» »

Delničarji AMD-ja podprli razdelitev

Delničarji AMD-ja podprli razdelitev

The Standard - Delničarji AMD-ja so na skupščini podprli predlog razdelitve podjetja na dva dela. Prvi tak predlog pretekli teden ni uspel, ker na skupščini ni bilo kvoruma. V drugo je uspelo in s 94-odstotno podporo (tokrat je bilo prisotnega 50,26 odstotka kapitala) ima uprava sedaj vendarle zeleno luč za ustanovitev podjetja, ki se za zdaj imenuje The Foundry Company (TFC).

Vanj bo AMD prepisal proizvodni del podjetja, s čimer se želijo znebiti visokih stroškov proizvodnje in dolgov. V novoustanovljeni družbi bo AMD obdržal 34,2-odstotni delež (in ne 44,4-odstotnega, kot so napovedovali spočetka), preostanek pa bo v lasti podjetja Advanced Technology Investment Company, katerega lastnik je vlada emirata Abu Dabi. Poleg proizvodnih kapacitet v Dresdnu, Austinu, New Yorku in Silicijevi dolini bo podjetje prevzelo tudi 1,2 milijarde AMD-jevega dolga. AMD se bo odslej ukvarjal le še z načrtovanjem čipov.

51 komentarjev

«
1
2

FireSnake ::

Sem bil presenecen, ko sem prebral novico pred kratkim, ker sem mislil, da so ze zdavnaj "odpisali" zadevo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Icematxyz ::

Torej če prav razumem ta novica pove to, da je AMD tako v teoriji kot v praksi postal zgodovina?

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

To v malce prenesenem pomenu pomeni konec AMD/ATIja...

TeraSonic++ ::

8-O
...........................................................
Life is only a computer simulation
"veritas vos liberabit"

Mitja358 ::

Eh kaki konec AMD-ja. S tem se bo lahko AMD pobral na noge. Sicer ni fajn da nima vse pod svojimi rokami, ampak če ga bo to rešilo bo super. In če se bo AMD ukvarjal le z načrtovanjem to pomeni da lahko izdelajo zelo zmogljivejši čip.

Poldi112 ::

Daj razloži to svojo logiko, konec AMD/ATI-ja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Icematxyz ::

Eh kaki konec AMD-ja. S tem se bo lahko AMD pobral na noge. Sicer ni fajn da nima vse pod svojimi rokami, ampak če ga bo to rešilo bo super. In če se bo AMD ukvarjal le z načrtovanjem to pomeni da lahko izdelajo zelo zmogljivejši čip.


Ah daj nehaj no. Lastne proizvodnje več potem takem nimajo? Drugi del nekoč uspešnega podjetja pa ima v lasti "vlada emirata Abu Dabi."?

AMD pa bo le še načrtoval čipe. To je tako, kot da bi Mirko Tuš po novem delal v kiosku in prodajal časopis. Dobro so zavozli nekoč po moji oceni dobro podjetje.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

No, saj sem napisal "v prenesenem pomenu". Đizs ste občutljivi.

Sicer se pa komentar nanaša na to, da iz meseca v mesec AMD nekaj izgubi. In firma, ki tako hitro izgublja obrate in oddelke pod sabo ima očitno resne probleme. AMD je včasih izdeloval svoje čipe, ki jih je tudi sam dizajniral, sedaj pa se bodo ukvarjali samo še z načrtovanjem, mogoče pride čez 3 mesece novica, da bodo opustili načrtovalni del za velike procesorje in se fokusirali na manjše stvari - ali obratno... skratka, AMD danes je samo bleda senca AMD ja iz pred nekaj let. In zame osebno je ta novica ""propad"" AMDja - v dveh narekovajih na vsaki strani...

Mitja358 ::

Mene pa zanima če se bodo potem še vedno izdelki imenovali AMD ali kako drugače?

Icematxyz ::

Edit: Napačno sem si razlagal novico o tem kateri del podjetja dobi novega lastnika.

Hm proizvodnji del bo nosil kratico TFC navaja novica. Preostali delež kjer ima AMD le 34.2% delež kot navaja novicapa bo imel večinskega lastnika Advanced Technology Investment Company.

Torej izdelki bodo se imenovali tako kot so določili v pogodbi. Oziroma kako bo določil večinski lastnik.

Morda pa bo novo ime "Advanced Technology Investment Company" ATIc. ;) Vsekakor je AMD kot smo ga nekoč poznali postal s to potezo "majnšinski delničar" oz lastnik ki to ni.

To vse se da izluščiti iz novice. Blagovna znamka se ponavadi obdrži. To je vse stvar dogovora in interesa novih lastnikov.

Glede na to pa da je večinski lastnik sedaj postala neka "vlada" če prav razumem. Pa ker živimo v Sloveniji s prve roke vemo kako te stvari potekajo v praksi in kam to vodi. ;)

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

Torej če prav razumem ta novica pove to, da je AMD tako v teoriji kot v praksi postal zgodovina?



To v malce prenesenem pomenu pomeni konec AMD/ATIja...


No, takim blont izjavam (sploh tale o teoriji in praksi) in natolcevanjem se lahko le nasmehnemo.

Konec bi bil, ce ne bi prislo do te poteze.

Pa ne pozabimo, da je AMD po novem smorajda A(rab)MD.

Samo dve besede; oil money.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Icematxyz ::

Torej če prav razumem ta novica pove to, da je AMD tako v teoriji kot v praksi postal zgodovina?



To v malce prenesenem pomenu pomeni konec AMD/ATIja...


No, takim blont izjavam (sploh tale o teoriji in praksi) in natolcevanjem se lahko le nasmehnemo.

Konec bi bil, ce ne bi prislo do te poteze.

Pa ne pozabimo, da je AMD po novem smorajda A(rab)MD.

Samo dve besede; oil money.



Pa ne pozabimo, da je AMD po novem smorajda A(rab)MD.


Me zaniam katera izjava je bol blont če jo analiziramo. Moja kot jo citiraš na vrhu svojega posta ali tvoja kot jo jaz citiram? Sam sem tudi utemeljil v naslednjem postu zakaj je AMD kot ga poznamo postal zgodovina. Saj AMD kot ga poznamo ni več večinski lastnik nekoč uspešnega podjetja AMD. Torej? A je treba še kaj drugega reči?

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

ARM in MIPS tudi "samo" dizajnirata čipe in lej lej, sta skoraj najbolj razširjeni platformi. (telefoni, ruterji, bogsigavedišekaj)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

ARM in MIPS tudi "samo" dizajnirata čipe in lej lej, sta skoraj najbolj razširjeni platformi. (telefoni, ruterji, bogsigavedišekaj)


In kje lahko kupim njun desktop procesor? nenazadnje me to v tej novici najbolj zanima? Oziroma kdo je sedaj še sploh neposredna in resna konkurenca Intlu?

kixs ::

Kako eni resno pretiravate! Malo prestrukturirali podjetje in cela panika. Ti bos se vedno kupoval, ce bos seveda hotel, AMD procesorje in graficne se naprej.

__luka__ ::

@Icematxyz: dej razloži prosim kako za vraga se lahko potem grafične kartice imenujejo nvidia????
nvidia namreč nima svojih proizvodnih procesov za čipe in ne proizvaja dejanskih tiskanin, pa na škatli še vedno z velikimi črkami piše nvidia geforce!!!
the truth is out there

nekikr ::

Kakorkoli obrneš, AMD je od sedaj naprej samo še manjšinski lastnik svoje firme. Ostalo jim ni praktično nič, kar so imeli pred leti in tudi prihodnost je črnogleda.

Je pa res da so imeli na voljo samo dve možnosti, postati manjšinski lastnik, ali pa propasti. Dolgovi so bili enostavno preveliki...

Icematxyz ::

Kako eni resno pretiravate!


Mislim da je po nekaj letnem propadanju in umiranju tega podjetja na obroke vse drugo kot reči da so zajebali big time sprenevedanje.

Sedaj pa če zato ker novi arabski lastnik (vlada neke države) to vse kupil sedaj pa bo avtomatsko začelo iti vse na bolje a ne da? Škoda ni kupil podjetja kaki Hugo Chavez ali pa Castro. Potem bi šele prišlo do razcveta.

Ne sprejemam očitka da "resno pretiravam" če sta nekoč največja tekmeca ki sta znala odgovarjati na "vržene rokavice" danes ne obstajata več? Imamo Intel ki vlaga miljarde dolarjev v razvoj, bohoti se z izdelki katerih AMD že dolgo več ne dohaja AMD pa je postal le en velik zakreditiran pravni subjekt z ogromno dolgovi kateri je sedaj izgubil lastno proizvodnjo in dobil novega lastnika. Vlado neke države?

To je tako kot da bi vrjeli Bavčarju da bo sam v roku leta dni izplaval iz dreka v katerega je potegnil nekoč uspešno podjetje in ga uničil. Kje je tu pretiravanje? to so dejstva. Ostalo pa je zatiskanje oči in iskanje nekih resnic ki to niso.

Najbolj pa AMD zamerim to ker vrjamem, da je to stanje sedaj posledica pohlepa. Torej "sindrom Bavčar". Uspešo podjetje izmolzit v najkrajšem možnem času na koncu pa to pripisati "recesiji" oziroma zgrešenim poslovnim potezam. To naredi v takšnih primerih v 99% pohlep in nič drugega!

Zgodovina sprememb…

destroyer2k ::

Icematxyz

In povej kaj točno je amd izgubil? Čipe še bo sam naprej dizajniro, sedaj ima majnši deleš tfc, ampak še vedno amd-jev glas šteje kot 50% in sedaj kaj je amd izgubil. Razen tega da dejansko ni edini, ki bo dajal milrjade dolarjev za tiskanje silicijev v majnšem proizvodnjem procesu.

Sumo ::

Hm proizvodnji del bo nosil kratico TFC navaja novica. Preostali delež kjer ima AMD le 34.2% delež kot navaja novicapa bo imel večinskega lastnika Advanced Technology Investment Company.


Kolikor jaz razumem novico, bo AMD v proizvodnem delu imel le 34.2% delež, preostali del podjetja (kjer razvijajo procesorje) pa bo ostal 100% AMD.

Matako ::

ARM in MIPS tudi "samo" dizajnirata čipe in lej lej, sta skoraj najbolj razširjeni platformi. (telefoni, ruterji, bogsigavedišekaj)


In kje lahko kupim njun desktop procesor? nenazadnje me to v tej novici najbolj zanima? Oziroma kdo je sedaj še sploh neposredna in resna konkurenca Intlu?


Desktop procesorji so dokaj nedonosno tržišče. Edina vrednost je v prestrižu, ki pa danes izgublja na pomenu (tipičen kupec desktop mikroprocesorjev je vedno bolj in bolj "neinformiran" oz. nezainteresiran o mikroprocesorju v njegovi napravi). Mainstream dela svoje.

Do tega spoznanja je pred leti prišla Motorola Semi., alias Freescale Itak, če pogledaš naokrog po stanovanju in garaži, ima povprečno gospodinstvo kar nekaj embedded mikroprocesorjev (ponavadi v zabavni elektroniki, telefonih, avtomobilih in mrežni opremi), medtem je desktop procesorjev bolj malo. Se pravi če kot proizvajalec zamenjaš tržni segment, lahko računaš na _nekajkrat_ večji trg!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Icematxyz ::

Hm proizvodnji del bo nosil kratico TFC navaja novica. Preostali delež kjer ima AMD le 34.2% delež kot navaja novicapa bo imel večinskega lastnika Advanced Technology Investment Company.


Kolikor jaz razumem novico, bo AMD v proizvodnem delu imel le 34.2% delež, preostali del podjetja (kjer razvijajo procesorje) pa bo ostal 100% AMD.


No to pa je potem drugače. Če bo AMD izgubil le večinski delež v proizvodnji. Torej podjetju TFC.

Sem si potem narobe razlagal zadevo glede tega. Ampak očitke ki jih imam do tega podjetja pa še vedno pri njih vztrajam.

Mitja358 ::

Hm proizvodnji del bo nosil kratico TFC navaja novica. Preostali delež kjer ima AMD le 34.2% delež kot navaja novicapa bo imel večinskega lastnika Advanced Technology Investment Company.


Kolikor jaz razumem novico, bo AMD v proizvodnem delu imel le 34.2% delež, preostali del podjetja (kjer razvijajo procesorje) pa bo ostal 100% AMD.

Tako je

Icematxyz ::

ARM in MIPS tudi "samo" dizajnirata čipe in lej lej, sta skoraj najbolj razširjeni platformi. (telefoni, ruterji, bogsigavedišekaj)


In kje lahko kupim njun desktop procesor? nenazadnje me to v tej novici najbolj zanima? Oziroma kdo je sedaj še sploh neposredna in resna konkurenca Intlu?


Desktop procesorji so dokaj nedonosno tržišče.

Do tega spoznanja je pred leti prišla Motorola Semi., alias Freescale Itak, če pogledaš naokrog po stanovanju in garaži, ima povprečno gospodinstvo kar nekaj embedded mikroprocesorjev (ponavadi v zabavni elektroniki, telefonih, avtomobilih in mrežni opremi), medtem je desktop procesorjev bolj malo. Se pravi če kot proizvajalec zamenjaš tržni segment, lahko računaš na _nekajkrat_ večji trg!


Že res. Ampak:

Mene vseeno ko slišim ime AMD zanimajo le dekstop procesorji (in seveda grafične kartice). In sicer z vidika kaj imam na izbiro. Do sedaj sem imel Intel ali AMD. Zadnje čase sicer ne več AMD ampak praktično kaj drugega kot Intel ni bilo smiselno nakupovati.

In pa:

stanovanju in garaži, ima povprečno gospodinstvo kar nekaj embedded mikroprocesorjev


To je tudi res ampak kar nekaj takšnih procesorčkov se mora nabrati da potem nanese to cenovno za en desktop CPU? Ki se zamenja vsaj na 5 let 1 krat in pa ponavadi so že kar 2 ali 3 računalniki pri hiši. pa v službi spet službeni. Pa še kak notebook. Pa še netbook al kaj je že to malo sranje... Pomoje so bolj problemi z licencami kot nedonosnost branže. Proizvodnja sama pa seveda že z novice razvidno da je zahtevna in draga.

Zgodovina sprememb…

Senitel ::

Kaj je dobil novega lastnika? AMD je v isti javni lasti kot prej! Naredili so spinoff produkcije v novo podjetje (TFC) in 65,8% TFC-ja prodali ATIC-u...

P.S.: To late... >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

Icematxyz ::

Da res je. Kot sem prvič razumel novco sem mislil da so se podjetja TFC v celoti rešili preostanek pa razdelili - dokapitalizirali z novim lastnikom.

Matako ::


Mene vseeno ko slišim iem AMD zanimajo le dekstop proceosrji


Mene tudi!!! Samo midva žal ne sediva v upravnem odboru AMD Inc. :(

To je tudi res ampak kar nekaj takšnih procesorčkov se mora nabrati da potem nanese to cenovno za en desktop CPU? Pomoje so bolj problemi z licencami kot nedonosnost branže. Proizvodnja sama pa seveda že z novice razvidno da je zahtevna in draga.


Po mojem niti ne ne vem koliko veliko teh manjših procesorjev! Vse je odvisno od marže. Desktop procesorji so _dejansko_ zelo dragi za razvoj in proizvodnjo. Vprašanje, koliko proizvajalcu ostane in kaj se bolj izplača!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Icematxyz ::

Poraja pa se mi tudi še eno vprašanje. A bo proizvodnja za AMD sedaj cenejša ali dražja?

korelem ::

Koliko sem jaz razumel zadevo, je AMD izgubil večino samo za proizvodni del (samo 34% delež), medtem, ko pa razvojni del ostaja v njihovi lasti pod imenom AMD. Pa tudi v proizvodnem delu bo imel AMD kar veliko pravic: "AMD and ATIC will each own 50% of the voting shares, entitling each to elect four directors of The Foundry Company. AMD will own 34.2%, with the remaining 65.8% owned by ATIC, which may see its ownership increase over time based on future capital infusions of up to $6 billion."

Posledično bo AMD postal isto kot Nvidia, torej razvijalec čipov, kar pa je konec koncev zelo dobra poteza, saj se lahko tako 100% posvetijo le temu.

@Icematxyz, pomoje bo cenejša, saj jim odpadejo stroški vzdrževanja tovarn, kakor tudi imajo kar velik delež v tem, tako, da mislim, da ne bodo sami sebe zaj#"%li :D

opeter ::

Glede na to pa da je večinski lastnik sedaj postala neka "vlada" če prav razumem. Pa ker živimo v Sloveniji s prve roke vemo kako te stvari potekajo v praksi in kam to vodi. ;)


Ja, v Sloveniji res (glej Mura itn.). Ampak ne v arabskih emiratih.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Prospekt ::

Kakšne debilne komentarje dajete nekateri. Z AMDjem še ne bo kmalu konec (kaj pa je problem enmu šejku šenkat eno milijardo dolarjev) :P.
Pač so preuredili podjetje, da ne bo več toliko izgub s proizvodnjo. Razvijalce imajo pa čisto konkurenčne intelu, sicer so jih s core2duo polomili noge ampak se tako ali tako vse vrti v ciklih, kar poglejte ATI&NVIDIA vojno:
geforce2, radeon 8500, geforceTI4neki, radeon9500/9600, geforce 6600gt 8800gt, radeon 4850/4870,...

FireSnake ::

Sam sem tudi utemeljil v naslednjem postu zakaj je AMD kot ga poznamo postal zgodovina. Saj AMD kot ga poznamo ni več večinski lastnik nekoč uspešnega podjetja AMD. Torej? A je treba še kaj drugega reči?


No, na koncu se je izkazalo, da si komentiral nekaj, kar sploh nisi razumel.

Jaz razdora nisem posebej omenjal, ker se mi je zdelo samoumevno, da nekdo, ki to komentira to tudi ve.

AMD ima v planu se veliko stvari, ki bodo vse prej kot za odmet. Noben od nas pa si ne zeli, da bi firma propadla ... tudi privrzenci Intela ne.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Icematxyz ::

Da sem pa tudi napisal da pri očitkih načeloma vstrajam še naprej. Torej?

kixs ::

Pa tudi v javni lasti ni. Lastniki so delnicarji.

lp

smusan ::

Ja sem pa prebral (mislim da v računalniških novicah), da bo AMD dizajniral procesorje, ta drugi del, ki je pa lastnik Abu Dabi pa bo proizvajal procesorje (ki jih bo AMD dizajniral) in dobavljal boljšo tehnologijo (proizvodnja na 32 mikronsko thenologijo, kasneje pa še manj itd...).

To se mi zdi vredi, ker če po iskušnjah sklepamo bodo arabci zelo vlagali v boljšo tehnologijo proizvodnje procesorjev, saj pri vsem hočejo biti najboljši, cena jim ni pomembna. Primer: hotel Burž al Arab, največje notranje smučišče na skoraj sredi puščave, umetni otoki itd... to je le del investicij, ki jim prinaša manj koristi kot je stalo. In to bo AMD prisililo dizajnirati boljše procesorje, saj bodo arabci rekli:"mi smo vložili par milijard v proizvodno za izdelavo najbolj dovršenih procesorjev na svetu, vi pa meni dizajnirate to "sraneje" :)

To je moje mišljenje, ki pa mogoče nebo daleč od resnice, upam :D

LP

Icematxyz ::

S tem da v bistvu če je nek drug večinski lastnik proizvodnega procesa vrjetno AMD nima več kaj dosti besede pri tem kaj in po kaki ceni se bo tam proizvajalo? Morda bodo pa arabci na koncu vse skupaj prodali Intel-u. To je pač posel...

Bistvu tega kar hočem povedati je da sem nad AMD jem razočaran zadnje čase in ta poteza meni osebno ne pomeni avtomatsko da sedaj bo pa AMD splaval na površje. Bomo videli. Še vedno menim, da tudi če sedaj začnejo prikazovati dobiček da res jih to reši bankrota ampak napram največjemu tekmecu so še vedno v isti poziciji.

Zgodovina sprememb…

FireSnake ::

smusan: bi se kar strinjal, le okoli tistega sranja ne :D Jaz bi rekel, da imajo kar dobre produkte. Upam, da se cim prej spravijo na 32nm.

Icematxyz: prodali intelu? Se ti zdi, da so kupili zato, da bi prodajali intelu? Meni se zdi, da bi se raje ustrelili v nogo, kot pa storili kaj takega.
Intel gradi svoje tovarne in ne verjamem, da je zadeva taka, da bi kar cez noc, brez vlaganja, lahko tovarna zacela proizvajati Intel proce. Ce je pa treba vlagat, sem pa preprican, da raje zgradijo svojo tovarno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

opeter ::

Arabci bodo prej kupili cel Intel, kot pa, da bi prodali svoj del AMD-ja Intelu... :D
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Icematxyz ::

Arabci bodo prej kupili cel Intel, kot pa, da bi prodali svoj del AMD-ja Intelu... :D


Kaj pa če se jim ne bo finančno izšlo in bo dolg še naprej naraščal? Misliš da ne bi štancali Intel procesorjev če bi njim to prineslo dobičke?

Zgodovina sprememb…

destroyer2k ::

A je kdo dejansko mal to stvar raziskav? AMD ima majnši procent tovarne , AMPAK v glasovanju ima amd 50%, čeprav je majnši deležnik od drugega.

Zgodovina sprememb…

Mitja358 ::

A je kdo dejansko mal to stvar raziskav? AMD ima majnši procent tovarne sejda, AMPAK v glasovanju ima amd 50%, čeprav je majnši deležnik od drugega.

Točno.

Mitja358 ::

Arabci bodo prej kupili cel Intel, kot pa, da bi prodali svoj del AMD-ja Intelu... :D


Kaj pa če se jim ne bo finančno izšlo in bo dolg še naprej naraščal? Misliš da ne bi štancali Intel procesorjev če bi njim to prineslo dobičke?

za to pa je protimonopolni zakon.

MrStein ::

korelem:
Koliko sem jaz razumel zadevo, je AMD izgubil večino

Nič ni izgubil.

Firma AMD se je razdelila na dve "polovici". Nihče nič ni izgubil.
Nato pa so lastniki AMD del AMD prodali drugim. Spet nihče nič ni izgubil.
In tretjič, veliko firm ima ločen del za design in proizvodnjo. In zato nič ne "izgubljajo".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Icematxyz ::

A je kdo dejansko mal to stvar raziskav? AMD ima majnši procent tovarne sejda, AMPAK v glasovanju ima amd 50%, čeprav je majnši deležnik od drugega.


Both AMD and ATIC will be equally represented on the board of directors.


Če misliš v glasovanju kaj se tiče uprave in števila direktorjev in poslovanja podjetja potem res. Če pa misliš glede glasovalnih pravic lastnikov potem pa mislim da ne.

za to pa je protimonopolni zakon.


Dvomim da to sodi sem.

Firma AMD se je razdelila na dve "polovici". Nihče nič ni izgubil.


Sem pa razmišljal sedaj ravno in se s tem ne strinjam. AMD kot podjetje se je razdelilo na 2 dela in lastniška struktura v enem od podjetij se je zmajnšala za nekje 60%. Torej kako AMD kot tak ne izgublja?

LordPero ::

OMG kolk folk ne ve kaj komentira :D:D (no, usaj par pametnih se vas je javilo).

Drugače pa, levji delež stroškov je razvoj samega čipa in pa vlaganja v razvoj tovaren (vedno novi procesi, novi materiali oz. obdelava oz. izdelava njih), to dvoje stane ogromno in podjetje, ki pač povečuje izgubo se mora odločit katerih stroškov se rešit (predpostavljam, da je nižanje stroškov ena ključnih strategij za AMD trenutno). In kam bolj enostavno kot da za izdelavo skrbi/financira nekdo drug (seveda za ceno pričakovanega profita tega podjetja, zato taka lastniška struktura). Navsezadnje, precej podobna situacija je pomagala (pomagala govorim) tudi nVidii preko 3Dfxa.

In tudi, ja, trg CPUjev je zelo zasičen, zelo preveč konkurenčen in zelo nizkoprofiten -skratka neprivlačen trg za bilokoga (razen seveda obstoječih playerjev). Če bi bilo drugače, bi se pojavljala vedno nova imena.
Nasprotno je s trgi, ki še rastejo, kjer še ni očitnega vodstva (niti 100% fiksne platforme ne), kjer lahko vidimo obrate v vse smeri, ...

Arabci drugače dejansko dajo kar nekaj na samo ime in ponos posamezne znamke, pa tudi njim ne bi bilo nevem kako profitno prodat proizvodno Intelu (nasploh je to neumnost), ker ta ima svoje, zelo konkurenčne & ne bo novih kupoval drago (da sploh ne omenjam problemov/nemogočnosti z obstoječimi pogodbami in vodstvom).
Sicer pa so se AMDju s tem širše odprla vrata za večjo usmeritev druge segmente (lažje začnejo štancat nove čipe tudi za kak drug trg poleg desktopov).

@Icematxyz: (dolgotrajajočiLOL na vse tvoje komentarje tuki, ne poznaš ne IT trga, ne kako je ta voden, ne ekonomije oz. ne se te učit iz Smeha/Sveta na Kanalu A; 'sindrom Baučar' -really? In kakšen pohlep AMDja misliš?) No, te nisem hotel preveč komentirati, samo to, da glej na zadeve malce širše -nad Intelom smo tudi lahko bili razočarani ((začetek) P4?). Tudi Intel je rabil za izhod iz svojega položaja precej časa in precej sredstev (sicer je relativno precej dobival iz laptopov in serverjev). Sem hotel samo rečt, da je cikel pri takih podjetij (in področju) dalši, da ne moreš gledati samo zadnje par let (pa še to iz end consumer point of view) in videti vsega. Vsekakor ne vemo, kaj bo v prihodnosti, samo tud Intel noče, da AMD crkne.

EDIT: typ
LordPero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordPero ()

smusan ::

smusan: bi se kar strinjal, le okoli tistega sranja ne :D Jaz bi rekel, da imajo kar dobre produkte.


nikakor nisem mislil, da delajo "sranje", sam sem drugače ful velik privrženec AMD-ja, Ahlon XP+, Athlom 64 in 64 x2 so bili najboljši procesorji svojega časa. Mislil sem bolj kot da bo novi lastnik imel zelo velika pričakovanja glede procesorjev (saj bo verjetjo tudi zelo veliko vložil) in če bo AMD zdizajniral slab procesor (Phenom - vsi vemo, kaj se je vse pisalo na internetu preden je prišel ven) ga pač nebo izdeloval in bo AMD-ja poslal nazaj za risalne stole da ga poboljšajo...

Looooooka ::

Errr
-Majhno podjetje, ki nima niti priblizno tok tovarn in kapitala kot Intel se je leta in leta reklamiralo kot da so po velikosti enakovredni.
-Intel je mel ekskluzivne pogodbe in je denar vlekel tud iz druguih stvari kot so procesorji
-AMD je namesto, da bi eno serijo procesorjev prodal trgu, ki bi ga celo kupil prevec razvijal nove verzije...starih potem itak noben ni kupu ker so cakal na novo robo....da ne omenmo tega da so denar vlagal v pluvanje konkurence in s tem zgubil kupce, ki bi jih drgac celo dobil.
-To si lahko samo kksn Intel privosci kar se je vidl vsako leto pri AMDjevih prihodkih, ki niso rastl tko kot bi mogl.
-Nakup zavozenega ATIja po tem, ko so ze neki let uspesno unicval AMD z zgoraj omenjeno taktiko je bla pa sploh briljantna ideja.
-Kar se tice IT trga pa ne rabs bit genij, da ves da ponavad nove procesorje kupijo 1x na leto...heh ponavad 1x na 2-4 leta.
In ta okna je AMD prevelikrat falil s praznimi obljubami oz s tem dejstvom, da niso mel proizvodnih kapacitet pa so zamujal in so kupci med tem kupili Intel.
Tle je pac nekdo leta in leta konstantno zajebu eno stvar za drugo.Vsakic ko ste bli AMDjevci na forumu veseli, da boste dobil POCEN procesorje ker so znizani je bla to ponavad posledica amdjevga fsck-upa.Cene se niza sam ce jih drgac ne mors prodat...

Upam da ti kreteni k so mel vodenje podjetja cez ne bojo dobil slovenskih odpravnin pa bonusov za uspesno vodenje podjetja...

FireSnake ::

Looooooka: motis se .... oziroma tvoji upi se ne bodo uresnicili; Hektor kasira bajne vsote! Ze za samo razbitje si je izplacal znesek, da te scat pelje.

Pa se chairman od naftnih mogotcev bo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

LordPero ::

-če bi delali drugače z reklamami, bi že prej krepnili (govorimo o CPU trgu, 95% ljudi ne razume kater proc je za njih hitrejši)
-Intel in AMD oba vedno dasta eno serijo na trg in potem razvijata novo (pač: razvoj/napredek)
-oddelek ATI je praktično edini (morda je še (kakš)en, se ne spomnim točno) v AMDju, ki je zadnja leta posloval pozitivno
-novih CPUjev ne vsi kupijo na isti dan v (itaq ohlapnem) ciklu, razen +/- mesec okrog Božiča, ni nekih očitnih 'oken' za izdajo CPUjev

Sicer pa, glavni/enostavni razlog za AMDjev desktop položaj je, da niso imeli (oz. nimajo) splošno (torej za splošno znanje povprečnega ljudeka oz. grupe njih) boljšega CPUja od Intela (kot omenjeno: zanimivo bi bilo pogledat, koliko dobička je Intel imel s prvimi leti P4 vs. Athloni (in A XP) -torej samo desktop trg gledano). Intel je pač trenutno ql; 775 ker so poceni in dobro OCjabilni, 1366 ker so trenutno najbolj napredni (in oboji pogovorno dobro sprejeti).
Glede reklam, AMD ima veliko dogodkov, ki so precej dobri, kar se tiče reklamnega pointa (npr. Phenom@6,5GHz) in dobro vložen denar.
LordPero
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zuckerberg doživel (in preživel) puč svojih solastnikov podjetju

Oddelek: Novice / Ostale najave
114799 (3196) Nikec3
»

Prigode z Dellovim odkupom: stomilijonska škoda zaradi računalniške napake

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
104935 (3381) Zvezdica27
»

Leto dni pozneje v Applu: rekordni dobički in tretjinski padec tečaja

Oddelek: Novice / Rezultati
278700 (6653) antonija
»

Googlova ustanovitelja prodajata del podjetja

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
133920 (2533) butl4d
»

Delničarji AMD-ja podprli razdelitev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
518272 (6410) RejZoR

Več podobnih tem