» »

Applovi novi MacBooki iz enega kosa aluminija?

Applovi novi MacBooki iz enega kosa aluminija?

Enodelna aluminijasta ohišja novih prenosnih jabolčnikov?

vir: 9to5Mc
9to5Mc - Predstavitev novih Applovih prenosnikov 14. oktobra se nezadržno približuje, kar sproža mnogo ugibanj o njihovi novi zasnovi, ki so večinoma le pobožne želje zvestih uporabnikov. V takšnih časih se je mogoče zanesti le na preverjene vire, ki imajo za seboj že dolg seznam uresničenih napovedi.
Ob upoštevanju slednjega je napoved Setha Weintrauba s strani 9to5Mac, kjer so doslej pravilno napovedali že več iZdelkov, kot so prihod aluminijastih iMacov, iPodov Touch, prenovljenih Nanov ter MacBooka Air, za vse nestrpno čakajoče še toliko bolj obetavna.

Po njihovem poročanju naj bi Apple za izdelavo nove serije MacBookov ali vsaj v bližnji prihodnosti začel s povsem novim proizvodnim procesom, največjo Applovo inovacijo v zadnjem desetletju. To naj bi bila inovacija, za katero je prvi Applov finančnik Peter Oppenheimer dejal, da je nekaj, česar Applovi tekmeci še lep čas ne bodo mogli dohajati. Podjetje naj bi tako zadnjih nekaj let porabilo za izgraditev inovativnega proizvodnega procesa v novi lastni (in ne kitajski, kot je bila praksa do sedaj), skoraj povsem avtomatizirani tovarni, ki uporablja laserje in vodne curke za izrez MacBooka iz enega samega kosa visokokakovostnega aluminija.



Trditev bi se lahko zdela neverjetna, če se ne bi Steve Jobs podobnega podviga lotil že leta 1990, ko je zgradil v celoti avtomatizirano tovarno v kalifornijskem Fremontu, ki je proizvajala vso linijo NeXT s samo sto delavci, v prid potezi pa govorijo tudi drugi dejavniki, predvsem ekonomičnost obdelave aluminija, vključujoč enostavno reciklažo in možnost hitrih sprememb dizajna.

Kljub temu, da vest o novi obdelavi aluminija še dober teden ostaja na ravni špekulacije, je Applovo odprtje nove visokotehnološke tovarne ob ambicijah Steva Jobsa povsem realna možnost - vsaj dokler se katera izmed govoric o njegovem slabem zdravju ne izkaže za resnično.

63 komentarjev

«
1
2

Tero ::

In zakaj bi bila to dobra stvar?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

BaRtMaN ::

In zakaj bi bila to dobra stvar?

...skoraj povsem avtomatizirani tovarni, ...

Nižji stroški izdelave, nižja končna cena? Verjetno pobožna želja. :P

BozidarB ::

izgled ne bo nič slabši

PrimozR ::

V izvorni novici piše, da bo zadeva 'carved out of a single piece'. To meni pomeni da bodo rezkali s CNCjem. Ampak spet je pa trditev, da ne bo machined, torej ne bo rezkana. Če ne bo kribljena, rezkana in bo carved, to pomeni da bo zadeva ulivana. Ni mi jasno tudi kaj mislijo s tem, da ni treba vijakov, da zadevo drži skupaj. Okej, če bo zadeva ulita, votla, še gre. Ampak kako dobiti noter HD in matično?? Za tole bo res treba počakat slike.

ALT ::

od kdaj pa pomeni carved vlito? carved pomeni vrezano, izklesano.. nikakor pa vlito.

M-XXXX ::

od kdaj pa pomeni carved vlito? carved pomeni vrezano, izklesano.. nikakor pa vlito.

Kaj pa je drugega P|P| napisal?

ALT ::

"Če ne bo kribljena, rezkana in bo carved, to pomeni da bo zadeva ulivana."

M-XXXX ::

Beri stavek pred tem- Pravijo da ne bo strojno obdelano, tako da ostane samo še ulivanje... (razen če bo kdo ročno drgnil:D)

gorilla ::

Pa ne bo ohišje iz enega kosa malce otežilo preprostosti nadgradnje, recimo rama ali diska? Trenutno je to namreč pri macbooku mačji kašelj.

upirna ::

Hm, bomo videli. Apple vedno preseneča. Včasih tudi negativno. Čeprav redko.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

Pyr0Beast ::

Wau. Kakšna revolucija ... kot da se je sedaj ohišje sestavljalo po koščkih in nato so ga zlimali skupaj ... sure.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

trnvpeti ::

Steve bo spet blestel ocitno :)
pa se menda bo nvidia grafika v macbooku

Jux ::

Morate priznat da Apple PR owna svet, kateremu proizvajalcu česarkoli je še ratalo narest takšen pomp zaradi friggin tovarne za izdelavo laptopov. Wow, bodo iz enega kosa aluminija, ki ga oblikujejo z vodnimi curki in plazma cutterji. NO WAY!!!!1111111oneoneone
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Matwic ::

Lahko kdo razloži, kako naj bi to izgledalo. Vse na kar se spomnim ni ne iz enega kosa niti ni praktično.

Aja sej res to je Apple, bodo dali wifi-fi noter, ekran in tipkovnico in ga bodo ljudje kupovali v milijonih. Funkcionalnost bo pa podobna kosu opeke.

Looooooka ::

glede na to da je ohisje treba tud odpret...ne vidm kako bo iz enga kosa...in konc koncev ne vidm zakaj bi blo to tok pomembno.
Razen ce nekdo res ne mece racunalnike po tleh iz dolgcasa pa bo tle pridobil na zivljenski dobi ob taki uporabi.
In ja...applov PR bi lahko par nanizank star treka napisu...domisljije in horse shita majo dovolj.

BigWhale ::

Wau. Kakšna revolucija ... kot da se je sedaj ohišje sestavljalo po koščkih in nato so ga zlimali skupaj ... sure.


Ti se nisi videl ohisja al kaj? Ja zvarjeno, zakoviceno, zasraufano skupaj je ja. :)) hehe

Ohisje bo pa komot iz enega kosa (no verjetno dveh, saj bo prepogibno, hehe), torej iz enega kosa z nekaj pokrovi, ki bodo prisraufani na to ohisje. Brez problemov.

trnvpeti ::

Steve je spet nasel eno dodano vrednost.
Me pa zanima, kaj bo z cpu, baterijo(koliko ur), varcnostjo sistema, pa ce bo ssd ali ne.

ALT ::

al bo pa imelo eno rezo cez katero bos potegnu celotno drobovje ven? bojo ze nasli nek nacin, pustmo se presenetit..

edge540 ::

Vsekakor zanimivo, čeprav se trenutno ne spomnim nobenega pametnega razloga zakaj bi se tako lotili zadeve. Po moje bo še največja prednost tega izdelovalnega postopka, da bodo imeli dober material za propagando. Kdo pa noče biti v elitnem klubu ljudi ki imajo ohišje iz enega kosa aluminija :)

gzibret ::

Saj tisti en kos aluminija IMO ni bistvo. Bistvena je nova, povsem robotizirana tovarna, kolikor sem jaz razumel zadevo. In ta tovarna bo s 100 delavci proizvajala ceneje, kot horde poceni kitajcev.
Vse je za neki dobr!

DustWolf ::

Mja za Appla glavno da se ga ne da popravljat. Odsotnost šrafov, odlično.

Če ti kaj crkne maš dve možnosti: kupiš novega (za 2500 € +) ali se ga lotiš z bormašino.

Brez dvoma nova velika designerska zmaga Appla, zaradi katerega ga bodo kupovali miljoni.

edge540 ::

>>In ta tovarna bo s 100 delavci proizvajala ceneje, kot horde poceni kitajcev.

Jap, sem kar malo vesel tega, da bo še kakšna stvar, na kateri ne bo pisalo Made in PRC. Prej ali slej bodo tudi Kitajci zahtevali višje plače in se bo popolna robotizacija splačala, proizvodnja pa se bo selila nazaj na zahod.

Razen če bodo iskali novo delovno silo v Afriki.

opeter ::

Jaz pa čakam na posodobljeno linijo Mac minijev (medtem že več kot leti dni spremljam temo Mac mini EOLed na MacRumorsu, vendar vseeno upam, da do tega ne bo prišlo).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

zee ::

Kul. Ze za Macbook Pro, ki nadomesca moj namizni racunalnik, se mestoma zdi, kot bi bil narejen iz enega kosa, tako da me resnicno zanima, kaj bo svetu pokazal Apple.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

trnvpeti ::

da bi ukinili mac mini? prvic cujem

PaX_MaN ::

To bi bilo fajn. Mala velika beštija za skonto pare.

Saladin ::

Alu dobro prevaja toploto - morda bi lahko ohišje pomagalo bolje hladit?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

PrimozR ::

>>In ta tovarna bo s 100 delavci proizvajala ceneje, kot horde poceni kitajcev.

Jap, sem kar malo vesel tega, da bo še kakšna stvar, na kateri ne bo pisalo Made in PRC. Prej ali slej bodo tudi Kitajci zahtevali višje plače in se bo popolna robotizacija splačala, proizvodnja pa se bo selila nazaj na zahod.

Razen če bodo iskali novo delovno silo v Afriki.


Dejansko bodo iskali delovno silo v Afriki.

Sicer pa ne vem no, ulivanje meni ne deluje kot ravno lahko. Valjana pločevina je za debelino gostejša kot ulivanje, s kirvljenjem oz. prešanjem pa jo lahko narediš zelo togo. Daleč najboljši način za izdelavo je prešanje (najboljše hladno, ker najmanj deformira material), nato pride struženo in/ali varjeno, šele nato pa ulivanje. Odvisno seveda od posameznih komponent. za tole lestvico sem nekako pobral podatke iz kolesarskega sveta, kjer so kovane komponente daleč najlažje in najmočnejše (razen karbonskih), litih pa rpaktično ni. za velike, zapletene stvari pa je itak najboljša zadeva ulivanje (npr. bloki motorja, predvsem zaradi vseh predorčkov oz. cevi za hlajenje.

mr_oz ::

"Če ne bo kribljena, rezkana in bo carved, to pomeni da bo zadeva ulivana."


Vsega po malem vrjetno, vlit bo slab, ki bo zvaljan v pločevino, le ta bo odrezana na laser ali vodni curek in nato na CNC pokrivljena na obliko ohišja,.....
-mr_oz

PrimozR ::

Ko bodo fotke bo vse skupaj razjasneno. Zmotilo me je le, da bo zadeva 'carved' ampak ne rezkana (machined), to je catch. Ker če nekaj 'carvaš' (izrezuješ), material odstranjuješ. To pa delaš z rezkanjem in ne ulivanjem.

ALT ::

"The company has spent the last few years building an entirely new manufacturing process that uses lasers and jets of water to carve the MacBooks out of a brick of aluminum. "

"What advantages are there to manufacturing with 3D laser and water jet cutting?"

kje torej vidite da se bo zadeva vlivala? rezljali bodo blok aluminija z laserjem in vodo.


tole so pa prednosti tega procesa, za tiste, ki se jim ne da odpirat vira..

Carving out of aluminum eliminates the need to bend the metal and create weak spots or microfolds and rifts.
There are no seams in the final product, so it is smooth.
Screws aren’t needed to tie the products together.
The shell is one piece of metal so it is super light, super strong and super cheap.
You can be a whole lot more creative with the design if you don't have to machine it.

edge540 ::

Pri vlivanju aluminija je problem, da stvar tako rekoč takoj oksidira, če je izpostavljena zraku med vlivanjem.
Tako pa že dobijo bloke aluminija, jih z CNCji zrežejo, odpadki pa se 100% reciklirajo. Ob minimalnem hlajenju rezalnih glav CNCjev ni neke kritične toplotne obremenitve, dejansko je stvar dokaj simpl (pač bloki morajo biti tako vliti, da stroj kar najmanj časa reže in posledično minimalno obrabi rezila, kar pa pri aluminiju zaradi majhne trdote ni problem. Če bodo pretežno uporabili laserje in water jete, še bolje, ne rabiš dragih rezalnih glav.

Pyr0Beast ::

Ti se nisi videl ohisja al kaj? Ja zvarjeno, zakoviceno, zasraufano skupaj je ja. :)) hehe
To me je res pogrelo pri srcu zdaj zvečer [:D]

No, do zdaj se je en kupček plastike vlil v spodnji del prenosnika z vsemi luknjicami in odprtinami vred naenkrat. Kake revolucije ne vidim tukaj, razen če bo to nov iCegu, katerega boš naokoli z rudlnom prevažal [>:D]

Carving out of aluminum eliminates the need to bend the metal and create weak spots or microfolds and rifts.
Hja, če ga prej ustrezno ne segreješ res popoka in se natrga.

Screws aren’t needed to tie the products together.
Spet ena tuba lepila za to .. več kot super.

Pri vlivanju aluminija je problem, da stvar tako rekoč takoj oksidira, če je izpostavljena zraku med vlivanjem.
A je res tako težko postaviti stvar v zaščitno N2 atmosfero ? Pa tudi če oksidira, stvar se vrže v kislino in nato eloksira.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Jux ::

Še zdej ne razumem, zakaj zavraga je to pomembno? Mene dejansko čist BK kako je narjen, dokler je kakovost na koncu primerna in da ima prenosnik vse fičfiriče. Zaradmene ga lahko na roke krivijo indijci iz aluminija al pa aluminij obstreljujejo z bozoni v CERNovem pospeševalniku do končne oblike.

Da sploh ne govorimo, da komentiramo govorice.
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jux ()

zcetrt ::

Da sploh ne govorimo, da so dosegli, tako kot že mnogokrat, svoj namen. Dobri so, ni kaj. Veliko podjetij, ki so uvedli resnične inovacije, je klavrno propadlo zaradi pomanjkanja semozavesti in odlično umazano zvitega marketinga.
4.

PrimozR ::

You can be a whole lot more creative with the design if you don't have to machine it.


Zadnjih nekaj besed. if you don't have to machine it. To meni deluje kot rezkanje, to je catch. Sicer mi je pa popolnoma jasno da zadevo recimo deloma uliješ v neko osnovno obliko, izrežeš luknje z laserjem/flowjetom in potem porezkaš določene detajle.

steev ::

Nekdo je nekaj okoli hlajenja omenjal. A nimajo že sedanji MacBooki pro narejeno tako hlajenje. Torej da se hladijo preko ohišja. To je res nepraktično. Če se komp malo bolj segreje, ga ne moreš in ne moreš držat v naročju.

Raje naj naredijo to, da se lahko lcd odpre do 180 stopinj in ne samo do približno 120.
:|

Pyr0Beast ::

Že stari compaq so imeli tako narejeno (cca. 5 let nazaj), tako, da na minimalni porabi ne vrtiš še ventilatorja zraven. Laptop se po kakšnih 3h urah segreje na okoli 43°C, tako, da je ravno prav topel, da se greješ [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ALT ::

aja na to si ti mislil.. samo meni deluje ta machine it bolj kot da ga ni treba mehansko obdelati, torej laserji in voda naredijo sami dizajn, ki je bolj natančnih in lepih oblik?

ja pa verjetno bo kakovost boljsa ce bo celo ohisje iz enega samega kosa, ne pa iz 50 zlepljenih/privarjenih/prisraufanih delov a?

ne vem no, men se dopade ideja ce bo se res kaj poznalo pri ceni izdelkov, ceprav nekak dvomim glede na to da je potrebno pokrit stroske izgradnje te tovarne, pa stroski ohisja ze zdj verjetno predstavljajo le majhen del stroska celotnega prenosnika..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ALT ()

Icematxyz ::

Četudi bi stala proizvodnja 1 evro bi Apple imel prodajno ceno 1500 evrov.

jlpktnst ::

Ja kot da samo apple dela na tak način :) Doh, cel svet dela tako. Proizvodni stroški so manjši od cene surovin, prodaja se pa za 100x ceno. Itak pa so zaenkrat pomoje še najvišji transportni stroški. Pa davki. Pa skladiščenje seveda.

Prav tako mi ni jasno zakaj tak odpor. Zadevo si pač predstavljam kot kovinski blok, ki je iz ene strani izvotljen. Nato pa noter potisneš po dolžini celo matično, da se lepo vsede v utor. Na koncu pa verjetno samo priključiš kable. Če je vseskupaj narejeno pametno (kar ne dvomim) zna bit odpiranje še lažje kot pri "klasičnih" laptopih, kjer sicer lahko menjaš ram, je pa za kaj več že huda kriza.

Sicer pa počakajmo, kmalu bo jasno.

driver_x ::

Verjetno bo izgledalo podobno kakor iPod nano 2. generacije.

borisk ::

Uf, očitno so sami strojniki tukaj....

A slučajno kdo ve koliko stane ena ura rezkanja???
Da bi ohišje izrezkal iz bloka aluminija?? Mogoče za kakšen testni primerek, več se pa ne splača, sploh pa pri masovni proizvodnji.. maci bi bili še nekajkrat dražji kot so sedaj....
držite se svojga stroke...


lp, boris

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

antonija ::

Kolk pa res stane ena ura rezkanja? Sem enkrat nekaj razmisljal da bi rabil take usluge, samo nisem nikoli uspel najti vseh informacij. Lahko mi posljes tudi na ZS.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

M-XXXX ::

Uf, očitno so sami strojniki tukaj....

A slučajno kdo ve koliko stane ena ura rezkanja???
Da bi ohišje izrezkal iz bloka aluminija?? Mogoče za kakšen testni primerek, več se pa ne splača, sploh pa pri masovni proizvodnji.. maci bi bili še nekajkrat dražji kot so sedaj....
držite se svojga stroke...


lp, boris


Ubistvu ja:D

Meni se tudi malo čudno zdi, da bi se iz ekonomskega vidika splačalo lasersko ali vodno rezati iz enega kosa (tudi tehnološko bi bilo problem rezati kašne čudne oblike, posebno od znotraj navzven- če bo seveda samo lasersko in vodno rezanje), edina varijanta je da bodo zaradi tega ZELO povečal ceno (sam to je itak Apple, ziher bo vsaj 200€ višja cena, da boš lahko rekel, da imaš neko popolnoma neuporabno zadevo, ki je izrezana iz enega kosa...)

xandros ::

Ne verjamem, da lahko Apple svoj najcenejsi notebook podrazi.
Zakaj ne? Naval netbookov, uspesnice, zelo prodajani.
So se zaceli kopije macbooku delati.
Apple se mora zganit.Na Jobsov nacin!

Sicer bomo pa kmalu videli.

antonija ::

"Na Jobsov nacin" je v preteklosti pomenilo da "izumijo" nekaj kar obstaja ze mnogo let, njihov marketing oddelek pa iz tega naredi novo toplo vodo in jo prodaja bolje od vrocih zemljic. Ce ze kja potem upam da se mladi marketingarji kaj ucijo iz tega, ampak glede na oglasevalske kampanije pri nas je to bolj malo verjetno.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

xandros ::

Ja, to je Jobsov nacin.
Zaenkrat še pali to.

gzibret ::

> Četudi bi stala proizvodnja 1 evro bi Apple imel prodajno ceno 1500 evrov.

Ja, kdo pa nebi prodajal po 1500e, če je folk pripravljen kupit. Apple pri tem ni nobena izjema. Kar poglej si avtomobilizem, pa parfume, high-end glasbene komponente, klavirje, ročne ure, obleke ipd...
Vse je za neki dobr!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novosti z Applove predstavitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5629978 (25927) PrimozR
»

Intel z vlaganji v ultrabooke žuga Applu

Oddelek: Novice / Ostale najave
4113958 (11855) 71GA
»

Apple posodobil svojo linijo prenosnikov in zaslonov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
20521651 (14073) coma2black
»

Applovi novi MacBooki iz enega kosa aluminija? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
639387 (6843) PrimozR
»

MacBook Air (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Diski
27133450 (15831) poweroff

Več podobnih tem