» »

Narejen prvi nano-motorček...

Narejen prvi nano-motorček...

Zavo ::

Včeraj sem gledal na Discovery-ju, da naj bi en tip (nek Montenamo ali podobno) ustvaril prvi nano motorček. V bistvu zgleda, kot propeler ali elektromotor, stator, rotor in koncu rotorja pa je prečno pritrjena palica velikosti 1/100.000 mm, ki se vrti!
Za primerjavo so povedali, da se vrti tako hitro, kot da bi imeli ventilator z 1km dolgimi peresi, ki bi se zavrteli 8 x v sekundi.
Pod elektronskim mikroskopom je bilo ful dobro vidno!
Izkoristek pa naj bi bil 99,9 in še 10000 devetk %!

Torej še malo pa bo narejen perpetum mobile! :D

Marjan ::

A imaš kak link? Jest tega nisem slišu, ne vidu nikjer. Ne verjamem.
Zelo možno, da je natega.

Bacilio ::

Jest sm tud gledu. Discovery rox :)

Je resnicno in ni nateg, sam smo pa se dalec od nano robotkov k nas bodo popravljali! Mislm da bo to nora zadeva!

Si spustis enga nano robotka vase pa ti nabilda misice 8-O

Zavo ::

Marjan, če pravim da sem gledal na Discovery-ju, če bi imel link pa ga postiral!
Naslov oddaje pa je bil mislim da Incredible machines ali pa nek new medicine ali nekaj takega!
Bilo je precej pozno, tako da si nisem zapomnil imena tega strojčka, ker bi se ziher našlo kaj na netu!
Bilo je nekaj v smislu Reciperat ali nekaj takega!

Ve kdo?

Zavo ::

Aja pokazali so tudi način kako lahko posamezne atome že sedaj premikajo in jih sestavljajo v obliki zobnika itd.
Nora stvar vam pravim!

Iščem pa ne webu od discovery-ja samo zgleda, da mi ne lovimo te ameriške oz. angleške verzije pač pa kakšno drugo, ker tega ni v včerajšnjem sporedu!

Zavo ::

Zdaj vem v čem je fora. Mislim, da naši ponavljajo oddaje, da jih lahko opremijo z podnapisi!

Tako, da je to morala biti ena malo starejša oddaja, za mesec dni nazaj pa se mi ne da iskat!

LP,
Zavo

Thomas ::

Ne, ne. Podnapise delajo kar v Angliji. Potem so (vsi možni podnapisi) sestavni del signala. Lokalni kablarji ga samo odkodirajo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Samo - sej podnapisi niso pomembni. Nanomotor je pomembna reč:

Tile tkole ...

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Na netu zdele na hitr nisem nič najdu. Če najdem bom dal link.

Je pa fora, ane - folk kar poimenuje zadevo "nano-nekaj", čeprov to v resnici ni.

Zgoraj si napisal samo dolžino ročice 10^(-8) metra, no to pa ni še ravno nano -> 10^(-9) m !

Pa toliko je velika samo vrteča ročica. Vprašanje koliko večji je celoten motorček!!!

Zavo ::

Kaj pa mi lovimo? Discovery europe ali Discovery international???
Ne najdem na netu naslova te oddaje. :|

Thomas ::

Discovery Yurope.

Samo po moje velike razlike ni. Vem pa ne.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Ne vem, nimam kabelske. Na satelitski pa na ASTRA ni Discovery kanala :'(

Zavo ::

Marjan ne vem točno, ker nimam fotospomina, lahko da je bila ročica 10-9m!

Je pa to točno ta stvar, za katero je Thomas dal link! (Thomas, kaj ti imaš vse strani integrirane v možganih, da točno to najdeš kar mi iščemo)??? Lahko bi bil nov iskalnik, alternativa googlu!

Marjan ::

Ma, tista stran je stara 2.5 let!!

Pravi nano se bo začel, ko bo celoten motorček velik pod 10nm.

Zavo ::

Aja, jaz pa sem mislil, da je to nek ful nov dosežek!
Na Discovery-ju so sigurno 10 krat omenili "the first nanomachine build by man"!

Še bo treba čakat!

Samo, da so pa rekli da jim to ne bo uspelo pred letom 2050, in jim je že leta 1999, je pa kar lep dosežek!

Ali se spet motim?

root987 ::

Mislim da je bvo to tam okrog ednajstih, v oni odaji ko so prajli ka preprečuje človeku pot na Mars. Da je to medicina(ne morš jt v bolnico če si na Marso namreč...). Zarad ure pa nism gledo(kontrolka!!!):'(
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

undefined ::

Zdaj si zamislite novodobno "biokemično" orožje na tem principu. Programirajo recimo robotke, da pomorijo vse ljudi z genom črncev. Ali ljudi, ki imajo gen, da so debelejši, kot je normalno. Ali ljudi, ki slabše vidijo. Ogromno je teh variant selekcije dololočene "rase" ljudi. Itak pa bo vojska prva, ki bo z veseljem izkoristila te zadevce kot masivno orožje. :)

TrOn, ti ki si igral WC4, veš o čem govorim, ane? ;)

globoko grlo ::

dobr, sej kar se grma tiče bodo to itak samo preventvni napadi, ker je amerika zelooo ogrožena

sic, sic, sic;( ;( ;(

Thomas ::

IceMan samo jamra, kakšne nevarnosti da nam grozijo. Ampak v tem je vsaj nekaj soli. JE treba biti nekoliko paranoičen tudi.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alec999 ()

Zavo ::

Imam pa na hard disku en dober filmček, sicer v nemščini, o nanotehnologiji!
Morda je varianta, da bi ga poslal moderatorjem, oni bi ga pa flopnili na server za download.
Imenuje se Quarks & co. - Faszination nanotechnology.
Dokaj nova stvar!

frenk ::

Zavo=>dej ga na emule:D...to bo najhitrej delal pa še slo-tech uploada ne bo kradl

Marjan ::

Jest bom popenu ;(( ;((

Vse zanimive oddaje in podobno je zadne čase v nemščini.

In na Byren Alpha je okol 5h na dan fizika/vesolje/znanost pa sama švaba. Ne morm verjet.

Zgleda, da nemci razturajo sceno 8-O

Thomas ::

Italijani majo isto!

Celo ljubo noč.

Pa BBC prime. Celo ljubo noč.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Še v Slo moramo tako oddajo nardit :\

Sej če bi bilo samo 1h na dan, pa magari ob 3:00 pa bi bilo super, da bi kaki fizik razlagal.

Upam, da ne bo ob sv. Nikolu :|

frenk ::

Men je čist usen če je madžarska sam more met pa podnapise:D...al kdo pozna kšn kanal kjer majo te oddaje razn discoverya seveda:\

Zavo ::

frenk:

sem ga dal na emule, vpiši pod iskanje ta naslov pa ti ga bo ziher našlo!

"Nanotechnology" pod movies!

Zavo ::

V oddaji je tudi ful dobro opisan en nov postopek za uničevanje tumorjev, ki je ful dobro deloval na podganah. Skratka gre o tem, da je nek titanov ali nek prah ful drobno zmlet (pa ne si to predstavljat velikosti soli, pač pa velikosti zrna nekje 50nm), ki ga vbrizgajo v tumor in se pod elektromagnetizmom segreje na par 100°C, elektromagnetizem pa ne segreva tkiva.
Skratka ful dobro opisano in prikazano!
Naredil pa je to en švaba, baje se začne konec leta s tem postopkom delat, ker rabi še neka dovoljenja in papirje! Vidi se kako je primerna nanotehnologija v vseh vejah znanosti!

Thomas ::

Tole s tumorji je zanimivo ... se mi je skoz zdelo, da na en način jih bodo zaštopali. Na en "takle".

Ne morem soditi, kako učinkovito je to. Ampak po zdravi pameti ... bi moralo delovati.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dynamo Magician Impossible

Oddelek: Loža
171995 (1494) leiito
»

Discovery- točnost podatkov

Oddelek: Loža
141844 (852) Tody
»

Podnapisi na Discovery, Animal itd....

Oddelek: Loža
141727 (1377) Thomas
»

Discovery Channel (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
516328 (5077) Red_Mamba
»

Odkrivanje grobnice.

Oddelek: Znanost in tehnologija
482347 (1423) Marjan

Več podobnih tem