» »

Kako si naredit zalogo za hude čase recesije?

Kako si naredit zalogo za hude čase recesije?

«
1
2 3 4

Gandalfar ::

Kot lahko beremo iz medijev se nam obeta nuklearna zima, ki bo dodobra uničila naše gospodarstvo in nam bo nasploh hudo. Če bo to kar se dogaja v ZDA pljusknilo do nas v polnem valu nam bo pa resnično hudo.

Kot miselni eksperiment oz. malo vaje za nedeljsko dopoldne. Hudi časi pomeni pomanjkanje, kar pomeni da si moramo naredit zalogo vnaprej. Mislim predvsem na konzerve fižola, mleko v prahu, itd.

Kakšen bi bil vaš nasvet za 4-člansko družino (recimo da so otroci že najstniki in ni potrebnih posebnih razlik), da preživi pomanjkanje zalog v prihodnosti?

Koliko kg fižola, kompotov, itd. da bo smiselno in približna ocena stroškov in potrebnega prostora za skladiščenje.

whatever ::

sarcasm on:

nabavi si 2 toni fižolovih konzerv, tri prasce zakolji in razkosaj in daj v zmrzovalnik, zgradi si betonski bunker 200 m pod bajto, nabavi Toshibin mini nuklearni reaktor, zrihtaj si prezračevanje in supply vode s sistemom, kot ga majo na nuklearnih podmornicah in si zrihtaj rastlinjak v bunkerju.

pol se pa okol in okol zabetoniraj in hermetično zapri bunker za naslednjih 50 let.
tudi če ne bo nič, boš lahko obogatel na račun načrtov in same izvedbe popolnoma avtonomnega bunkerja

sarcasm off

Ker zgornja varianta de facto odpade zaradi pomanjkanja financ in težke tehnične izvedbe, pa mislim, da ima v primeru stradanja prebivalstva država in vojska tudi kakšne dolgoročne zaloge hrane.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

whatever ::

Meni sicer ni problem, če pride do ekonomske krize in pomanjkanja hrane - mam lastno zalogo (120 kil) in bom prav lepo počasi shujšal, suhci boste pa pocrkali.>:D :D

EDIT: Hecam se, ni mišljeno žaljivo...
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

Pyr0Beast ::

A hrane bo kar naenkrat zmankalo ? ... no, če bo folk res norel nakupovati bo res .. .. ampak J# ga .. dnarja ne morš žrt [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

whatever ::

računalnika in interneta pa še manj
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

nevone ::

Hudi časi pomeni pomanjkanje, kar pomeni da si moramo naredit zalogo vnaprej. Mislim predvsem na konzerve fižola, mleko v prahu, itd.

Da ne bo kdo tole resno vzel, da je treba delat kakšne zaloge. Sploh pa ne zalog hrane. Vse kar potrebujemo je ohranitev mirne krvi in delovanje naprej, kot smo delovali do sedaj. Imamo vzpostavljeno gospodarstvo, ki lahko zagotavlja preživetje vsem. Če ne bomo delali panike, ampak delovali v duhu, kot da krize sploh ni, bomo naredili največ.

Naj vas ob tej priliki spomnim na obdobje osamosvajanja Slovenije, ko se je tudi napovedovalo pomanjkanje, in bi ljudje lahko opustošili trgovine, a smo ohranili mirno kri in brez kakšnih večjih pomanjkanj preživeli fazo osamosvajanja.

Preživeti se da brez zalog in sploh ne tako slabo, če ni panike in ljudje delujejo naprej na svojih področjih.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Pyr0Beast ::

No, američanom omenjeno pomankanje hrane najbrž ne bo hudo škodilo [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zheegec ::

Predlagam, da vsi kupimo delnice trgovcev in proizvajalcev hrane, potem pa na veliko razglašamo prihajajoče pomanjanje in potrebo po velikih zalogah hrane...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

#000000 ::

Baje da morjo glih američani imet za 2 meseca zalog osnovnih živil, kao naj bi vsaka bajta z zakloniščem to mogla imet. Kolk je res in kje v usa naj bi to držalo pa ne vem :) mi je pa to že dolg nazaj nekdo zelo prepričlivo razlagal.

BigWhale ::

Meni sicer ni problem, če pride do ekonomske krize in pomanjkanja hrane - mam lastno zalogo (120 kil) in bom prav lepo počasi shujšal, suhci boste pa pocrkali.[>:D] [:D]

EDIT: Hecam se, ni mišljeno žaljivo...


V bistvu bi bla stvar verjetno prej obratna. Nekdo, ki je navajen jesti in ima zalogo bo psihicno prej podlegel lakoti... :>

Heisenberg ::

mogoce kdo ve kje bi se dalo nabaviti vojaške porcije, take z dolgim rokom trajanja .. recimo 20 let ?

Saladin ::

Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

bozickus ::

Za skromne ljudi hudih časov ni.
Zato tisti, ki imate problem, če ne greste najmanj 5xtedensko v gostilno na pir, 3x na obilna kosila ali pizze, ki imate gsm najmanj 50€/mesecne, ki ne jeste zelenjave, niste navajeni dela na vrtu ipd., sedaj je čas, da se privadite.
Težki časi; za delovne ljudi jih ni. Če le znaš nekaj z lastnimi rokami narediti, zelenjavo posaditi, zemljo produktivno gospodariti..

Kar se pa tiče "nuklearne zime"; kar prihaja je veliko hujega kot to.
Mi sicer ne bomo tega okusili, saj smo dežela brez nekih glomaznih pufov ( kot Hrvaška, ki ima dobrih 90% zunanjega dolga in ima vse razprodano), saj smo 89% lastniki nepremičnin ipd.
Carpe diem permaneo!

ahac ::

Vault 13?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

gruntfürmich ::

za dolgo uporabo bi bile konzerve. če te ne prepričajo, jih sam delaj, da bodo še dlje zdržale.
načeloma loči vodo iz hrane, steriliziraj in to pa potem daj v konzervo.:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Daedalus ::

Mah, sej je simpl. Doma kurimo na drva, pa lahko grem v (naš) gozd vedno kako drevo podret, tak da zeblo nas ne bo. Iz onega travnika pred gozdom se naredi njiva za krompir in pšenico, iz hiške za orodje pa štala z dvema prašičoma. Pa še vinograd mamo (je bla kr dobra letina), tak da bo dovolj alkota za napijanje ob obupanih debatah okoli konca sveta. Iz tropin pa šnops skuhaš, da še bolj seka ob vsesplošnem obupu zaradi ekonomske kataklizme.

Edino nekaj nafte za traktor pa nekaj mešance za motorko je treba dat na stran. To pa spet ni problem, sam do prvega Petrola se morm spravit.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Tear_DR0P ::

gandalfar - koliko časa pa misliš da bo trajala kriza, od tega je namreč odvisna velikost tvoje zaloge.
@nevone - gandalf postavlja hipotetično vprašanje - AFAIK
Imamo vzpostavljeno gospodarstvo, ki lahko zagotavlja preživetje vsem

še kakšni dve leti je tvoj dragi mož razlagal, da je ohranjanje slovenskega kmetijstva bedarija - kako dobro stoji naše gospodarstvo pa ne veš - poznaš samo oceno. sam se sicer strinjam s teboj, da smo sposobni preživet brez pretiranega uvoza hrane, samo dražje bo, kar pa bo precej zavrlo gospodarstvo.

in pa gandalfar - zalogo najbolj krvavo potrebuješ čez zimo, od pomladi dalje lahko namreč tudi travo ješ :D
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

ffka ::

@whatever debeluhi boste pa srčne zastoje mel , pa še prej pocrkal , k boste tok zmatrani geeki , ni blo misljeno slabo .

jype ::

Eh, organiziraš se lepo v eno luštno komuno, pa si brez resnih težav self-sufficient.

Loki ::

zrihtas si kaksen kalasnik, ukraden iz vojasnice ali pri ciganih, potem pa zagotavljas lokalcem "varnost" v zameno za hrano in podobno.
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

Gandalfar ::

gandalfar - koliko časa pa misliš da bo trajala kriza, od tega je namreč odvisna velikost tvoje zaloge.


Jah res hudo bo ene 2-3 leta. Sila bo pa naslednjih 8-10, tako da lahko potem pocasi jes tudi tisto kar ti ostane (ce ti), v tisih hudih letih.

Dajmo poenostavit problem pa rect, da je treba narest zalogo za 3 zime in 2 poletji. Torej zima-poletje-zima-poletje-zima

PacificBlue ::

Hehe, zanimiva in koristna tema:D

Sem že slišal za ljudi,ki naj bi si že začeli delati zalogo, predvsem z testeninami:) Te vzdržijo dolgo, tako mislim, da so zelo primerne(pa trenutno poceni).

MeGreat ::

če ne bo hrane bo šlo kar po principu močnejši preživi (ali pa pametnejši)

PacificBlue ::

če ne bo hrane bo šlo kar po principu močnejši preživi (ali pa pametnejši)


Ja, si je kr težko predstavljat kako bo recimo bolj v urbanih predelih.

darkolord ::

Si okupiraš eno zaklonišče. :) Kolk hrane je tam not?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

MeGreat ::

če že hočeš narediti zalogo ti priporočam da kar direkt od proizvajalca kupiš. recimo 100kg testenin ..100kg konzerv tune .. 100kg mleka v prahu ipd
bo veliko ceneje kot v trgovini

djordjevic ::

Sem slep ali res ni bilo nikjer nobene oznake 'sarcasm'?

darkolord ::

Na začetku je bla, zakamuflirana v besedici "nuklearna zima"

Gandalfar ::

če že hočeš narediti zalogo ti priporočam da kar direkt od proizvajalca kupiš. recimo 100kg testenin ..100kg konzerv tune .. 100kg mleka v prahu ipd
bo veliko ceneje kot v trgovini


To je slisat kot plan. Koliko casa mislis, da teh 300kg stvari prezivi druzino 4-ih?

PacificBlue ::

2 leti maybe.

tx-z ::

Jst sm si 1x, ene 2 leti nazaj naredu plan kaj vse bi vzeu, kako bi stvar izvedu. Stvar je že izgubljena nekje v sobi; sem pa čez nekaj časa ugotovil da določene stvari majo rok uporabe....Tko da me zanima; recimo konzerve majo samo par let(recimo 5) uporabe....Kako bi pa dejansko hrano shranu da bi zdržala več časa(pač umetni ribniki, rastlinjak,.... pustmo)? A če bi zmznu na ene -50°C bi več časa zdržale konzerve?
tx-z

PacificBlue ::

Kako bi pa dejansko hrano shranu da bi zdržala več časa(pač umetni ribniki, rastlinjak,.... pustmo)? A če bi zmznu na ene -50°C bi več časa zdržale konzerve?


Najboljše zakopat globoko v zemljo.Če gledamo da mogoče ne bo elektrike.:)

MeGreat ::

ja kaj pa črvi pa vlaga?

darkolord ::

Ja v konservo ne pride vlaga pa črvi :)

Pyr0Beast ::

Stvar je uporabna se dalec po preteku roka uporabe, samo hranilna vrednost ni to, kar je bila.
Jabolka pa krompir BP zdrzijo kaksen let.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MeGreat ::

jabolka ne zdržijo eno leto nikoli . meni še 1 mesec ne zdržijo

pod zemljo jaz definitivno nebi kopal, daj zakoplji eno konzervo 1m pod zemljo pa naslednje leto odkoplji pa pojej

jan01 ::

Kar delajte si zalogo, da bodo ostali brez nje lahko po nacionalizaciji kaj imeli>:D

#000000 ::

Nč SDO pakete nabavt pa bo, SDO= Suhi dnevni obrok za tiste ki niso bili v JNA :)

Prvo po vakcino pol pa lahko 25 let staro konzervo poješ.

opeter ::

Preživeti se da brez zalog in sploh ne tako slabo, če ni panike in ljudje delujejo naprej na svojih področjih.

o+ nevone


Ja, ampak povej ti folku, ko ne bo dobil plače, ima pa kredit za odplačevat. Ali pa bodo tudi krediti propadli? Vendar če propade kredit, bo to s sabo povleklo tudi kreditojemalca, ali pa le kreditodajalca?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Pyr0Beast ::

jabolka ne zdržijo eno leto nikoli . meni še 1 mesec ne zdržijo
Jabolka, koren, razne gomoljnice, vse to v pesku in na hladnem preživi vsaj 6 mesecev. Če je pa obtolčeno pa sigurno, da bo segnilo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Pšenični ::

Jaz sem si kupil v zadnjem tednu nov monitor 22 palčen, grafo 9800gt, nov disk.....Na krizo sem torej pripravljen...heh,heh..............

Tr0n ::

Kako si naredit zalogo za hude čase recesije?

You don't.

lufthammer ::

Mal me spominja na tiste: "Je treba čoln pripravit na Šmarni gori"...

jype ::

Ali, kot pravijo Angleži: When you see the flash, remember to hold on to your hat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

MeGreat ::

ja pyro mi imamo doma ene 10 jablan na vrtu in če jih naberem ne zdržijo čez zimo

BigWhale ::

Nč SDO pakete nabavt pa bo, SDO= Suhi dnevni obrok za tiste ki niso bili v JNA :)

Prvo po vakcino pol pa lahko 25 let staro konzervo poješ.


Hoces rect Smrt Dolazi Odmah? :> Pri nas (v SV) so se teh SDOjev otepli kot hudic zegnane vode... Jest sem se pa takrat naziral, ko zmesan... hehehe Tam so prisle v veljavo pogajalske spretnosti!

Mnja, drugace pa tako, krompir te pocaka vsaj kako leto v primerni kleti. Vlozena zelenjava in sadje, ce so primerno sterilizirani pocakajo tri stiri leta brez najmanjsih tezav. Imamo elekriko? Ne. Suseno in primerno soljeno meso sem preprican, da zdrzi vsaj kako leto. Potem so se makaroni, raznorazne omake za makarone in podobne svari. To pocaka po vec let. Moka tudi, kvas bi znal biti problem ampak bi se prilagodil in jedel nekvasen kruh recimo. Pitna voda v plastenkah, tudi drzi kar nekaj let.

Meh, nekih vecjih tezav ne bi bilo.

A. Smith ::

ja pyro mi imamo doma ene 10 jablan na vrtu in če jih naberem ne zdržijo čez zimo


Zelo zavisi od sorte jabolk, seveda pa tudi od kleti, kamor jih spravljaš. Elster, meni najljubša sorta zdrži kakšne 2,3 mesece, idared ki mi je beden pa krepko čez eno leto. Pri tem idared nekaj mesecev sploh ni užiten. Dozori nekaj mesecev po trgatvi. Potem je tukaj shramba. Če je ta v hiši novejše gradnje, mora biti nujno pod zemljo. Stara gradnja s 60cm+ debelimi stenami se je pri nas izkazala kot bistveno boljši prostor za shranjevati. Tu so še druga pravila. Menda jabolk ne smeš shranjevati v istem prostoru, kot krompirja.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

dexterboy ::

Hej, folk, jedno pitanje:
kje za hudiča ste vi to brali o nuklearni zimi? (link?) glede na to, da jaz tu (v tej temi) nisem edini, ki je služil JNA, vem za eno in edino definicijo nuklearne zime, ki pa je (osebno) ne bi želel preživeti. Takrat bi raje bil "morto".
Drugače pa, ja tema je zanimiva, kar tako naprej, smeh imam na licu...
...preživeti poletje-zima-poletje-zima... LOL!!!
Dodal bom kaj resnega tu, če se bo tole kam razvilo... za namenček pa samo tole: jabolka ne zdržijo eno leto, razen če niso v zmrzovalniku - hladilnici. In pa VSA hrana na -50 st.Celz. zdrži neomejeno dolgo. Ekspedicije na južni pol so to dokazale.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Gandalfar ::

Hej, folk, jedno pitanje:
kje za hudiča ste vi to brali o nuklearni zimi? (link?) glede na to, da jaz tu (v tej temi) nisem edini, ki je služil JNA, vem za eno in edino definicijo nuklearne zime, ki pa je (osebno) ne bi želel preživeti. Takrat bi raje bil "morto".


http://www.doubletongued.org/index.php/...
http://news.cnet.com/8301-10787_3-10052...
http://staffingtechnology.blogspot.com/...
http://www.sandhill.com/rss/redirect.ph...
http://arnoldit.com/wordpress/2008/10/0...

#000000 ::

Vojska (JNA) je svoje čase obnavljala zaloge konzervirane in suhe hrane na 5 let, ne zaradi tega ker konzerve in ostalo nebi zdržalo, ampak zato ker je se je večina te hrane prodala s popusti po običnih trgovinah, ter razdelila po raznih zaporih, delovnih taborih, rdečem križu in podobno.

Če bi si osebno delal zalogo bi izbral konzerve, ker prvič je ponudbe ogromno, drugič lahko praktično traja neomejeno, tretjič pa jo že na pogled lahko izločiš če je pokvarjena ali prebita, sadje in zelenjavo pa tud dobiš v konzervah.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Preperji norost ali je kaj na tem (strani: 1 2 3 424 25 26 27 )

Oddelek: Loža
1309204761 (7890) WizzardOfOZ
»

Kuharija,... oziroma kaj jeste? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13317271 (14975) Unknown_001
»

Nakup kmetije za samooskrbo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14824391 (18629) otago
»

Količinski popusti v Mercatorju/Sparu/Tušu...

Oddelek: Loža
396327 (4487) fosil
»

OZN vidi žuželke kot možno rešitev za svetovno lakoto (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
30858328 (51857) enadvatri

Več podobnih tem