» »

Fizika-1.Letnik

Fizika-1.Letnik

aljo558 ::

Zdravo! Jaz mam pa en problem in sicer pišemo test iz Tlaka,Hidrostatičnega tlaka in nevem kako rešiti naslednjo nalogo.

V U-cevko nalijemo nekaj vode in nato še olja v višini 15 cm. Po umiritvi gladin stoji olje 2 cm višje kot voda na drugi strani. Upoštevaj znano gostoto vode in izračunaj gostoto olja. Rezultat: 0,87 g/na kubični centimeter. Predvsem bi rad lep postopek do rezultata. Hvala za pomoč!

aljo558 ::

pa še druga naloga....

Kolikšen je tlak v Mojstrani (641m), če meri na Kredarici (2515m) 705milibara? Za gostoto zraka upoštevaj 1,2 kg/kubični meter. Rezultat: 930 mili bara.

To bi tudi prosil z postopkom.

onCloud9 ::

Rešitev prve naloge je tu. Ko jo boš razumel, z drugo nalogo ne bi smel imeti težav. Če se kljub temu zatakne, pa kar vprašaj!

aljo558 ::

najlepša hvala onCloud9!

Zdaj mam pa naslendnji problem...in sicer:

S kolikšno silo vzdolž klanca moramo zadrževati drsenje 100 kilogramskih sani na klancu z naklonskim kotom 30 stopinj, da drsijo navzdol enakomerno? Koeficient je 0.02.
Rezultat: 480N

Bi pa prosil spet z celotnim postopkom. Hvala!

aja pa če bi lepoooo prosim še tisto z Mojstrano z postopkom! Hvala res :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljo558 ()

seminal ::

Za tole zadnjo nalogo.
Narišeš si klanec, na njem narediš klado. Potem narišeš vse sile ki delujejo na klado, in silo teže razstaviš na statično in dinamično komponento. Potem pa zapišeš da je vsota vseh sil ki deljujejo na telo enaka 0, ker se morajo gibati enakomerno.s
F=ma, ker se gibljejo enakomerno je a enak 0, torej vsota vseh zunanjih sil na kaldo je enaka nič F=0 potem pa postaviš koordnatni sistem v smeri klanca in nastaviš problem v x smeri.
Fd-Ft-Fx=0 ti iščeš silo Fx, Fd in Ft pa poznaš. Fd je dinamična komponenta sile teže torej se glasi m*g*sinfi, sila trenja pa je m*g*cosfi*kt. Sedaj samo še te vstaviš izpostaviš mg pa dobiš končno enačbo mg(sinfi-cosfi*kt)=Fx

aljo558 ::

aha hvala, ampak se še nismo učili sinfi-costi? Učili smo se samo kotne funkcije: cosinus, tangens, sinus...

seminal ::

hehe :D fi je kot :D sem mislil da je samoumevno. fi, alfa, beta, gama itd... Torej sinus pa kosinus pa veš kaj je :D Fi sem ap jaz označo nakoln klanca torej je fi=30 stopinj

mindzone ::

:D:D:D:D

aljo558 ::

hehe sej res :) hvala :D
Drgač pa onCloud9, seminal....vaju je pa kr za najet hehe :D kok kj računata :P ma kdo od vaju mogoče kak fb ali pa e-mail?

galu ::

DJ Zupix, če smem vprašat... Na katero srednjo šolo hodiš?
Tako to gre.

aljo558 ::

am na Gimnazijo Ljubljana :)

aljo558 ::

še ena :)

Kolikokrat večji je tlak na dnu filipinskega morja (1033m) od tlaka na dnu bohinjskega jezera (45m)?
Rezultat: 200 krat

P.S.: so sploh drgač kake konstantne enačbe pri teh stvaren kot je naprimer pri hitrosti: v=s*t? Ker opažam da je pri Tlaku,Trenju,Lepenju pri vsaki nalogi drugacen postopek...

mindzone ::

brez zamere te naloge so na težavnosti 8.razreda (za razliko bi osmošolec tisto nalogo s klancem rešil pač z načrtovanjem..)

onCloud9 ::

Pri nalogah s tlakom zaenkrat rabiš samo eno enačbo :P
p1 + ρ g h1 = p2 + ρ g h2
Indeksa 1 in 2 se nanašata na par točk, v katerih računaš tlake. Saj bo šlo! ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: onCloud9 ()

aljo558 ::

mindzone: hja kaj se pa jaz lih spomnem iz 8. razreda ko smo sam tisto klado premetaval gor pa dol in risal klance pa par izy enačb napisal pa si znal ko šus. Kle pa hočejo newem kak potek z seveda znanstvenimi zapisi da bo ja še težje.

Aha, hvala onCloud9 bom probal reševat po tem sistemu pa poročam ko zračunam. :)

seminal ::

No te pa poročaj kak boš rešo :D Drugače pa jaz še ne obvladam tak, je onCloud9 že mislim da naredu fiziko, eni pa se še trudimo.

aljo558 ::

Hvala onCloud9 za rešeno nalogo na zs :)
seminal: hehe bom :) ju3 se pa itak še z enim frendom dobim k ma same 5-ke na bežigrajski gimnaziji tko da mi bo on pomoje še tko znal razložit :)
sem jaz bolj za glasbene vode kot za kakšne fizikalne hehe :)
drugače pa hvala za pomoč! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aljo558 ()

seminal ::

Priporočam da sem postate rešitve nalog, da še lahko kdo ki ima podoben problem vidi. Tak da onCloud9 al pa Dj zupix sem skopirajta ;)

onCloud9 ::

Pardon. Prej je Ubuntujev oblak imel težave in ni delal upload. Rešitev za nalogo z zračnim tlakom (Mojstrana, Kredarica) je tu.

galu ::

aljo558 je izjavil:

am na Gimnazijo Ljubljana :)


8-O
Tako to gre.

aljo558 ::

GaŁu: zakaj :O?

seminal ::

onCloud9 v čem to narediš, ker super izgleda

onCloud9 ::

No, no.. tak super pa spet ni :) Uporabljam Latex. Fajn je za pisanje enačb in risanje skic, na voljo je za vse popularne operacijske sisteme.

aljo558 ::

onCloud9: mas ZS ;)

onCloud9 ::

Še rešitev naloge s tlakom pod vodo. Mislim, da je DJ Zupix navedel napačen rezultat.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7112147 (9842) lebdim
»

fizika

Oddelek: Šola
6682 (572) onCloud9
»

Fizika : tlak in količina vode

Oddelek: Šola
84637 (4462) bencs
»

[Fizika] Sile (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7412946 (12035) seminal
»

tlak - fizikalno vprašanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
535159 (4535) Aggressor

Več podobnih tem