lepi neko 100x100 sliko zidu na forum.

Medtem je izšel Nikon D850:
http://www.nikonusa.com/en/nikon-produc...


dokazal to, da okapi uporablja filtre s katerimi hoče povedat kako dobre slike dela nek olympus.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

freesty je izjavil:

Zakaj enostavno ne nalozita Raw file-a? To je zdaj samo tekmovanje kdo bo lepse uredil fotko.

To je edino pomembno - kar vidiš, na zaslonu ali papirju. In nobeno urejanje ne pričara podrobnosti, ki jih na posnetku ni.

To je pač kot zanimivost, kaj omogoča sodobna tehnologija v fotoaparatu. In je še kar osupljivo, kakšna razlika pravzaprav je, glede na to, da je tipalo 4x manjše, fotoaparat pa pol cenejši.

Okapi ::

Nisem pa gradu izbral naključno. Razlika se namreč najbolj očitno pokaže pri dovolj drobnih vzorcih. Če ločljivost ni dovolj dobra, namesto pravega vzorca vidiš interferenco (moire) ali nek naključen zmazek. In tisti strešniki na strehi gradu so s primerne razdalje ravno prav droben vzorec, da se to zelo lepo vidi.

Okapi ::

Drugače je pa tule moja nova igračka. Od vedno sem si želel imeti meh za makro.

Okapi ::

Sem na hitro eno slikico naredil, toliko da vidim, če dela. Golazen na mojem čiliju.8-O

4knative ::

Hahaha, zdaj vidiš, da oprema ni dovolj... :D

Okapi ::

A to se moraš zelo potrudit, da napišeš bedast komentar, ali ti kar samo od sebe uspeva? Ker do sedaj nisi še niti enega napisal, ki bi kaj prispeval k temi.;((

Unknown_001 ::

Okapi je izjavil:

Sem na hitro eno slikico naredil, toliko da vidim, če dela. Golazen na mojem čiliju.8-O



Zelo majhen DOF. Dobra demonstracija.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Okapi ::

Ja, tako je to pri makru. Živalce na sliki imajo precej manj kot 1 mm (cela širina slike je okoli 5 mm).

Unknown_001 ::

A niso to listne uši?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Okapi ::

Ja, seveda.

Unknown_001 ::

Okapi kje pa gojiš čilije. Jih imaš v gredici ali v lončku ? Če so na prostem:

http://www.kalia.si/hotel-za-koristne-z...

Priporočam, da naseliš zraven kake pikapolonice.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

V 3 metre dolgem koritu na balkonu. Ampak te uši so se bolj množično naselile na enem majhnem, ki ga imam v lončku (in je namenjen temu, da ga bom prezimil v sobi). Dokler uši ni ravno preveč, ni hudega.

Unknown_001 ::

Potem se ti ne splača imet hišce za pikapolonice. Bo več dela z njimi kot s koritom.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Tilen88 ::

DrSergioDJ je izjavil:

Tilen88 je izjavil:

Se kdo ukvarja z timelaps oz je to že počel ?


Kaj te pa zanima?


Kupujem romte pa bi zravn dal še tistih par veru pa uzel še da ma intervalometer zravn. Me zanima če je kej specifičnega na kar moram biti pazljiv. Sicer nekaj sem že ustvarjal kar direkt na fotoaparatu ampak če že kupujem remote... Hvala. lp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tilen88 ()

DrSergioDJ ::

kateri fotoaparat in kateri remote gledaš? načeloma ni nekih blaznih razlik pri teh cenejših (50< eur) remotih..
...

Tilen88 ::

Nikon d7200 in TW-282 gledam na foto-shop ker mam denarni bon za ponucat.

Pro_moted ::

Okapi je izjavil:

Drugače je pa tule moja nova igračka. Od vedno sem si želel imeti meh za makro.




To imaš gor ZUIKO 50mm 1:3,5 ?
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Okapi ::

Ne, 80 mm macro. Objektiv, posebej narejen za makro in ga lahko uporabljaš samo z mehom ali obročki. Prva različica tega objektiva, iz leta 1972, je bil sploh prvi objektiv kateregakoli proizvajalca, posebej načrtovan za 1:1 na 35 mm filmu. Ta je izboljšana različica, iz 1980.
http://www.alanwood.net/photography/oly...
Direktno na fotoaparat ni šel, ker ima en del, ki sega naprej od bajoneta.

ALT ::

No no, Nikkorjev Micro 5.5cm za F mount iz leta '61:

 Nikkor Micro 5.5cm

Nikkor Micro 5.5cm



Nikkor Micro 5.5cm f3.5

1:1 povecava brez uporabe meha ali obrockov, z mehom pa norih 4:1.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ALT ()

Okapi ::

1:1 si lahko dosegel z vsakim objektivom, če si dovolj raztegnil meh. Ampak ali je bil ta Nikkor optimiziran za 1:1, na račun kakovosti pri manjših povečavah?

Takole Olympus piše v navodilih za rabo:
Generally, ordinary lenses and conventional macro lenses cannot reproduce life-size images with critical definition, while this is the world's first 1:1 macro for use with 35mm film.
Ako su lagali mene, je lažem vas.;)

ALT ::

Saj tudi Oly ne omenja optimizacije na 1:1 povecavo?
Omenja da je prvi, ki dosega 1:1 na 35mm, kar ni res. Vsi naslednjiki omenjenega Nikkorja z obrocki dosegajo 1:1, kakor tudi ostali iz Micro druzine (135,200mm) iz '60 let.

Kot zanimivost se Nikkorjev Macro Medical objektiv (ne micro, saj je namenjen povecavi vecji kot 1:1,za razliko od micro objektivov) za 35mm:
Nikkor 200m f5.6 Macro Medical

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ALT ()

Okapi ::

Omenja, omenja;)
Specially designed for macrophotography, copying and close-up work to deliver optimum resolution at 1:1 reproduction

Okapi ::

Kot zanimivost, eden najbolj skrajnih makro-objektivov je pa Olympusov 20 mm. Z mehom za povečave do 13x. Še hujši je en Minoltin 12,5 mm, za do 20 povečavo, od tu naprej so pa že mikroskopi;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

ALT ::

no ja, klasicen PR stavek :)

Kot zanimivost naj bi v bistvu macrophotography bilo slikanje pri povecavah vecjih od 1:1, zato Nikon imenuje navadne closeup lece Micro :)

In se ena zanimiva micro leca, edini pravi 1:1 zoom objektiv na svetu:
Nikkor Micro 70-180mm

DrSergioDJ ::

Tilen88 je izjavil:

Nikon d7200 in TW-282 gledam na foto-shop ker mam denarni bon za ponucat.


OK zadeva, kar vzemi :)

Če bi rad kaj prišparal, lahko vzameš tudi žično verzijo, ki je malce cenejša (točni model poišči na njihovi strani). Če imaš potrebo po brezžični prožitvi fotoaparata, pa nimaš kaj zgrešiti z omenjenim modelom.
...

Okapi ::

ALT je izjavil:

no ja, klasicen PR stavek :)

Kot zanimivost naj bi v bistvu macrophotography bilo slikanje pri povecavah vecjih od 1:1, zato Nikon imenuje navadne closeup lece Micro :)

In se ena zanimiva micro leca, edini pravi 1:1 zoom objektiv na svetu:
Nikkor Micro 70-180mm

Skoraj pravi;), za 1:1 moraš uporabit predlečo.
««
63 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825340 (13605) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624508 (18560) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811955 (9407) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023886 (18737) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425808 (22650) bluefish

Več podobnih tem