» »

Tekočinsko dihanje

Tekočinsko dihanje

1
2
»

perci ::

Jeronimo: Neopren ne more imeti enakega vzgona na površini kot na 10 metrih, ker se stisne. To lahko recimo opaziš tudi pri pasu z utežmi glede na to, da verjetno nimas racunalnika. Pas je na 15 metrih veliko bolj loose, edino pri tebi se verjetno to ne pozna tako opazno, ker imas pac sam 2mm. Pri 5ih ali več mm se hudo pozna. Trust me.

vendar se na 10 metrih pojavijo tudi sile katere na površini niso prisotne in zato 5 kilogramov vzgona ne odigra iste vloge kot na površini.
Em? Kaj? Kaksne sile? 5kg vzgona pomeni na povrsini isto kot 100m globoko. Torej, ce imas jekleno kocko napolnjeno z zrakom in jo spustiš iz 100m globine proti povrsju, bo imela na povrsini enak vzgon kot 100m globoko.

No offense ampak mislim, da si malo zabredel s temi tvojimi teorijami.

Pyr0Beast ::

Jst se ne grem več potapljat, po vsem tem.:(

Je pa zanimivo kako ti po 5m globine stisne trup.
Sam kaj pa se vedno sliš v morju kot pokanje, mogoče ribe?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Ribe so v vecini prilicno neslisne ;)

slisis pa vse sorte... :)

perci ::

Jst se ne grem več potapljat, po vsem tem

No, sej tko hudo ni - par stvari je treba pa vedt oz. se drzat par pravil:
-ne uporabljat utezi, ce jih ne znas
-v nobenem primeru uporabljat utezi ce nimas neoprena
-ne se potapljat pregloboko
-ne se narobe nadihavat - o tem veliko pišejo strani, ki se ukvarjajo z apnejo
-ne bit predolgo pod vodo (ce ste zacetniki ne vec kot minuto)
-dihalko dejte med potopom iz ust
-fajn je imet nož pri sebi, če se slučajno v kak parangal ali mrežo zapleteš - meni se je letos to skoraj zgodilo

To so tko mal moja prirejena pravila oz. pravila povzeta iz razlicnih strani, mailing list in znanja znancev apnejistov.

Je pa zanimivo kako ti po 5m globine stisne trup.

Hmmm, tega pa morm rečt, da še nisem čutil - čeprav je res, da na to nisem nikoli bil pozoren - si predstavljam, da ti trebušno votlino res lahko malo stisne, ja.

Sam kaj pa se vedno sliš v morju kot pokanje, mogoče ribe?

Velike Kite naprimer ;).

Ne, resno - v vodi slisis svasta; predvsem pa valove, motorne čolne, puško - če loviš, če si avtonomni potapljač pa slišiš še svoj regulator - pa seveda ostale potapljače - drugo mi trenutno ne pade na pamet, sem pa ziher na kaj pozabil.

ali3n ::

Če je res mirno - nočni potopi, potopi okol 40-50m, se sliši tudi neko "prasketanje" - pojma nimam kaj... (plankton, ki se pogovarja?8-) )

PS: na 30m si je treba kar konkretno zategniti pas od kvihtov in računalnika - drugač zgubiš oboje! >:D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

perci ::

PS: na 30m si je treba kar konkretno zategniti pas od kvihtov in računalnika - drugač zgubiš oboje!

[joke]
Eh, to vi avtonomci delate k ste pussyji ;) - apnejisti nimamo cajta za to :D
[/joke]

Ma ja, je kar zanimivo to skrcenje, prvic ko to opazis je cist cuden filing - gruntas kva je narobe s pasom :).

T0RN4D0 ::

Jao Jeronimo, vzgon je enak izpodrinjenem VOLUMNU, ne MASI! :\

Jst si predstavlam da so v obleki mehurčki... in ko se potopiš, grejo tisti mehurčki, pa se nafilajo z vodo. Ker ma voda večjo gostoto od zraka, zgubiš plovnost. Right? V bistvu se ti poveča gostota. :8)

Aja perci, tist z vzgonom pa kocko si zamešu... pozabu si upoštevat stisljivost vode. :P Po mojem ma na 100 m večjo gostoto. :D (mnja, voda ni neki stisljiva, tak da pustmo prakso :P)

sila vzgona je menda nekak odvisna od volumna potoplenga telesa, mase telesa, pa gostote tekočine... prbližn. :P pozna ura... |O

ma ne da se mi nabijat, grem raj spat počas. :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T0RN4D0 ()

perci ::

Jst si predstavlam da so v obleki mehurčki... in ko se potopiš, grejo tisti mehurčki, pa se nafilajo z vodo. Ker ma voda večjo gostoto od zraka, zgubiš plovnost. Right?

Wrong. Voda ne zalije mehurckov ampak se mehurcki zaradi pritiska vode zmanjsajo. Od tod manjsi vzgon.

ali3n ::

jup... sčasoma (s potopi) je tole stiskanje neoprena vedno manjše -> obleka postane toga -> ko se oblečeš, stojiš kot robot (roke narazen pa te fore >:D ); je pa velik odvisno od kakovosti (cene) neoprena -> npr. superelastik je bistveno boljši kar se tega tiče (pa ene 2-3x dražji od npr. Sepe)
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Jeronimo ::

prov perci - za neopren lahko recem da si me delno prepričal ker je zadeva stisljiva - in ker so me v tej smeri popravili - vzgon je enak volumnu - torej to ni več vprašanje. .... vendar .. ali bi lahko rekel, da na 10 metrih človeka toliko stisne, da iz pozitivne plovnosti dobi negativno?
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

BigWhale ::

Ma jest, k sem sam iz kosti in koze mam negativno plovnost ze na povrsini.

Mrtvaka sploh ne morem 'plavat' ker mi trup 'pade dol'. :P

Dvomim, da cloveka tako stisne, da izgubi plovnost.

Thomas ::

> Mrtvaka sploh ne morem 'plavat' ker mi trup 'pade dol'. :P

> Dvomim, da cloveka tako stisne, da izgubi plovnost.

Tebe je očitno že. >:D

Sicer pa ja, človeka lahko toliko stisne, da zgubi plovnost. Predvsem mu stisne pljuča in to je liter izpodrinjene vode manj kar hitro.

Nedvomno, da ja.

Je pa še en faktor, ki deluje kontra. V globoki mrzli gosti vodi, je zaradi tega nekaj več vzgona, kot v topli površinski.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

vendar .. ali bi lahko rekel, da na 10 metrih človeka toliko stisne, da iz pozitivne plovnosti dobi negativno?
Morm rečt, da tega nikol nisem probaval - ne vem, a sem kje kaj takega napisal? Je pa dejstvo, da je volumen tvojih pljuč na 10m globine pol manjši. Na 30 metrih so tvoja pljuča samo še 1/4 svoje velikosti. Tako, da se tudi vzgon temu ustrezno zmanjša.

Thomas ::

> 30 metrih so tvoja pljuča samo še 1/4 svoje velikosti.

1/8.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

Zakaj že?

Thomas ::

V resnici ni niti 1/4, niti 1/8. Funkcija je precej bolj zakomplicirana in NI simple Boyle Mariotov zakon.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

Ok, vem - ampak katera številka je bližje? 1/4 ali 1/8?

BigWhale ::

Pljuca se dejansko zmanjsajo? Se tudi prsni kos skrci? No, nekaj malega najbrz se, ampak tako fejt? Mislim, ker ce delo ostane taksno kot je oz se minimalno skrci, saj pritisk ne deluje skozi stene...

Bogi podmornicarji... ;)

Marchello ::

Torej: 1/4 je kr točno. Zakaj? Ko se potopiš na 10 m se tlak podvoji (1 bar zrak ki pritiska na morsko površino + 1 bar na vsakih 10 m globine). Tako se volumen zraka razpolovi in pljuča imajo še samo 1/2 prvotnega volumna saj na pljuča deluje 2X tlak. Na 20 m je tlak že 3X večji kot na površini in pljuča so velika samo še 1/3......na 30 m globine samo še 1/4 prvotnega volumna.

Pa še to: mislim da imamo vsi v mislih volumen zraka v pljučih, ki je res zelo povezan z volumnom pljuč ni pa isti zaradi tega, ker se tekočine (npr. kri) in tkiva ne stiskajo isto kot zrak. Malenkosti pač :D

Thomas: Dej razloži nam tvojo teorijo.

Thomas ::

Volumen pljuč = volumen zraka + volumen tekočine + volumen trdne snovi.

Boyla (Mariot, mu rečejo Francozi) posluša le zrak, tekočina in trdna snov pa ne. Ti dve volumen praktično ohranita. Zato bi bil volumen pljuč na globini 30 metrov VEČJI kot 1/4.

Ampak ko rečemo "volumen pljuč" v potapljaškem žargonu, mislimo pri potapljanju na vse notranje organe in na prostorcke med njimi. Ti potem prispevajo nekako toliko, kot da so se pljuča in samo pljuča stisnila na 10 - 20%.

Da bi šel v večje podrobnosti, bi pa moral zračunati. Napraviti nek obsežen izračun. Dovolj bodi!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jeronimo ::

vendar še vedno ne vem odgovora ...... na gladini sem pozitivno ploven. verjetno tja do 10 m. Čisto natančne meje ne vem. Na desetih metrih sem negativno ploven. Če velja pravilo da je vzgon enak volumnu .... potem to pomeni, da me toliko stisne, da izgubim pač nekaj kg vzgona. vendar se jaz ne počutim kot da bi bil v stiskalnici. In če se to dogaja že na parih metrih .... v kaj se je potem stisnila rekorderka v globinskem potopu na dah katera je prišla mislim da 167 m (ne me preveč za besedo držat) pod gladino. Prišla je na skoraj 18 barov. Pluča verjamem da ji je stisnilo na velikost jajca, vendar prsni koš se sigurno ni zmanjšal sorazmerno s tem.

Še vedno imam vprašanje. Zakaj sem do 10 m pozitivno ploven, nad deset negativno?
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

Thomas ::

A zakaj se reducira zmanjšanje volumna na pljuča?

Ker je taka praksa. Merijo kapaciteto (volumen) pljuč in potem delajo tabele iz tega. Ni povsem prav, je pa praktično.

Jeronimo,

Jest ti pravim, da je izračun kompliciran, celo različen za različne ljudi in njihove zajtrke. So pozitivno, negativno in nevtralno plovni, ki različno izgubljajo plovnost z globino.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marchello ::

Jeronimo: V apnei je taka fiziologija da glava peče. To kar tebe zanima glede -170m je verjetno pojav, ki se mu reče ''Bloodshift'' ali po naše ''tok krvi v prsni koš''. Več pa tukaj, kjer si lahko preberete marsikaj o fiziologiji ter drugih apnea pojavih.

ali3n ::

hi hi... pa smo spet pri Deanu :D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dihanje iz navadne plastenke (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6413956 (12389) St235
»

Potapljanje

Oddelek: Loža
487363 (6058) perci
»

Potapljanje

Oddelek: Loža
224900 (4272) luksorzi
»

kolko SIT (ali $ in €) za počitniško potapljanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
696912 (3381) perci
»

[počitnice] Hrvaška - potapljanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
627488 (6519) perci

Več podobnih tem