» »

VpraŠanje za fiziko

VpraŠanje za fiziko

zrezek ::

Lp.
Lepo bi prosil nekoga če bi mi lahko rešil to nalogo in nekako napisal kako je prišel do tega

Z vrha klanca z naklonskim kotom 30° in dolžino spustimo klado z maso 5kg

Za koliko se stisne vzmet s konstanto 250n/m če je le ta priterjena na navpično steno oddaljeno 10m od vznožja klanca predpostavljamo da ni trenja

Hvala.

kihc ::

Kakšna dolžina oz. višina klanca bi najbrž tuki prav prišla ...
x

zrezek ::

heh lol dolžina je 5m višina pa 2.5

kihc ::

Zdej jaz nisem glihk kakšen fizik, ampak neki v tem smislu:

- Klada ma na vrhu klanca potencialno energijo m*g*h, ob vznožju klanca je h = 0, torej je potencialna energija 0, se pravi se je vsa spremenila v kinetično -> ko pa pride do vzmeti, se vsa spremeni v prožnostno ... 1/2 * k * x2.

Enačbe so torej: (ohranitev energije) Wp(potencialna) = Wpr (prožnostna)

m*g*h = (1/2)*k*x2
x

zrezek ::

ok hvala sicer sm jst tudi tako računal vendar me je zmotilo tistih 10 metrov do stene pa nism vedu kam naj jih dam ;)

zrezek ::

Imam še eno nerešljivo za moje pojme ;)

na klancu z naklonskim kotom 45° spustimo sani iz višine 20m.Kako visoko se vzpnejo sani na nasprotni klanec ki ima naklonski kot 30°če je koeficient trenja 0.2.

bi dodal skico pa mi ne rata glih :)

kogledom ::

Rešuješ enako, kot ti je že kihc prej predlagal... Wp1 (mgh) spreminjaš v Wp2, pri tem pa še opravljaš delo A (F.s).
Izkaže se da niti ne rabiš kotov klancev, samo začetno višino in kt.

m.g.h1 (žačetna Wp) - m.g.sin(a) (statična komponenta sile teže) . kt . h1/sin(a) (pot po klancu) = m.g.h2 + m.g.sin(b).kt.h2/sin(b)

kotne funkcije, mase, kt in g se pokrajšajo, dobiš: 0.8h1 = 1.2h2 -> h2 = 2h1/3 , v tvojem primeru je torej druga višina 13.3m

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kogledom ()

zrezek ::

Hvala takoj jasno :) sam da bi pa sam skupi spravu pa nikokr
;)

redo ::

m.g.sin(a) (statična komponenta sile teže)

Bi samo opozoril, da je statična komponenta sile teže na klancu m g \cos \alpha (napaka se odpravlja). Nadaljne reševanje je popolnoma takšno, kot ga je podal kogledom. Delo je
A_1 = \frac{mgk_t h_1}{\tan\alpha} (napaka se odpravlja)
Višina pa je
h_2 = h_1 \frac{1-\frac{k_t}{\tan\alpha}}{1+\frac{k_t}{\tan\beta}} (napaka se odpravlja)
Samo opozoril bi še, da mora biti \tan\alpha > k_t (napaka se odpravlja) (kar v vašem primeru je), da bo stvar sploh delovala (sicer klada obstane na prvem klancu).

EDIT: Se opravičujem, klada = sani :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redo ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111836 (9531) lebdim
»

Odvod

Oddelek: Šola
101948 (1261) KruceFix
»

Fizika-1.Letnik

Oddelek: Šola
242157 (1930) onCloud9
»

Fizika - sile

Oddelek: Šola
62965 (2854) gzibret
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
102139 (1975) Michaelosz

Več podobnih tem