» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
33 / 92
»»

LuiIII ::

Kupec seveda dobi tistih 10000 posnetkov na dan snemanja, a jih ne gleda. Gladamo jih pa sami. Ja traja in ja informacija iz posnetkov je precej pomembna. Ferrarijev ne maram in ne, od tega na koncu še ni toliko da bi si privoščil Porscheja. Očitno se preveč investira ;-)

MrX ::

Eno vprašanje... a je 80k zaklopov velik za rabljenega canona 5D mk2?

kuglvinkl ::

vprašanje zate je, ali veš koliko stane nov zaklop.
Your focus determines your reallity

MrX ::

Ne vem, me pa zanima koliko :)

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

gddr85 ::

80k spet ni tolk, testirani so ziher do ene 200000, zej če glih ne delaš rafal vsak teden pol ne bo hudga

DrSergioDJ ::

uradno je, da naj bi zdrzali 150.000, je pa od vsakega aparata posebej odvisno, a bo crknil na 81.000 ali pa na 370.000....


http://www.olegkikin.com/shutterlife/ca...
...

dottor ::

Ima kdo kakšne izkušnje s Samsung SDHC karticami? Do sedaj sem vedno uporabljal SanDisk, pa sem danes zasledil tole:
https://www.mimovrste.com/pomnilniske-k...

33€ za 32GB in 90MB/s branje in 80MB/s pisanje ter 10 let garancije.

Recimo 32GB SanDisk Extreme Plus 80MB/s pride ~50€ v Trstu jo dobim za 37€ (naročeno preko neta):
http://www.mediaworld.it/webapp/wcs/sto...

Eno tako SanDisk si že lasti pa bi si še eno vzel (zdej imam 32GB SanDisk Extreme Plus 80MB/s, 16GB SanDisk Ultra 30MB/s in eno 8GB ki sem dobu zraven fotoaparata).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

dottor ::

Ima kdo ta objektiv:
http://www.fotolevac-shop.si/tamron/843...

Kakšna mnenja?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BigWhale ::

dottor je izjavil:

Ima kdo ta objektiv:
http://www.fotolevac-shop.si/tamron/843...

Kakšna mnenja?


Tale je brez stabilizacije, ce prav vidim. Dokler se zavedas, da bo tvoj najdaljsi cas osvetlitve na 200mm tko cez palec okrog 1/200, pri FF senzorju pa se mal manj, potem je ok. :)

s1m0n ::

Za ceno tak ni boljše izbire za 70-200 razen, če se dobi kak rabljen.
A je ta model tudi brez motorčka? Če ja, bo počasen in glasen.

BigWhale ::

BigWhale je izjavil:

da bo tvoj najdaljsi cas osvetlitve na 200mm tko cez palec okrog 1/200, pri FF senzorju pa se mal manj, potem je ok. :)


*smack bigwhale*

Pri APS senzorju bo cas osvetlitve moral bit krajsi.

no comment ::

V resnici pa velikost senzorja sploh nima veze s tem.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Mar ne bo zaradi crop faktorja tresenje se bolj opazno?

Janac ::

mislim da ma veze, ker manjši kot je senzor večji je crop faktor, torej 200mm dejanske je pri FF 200mm pri m4/3 je pa že 400mm torej manjši kot je senzor daljši mora bit čas, če govorimo o tistem pravilu vsaj 1/200 za 200mm goriščnico??

ali se motim?

dottor ::

Zadeva ima AF motorček. Ker slikam večina v zaprtih prostorih mi bo zadeva bolj uporabna kot 70-300 f/4,5-6, pa ISO ne bo treba tolko nabijat. Tudi če malo počasneje fokusira imam čas, saj slikam večina "statične" subjekte. Je pa razlika v ceni med 70-300 in 70-200 f/2.8 ene 200€ kar sem pripravljen dat. Poleg pride še Tamron 17-70 f/2.8-4.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

no comment ::

BigWhale je izjavil:

Mar ne bo zaradi crop faktorja tresenje se bolj opazno?

Samo, če ima APS-C senzor večjo gostoto pikslov kot FF senzor. Velikost senzorja pa z gostoto pikslov nima veze. Če iz 36MP FF narediš APS-C izrez in pogledaš pri 100% bo APS-C izrez iz FF zgledal enako stresen kot "native" APS-C (če ima ta native APS-C enako število pikslov kot pa izrez iz FF).

LuiIII ::

Kot vedno pri vseh teh debatah je potrebno gledati na kotno ločljivost, ki jo definirata goriščna razdalja in velikost senzorskega elementa (pixel). To je edini skupni imenovalec. Lahko si vsak sam naredi tabelo, samo vedeti mora koliko je dejanska dimenzija senzorja v mm.

korenje3 ::

BigWhale je izjavil:

Mar ne bo zaradi crop faktorja tresenje se bolj opazno?


ne. popolnoma nobene razlike ni.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Bellzmet ::

Zakaj ne? Ce ima vecji crop potem ima tudi vec mm kar pomeni da je tresenje vecja tezava kakor pri istem objektivu na ful frame.

no comment ::

Nič nima "več mm".

Bellzmet ::

Ja ima vecjo goriscno razdaljo. Npr na full frame je 100mm kot je navedeno na objektivu na 1.6 crop pa v bistvu 160mm. se pravi je priporocljiv minimalni cas osvetlitve 1/100 in 1/160?

fujtajksel ::

Goriščna razdalja je lastnost objektiva, ne velikosti senzorja. Priporočljivi min čas osvetlitve pa se res spremeni s crop faktorjem, tu je sicer zraven statistika, tehnika itd.

Okapi ::

Goriščna razdalja je lastnost objektiva, ne velikosti senzorja.
Ja, ampak v tem primeru v resnici ni pomembna absolutna goriščna razdalja, ampak zorni kot (ki ga običajno predstavljamo kot relativno goriščno razdaljo, se pravi glede na 35 mm film), ta je pa odvisen od kombinacije goriščne razdalje in velikosti tipala (ali filma). Enaka goriščna razdalja je lahko širokokotnik ali teleobjektiv, odvisno od velikosti tipala.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

no comment ::

fujtajksel je izjavil:

Priporočljivi min čas osvetlitve pa se res spremeni s crop faktorjem...

Ne pa se ne.

fujtajksel ::

Okapi je izjavil:

Goriščna razdalja je lastnost objektiva, ne velikosti senzorja.
Ja, ampak v tem primeru v resnici ni pomembna absolutna goriščna razdalja, ampak zorni kot (ki ga običajno predstavljamo kot relativno goriščno razdaljo, se pravi glede na 35 mm film), ta je pa odvisen od kombinacije goriščne razdalje in velikosti tipala (ali filma). Enaka goriščna razdalja je lahko širokokotnik ali teleobjektiv, odvisno od velikosti tipala.


Hm... Na crop objektivih je napisana absolutna goriščna razdalja, zato z njo ne bi guncal afen. Na kompaktih včasih pišejo 35mm-ekvivalentne, pol je mogoče drugačna zgodba.

no comment je izjavil:

fujtajksel je izjavil:

Priporočljivi min čas osvetlitve pa se res spremeni s crop faktorjem...

Ne pa se ne.


Hehe, tole pa ni zelo prepričljivo. Itak je tisti 1/FL zelo odpalčno pravilo, ki ne velja nevemkako splošno.

Zgodovina sprememb…

eric_cartman ::

@dottor

Ta objektiv si lastim skupaj z FF Nikonom D600.

Nekateri tu pravijo, da je problem, ker nima VR-a. Stresena slika pri tem objektivu dela probleme če je goriščnica večja od 180mm pri času manj kot 1/100 oz. če imaš res mirno roko 1/80. Pri 1/200 je slika super ostra in ni nobenega problema!

Kar se tiče same hitrosti ostrenja sem bil prav prijetno presenečen, kako hitro ostri. Če si kje blizu Ljubljane doma, se lahko dobiva kje na kakšni kavici pa ga malo stestiraš (... ne ne prodajam ga!:) ) Lahko pa tudi jaz naredim kakšen hiter testič tukaj.

Potem glasnost objektiva: Če bi ga ocenjeval do 5, bi ga ocenil s 3, vendar bi potem moral oceniti 70-300VR ali kakšen kit objektiv 55-200 s 4. :) Skratka prav nič moteče ni. Razen mogoče če si si ga umislil samo zato, da slikaš poroke v cerkvi, ker je kot verjetno veš ta(70-200) objektiv poimenovan kar wedding lens. Potem se ti splača stegnit za Nikona 70-200, ki je kar konkretno dražji. Seveda pa je tudi kvaliteta temu primerno boljša.


Še en hitr primerčk mojega 70-200. :)



ISO: 320
Shutter: 1/100 pri f 6.3
Goriščnica: 75mm

Sem pa na splošno zelo zadovoljen s tem objektivom. In res ni mišljen več samo za hobi fotografe. Mislim, da se kar lepo lahko primerja tudi z Nikonom 70-200, ki naj bi bil top notch v tem rangu. Moj budget pač ne premore še leč za 1k+, tako da je tale Tamron 70-200 vseeno bestbuy za ta denar. :) Tudi rabljeni Nikonovi 70-200 so namreč od 800EUR dalje.

Zgodovina sprememb…

dottor ::

Hvala za tole. Žal sme iz Kopra. Sam največ slikam cosplay evente in sejme, zato je zadeva v 80% primerov v kakšnih dvoranah, halah, sejmiščih kjer vemo kako je s svetlobo. Ni problem nabit ISO na 6400 ampak ga raje držim nižje, zato tudi gledma za en svetlejši objektiv. Tale Tamron za 530€ se mi zdi temu primeren. 70-200 pa zato, ker v Italiji, kot sem morda že kdaj omenil je na tovrstnih zadevah vse postavljeno tako da je oder, 2m stran je žirija in prva vrsta šele ene 3-7m stran od odra. Trenutni KIT je na 105 prekratek in premehek. Za "navadno" uporabo pa pride kot sem že omenil Tamron 17-70 28-4 (tudi za tega če kdo ima prosim za kak komentar).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

no comment ::

fujtajksel je izjavil:

Hehe, tole pa ni zelo prepričljivo.

Nima smisla se ponavaljat. Tisti, ki želi razumet, je razumel prvo razlago ali pa LuiIII-jevo (vsebinsko sta enaki).

Koliko takih zablod je še ostalo v "fiziki" fotografije?

Zakaj 100/2 objektiv ne naredi bolj svetle slike na senzorju kot pa 50/2?! Saj ima vendar 2x širšo odprtino!!!!1oneoneeleven!

lisjak ::

dottor je izjavil:

Hvala za tole. Žal sme iz Kopra. Sam največ slikam cosplay evente in sejme, zato je zadeva v 80% primerov v kakšnih dvoranah, halah, sejmiščih kjer vemo kako je s svetlobo. Ni problem nabit ISO na 6400 ampak ga raje držim nižje, zato tudi gledma za en svetlejši objektiv. Tale Tamron za 530€ se mi zdi temu primeren. 70-200 pa zato, ker v Italiji, kot sem morda že kdaj omenil je na tovrstnih zadevah vse postavljeno tako da je oder, 2m stran je žirija in prva vrsta šele ene 3-7m stran od odra. Trenutni KIT je na 105 prekratek in premehek. Za "navadno" uporabo pa pride kot sem že omenil Tamron 17-70 28-4 (tudi za tega če kdo ima prosim za kak komentar).


Kje si ti najdo Tamron 17-70 2.8-4 ?
jaz poznam samo sigmo 17-70 2.8-4, tamron pa ima 17-50 2.8

korenje3 ::

eric_cartman je izjavil:

@dottor

Ta objektiv si lastim skupaj z FF Nikonom D600.

Nekateri tu pravijo, da je problem, ker nima VR-a. Stresena slika pri tem objektivu dela probleme če je goriščnica večja od 180mm pri času manj kot 1/100 oz. če imaš res mirno roko 1/80. Pri 1/200 je slika super ostra in ni nobenega problema!

Kar se tiče same hitrosti ostrenja sem bil prav prijetno presenečen, kako hitro ostri. Če si kje blizu Ljubljane doma, se lahko dobiva kje na kakšni kavici pa ga malo stestiraš (... ne ne prodajam ga!:) ) Lahko pa tudi jaz naredim kakšen hiter testič tukaj.

Potem glasnost objektiva: Če bi ga ocenjeval do 5, bi ga ocenil s 3, vendar bi potem moral oceniti 70-300VR ali kakšen kit objektiv 55-200 s 4. :) Skratka prav nič moteče ni. Razen mogoče če si si ga umislil samo zato, da slikaš poroke v cerkvi, ker je kot verjetno veš ta(70-200) objektiv poimenovan kar wedding lens. Potem se ti splača stegnit za Nikona 70-200, ki je kar konkretno dražji. Seveda pa je tudi kvaliteta temu primerno boljša.


Še en hitr primerčk mojega 70-200. :)



ISO: 320
Shutter: 1/100 pri f 6.3
Goriščnica: 75mm

Sem pa na splošno zelo zadovoljen s tem objektivom. In res ni mišljen več samo za hobi fotografe. Mislim, da se kar lepo lahko primerja tudi z Nikonom 70-200, ki naj bi bil top notch v tem rangu. Moj budget pač ne premore še leč za 1k+, tako da je tale Tamron 70-200 vseeno bestbuy za ta denar. :) Tudi rabljeni Nikonovi 70-200 so namreč od 800EUR dalje.


moj sodelavec ima isto tamron 70-200, pa mu enako ratuje taka pocarija. tamroni dajo preprosto premalo ostrine. mi je rekel sodelavec, da je moral odpreti in sam nastaviti z nekim premikom navoja da dobiva bolj ostre slike.
sicer ne vem al si to veverico močno cropal, al je to vse kar da od sebe?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: no comment ()

eric_cartman ::

@korenje3

Slika je stisnjena iz 13,5 Mb na 2,77 Mb. Torej od tu ogromna izguba kvalitete.. Shrani.si pač ni ravno najbolj optimalno sredstvo za slike glede na max 5Mb uploada.

Sicer pa..Seveda obstajajo boljši objektivi.. Samo so konkretno dražji.. Mi pač govorimo o rangu cca. 500 EUR. Za objektiv vreden 1500 EUR pač pričakuješ ravno toliko kot si plačal. Torej veliko. Tamron 70-200 f/2.8 pa je še vseeno budget objektiv in best buy v tem razredu.

Bi pa poleg tvojega komentarja prišla prav kakšna slika objektiva istega cenovnega ranga, ker me zanima kakšno kvaliteto slike pričakuješ za tak denar.

Zgodovina sprememb…

no comment ::

Sej samo trolla...

Janac ::

meni se zdi pa zgornja veverica zelo ostra...(glede na moje kriterije)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Janac ()

eric_cartman ::

@no comment

Saj to mene nič ne moti.. Moti me samo komentar brez argumenta. In pri njegovem komentarju jih manjka kar nekaj. :)

Mogoče bi bilo še vredno omeniti, da z veverico nisva bla zmenjena za photoshooting in da mi je pozirala tako samo kakih 5 sekund. :)

korenje3 ::

no comment je izjavil:

Sej samo trolla...


moji komentarji so vredni zlata. zato ker so popolnoma objektivni in izražajo dejstva.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: BigWhale ()

dottor ::

lisjak je izjavil:

dottor je izjavil:

Hvala za tole. Žal sme iz Kopra. Sam največ slikam cosplay evente in sejme, zato je zadeva v 80% primerov v kakšnih dvoranah, halah, sejmiščih kjer vemo kako je s svetlobo. Ni problem nabit ISO na 6400 ampak ga raje držim nižje, zato tudi gledma za en svetlejši objektiv. Tale Tamron za 530€ se mi zdi temu primeren. 70-200 pa zato, ker v Italiji, kot sem morda že kdaj omenil je na tovrstnih zadevah vse postavljeno tako da je oder, 2m stran je žirija in prva vrsta šele ene 3-7m stran od odra. Trenutni KIT je na 105 prekratek in premehek. Za "navadno" uporabo pa pride kot sem že omenil Tamron 17-70 28-4 (tudi za tega če kdo ima prosim za kak komentar).


Kje si ti najdo Tamron 17-70 2.8-4 ?
jaz poznam samo sigmo 17-70 2.8-4, tamron pa ima 17-50 2.8



Ja moja napaka. Sem falu. Mišljena je bla Sigma ;)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

korenje3 ::

eric_cartman je izjavil:

@korenje3

Slika je stisnjena iz 13,5 Mb na 2,77 Mb. Torej od tu ogromna izguba kvalitete.. Shrani.si pač ni ravno najbolj optimalno sredstvo za slike glede na max 5Mb uploada.

Sicer pa..Seveda obstajajo boljši objektivi.. Samo so konkretno dražji.. Mi pač govorimo o rangu cca. 500 EUR. Za objektiv vreden 1500 EUR pač pričakuješ ravno toliko kot si plačal. Torej veliko. Tamron 70-200 f/2.8 pa je še vseeno budget objektiv in best buy v tem razredu.

Bi pa poleg tvojega komentarja prišla prav kakšna slika objektiva istega cenovnega ranga, ker me zanima kakšno kvaliteto slike pričakuješ za tak denar.


očitno bo res nekaj na tem. kompresija slike ima velik vpliv na prikaz dlak na živali.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

eric_cartman ::

očitno bo res nekaj na tem. kompresija slike ima velik vpliv na prikaz dlak na živali.
:D

Katera dlaka te točno moti? Vse? Samo ena? Samo tolko, da ti znam odgovorit na katero dlako se naj skoncentriram..

Ali pa mogoče bi lahko bilo krivo to, ker je globina ostrine pri f 6.3 še vedno sorazmerno majhna in pade veverica zelo hitro ven iz fokusa??...

Sicer pa ja.. Razlika v data compression loss je ogromen pri high JPEG in Max JPEG. Posledično tudi kvaliteta slike in s kvaliteto zgubljaš tudi na ostrini slike.

moji komentarji so vredni zlata. zato ker so popolnoma objektivni in izražajo dejstva.


Komentarji, ki niso podkrepljeni z argumentom so figo vredni.. Pa reči kar češ..

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

lp,

na 150 in več je 2,8 brezvezen... DOF je tako ozek, da bog pomagaj, pa še kvaliteta je p onavadi na cheap objektivih potem obup (neostro). stabilizacija je bolj pomembna: a brez 2,8 pogosto ne dobiš dovolj svetlobe. Torej ni rešitve...

Rešitev je!: objektivi, ki so jurja ali več. Jaz bi raje vzel rabljenega DO 300 kot tega. Ali pa se pač skeširaš za kaj oreng... Enostavno... krajša ko je goriščnica, lakše prođeš s cheap objektivi. Dajša kot je - ni več milosti.

crop ne vpliva.

zz

no comment ::

Zvezdica27 je izjavil:

Enostavno... krajša ko je goriščnica, lakše prođeš s cheap objektivi. Dajša kot je - ni več milosti.

Zanimivo razmišljanje. Ne vem za niti en hiter wideangle objektiv, ki je res oster od roba do roba pri odprti zaslonki. Po drugi strani je takih tele objektivov kot listja in trave.

no comment je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

Enostavno... krajša ko je goriščnica, lakše prođeš s cheap objektivi. Dajša kot je - ni več milosti.

Zanimivo razmišljanje. Ne vem za niti en hiter wideangle objektiv, ki je res oster od roba do roba pri odprti zaslonki. Po drugi strani je takih tele objektivov kot listja in trave.


Seveda, malo pretiravam. Ampak za trenutne nespecializirane digitalne senzorje je praktično nemogoče narediti perfektni wide objektiv.

Zgodovina sprememb…

PARTyZAN ::

Canonov 11-24mm F/4L je tudi do konca odprt oster. Je pa res, da ni ravno hiter.

LuiIII ::

Se strinjam z Zvezdico27. Pri tele objektivih je za veliko večino uporabe (+95%) f2.8 preveč. Sam imam tudi Nikon 400mm f2.8 in če pogledam s katero zaslonko večinoma fotografiram je to f4-f6.3. Silno redko pa f2.8. Sicer je sila zabavno s tako gajbo slikati portrete z razdalje 30m in je res, da so pri f4 s tem objektivom slike ostre kot britev, a vseeno ne odtehta teže in nerodnosti (nov model je glede tega baje malo boljši). Seveda pa če si ptičjeljub, je zgodba povsem drugačna. Sam se zadnje čase vedno bolj nagibam k lažjim (f4) izvedbam pro objektivov, ki so, razen morda v mejnih svetlobnih razmerah ali ko želiš imeti res ozek DOF, popolen nadomestek večjih bratov (70-200 f4 in 200-400 f4). 80-400mm pa sem smatral za idealen objektiv, a sem nad njim razočaran. Seveda ko je treba impresionirati naročnika z opremo, pa je perfektno če privlečeš na plano kakšen večji "top" ali dva.

MrX ::

Nevem če paše to v kontekst, ampak js sem full zadovolen z canonom 70-200 f4 IS. Ker delam večinoma portrete me je matrala 2.8 blenda ampak z 200mm je čist dovolj bokeha. Fotke pa ja, ostre kot britev. Na bolhi se ga dobi po cca 700eur.

eric_cartman ::

Rešitev je!: objektivi, ki so jurja ali več. Jaz bi raje vzel rabljenega DO 300 kot tega. Ali pa se pač skeširaš za kaj oreng...


No saj ravno to sem govoril.. To je res rešitev. Ampak se ti pa ne splača če si ne povrneš stroškov vsaj v enem letu ali letu in pol.

Nekomu že ko rečeš, da je objektiv 600 EUR se mu zdi over the roof. Ampak to pač moraš vzet v zakup.. Fotografska je draga. Če služiš s tem se ti pa res splača dat za objektiv tudi 2k+ EUR.

Nekateri celo delajo dva šihta da sfurajo čez s fotografsko opremo. :) Tko da tole je še kr problem za naše male plače. No vsaj za nekatere od nas..

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

no comment je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

Enostavno... krajša ko je goriščnica, lakše prođeš s cheap objektivi. Dajša kot je - ni več milosti.

Zanimivo razmišljanje. Ne vem za niti en hiter wideangle objektiv, ki je res oster od roba do roba pri odprti zaslonki. Po drugi strani je takih tele objektivov kot listja in trave.

no comment je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

Enostavno... krajša ko je goriščnica, lakše prođeš s cheap objektivi. Dajša kot je - ni več milosti.

Zanimivo razmišljanje. Ne vem za niti en hiter wideangle objektiv, ki je res oster od roba do roba pri odprti zaslonki. Po drugi strani je takih tele objektivov kot listja in trave.


Seveda, malo pretiravam. Ampak za trenutne nespecializirane digitalne senzorje je praktično nemogoče narediti perfektni wide objektiv.


moj nikon 14-24mm je oster od roba do roba, pri F4 dalje.

LuiIII je izjavil:

Se strinjam z Zvezdico27. Pri tele objektivih je za veliko večino uporabe (+95%) f2.8 preveč. Sam imam tudi Nikon 400mm f2.8 in če pogledam s katero zaslonko večinoma fotografiram je to f4-f6.3. Silno redko pa f2.8. Sicer je sila zabavno s tako gajbo slikati portrete z razdalje 30m in je res, da so pri f4 s tem objektivom slike ostre kot britev, a vseeno ne odtehta teže in nerodnosti (nov model je glede tega baje malo boljši). Seveda pa če si ptičjeljub, je zgodba povsem drugačna. Sam se zadnje čase vedno bolj nagibam k lažjim (f4) izvedbam pro objektivov, ki so, razen morda v mejnih svetlobnih razmerah ali ko želiš imeti res ozek DOF, popolen nadomestek večjih bratov (70-200 f4 in 200-400 f4). 80-400mm pa sem smatral za idealen objektiv, a sem nad njim razočaran. Seveda ko je treba impresionirati naročnika z opremo, pa je perfektno če privlečeš na plano kakšen večji "top" ali dva.


Teleobjektivi so odvisni od nizke F vrednosti, ker pri nizkem F pride več svetlobe na senzor in s tem lahko slikaš pri manjšem času ekspozicije.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dottor ::

Pa za Nikon mount obstaja kak 70-200 f/4 (nikkor, sigma, tamron, tokina,...) Pa po možnosti 600€ max.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

gddr85 ::

kaj pa kaka sigma 70-200 f2.8?

LuiIII ::

Teleobjektivi so odvisni od nizke F vrednosti, ker pri nizkem F pride več svetlobe na senzor in s tem lahko slikaš pri manjšem času ekspozicije.


Hja optično so čisto enako odvisni kot drugi objektivi, seveda pa morajo biti časi ekspozicije krajši zaradi tega ker se z večjo goriščnico linearno povečuje vpliv vibracij. Poleg tega teleobjektive največkrat uporabljamo za fotografiranje stvari, ki povrhu lahko še giblejo kar pa seveda samo po sebi zahteva krajše čase ekspozicije. Je pa tako, da tehnično gledano za vsako fotografijo (kader) obstaja nek idealen pas vseh parametrov (DOF, ekspozicija, občutljivost,...), ki so seveda predvsem odvisni od svetlobnih pogojev in prioritet. Sam imam pri svojem delu največkrat težave z zadostno globinsko ostrino. Tako večinoma fotografiram v AutoISO načinu z omejitvijo najdaljšega časa ekspozicije (običajno 1/500s) in max. občutljivosti, ki jo fotografija po mojem še lahko prenese (šum pa to). Skratka zaradi DOF imam raje malo več šuma kot pa neoster detajl zaradi preveč odprte zaslonke. Pa vse te tehnične fotografije fotografiram direktno v jpg. Se pravi, da mi pri tem pravzaprav f2.8 bore malo pomaga (razen hitrosti AF, ki je višja) ker ima ob popolnoma odprti zaslonki enostavno premajhno globinsko ostrino. Zato trdim, da so f4 tele objektivi zame dovolj. Za kakšnega športnega ali ptičoljubega fotografa pa bo dodatna blenda zlata vredna. Čeprav se slednji vedno bolj selijo na manjše formate (MFT, 1",...) zaradi lažjega doseganja ekstremnih goriščnih razdalj.

eric_cartman ::

Pa za Nikon mount obstaja kak 70-200 f/4 (nikkor, sigma, tamron, tokina,...) Pa po možnosti 600€ max.


Dottor ravno to sem ti že jaz govoril.. Tamron 70-200 četudi F 2.8 je še vedno best buy v tem cenovnem razredu.

Če želiš boljši objektiv, to ne pomeni drug objektiv iste vrednosti ampak dražji objektiv oz. 1000+ €, kot je že zvezdica lepo izpostavil. To pa ti more bit točno jasno zakaj ga kupuješ in ali služiš s fotografijo zadosti, da se ti to splača.
««
33 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825152 (13417) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624400 (18452) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811852 (9304) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023719 (18570) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425549 (22391) bluefish

Več podobnih tem