» »

programiranje

programiranje

Loki ::

malo na izi bi se rad ucil programiranja. kot uvod na kaksen cpp, c#, pa da bi lahko hitro kaksne izracuncke delal in podkrepljene z izrisom (nekaj kar sem imel v mislih, za enkrat v prihodnosti sicer, bi bila 3d grafika, rotiranje, izris preprostega 3d modela recimo).
bi bil python 3000 dober ali kaj drugega?
I left my wallet in El Segundo

MarkookraM ::

Python ne poznam. Ampak če te zanima 3D grafika ti priporočam kakšno knjižnjico kot je DirectX SDK. Za orodje pa Visual Studio 2005 oz. katera verzija je pač aktualna sedaj in jezik C#. Koliko je pa to "na izi" pa sam presodi hehe. Ampak drugače ne vem kaj bi lahko delal, da bi lahko bilo zanimivo.

Ali pa pozabi na programiranje pa si naloži 3D Studio MAX. :-)

Beezgetz ::

Zdravo Loki,

Jaz sem pred dvemi leti isto začel na izi programitat.
Tudi nekaj za izračunat pa pol to izrisat, v bistvu kar sproti izrisat.
Danes preko spleta ljudje dol vlečejo moj program.
Predlagam Visual C# 2008, je zastonj, samostojno, drugače je pa v paketu Visual Studio 2008, za plačat, khm,
ima odlične zastonj video tutoriale, kjer se naučiš (no, kolikor opažam, to velja več ali manj za vse jezike):
-operirat s številkam, besedam, karakterji.
-potem 4-5 slovničnih pravil, (če je nekaj, potem deli to;... ) in narediš zgodbo, pardon program
-na koncu je še vizualni del; 'okno' ter elementi okna, kot so gumbi, tekstovna polja in tko, ter njihova uporaba
in to je zame bilo dosti logike.

Naslednja stvar, ki je pri izi programiranju nujna je internetna povezava. Namreč forumi (predlagam ta forum (tu sem dobil 1/4 kode) ter http://forums.microsoft.com/MSDN/defaul... če boš C# ali podobno) so gradbeni del programiranja. V 80% boš rabil samo za vedet kodo, to pa je običajno ena/dve kratka vrstica, 20% kode boš pa dobil na netu. (Neki programer s faksom mi je povedal, ko sem ga spraševal o kodi, da naj se ne matram napisat novo kodo, saj je najbrž že napisana)

danes še zmeraj na izi programiram. V bistvu sam iz glave ne znam nič narest - vsa koda je iz forumov in neta

Ta 'način programiranja' sicer eni označujejo kot šlepanje ter nočejo 'podpirat lene ri*i', tako da se lepo počesi, zlikaj, urihtaj, ter lepo prosi.

Sem že predolg, ćao

Loki ::

urm ne vem, jaz sem mislil z tem predvsem da bi dobil dobre osnove, z 3d je bilo pa misljeno kaksen proggy za 3d izracun statike ali podobnega, nic tako zahtevnega, da bi rabil directx.
I left my wallet in El Segundo

Mavrik ::

Izris preprostega 3d modela je z DirectX neprimerno lažji kot s čimerkoli drugim.

Načeloma je kombinacija C# + Managed DirectX zelo dobra za to, kar ti hočeš.
The truth is rarely pure and never simple.

Loki ::

3d zdaj se ni prioriteta in se doooolgo casa ne bo. pa bi z cs lahko brez problema presel na cpp ali c, ce bi hotel, rabil?
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

KaRkY ::

Glih brez problema ne z malo volje pa sintaksa je ista no skoraj zelo male razlike dino knjižnice so drugačne.

morbo ::

Brez problema, ne. Če misliš da boš 'na koncu' rabil delat v c++, potem raje kar z njim začni.

V kar dvomim, ker tudi jst mislim da bo kombinacija ki jo je predlagal Mavrik dovolj za tvoje potrebe. Ker je dovolj za potrebe večine nas. Sam recimo uporabljam Java + OpenGL, ko se mi zagre izgračkanje s 3Djem.

Loki ::

eh, cs mi je na prvi pogled prezakompliciran kot prvi jezik (no, znam tudi malo fortrana), trenutno sem bolj zagret za python, sploh ker podpira quick'n dirty skriptanje, pa se dobre prakse bi rekel, da bi se naucil tko.

ne vem, bom prespal pa bomo videli.
I left my wallet in El Segundo

morbo ::

Potem pa Python + OpenGL za grafiko

pyopengl

Po mojem mnenju je Python najbolj primeren jezik za vstop v programiranje, tako da kar...

pykar ::

malo na izi bi se rad ucil programiranja. kot uvod na kaksen cpp, c#, pa da bi lahko hitro kaksne izracuncke delal in podkrepljene z izrisom (nekaj kar sem imel v mislih, za enkrat v prihodnosti sicer, bi bila 3d grafika, rotiranje, izris preprostega 3d modela recimo).
bi bil python 3000 dober ali kaj drugega?

svetujem python2.5, ker pythom3k se ni zuni. pa za zacetek je fajn, da se ucis na "stabilnih" in preverjenih kniznicah...

na netu mas res ogromno supporta, kniznc itd... vsekakor je python eden od bol primernih jezikou za zacetnike (in tudi za pro. developerje!). je zelo uravnotezen, zelo pregleden itd... ce izberes python nemors zgresit :)

bozjak ::

se naceloma strinjam da je pythoon kar uredu, ampak mislim, da za začetnika ni primeren, ker se ne nauči "ustaljene" sintakse ostalih jezikov ... Začetek bo sicer dokaj gladek, a ko bo hotel prestopiti na praktično katerikoli drug jezik, bo imel velike težave.

Priporočam začetek s C-jem, ko se naučiš osnovne logike ti da odlično podlago za preskok tako v vizualna orodja (C#, VC++, itd), pa tudi skok na Pythoon ali Javo ne bo problematičen!

Lp
http://upor.blogec.si
http://bozjak.deviantart.com

MarkookraM ::

Točno tako! Ne vem zakaj se ljubiteljskemu začetniku vedno predlaga neki "kvazi" programski jezik. C++ ali C da spoznaš kaj res pomeni programiranje.

Pegaz ::

Priporočam Javo oz. še bolje, PHP. Ta je res dober jezik za začetnika, pa tudi zelo dobro motivacijo ti da, saj lahko nekaj konkretnega hitro narediš (spletno stran), v drugih jezikih pa pišeš neke programe, ki so bolj samim sebi v namen.

V PHP-ju ni treba določat tipov spremenljivk in mislim, da je to za začetnike super, saj lahko tipi hitro odvrnejo kakšnega začetnika od programiranja. Prav tako je PHP c-style jezik, kar pomeni, da lahko brez težav preskočiš na druge jezike (Java, C, C++, C#, itd.).

Učenje samega PHP-ja je bolj kot ne nesmiselna stvar. Najprej se nauči vsaj osnove HTML (to se nauči zelo hitro), ki se ga da uporabljati pri raznoraznih zadevah in ti da nekakšen osnoven uvod v programiranje.

Ko si enkrat na programerski poti, se je težko ustavit, in požiraš razne jezike kot za šalo. Samo začet je treba. :)

bluefish ::

morda je ta ideja res še najboljša iz vidika uporabnosti. Ob spoznavanju HTML, ki ni preveč težak, dobiš malo občutka za oblikovanje kode. Nato nadaljuješ z osnovami PHP-ja in ko dobiš občutek za stvar preideš na C.

darkolord ::

V PHP-ju ni treba določat tipov spremenljivk in mislim, da je to za začetnike super, saj lahko tipi hitro odvrnejo kakšnega začetnika od programiranja.

To je ena najslabših stvari, ki jo lahko kot začetnik narediš. Če ne razumeš koncepta tipov, boš še zelo dolgo pisal kodo, ki bo vedno eno sranje. Še posebej, ker se tako navadiš in ne vidiš nobene potrebe, da bi se (kasneje!) s tipi spoznal.

Pegaz ::

Tipe se seveda vsak nauči v PHP-ju, don't get me wrong. Ni ti pa jih treba deklarirati posebej in lahko lažje delaš s spremenljivkami.

Če ne veš, kaj so to integer, string in boolean (v programerskem smislu) itak nisi programer.

Veliko debat je bilo za in proti deklariranjem spremenljivk. Za začetnika sigurno to ni najpomembnejša stvar, naj raje dela kaj bolj zanimivega, kot hecanje s tipi. Enkrat pa jih bo sigurno moral začet pisat (razen, če bo ostal na PHP).

Ne strinjam se s tem, da kar se na začetku naučiš, se potem tega držiš kot pijanec plota. Če bi to držalo, bi vsi še vedno tolkli en kamen ob drugega in živeli v jamah. ;)

BigWhale ::

Priporočam Javo oz. še bolje, PHP. Ta je res dober jezik za začetnika, pa tudi zelo dobro motivacijo ti da, saj lahko nekaj konkretnega hitro narediš (spletno stran), v drugih jezikih pa pišeš neke programe, ki so bolj samim sebi v namen.

V PHP-ju ni treba določat tipov spremenljivk in mislim, da je to za začetnike super, saj lahko tipi hitro odvrnejo kakšnega začetnika od programiranja. Prav tako je PHP c-style jezik, kar pomeni, da lahko brez težav preskočiš na druge jezike (Java, C, C++, C#, itd.).


Prosim, ce prides sem in se postavis pred steno, da te bomo lahku tukaj en za drugim kloftali zaradi neumnosti, ki jih siris naokrog.

PHP NI, glej, se enkrat, PHP __NI__ primeren za zacetnika.

:)

Ce bi se rad ucil objektnega programiranja, potem se naj kar oprime Pythona.

Ravno zaradi pythonove sintakse bo kasneje LAZJE! Clovek bo navajen na red, pedantnost in natancnost! Ne pa tista skropucala, ki jih drugod vidis. Gah!!

noraguta ::

pozab use to , nauči se c in kaj funcijskega recimo v stilu ml F# , nemerle ali Common Lispa. gre pa tudi python ali ruby. na statično tipizacijo šaltaš kasneje . tedaj pa so c# in java primerni za človeka. dejstvo je da v celotnem workflowu inputa do outputa ni trivialen problem tipizacije(rečmo temu tlačenaj podata v neko strukturo za nekaj kontestualno vezanimi metodami alias zveličavno rečeno OBJEKTNO PROGRAMIRANJE). rabiš filing , da veš kej ti prinaša eno in drugo. definitivno mora biti v osnovi c(brez plus plusov zraven) ter kaj višje nivojskega.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Steinkauz ::

Sam stran s c-jem za začetnika. Sej ga bo vse minilo:|

Invictus ::

Lahko pa začneš s Pascalom, tako kot večina moje generacije. Če programiraš za Windowse, še vedno lahko uporabiš Delphi, kjer imaš razna Visual orodja.

V pascalu se boš naučil lepo proramirat, pa še manj smotan je kot C. Le ta je res precej tečen za začetnika, ampak če se ga boš lepo naučil, ne boš imel z ostalimi jeziki nobenih problemov.

O lepoti programiranja jave in raznih php pa ne bi. Marsikatere koda je obupna.

LP I.

MarkookraM ::

Programerske navade se je treba naučiti čim prej oz. na samem začetku. Urejena, pregledna, logična in komentirana koda je IZJEMNO pomembna.

Kot da bi nadebudnemu grafičnemu oblikovalcu predlagali mspaint.exe saj je preprost in bo lažje preskočil na Photoshop.

Zgodovina sprememb…

morbo ::

Ste naložili :D

Tovrstna vprašanja bi morala avtomatsko ustvarit anketo "Kaj naj uporabim --seznam vseh možnih prog. jezikov-- za --opravilo--". Uporabniki bi potem samo klikali na svoje omiljene. Edini problem je da bi bili rezultati vedno enaki, ne glede na opravilo.

Pegaz ::

@BigWhale -- PHP je dobil možnost pisanja odličnega OOP že leta 2004 in ta se zgleduje po Javi, ki pa je sigurno eden od najbolj OOP jezikov. Sicer pa OOP ni tako pomemben že na začetku. Najprej se je treba naučit vsaj osnovno sintakso, nato pa šele pride kako kodo klanfat skupaj v najbolj "efficient" načinu (za to imaš v PHP-ju več odličnih frameworkov).

PHP NI, glej, se enkrat, PHP __NI__ primeren za zacetnika.


To je isto, kot da bi rekel, da audi ni primeren za začetnika, mercedes pa je. V vse jezike bo začetnik najprej gledal kot C++ programer v Visual Basic (aka tele v nova vrata), edina razlika med njimi je ta, kot sem že rekel, lahko v PHP-ju nekaj konkretnega naredi, drugje bo pa delal večinoma stvari, ki so sabi v namen.

Loki ::

php niti v postev ne pride, ker mi nic ne nuca za web.
zdaj ideja je da bi napisal kaksno skripto ali kaj podobnega. kaj pa VBA? je res tako slab, kot baje pravijo?
cs je pa verjetno preobsezen, vsaj v novih izdajah?
I left my wallet in El Segundo

morbo ::

Jst ti še enkrat svetujem Python:

- na začetku ga boš lahko uporabljal kot proceduralni jezik, v kateremu boš pisal skripte, potem pa OOP
- imaš interaktivni interpreter, ki je kot nalašč za učenje, testiranje, raziskovanje.. brez da nonstop kompajlaš kodo
- sintaksa je veliko bolj berljiva in manj kriptična kot pri ostalih jezikih
- napisal boš en milijon manj zavitih oklepajev in podpičij kot pri ostalih jezikih ("ustaljena sintaksa", go to hell)
- Python je uporaben za skoraj vse; net, GUI, grafika...
- Dosti programov ga uporablja kot skriptni jezik, kar ti lahko pride še prav

Lahko pa se lotiš asemblerja in tako "spoznaš kaj res pomeni programiranje" :/

darkolord ::

- nima pa enumov?!

morbo ::

- nima pa enumov?!

Nima. Amapk enum lahko implementiraš z razredom

BlueRunner ::

Ni problem v jeziku, problem je v mentorstvu in mentorju, ki ti lahko pokaže "prav način" v katerem koli že jeziku trenutno si. Če tega nimaš, bo pot do kvalitetnega znanja veliko težja, kot bi lahko bila, kvaliteta vmesnih produktov(*) pa veliko nižja, kot bi morala biti. Z dobrim menotorjem boš dosegel nek nivo že po letu ali dveh, brez mentorja pa morda tudi po 10 letih še vedno ne boš niti približek solidnega programerja.

Jezik je tukaj drugotnega pomena in odvisen predvsem od tega, kaj je tvoj oseben "trip". PHP, če tripaš na splet, C/C++, če tripaš na rovarjenje po strojni opremi, Java, če želiš videti "industrijski" jezik, ...

(*) Vmesni produkti so vsi tisti majhni programčki, ki jih programer spiše pri testiranju idej, konceptov in različnih pristopov. Če so ti slabi, bo slabo tudi vse, kar bo z njihovo pomočjo počel.

BigWhale ::

To je isto, kot da bi rekel, da audi ni primeren za začetnika, mercedes pa je. V vse jezike bo začetnik najprej gledal kot C++ programer v Visual Basic (aka tele v nova vrata), edina razlika med njimi je ta, kot sem že rekel, lahko v PHP-ju nekaj konkretnega naredi, drugje bo pa delal večinoma stvari, ki so sabi v namen.


Meh! V PHPju se v 90% primerov naucis toliko traparij, da kar groza.

Python omogoca precej bolj 'instant action' za zacetnika. PHP je precej bolj sam sebi namen. Za splet.

pykar ::

se naceloma strinjam da je pythoon kar uredu, ampak mislim, da za začetnika ni primeren, ker se ne nauči "ustaljene" sintakse ostalih jezikov ... Začetek bo sicer dokaj gladek, a ko bo hotel prestopiti na praktično katerikoli drug jezik, bo imel velike težave.

Priporočam začetek s C-jem, ko se naučiš osnovne logike ti da odlično podlago za preskok tako v vizualna orodja (C#, VC++, itd), pa tudi skok na Pythoon ali Javo ne bo problematičen!

Lp


se strinjam v primeru, da se hoce res naucit dobr programirat. torej ce se najprej naucis C (v tem primeru nebi blo slabo tut assembler pogledat, saj ti kazalci velik hitrej jasn ratajo) imas res dobro podlago (pa tut vsak dober programer mora znat vsaj pasivno C) potem pa na kaksnga objektenga (npr python).
ce pa hoces pac tko na easy je pa cist kull ce gres kr na pythona. zelo je odvisno od ciljev in pricakovanj ki jih ima posameznik.

glede prednosti je ze morbo povedal in se strinjam z njem. o phpju bi meu velik za povedat, sam nazalost mal mn dobrga. ce se odlocs zanga si vecinoma vezan na splet (web aplikacije delas).
hmm kar se pa tice jave... to tut odsvetujem za prvi programski jezik (iz izkusen govorim). sam sm se matru ene 2 mesca da sm posteku objektno programiranje se posebi zato ker so pr javi res umetnost nardil iz tega. pr javi res nemors drgac programirat kot objektno (tko k pr pythonu nemors drgac pisat kot pregledno :). ze tako imas probleme z novim izrazoslovjem (instanca, metoda, lokalna/globalna spremenljivka, parametri, argumenti) pol te pa se s temi objekti pa instancam novih objektou zjebajo... pr pythonu lahk zacnes kot v Cju (no sam da je vse VELIK lazi). pol ko se pa pocuts mal bl domacga pa lahk metode zacnes delat pa razrede itd... no sj verjetn bos sam zacutu potrebo po njih. in ko zacuts potrebo pomen da si ze osvojil dovolj znanja in si pripravljen...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pykar ()

l0g1t3ch ::

python, java, delphi
kar kol od tega izberes kot začetnik nimaš falit

Matako ::

Za začetek je itak najbolje reševati kake manjše matematične probleme (saj avtor omenja, da ga to zanima). Čisto osnovne stvari, programčki po 1 stran z izpisom na konzolo. Tukaj C sploh ni slaba varianta, ker je kljub vsej slabi reklami v bistvu *zelo* majhen jezik. Ni dosti konstruktov in paradigm, osnovne knjižnice so točno to - osnovne...

Kasneje pa naprej. Bistvo vsakega učenja je itak, da začneš z osnovami od osnov in to vključuje v resnici brezvezne stvari, ki te pa vendarle nagradijo z nečem takorekoč v .. minutah. Neke vrste poseben... Hello World občutek. Podobno kot, ne vem, učenje vozlov pri tabornikih ali kaka podobna neumnost - poanta se razkrije pozneje!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

pykar ::

pr Cju je problem v tem, da je potrebno poznavanje delovanje pomnilnika oz vsaj princip -> za pointerje ane. no vsaj priporocljiv je. ze pr javi alpa kj podobnga k java je mal zoprn, ker moras vsako spremenljivko prej deklarirat njen tip. za zacetnika je to lahko zmedljivo (ali pa tudi ne). res pa je, da je veliko lazje iz C preidt na Javo in iz Jave na npr pythona kot pa ravno obratno (vsaj jest tako menim). tko k je lazi tapru ficota furat pol golfa pa pol bmw-ja kot pa obratno... hmm s tem nism mislu rect da je fico C in bmw python :). sam ponazorit sem hotel prehode

drgac je pa najbol da se odlocs za en jezik (tud ce zrebas) in zacnes z njemu programirat. ko ga 1x dost nastuderas je prehod na druge jezike sorazmerno lahko...

jype ::

Če bi se danes lahko odločil, bi se odločil za Python.

Najboljša izbira za naučit se programiranja.

WarpedGone ::

Ma samo to smolo, da oblika vpiva na pravilno programa. Bad.

Moj glas gre pascalu in delphiju. Od vsega kar sem probal je to še najbol človeško.
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Ma samo to smolo, da oblika vpiva na pravilno programa. Bad.


Edina prava stvar, tako lahko ljudi prisilis k upostevanju coding style-a!

darkkk ::

Ma samo to smolo, da oblika vpiva na pravilno programa. Bad.

Moj glas gre pascalu in delphiju. Od vsega kar sem probal je to še najbol človeško.



Mah kje...

Če želi kdo c++ znat naj začne z C++, ker mu znanje Cja ne doprinese veliko. Ok, veš kako delajo pointerji pa dinamično dodeljevanje pomnilnika, vendar za efektivno programiranje imaš standardno knjižnico v c++, reference itd. V končni fazi je imo dobro znanje Cja ovira, ker se problema lotiš po C-jevsko, to je, lotiš se vsake stvari sam pisati, namesto da bi uporabil že narejene/vgrajene zadeve. Sploh pa C-ju res manjka objektnost.

Kar se pa delphi-ja tiče, mnjah. Ne maram pascalove oz. borlandove kode & pristopa.

Aja za hardcore se lahko kdo loti tega Brainfuck @ Wikipedia

l0g1t3ch ::

Delphi bi biu lohka najbolša stvar po narezanem kruhu, če nebi imel ide in VCL tolk bugov :|
Pred pojavom .NET za windowse pa je biu vsaj men osebno najbolše orodje za win aplikacije.

JanK ::


Aja za hardcore se lahko kdo loti tega Brainfuck @ Wikipedia


Jaz bi se raje spravil na Piet je lepsi :)...

V katerem drugem programskem jeziku izgleda program "Hello World!" program tako lepo:
 Hello World!

Hello World!


ali
 Hello World!

Hello World!

PaX_MaN ::

Oba v zgornjem postu omenjena "jezika" bi morala biti z zakonom prepovedana. In, seveda, podobne pizdarije (= http://esoteric.voxelperfect.net/wiki/L... ) tudi.

Pegaz ::

Zakaj? Za resno delo pa jih nihče ne uporablja prav tako nihče tebe ne sili, da jih uporabljaš. Malo šale mora bit. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbor programskega jezika in vaje(za učenje)

Oddelek: Programiranje
296508 (5413) Yacked2
»

Kaj prvo PHP ali Javascript (strani: 1 2 )

Oddelek: Izdelava spletišč
779383 (7991) HardFu
»

PHP vs. ASP.NET vs. $OTHER (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Programiranje
16313141 (10496) Spura
»

začetki programiranja

Oddelek: Programiranje
356778 (4853) Mavrik
»

Programski jezik za 13 letnika - NA NOVO? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9416497 (12942) blackbfm

Več podobnih tem