» »

Se bolj splača s.p. ali avtorska pogodba?

Se bolj splača s.p. ali avtorska pogodba?

aljazh ::

Ob predpostavki, da se iz opravljanja neke storitve predvidevajo letni prihodki med 15 in 20k eur bruto in okrog 4k eur stroškov v zvezi z opravljanjem te storitve, kaj se bolj splača - odpreti "full-time" s.p. ali pa se dogovoriti za plačevanje preko avtorske pogodbe? V katerem primeru cesar pobere več oziroma v katerem primeru je neto znesek na koncu leta višji?

"Popoldanski" oziroma t.i. dopolnilni s.p., kjer so prispevki bistveno nižji, žal ne pride v poštev.

Brane2 ::

Za opravljanja storitev, kot jo nakazuješ ti avtorska pogodba načeloma ne pride v poštev AFAIK.
On the journey of life, I chose the psycho path.

aljazh ::

Gre za storitve, ki v celoti padejo pod avtorsko delo oziroma so "produkti" teh storitev avtorska dela. Zato avtorska pogodba tukaj ni pod vprašajem. Vprašanje je le, kaj se bolj splača - avtorska ali s.p.

Brane2 ::

Tista avtorska pogodba, ki jo ti iščeš, ne pokriva vseh avtorskih del.

Če bi jih, bi vsi delali preko avtorske pogodbe.

Kot vem, je bila zakonodaja glede tega spremenjena nekaj časa nazaj in sedaj imaš tudi avtorske pogodbe obdavčene na več načinov- glede načina nastanka dela in njegove narave.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Ziga Dolhar ::

(Samo preprost clarification question. Brane2, kako 'ves', kaksna dela ima v mislih Aljaz?)
https://dolhar.si/

djordjevic ::

Dokler sem jaz prevajal po avtorski, to je do lanskega septembra, je bilo vse lepo in prav. Edino, kar se je lani spremenilo je, da ne moreš več uveljavljat 25-odstotnih normiranih stroškov, če nimaš ustrezno urejenega statusa (sp, kulturnik ali samostojni novinar). Kolikor vem, se ostalo ni spremenilo. 10 odstotkov imaš normiranih stroškov, na ostalo pa plačaš 25 odstotkov akontacije.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Brane2 ::

(Samo preprost clarification question. Brane2, kako 'ves', kaksna dela ima v mislih Aljaz?)



Ker sem ta dela imel v mislih tudi jaz svojčas - nizkoobdavčena ;o)

Po novem ni več vseeno ali to delo nastaja pri tebi doma ali pa si ga naredil recimo za nekoga, pri katerem si sicer zaposlen. Ali recimo, če si to opravil samostojno, oziroma s sredstvi naročnika.

Tudi ne moreš recimo periodično spesniti neke pesmi, ki bi bila objavljena v reviji vsak mesec in imeti za to nizkoobdavčeno avtorsko pogodbo, čeprav gre v osnovi za avtorkso delo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

il ::

Pri preračunu kaj se bolj splača je ključnega pomena koliko imaš ostalih dohodkov oz. trenutno osnovo za odmero dohodnine. Če je 0 EUR potem boš preko avtorske pog. plačal 14,4% (16%*0,9 zaradi 10% normiranih stroškov) za prvih cca. 7000 EUR, za naslednjih po 24,3% in nad cca. 14000 EUR po 36,9%. Glej dohodnino 2008.
Pri s.p. pa uveljavljaš olajšavo za vse nastale stroške in ne le 10%. Je pa res, da nastanejo tudi novi stroški npr. računovodstvo...

Mogoče lahko pojasniš zakaj ni možen "popoldanski" s.p.?

Brane2 ::

Fora je v tem, da klasična low-fat avtorska pogodba ni mišljena za normalno preživljanje ampak za neperiodične prihodke.

V smislu recimo avtorja, ki je napisal knjigo, za objavo katere se je zdilal z založnikom ali kaj podobnega.

Cela stvar gre v smeri, da moraš imeti prihodke, ekvivalentne plači, ki pokrivajo tvojo socialo ( zdrvstveno, penzija), pa kakorkoli jim že rečeš. Šele nato imaš lahko nizkoobdavčene druge prihodke, če gre za kaj družbi posebej koristnega in če zadovoljujejo določene pogoje.
On the journey of life, I chose the psycho path.

djordjevic ::

Seveda ni, samo preprečuje pa ti je prav tako nihče. Nasprotno, država je zelo vesela, če delaš prek nje, saj jo ob lepem zaslužku čez leto tudi izdatno brezobrestno kreditiraš.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Brane2 ::

V bistvu ti. Lahko pričakuješ delovno inšpekcijo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

djordjevic ::

Eh, daj, no. Štiri leta sem delal prek nje, pa ni bilo nikoli najmanjšega problema. Pogodba mora biti ustrezno spisana za ustrezno avtorsko delo in to je to. Niti približno ne pravim, da je delo prek avtorske pogodbe zaželena ali nujno dobra stvar, je pa dejstvo, da se s pomočjo dela prek avtorske pogodbe mnoga podjetja elegantno izognejo zaposlovanju za določen oziroma nedoločen čas.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Brane2 ::

Saj jaz sem tudi imel opravka z njo nekaj let.
On the journey of life, I chose the psycho path.

djordjevic ::

Čakaj. Potem si imel težave z delovno inšpekcijo, ker si delal po čisto zakoniti metodi in normalno plačeval davek? Si mogoče opravljal kakšno delo, ki ne sodi v sklop avtorskih del? To me pa zdaj res zanima. Bi mi mogoče želel pisat na privat, za kaj je šlo? Domnevam, da nočeš razgaljat teh reči pred vesoljno javnostjo.
No grave is deep enough to keep us in chains.

Zgodovina sprememb…

Vikking ::

Če si redno zaposlen, potem je najboljša varjanta popoldanski s.p.. A si že napisal da ni mogoča, verjetno zaradi delodajalca, ki ne bi želel videti da imaš popoldanski s.p.. Stroški za računovodstvo so minimalni za popoldanski s.p. verjemi.

Če pa nisi zaposlen, potem pa odpri s.p., nevem zakaj čakaš ali dvomiš. Sploh če bo res takšen letni prihodek kot si ga omenil.

Brane2 ::

Nisem imel težav z delovno inspekcijo sam, sem pa videl težave drugih, pa tudi druge indice da se misli cesar resno poukvarjat s tem koliko avtorske vsebine je dejanjsko v teh pogodbah.

Poiskal in našel sem podatke na netu in drugje in prišel do tega, kar sem ti rekel.

Včasih je bilo to moderno in praktično edini pogoj je bil, da si bil vsaj toliko pismen,d a si vedel, da to obstaja in da si znal izpolnit papirje.

Sedaj je bistveno drugače. V glavnem, cesar te ne misli gledat, da si ne pokrivaš osnovne sociale, izplačuješ si pa avtorske honorarje, pa tudi če si izplačuješ plačo se znajo pojaviti vprašanja o naravi tega avtorskega dela.
In ta vprašanja niso samo o dejanjski ustvarjalni vsebini ampak tudi o naravi tega dela.
Če gre za opravljeno delo za recimo tvojega delodajalca, ti siccer lahko napišeš avtorsko pogodbo, ampak obdavčena bo praktično enako kot plača.

Enako je s pogodbo o delu. Včasih je bila obdavčena nekako med avtorsko in plačo, sedaj je okrog plače.
On the journey of life, I chose the psycho path.

aljazh ::

Če se bo država odločila zmanjšati obseg avtorskih pogodb na minimum oziroma uvesti strožje pogoje in nadzor, lahko precej medijskih hiš zapre svoja vrata. Ampak s tem smo že OT.

Sicer pa se zelo nagibam k odločitvi za s.p., ker bi mi to odprlo vrata, da nekatere storitve ponudim tudi prosto na trgu. Če bi mi uspelo dobiti subvencijo Zavoda za zaposlovanje za spodbujanje samozaposlovanja, pa sploh ne bi bilo več vprašanje, saj bi s tem imel skoraj 2 leti pokrito plačevanje prispevkov.

"Popoldanski" s.p. ne pride v poštev zato, ker nisem več študent, prav tako pa nimam nikjer sklenjene pogodbe o zaposlitvi.

djordjevic ::

Če bi mi uspelo dobiti subvencijo Zavoda za zaposlovanje za spodbujanje samozaposlovanja, pa sploh ne bi bilo več vprašanje, saj bi s tem imel skoraj 2 leti pokrito plačevanje prispevkov.
Veliko sreče. Jaz sem se lani dajal z zavodom devet mesecev zastonj. Morda bo letos drugače. Vsekakor poskusi. Sicer pa vloži še prošnjo na občino, kjer boš imel sedež podjetja. Vsaka občina ima sredstva za sofinanciranje. Le pozanimaj se.
No grave is deep enough to keep us in chains.

djordjevic ::

Nisem imel težav z delovno inspekcijo sam, sem pa videl težave drugih, pa tudi druge indice da se misli cesar resno poukvarjat s tem koliko avtorske vsebine je dejanjsko v teh pogodbah.
No, saj pravim. Če imaš resnično avtorsko delo (v mojem primeru prevod in priredba - čista avtorska zadeva), s katero preneseš avtorske pravice na drugega podpisnika pogodbe, potem tu ne bi smelo biti težav. Jasno pa se mi zdi, da si ne moreš izplačevat avtorskega honorarja za, kaj pa vem, montažo gum ali kaj podobnega. :)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Brane2 ::

Niti ne. Ne moreš recimo imeti tazanimive avtorske pogodbe za recimo pisanje člankov.
On the journey of life, I chose the psycho path.

IceIceBaby ::

s.p. je relativno poceni, ampak vseeno ni zastonj. Mesečno imaš minimalno cca 200€ stroškov (par € več).ž

Če nisi zavezanec za DDV imaš lahko enostavno knjigovodstvo in si knjige lahko vodiš sam, če se vsaj malo spoznaš na to. Če imaš nekaj računov na mesec to baje ni težko. Konec leta daš zadevo pregledat računovodji. Sicer pa popldanski/nepopoldanski nima veze pri ceni.Važna je količina računov in zahtevnost tvojega dela.

Potem računaj še, da boš obdavčen po standardni dohodninski lestvici (dobiš na netu) in boš moral plačevati akontacijo davka od dobička od dejavnosti.

Imaš še eno varjanto. Odpreš off shore podjetje z računom v tujini. Delaware (USA) ima recimo precej ugodno zakonodajo. Za ustanovitev plačaš cca 300 USD potem pa še 300 USD vsako naslednje leto za davke (imajo flatrate). Račun lahko odpreš kjer koli na svetu. Avstrija je priljubljena, ker je blizu, lahko pa odpreš celo račun v Sloveniji. Pri nas seveda plačaš davek od prihodkov iz tujih podjetji, ampak vse skupaj običajno nanese manj kot vsi stroški s.p.

Sicer ti pa predlagam s.p. ali tako off shore varjanto ali s časom oboje. Kot si že omenil boš lahko na ta način kdaj naredil še kakšen dodaten posel, mogoče razširil na kakšno drugo področje itd. Z avtorsko si vedno precej omejen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

fotografska storitev

Oddelek: Loža
132103 (1537) St235
»

Fleksibilnejša oblika samozaposlitve (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21540298 (35135) kkk7
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257634 (6631) fosil
»

Kako poiskati zaposlitev oziroma kako legalizirati moje delo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815046 (12336) St235
»

Postal bom podjetnik, kako naprej (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5522989 (17621) K0K0

Več podobnih tem