» »

zloraba kreditne kartice

zloraba kreditne kartice

sniffo ::

Včerj sem na ABANETu opazil transakcije VISA kartice, ki so bile izvedene brez moje vednosti. Po hitrem preverjanju sem ugotovil, da je nekdo kupoval z mojo kartico po italijanskih internetnih trgovinah.
Kako je lahko prišel do pravih podatkov mi ni jasno. Res da dosti kupujem preko neta, ampak nikoli na kakšnih sumljivih straneh.

Zanima me, če je že imel kdo podobno težavo in kako je z reševanjem reklamacij v takšnem primeru.

ali3n ::

Mene so pred letom klicali iz banke (NLB), da je bil moj Mastercard poskeniran v enem od Šparov... in da če jo lahko blokirajo (kar tudi priporoča). So jo blokiral, čez 2 dni sem dobil novo,... zlorab (prometa) pa k sreči še ni bilo.

Reklamacije - blokiraj kartico, pozanimaj se kako je z zavarovanjem zlorabe,... kontaktiraj matično banko, da ti povejo kako naprej; se zna zgodit, da se bo vmešala policija.
a
upam, da ti ne poberejo preveč, pa veliko sreče.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

dexterboy ::

če še nisi poklical na VISA center in jih o tem obvestil, ti bojo makaronarji popapcali še preostale evre, ki so ti ostali na kartiic.
Drugače ti pa na klicnem centru znajo največ povedat o tem.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

sniffo ::

seveda sem kartico blokiral, takoj ko sem opazil. ne gre se za nek hud znesek (okoli 140€), ampak vseeno.
na banki nočejo nič konkretno povedat, kako se te reklamacije rešujejo. moram najprej počakat, da dobim obremenitev, potem pa moram vložit reklamacijo.

Brane2 ::

No zdaj veš zakaj jaz ne uporabljam VISA in podobnih zadev sploh.

Zadosti je en majhen security leak in tvoj denar bo šel baj baj.

Te stvari so narejene še za stopničko bolj idiotsko od dvigovanja keša na bankomatu...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Mavrik ::

Zato pa seveda banke ponujajo ustrezno zavarovanje proti takim stvarem.
The truth is rarely pure and never simple.

Brane2 ::

Ki te seveda stane. In ne pokrije vseh rizikov anyway.
On the journey of life, I chose the psycho path.

krneki0001 ::

Pokrije vse rizike od 24 ure tistega dne ko si javil krajo ali goljufijo za mastercard, visa in american express in od dveh ur naprej po klicu za vse maestro kartice. Lahko pa dodatno zavaruješ za do višine 700 evrov vse kartice in ti bodo takoj ko pokličeš izredno blokiral kartico (vendar spet do 2 uri po klicu pride na vse pose - na bankomatih pa bo takoj (v roku 15 minut).

Ali si uporabljal mobilno bančništvo A-banke? Kak mesec nazaj se je zgodil phishing abankinega mobilnega dela in so samo pobirali podatke, parim pa celo konkretno izpraznili račune. Trenutno pa velja pazit pri kliku ker je v ponedeljek bil tudi izveden primer phishinga.

sniffo ::

internetne zlorabe so v zavarovanjih izključene

sem pa poslal mail na american express, ker imam tudi njihovo kartico, naj mi povedo kakšna je njihova politika glede tega.

ker na amexu ni limita in te taka zloraba dejansko lahko drago stane.

BluPhenix ::

Brane, kaj še vedno je bolj varno € v žimnici al kako?

Zakaj bi bilo dvigovanje denarja na bankomatu idiotsko? Bo treba narediti korak v sedanjost, čeki in fizične transakcije so ... nekako mrtve. Da ne govorimo o tem, da lahko pride do zlorab tudi v kolikor kartic ne uporabljaš preko interneta (spomnimo se samo nekaj milionov ukradenih številk s strežnika security providerja), ali pa če jih nimaš.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Brane2 ::

Bluziš.

Nisem rekel, da je dvigovanje keša na bankomatu idiotsko ampak da je stopnja varnosti, ki ti jo tu ponuja bančna kartica in implementacija cele zadeve ( vsaj kar se tiče elektronskega dela) idiotizem v obliki, kot smo jo uporabljali vse do nedavnega, za zadnjo verzijo s čipom tega še ne vem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

BluPhenix ::

Dej malo bolj napiši zakaj se ti tako zdi, ker to kar dosedaj pišeš lahko strneš v "kartica sux", le da si malo več besed uporabil.

Sicer pa kartice s čipom so v obtoku že ohoho časa. Tudi spletne banke pri večini sploh ne moreš uporabljati brez pametne kartice. Tako da razloži kakšna stopnja varnosti pri dvigovanju na bankomatu te bega.

Pa še to, si dejansko kdaj preizkušal te zadeve, da lahko rečeš da je varnost na psu? Ker jaz imam precej drugačne izkušnje. Polek tega, kot sem že napisal, se kraje številk kreditnih dogajajo prej marsikje drugje, kot pri kupovanju preko neta, če seveda kupuješ na straneh, ki imajo vsaj kakšen certifikat in enkripcijo.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

BigWhale ::

Ja, mene bi zanimal predvsem statisticni dokaz, da je implementacija bebava. Mislim, ker tudi ce je implementacija bebava, me zanima koliko zlorab se zgodi v enem dnevu.

krho ::

Bebava je kvečjemu nova virtualna tipkovnica na abanetu. Sem jih že pobaral, koliko časa mislijo, da bom geslo, ki je dolgo xx znakov vpisoval z njo...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

BlueRunner ::

Polek tega, kot sem že napisal, se kraje številk kreditnih dogajajo prej marsikje drugje, kot pri kupovanju preko neta, če seveda kupuješ na straneh, ki imajo vsaj kakšen certifikat in enkripcijo.


In seveda te ne briga, da potem, ko so varno prenesli tvoje podatke preko "nevarnega" omrežja, le te shranijo na neprimerno zavarovanih strežnikih (http://www.canadianbusiness.com/markets... ), v neprimerno zavarovanih podatkovnih bazah (http://redmondmag.com/news/article.asp?... ) in slabo varovanih varnostnih kopijah (http://breachblog.com/2008/03/27/bny.as... ). Ja, tisti "certifikat" in enkripcija sta res čudovita zadeva, saj me varujeta pred vsiljivimi pogledi, ne povesta pa čisto ničesar o temu komu sem svoje podatke ravnokar dal v roke.

Kar se tega tiče je po mojem mnenju šele EU resnično omogočila enostavno in poceni trgovanje preko spleta z uvedbo SEPA. Varnost moje spletne banke je stvar moje lastne izbire, kjer sem lahko veliko bolje informiran in se lahko veliko bolje odločam o temu katera in kakšna stopnja tehnične varnosti mi pri tej komunikaciji zadošča. Če se znam zavarovati pri uporabi tega enega spletnega mesta, postanejo moje finance na TRR-ju praktično nedotakljive (bolj varne, kot pa pri uporabi kartice tam, kjer še nimajo chip bralcev), hkrati pa dovolj praktične, da je sedaj nakupovanje po EU postala prava milina. Sedaj lahko enostavno kupujem po celotni EU, se ne obremenjujem z varnostjo stotin trgovin, ki prodajajo nekaj, kar si slučajno želim in ponoči mirno spim, ker vem, da mi po tej poti verjetno nihče ne bo ukradel denarja iz TRR.

Kreditne kartice še vedno uporabljam za kakšen nakup preko luže, ampak samo preko PayPal-a. Provizija je malo višja, ampak moji podatki znova ostanejo pri samo enem posredniku, ki mu morem zaupati in se mu prilagoditi. Prodajalec pa niti pod razno ne dobi mojih podatkov, ker jih konec koncev tudi ne rabi imeti.

Tako je krog znotraj katerega lahko pride do zlorab omejen na dve podjetji (moja banka in PayPal) z katerimi redno poslujem, jih poznam in se prilagajam njihovim varnostnim mehanizmom, ki so tam, da mi pomagajo pri samozaščiti. Verjetnost, da bom tako zlorabljen je tako minimalna, če pa do zlorabe že pride, pa jo je veliko enostavneje odkriti in dokazati.

BigWhale ::

Bebava je kvečjemu nova virtualna tipkovnica na abanetu. Sem jih že pobaral, koliko časa mislijo, da bom geslo, ki je dolgo xx znakov vpisoval z njo...


Jaz imam geslo v firefoxu. Kako ga firefox tja vnese, ne vem.

BluPhenix ::

Tako je krog znotraj katerega lahko pride do zlorab omejen na dve podjetji (moja banka in PayPal) z katerimi redno poslujem, jih poznam in se prilagajam njihovim varnostnim mehanizmom, ki so tam, da mi pomagajo pri samozaščiti. Verjetnost, da bom tako zlorabljen je tako minimalna, če pa do zlorabe že pride, pa jo je veliko enostavneje odkriti in dokazati.


Vse to ti še vedno nič ne pomaga, če vdrejo v mastercard sistem in pokradejo številke. Ali pa v sistem, ki skrbi za prenose plačil 40 Million Credit Card Numbers Hacked, itd. Odkriti in dokazati zlorabo, ni niti ni tako enostavno, kot si misliš, ljudje imajo velikokrat probleme.

Aja, tudi paypal ni ravno 100% vreden zaupanja: aboutpaypal.org ;)
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Mavrik ::

Potem pa je itak najbolje da začnemo denar dajati v zokne in se peljat z avtom na švedsko in ročno predat denar. Saj itak ne moreš nikomur zaupati.
The truth is rarely pure and never simple.

mihec87 ::

Bluephoenix ta stran aboutpaypal zgleda tako neka grozna zgodbica o paypal, spodi pa uporabi naš sistem..(Ne pravim da zgodbe niso resnične. Sam ne morš pa neko stvar pljuvat spod pa že kar svojo ponujat..

poweroff ::

Po mojih informacijah se reševanje tovrstnih pritožb zaradi zlorabe neverjetno pospešijo po tem, ko oškodovanec vložiprijavo na policijo. V nasprotnem primeru so banke precej počasne...
sudo poweroff

BluPhenix ::

Mavrik, točno to sem hotel jaz povedati, ampak očitno ni bilo dovolj očitno.

mihec, jah to ali je res ali ne, naj pa vsak sam presodi.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Tr0n ::

Najboljse je, ce denarje sploh ne bi potrebovali.

A ne bi bilo cool? ;)

BlueRunner ::

Vse to ti še vedno nič ne pomaga, če vdrejo v mastercard sistem in pokradejo številke. Ali pa v sistem, ki skrbi za prenose plačil 40 Million Credit Card Numbers Hacked, itd. Odkriti in dokazati zlorabo, ni niti ni tako enostavno, kot si misliš, ljudje imajo velikokrat probleme.


Vdor v sistem ene izmed plačilnih kartic je popolnoma irelevanten iz vidika spletnega nakupovanja. Če nekdo vdre v takšen sistem, me to konec koncev niti ne briga, zato ker tukaj uporabniki kartic praktično ne bomo oškodovani, saj bo morebitna škoda v celoti pokrita iz zavarovalnine.

Kar se tiče pa tiče drugega članka, pa je ravno to razlog, da uporabljam samo en sistem (PayPal je pač najbolj razširjen), ker moram potem paziti samo na zlorabe pri enem tovrstnem ponudniku. Mimogrede: PayPal je sam sebi lasten "payment processor", kar pomeni, da se ne zanaša na tretje družbe za to storitev. Če pa bi plačeval s kartico kar vse počez, potem bi pa moral slediti N podjetij in M različnih "payment processorjev", kar pa se mi čisto preprosto ne da.

[SkA] ::


Aja, tudi paypal ni ravno 100% vreden zaupanja: aboutpaypal.org ;)

Pa si ti pogledal ta naslov, preden si ga postal?

"Ne zaupajte Paypal, tukaj je vaša varna alternativa". :D Lepo te prosim.

Brane2 ::

Mavrik, točno to sem hotel jaz povedati, ampak očitno ni bilo dovolj očitno.

mihec, jah to ali je res ali ne, naj pa vsak sam presodi.


Par dni nazaj sem naztadnje plačeval nekaj v USA pa nisem uporabil ne VISA-e ne Paypala ne denarja v zoknu pod žimnico.

$$$ sem nakazal prek bančnega naloga. Kje je problem ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

BluPhenix ::

$$$ sem nakazal prek bančnega naloga. Kje je problem ?


1. Treba it na banko
2. Treba imeti en kup informacij o izstavitelju računa, banki ipd.
3. Navadno enormni stroški nakazila

Dobro, če gre za zneske 1k+ € se že splača pomisliti na tak način, ampak lepo te prosim, 10$ ne boš nakazoval tako. No razen če nočeš plačati več stroškov, kot pa je sam znesek.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Mavrik ::

4. "clearanje" nakazila ponavadi traja kar precej časa, še posebej v primerjavi s plačevanjem s kreditnimi karticami, kjer stvar traja par sekund
The truth is rarely pure and never simple.

Brane2 ::

$$$ sem nakazal prek bančnega naloga. Kje je problem ?


1. Treba it na banko


Ni res. Plačal sem, medtem ko sem pijuckal kavo v delavnici.


2. Treba imeti en kup informacij o izstavitelju računa, banki ipd.


1. Valjda si toliko previden, da hočeš imeti pred nakupom nekaj solidnih informacij o prodajalcu, ki ga verjetno nikoli v življenju nisi videl ( dostikrat tudi njegove države ne )

2. Te podatke dobiš v nanosekundi od vsakega normalnega prodajalca. Mnogi imajo kar template, ki ti ga pripopajo v mail.
Če ti tip na drugi strani _kakorkoli_ komplicira okrog tega, je to dober začetni pokazatelj, da na drugi strani verjetno ni vse povsem "bussiness as usual".


3. Navadno enormni stroški nakazila
Dobro, če gre za zneske 1k+ € se že splača pomisliti na tak način, ampak lepo te prosim, 10$ ne boš nakazoval tako. No razen če nočeš plačati več stroškov, kot pa je sam znesek.


Se pravi, ne boš porabil extra nekaj EUR ampak boš raje svetu izpostavil svojo kartico ? KOlk pa znaša provizija pri tem anyway.

SPloh pa, če nujno mora poslatzi na drug konec sveta $10, potem se je za vprašat kolk je to res nujno. Je nujno toliko da prenese extra EUR ali ne ?

Če ni, zakaj bi reskiral bistveno več ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

BluPhenix ::

2. Te podatke dobiš v nanosekundi od vsakega normalnega prodajalca. Mnogi imajo kar template, ki ti ga pripopajo v mail.
Če ti tip na drugi strani _kakorkoli_ komplicira okrog tega, je to dober začetni pokazatelj, da na drugi strani verjetno ni vse povsem "bussiness as usual".


Bolj sem mislil na kakšne IBAN in podobne stvari, nazadnje, ko sem jih potreboval so mi pod nos pomolili pildek, katerega bi moral izpolniti zato, da bi mi zadevo uredili.

Se pravi, ne boš porabil extra nekaj EUR ampak boš raje svetu izpostavil svojo kartico ? KOlk pa znaša provizija pri tem anyway.


Provizije bank so (ko sem nazadnje to potreboval) med 10 in 15€, za nakazilo na drugo banko v EU, kaj šele v US.

SPloh pa, če nujno mora poslatzi na drug konec sveta $10, potem se je za vprašat kolk je to res nujno. Je nujno toliko da prenese extra EUR ali ne ?

?

Če ni, zakaj bi reskiral bistveno več ?


Sej v bistvu je fora v tem, da niti ne reskiraš tako bistveno več. Ampak kot sem že napisal, zneske 1k€+ bi verjetno tudi jaz nakazoval preko bančnega nakazila. KAr se pa tiče kupovanja kakšnih knjig in podobnih stvari, kjer lahko plačaš preko paypal-a, ne vidim smisla v bančnih nakazilih.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

BlueRunner ::


Provizije bank so (ko sem nazadnje to potreboval) med 10 in 15€, za nakazilo na drugo banko v EU, kaj šele v US.


Tipična cena nakazila znotraj SEPA je nekaj 10 evrskih centov. Če kakšna banka računa več, je to problem tiste banke. Moja banka npr. za takšno nakazilo računa natančno toliko kot za nakazilo znotraj Slovenije.

sniffo ::

Spoštovani,

Kot uporabnik American Express kartice ne odgovarjate za stroške, ki so nastali zaradi zlorabe kartice s strani tretjih oseb. Ob nepravočasni prijavi (eventuelne) izgube, kraje in podobnega lahko izdajatelj bremeni uporabnika za nadomestilo za škodo zlorabe do največ 100 €.


odgovor AMEXA na podobno situacijo

jype ::

BluPhenix> Provizije bank so (ko sem nazadnje to potreboval) med 10 in 15€, za nakazilo na drugo banko v EU, kaj šele v US.

0,27€ za EU, 4,17€ (bivšega jurja tolarjev) za ven. Pri SKB, ki je precej draga banka.

Pa ni treba nič hodit tja, samo online izpolniš obrazec in je.

Jaz seveda še vedno raje uporabljam kreditne karitce, ker so hitrejše in za manjše zneske tudi cenejše - drage reči grejo pa itak vorkasse :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PayPal (strani: 1 2 3 473 74 75 76 )

Oddelek: Loža
3785738661 (21692) plusdzabaka1
»

Paypal podpira tudi Slovenijo (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
817134825 (14789) igi82m
»

Visa Electron (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
330109424 (28274) Vetrpiha
»

Debetna Visa Elektron ABanka - Paypal (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Kaj kupiti
333107014 (34061) PINki
»

SKB Visa debetna kartica namesto Maestro - WTF? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8024270 (15802) Magic1

Več podobnih tem