» »

Reševanje vojaka Viste

««
8 / 10
»»

BigWhale ::

Poglejte si big desktop funkcijo na Ubuntu 8.04:


Na VGA monitor (desno) mi vrže gnome vrstici (jaz hočem to imeti na LVDS), kjer bi na LVDS monitorju (levo) lahko bila zgornja gnome vrstica je nek zmazek.

In nikjer na internetu ne piše, kako nastaviti LVDS kot privzeti/primarni in VGA kot sekundarni zaslon.


Nevem, v Kubuntu 8.0.4, prej s KDE3.5 in sedaj s KDE4.1 dela brez problemov. Vse je bilo nastavljeno z nvidia gonilnikom...

Kubuntu Desktop

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

Saj sem nekaj postov višje napisal, da pri razširjenem desktopu ne moreš izbrati kateri je primarni zaslon.


intel driver ima nastavljen zunanji zaslon kot primarni


Vem. Ampak rešitve še nisem našel.

BigWhale ::

jype: ne v vseh. [;)]

Saj sem nekaj postov višje napisal, da pri razširjenem desktopu ne moreš izbrati kateri je primarni zaslon.


A to velja samo za notebooke? Ker pri dekstop racunalniku lahko brez problema nastavljas kateri zaslon bo primarni in kateri sekundarni.

solatko ::

DejanL15 - Na enakem HP 6110 - dela v visti čisto vse brez zatikanja - ne dela pa movie maker (napiše da je grafična preslaba). Dvix film in malo okence TV predvajalnika delata brez vsakega zatikanja (vista ultimate sp1). V xp-jih mi je zajebaval usb, v visti deluje brez problema - na uradni strani ta računalnik ni podprt za poganjanje viste (pa dela brez problemov že cca 4 mesece).
Drugače je pa OS enako kot motor pri avtu - brez je kup žic in elektronike. Pri avtu me ne zanima kako deluje motor (za to so mehaniki), važno je, da ko mu pokažem ključ, užge in pelje, vem na koliko km moram na servis in kdaj na TP in registracijo. Pri računalniku me zanima kako bom neko zadevo naredu z namenskim programom, ne zanima pa me kako deluje OS. Ko ga instaliram, mora pognati programje, ki ga rabim za delo, mora mi brez problemov povezati drugo napravo in če so kakšni problemi, zame ni uporabno. Trenutno mi to omogoča vista, do pred kakšno leto je to omogočal xp- (z veliko problemi), linux pa niti slučajno ne pride upoštev, ker programje, ki ga uporabljam, pobira osnovo iz worda in excel-a - na Ooo ne deluje. Tako je z večino splošnih uporabnikov, želijo, da sistem dela, brez kakšnega sitnega nastavljanja, vpisovanja, iskanja - večini predstavlja velik problem že čisto navaden na pol škodljiv virus. Res se lahko ogromno naučiš na zadevi, katera ne deluje sto procentno, vendar moraš imeti čas in voljo - tega pa večina uporabnikov SW nima, temveč hočejo brez problema uporabljat tisto zaradi česar so računalnik sploh kupili.

Matrin ::

Oh, smo naredili paralelo z avtom. Tej jo bom pa malo razširil. Avto ti popravlja mehanik, ko kaj ne dela ga zapelješ na servis, da ti ga tam pregledajo in poštimajo, le malo kdo bo sam štoral po motorju ( eni še hladilne tekočine ali vode za brisalce ne dolijejo). Če hočeš nadgradnjo motorja, če hočeš recimo dodatno klimo, ga tudi pelješ k mehaniku.

Če bi z OS-em tako ravnali, bi tudi na linuxu vse špilalo tako kot mora in hočete (programov še vedno ne bi bilo, samo software pride z raširjenostjo sistema, licenca in OSS tu ni noben problem). Pa noben ne bi nič mrdal po nastavitvah, al pa s kakimi admin gesli okul skakal. Potem bi pa res lahko videli kaj deluje bolje (tudi sam dvomim da izrabljam potecial svojega stroja z Fedoro). Res da bi v takem primeru jaz ostal kr na windowsih. :P

techfreak :) ::

solatko: meni se zatika, ko ga predvajam na zunanjem zaslonu (extended desktop funkcija).

Drugače pa je uradno podprt iz strani HPja saj imaš tudi gonilnike za njega na njihovi strani.

solatko ::

Samo za visto home basic. Driverjev sploh nisem rabil, razen za serial adapter, ker ne pusti, da ga vista vzame sama (poslala me je direktno na download), zunanjega monitorja ne priklapljam, ker imam drugo resolucijo in mi tudi v xp-jih ni dobro delalo predvajanje filmov gor, tv kartica pa na zunanjem dela brez problema. Zgleda, da gonilnik grafične ni čisto v redu.

jype ::

solatko> Zgleda, da gonilnik grafične ni čisto v redu.

A zdaj je pa kar nenadoma gonilnik problematičen? Hja, fantje, al so Windows bedni, al je pa Linux odličen, za nekaj se bo treba odločit.

solatko> zunanjega monitorja ne priklapljam, ker imam drugo resolucijo in mi tudi v xp-jih ni dobro delalo predvajanje filmov gor

Skratka, v Windows še vedno dobiš dizaster, če spremeniš resolucijo ali dodaš monitor? Svašta. V Linuxu je to že zdavnaj poštimano.

darkolord ::

Narobe si to prebral.

solatko ::

Pa katera distribucija linuxa podpira MSoffice, ker sem pro vezan nanj?

hamax ::

Pa kateri winsi podpirajo amarok, ker sem pro vezan nanj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

camx ::

hamax: haha, si pa našu tapravo primerjavo, klik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: camx ()

hamax ::

Joj, med vsemi programi sm lih amarok najdu :D

MrStein ::

Sem priklopil drugi ("slabši") monitor na Ubuntu mašino in vklopil.
Sprva ni bilo slike (Out of range), potem pa se le pojavi desktop.
Z 60 krat na sekundo utripanjem. Zgleda da ubuntu developerji obožujejo to.
Dialog pa razen 60 Hz še ponudi 56, 57, 58 in 59 Hz.
Lepo...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Vlady ::

DejanL15> V tem primeru pač Linux zmaga.

Linux zmaga v vseh primerih, samo ma sovražna propaganda tolk velik budget, da potem zgleda kot da ne!

In ti kotališ bučke že na vsem forumu da je kar hudo. Skoz imaš ene pripombe in si nekaj pameten ampak kaj konkretnega pa ne najdeš oz. ne veš. Bodi raje tiho. Prosim. V dobro vseh. Si že nadležen.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

MrStein ::

Glede menjave monitorja. Izvedba pri vklopljenem PC pa je čista znanstvena fantastika...

Dodatek: Pol sem se spomnil kar oba monitorja uporabit. Ma ni šans. Ne detektira. Niti po kliku na "Detect displays".

No ja, glavno da drugim vse dela ... ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

solatko ::

Kaj je zdej linux-aši, a obstoja verzija, ki podpira Office, če ne potem ne ponujajte zdravo za gotovo zadeve, pri kateri kompatabilnost ni možna. In ne trdit, da je nekaj s čimer ne moreš delat oh in sploh.
Osx - ja super zadeva - že AMIGA je delala čudeže na podobni platformi, sam nimam tolikšnega budgeta, da bi si lahko vsake 2 leti nov Jabuk privošču, z Winsi mi delajo tudi mašine za €200 (pač ne morem vsakega stroška na stranke prenest, v minus se pa ne splača delat). Ja dečki, ostane samo Bili in njegova skrpucala, pa kakršna so, pač so. Firma ki podpira strojno opremo, pa slišat noče o kakšni podpori linux-u.

camx ::

solatko: tvoje vprašanje nima smisla. Vprašaj raje ali obstaja Office, ki deluje na Linuxu.

edit: vidiš, odgovor je isti - edina razlika je da je sedaj vprašanje smiselno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: camx ()

solatko ::

Ne.

MrStein ::

(ne bom več)
No, zdaj mi je še flash zaštekal, in zraven skoraj celi PC.
To bo tak peti bug, ki sem ga prijavil v teh dveh dneh instalacije ubuntuta. (tisto z monitorji sploh nisem, ker se mi ne da)

Tako da lahko uganete moje mnenje o dečkih iz skupine "Meni vse dela".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jype ::

MrStein> Tako da lahko uganete moje mnenje o dečkih iz skupine "Meni vse dela".

Ja, to je pa res enostavno: Zavidaš nam.

Vlady> Si že nadležen.

Za razliko od tebe znam vsaj pošteno flejmat.

hamax ::

Flash zastekal? To pomeni, da se je obesil in nabil cpu? Ja, flash za linux ni najbolj stabilna zadeva. Priznam.
Tudi tezavo z razsirjenim namizjem priznam. Je pa v 8.04 ze veliko bolje kot v prejsnih verzijah, ko si moral rocno nastavit v xorg.conf. Jaz tezav z ekrani nimam, ker imam zunanji 24' ekran in tistega 12' na prenosniku ne uporabljam. Ko pa sem poskusil prizgati oba, pa sem imel mejhne tezave, namrec graficna v prenosniku, ob prizganem compizu, podpisa le do 2048x2048 resolucijo.

hamax ::

Ne jure, ti znas dobro posnemati nasprotnika ;)

darkolord ::

da flash ne dela so krivi linuxi in ne adobe. klik

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

poweroff ::

Res je, da je brez veze iti se nek fetišizem in nastavljati OS samo zato, ker ga lahko. Računalnik je za to, da se vsedeš in z njim narediš kar pač želiš delati.

In izkušnja mojega očeta je taka, da je imel z Windowsi stalne težave - virusi, počasnost, sesuvanje. Saj - jaz sem mu zadevo potem poštimal, ampak to je bilo enkrat na 14 dni.

Zdaj smo dali gor Linux in težav ni več. On se vsede - pa dela.
sudo poweroff

jype ::

darkolord> da flash ne dela so krivi linuxi in ne adobe.

Adobe pa to komot fixa: Flash naj izda pod GPL, pa bo takoj delalo.

Tako kot suspend/resume dela v open source radeon driverjih, manj kot pol leta po tem ko je AMD releasal specse za te chipsete.

darkolord ::

Zakaj bi adobe fixal, če niso nič pokvarli

kriko1 ::

darkolord: bravo, izjemno enkraten vir si navedel (linuxhaterblog)

Zakaj bi adobe fixal, če niso nič pokvarli
Ker ga oni razvijajo? In ker ga edino oni lahko zajebejo tako kot je sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kriko1 ()

jype ::

darkolord> Zakaj bi adobe fixal, če niso nič pokvarli

Linux pač zasleduje učinkovitejši in naprednejši razvojni model, ki se odlično obnese za vse, ki se mu pridružijo. Za tiste, ki se mu ne, je pa seveda bolj neroden od klasičnega.

Tako NVidia, dokler ne bo izdala gonilnikov za svoje grafične procesorje pod GPL licenco, ostaja sama pri popravljanju gonilnikov za nove različice jedra in X strežnika in seveda ne zmore tega početi "v realnem času". Če je pa reč pod GPL, se vse spremembe vmesnikov in druge reči, ki povzročijo nekompatibilnost za nazaj, avtomatično popravijo po vsej izvorni kodi (če izvorne kode ni, pa seveda to ne gre avtomatično in se zgublja čas - NVidijin, nikogar drugega).

darkolord ::

darkolord: bravo, izjemno enkraten vir si navedel (linuxhaterblog)

A te naslov moti? Si kej pristranski mogoče?

Linux pač zasleduje učinkovitejši in naprednejši razvojni model, ki se odlično obnese za vse, ki se mu pridružijo. Za tiste, ki se mu ne, je pa seveda bolj neroden od klasičnega.

No, sej tisto kar se v Visti nekaterim zdi, da ne deluje, je pač samo preveč napreden model, ki mu nekateri ne uspejo/uspete sledit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

jype ::

darkolord> No, sej tisto kar se v Visti nekaterim zdi, da ne deluje, je pač samo preveč napreden model, ki mu nekateri ne uspejo/uspete sledit.

Saj jaz že ves čas pravim, da gre vse v pravo smer. Microsoft bo open source dok kažeš keks. Total world domination is proceeding as planned.

MrStein ::

darkolord:
Zakaj bi adobe fixal, če niso nič pokvarli

Ej, ne zgledaš verodostojno, če baziraš na onem flame artiklu. (ko si ga omenil, sem dejansko mislil, da je tehničen)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PaX_MaN ::

da flash ne dela so krivi linuxi in ne adobe. klik


Heh, ta model je pa skoraj tako kot jazst. Minus bitchin'. :) In z razliko od mene, ta model nima prav. (Kdo bi si mislil.) Zato pa obstajajo ukazi kot so './configure', 'make' in 'make install', da lahko izvorno kodo skompajlaš za karkoli, kar je Linux. Samo problem je, ker ni izvorne kode.

techfreak :) ::

Pri Ubuntu 8.04 moraš pri nekaterih grafičnah (Intel recimo) nastaviti virtualno veliko zaslona za razširjeno namizje. Zaradi tega moraš v xorg.conf pod sekcijo Screen dodati virtualno velikost (prvi zaslon + drugi zaslon).
Potem pa moraš restartati X server in priklopiti monitor.
Na koncu pa še zagnati takšna ukaza:
xrandr --output VGA --auto
xrandr --output VGA --right-of LVDS

Veliko več dela kot v Windowsih.

techfreak :) ::

da flash ne dela so krivi linuxi in ne adobe. klik


Heh, ta model je pa skoraj tako kot jazst. Minus bitchin'. :) In z razliko od mene, ta model nima prav. (Kdo bi si mislil.) Zato pa obstajajo ukazi kot so './configure', 'make' in 'make install', da lahko izvorno kodo skompajlaĹĄ za karkoli, kar je Linux. Samo problem je, ker ni izvorne kode.


Ko sem prvič nameščal Flash, sem ga downloadal iz Adobe spletne strani in sem ĹĄel v mapo kjer je downloadana datoteka in sem hotel narediti naslednje:

tar xvzf datoteka.tar.gz
./configure
make
sudo make install

Ter sem potem hitro ugotovil, da je nekaj narobe. Ko sem pogledal v mapo sem pa videl samo dve binarni datoteki. (prej sem mislil, da je Adobe izdal Flash player kot open source)

Jst ::

A vi imate probleme s flashem v linuxu? Kaj sem jaz edini, ki ima probleme s flashem tudi v Visti??
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Matrin ::

darkolord, hvala za link. Ljubim sarkastične bloge (menda ne more biti kdo res tako vsekan?eh, brat je vseeno fajn). Sn kr hitro bookmarko. :D

LordPero ::

BTW, folk se ne zaveda, kaj vse bi za podjetje pomenilo kar dat svoje produkte pod GPL, ni tolk simpl in še zdaleč ni nujno dobra stvar (za firmo).
LordPero

jype ::

LordPero> BTW, folk se ne zaveda, kaj vse bi za podjetje pomenilo kar dat svoje produkte pod GPL, ni tolk simpl in še zdaleč ni nujno dobra stvar (za firmo).

Tough. Adapt or die.

Generičen odgovor na vsako jamranje o tem, kako je nekaj "težko". Če hočejo prodret na ta (po vašem mnenju tako majhen) trg, potem se bodo pač prilagodili, ali pa jih bo konkurenca prehitela.

zee ::

Ker bi se potem pokazalo, kako je marsikaksen SW slabo spisan? (ne trdim, da so Linux programi najboljsi...)
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

poweroff ::

LordPero - res je. Problem je, da veliko podjetij sploh ne razume ne licenciranja, ne avtorskega in patentnega prava.
sudo poweroff

techfreak :) ::

Za Adobe ni nujno, da izda source code, lahko samo binarne datoteke za vse možne distribucije izdajo, pa bo. ;)

krho ::

>CrniE: hja Dejan, ampak zakaj podjetja, ki delajo recimo internet strani, večinoma delajo na windowsih.
>No, jaz take firme še nisem videl.

V Domenci smo devi na vseh treh OS Polkna, Linux in Mac OS
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

techfreak :) ::

Še nekaj glede Linuxa. Imam veliko skladb z DRMjem. Kako jih naj predvajam? Ne morem. Ker Linux nima enega pametnega glasbenega predvajalnika.

poweroff ::

Glede Linuxhate bloga - poglejte malo ostale članke, tip propagira Maca in ne Wintenda. :-)
sudo poweroff

jype ::

DejanL15> Še nekaj glede Linuxa. Imam veliko skladb z DRMjem. Kako jih naj predvajam? Ne morem. Ker Linux nima enega pametnega glasbenega predvajalnika.

Jaz še nisem srečal glasbene datoteke, ki je mplayer ne bi znal predvajati. Se mi bolj zdi, da nimaš enega pametnega glasbenega poslušalca, in da ni problem v predvajalniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

techfreak :) ::

S katerim programom jih pa lahko predvajam?

jype ::

DejanL15> S katerim programom jih pa lahko predvajam?

mplayer.

LordPero ::

Tough. Adapt or die.

@jype: Od kje ti to? Adaptirajo itaq da se vsi, samo točno katera smer je trenutno prava, ni noben 100%.
Ja, kot si sam namignil, čeprav govoriš nekaj drugega, noben se ne bo prilagaju, dokler ne bo to v njegovem interesu, zaenkrat pač ni & noben ne crkuje zaradi tega. In katera konkurenca jih bo prehitela? Zaenkrat nobena, kako bo v prihonje pa bomo videli, imho je GPL stvar prihodnosti, ampak jo bomo videli v več izvedenkah (ne nujno pod istim imenom, seveda) z različnimi pravicami/pogoji.
Sploh pa, prihodnost je res negotova, lahko se zgodi ogromno stvari, ki bi v par letih praktično pokopale tako Okna, kot Pingvine, kot Japke (vsako posebi mislim ali dve od teh, ne vsega skupi -lahko pa seveda prevlada nekaj komplet tretjega, nikoli ne veš).

@Matthai: Niso podjetja problem (oz. zakaj misliš, da ne razumejo prava?). Pomisli kaj bi se zgodilo, če bi npr. MS reku, da evo, zdej je Wista pod GPLjem. Zmešnjava totalna, povezana z ogromnim tveganjem, izgubo vrednosti podjetja (vsaj short term), delovnih mest, etc.

@DejanL15 & drugi: Če se ne motim (lahko da se), mplayer ne more predvajat useh DRM zaščitenih fajlov, morš prej odstranit to zaščito al neki tazga.
P.S.: Aja, če maš wma fajle, jih raje pretvori v kaj drugega.

Glede prihodnosti, Vista ima svoje probleme (ceno, sloves, etc.), Linux svoje (ne za vsakega friendly, slaba podprtost, etc.), OSXi imajo pa pozitivne in negativne stranih obeh svetov. Glede na tržne deleže in trenutnih tokov idej, kot sm že napisu par strani nazaj, bomo zelo verjetno videli vse večjo skladnost med OSi, lažje prehode med njimi (in z lažjo prehodnostjo več konkurence) in nasploh večjo kompaktibilnost, mogoče kakega novega igralca. Seveda je s tem dosti problemov (predvsem višji mejni stroški razvijalcev OSov). Open zadeve so ključ k temu, ne pa nujno to pomeni, da bo kdaj vse open.
LordPero

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordPero ()

jype ::

LordPero> Pomisli kaj bi se zgodilo, če bi npr. MS reku, da evo, zdej je Wista pod GPLjem. Zmešnjava totalna,

Zmešnjava totalna?

Tako kot ko je Sun rekel da evo, zdej je Java pod GPLjem?

Ne ga lomt.
««
8 / 10
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple izdal OS X Leoparda (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
1138488 (8488) borchi
»

Prihaja Windows Server 2003 R2

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
174015 (3230) darkolord
»

3D na dlančnikih

Oddelek: Novice / Windows Mobile
124741 (4076) BoBi
»

Lindows spet zlorablja

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
172681 (2681) MasterMind
»

Intelovi štirje T-ji

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
82682 (2682) Dr_M

Več podobnih tem