» »

Windows 3.x na smetišče zgodovine

Windows 3.x na smetišče zgodovine

BBC - Serija Windows 3.x, kamor sodijo verzije 3.0, 3.1, 3.11 in taiste omrežne različice z oznakami for Workgroups, je bila prelomnica v Microsoftovi zgodovini, saj velja za njihov prvi grafični vmesnik, ki je dosegel svetovni uspeh. Z izboljšano grafiko, več barvami, podporo za multimedijo je postal resni konkurent Applu in tlakoval pot za enormni uspeh Windows 95.

Čeprav Windows 3.x, ki so izšli v zgodnjih 90. letih, Microsoft ne podpira od leta 2002, pa se takrat še niso povsem poslovili. Še vedno so bili v uporabi kot embedded sistem, kar pomeni, da so poganjali blagajne in recimo zabavne sisteme na nekateri letalih. Od začetka tega meseca pa se je Microsoft dokončno odločil narediti konec z 18 let starim sistem, saj je prenehal izdajati nove licence.

49 komentarjev

Apple ::

Pa glih zdej, ko sm hotu kupt nekaj licenc...
LP, Apple

kronik ::

To so bli cajti ja. Ze takrat sem imel raje DOS :D

energetik ::

Jst mam 3.11 na Virtual PC, tko mal za nostalgijo. Zbutajo se v 1 sekundi :D

Zgodovina sprememb…

boss-tech ::

Ma je bla kr ornk sprememba iz dosa... men je bil luštn... vsaj karte sm lahko špilal :D
http://tovornik.info

AndrejS ::

Windows 3.x niso operacijski sistem.
Windows 3.x so potrebovali OS DOS !!!, tak da je nesmiselne govorit da se "zbutajo"....

Phoebus ::

pač v autoexec.bat vpišeš še "win" pase ti vse skupaj zboota v 1.5 sekunde :-)

energetik ::

Windows 3.x niso operacijski sistem.
Windows 3.x so potrebovali OS DOS !!!, tak da je nesmiselne govorit da se "zbutajo"....

Vem da rabijo DOS. Mislil sem od takrat ko vpišeš WIN in pritisneš enter.

OmegaBlue ::

Vseno je bil tisto samo shell. 3.x sami po sebi niso OS.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Jst ::

Neee no! Pa ravno novega Nehalema sem hotel kupiti; migriram namreč iz Windows 3.0 na Windows 3.1.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

WyattEarp ::

Super so bli, čeprav imam na DOS 5.0 tudi lepe spomine, čeprav ni blu nikul dost tistega spomina (640Kb ga je blu se mi zdi), da bi igral kako igrco, pa sm pol mogu kdaj zagnat brez kakih cd podpor pa ne vem kaj vse... to so bli časi. takrat si lahko kej pomagal si, zdej je bolj ko ne vse fiksno. drgač pa Win XP - itak trgajo!
AMD Phenom II 1090T,ASUS M4A89GTD PRO/USB3,12 Gb RAM(2x4Gb,2x2Gb)-1.600Mhz,
GMC H70, Gigabyte R9 270X, Samsung 850 EVO 250GB,WD 2Tb(G),Scythe 700W, LG 23''.

Matevžk ::

takrat si lahko kej pomagal si, zdej je bolj ko ne vse fiksno.

Nekateri imamo oboje - sodoben sistem in svobodo prilagajanja. ;)
lp, Matevžk

pro2c ::

Legenda 3.1, glavni as na dvoriscu sem bil:D
--- www.DrinkProg.com ---

ender ::

Windows 3.x so potrebovali OS DOS !!!, tak da je nesmiselne govorit da se "zbutajo"....
Windows 3.x (na 386 v Enhanced načinu) so virtualni sistem, kjer Windows programi tečejo na enem virtualnem stroju, DOS programi, ki jih zaženeš znotraj pa na nadaljnih virtualnih strojih. Mimogrede, samo zato, ker je za podlago DOS, še ne moreš reči, da niso ločen operacijski sistem - za večino funkcij rabijo svoje gonilnike, DOS klice se mi zdi, da uporabljajo samo za dostop do diskov.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

filip007 ::

Kja pa pol laufa bakomate OS2 ali WIndows XP ali je to dos...

WamPIRe- ::

Neee no! Pa ravno novega Nehalema sem hotel kupiti; migriram namreč iz Windows 3.0 na Windows 3.1.


:)) sem se nasmejal! ;)

ender ::

Starejše OS/2 in NT4, novejše Windows 2000 in XP.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

Azrael ::

Nisem si mislil, da je bilo možno do sedaj kupiti licence za Win 3.x.

Dual Boot z njimi sem uporabljal še 2003, dokler nisem odkril, da je problem v resnici zelo enostavno rešljiv.
Nekoč je bil Slo-tech.

bosmla ::

Jas mam se ene originalne nikoli rabljene... diskete in knjizica se v celofanu 8-)
Cena? Neprecenljivo.

blackbfm ::

Uh če se je ta sistem obdržu 18 let kok se bo šele XP. Že vidim folk čez 20 let: XP je boljši kot Windows 15!!!

@bosmla tiste diskete so sigurno že fuč:D

cryptozaver ::

Šele 18 let star produkt, pa ga v večini vikate :D?

Pejte na Linux. Tega se ne vika in se ga tudi nikoli ne bo, ne glede na njegovo starost ;)

Azrael ::

@blackclw

Mogoče ne, če jih je pravilno shranil. Suh, temen prostor brez temperaturnih šokov in močnih magnetov.

Moje od DOS 6.22 in Win 3.1 so še vedno OK, pa so bile večkrat v uporabi. Pomaga tudi to, da so 3.5 in so posledično mnogo bolj zaščitene pred prahom. Diskete enostavno niso tako prekleto zanič, kot pečeni CDji in DVDji, konec koncev mi delujejo še vedno precej starejše 5.25 diskete za od C64.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

bosmla ::

@blackclw NEEEE:8)! Sigurno delajo so bile vse skozi v arhivu s stalno temperaturo in vlaznostjo ter brez mehanskih in elek. oz magnetnih vplivov. Bom mogoce ob 20 letnici odprl in devisko instaliral (ce bom nasel dovolj zmogljivo masino>:D)...

opeter ::

Šele 18 let star produkt, pa ga v večini vikate :D?

Pejte na Linux. Tega se ne vika in se ga tudi nikoli ne bo, ne glede na njegovo starost ;)



Linux je mlajši od Windowsov...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Spc ::

Sedaj je to kr zanimivo vprašanje.
Če zadeve / licence ne moreš več kupiti ali jo lahko legalno uporabljaš če si jo skopiraš od kolega, ki še ima "legalne" ?
 

BigWhale ::

AAAAAARRRRRGGGGHHHHHHHHHHHHHH!!!!

hruske ::

Spc, licence ne moreš skopirat.

Skopiraš lahko (skompajlano) kodo oz. softver, ampak to ne pomeni, da si skopiral licenco. Licenca pa je tista, ki ti daje pravico do uporabe programja.

Torej, če tehnično zmoreš skopirat program (oz./ali zaobit v program vgrajene omejitve), to še ne pomeni, da je to dovoljena oz. legalna uporaba (to pa določa licenca).
Rad imam tole državico. <3

Azrael ::

Možno bo, da bo dovoljena neke sorte prosta uporaba, kot je že za npr DOS 6.22, Word for DOS (oba paketa sta prosto dosegljiva na MS straneh), QB 4.5 in podobno.
Nekoč je bil Slo-tech.

Monster ::

source naj objavijo :D:D
Ka zaboga...

mtosev ::

Možno bo, da bo dovoljena neke sorte prosta uporaba, kot je že za npr DOS 6.22, Word for DOS (oba paketa sta prosto dosegljiva na MS straneh), QB 4.5 in podobno.

kje? enkrat si dal link ampak tisto je bil upgrade ne pa full ms Dos.
MS-DOS is still licensed though and is not freeware, warez, abandonware...........
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

squngy ::

Je res? Kje ga pa pol prodajajo?

Si predstavlaš kako bi te pogledu prodajalec če bi šel v računalniško štacuno in rekel "Kolk pa stane en DOS 6.22?", priceless :D

btw. Kdo pa to pol še sploh kopuje?

mtosev ::

Je res? Kje ga pa pol prodajajo?

Si predstavlaš kako bi te pogledu prodajalec če bi šel v računalniško štacuno in rekel "Kolk pa stane en DOS 6.22?", priceless :D

btw. Kdo pa to pol še sploh kopuje?


Technically it's even still sold (as part of an MSDN subscription).
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Bipo ::

Kja pa pol laufa bakomate OS2 ali WIndows XP ali je to dos...

Meni najbližji ima Win98, pa IrfanView ima gor nainštaliran. Prav hecno zgleda, ko se sesuje :).

Poldi112 ::

>Linux je mlajši od Windowsov...

Samo ne od teh iz novice...
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Windows 3.0 - 1990
Linux - 1991

You do the math ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bistri007 ::

Vidiš, MSFT še danes podpira Windowse iz 1990. Kdo pa danes podpira 18 let star Linux?
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

root987 ::

Vidiš, MSFT še danes podpira Windowse iz 1990. Kdo pa danes podpira 18 let star Linux?

Aja?
Čeprav Windows 3.x, ki so izšli v zgodnjih 90. letih, Microsoft ne podpira od leta 2002 ...
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Wolfman ::

Jst mam eno staro kišto prenosno, 64MHz in ne vem če ima 64kB rama in gor je win3.1. Mi gre zelo na živce, prodam vse skupaj :D drugače mi je pa dos najbolj zanimiv, samo črno belo nobenih bedarij kot danes :D Bolj kot win3.1 mi gre na živce ker je miška (še tista na kuglico :D) polomljena in ne morem nič delat. Je pa ravno za igrat karte ja :D

kixs ::

Jst mam eno staro kišto prenosno, 64MHz in ne vem če ima 64kB rama in gor je win3.1. Mi gre zelo na živce, prodam vse skupaj :D drugače mi je pa dos najbolj zanimiv, samo črno belo nobenih bedarij kot danes :D Bolj kot win3.1 mi gre na živce ker je miška (še tista na kuglico :D) polomljena in ne morem nič delat. Je pa ravno za igrat karte ja :D


Vsaj 640KB rama ima ziher. Ker pa pravis celo 64 (verjetno 66) MHz, pa ima ziher 4-8MB.

lp

Poldi112 ::

Aja, pardon, sem gledal slikco kjer je pisalo 3.1

Mi je pa slikca tisto kar je najboljše v tej novici. Bral sem jo že drugje, ampak slikca je prinesla nostalgijo :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Azrael ::

@pok1yoyo

Kaj pa je miška problem? Gre s tipkami, sicer pa se že kje ulovi kako PS2 miš. Saj na mojem 486 prenosniku , ki nosi letnico 1992 tudi dela BP optična PS2 miš (pa Win95 tudi).
Nekoč je bil Slo-tech.

mp218 ::

@Bismark

Jst sm na bankomatu večkart videl screen saver od WINXP. Be afraid, be very afraid! :-)

Boomer1911 ::

omfg neee,
kje bom pa zej nabavil dobra stara polkna :))
a kdo ve kje bi dobil OS/2 pa win 3.1?
mam neke slike disket, ampak so v .exe, disketnika pa tut niam več?
tist ki mi dobi 3.1 in OS/2 za virtual box dobi za pivo (mladoletni pa za sokec xD):))
Intel P4 3.0E @ 3.86GHz | 1GB DDR400 | Asus N7600GS | 2x 500GB & 320GB HDD
ASUS K50IN series | Core 2 Duo 2.53GHz | 4GB DDR2 | GeForce G102M | 500GB HDD

Azrael ::

Za Win 3.x je res simpl , razpakiraš vse skupaj v neko mapo, ki se ne sme imenovati Windows in potem v tej mapi poženeš setup. exe. Po možnosti v virtualni mašini na kateri že teče DOS.

Za OS/2 ne vem, verjetno pa je podobno.
Nekoč je bil Slo-tech.

BigWhale ::

OS/2 je pa dejansko bil svoj operacijski sistem, ki je deloval 'brez DOSa' :)

To moras zbootat z diskete. :)

Boomer1911 ::

Azrael: tisti exe-ji mi hočejo se nasnet na disketo, kar je praktično nemogoče, ker nimam disketnega pogona
Intel P4 3.0E @ 3.86GHz | 1GB DDR400 | Asus N7600GS | 2x 500GB & 320GB HDD
ASUS K50IN series | Core 2 Duo 2.53GHz | 4GB DDR2 | GeForce G102M | 500GB HDD

Matevžk ::

a) Najdeš nekoga, ki jo ima.
b) Če jo potrebuješ še za kaj drugega ali če ti tole igračkanje veliko pomeni - kupiš disketno enoto (magari eksterno USB, pa jo imaš še za prenosnika ipd.).
lp, Matevžk

rejven ::

sm si za hec potegnu dol 3.11 verzijo ( ne me zafrkavat zarad piratstva...:)). in sem opazu, da so že te windowsi poznali multiple desktops, zelo zanimivo (in uporabno sevada), glede na to, da so jih ponovno uvedli šele v visti :).

MrStein ::

Če nimaš disketnika, poženi stvar v VMWare, ki ti "naemulira" disketnik.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bistri007 ::

OS/2 dobiš tu: http://www.ecomstation.com/

Serenity Systems International is pleased to announce the availability of eComStation 2.0 RC5 for download.
eComStation 2.0 will offer unparalleled performance with Bootable JFS and support for multi-core CPUs.

eComStation 1.2R Available
Serenity Systems International is proud to announce the release of eComStation Version 1.2R. Principal features include a new installation program jointly developed with IBM, enhancements to the desktop environment, additional Internet connection features, and improved device support.

eComStation is fully OS/2 compatible and will run your existing OS/2 applications.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows je dopolnil tri desetletja

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
199749 (7560) opeter
»

Windows star 25 let! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7924897 (22077) pegasus
»

Windows 3.x na smetišče zgodovine

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
496026 (3560) Bistri007
»

Windows 7 se bo imenoval ... Windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6818993 (14227) MrStein

Več podobnih tem