» »

Kontrola preko USB

Kontrola preko USB

David1994 ::

Pozdravljeni!

Lastim si Asusa Eee in planiram, da bi mu v notranjost vgradil nekaj dodatne opreme (touchscreen, bluetooth,...). Ker je vsak dodaten kos hardwarea dodatna obramenitev za baterijo, bi rad naprave, ko niso v uporabi, izključil. Ker ohišja ne bi rad modificiral (vsaj na zunanji stani ne), bi želel v računalniku imeti vezje, ki bi mi vklapljalo in izklapljalo opremo, kontroliral bi ga pa programatsko.

Razmišljal sem, da bi vse skupaj rešil z mikrokontrolerjem kot je ATTiny45. Za preklapljati bi potreboval 4 naprave, kar bi se točno izšlo (8 pinov = VCC, GND, USB D+, D-, 4x izhod).
Glede preklapljanja, sem na internetu videl, da nekdo uporablja MOSFET tranzistor BS250. Bi bil ta tranzistor primeren za moje vezje?

Bi kdo vedel, kje najdem kakšne načrte za programiranje takšnega mikrokontrolerja? PICi in podobni čipi odpadejo, ker imam le programator za atmele;)

Pyr0Beast ::

Uporabiš P(Ali N)-channel mosfet primerne velikosti. Razlika je edino v tem, da enega potegneš na maso, da se vklopi, drugemu pa na vrata pripelješ napetost da ga vklopiš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

David1994 ::

Hvala za odgovor, PyrOBeast. Sem pregledal malo po internetu in ugotovil, da so ti mosfeti res taki, kot bi jih rabil:)

Sem našel na internetu tudi eno vezje za povezat ATTiny45 na USB in mu še tranzistorje dodal. Tranzistorji bi bili vtaknjeni na VCC linjo od naprav, ki jih želim preklapljat.

Vezje



Stran, na kateri sem našel original vezje

Zdaj bi potrebuval samo še pomoč pri programiranju :D Kdorkoli?

Edit: Še to sem našel. Edino manjše mora biti:P

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

Pyr0Beast ::

R3 je tam, da USB kontrolerju sporoči, s kakšno hitrostjo naj dela naprava.
D1 in D2 lahko zanemariš saj ima EEE kar že notranji izvor 3.3V napetosti, tako, da ga priklopiš kar tam. Tako nekako odpade potreba tudi po C1 in C4. Sicer ni ravno dobro, a če želiš privarčevati na tistih nekaj kvadratnih milimetrih bo zadeva lavfala še vedno BP.

Tile mosfeti so malce preveliki za svojo namembnost. Uporabi raje SMD verzijo, lahko kar dual-različico, kjer so 2 feta v ohišju. Npr FDY2000PZ. Cena za 4 je 1€
Če u-kontroler nima vgrajenih driverjev za fete, boš potreboval vrata potegniti na pozitivno napetost, za to zadostuje katerikoli upor v rangu od 1k do 1M (praktično kar imaš pri roki) Ohm povezan na Vcc. (če še nadalnje škrtariš, lahko uporabiš kar navadni grafitni svinčnik, s katerim povežeš zadevo (narišeš upor :P) na Vcc)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

David1994 ::

Torej, če sem prav razumel, potrebujem le upore, tranzistorje in Tiny-ja?

Pravkar sem premišljal, kaj, če bi celo vezje naredil smd. Problem bi bil le izdelava ploščice, ker nimam doma nobene opreme za jedkat ali kakoli v zvezi s tem...

Bi bil ti pripravljen mi zjedkat ploščico po načrtu in mu jo poslat, če ti plačam?:D

Pyr0Beast ::

Za jedkat tudi ne rabiš veliko opreme. Solna kislina (HCl), Vodikov peroksid (H2O2), očiščeno ter 'pobarvano' ploščico. V sili lahko vezice narediš kar z flumastrom :)
Drugače lahko uporabiš laserja (printer) in laminator za nanos ali pa po fotopostopku lak, ki ga osvetliš.
Kemikalije so okoli 5€ vse skupaj.

Aja, če že delš smd je dobra stran tega, da ne rabiš vrtati kaj veliko. Edinole za žice, za katere narediš luknje ali pa jih lotaš direktno na vezice.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

David1994 ::

Ok, thx.

Zdej pride na vrsto pa še velik problem...
Kako sprogramirat čip:P

Še neki... kako povežem jaz smd čip sploh na testno ploščo? Obstaja kak adapter, ker še eno dodatno lotanje lahko samo skuri čip?

David1994 ::

Sem se odločil, da raje grem kar lepo z navadnimi komponentami, ker bi bilo SMD vsaj za moje znanje lotanja prezahtevno. Sem v eaglu tudi razporedil kose.

 Vezje

Vezje



Ni mi pustilo povezat tranzistorjev z luknjicami, ampak itak nebo to problem:P

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Še neki... kako povežem jaz smd čip sploh na testno ploščo? Obstaja kak adapter, ker še eno dodatno lotanje lahko samo skuri čip?
Ne lotaš čip oz. ga ni teba. Narišeš še eno ploščico oz. adapter, čipek pa položiš in priviješ gor narahlo z enim šravfom :)


Sicer ga lahko flashas tudi na tej ploščici, samo priciniti moraš žice.

Pa tudi če ga lotaš .. hudo mu ne bo.

SMD je izjemno lahko ko se enkrat naučiš :>
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

David1994 ::

Ok, hvala Pyr0. Samo bom vseeno raje šel na klasično obliko PCBja... Nevem no... Nekako se ne počutim preveč zanesljiv za lotanje na tiste drobne nogice:P

No, vglavnem je ta problem zdaj rešen.

Pomoč s programom, anyone?:D

Pyr0Beast ::

Hehe :D

Tale pic ima driverje za fete že vgrajene, da dvigne vrata na 5V+ ? Drugače dodaj še par uporov iz 5V na vrata, da zadevo zapreš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

David1994 ::

Ni pic. Rekel sem, da picev nočem, ker nimam programatorja za njih.
Atmela sem planiral. Tiny45... bojim se, pa da nima driverjev, ne. A bi se dalo dobit mosfete, ki bi preklapljali na 3V3? Toliko imam namreč napajanje na PCIe portu;)

Pyr0Beast ::

Ah, my bad :)

P channel zadevi vrata spojiš na 0 in začne prevajati. Da zapreš preprosto vežeš en upor na source, preko katerega se vrata lepo nafilajo in fet neha prevajati. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

David1994 ::

eh... nisem čisto nič te razumel ta zadnji post:P Bi mi upal naredit shemo v paintu?

Pyr0Beast ::

Uff, mogoče :>
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

USB IR Sprejemnik za amaterje (IgorPlug-USB) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
12127555 (10799) eVro
»

Termometer na USB vodilu (načrt, vezja, izkušnje in slike) :P (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
23034069 (22245) SloMusty
»

programiranje procesorja (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
50534705 (24106) icek
»

Razlika med pic in dspic

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
332170 (1719) tonic
»

Dodajanje kondenzatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
596201 (5325) OwcA

Več podobnih tem