» »

Katera Linux distribucija je primerna zame?

Katera Linux distribucija je primerna zame?

Slo-Tech - Vsak, ki se znajde pred množico Linux distribucij si je gotovo že postavil vprašanje katera neki je primerna zame?

Bolj ali manj zanesljive odgovore na to vprašanje je mogoče poiskati na forumih, pogumnejši pa bodo morda pobrskali po seznamu Linux distribucij.

Da pa bi bila izbira čim lažja, so pri Zegenie Studios že pred nekaj časa pripravili Linux Distribution Chooser - kratek on-line vprašalnik, ki vam glede na vaše želje pomaga pri izbiri vašim potrebam in znanju najprimernejše Linux distribucije.

Izbira je trenutno mogoča med 14 različnimi distribucijami, da pa boste našli tisto res pravo, pa se bo treba preklikati čez nekaj vprašanj.

66 komentarjev

«
1
2

linuxdady ::

Vprašalnik mi svetuje Mandrivo, Fedoro in SuSE. Dejansko uporabljam Mandrivo. Očitno je zadeva kar prav zastavljena.

DOOM_er ::

men pa fedoro pa suse, uporabljam pa ubuntu. Sam niso zgrešil tok glede na to da mi je suse kar bliz
Robots will steal your job. But that's OK

eee ::

odgovor testa: Slackware
uporabljam: Slackware

lol n1

techfreak :) ::

A ni ta vprašalnik bil že pred nekaj časa tukaj objavljen?

Drugače pa meni skoraj nič ne pomaga. Kako bi ta naj izbral primerno distribucijo, če pa napiše 4 distribucije.;((

Ubuntu, OpenSUSE, Mandriva, Fedora

Očitno ima še nekaj napak. :D Napiše nekaj najpopularnejših in ti v bistvu niti ne pomaga.

Sims ::

Ponudi mi: OpenSuse, Mandriva, Ubuntu, Fedora ...

Uporabljam Ubuntu

Lp.

Sims

MaX ::

Ponudi mi "samo" OpenSuSE, xandros, Freespire, Linspire, Ubuntu in Kubuntu :-D

poweroff ::

Meni je ponudil Ubuntu, uporabljam Ubuntu.
sudo poweroff

twitskull ::

No, men je ponudu točno to kar uporabljam. Sem pa bil rahlo pazljiv na vprašanjih in ugotovil, da so določeni odgovori zelo selektivni in se mi zdi, da če točno ne veste kaj bi radi od OS-a vam bo tudi dal več možnosti.

SXR ::

Meni je napisalo Linux on Windows VMware Edition :D
You can talk rationaly about kernel design, the issue of free-ness is emotional.

nekikr ::

Pogrešam vprašanje:

Do you hate Linux from the bottom of your heart?
1. Yes !
2. Yes.
3. Mhm.

:D

subby ::

bi mogoče kdo vedu povedat, kater linux je najbolj primeren za kašen majhen cluster?

dux ::

Meni je ponudil Ubuntu in Debian, uporabljam Ubuntu.
Upanje je v nasih odlocitvah

jlpktnst ::

Na hitro sem našel to - Linux-HA @ Wikipedia

Sicer mi je pa predlagal točno prave reči - ubuntu, kubuntu in debian - kar tudi uporabljam navsezadnje...

Če jih predlaga več je verjetno mišljeno, da so vsi ustrezni in pač vržeš kocko :)

R33D3M33R ::

Meni je ponudil Fedoro in openSuse, uporabljam pa Kubuntu. Za Kubuntu mi piše, da je računalnik mogoče prepočasen :D
Ja pa kaj še. Ni nujno, da je stari računalnik tudi počasen. Drugače pa zanimiv test!
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Brane2 ::

Slackware/Gentoo
On the journey of life, I chose the psycho path.

Reaper ::

meni je pa ponudil Ubuntu, Kubuntu, OpenSuse in Mandrivo, pred časom sem uporabljal OpenSuse tako da je pomoje kar zadel

Matrin ::

Hm... Sem hotel na gentoo prešaltat, pa mi ga ne priporoča. :P No ja, probam lahk vseen.

c0ck4m0u53 ::

ponujeno fedora, freespire, opensuse ter mandriva. uporabljam pa pardus.

Vlady ::

Pogrešam vprašanje:

Do you hate Linux from the bottom of your heart?
1. Yes !
2. Yes.
3. Mhm.

:D

Tudi jaz sem ga pričakoval... Zgleda še vedno ni distribucije, ki bi lahko prirasla k srcu tudi tistim, ki pač pingvinov ne maramo (iz tehntnih razlogov).
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

c3p0 ::

Debian, drugo niti ni moglo bit. Že vprašanje če preferiraš apt ali rpm, ali nekaj v tem smislu, močno zoži opcije.

KoKi ::

Meni je priporočil kubuntu, opensuse, fedora, debian. Spodaj pa piše še dva, ki nista ustrezala. Mandriva nima tekstovnega installerja, ubuntu pa nima DEja, ki ga želim. Uporabljam pa gentoo.

Zdaj se pa moram vprašat, ali sem jaz vsa leta uporabljal napačno distribucijo, ali pa se ta vprašalnik moti. :)

Edit: Sem moral 2x kliknit da sem expert in dobiti druga vprašanja, pa je rezultat takoj drugačen. In po novem sta to gentoo ter slackware.
# hackable

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoKi ()

w00tnes ::

Meni je priporocil Slackware, gentoo, zenwalk
(uporabljam pa windows ^^)
Kr vredu zadevca tale vprasalnik :)

Smeagol ::

Meni je predlagal:
Debian
Fedora
Mandriva
OpenSuSE
Kubuntu
Ubuntu

Sest! Bi tezko rekel, da je kaj pomagal pri izbiri. Sicer nic hudega, ker uporabljam windows.

Pimoz ::

predlagov mi je debian, ubuntu, mandriva, fedora pa opensuse
uporablam pa gentoo

Bistri007 ::

Če pingvina ne maraš kaj preveč, imaš VMWare ;)

Jaz bi raje na ta vprašalnik gledal kot na "Katere distribucije so primerne zate". Zoži ti izbor, potem pa lažje primerjaš tiste par, ki ti jih ponudi, kot pa celo kraljestvo Linuxov.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bistri007 ()

Jaka83 ::

OpenSUSE, Mandriva, Ubuntu, Fedora, Debian.

V preteklih letih sem probal že vse naštete in še par ostalih zraven (Slackware, Gentoo, ...), ostal sem pa na Ubuntu za server in Fista™ za workstation (čeprav sem na laptopu kar pogosto menjal med WinXP, Ubuntu in Vista).

francek1 ::

Za Slovence Linux očitno ni; če ni slovenščine med jeziki testa....;-)))
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

bluefish ::

ponudi: OpenSUSE, Mandriva, Ubuntu. V preteklih poskusih privajanja na Linux sem preizkušal Ubuntu.

gruntfürmich ::

PIZDA! me je prijelo da bi si ga kr gor butnu!:))
predlaga pa opensuse, ubuntu, mandriva, kubuntu.

In ktirga bi si lahko jst namestil da bi bil enostaven in podoben windowsu in da bi ga lahko namestil nekam na neprazno particijo, ker prazne nimam?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bluefish ::

Kubuntu. Ima KDE, ki je po mnenju nekaterih kar podoben Win (meni osebno je bolj všeč Ubutnu (Gnome), namestiš ga lahko s pomočjo Wubi-ja kar iz Win.

BaRtMaN ::

Ubuntu. Ima namestitveni program WUBI, ki ti OS namesti kar v eno veliko datoteko.

Road Runner ::

Tole je pa tak tipicno linuxaski vprasalnik:

- namesto da bi klikal le odgovore, moram vsake toliko klikniti se tisti tecni next gumb. premikat torej pogled in misko, namesto da bi enostavno zadeva tekla naprej tam kjer klikam.
- We found the following perfect match(es): Fedora, Ubuntu, Freespire, OpenSuSE, Kubuntu, Mandriva. Naceloma priblizno tolk uporabno kot ce bi reku "I don't know man, sorry"

Potrjujejo to kar ze dolgo vem. Kljub temu da je Linux zelo soliden operacijski sistem jim se manjka tista prijaznost do uporabnika, ki tudi "navadne" ljudi pritegne k uporabi :-)
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

kriko1 ::

In ktirga bi si lahko jst namestil da bi bil enostaven in podoben windowsu in da bi ga lahko namestil nekam na neprazno particijo, ker prazne nimam?


Nobenega. Linux že po filozofiji ni windows. Amen

Tear_DR0P ::

izmed 14 distribucij, med katerimi izbira vam vrže ven 6 distrotov? heh - throw a dice man

men drugače pravi da naj probam debiana - kar sem že, pa majo foo firewire modul in nisem dost freaka da bi to znal zamenjat
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Looney ::

Preveč jih vrže ven, ja. Kako naj se potem človek odloči.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

w00tnes ::

Jaz sem se odlocil, da bom sprobal (na laptopu) enega izmed predlaganih distrojev - Zenwalk (never heard of it, but it might be fun!)

grex ::

Meni predlaga naslednje:

Sorry, we were not able to find any matches. Please check back later.

Bom zbrisal tako gentoo kot ubuntu pa šel nazaj na winse al pa kr maca kupil :)

Urc ::

Meni predlaga Fedoro, Mandrivo, OpenSuse. Se pa strinjam s tem, da kjer izbiraš način inšalacije aplikacije (npr rpm v tem primeru) zelo skrči izbor. Fedoro dejansko uporabljam. Pač izbor je mal večji, ker so si te distribucije dokaj blizu. Pri popolnih začetnikih (ki še niso videli OS-ja oz. samo Okna) verjamem da je seznam še večji... Tako da je res mal težko, taki lahko poiščejo pomoč na foromu, kakor zgornji primer. Sicer pa vsem začetnikom priporočam najprej kakšen Ubuntu, kjer lahko narediš skoraj vse grafično in se dosti ne srečuješ s konzolo. Jaz sem začel s textovnim Linuxom (to je bila Fedora 2 wannabe server) in je kar zajebano na začetku (uh, veliko neprespanih noči, googlanja itd)... Kljub vsej grafiki v Linuxu še vedno brez konzole ne gre :D Zdaj pa npr. Fedora 8, ko se nekaj silijo s slovenščino. Problem je, da nekatere stvari so prevedene, nekatere niso (bi rekel večina), errorje še vedno meče v angleškem jeziku ven. Kolikor sem imel Ubuntu sem opazil da je tudi tam prevod bol kot ne u p****. Čeprav je to žalostno, uporabnikom priporočam inštalacijo v angleškem jeziku, ker bojo tako dosti lažje kaj zgooglali in si pomagali, če se kje zalomi...

overlord_tm ::

Predlaga Slack/Gentoo uporabljam Gentoo. Dela :)

CaqKa ::

zakaj pa se vprašanja tičejo tega kater GUI bi imel in kater manager za pakete?

vsaj za nekoga, ki še ni linux user, so to po mojem mnenju popolnoma zgrešena vprašanja, kaj te tisti ve, kaj je rpm.. kaj je kde...

linuxdady ::

Tisti, ki se pritožujete nad številom predlaganih distribucij: predlogi so razvrščeni po vrstnem redu. Če malo spremenite odgovore, bodo predlagane distribucije iste, vrstni red se bo pa spremenil.

Tisti, ki ne marate Linuxa: Kot bi gay prosil za nasvet, kakšna ženska je zanj najprimernejša.

MrStein ::

Hmm, pri izbiri odgovora "Yes, show also LiveCD distros" mi vrže gor pop-up help, ki razloži prednosti plačljivega distrota :))
(vprašanje glede plačljivih je nad temle, malo je stran zamešana zgleda)

Ah, imam 6 perfect matches, plus še 4 dodatne (not-perfect matches ?).
Od tega dva, katera še nisem poznal : Ark Linux in zenwalk.

No ja, zanimivo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

CaqKa:
zakaj pa se vprašanja tičejo tega kater GUI bi imel in kater manager za pakete?

vsaj za nekoga, ki še ni linux user, so to po mojem mnenju popolnoma zgrešena vprašanja, kaj te tisti ve, kaj je rpm.. kaj je kde...

Na začetku preveri, če si noob ali expert. Če daš noob, najbrž ne vpraša za rpm/deb. Vsaj pričakoval bi to, preveril nisem.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

KoKi ::

Jaz sem, in je tako
# hackable

infiniteLoop ::

Uporabljam Ubuntu - predlagan Ubuntu.
None of us is as dumb as all of us.

techfreak :) ::

Prvič mi je vrglo 4 distribucije, ko pa sem malo spremenil odgovore, pa mi napiše:
Sorry, we were not able to find any matches. Please check back later.

Če bi mi lepo napisalo samo eno distribucijo bi bilo zelo dobro.

hamax ::

Jah, ce bi napisalo samo en distro, bi bilo zagotovo neko neutemeljeno
preferiranje dolocenega.
Navsezadnje so razlike med nastetimi ponavadi izredno majhne.

Rauby ::

Priporočalo mi je Mandrivo. Uporablam pa KUbuntu na čase. Primarno OS X.

roli ::

Včasih sem uporabljal Suse (9.2 in potem 10.0) - potem sem imel nekaj časa spet Windows. Danes pa sem vsaj na namizniku srečni uporabnik OSX - perfektna izbira. Vse je možnost narediti grafično vendar se nekje zadaj še vedno skriva standardna linux konzola.

Drugače na prenosniku ponovno uporabljam linux (Mandriva 2008). Stvarca pa mi je predlagala Mandrivo, Fedoro in OpenSuse. Kar pomeni, da je dokaj dobro zadela. Seveda pa sem dal rpm in pa KDE - to je najbrž vrglo ven Ubuntu.

Najslabša distribucija po mojem mnenju od teh bolj razširjenih je ubuntu. Če se stvar na računalnku sploh zažene pa znoriš ob gonilnikih za Wifi. Seveda sem jih namestil, našlo je vsa omrežja... Samo nikoli se stvar ni povezala. Poizkusim Ndiswrapper (al karkoli že je) - stvar je popolnoma enaka. Mandriva pa je za gonilnike poskrbela sama, grafiko pa sem sicer po krajšem j*** po konzoli uštimal sam. Sicer nimam nič proti konzoli ampak mi gre nekako na živce, da nekateri govorijo kako se v linuxu veliko večino stvari da narediti brez konzole - ob takih izjavah me prime, da bi nekomu nekaj vrgel v glavo.

Linux je super sistem - in ko enkrat dela je OK ampak dokler ga ne usposobiš pa lahko doživiš živčni zlom. Še posebno me čudi, da razlike med Suse 9.2 (staro ko zemlja) in Mandrivo 2008 praktično ni. Pri obeh sem se jebal z gonilniki na začetku, pri obeh je nekoč stvar začela delovati, pri obeh je precej smotan sistem paketkov... Pa tudi sam izgled je praktično enak. Najbolj kar me moti je sama namestitev programa. Za moje pojme je tisto, ko snemeš nek source in ga compajlaš (kaki izraz) veliko bolje kot sistem repositorijev. Sistem nameščanja programov je tukaj boljši pri Windows sistemih. Posnameš dol, namestiš in dela - tukaj sicer klikneš namesti, potegne s seboj še eno kilo ostalih stvari in se namesti - po možnosti nimaš pojma kam. To ti je v OSX rešeno še najbolje - odpreš .dmg in .app datoteko potegneš v prostor kjer želiš program (ponavadi Applications). Namestitev je tako končana, skoraj vse datoteke, ki jih stvar rabi pa so kar znotraj same .app datoteke (tako dobiš poleg programa 0 map).
http://www.r00li.com
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft s proizvajalci razvija kriptografsko varne čipe

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
93884 (2688) Lonsarg
»

Mandriva preživela, izšla nova verzija

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3913104 (11275) Icematxyz
»

Kuba predstavila Novo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
627686 (5722) kriko1
»

Microsoft se izogiba podpori za Linux

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
153385 (2572) poweroff
»

FreeBSD 4.4

Oddelek: Operacijski sistemi
61102 (974) Gh0st

Več podobnih tem