» »

Stanovanjski problem

Stanovanjski problem

1
2
3

BigWhale ::

Meh, jaz sem se selil kakih 15x vsega skupaj. S tem, da sem se za cas osnovne sole selil samo enkrat v bistvu. Vse ostalo je bilo kasneje ali pa prej. Name ni to nic posebaj vplivalo.

Potem sem se pa dobro ozenil... ;>

Drugace pa, do stanovanja, tezko. Lazje bo potem, ko se bodo 'land-lordi' namnozili. Takrat bodo oddajali stanovanja za dalj casa.

solatko ::

Spoštovani lastniki, potabljate bistvo, pri nas nepremičnine niso obdavčene, tako kot v razvitih državah, kjer je imeti svojo hišico, luksuz, dosegljiv samo najbolj premožnim. Davek na pemoženje, je za lokalne skupnosti v razvitih državah, glavni vir financiranja. Hipotetično si zamislite 5% letni davek, na vrednost nepremičnine, deljeno s povprečno plačo. Če si lastnik najemniških stanovanj, ti na davek obrčunajo vsa sredstva, ki si jih uporabil za obnovo, posodobitev, izboljšanje stanovanj, če pa nisi nič obnavljal (z računi), plačaš celoten davek, ki niti slučajno ni majhen. Glede na požrešnost naše države, bo uvedba davka na nepremičnine, streznila kar precejšen delež naše populacije, ki sedaj s petsto evri penzije vzdržuje hiše (zgrajene v prejšnjem sistemu).

borchi ::

^

davek na premoženje bi kar lepo popravil nekaj anomalij. hecno je, da se najbolj otepajo takega davka tisti, ki so drugače za 'pravičnejše' davke (flat rate).
l'jga

kopernik ::

Se ti zdi, da so se zagovorniki kompleksnih davčnih sistemov v zadnjih 15 letih navduševali nad obdavčitvijo nepremičnin ? Mogoče ob pivu v gostilni, rezultata do danes ni nobenega.

Tear_DR0P ::

da še jaz primaknem moj piskrček
seljenje v času odraščanja ni super - ker se skozi družbo identificiraš in večkrat ko jo zamenjaš, bolj si zmeden
ampak zato se pri 26 letih še vedno ne bom zapufal za 15+ let in si kupoval lastno stanovanje - raje podobno kot VIP plačujem 400 EUR najemnine v centru LJ - seveda ne zato, ker se mi jebe za prihodnost. v svoji okolici gledam preveč ljudi, ki vztrajajo v bednih službah samo za to, da lahko odplačujejo kredit za "svojo" zemljo - cele dneve so v službah, pa še popoldne delajo, zato da imajo urejeno "svojo bajto" - napredka pa ni, dodatno se ne izobražujejo več - le zvečer imajo čas biti izčrpani in jamrat, kako ne morejo dobiti boljše službe in kako je v sloveniji situacija zajebana. ko pridejo otroci, se nimajo časa ukvarjati z njimi, ker morajo še par let odplačevati kredit - in morajo delat. na koncu pa so otorci jebena razvalina, ki bajto raje zapijejo.
najemnina je življenjski strošek in je dokler nimaš otrok tako majhen strošek, da se ti ga splača plačevati, da lahko s svojim delom investiraš v svoj razvoj in s tem možnosti za višje plače kdaj pozneje - ko imaš pa 5k EUR mesečne plače pa si omisliš hišo. in 5k mesečno ni tako zelo nemogoče dosči - tudi člani tega foruma jih dobivajo
ampak mnogo slovencev raje živi iz rok v usta in vse življenje garajo za svoj košlček zemlje - da bodo to breme lahko pustili še svojim otrokom.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

suntrace1 ::

5k€ moraš biti že ali privatnik ali pa državni parazit . In je dokaj nemogoče doseči, poznam kar nekaj diplomirancev, pa nimajo 5k ali 3k, razen če doma niso starši izkoristili ''prihvatizavcije' in se okoristili na račun družbe ali pa imajo podjetja v katerih:
a.) garajo kar debelo, da zaslužijo na pošten način
b.) delajo manj, saj imajo veze, ki jim omogočajo državna naročila ali pa so v sumljivih poslih (slamnata podjetja in podobno)

Tudi sam sem se selil dokaj redno v svojem otroštvu in nimam preveč lepih spominov. Nova okolja zahtevajo vedno novo prilagajanje ter družbeno uveljavljanje. Če smo/ste nekateri to prestali brez posledic, pa je povsem znano, da ponavadi na otroka pogoste selitve ne vplivajo najbolje.


Kar se odločitve med najemom ali nakupom: vsak ima svoj pristop in noben se mi ne zdi napačen. Eni imajo pač svobodnjaški pristop in ne želijo trajne vezave zaradi službe ali želje po menjavi okolja kjer bivajo, drugi pa so raje zapečkarji in imajo radi varnost znanega. Vsakomur svoje. Osebno sem mnenja, da je bolje kupiti svoj bivanjski prostor, ki je tvoj lasten, predvsem zaradi tega, ker je to TVOJE. Podnajemnik že v besedi pove, da si POD najemom, torej pod nekom. Kot drugo, omogoča lastnina mnogo lažje preživetje vašim otrokom. Vsi ne boste imeli briljantne otroke, ki se bodo najbolje znašli v življenju ali pa jim zdravje tega ne bo dopuščalo, ali pa jim boste z razbremenitvijo nakupa lastnega doma omogočili in olajšali nadaljnje izobraževanje in hitrejši vstop v kariero. Pravtako je lastniško stanovanje več kot dobrodošlo, kadar izgubite službo, nove pa še ni na obzorju. Če nič drugega je potrebno plačati samo tekoče stroške, obremenjenost psihe pa je mnogokrat manjša.

Nepremičnina je dejansko ena tistih dobrin, ki ji denar na koncu koncev ne more določiti prave vrednosti. Gre za dom in skoraj ni višjega ideala, kot je dom. Izkusil sem že vse možnosti in zame osebno je samo lastna nepremičnina, ena tistih, ki bi me lahko osrečile v zlati sredini mojega življenja.

Sicer pa je tema že zašla - problem dragih nepremičnih je zares v oči ubijajoč. Da v Ljubljani in na Obali dosegajo in presegajo cene na Dunaju je nekaj zares narobe. Gre pa za kartelni dogovor med lastniki zemljišč in stanovanj ter nepremičninski špekulanti, ki umetno držijo visoke cene. Zemljišč v Ljubljani ne primanjkuje, to je navaden lari-fari izgovor. Če je interes, da se naredi blok pod gradom, mimo vseh urbanističnih pravil, se bo to tudi zgodilo. Enako je bilo z pediatrično kliniko - dokler ni imel SCT sproščenih terminov za gradnjo klinike in niso imeli pri tem poslu pristavljenih piskrčkov pravi ljudje, se klinika ni zgradila. Enako je z zemljišči. Špekulanti so zanimiva zemljišča pokupili in jih ne sproščajo za gradnjo, saj bi s tem znižali vrednost obstoječih stanovanj in posledično tudi lastnim zemljiščem. Poznam tudi nekaj primerov, ko so nekateri kupili nekaj stanovanj, počaklai nekaj let in jih prodali za 80-100% višjo ceno - tako visok dobiček s tako visoko mero varnosti, pa po mojem ne prinaša nobena banka/delnica, zato je kar nekaj ljudi vezalo svoje premoženje in najemalo kredite za nakupe stanovanj, ki so jih kasneje drago prodali.
Potem imamo tu še tretje sorte malverzacij, kjer nižji sloj ponovno potegne krajšo, vendar pa so to opcijo menda sedaj zaprli - na razpise pri delitvi socialnih stanovanj so starši prijavljali svoje otroke, ki niso imeli stalnega prebivališča, le-ti pa so živeli skupaj s starši v ogromni hiši ali v njihovem drugem stanovanju, ki pač ni pisano na njihovo ime. Tako so za malo denarja prišli do socialnega stanovanja, ki ga nato oddajajo ali prodajo. Takih primerov je recimo na Mesarski v Ljubljani kar nekaj.

V državi, ki šteje manj kot 2 milijona ljudi je zdrav in normalen kapitalizem nemogoč, samoregulacija tržišča pa čista utopija. Gre za popolno korupcijo, za katero po mojem mnenju ni zdravila, ker so v to igro dejansko vpleteni vsi v zgornjem sloju in ni nobenega interesa z njihove strani, da bi bilo drugače. Cene za stanovanje iz siporeksa bodo še naprej banalne, seveda pa bo rodnost temu primerno nadalje nizka. To da je letos bil mali baby-bum je samo posledica tega, da ljudje moje generacije preprosto niso mogli več odlašati in se je statistika za malo dvignila, ni pa to trend, ki se bo nadaljeval in popravil storjeno škodo. Poznam kar nekaj parov, ki se je zavestno odločila da otrok preprosto ne bo imela, zaradi takih cen stanovanj in visokih življenskih stroškov, ali pa se spogledujejo s tujino. Nekaj jih je celo tudi šlo.

Slovenija je lepa, vendar meni počasi tole mešanje dreka že preseda. LDS/SDS/SD/SLS in vsa ostala svojat je navadna gniloživska golazen, ki škoduje lastnemu narodu. Zame so vsi isti, skorumpirani in požrešni brez meja, medtem ko jim je domoljubje nekje tretja briga. Važno je samo, da se vsi pezdetki zvrstijo pred kamero, če je kakšen večji obisk, kot je cepec Bush, ali kakšna tragedija, kot je bila sedaj na Soči. Ko se kamera obrne stran, grabijo na vse strani kot se le ta. Čista lopata pa je zame čista bedarija, namenjena najbolj neumnemu delu naroda, običajno je ta tudi najbolj reven, ki verjame v take predvolilne igrice in jim vsakič znova naseda. Zato ne preveč upati, da bodo cene nepremičnin padle zaradi inflacije in drage nafte. V Sloveniji to skoraj da ni možno.

solatko ::

S 5k€ si tudi slučajno ne bi omislil svoje nepremičnine, saj jo rabiš samo za spat, za tako plačo moraš delat cele dneve, ogromno potovat, hodiš na seminarje, tečaje...... Kaj ti če pol mrtu kapital v oblike stanovanja ali hiše, ki jo boš lahko užival šele čez 30 ali 40 let. Če te firma rabi, ti omogoči stanovanje blizu, ker ti nikdar ne sme biti izgovor, da imaš še dve uri poti, da prideš do doma ali v firmo, glavo imaš polno službenih in družinskih zadev, kje imaš potem še voljo in čas za skrb za stanovanje. Stanovanja kupujejo taki, ki ne vedo kam bi z denarjem in pa tisti med 1k - 3k€ dohodkov, saj jim drugega ne preostane. Problem je drugje - velika večina ljudi ima plače pod Slovenskim povprečjem in za te, ni možnosti niti poceni najema, niti leasinga, niti kredita. Delajo cele dneve, da preživijo, službe so za določen čas..... Tudi ni dosti dela za zaslužit 3k€ in več, saj mora nekdo tudi ostalo opravt, ki pa niti slučajno ni vsaj toliko plačano, kot v zahodnih državah, s katerimi se tako radi primerjamo pri cenah. Kako do stanovanja, oziroma sploh normalnega preživetja, ljudem do VI. stopnje izobrazbe, brez katerih nobena država ne more obstojat: smetarji, vratarji, snažilke, trgovci, kovinarji, mehaniki, obrtniki vseh vrst, policaji, medicinski tehniki, ekonomisti, računovodje....... plače vseh teh so razen posameznih izjem (Akrapovič in še nekaj firm), ki plačujejo tako kot evropski delodajalci in zaposlujejo za nedoločen čas, vsi ostali pa človeka silijo v nadpovprečno učinkovitost za čas enega ali dveh let, ko pa kaj zboli ali ima kakšne druge probleme, pa ga odpikajo, kot staro nepotrebno cunjo. Teh in takih ni malo, ne morejo se vsi znajti, ne morejo biti vsi privatniki, ne direktorji, prisiljeni so životariti na robu preživetja, se matrati, da otrokom nudijo malo več (da niso v družbi ožigosani), tako preživotarijo do penziona (če dočakajo), potem pa ugotovijo, da njihova penzija, za katero so garali celo življenje, niti za v dom upokojencev ne zadostuje. Kaj pa s temi? Nalašč nisem omenil klošerjev in žicarje, saj te z malo muke zaslužijo povprečno plačo na mesec - če jo zapijejo je to njihov problem, če bi dajali na stran vsako dnevno nabirko, bi se jim lep kupček nabral.

djordjevic ::

suntrace1: podpis

KandazaR ::

Nepremičnine bi bilo potrebno progresivno obdavčiti. Imaš eno stanovanje npr 5% (ali pa celo nič) davek, dva 20% tri 50%. Bi se ljudje ki imajo par stanovanj pa jih veselo na črno oddajajo hitro odločili za prodajao.
Visoko je treba obdavčiti tudi nezazidana zazidljiva zemljišča. Obdavčiti tudi prazna stanovanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

djordjevic ::

Tisto o progresivni obdavčitvi se lepo sliši, ampak je v praksi neizvedljivo. Se lastništva precej hitro prepišejo na otroke, vnuke, sorodnike etc.

KandazaR ::

Tudi to se da urediti, da otrok do 18 leta ne more biti lastnik stanovanja. Zdej boste rekle kaj pa če starši umrejo. To bi se lahko dalo pod izjemo (se individualno pregleda vsak primer).

djordjevic ::

Tu pa si imho hitro na tankem ledu ustavnosti/neustavnosti.

shock ::

Samo tako za pomislek, a ni žalostno da mladi par (oba z dobro službo) v Sloveniji čeprav z malo višjim standardom recimo z 50% višjim prihodkom od sive množice si ne more privoščit stanovanja?

solatko ::

Shock to ni žalostno, to je realnost, kaj pa vsi tisti, ki majo še manj.

moowy123 ::

@shock: Tudi sam se bom kmalu srečal s tem problemom (čez 1 leto) in me je že zdaj groza ... Ne vem kako se bo to uredilo v naši državi :(.

borchi ::

> Se ti zdi, da so se zagovorniki kompleksnih davčnih sistemov v zadnjih 15 letih navduševali nad obdavčitvijo nepremičnin ?

ok, dej mi pol par stvari razlož. kot popolnemu ekonomskemu analfabetu... zakaj bi, če imaš zelo kompleksen davčni sistem, ki (poskuša) obdavčit praktično vsak dohodek ob nastanku (in to z zelo različnimi stopnjami, ki so verjetno posledica nekega 'višjega razmisleka' o vseh bla bla bla razlogih za višjo/nižjo stopnjo), bilo potrebno obdavčit še akumulacijo (ki je nastala iz dohodkov, ki so že vsi bili obdavčeni)?

torej, zakaj misliš, da bi se morali zagovorniki takšnih sistemov zavzemali za tako dvojno obdavčitev?
l'jga

borchi ::

> Imaš eno stanovanje npr 5% (ali pa celo nič) davek, dva 20% tri 50%.

pomoje se ne sme diskriminirat panog. če dopustimo, da bodo landlordi (pa naj bili še tako sprijeni) plačevali bistveno višje davke, potem bodo kmalu zahtevali, da mora tudi npr. šrot plačevati ogromne davke, ker prodaja slab pir (al pa samo zaradi svojega priimka)...

davek na nepremičnine in mogoče kakšna simbolična subvencija najemnin (ravno toliko, da se podnajemnikom splača prijavit tiste, ki na črno oddajajo stanovanja). čeprav je tole s subvencijami mogoče bolj neumna ideja.
l'jga

rasta ::

Gre pa za kartelni dogovor med lastniki zemljišč in stanovanj ter nepremičninski špekulanti, ki umetno držijo visoke cene.

Ah, spet ti špekulanti. Krivi so za visoke cene nafte, hrane, stanovanj ... Vsakdanje populistično leporečje.

Si mogoče posmislil, da so mogoče vzroki tudi kje drugje? Da sedaj stanovanja kupujejo števične generacije iz 70ih, življenska doba pa se povečuje, se pravi se stanovanja nihovih staršev ne praznijo? Kriva je verjetno tudi politika centralizacije ter verjetno tudi to, da kakšnih 10 let nazaj občine niso poskrbela v velika vlaganja v potrebno infrastrukturo in urbanizacijske načrte.

V državi, ki šteje manj kot 2 milijona ljudi je zdrav in normalen kapitalizem nemogoč, samoregulacija tržišča pa čista utopija.

Ja, seveda. Kot da bi bila Slovenija popolnoma zaprta samozadostna država, v katero se niti miš ne pretihotapi.
K pritisku na cene stanovanj pripomorejo tudi npr. Angleži, ki so v Prekmurju že prava kuga.

Ti se kar tolaži, da so za vse to kriv skorumpiran zgornji sloj, preveč konstruktivno pa tako razmišljanje ni. Pa tudi drugače ne maram takih nedonošenčkov, kakršen je avtor te teme, ki ne morejo preboleti, da ne dobijo več nobene nagrade samo za to, ker so "pošteni državljani", tako kot so bili v otroštvu očitno nagrajevani, ker so bili "dobri učenci/pridni fantki".

shock ::

rasta:

Slabo razumeš mojo poanto, NE zahtevam nikakršne nagrade ampak hočem samo povedat, da tudi tisti, ki vseeno imajo malo večjo plačo si ne morejo privoščit stanovanje!!!

jype ::

shock> Slabo razumeš mojo poanto, NE zahtevam nikakršne nagrade ampak hočem samo povedat, da tudi tisti, ki vseeno imajo malo večjo plačo si ne morejo privoščit stanovanje!!!

V Sibiriji si ga komot.

Karaya 52 ::

borchi> torej, zakaj misliš, da bi se morali zagovorniki takšnih sistemov zavzemali za tako dvojno obdavčitev?

Zato ker se vse drugo obdavči dvojno × X in ne vidim razloga zakaj bi delali izjeme. Pametno si uporabil besedo "akumuliran kapital", pravzaprav pa gre za nepremičnino - tako kot plačujemo od katastra pa naj gor raste oljna repica ali pa koprive. V Sloveniji je kup praznih stanovanj, lastnikom pa se prodaja ne splača. Bi rad videl kmeta, ki si bo lahko privoščil par hektarjev nekoriščene zemlje.

Sploh pa mislim da je problematika stanovanj samo pokazatelj v kakšni ujetosti živi prebivalstvo. Ko razmišljaš da boš tako živel do konca življenja zapadeš v malodušje. Če ta oseba zgubi še vero v poštenost sistema, pa iz tebe posrka vso ambicijoznost ki so jo premogel.

V-i-p ::

Nekaj sem šel računat. Na leto z stroški vred dam za stanovanje okoli 4000 EUR, pa vzamem primer kolega, ki je vzel stanovanje za 150 tisoč EUR v Kranju. Za tak denar sem jaz lahko v podnajemu celih 40 let in to z stroški vred... ajde, naprimer. Pa ko kaj v stanovanju crkne, mene ne boli glava, pa ko bo treba streho prekrit, ne bom dal jaz, pa še kakšna malenkost v plus podnajemu. Pa tudi ni res, da je tak bavbav bit v podnajemu, jaz imam svoje stanovanje v najemu že pet let, od tega sem lastnico videl ob podpisu pogodbe, pa mogoče še dvakrat do danes, od tega je enkrat prišla na kavo, to je pa vse... in ja, taisti kolega se je pred nekaj leti v Ljubljano preselil iz Prekmurja, prav takrat je rekel da gre boljši službi naproti, kaj pa zdaj ko ima stanovanje v Kranju? Pa bo dobil recimo čez pet, deset let vrhunsko ponudbo v Mariboru? Bo stanovanje nesel s seboj?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

djordjevic ::

Ja, pismo, no. Saj ti stanovanja ne tetovirajo na kožo. Prodaš in kupiš drugo v kraju, kamor se seliš ali pa blizu njega.

nicjasno ::

Samo kaj, ko stanovanja ne prodas kr tak cez noc.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

V-i-p ::

Čakaj, on ima kredit na 15 let... Če čez pet let dobi hudo ponudbo, najbrž ni kar tako enostavno it... Četudi lahko proda stanovanje, pa najbrž ni enostavno, izgubi kar precej, se mi zdi?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

djordjevic ::

Hja, čisto odvisno. Če je najel kredit v roku zadnjih 5 let, se za izgubo nima kaj bati, ker je nepremičninam vrednost narasla veliko bolj kot pa obrestna mera za kredit in s tem obresti, ki jih plača banki.

aiko ::

1 način kako priti do stanovanja:

Vzemimo hipotetično, da si star 14-15 let in greš jeseni v srednjo šolo.
Pred sabo imaš 4 leta. Takoj si najdeš popoldansko zaposlitev preko študenta in delaš pon-petek od cca.16-21h (magari za strojem, če ni druge). Ves denar vežeš. Vikend - učenje in zabava.
Greš na faks. Star si 18 let. Če rabiš ali hočeš avto si kupiš takega, za katere je znano da naredijo 300.000 km ali več za nekje 1000€. Poleg faksa tudi delaš. Obvezno izkoristiš še absolvenstvo.
Denar, ki ti ga dajo sorodniki prišparaš.
Tako imaš pri cca 23-ih že kar nekaj keša na strani.
Recimo, da pri 24-ih greš delat.
Pri 25-ih si zaposlen za stalno. Vzameš kredit za 25 let po 250€/mesec in to je to.
Če se preseliš, preneseš kredit na drugo stanovanje.

Odrekanja je ogromno, vendar na koncu imaš svoje stanovanje, za katerega plačuješ dosti manj kot bi dal za najemnino, kar pomeni, da lahko več uživaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aiko ()

Tear_DR0P ::

ali kakšna tragedija, kot je bila sedaj na Soči

fantje raje se začnite učit, kot pa da jamrate kakšne krivice se vam dogajajo. moja starša sta rasla gor v sanjski jugoslaviji, pa sta si svoje stanovanje lahko kupila šele pri 40 letih in še to na kredit. kdor misli da imaš 5k EUR plače mesečno v državni službi naj kar pozabi - to dosega mogoče 10 državnikov (na pamet) - in tako ali tako je ljudi s to plačo okrog 10 na 1000 prebivalcev slovenije (na pamet po spominu iz nekih seminarskih). to da si stanovanja ne moreš kupiti, ni nobena krivica, je nekaj povsem normalnega in se dogaja povsod po svetu, ne samo v vaši gnili sloveniji

sedaj bi rad pa še videl povprečno ceno stanovanja v vsakem glavnem mestu EU, kjer kdo trdi da so cene nižje kot v LJ - potem pa bi rad videl še ponudbo parkov, restavracij, trgovin, prometno ureditev in podobne reči v tistem mestu
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Djuro ::

Jest sem se pred parimi leti preselil iz prestolnice na podeželje, lastna hiša z dobrimi 1000m2 zemlje. Plači sta povprečni, prej sva šparala 3 leta (živela pri starših), vzela 2 kredita (10 in 6 let), plačujeva 450€ mesečno.
In trdim da ga ni lepšega, kot živeti na svojem. In v svoji okolici vidim še polno enih hiš, ki so cenovno ugodne in se prodajajo. Pa je to daleč od slabe lokacije (šola, vrtec, trgovina, pošta v rangu 1,5 km), 10 minut do AC, 40 min do LJ.
Enkrat je nekdo rekel, ne živijo reveži na Manhattnu. In podobno bo sčasoma tudi v LJ.

Phoebus ::

VIP: o tem kako delujejo krediti in kako se lahko BP proda flat (čeprav je pod kredo) in kupi drugega, očitno ne veš dovolj da bi pametno komentiral oz. izustil kaj pametnega. Naj ti prišepnem: da se, tudi če imaš še tako plombo na stanovanju- in to brez najmanjšega problema.

solatko ::

Aiko - hipotetičen izračun, ki pa se že v osnovi podre - srednješolec težko dela (obvezna prisotnost pri pouku),
pri 25-ih niti slučajno ne bo dobu stalno zaposlitev in možnost pirdobitve in plačevanja kredita. Poleg tega, če hoče redno doštudirat nima pogojev za delo, tisti, ki so pridni preko študenta, študirajo 10 let.
Tear_DR0P - dosti nas je staršev, ki smo rasli v ranjki Jugi, da si prišel do stanovanja, je bilo tudi pomembno v kteri firmi si bil, nekatere so stanovanja vsako leto talala (praktično kdor je hotel), manjša, pa so imela ravno tako probleme, s tem da smo vsi zaposleni prispevali tko za izgradnjo šol, vrtcev, domov za upokojence, zdravstvenih domov, stanovanjsko gradnjo, cest...... To je šlo vse v maloro ali pa v privat žepe. Vendar, če si se malo znašel, kakšna teta dala malo parcelo, si v dveh do treh letih, lahko naredu kar luštno hišco (pomagali sodelavci, sosedje, material je blo mal na šverc, mal na kredo, poskrbeti si moral za hrano in pijačo pa je šlo), danes je to tretirano kot delo na črno in precej sankcionirano. Tudi do stanovanja se je kar dalo prit. Kot visoko kvalificirani delavec sem imel skozi precej nad povprečno plačo, danes pa mi kvazi podjetniki ponujajo 600 - 700€ plače, pa jim rade volje pokažem srednji prst. Delam na čisto drugem področju, kjer je sicer denar v intervalih, delo je pa lahko, pa še z veseljem ga opravljam. Žal mi je samo, da se nisem izučil v poklicu, kjer se je dalo super fušat (električar, vodovodar, sliko pleskar, keramičar). Samo svet je tak kot sem že na nekaj postih napisal, ne morejo biti vsi direktorji, lastniki firm, komercialisti... nekdo bo moral tudi kakšna druga dela opravljat, samo, če se ne bo spremenila plačna politika, si boš lahko v bolnici po operaciji kmalu sam menjaval kahlo, skuhal kosilo, počistil bolniško sobo, opral perilo, napisal kazen ob prekršku in prijel za drek, ko se ti bo zamašil sekret. Da dragi moji nekdo bo moral tudi delat, če hočete imet, normalno državo.

jype ::

solatko> Žal mi je samo, da se nisem izučil v poklicu, kjer se je dalo super fušat (električar, vodovodar, sliko pleskar, keramičar).

A zdaj si pa zapečen v trenutnem poklicu in se tega ne moreš več naučiti, ker bi ti eksplodirala glava?

Mislim, če hočete zaslužit, potem se pač naučite polagat ploščice, če menite, da to prinaša denar, ane?

Poleg tega je iz cene stanovanj očitno, da trg take cene komot prenese, saj se nova še vedno kupuje po točno teh cenah. Ko se jih bo nehalo, se bo pa cena spustila, jasno.

lonz ::

Vip: Ti 400 EUR na masec dobesedno stran vržeš; če pa kupiš flet ali hišo si vrgel stran samo obresti, ki jih plačaš banki za najem kredita. Če imaš kredit na 15 let je res presica potem obdržat stanovanja (še vseeno se ga da prodat in dobiš povrnjeno večino), samo štos je v tem, da tudi v najemniškem stanovanju brez službe ne boš obstal.
Po moje se splača vlagat v prihodnost otrok na ta način. Situacija pri nas ne bo nič kaj rožnata, sodeč po trenutnem dogajanju. Mulci in mulke bodo potrebovale vsako pomoč pri krojenju svoje družine. Če ne bomo dal otrokom, komu pa bomo.
Kar se pa cene nepremičnin in zemljišč tiče. Iz Celja do Ljubljane (klinični center) sem v 50 min. sedaj ko so vinjete. Ne vem - po moje se splača pod Trojanami na štajerski strani kaj pogledat. V Preboldu ljubljančani baje že na veliko kupujejo zemljo.
...arrrrrr, shiver me timbers...

borchi ::

> če pa kupiš flet ali hišo si vrgel stran samo obresti, ki jih plačaš banki za najem kredita

stran si vrgel tudi obresti, ki jih ne dobiš na denar, ki ti ne tiči v bajti.

skratka, ni res, da se kar po defaultu splača kupit stanovanje/bajto. še najmanj pa ma tu veze 'ljubezen do lastnih otrok'...
l'jga

imagodei ::

Menjam manjvrednostni kompleks za stanovanjskega...
- Hoc est qui sumus -

suntrace1 ::

lol :D

gruntfürmich ::

sj se cene stanovanj v LJ umirjajo. morda bodo še padle ko bo jankovič začel zidat.

pa btw, čudno se mi zdi da so folku stanovanja in zemlja predraga, za avto pa se vednjo najde dost dnarja:))

če mlada familija živi še pri starših, in dobi parcelo za recimo 10k€, si v kakšnih 10 letih že lahko postavi hiško. smo začet morš in priden morš bit, pa gre.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BigWhale ::

če mlada familija živi še pri starših, in dobi parcelo za recimo 10k€, si v kakšnih 10 letih že lahko postavi hiško. smo začet morš in priden morš bit, pa gre.


Mama, oce, brat in jaz smo ziveli v garsonjeri. Stirje. A naj se familijo privlecem tja? ;>

jype ::

BigWhale> Mama, oce, brat in jaz smo ziveli v garsonjeri. Stirje. A naj se familijo privlecem tja? ;>

Zakaj pa ne? A nisi nikol vidu na televiziji, kako majo v Afganistanu enosobno bajto iz blata in kamnov, v njej je pa 12 članska družina?

Če si Slovenec greš lahko, ko maš vsega zadost, vsaj ležat v novega BMWja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

kixs ::

Na japonskem imajo se boljse. Vecfunkcionalne sobe. Pravzaprav ena vecja soba, ki je od kuhinje/jedilnica/dnevna soba/spalnica.

Keyser Soze ::

Na japonskem imajo se boljse. Vecfunkcionalne sobe. Pravzaprav ena vecja soba, ki je od kuhinje/jedilnica/dnevna soba/spalnica.

Pri nas je to baje garsonjera. =)
OM, F, G!

kixs ::

Ni lih tako. Npr. spalnico dobijo tako, da enostavno jogije dajo po tleh. Pa to niso neki nasi jogiji, ampak bolj tanke blazine.

Z namembnostjo sobe (prostora), se spremeni tudi razporedietv elementov. Sicer pa Japonci itak nimajo veliko pohistva.

S takim nacinom npr. zivi normalna familija na samo 16m2.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Keyser Soze ::

Ma, samo to ni normalno za našo miselnost, življenjske navade, ali kakor že želiš reči temu.
Ne more familija normalno funkcionirat na takšni kvadraturi. Sploh večgeneracijska.
OM, F, G!

Yohan del Sud ::

Na mali, tle imaš dve eura za sladoled, bi bila rada z mamo malo sama. Pa vzemi še dediju očala in slušni aparat za ta čas. :)
www.strancar.com

BigWhale ::

Ni lih tako. Npr. spalnico dobijo tako, da enostavno jogije dajo po tleh. Pa to niso neki nasi jogiji, ampak bolj tanke blazine.

Z namembnostjo sobe (prostora), se spremeni tudi razporedietv elementov. Sicer pa Japonci itak nimajo veliko pohistva.

S takim nacinom npr. zivi normalna familija na samo 16m2.

lp


Mislim, a se ti kaka japonska familija zdi normalna? ;>

Keyser Soze ::

@BW, exactly my point. Samo sem hotel lepše povedat. =)

Je pa tudi res, to, kar so povedali pre(D)hodniki. Stanovanja so draga in majhna. Za podobno ceno lahko postaviš hišo malenkost ven iz LJ, z dobro prometno povezavo. Si rešen upravljalskih težakov in si gospodar na svojem. S hišo prilagojeno tvojim potrebam, željam ter zmožnostim. Katero lahko otroci (vnuki) podrejo, si sezidajo novo, jo adaptirajo ali pa zgolj obnovijo. Po želji.
OM, F, G!

kixs ::

Normalnost je stvar debate. Pri nas si kaj takega res ne moremo niti predstavljat. Sam, ce malo pomislis, kako veliko prostora je zaradi tega cisto neuporabljenega. Kolega je ze pred leti stran vrgel posteljo. Ko je sel spat, je polozil jogi po tleh. Ko ga ni potreboval, ga je naslonil na steno.

Japonci so ze od nekdaj minimalisticni in lahko tako cisto "normalno" zivijo.

PS:
Omenjanje Japoncev v tej temi je samo in zgolj informativne narave. :P

BigWhale ::

No, minimalizem je ok. Ampak, konec koncev ne vem zakaj si ne postavljamo sotorov. Pozimi iglujev... ;)

kixs ::

Dobro vprasanje ;)

Sicer pa je ravno sotor moj najbolj pogost odgovor, ko me kdo od znancev vprasa kdaj bo "stalca" :P

PS:
Sotoril pa nisem ze leta.

jype ::

BigWhale> No, minimalizem je ok. Ampak, konec koncev ne vem zakaj si ne postavljamo sotorov. Pozimi iglujev... ;)

Si jih ne? Kaj je pa potem tole?

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup stanovanja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30566163 (47404) Okapi
»

Bogati siromaki??? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30188181 (77741) energetik

Več podobnih tem