» »

solaris

solaris

zigaurbajs ::

zanima me, če ma gdo solaris in kak je z njim zadovoln.

logout ::

Jaz imam Solaris in sem z njim zadovoljen. Samo kaj to pomeni tebi, pa ne vem.

L.p., Kloko

jype ::

Jaz sem tudi zadovoljen z njim.

zigaurbajs ::

no, ja mi ne pomen velik al se ga splačanaložit, kako namizje...

Loki ::

ce ne ves, za kaj ga bos rabil (torej "bi se ga rad naucil....."), raje nalozi linux.
I left my wallet in El Segundo

zigaurbajs ::

jst osebno mam že kakih 5 linuxov. zbiram
operacijske sisteme:D

reptilia ::

da si malo sposodim temo... v čemu je "finta" solarisa oz na kaj ciljajo z njim pri sun-u?
Forgive your enemies, but never forget their names.

Daedalus ::

Sam pet? Jaz jih dnevno vzdržujem več.

da si malo sposodim temo... v čemu je "finta" solarisa oz na kaj ciljajo z njim pri sun-u?


Cajt majo, pa mau kodirajo svoj OS. For the lulz.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

R-G ::

V primeru, da se resnično ne gre izogniti Sun Solaris operacijskem sistemu, priporočam projekt OpenSolaris, kateri je za razliko od izvirnika popolnoma prosta programska oprema. Leta 2007 je podjetje Sun Microsystems prosilo Iana Murdocka (ustanovitelja projekta Debian), da zanj usposobi in prilagodi GNOME uporabniški vmesnik ter programske opreme projekta GNU.

Edini racionalen smisel, ki ga vidim, da nekdo povprašuje po omenjenih operacijskih sistemih je stabilnost, redko tudi binarna kompatibilnost izvrsilnega zapisa programskih oprem. V primeru, da gre za stabilnost so na voljo primernejše odločitve. FreeBSD ali Linux jedra operacijskih sistemov nudijo ravno to. V kombinaciji z GNU operacijskim sistemom boste imeli popolno rešitev vsakega problema, ki pa je za razliko od Solaris operacijskega sistema prosta (svobodna) programska oprema.

Ales ::

Kot najbolj zanimive lastnosti Solarisa oz. OpenSolarisa bi izpostavil ZFS datotečni sistem, DTrace in zones.

Za linuxa vešče uporabnike je tukaj GNU/Debian z OpenSolaris kernelom - Nexenta.

R-G ::

Kombinacija operacijskega sistema Debian in OpenSolaris jedra ni uradno podprta izdaja s strani projekta Debian. Iz tega razloga je smiselno premisliti o takšni odločitvi dvakrat. GNU Hurd jedro operacijskega sistema še ni popolno, Linux je torej eno izmed redko dostopnih, relativno solidnih jeder, vključno s BSD.

Vprašanje je samo, ali se posamezniku izplača dodajati neuradno podprto jedro operacijskega sistema, samo zaradi datotečnega sistema (ZFS), kateri je na Linux jedru nekoliko nepriročen, glede na to, da so bile težave z licencami programskih oprem.

Datotečni sistemi kot so Ext ali JFS so popolnoma ustrezni in delujejo v kombinaciji operacijskega sistema GNU/Linux dobro.

Lep pozdrav!

Ales ::

Res je, Nexenta ni del projekta Debian, niti to ne poskuša biti...

Kompatibilnost GPL in CCDL licenc je problem. Upam, da se bo v prihodnosti to ustrezno razrešilo... Ian Murdoch (ustanovitelj Debiana, zdaj pri Sunu) je po tistih zagretih prepisovanjih na mailing listah objavil zanimiv prispevek, ampak za prihodnost OpenSolarisa in razvoj odprte kode se mi vseeno zdi, da bi Sun lahko ponovno razmislil o licenciranju OpenSolaris-a pod GPL v3. Karkoli si človek že misli o Linusu Torvaldsu in njegovem egu, njegov prispevek na to temo se mi zdi na mestu, odgovor Jonathana Schwartza pa bolj tako tako.

Hurd jedro... hm, žal njegov razvoj ni na točki, kjer bi si človek želel, da bi bil, kar pa samo po sebi nima nobene zveze z Nexento ali OpenSolarisom... OpenSolaris jedro je zelo zrelo, stabilno in napredno UNIX jedro, čisto drug svet kot npr. linux jedro... Ne bi se želel opredeliti, katero je boljše, ker gre za zelo široko tematiko, ampak v nekaterih pogledih je OpenSolaris jedro vsekakor stabilnejše in naprednejše, v drugih pa je linux jedro bolj prilagodljivo.

V idealnem svetu bi ZFS bil izdan pod GPL v3, dokler pa temu ni tako... Ext3 je zelo dober datotečni sistem. ZFS je odličen datotečni sistem... IMHO, seveda. Odvisno od namena uporabe. Same performanse so vsekakor primerljive, ima pa ZFS nekaj zelo naprednih lastnosti (storage pools, snapshots, clones, itd.), ki jih človek zelo pogreša ko se jih enkrat navadi...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oracle ubil OpenSolaris

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4716594 (14459) noraguta
»

Ogled celotne DVD zbirke iz naslonjača (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
667823 (6109) Spock83
»

Ali Ubuntu postaja resen igralec? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20018746 (12278) techfreak :)
»

Debian dodal podporo FreeBSD jedru

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
123415 (2708) Mavrik
»

Izšla Nexenta CP 1.0

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
63033 (2331) Jst

Več podobnih tem