» »

Katera Linux distribucija je primerna zame?

1
2
»

MrStein ::

rolihandrej:
potegne s seboj še eno kilo ostalih stvari in se namesti - po možnosti nimaš pojma kam.

1.) uporabnika nima kaj brigati, kje je kateri fajl.
2.) Če ga vseeno zanima, rpm -q -l ime_paketa lepo izpiše kje je kaj

;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Vlady ::

Tole je pa tak tipicno linuxaski vprasalnik:

- namesto da bi klikal le odgovore, moram vsake toliko klikniti se tisti tecni next gumb. premikat torej pogled in misko, namesto da bi enostavno zadeva tekla naprej tam kjer klikam.
- We found the following perfect match(es): Fedora, Ubuntu, Freespire, OpenSuSE, Kubuntu, Mandriva. Naceloma priblizno tolk uporabno kot ce bi reku "I don't know man, sorry"

Potrjujejo to kar ze dolgo vem. Kljub temu da je Linux zelo soliden operacijski sistem jim se manjka tista prijaznost do uporabnika, ki tudi "navadne" ljudi pritegne k uporabi :-)

Manjka še kaj drugega, kot samo prijaznost. Tudi kaka profi ekipa programerjev, ki bi spremenila par stvari, dodala kako knjižnjico, podporo, installer za driverje,... Pa še en kup profi designerjev, da bi malo predelali vmesnik in ga spravili v en lep red in potem seveda še par policajev, ki bi pregledovali kaki programi se zastonj ponujajo na internetu. Veliko še manjka veliko...
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

toplakd ::

Prva ponujena možnost je OpenSuse, katerega tudi uporabljam.

LP, Dejan

WhiteAngel ::

Predlagal KUbuntu, uporabljam KUbuntu ;)

redo ::

Predlagal kubuntu, ubuntu, debian - uporabljam debian in mi niti na misel na pride, da bi poskušal kubuntu ali ubuntu (slednjega sem sicer že, pa mi ni bil všeč).

gruntfürmich ::

ok. si bom namestil opensuße iz dvd-ja, pa me še zanima, kako naj s particijami zrihtam? al mi jih bo sam linx zrihtal, sam da mi ne bo kaj zbrisal?!
kako pa se bo zrihtalo to da bom imel 2 OS-a? kr samo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bluefish ::

preden se lotiš nameščanja linux-a v Win defragmentiraj disk. Če se le da uporabi kakšen program, ki podatke prenese na začetek particije (OODefrag menda to zna). Nato med namestitvijo linux-a le določiš kako velika naj bo particija zanj in koliko naj odžre Win. Sistem bo na praznem prostoru ustvaril tri particije (swap, home, os) in jih ustrezno formatiral.
Po namestitvi boš lahko enostavno izbiral sistem za zagon preko menija, ki bo ustvarjen (GRUB).

hamax ::

se bolje pa je, da ze v win pripravis prazen prostor na disku, kamor se bo lahko linux naselil.
Pod prazen prostor mislim neparticioniran prostor.

edit: A je neparticioniran beseda?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hamax ()

linuxdady ::

gruntfürmich:
Zapeci si živi CD Parted Magic http://exo.enarel.eu/mirror/partedmagic/ in zaženi računalnik z njim.
Zelo preprosto boš lahko zmanjšal razdelke z že nameščenimi Okni in na sproščenem prostoru ustvaril nove razdelke za namestitev Linuxa. Priporočam ti takšnole razdelitev.
1. Korenski (root) razdelek - oznaka / - nekako 6 GB, datotečni sistem ext3
2. Domači (home) razdelek - oznaka /home - ext3
- velikost pa kolikor si pač lahkko privoščiš
3. Izmenjalni (swap) razdelek - približno v velikosti nameščenega RAM pomnilnika, datotečni sistem linuxswap.

Vse distribucije samodejno ustvarijo zagonski nalagalnik, s katerim lahko izbiraš zagon Oken ali Linuxa.

Več pa boš našel na straneh http://linux.prinas.si/wiki/

MrStein ::

A Suse ne zna sam prostor naredit ?
Pri Ubuntu samo daš klik, pa sam uredi. Nič ne rabiš še neke druge CD-je pečt. (ali defragmentirat. Kdo si pa je to izmislil ???)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

linuxdady ::

Seveda zna; a v tem primeru nimaš nadzora.

hamax ::

Ponavadi ne znajo resizati win particij.

kriko1 ::

Ve, to sem že počel z opensuse 9.3, vendar mora biti particija prej defragmentirana (offline defragmentacija priporočena)

poweroff ::

Defragmentacija je zelo priporočena. V nasprotnem primeru ti morda Ubuntu installer sploh ne bo ponudil možnosti resizanja particij (OK, tako je bilo pol leta nazaj).
sudo poweroff

MrStein ::

Od kod izvira ta mit o defragmentaciji ?
V navodilih ntfsresize lepo piše : "Defragmentation is NOT required prior to resizing"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

vojko20 ::

Ponudil mi je kubuntu, fedoro suse. Uporabljam pa os x + v vmware imam instalirane winse xp ter gentooja. Nekatere stvari je pač lažje narest v native okoljih.

kriko1 ::

@MrStein: jaz imam izkušnje izpred let, če ti sedaj sam premakne bp podatke v "varno" cono je potem super.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft s proizvajalci razvija kriptografsko varne čipe

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
93936 (2740) Lonsarg
»

Mandriva preživela, izšla nova verzija

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
3913197 (11368) Icematxyz
»

Kuba predstavila Novo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
627750 (5786) kriko1
»

Microsoft se izogiba podpori za Linux

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
153400 (2587) poweroff
»

FreeBSD 4.4

Oddelek: Operacijski sistemi
61113 (985) Gh0st

Več podobnih tem