» »

Skok v vodo (ki ima 5 stopinj) napotki?

Skok v vodo (ki ima 5 stopinj) napotki?

1
2
3

Pyr0Beast ::

mokra potapljaška obleka...za suho ni blo denarja
Kje je fora, da jo potem imaš ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

perci ::

Pyr0Beast: Velika večina neoprenskih oblek je mokrih (wetsuit). To pomeni, da voda pride med obleko in kozo, vendar je krozenje te vode zelo pocasno in se na telesu voda segreje, potem pa je obcutek dober.

Ni pa to najbolj primerno za ekstremne temperature in plavanje pod ledom, za kar je bolj primerna suha obleka (to je tista pod katero james bond oblece smoking). Se pa da tudi z mokro.

smilyxx ::

Tud v vodi ki ima pod 10 stopinj se da kopat. Kakšne 3 alpa 4 leta smo se kopal v blejskem jezeru 18. marca, ko je bila po gladini še tanka plast ledu. Temperatura je bila pa okoli 6 stopinj (zmerjeno). Sicer je bilo treba prej vsaj noge pa roke namočt, da ni bilo prevelikega šoka, sam en kolega je še preplaval kakšnih 100m preden je šel ven. načeloma nebi smel bit problemov, sam useen to ni pametno početje :D.
Save water.
drink beer.

Okapi ::

Rusi pravijo, da je zdravo;-)


O.

perci ::

V 6 stopinjah preplavat 100m je možno. Teoretično. V praksi pa hudo neverjetno.

V-i-p ::

Jaz sem enkrat za stavo šel samo do pasu v eno izmed triglavskih jezer. Voda je imela 4 stopinje. Ne bi ponovil več tega, nikoli...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

A. Smith ::

Lansko leto sem se kopal v Soči pod Vršičem.

Namočil sem noge, potem pa skočil v vodo in se potopil. Prišel sem ven in odkorakal na skalo na soncu.



Kričat sem začel šele po nekaj sekundah sedenja.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

perci ::

Vip: V triglavskih je afaik kopanje prepovedano.

Roadkill ::

Ob branju tele teme sem se spomnil na en sveti pregovor:
Never do anything you wouldn't want to explain to the paramedics.


Drugače se mi pa zdi, da preveč komplicirate. Pač vržte se v vodo in poročajte, če je prijetno.

Sorodno "branje": http://ie.youtube.com/watch?v=kqYnMitDD...
Ü

Pyr0Beast ::

Pyr0Beast: Velika večina neoprenskih oblek je mokrih (wetsuit). To pomeni, da voda pride med obleko in kozo, vendar je krozenje te vode zelo pocasno in se na telesu voda segreje, potem pa je obcutek dober.
... Samo, če je neopren popolnoma namočen .. da se sploh nikoli ni utegnil posušiti, je taka zaščita malo vredna.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

JanK ::

Za delovanje mokre obleke je popolnoma irelevanto ali je pred oblacenjem mokra ali suha. Neopren sam ne prepusca vode - je guma z mikromehurcki. Namoci se samo tkanina okoli neoprena in edini (mozen) efekt je, da ti je na kozi malo hladno, ko das moker neopren gor. Cim si v vodi je pa popolnoma vseeno ali bil prej neopren moker ali suh. V vsakem primeru je mokra cela obleka, zunaj in znotraj.

In verjemi, da je taksna zascita prekleto veliko vredna.

V-i-p ::

perci: ne vem sicer kaj ima prepoved kopanja veze z mojo stavo? Šel sem notri, do pasu in malo čez, zdržal nekaj sekund in šel ven :)
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Pyr0Beast ::

Hja, voda čez čas difudira v 'mehurčke', .. podobno, kot se stiropor napije vode.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

dolenska ::

kdaj pa gredo skočit? so že nazaj? ker me zanimajo izkušnje. upam pa da tega ne zvemo iz cajtengov.

perci ::

Pyr0Beast:

Lepo te prosim, da ne klatiš neumnosti, če ne poznaš zadeve. Ta zaščita je prekleto veliko vredna. Zato se jo tudi uporablja v 95% potopov (ali pa še več). Suhe obleke so samo za dolge potope na zelo nizkih temperaturah. Suha je tudi precej tricky za uporabljat, ker se jo uporablja tudi kot kompenzator plovnosti in jo večina potapljačev sploh ne zna uporabljati.

smilyxx ::

Pyr0Beast lej perci ti je lepo razložil kako deluje običajna "mokra" neoprenska obleka. Voda je pri taki obleki v stiku s telesom, samo jo ti segreješ s telesno toploto. Kot jst iz prakse poznam zadeve se obleka zmoči in se pol tudi en cajt suši. Samo to tako ali tako ni pomembno, obleke se lahko daje gor tudi ko si že v vodi (je še lažje). In ja je velika razlika z oz. brez obleke.
Save water.
drink beer.

;-) ::

kdaj pa gredo skočit? so že nazaj? ker me zanimajo izkušnje. upam pa da tega ne zvemo iz cajtengov.


Ju3 če bo vse po sreči vidite posnetek =) ju3 gremo zvečer če nebo dežja

neo ::

Hja, voda čez čas difudira v 'mehurčke', .. podobno, kot se stiropor napije vode.



Jao, sploh veš kak zgleda neopren?? Ne bluzi če nimaš pojma.
Neo's

Invictus ::

Delovanje neoprena:

Voda pride med neopren in telo. Ti s svojim telesom to vodo ogreješ. Ker je prostor med neoprenom in telesom že zaseden z vodo, ki si jo ti ogrel, nova (mrzla) voda ne more dotekati noter.

Seveda, ko vstaneš iz vode, hranjena topla voda steče ven. Zato ob ponovnem skoku v vodo noter pride spet mrzla voda, ki jo moraš ogreti. To pri potapljanju ni problem, je pa pri kajaku in canyoningu, pa še kakšnem bolj dinamičnem športu.

Vem iz lastnih izkušenj :)).

LP I.

Keyser Soze ::

Če ne drugega je neprijeten občutek, ko imaš popolnoma razmočeno kožo.

Ampak zebe te pa ne, ker se voda izmenjuje prepočasi, da bi te opazno nahladilo. Tako da tud za kajaking in podobne vodne športe ni tak problem, če le imaš pravo številko oz. velikost/obliko obleke.
OM, F, G!

perci ::

Lahko dam en primer za ponazoritev kolk voda krozi v neoprenu.

Imam spacato neopren, ki ga je nemogoče obleči brez uporabe tekočega mila. Ko po treh urah potapljanja slečem zadevo, sem še vedno popolnoma namiljen, prav tako notranja stran neoprena. Voda kroži predvsem na tistih delih, kjer ti je neopren prevelik.

Keyser Soze ::

Sam ti je verjetno res že skoraj premajhen? =)

Sej tesnijo. Noge pa roke. Največji problem je pa IMO ovratnik.
OM, F, G!

Pyr0Beast ::

Imam spacato neopren, ki ga je nemogoče obleči brez uporabe tekočega mila.
Glicerol ?

Sej tesnijo. Noge pa roke. Največji problem je pa IMO ovratnik.
IMHO hrbet, če ovratnik ne tesni :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

whatever ::

Mladost je norost - čez reko skače, kjer je most.:P
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Keyser Soze ::

Imam spacato neopren, ki ga je nemogoče obleči brez uporabe tekočega mila.
Glicerol ?

Sej tesnijo. Noge pa roke. Največji problem je pa IMO ovratnik.
IMHO hrbet, če ovratnik ne tesni :)

Na ja... Rokavi pa hlačnice.
OM, F, G!

SkIDiver ::

perci in zakaj ne? V savni ima bazen z vodo vrjetno okoli 16-18°C (bi rekel po občutku) pa lepo notr mirujem ali pa plavam cca 3 minute, ker preprosto paše. Ko prideš notr res, da mal težje dihaš od "navdušenja" potem pa dobesedno zagreje. Je pa res, da pridem iz 90°C savne pod tuš in nato v bazen.

Kot drugo. Poznam žensko, ki na izviru Kamniške Bistrice plava v vodi. Temperatura 5°C. Torej se da. Na poti preko žrjavice tudi ne zgoriš, če si pripravljen.

Vse je mogoče. Vprašanje je samo kako je telo in predvsem glava pripravljena.

PS: Pri 12°C pa smo se kopali v Iškem vintgarju. Za letni čas pa nisem prepričan ali je bilo sredi jeseni ali pomladi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()

whatever ::

Ena prijateljica se je sred februarja kopala v Jadranskem morju.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

perci ::

Sam ti je verjetno res že skoraj premajhen? =)

Ne, kot ulit mi je...edino na hrbtu ima malenkost lufta. Tam je tudi edini kraj kjer cutim vodo, da pronica notri. Vrat in okončine praktično tesnijo, edino v pasu mal voda prihaja notri.
Glicerol ?
Nimam pojma, kaj je. Materialu se prov reče spaccato, nej bi pa ble to neke odprte celice - ne sprasvat mene, kaj to pomeni. V glavnem, material se prakticno prilepi na kozo, zato je tudi izmenjave vode bistveno manj kot pri klasicnem wetsuitu.
perci in zakaj ne? V savni ima bazen z vodo vrjetno okoli 16-18°C (bi rekel po občutku) pa lepo notr mirujem ali pa plavam cca 3 minute, ker preprosto paše.
Bistvena razlika je med tremi minutami v 16-18 stopinj (kjer se strinjam, da lahko paše)in 30 minutami v 12 stopinjah. Slednje ne paše nikomur, razen, če ti paše otrplost in izguba zavesti, pljučnica ter možnost zastoja srca.
Kot drugo. Poznam žensko, ki na izviru Kamniške Bistrice plava v vodi. Temperatura 5°C. Torej se da.
V taki vodi prav gotovo ni več kot 5 minut (pa še to močno, ampak res močno dvomim).
Na poti preko žrjavice tudi ne zgoriš, če si pripravljen.
Ker hodiš po njej dovolj hitro in narahlo, da se ne opečeš preveč. Se pa komot opečeš, če mal narobe stopiš. Pa če je vmes kak goreč polivinil ti tut nobena telesna in psihična pripravljenost ne pomaga.
Vse je mogoče. Vprašanje je samo kako je telo in predvsem glava pripravljena.
Aha. Right. Če sta glava in telo pripravljena si lahko tudi po dve uri v vodi, ki ima temperaturo -2 stopinje ane?
PS: Pri 12°C pa smo se kopali v Iškem vintgarju.
Ste ja. Vendar ne 20-30 minut, kot si napisal ampak max 5, pa še to ne verjamem. Vsaj ne 5 miunt neprekinjeno.

SkIDiver ::

:)no ja kakor ti je ljubše. Lahko tudi 5 minut s premori, če ti tako ustreza.

PS: Nismo bili edini:D

Keyser Soze ::

:)no ja kakor ti je ljubše. Lahko tudi 5 minut s premori, če ti tako ustreza.

PS: Nismo bili edini:D

Khm, nisem občutljiv na nizke temperature. V vojski smo recimo po več kot par ur ležali in lezli (s celim trupom par ur) na snegu, pri minusu, v popolnoma premočenih cunjah.

In ravno tako sem se kopal v Krki, na predelu, kjer ima cca. 10-12 stopinj. Pa ti lahko rečem, da je praktično nemogoče preždet v takšni vodi neprekinjeno 5 minut. Sploh brez zaščite. Ker je bolečina že na meji zmožnega.
OM, F, G!

SkIDiver ::

Zdejle pa že resno razmišljam, da sem zamenjal 2 za katero drugo številko:| Moram probat nekaj okoli 12°C, da vidim.

perci ::

Zapelji se v Bohinj ta vikend ;). Jezero ima trenutno 13,5 stopinj. Iz ukanca ga preplavaj po sirini (ne bi smelo trajati 20 minut). Srecno :D.

Potem ko si preplaval jezero, se namoci se v Savici - tista ima po mojem enih 10 stopinj.

Pa da ne bi res kak tak podvig sel uganjat, ker nocem imeti utopljenca ali podhlajenca na vesti - se posebej ne slotehaša ;).

Tear_DR0P ::

sam sem se pozimi kopal v smartinskem jezeru pri celju - za alko smo bili se premladi, pa smo take neumnosti probvali za stave - je bolelo, ampak hvala bogu sem se ploden
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

OrkAA ::

Ja, da vas še jaz malo prestrašim. Nek moj sorodnik, ki se je med vojno žal moral skriti pod most v eno zelo mrzlo reko je od takrat naprej neploden.

;-) ::

Današnje kopanje smo prestavili na ju3 =) tk da ju3 ga bo pokalo.

Potem pa še ga bo pokalo 1x letos v MB iz dravskega =)

Pyr0Beast ::

Nimam pojma, kaj je. Materialu se prov reče spaccato, nej bi pa ble to neke odprte celice - ne sprasvat mene, kaj to pomeni. V glavnem, material se prakticno prilepi na kozo, zato je tudi izmenjave vode bistveno manj kot pri klasicnem wetsuitu.
Kot glicerol sem mislil glicerol, namesto mila. Malce bolj nežna (oljnata) stvar tole, vendar se ne peni.
..
Pod tisto vpijanje vode sem imel v mislih ravno to, da se omenjene celice s časom napojijo z vodo. Takšni in drugačni kristali soli s časoma predrejo stene mehurčkov in voda začne lepo difundirati noter, neopren ne greje toliko in postane relativno težak.

Ker hodiš po njej dovolj hitro in narahlo, da se ne opečeš preveč. Se pa komot opečeš, če mal narobe stopiš. Pa če je vmes kak goreč polivinil ti tut nobena telesna in psihična pripravljenost ne pomaga.
Toplotna prevodnost žerjavice je zelo na nizkem nivoju, še posebej, če je prekrita s pepelom.

In ravno tako sem se kopal v Krki, na predelu, kjer ima cca. 10-12 stopinj. Pa ti lahko rečem, da je praktično nemogoče preždet v takšni vodi neprekinjeno 5 minut. Sploh brez zaščite. Ker je bolečina že na meji zmožnega.
Nekaj pomaga navajenost, nekaj (ne)občutljivost na bolečino. Vsekakor, če te začne kaj boleti, takoj ven.
Sam sem preživel včasih po 4, 5 ur v mrzli Kolpi, dokler nisem bil že čisto plav, pa še bi ostal noter, če me nebi silili ven :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BuBBle.D ::

Kaj je sedaj s tem "skokom"? Zgleda ni noben preživel. :\
|MSI MPG Z690 EDGE|Intel Core I7-13700K|64GB Viper Steel 3600Mhz|
|Zotac Trinity 3090 OC|EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB|
|ASUS TUF Gaming GT501|Corsair AX1200W|Samsung Odyssey G7 32"|

dolenska ::

čakam na odgovoree....

Matev ::

smo že 28.tega

krucymucy ::

Verjetno so se premislili, ker je pihalo.

Matev ::

ali pa ker je nekdo pozabil brisačo doma

bibip ::

Črno kroniko je kdo pregledal?

Pyr0Beast ::

Ni vidt, da'b se kej zgodilo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bibip ::

No, to je pol rešeno. >:D

Kje je zdaj tisti obljubljeni posnetek?

dolenska ::

čakamo in čakamo............

MadMax ::

Verjetno so se premislili, ker je pihalo.


Nedeljska vaja NNNP (nič nas ne sme presenetiti) je odpadla zaradi slabega vremena :D
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

;-) ::

Nene, skočli (sicer sam tretjina) pa preživeli =) Sploh ni neke sile k greš notr sam predolg pa nebi blo fajn. Bomo še večkrat.

dolenska ::

a si le prišel iz bolnice da si se javil? uoam da si si pljučnico pozdravil.

;-) ::

Sm bolan ja xD sm ne od tega.

greš drugič poleg? se bomo stisnli pa bo bl toplo muto

Matev ::

tretjina?

to pomeni do kolen?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali kdo prakticira "Cold shower"? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7312533 (4016) starfotr
»

Katero sportno obleko?

Oddelek: Šport
91002 (636) Invictus
»

kolko SIT (ali $ in €) za počitniško potapljanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
696929 (3398) perci
»

[počitnice] Hrvaška - potapljanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
627496 (6527) perci
»

Tekočinsko dihanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
737297 (5758) ali3n

Več podobnih tem