» »

Nanotehnologija

Nanotehnologija

1 2
3
4 5

speed machine ::

Snow: potem pa mi naredi platinasto verižico iz krompirja, ki ne vsebuje atomov platine. To je eno, drugo pa je, kako bo AI vedela da je ena slika lepa in druga ne. Kdo ti lahko zagotovi, da bo narisal lepo sliko in ne nekega skropucala. Še windovsi, ki so dokaj "nezapleteni" proti AI, ti ne morejo vedno jamčiti, da bodo delovali ob vsakem trenutku, ko jih boš potreboval.
P.S: Alan pa je zanimiv, čeprav je takšen program že star kar nekaj let. Alan pa je verjetno predelan.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: darh ()

njok ::

speed machine,

> kako bo AI vedela da je ena slika lepa in druga ne. Kdo ti lahko zagotovi, da bo narisal lepo sliko in ne nekega skropucala

Kaj pa tebi pove, da je nekaj lepo?

speed machine ::

No njok, sej v tem je štos. Če človek ne mora definirati kaj pomeni lepo (ali grdo), kako bo potem šele AI, ki ni niti na ravni človeka.
Z definirati mislim 100% definirati.

Zgodovina sprememb…

njok ::

Jaz bi rekel drugace. Lepo je nekaj, kar ti da obcutek zadovoljstva, ko to zaznas (slisi, cutis, vidis..).

Ce sedaj pogledamo na primer slikarstva, ki si ga ti dal, bi morali vsi oceniti vse slike, da bi AI razbrala vzorec. Potem pa narisala sliko, ki bi bila vecini (vsim?) vsec.

Need more CPU, indeed. :)

Vesoljc ::

kwa mi je alan izjavu:
"Sometimes bullshit is the best way to go with you humans"
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

speed machine ::

Men pa: I talk a lot with animals-human kind.

speed machine ::

Sam njok, veš kak dolg bi AI rabla, da bi dobila ta vzorec, kakšne slike so lepe. Pa kolk je to programiranja. In to je šele za slikarstvo. Kaj šele za kaj drugega kot je lepo letalo, lep avto, lepa hiša... Ali pa zanimivo kolo. Tak da po moje še to ne bo dostopno leta 2010, kot je že nekdo nekaj omenju.
Pa še neki mi naj nekdo razloži. Ko so tu potekale debate o tem, da bodo vsi bogati, in bodo vsi imeli vse. Kako bodo nanotehnologi rešili problem pomankanje atomov zlata, platine, srebra... Za diamant ne bo problemov ko je iz ogljika, samo za ostale atome pa bo.

Tako da bo nanotehnologija prinesla izboljšave na vseh področjih, prinesla bo eksotične materiale, izboljšave obstoječih materialov, zasukala bo življenje kot ga poznamo sedaj. Vendar kaj če nanoroboti ne bodo sposobni izdelati nekega super eksotičnega materiala in jih bo mogoče izdelati samo na določenih napravah. Potem pa bomo spet tam. Lej sosedov francek ima boljši avto, kot ga imam jaz. In bo nanotehnologija samo evolucija v dobi človeka in ne revolucija.

njok ::

> Sam njok, veš kak dolg bi AI rabla, da bi dobila ta vzorec, kakšne slike so lepe

Saj pravim... CPU...

> Pa kolk je to programiranja.

... CPU...

> In to je šele za slikarstvo. Kaj šele za kaj drugega kot je lepo letalo, lep avto, lepa hiša...

... computing powah! :D


> Pa še neki mi naj nekdo razloži. Ko so tu potekale debate o tem, da bodo vsi bogati, in bodo vsi imeli vse. Kako bodo nanotehnologi rešili problem pomankanje atomov zlata, platine, srebra...


Z jedrskimi reakcijami lahko elemente razbijaš oz. zlivaš v druge.



2010? Upam. :D

Thomas ::

Česarkoli - kakršnegakoli uporabnega izotopa elementov - imaš v Zemlji OBILO.

Z nanotehnologijo ga zlahko vlečeš od tam.

Nobenega "pomanjkanja zlata" ni.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

speed machine

AI se bo sama razvijala, sama se bo programirala, optimizirala, izdelovala si bo vedno boljše CPU-je... in to vedno v krajšem in krajšem času. In potem ko imamo dovolj optimiziranega AI, oziroma strong AI, nam bo razvila... VSE. V parih trenutkih. Tehnološka singularnost.

Slika, ki bo vsem všeč, glasba, ki bo vsem všeč...sliši se kot optimizacijski problem, z zahtevo: "Da bo všeč čim več ljudem."
Za AI z ogromno cpu power mačji kašelj.

Platina iz krompirja...Thomas je nekje zgoraj rekel, da bi sestavljanje atomov bila pa pikotehnologija. Tu mamo pa nanotehnologijo. Že Zemlja ima dosti atomov vsega (najbrž), poleg tega pa ne smeš bit omejen na Zemljo. Si že videl kakega aliena laufat okoli, da bi pravil da to so pa njihovi planeti? Nop. Torej so naši, če le pridemo do njih.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

> Torej so naši, če le pridemo do njih.

Kar je pa le tehnološki problem.

Sem pa hotel povedati še nekaj. Rabimo predvsem vodik in ogljik. Ostalo je luxuz, ki ga je prej preveč, kot premalo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

speed machine ::

To je že možno da je veliko vsega. Samo problem je da je raztreščeno vsepovsod okrog. ne vem če bodo ljudje imeli veselje tlačit v take mašine tone zemlje (lahko kak drug material), da bi ven dobili kakšen gram zlata.
Glede AI pa: kako da se bo razvoj AI "kar naenkrat" tako razmahnil, prej pa par ljudi programiralo robota tri leta, da je sam samostojno našel izhod iz sobe, ki je bila polna predmetov (ti predmeti so bili naključno nametani). Pa še to je našel izhod samo v treh poskusih od petih. Sedaj pa kar naenkrat govorite o napredni AI, ki sama izdeluje zanimive predmeta. In pa seveda njok veliko cpu. Zelo veliko.

kopernik ::

jah, optimizma je na tem forumu kar dosti. Meni se zdi, da bo moj otrok čez dvajset let še vedno gulil klopi na faksu in upal na dobro službo...

Thomas ::

> To je že možno da je veliko vsega. Samo problem je da je raztreščeno vsepovsod okrog.

Hemoglobinska molekula zgrabi v kisikovo bogatem okolju O2 in jo supsti v CO2 bogati okolici. Tam pobaše CO2 in jo spusti spet v plučih.

No, tako približno bodo delali nano rudarčki zlata. Njegova cena bo potem padla. Ja?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

snow ::

> Kar je pa le tehnološki problem.

Mislil sem bolj na problem časa. Če je nek planet poln ogljika par 100 svetlobnih let daleč, nam bolj malo koristi? No... saj bomo potem tak svoje telo upgrejdali na selfrepair pa lahko magari kar gremo na tist planet z nanoasemblerji.

> Glede AI pa: kako da se bo razvoj AI "kar naenkrat" tako razmahnil, prej pa par ljudi programiralo robota tri leta, da je sam samostojno našel izhod iz sobe, ki je bila polna predmetov (ti predmeti so bili naključno nametani).

Zadeva terja določen miselni preskok. Veš da računalniki dosti hitreje računajo kot človek a ne? No kaj če računalnika naučimo programirati? V izjemno kratkem času bo napravil mnogo hitrejših programov. No pa sedaj damo računalniku pohitriti kar samega sebe. Kar bo napravil v zelo kratkem času in to vedno hitreje in hitreje. Pa mu damo... itd. itd.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

snow ::

Če pa ti povem, da je že program(po Thomasovi krivdi), ki optimizira programe, boš vedel zakaj moj optimizem.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

speed machine ::

Sej Thomas glede cene nism nič govoril. Seveda da bo cenejše pridobivanje zlata. Vendar na območjih kjer je dovolj molekul in atomov zlata (ker tudi hemoglobin ne bi bil nič kaj koristen v brezračnem prostoru, tudi če ima hem lastnosti prevzemanja kisika in oglikovega dioksida). Za domačo uporabo pa to ne bo ne vem kako koristno. Bodo pa z veseljem to uporabili razni rudniki in industrije za pridobivanje zlata.
Tisto temo optimiziranja programa pa sem tudi prebral. Vendar je v optimiziranju in izdelavi programa pa še vseeno bistvena razlika. Ker kdo je napisal program, ki se optimizira. Človek (Thomas če smo natančni, za kar mu gredo čestitke) in ne računalnik sam. Ker programa ki bi skupaj metal kodo ni problem spisat. Da pa bi ta koda imela smisel, ter pomen, kaj šele da bi človek imel koristi od nje pa je še daleč. Ne rečem pa da nekoč ne. Pa tudi če pogrunatajo kaj zelo zanimivega na tem področju, bo prvo imela vojska svoje prste zraven. Tako kot je bilo za internet. Da je prišlo do razmaho je bilo potrebno vsaj 10let. Isto bo s tem. Tako da 2010 sanje.

Thomas ::

Včasih sem imel podpis: You ain't seen nothin' yet!

Praviš, da 2010 so sanje? Jest nisem nikoli napisal številke, ki bi bila manjša od 2014. No ja, mogoče le ne manjša kot 2013.

Do takrat bo ponižno seme, ki ga sejemo sedaj, šlo v cvet. Vsekakor hitreje, kot če bi sadil agavo.

:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

speed machine ::

Za zdej pravim da 2010 sanje. Ker človeštvo ni vajeno tako hitrih razvojev. Že leta 1980 so ljudej sanjarili kako bodo hiše futuristične, pa kako ljudje ne bodo več uporabljali papirja in knjig, ker ne bo več potrebe po njih. Pa še vendar stojijo hiše podbone kot nekoč in papir je še vedno v uporabi.
Številko 2010 sem pa napisal zato, ker si jo že dvakrat omenjal v tej temi. Nisem pa bral preveč podrobno, v kakšnem smislu si jo mislil.
Samo pravim, treba je biti tudi pesimističen, če hočeš biti optimističen.

njok ::

Že leta 1980 so ljudej sanjarili kako bodo hiše futuristične, pa kako ljudje ne bodo več uporabljali papirja in knjig, ker ne bo več potrebe po njih.

Saj niso dosti zgresili. :D



Glede pikotehnologije, par postov visje -- ko mas enkrat nano + SAI tudi ta ni vec dalec, ali pac?

Thomas ::

Jest mislim, da je pikotehnologija potem dosegljiva v kakšni uri do dveh.

Ampak je vprašanje, če bi jo sploh hoteli. Ker kaj češ z razbitimi atomi? Morda težko izcuzaš kakšen pameten computing iz tistih delcev - computing nam je pa itak edino važna zadeva v tem Vesolju.

Morda pa tudi, da se to da. Da je kvantno kromodinamični nivo tapravi. Potem bomo pomašinali (s piko ali ato ali femto tehnologijo) tudi atome. Ne samo zvezd, planetov, kamnov in naših teles, kot bi jih, če bi bili primorani ostati le pri nano.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Sej pravim enkrat se moramo resno pogovorit koliko computinga je zmožen objekt določene velikosti.

Koliko informacije ima v sebi kvark, ima kvark sploh še Wolframov 2D screen,...!?

Kaj je to bit, ki izračunava samega sebe?

Kako iz čiste energije (mase po Einsteinu) izvajamo čisti computing? Je količina mase in velikost mase linearno odvisna od informacij, ki jih lahko shranimo vanjo?

DixieFlatline ::

Pri "japonskem telekomu"-NTTDOCOMU tud čarajo z nanotehnologijo.
Tukaj jim je ratal risat vzorce dimezij le 10nm, za prikaz nove nanotehnologije so naredl doslej najmanjši nanoglobe, mene je tale slikca presunla.8-O




Press release
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

tx-z ::

by tomas:
Vprašajte me 2010 - če do takrat še ne bo nič


je zdj že kej več?
tx-z

Thomas ::

Hehe .. ja, je! Tole ni mačji kašelj.

Edino kar še manjka je to, da delajo za "makroorodjem". Ko bodo naredili tudi že nanoorodje, smo pa ON.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Hy ::

a lahko ta tehnologija posledično prinese nesmrtnost?:\

Thomas ::

Lahko, seveda da lahko. Teoretično možno je zagotovo, če bo pa zares, je pa odvisno od naše pameti.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Intl ::

in a bi jo ti uporabil?

Thomas ::

Nesmrtnost kakršno mi lahko prinese nanotehnologija je zame premalo, nezadostno. Še vedno me naprimer lahko zasuje zemeljski plaz.

Vendar prvi korak to je - in BOM uporabil, če bom takrat še živ, ko bo na razpolago. In boljšega še ne bo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Zadostna kolicina nano robotov te v tren oka odkoplje.... ;)

Je pa res, da se jaz potem ne bi prevec zadrzeval na podrocjih kjer so se aktivni ognjeniki... nikol ne ves... ;)

Thomas ::

> Zadostna kolicina nano robotov te v tren oka odkoplje.... ;)

Ja, ampak si morda razmazan kot marmelada. SAI te lahko potem vseeno obvaruje, "gola nano" - pa IMO ne.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tx-z ::

a k bo izdelava nekih stvari v nanotehnologiji, bo tko kt v kakšnih ZF nanizamkah/filmih...da pride nek mičken robot(kakšn mm), pa spremeni neki železo v neko stvar k jo uporab da se naprej veča ta robot..in na konc bi z eno tono železa postal en gromozanski robot..??
tx-z

OwcA ::

Nekako tako, ja. Samo, da mm zamenjaj z μm. ;)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Thomas ::

Se navezujem na Tomijevo novico. Tukaj bo ostalo vidno tudi še po naslednjih novicah - ki bodo upam dobre - ne "kr neki".

Predvsem se mi zdi pomembno povezovanje svetlobe in nanoelementov. To je bolj pomembno kot zgleda. Ker svetloba (posebno laserska, koherentna) je dobra pinceta za te nanoelemente. Na ta način se krog da zaključiti. Z nanodelci svetlobo, s svetlobo nanodelce. Možna pot do replikacije. Important.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Hy ::

A bi se dalo iz teh "robotkov" naredit nekakšen neprepusten tunel ki bi bil neomejeno dolg
in bi se gradil z veliko hitrostjo?Ker če se da ali bi lahko s njimi gradili nekakšne črvičje
luknje za premagovanje velikih razdalj v vesolju?

Thomas ::

Na črvove rove kar pozabi. Razen na subnano nivoju, ki so pa kratkoživi in vodijo komaj, komaj nanometer daleč. Forget it, just forget it!

Krivec za to, da je pa zadeva postala razvpita je pa Hawking, ki je o takrat teoriji preveč "doživeto" pisal v svoji knjigi. Danes je pa ta teorija v magacinu, kjer ležijo taopuščene. Teorije, seveda.

Se pa dajo delat z nano bolj zanimive reči, kot je tunel na Pluton. To je pa svetla plat zgodbe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Hy ::

koliko časa pa bi recimo potrebovali da tja?Uro? Minuto?Leta?

In ali si z njimi(ne z tuneli) kako povečamo hitrost ki jo dosegamo v vesolju?
Recimo nekakšno iztreljanje(streljanje) teh robotkov vn iz "avspuha"

Thomas ::

Ne dela. Brezpredmetno.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Če že hočeš zraven nanotehnologije tlačiti odkrivanje vesolja, si poglej von Neumannove sonde.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

ovdje kokoš ::

nism sicer bral vseh threadov, tko da ce je blo tole ze napisan se opravicujem


ce ze hočjo nardit vse skp zelo pocen, pol nej pa nardijo take strojčine, ki se bodo same razmnoževale, aka celice, al pa clo take ki bi posnemal viruse in bi rabl gostitelsko celico pa bi se tam razmnoževal; a ne bi blo to fajn, maš bolezen pa greš k dohtarju pa ti on rece aa ni problema mamo lih en nov zdraviu pa ti eno kaplco teh strojckov v kri vbrizga po se pa te naseljo v bele krvnicke pa se tam razmnožujejo pa še "popravjo krvničke" (naprimer tko bi se dal aids zdravt, sej najbrž veste da napade imunski sistem, no in te strojčki bi lepo uničl/popravl človeški sistem in vse bi delal normalno), k smo že lih pri boleznih, lahko bi ustavl gliacelice ki preprečujejo obnavljane možganskih celic, no more parkinsova pa tetra in podobnih plegikov


no mal sm se razpisu, komentarji ?

aja pa ne mi pisat kako loh pol te stori prevzamejo nadzor nad nami, sej smo vsi terminatorja gledat :D

Tomi ::

boneman: preberi članek:D
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

Ja, kdor prebere članek, mu morajo biti stvari precej jasne. Dober članek, BTW.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

Clanek je res zlo zanimiv in dobro napisan, sam neki pa ni cist jasno (in clanek tega ne razlozi): Kako naj bi se nardil taprvi nanorobot, ki se bo sposoben replicirati al pa delat nove nanorobote? Moja domislija mi ne dopusca moznosti da bi s kemijskimi metodami naredu nekaj takega kot je blo an slikah v clanku...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Z genetsko manipulirano bakterijo recimo. Narediš alpha toolse. Do večera imaš tudi omega tool (machine), če veš kaj delaš.

Da bi pa vedel, rabiš eno pošteno simulacijo v hiperračunalniku.

Any more questions?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tomi ::

Tudi na Foresightu tega ne pojasnijo. Gre načeloma zgolj za to, da bi vedno boljša tehnologija lahko delala stroje, ki so manjši kot sama. Nekako tako.
metrodusa.blogspot.com

Thomas ::

V hiperračunalniku (mašini za 1000 današnjih največjih superračunalnikov, če je sploh toliko treba, mislim da itak ne), bomo sprožili eno usmerjeno evolucijo oblik. Fittnes je ta, da so alpha toolsi čimbolj enostavni, pa da so omega toolsi vse bolj univerzalni.

Znanost za ta projekt je že vsa pod streho, samo še apliciramo jo, pomeni - tehnologijo razvijemo!

See?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

To vem da ce si dost prjazen do bakterij da marsikej nardijo zate, ampak cist vsega se jih pa tud ne da prepricat. Pa tista slika primera nanostroja je tko huda, da si pomojem noben tlele k je kdaj mogu kaksno spojino narest ne predstavlja, kak bi se dalo to narest. Sej bakterije ze plunejo vn ksn encim al pa kaksno sekvenco DNAja pomnozijo, sam cist vsega se pa tud ne da delat. Sploh pa ne tele slike! Ce je pa slucajn kdo mel v mislih da bojo tista "kolesa" ob straneh clo vrtljiva, pol me pa res zanima kaksno cudo bo to. Glede na razdalje med atomi (kot so prikazane na sliki) bo tisto ena navadna gmota (ce bo sploh kdaj obstajala) brez vecje funkcionalnosti. Glih tko lahko pa tud ni vse kot zgleda...:\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Kaj je možno, kaj pa ni, kaj deluje, kaj pa ne, kako deluje, kako pa ne ... to nam ima povedati simulacija o kateri govorim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

antonija ::

Sej res da simulacija da tocen odgovor, sam neki se pa ziher da povedat tud brez simulacije. In tista stvar dela ne sploh. Nikol. Razen ce ne bo pogruntu enga subatomskega maziva in z njim "naoljil" lagerje pa bi mogoce delal. Sam kej takega kokr jst vem ne obstaja tud v teoriji ne...

Sej jst sm tud zlo navdusen nad tole nano sceno in srcno upam da jim bo ratal stvar narest tud v praksi, sam tkole ziher ne... Enga z mal vec domislije in cajta bojo mogl najdet (recmo en zlo dorb racunalnik s se boljso simulacijo) da bojo pogruntal kak nej bi sploh zgledu kaksen assembler (izgledal kemijsko, ne fizicno), pol je pa seveda se malenkost narest tako stvar... Bo trajal, ja. Ce ne letos pa drug let. Ce ne drug let pa.................:\
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Thomas ::

Antonija, v teh ležajih NI trenja!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nanoavto (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
598951 (6648) Feanor
»

Nanotehnologija: se bodo dogovorili?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
72410 (2410) Thomas
»

Narejen prvi nano-motorček...

Oddelek: Znanost in tehnologija
271530 (1058) Thomas
»

Nanotechnology (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
565006 (4371) Vesoljc
»

kamen namesto srca

Oddelek: Znanost in tehnologija
432367 (1401) Daedalus

Več podobnih tem