» »

RAID 0

RAID 0

Antares88 ::

Zanima kako se bi dalo povezati 2 diska v raid 0 polje? Imam MB DFI LP Ultra-D pozneje bi pa dokupil 2x Seagate/WD 200GB Sata2! Sem prečekiral v biosih o raid poljih pa ni nič s tem tam notri. Prosim za pomoč!


Hvala!

Shark-357 ::

Hja če si gledal po biosu pa nič našel potem moraš biti slep:\






Drugače gre pa tkole Integrated peripherals /Raid/Enable in to je to potem samo še enablaš sata kanale na katerih boš imel pač raid..

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Antares88 ::

OK hvala Shark za tole!! Bom poskusil prec ko dobim 2 identična diska.

Antares88 ::

Nekej me še zanima.

In sicer jes mam zej WD 200GB Sata2 in če bi kupu še en tak disk pa če bi rad potem ta dva diska spravu v raid 0 a bi mogu oba sformatirat preden bi ju postavil v raid polje?
Pa kako je z določanjem particij? Če imam ta 2 diska v raid 0 polje in sistem zazna ta 2 diska kot enega ali kako to zgleda??


Hvala!

gfighter ::

Ko boš postavljal RAID 0 polje, boš seveda izgubil vse podatke na disku. Diska bosta po vzpostavitvi polja videna kot en disk, ki ga lahko poljubno deliš na particije.
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput saxum immane mittam

dejansan ::

tako kot je gfighter napisal, s tem da bo ta disk velikosti 400gb, če boš dal po 2 200gb diska

s tem, da moraš vedeti, da če gre en po gobe si z drugim ne boš mogel pomagati

drugače pa je pri raidu 1
dejansan

Antares88 ::

Potem bi blo še zmerej najbolje, da oba diska sformatiram pred postavitvijo v raid 0 polje.

Ja glede tega, če se en disk uniči se avtomatsko še drugi, raid 1 je pa namenjen bolj varnosti kakor pa performancu. Kaj pa če bi dal v raid 0+1? Ali to združuje raid 0 in raid1?

AndrewSmith ::

A ni da ce so diski v raid polju
majo krajso zivljensko dobo?
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

dejansan ::

no to za krajšo življensko dobo ne bi vedel

raid 0+1 pa združuje tako kot si napisal raid 0 in raid 1, samo mislim, da še zmeraj velja, če gre eden ,...., imaš pa na voljo 400gb, v bistvu sploh ne vem za kaj bi bil ta uporaben

če se motim me pa prosim popravite
dejansan

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dejansan ()

eDDi ::

@andrewsmith: ni logike za krajši življ. dobo. isto bere, isto piše sam kontroler mu govori kaj in kako naj dela.

AndrewSmith ::

Ma to sem enkrat nekje zasledil.
Meni pa tudi ni blo logicno..hmm
No...moram zdaj samo se pogledat
ce mi plata podpira raid na ide,
kar malo dvomim:\
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

AndrewSmith ::

Se to...
Kaj raid je treba v biosu
enable-at pred instalacijo
winsow,valjda?
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

jest10 ::

Seveda da prej

DominusSLO ::

Življ doba diska v raidu krajša?? lol :D

btw raid1 je pri branju približno isto hiter, kot raid0, saj v obeh primerih bere iz obeh diskov hkrati. Razlika je pri zapisovanju, kjer raid0 piše na vsak disk pol, pri raid1 pa na vsak disk vse.

GaS ::

Js se tudi odlocam za 2x300gb na enaki plati, pa me zanima, kako je s hitrostjo v primerjavi z enim diskom 300gb v stripping nacinu? Je kaj hitreje, al samo v teoriji?

GaS ::

No sej ne da bi prej kaj prebral..:P Sem ugotovil da je hitreje. Samo se zanima me, ce morata diska biti identicna; namrec imam Maxtorja 300gb sata1, in ce bi sedaj dokupil maxtor 300gb sata2, bi verjetno bilo v redu?

OChack ::

pomoje da bi delal po SATA1 standardu torej kot najpočasnejši, s tem d amorš na sata2 un jumper naštimat
Int€l inside, IDIOT Outside

frenk ::

če kdo rab IDE PCI Raid kontroler mam jest enga za prodat ;)

email.:andrej.kristanc@gmail.com

eDDi ::

mimogrede.. na ultra d so porti sata2 v normalnem delovanju.. k se nardi raid, pa dela sam sata1.

Cash ::

Ok, sicer že malo stara tema, pa vendarle. Pravite, da če ti v Raid0 gre en disk, ti gre tudi drugi. Ma kaj to mislite tako, da sta potem oba za v smeti al, da ti gredo samo podatki v maloro? :\

OmegaBlue ::

Samo podatki.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Cash ::

O, ful hiter odgovor, tenx. :) Bom pa vprašal kar direkt. V bistvu uporabljam zgolj samo internet, igric bolj malo in me zanima, pri katerem načinu deluje sistem bolj hitro, kot naprimer odpiranje programov, pa te fore pač v windowsih itd.
Verjetno en samostojen disk al se motim?

OmegaBlue ::

Za take stvar se ti Raid ne splača, razen če delaš kako pomembno stvar na svoji mašini (kaka služba) in bi rad imel vedno 1:1 backup potem raid1. Drugače pa raje imej 2 diska ločena.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zheegec ::

RAID je teoretično dosti hitrejši, v praksi je razlika seveda dosti manjša, je pa še vedno RAID (minimalno) hitrejši, kot samo en disk.

Predlagam RAID 1 (mirroring), če imaš 2x500GB diska imaš 500GB prostora. Boljša alternativa je RAID 5 (dosti matičnih ne podpira v osnovi, potrebno kupit RAID kontroler), pri 3x500GB imaš 1TB prostora - ti pa lahko en disk izmed treh odleti, pa imaš še vedno vse podatke cele.
Obstaja tudi RAID0+1, torej minimalno 4 diske rabiš, pri 4x500GB imaš 1TB prostora.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

Cash ::

Tako hitrih odgovorov pa že zdavnaj ne, v bistvu sploh še nikoli :D Ok, pa še 3 vprašanja

-Pač, odloču bi se za 1 disk SATA1, pa po netu sm mau zbrskal, da so trenutno Seagateovi Barracuda 7200.10 dobri, gledat pa moram potem samo dostopni čas verjetno, ne?
Kaj od Seagateovih Barracuda diskov je kaj al ne, ker majo neko novo tehnologijo zapisa? Se ga splača nabavit, pa morda katerega mi priporočate (400-500GB)

-Drugo vprašanje. Sedaj imam 160GB Maxtorja na PATA 133 kontrolerju, pa me zanima, če ga bodo windowsi potem še videli in če ga bom lahko normalno uporabljal v OS-u. V bistvu bi ga uporabu za backupe nekaterih datotek, OS pa bi imel na novem SATA1 disku.

-Pa še tretje: Kaj je opazna razlika v dostopnem času med 8.5ms in 4.16ms al je to samo v teoriji vidno, pa preko testov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Cash ()

fosil ::

Mene pa zanima kaj se zgodi če imaš diske v raidu in odpove matična. Jih lahko vtakneš v drugo matično z drugim čipsetom oziroma priklopiš na drug raid kontroler? Zadeva lepo deluje dalje ali so lahko kakšni problemi?
Tako je!

bosto ::

Ce je drug raid kontroler so katastrofalni problemi: nov kontroler ne bo znal prebrat starega polja. Ce hoces raid, in da je neodvisen od raid kontrolerja uporabi softwerski raid. Tako ali tako so vsi 'raid' kontrolerji na maticnih (za domaco uporabo) fake, v bistvu delo opravlja cpu tako da ni zadeva nic pocasnjesa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bosto ()

T(he) Boss ::

Se bom pa jaz nekaj vprasal:
Ze dolgo me muci to, da bi rad naredil RAID 1. Imam trenutno samo en disk, pa me zanima, ce je mozno samo dokupit drugi disk in potem naredit sliko trenutnega diska ali je res potrebno vse podatke ponovno zapisovat? Na asusovi plosci P5K deluxe je gor kontroler JMicron, ki ima v konfiguraciji zanimivo funkcijo: "Rebuild mirror drive". Funkcija zgleda zelo zanimivo, samo si je ne upam probat :\ Je ze kdo to naredil?

Brane2 ::

Načeloma naj bi delalo.

Ti lahko recimo RAID-5, ki naj bi imel recimo 8 diskov postaviš s samo 7-mimi in sistemu rečeš, da extra diska še ni in naj zalaufa ta RAID v degraded modu.

Ko pa extra disk dodaš in sistemu rečeš, naj ga da v ta RAID pa se njegov rebuild začne...
On the journey of life, I chose the psycho path.

sleby ::

bom kr tole temo iz naftalina potegnu:D
torej: kupujem nov disk in me zanima, ali je smiselno postaviti raid 0 polje ali ne.
trenutno uporabljam wd caviar SE 500gb, namen pa sem imel dodatno kupit spinpointa f1 750gb. V tem primeru bi imel (ce prav razumem) vse skupaj le 1TB prostora, zato me zanima, ali je smiselno kupiti 500gb model in ju povezati v raid 0, ali naj raje kupim 750gb ter povezem vsakega posebej? je razlika v hitrosti ocitna, ali je vse skupaj bolj B-S?

zee ::

Ne. Kupi vsakega posebej. Zgodb o izgubljenih podatkih zaradi crknjenega diska v RAID 0 polju je bilo na S-T ze prevec. Na sami hitrosti bos pridobil sila malo.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

raid 0 setup

Oddelek: Strojna oprema
362043 (1506) GrimReaper
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293523 (2282) element
»

RAID5 / RAID1 ali kaj drugega?

Oddelek: Strojna oprema
131856 (1658) urosbe
»

RAID???

Oddelek: Strojna oprema
152208 (1953) falotXP
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413556 (9160) matrix2

Več podobnih tem