» »

Najboljša oblika vladanja

Najboljša oblika vladanja

burekar ::

Kakšne so vaše ideje glede najboljše oblike vladanja? Absolutizem ima svoje napake, isto komunizem, isto demokracija. Ni se treba omejevat s sistemi v zgodovini, vsaka dobra ideja je dobrodošla. Pa samo resni odgovori prosim.
"The last 29 days of the month are the hardest."
- Nikola Tesla

MadMax ::

Diktatura, ker podlozniki itak nikoli nis(m)o zadovoljni.
In ker so vsi ostali rezimi bolj ali manj nek kompromis, vladar trpi, ker ni vse po njegovo, podloznikom pa (beri zgoraj) itak nikoli ni prav.

V diktaturi je tako vsaj enemu zadovoljeno, v vseh ostalih rezimih ni nobenemu.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

DavidJ ::

nekaj med demokracijo in absolutizmom. popolna demokracija vodi v anarhijo, zato more biti vodena.

pa nietzschev iracionalizem, vsaj tisti del o vodenju drzave, mi je vsec.. ceprav je vedno vodil v pogubo 8-O
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

burekar ::

Ok, kaj pa tale ideja:
Vladarje se voli. Vsako okrožje z določenim številom prebivalcev voli najbolj modre in poštene ljudi. Za kogar se izve, da je ljudi npr. podkupoval ali jim kaj obljubljal, če ga volijo, je izključen. No, potem dobimo neko število izbrancev. Te ljudi damo za določen čas, npr. en teden v neko okolje, kjer se spoznavajo med sabo in imajo razne intelektualne debate. Po enem tednu volijo ti ljudje med sabo spet najbolj modre in najbolj poštene, sočutne, dobre ljudi. Potem spet ponovimo postopek in na koncu se izvoli sedem ljudi.
Ti ljudje so potem vladarji, ki jih je izbralo ljudstvo. In tudi teh sedem ljudi izbere med sabo najmodrejšega. Pri glasovanju šteje njegov glas za dva. Torej, ko pride do političnih vprašanj, ti ljudje odločajo. Če je izid glasovanj izenačen, torej 4 proti 4, potem debatirajo dan in noč dokler se ne odločijo.
Če pride od katerega od teh sedmih misel o diktaturi, ga preostali takoj izločijo, in se voli nov. Naslednike določajo ti sedmi, če se ljudstvo ne strinja, potem naslednika voli le to.
Po mojem mnenju je to zelo dober recept za harmonijo med ljudmi.
Ideja ni nova, kakšna se vam zdi?

Gandalfar ::

popolna oblast posameznika oz. majhne pescice ljudje. Pri tem ta aristokracija poskrbi, da so podloznikom oprani mozgani in da se ne zavedajo kaj se v resnici z njimi dogaja. Vazno, da so prepricani, da zivijo v najboljsem od vseh moznih svetov in da se morajo za svojo 'blaginjo' zahvaliti svojim voditeljem.

V taksni druzbeni ureditvi bi z veseljem zivel. Tako kot owca kakor tudi kot voditelj.

The spirit of Big Brother lives on ...

Switch ::

Kaj pa marksizem? Saj veste: vsi en razred, vsi enaki in enakopravni, država brez zavidanja, kjer je vsakemu omogočena blaginja. Ideja je sicer povsem utopična, ampak v bivši državi pa je okoli 30 let kar lepo delovalo (če odštejemo Goli otok itd.:\ ).
Pravzaprav bi bil dober skoraj vsak sistem, če bi ga vodili sposobni vladarji. Predvsem, pa bi morali člani nekega sistema v oblasti videti neko perspektivo in motivacijo, da se je za državo vredno potruditi (vsaj toliko, da greš na volitve, če že ne drugega:D )

TESKAn ::

Yaz: ta ideja ne bo nikoli delovala, ker je zasnovana na tem, da bi vzel le toliko, kolikor potrebuješ - ljudje smop pa pohlepna bitja in si nagrabimo, kolikor moremo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Elemen_T ::

Jest sem absolutno za komunizem.
V pravem pomenu besede.

Tudi neke vrste anarhija nebi bila slaba.
Z njo bi se zihr človeštvo razvijalo po luči vsakega posameznika. Mogoče bi nas to v končni fazi pripeljalo do fiksnega miru, ker navsezadnje ljudje načeloma razmišljamo zelo podobno.
Le priti moramo do nekaterih ugotovitev, katerih pa v urejenem vladanju ne moremo dojeti, ker smo totalno zmanipulirani.

Jst ::

Anarhija!!!>:D
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

Parlamentarna demokracija je edino znosna dosedaj.

Komunizmi, fasizmi, anarhizmi in verski fundamentalizmi - so pa strup.

To je pa tako jasno, da res ne vem, zakaj snajte nekateri o diktaturah, ki so uspesno proizvajale le pomanjkanje.

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DavidJ ::

bo ze drzalo, samo ljudje so pa najmanj zadovoljni. kar vidijo je, nekaj ljudi, ki se prerekajo in ljudi boli glava. finta je v tem, da imajo ljudje v nekaj verjet, pa cetudi je utopicno, glavno da oni tega ne vedo. verjeti, da zivis v najboljsem moznem sistem, ceprav je to prepricanje utopicno - a ti tega ne ves; pomeni biti zadovoljen. to je, po mojem, namen vladavine.

glej kaj je milosevic naredu s srbi - vsi so jim bili sovrazniki, cel svet, le srbija je bila dobra. ljudje so mu verjeli, pa cetudi je bilo dejansko stanje popolnoma drugacno.

se pa strinjam, da v druzbi, ki hoce napredovat, taksen absolutizem, konumizem, fasizem in vsi ne demokraticni sistemi, nimajo kaj iskati.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

sketch ::

Burekar: Never gonna happen. Takoj ko pride med tistih sedem eden, katerega ni strah izsiljevat, bo prišel zelo hitro na vrh.. pa itak, to je oligarhija - po 10 letih voljenj bi imel vedno istih sedem na vrhu, ki bi se med seboj menjavali.

Gandalfar: To bi sicer bilo lepo, a kaj ko smo ljudje vse preveč dojemljivi za stvari okoli sebe. Ruse so tudi prepričevali, da živijo v najboljšem možnem svetu - pa so še vedno bežali v Ameriko.

Elemen_T: Ti pa si šaljivec. Jaz sem tudi misli, da je komunizem dobra stvar... dokler nisem doumel, da je povprečni človek grozno tup. Nato pa sem se spomnil, da jih je vsaj polovica še bolj neumnih...
Poglej primer kakšne Francoske revoucije, ko ni bilo vodstva... ljdje zelo htro podležejo(mo) črednemu nagonu. Rabimo nekega vodjo...

Thomas ima prav, demokracija je ednio znosna do sedaj. Saj nam daje, če ne drugega, vsaj občutek da sodelujemo pri vladanju kot volivci - v bistvu je to res samo tik pred volitvami, ko se nam vladajoči hočejo prilizniti. Ali pa še takrat ne.


Jaz sem si kot politični sistem zamislil eno variacijo na tistega, katerega ima Robert Heinlein.
Skrtaka, imamo eno skupino ljudi.
Iz njih se izbira državljanje.
Državljanstvo je prostovoljno in pogojeno s služenjem vojaškega roka ter šolanjem, katerega plača država.
Držaljani imajo vololno pravico ter nekoliko nižje davke - nimajo pa nobenih opanih koristi. Razen pravice do sodelovanja v političnem sistemu.
Vsakdo, ki hoče aktivno sodelovati v politiki, recimo temu, eni izmed strank, mora opraviti še nadaljnje "usposabljanje" - šolanje ter prakso v različnih slojih prebivalstva (preživljati se mora določen čas, recimo eno leto, kot delavec, kmet, uradnik... da spozna vse sloje prebivalstva). Primernost kandidatov ocenjuje komisija, ki zbira mnenja profesorjev in kandidatvih sodelavcev.
Če pa hoče oseba sodelovati še na višji državni instanci, npr. v parlamentu, pa se ji odvzame (oz. zamrzne) vso premoženje ter se jo preživlja na stroške države - imajo pa toliko prihodka, kot ga ima povprečen državljan (no, malo več). Ko konča vladanje, se ji povrne prejšnje premoženje ter, če je bilo delovanje te osebe v vladi dolgo, še pravice do preživljanja na stroške države.
S tem bi preprečili vladavino koristoljubnih.
Dobili pa bi nevarnost, da bi nihče ne hotel vladati.

no, tale opis je krajši, kot bi wsi želel - a vseeno.

lp
s.
Adapt and overcome.

rasta ::

Vlada je kot spodnje perilo - če je predolgo na oblasti, se usmradi.
Zato noben idealističen sistem ne deljuje. Še najboljša je parlamentarna demokracija, kjer se vlada še najhitreje menja (izvzemši Slovenijo).

.:joco:. ::

Nobena oblika vladanja ni najboljša. Vsaka ima svoje dobre in slabe lastnosti.

To, da rečeš, da je komunizem, anarhizem, verski fanatizem whatever - strup. To je žal zelo ozko gledano.

Res je da je demokracija zdaj edina oblika vladanja, ki "preživi" v tem svetu (v tretjem svetu, kot zgleda ne). Ampak ima tudi slabe lastnosti. Če bi se dalo narediti neko mešanico demokracije in komunizma, bi blo še najlepše.
Ampak tudi to ne za vedno. Osnovna ideja demokracije je sicer najboljša oblika sploh. Ampak kaj se danes z njo počne:\ .


Skratka, hotu sem povedat, da čist vsaka oblika vladanja ima nekaj dobrih stvari.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Zheegec ::

Glede na to, kako je v tej naši "demokraciji" -> namreč, da nekaj ljudi bogati iz dneva v dan, večina pa ima komaj za živet, pa če primerjamo to s Titovimi časi, potem itaq da je ta drugo boljše.

rasta ::

> Nobena oblika vladanja ni najboljša.
Če jih lahko primerjaš - boljša, slabša - potem obstaja tudi najboljša (=najbolj sprejemljiva).

> (v tretjem svetu, kot zgleda ne)
V tretjem svetu sploh ni demokracije, ampak je diktatura - diktatura zahodnih fabrk preko domačega diktatorja.

Sicer pa v idealnem svetu vsaka vlada funkcionira idealno, tudi komunizem.
Zaplete se, ko jo je treba realizirati v stvarnem svetu.

TESKAn ::

Zame bi bila najboljša oblika vladanja to, da bi bil na vrhu en pravičen vladar. Nepodkupljiv, neomajen, absoluten. Zakaj?
- če gre kaj narobe, veš, koga krivit:).
- ne bi bili priča neplodnim razpravam kupa 'vodji', ki vleče vsak na svojo stran, na koncu je pa tisto: tresla se je gora, rodila se je miš.
- en pravičen vladar, ki bi dejansko skrbel za svoje ljudi in ne bi bil pohlepen, bi bil cenejši.
- pa še kaj bi se gotovo našlo.
Žal pa je to utopija. In to zaradi več razlogov. Prvi je ta, da takega osebka pač ni za najt nikjer na planetu. Drugi pa ta, da če bi že imeli enega takega, bi se jih najdlo 1000 drugih, ki bi bili zeleni in bi ga vrgli z oblasti.
Zame bi bila ena od opcij za absolutnega vladarja tudi AI. Vendar so tudi tu problemi - prva je vsekakor odsotnost česarkoli, kar bi lahko označil za AI. Drugi je pa seveda ta, da ljudje ne bi zaupali stroju.
Eh, kaže, da bomo mogli potrpet z našo parlamentarno demokracijo...ki ponuca dosti več denarja, kot ga je vredna.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

rasta ::

ALIEN3001: Včasih, v biviši Jugi, je vsak živel po svojih potrebah - Tito in njegova mafija so imeli potrebo po številnih marcedesih, ostala raja pa po polomljenem fičku. Tako kakor zdaj, eni so bogateli, drugi pa so bili reveni s to razliko, da se včasih o tem ni smelo pisat in govorit.

.:joco:. ::

-> Če jih lahko primerjaš - boljša, slabša - potem obstaja tudi najboljša (=najbolj sprejemljiva).

No jaz pa ne trdim tega. Jaz ravno pravim, da ni najboljše. Tako kot tudi ni najlepše barve, najpametnejšega in najmočnejšega človeka. Tako tudi ni najboljše oblike vladanja. Ena oblika se nekje drži, nekje ne. In tudi tam kjer se drži se ne dolgo!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

burekar ::

sketch
Never gonna happen. Takoj ko pride med tistih sedem eden, katerega ni strah izsiljevat, bo prišel zelo hitro na vrh.. pa itak, to je oligarhija - po 10 letih voljenj bi imel vedno istih sedem na vrhu, ki bi se med seboj menjavali.

Vidim, da nisi dobro premislil. Izbrani so najbolj pošteni. Ljudje s tako karizmo in tako razvito osebnostjo, da se ne bi skoraj ničesar ustrašili in bi enega izsiljevalca takoj izključili. Proti šestim osebnostno zelo razvitim ljudem ne more en samcat človek nič. In tak sistem bi bil zakon. Sama integriteta in inteligenca na vrhu. Ljudje bi bili najbolj zadovoljni pa še zavajani ne bi bili na noben način.

Druge bi pa prosil, da opustite svoje politične frustracije in se ne omejujete na zgodovino, ampak da prisluhnete vaši domišljiji in želji po pravičnosti ter harmoniji. Hvala.

.:joco:. ::

Ah, take oblike vladanja bi bile sicer v redu, če bi lahko obstajale. Ampak ravno tako lahko pride do korupcije in podkupovanja. Tam kjer bi le nekaj ljudi volilo nekaj ljudi, bi sigurno prišlo do korupcije, slej kot prej.

V tem primeru je še vedno boljša demokracija, ker lahko vsi volimo.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Gandalfar ::

Sketch:To samo v primeru, da jim ne operes mozganov dovolj dobro. Amerika je boljsi primer. Oni so prepricani, da zivijo v najboljsem od najboljsih svetov. Ceprav jim manjka se kaksno desetletja boja proti terorizmu, da se bodo resnicno lahko poistovetili z idejo velika brata skritega v stricku Samu...

BurekarKako definiras postenost? Po kaksnem kriteriju bi ti lahko izbral 7 najbolj postenih izved ogromne mnozice ljudi?

burekar ::

Gandalfar:
Premisli. Izvoljeni bi bili tisti ljudje, za katere drugi ljudje smatrajo, da so najbolj pošteni. Saj to je pravzaprav vladanje ljudstva, da je ljudstvo vodeno od svojih vzornikov. Če bi imela pa ta sistem država, kjer bi bila velika večina ljudi "drekov", potem bi pa vladali "dreki". Saj tako je tudi prav.

Ne pozabit, v tej ideji ni volilne kampanje. Ljudje volijo za tiste ljudi, ki se njim zdijo najbolj primerni. Če te hoče pa nekdo podkupit, potem ga najverjetneje ne boš imel za poštenjaka, a ne?

Gandalfar ::

Burekar:
To da je nekdo posten jaz lahko presojam na podlagi osebnega poznanstva. Pa se to da je nekdo posten bi si upal trditi samo za zelo ozek krog prijateljev. Poleg tega kako bos dosegel da ti bo recimo 100000 ljudi volilo. Recimo da nekoga pozna maksimalno 1000 ljudi ki se odlocijo, da je on posten. Torej sedaj imas 100 kandidatov, ki se ne poznajo med seboj oz. ima vsak za seboj 1000 ljudi, ki ne poznajo drugih kandidatov. Kaj bos pa sedaj?

sketch ::

Burkar - Tako kod sedaj, ane? Saj volimo tiste predstavnike, ki se nam zdijo najbolj posteni, ane? Pa poglej kaksen parlament imamo...
Kot sem rekel, never gonna happen. Ti ne zahtevas samo enega spodobnega, postenga, junaskega vladarja, kot bi ga rabil despotizem, ampak kar *sedem* njih...
Primer:
Ljudem se priljubi nek, no, recimo mu "zloben" clovek. Pride med teh sedem. Enega izsiljuje z ljubico/ cemerkoli/ ugrabitvijo hcerke. Ta ga bo, ce je kolickaj cloveka, ubogal. Nato pa gre samo se navzdol... mah, ne da se mi zgdajle pisat elaborata.

Mogoce jutri.

Lahko noc,
s.
Adapt and overcome.

burekar ::

Aa. Vzemimo primer populacije 20 milijonov ljudi. Ko se bo na koncu zbralo 50 najbolj modrih, pametnih, suverenih ljudi izmed 20 milijonov, in bodo volili za sedem najboljših izmed njimi, se bo vsak takšen "drek" izdal. Točno to je fora.

In trenutno ne volimo najboljših ljudi. Volimo tiste, ki gredo v politiko. Tiste, ki nam nekaj obljubljajo, in izberemo tistega, ki se nam zdi najmanj škodljiv. Bom dal primer. Namesto, da bi v Celju volil npr. Šrota(ki je dober politik drugače), bi pač volil osebnostno najbolj razvitega človeka, ki ga poznam. In ta človek se ne bi grebel za oblast, ker bi bil enostavno preveč evolviran, da bi podlegel primitivnim nagonom. In bolj kot bi se krog ožal, boljši ljudje bi bili v njem. Na koncu bi dobil 7 modrecev. 7 najbolj izkušenih, inteligentnih, po srcu dobrih ljudi. In takšni ljudje ne podležejo grožnjam, saj vedo, da lahko nastrada 20 milijonov ljudi.

Probaj se spomnit kakšen občutek je, ko se pogovarjaš z zelo izkušenimi ljudmi z zelo močno osebnostjo in veliko inteligence. Veliko ljudi sploh še ni spoznalo kakšne tovrstne osebe. Ko govoriš s tako osebo, sploh ne moreš pomisliti, da bi prikrojil resnico, takoj te prečita. Prav nek poseben feeling sreče in dobrote dobi človek, ko je v bližini takih ljudi.Takšni ljudje so sposobni storiti marsikaj dobrega. Predstavljaj si, da poiščeš izmed 20 milijonov ljudi 7 najboljših. To so takšni carji, da je preveč. Ljudstvo je zadovoljno, uči se od teh vzornikov, evolucija v pravem pomenu besede.

burekar ::

Gandalfar:
Saj sem rekel. Nekaj od teh stotih se zdi, da niso primerni za vladarje in sami odidejo. Drugim daš pa možnost, da se spoznajo in se med sabo odločijo, kdo je najbolj primeren. Treba je razumet, da so že po prvi selekciji ti ljudje zelo drugačni kot pa povprečen človek.

Gandalfar ::

burekar:
ti predpostavljas, da so ljudje dobri. Da imajo neke vrednote katerih se bodo drzali. Temu preprosto ni tako. Pa kakor je sketch rekel. Mar ne volis tistega, ki se ti zdi najbolj posten in katerega ideje te najbolj navdusujejo. Namrec ljudje smo razlicni. Kako ves, da tista sedmica ne bo zelela v svoji dobroti pripeljati cel svet v nekaj popolno absurdenega?

.:joco:. ::

-> Vzemimo primer populacije 20 milijonov ljudi. Ko se bo na koncu zbralo 50 najbolj modrih, pametnih, suverenih ljudi izmed 20 milijonov.


Že tukaj se to ne bi zgodilo. Sistemov, ki bi "izločali" slabe ljudi in "poveličevali" dobre je bilo v zgodovini že na stotine. In povsod pridejo na oblast ljudje, ki delajo le za svoje dobro. Ne more bit kar tako lahko. LJudje bi volili ljudi ki jih poznajo, ki jih znajo prepričati. Ljudi ki so zviti, da prepričajo množico da so dobri... Ne moreš tko.

Demokracija je še vedno boljša. Še boljši je Komunizem, ampak žal ne more obstajati. Vsaj za zdaj še ne, tako je pokazal čas. Mogoče bomo ljudje zanj zreli čez kakšne pol stoletja. Ali pa nikoli.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

burekar ::

Malo težko je tole opisat preko neta, ampak še enkrat. Človek je po defaultu dobro bitje. To vem in to je treba upoštevat. In najbolj dobrih in najbolj naprednih 7 izmed kot sem že prej rekel iz 20 milijonov, teh ljudi ne bo karkoli spreobrnilo.

Moje mišljenje. V življenju sem vsaj približno spoznal recimo 2 tisoč ljudi. Od teh jih je bilo nekaj deset zelo naprednih. Sedaj pa pomnožimo 10 z 10 000. Te napredne ljudi delimo, da ostane vsak 14286-ti. Največji svetovni politiki so neuki otroci za takšne osebe. V državi z 200 milijoni ljudi bi bili ti ljudje še toliko boljši.
Verjamem, da še veliko od vas ni imelo sreče spoznati zares dobrega in obenem izkušenega ter zelo inteligentnega človeka. In točno takšni ljudje so rojeni za voditelje, ne pa neki hlapci denarja, katerim naivneži nasedajo.

Čudi me pa to, da je zelo malo od vas napisalo kakšno idejo. Dajte malo domišljijo stimulirat in ji prisluhnat.

.:joco:. ::

A ne razumeš, jaz ne govorim, da bi se teh sedem dobrih ljudi tam spreobrnilo, ampak da sploh ne bi do tja prišli!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

burekar ::

Seveda bi prišli do tja. Razen pri totalno degeneriranem narodu ne bi prišlo do tega, ker sploh ne bi bilo razvitih ljudi. Vidim, da nima smisla, ker večini ni ravno jasno. Dajte še vaše ideje mal povedat.

Thomas ::

Da so nekje v ljudstvu skriti nevemkakšni "carji" - zelo dvomim.

Ker če bi bil en tak - potem bi mu moralna dolžnost morala nalagati, da se prebije skozi inštitucije na vrh in stori, kar je v njegovi moči.

Edino kar dobimo, je tole kar imamo.

Dvomim, da bi bil Presečnikov Alfonz iz Žibrž boljši prime minister, kot je tale.

Vse kar se da narediti je to, da ima Alfonz v principu enake možnosti postati prime minister, kot vsak drug.

Mogoče se komu zdi zanimivo, da 100 krat večje države nimajo 10 krat boljših športnikov.

Enostavno ni tako velikih fluktuacij znotraj človeške vrste.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Res je, ravno tako ima možnost prit en zlobnež, ki se pretvarja da je dober... No pa pustimo zdaj to. najboljši sistem:
Jah, jaz mislim, da bi danes demokracija brez pretiranega kapitalizma, kot ga imamo danes, funkcionirala najbolje.

Čez kakih 40 let pa komunizem. Sej če tko pogledaš, na S-T deluje neke vrste komunizem. Vsak da kar ima in vzame kar rabi. Če kaj ne vem, grem vprašat, pa mi povejo in jaz odgovorim kaj, česar kdo ne ve... Seveda je zloraba komunizma v zgodovini ljudi prepričala, da je to nekaj zelo slabega. Ampak osnovna ideja komunizma je meni osebno najboljša!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Hja ... jest sicer temu ne bi rekel komunizem, se pa strinjam, da give away economy zna požreti tržno kar kmalu.

Okopavanje krompirja ni tak fun, kot je razvijanje Linuxa ali pa soljenje pameti na netu. Zato krompirja zastonj pač še ni.

Se bi pa to spremenilo s prihodom delovnih robotov v "avtomobilskem številu".

Bodo pa to prej Atene z roboti namesto sužnji, kot komunizem.

Tridesetorica ne more več zavladati v Atenah. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

No sej pravim, v prihodnosti bi verjetno bla najboljša neka mešanica demokracije in komunizma.

Kapitalizem pa, zaradi mene, tudi če ga nikoli več ne vidim!;(
:D
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Najprej je divjina, ribe v vodi, divjad v gozdu in sadeži po logih.

Če ni ravno suša ali zima.

Potem ujameš 5 rib, poješ pa lahko le 3. Dve zato zamenjaš z nekom za cel list borovnic.

In je kapitalizem, ki je še danes. Le da na višjem nivoju.

Dokler nimaš rib in borovnic in prekooceanskih luksuznih križark čez glavo, da ni treba barantati zanje in pomivati palube za prevoz - je kapitalizem edini način da preživiš.

Še dobro, da ga imamo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Si že kdaj slišal za entropijo? (ne me zdej tepst, če sem se narobe izrazil :8))
Če nekje narediš red, moraš drugje narediti več nereda. In kapitalizem ravno to dela. Čisto malo ljudem se uspe prebiti med 3% ljudi, ki imajo več kot 90% svetovnega kapitala. In ravno zato, ker je pri njih tako močan "red", je povsod drugje nered. A ne bi bilo bolje, če bi se vse nekako malce poenotilo? No sicer je zdaj to res skoraj nemogoče. Ampak komaj čakam nano/ultra/mega robotiko, da bomo potem res zreli za komunizem in prosto trgovino.:D
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Ako bi entropija bila uporaben pojem pri porazdelitvi bogastva - in je - potem bi večja entropija pomenila ENAKEJŠE bogastvo.

Naraščanje entropije pomeni, da se razmere enačijo - in ne da se bogastvo vedno bolj koncentrira pri manjšini.

Seveda pa socialna razslojitev ni izoliran sistem, da bi lahko aplicirali entropijske zakone kar tako.

Ampak mogoče pa to, seveda vseeno je. Toda ne takole na počez.

Kako pa presega okvire Lože..

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V ameriškem senatu zakonski osnutek o izklopu interneta v primeru groženj

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4710828 (9443) Gregor P
»

Neučinkovitost demokracije in vzpostavitev pravega meritokratskega sistema

Oddelek: Problemi človeštva
182696 (2270) solatko
»

Domače branje:" Rousseau, J. J. Družbena pogodba"

Oddelek: Novice / Domače branje
188648 (7896) tigrr
»

Demokracija - najbolj demokratična država (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
684455 (3196) Thomas
»

Država

Oddelek: Loža
201769 (1524) Dexxx

Več podobnih tem