» »

Diski crkujejo kot za stavo

Diski crkujejo kot za stavo

jamiroq ::

bratranec ima naslednji problem: dva tedna nazaj mu je crknil IBM IC35 disk; zamenjal ga je za novega Maxtorja (40GB, 7200 RPM; natančnega modela ne vem). Slednji disk je začel par dni nazaj krepavat z istimi simptomi kot IBM (s to razliko, da Maxtor ne škripa, ne cvili in ne melje :D ); windowsi se ne naložijo, pri ponovnem zagonu se požene Scandisk, ki pa se ustavi pri ~38% (zmrzne, tudi če ga pusti delat par ur se ne zadeva ne premakne); v safe mode se ne da zagnat. Disk je probal formatirat; najprej je zbrisal particijo s Fdiskom, nato naredil novo, ko pa je probal formatirat je format vrgel ven eno napako in se ustavil, rekoč "Format Aborted".

Diska sta bila povezana na Promise FastTrak 100 TX2 kontroler, na obeh so bili inštalirani Windows 98 (na fat32 particiji); osnovna plošča je Chaintech 5AGM2 (VIA MVP4 chipset) na njej je K-6II 300 in 64 MB rama. Računalnik je pa bil prižgan vsega nekaj ur na teden...

Jutri grem sicer k njemu, da si zadevo pobliže ogledam, medtem me pa zanima, če ima kdo kakšno idejo, kaj bi lahko bilo narobe...

TheJack ::

Kaj če bi poskusil z Maxtorjevim diagnostičnim programom, Powermax?
Bonis nocet, qui malis parcit.

jamiroq ::

bom jutri probal... samo mam filing, da bo našel bad sectorje na istem koncu kot pri IBMu:(

Spajky ::

Se bojim, da bo kriv ali napajalc ali pa bolj verjetno Shit Chaintech plata!!!8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Tiger ::

Razloga sta verjetno samo dva:
1. Ker ima Win98 upam, da ima inštaliran popravek za prehitro ugašanje sistema - uradno se imenuje Windows hard drive patch.

Download tukaj

Če tega nima, potem je zagotovo krivo to in če mu bo prodajalec to ugotovil, mu ne bodo menjali diska (garancija odpade)
2. Kriv je lahko tudi kontroler Promise (da ni pravilno nastavljen oz. da niso uporabljeni najnovejši gonilniki)

gumby ::

JamiroQ: si probal priključiti disk na drug računalnik? mogoče se kontroler dela pametnega...

jamiroq ::

oba diska sem vklopil na svoj računalnik; IBM je zafrkaval in DFT je našel bad sectorje; Maxtorja pa sem imel not 4 dni in ni delal nikakršnih problemov...

unega patcha ni imel inštaliranega; kolikor vem se ta problem prehitrega ugašanja pojavlja samo pri 1000+ mhz računalnikih (hehe, ko sem še imel Windows ME in sem navijal proc sem kar naenkrat ostal s sesutim diskom8-O); on pa ima samo 300mhz.

Disk pa se zaradi prehitrega shutdowna fizično ne pokvari (moj IBM je 2x to doživel in še vedno dela kot nov)

Gonilniki za Promise kontroler so tisti, ki pridejo zraven na disketi; ko grem k njemu bom inštaliral najnovejše driverje in najnovejši bios...

Napajalnik je nov 230W, star par mesecev.

gumby ::

Praviš, da je disk dober.. potem ostane samo kontroler ali pa software.
Nekaj podobnega se se dogajalo enemu kolegu - Abit BE6-II z HPT367 (ATA66) kontrolerjem. Stvar se je nenehno zmrzavala, in to naključno. Po nekajmesečnem probavanju vsega mogočega sem enostavno disk preklopil na navaden IDE kontroler (ATA33) in izključil HPT v BIOS-u. Problemi so izginili, disk pa tudi ni bolj počasen (mogoče za nekaj %, vendar se ne opazi)

jamiroq ::

hmm... finta je v temu, da je računalnik delal dobro nekaj časa, pol pa je dobesedno čez noč nehal delat...

ne vem.. jaz bom enostavno naredil low-level format in na novo inštaliral windowse (in tisti patch); pa bios od kontrolerja bom flashal... pol bom pa zadevščino bolj podrobno opazoval in videl kako in kaj...

cekr ::

Verjetno se ti pojavlja problem, ki ni problem diska ampak WIN98.
Če imaš particijo večjo kot 20Mb, ti bo stari scandisk našel mnogo napak na disku-lahko se ti naredi, da ti ne pusti nove inštalacije sistema kjub formatiranju. Na MSupdate je popravek za ta problem, ni pa rečeno, da ti ga bo rešil. Poizkusi tudi z izdelavo majših particij, potem pa vsako formatiraj. To je v veliko primerih rešilo problem.
Nekateri servisi zelo dobro služijo zaradi tega.
Najboljša rešitev pa je prehod na WinXP.

jamiroq ::

eh, zdaj se je fant odločil, da bo kupil nov računalnik (skrajni čas:D).
medtem pa imam jaz doma disk in kontroler, da oba stestiram do obisti>:D; zaenkrat je PowerMax našel napake na disku, bomo videli, če low-level format reši zadevo... še zanimivost: PowerMax ne najde diska, če je vklopljen v Promise kontroler, čeprav je disk v dosu dostopen... zakaj je to dobro mi ni jasno...

ta disk pa tudi ne bo več videl Windows 98 :D; zdaj mu bom inštaliral samo še Windows XP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jamiroq ()

dexter ::

pri men je tud maxtor 40gb/7200 zacvetel je ze 16kb bad sectorjev,star 2 mesca
zalavfas maxtorjev diagnostic tool kao bo odpravil,cestita da je zdej vse vredi gres v winse pa naredis chkdsk pa je se spet tam

bi mogoce lowlevelformat kaj naredil?
a je za nest disk nazaj?
pa tok sem zaupal v tale maxtor,je.....

jamiroq ::

pri meni je zaenkrat low-level format pomagal (formatiral je pa celih 6 ur8-O); po štirih urah burn-in testa jih še vedno ni nazaj:D

kuglvinkl ::

dexter, meni isto 5 dni star disk Maxtor 40 GB 5400. Scandisk mije našel 3 MB bad sectrojev, medtem ko Powerdiag nič. Sem pobrisal particijo, jo s Partition Magic na novo ustvaril, formatiral, spustil čez Scandisk, ki pa ni našel nič.

Zaenkrat opazujem, če se bodo ponovno pojavili, gre disk nazaj.
Your focus determines your reallity

Modri dirkač ::

Pa še to fantje: BODTE previdni pri kablih. Jest sem že 5 KABLOV zamenjal in to na dveh IBM diskih. Diska sta kar na enkrat začela škripat in nič se več ni dalo. HPT kontroler na Abit KT7-Raid ga je sicer zaznal ampak ni bootno. Potem sem zagnal DFT in glej ga zlomka RETURN CODE blabla - bad cable. Kabli ki jih prodajajo v naših strcunah (mimogrede v Ljubljani imajo samo dve Štrcune ATA100 80-žilne kable;( , poleg techtrada sem jih našel samo še v Mlacomu-in njihov kabl mi zdej dela) so za en šit posebej v tech tradu v Ljubljani. ;( Tako da men je bil glavni vzrok za probleme z IBM diski za en Kurc kabel.8-)
Everybody lies!

TheJack ::

Eno neumestno vprašanje: Kako pregledati disk za bad sectorje v WinXP?
Bonis nocet, qui malis parcit.

cekr ::

postavi se na izbrani disk, desna tipka, properties/tools/check now...

McHregec ::

Bad sektorji se lahko pojavijo tudi z nastavitvami v biosu. Sm videl pri enih diskih če je v biosu naštimano na Normal ali CHS kar je eno in isto scandisk najde slave sektorje. Če pa je na LBA pa scandisk ne najde bad sektorjev.
Destroyer Of The Worlds.

TheJack ::

cekr: Točno to sem naredil. Na koncu mi je napisalo le ''ScanDisc completed'' ali nekaj takega. Nobenega reporta, nič.
Bonis nocet, qui malis parcit.

dexter ::

commnad prompt (crno okence) in chkdsk pa mas report


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Del diska pokvarjen

Oddelek: Strojna oprema
353706 (2605) k4vz0024
»

Kolikim je umrlo IBM IC7 40Gb diskov? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
19310951 (6579) ChiefThunder
»

crknu opevani IBM HD?

Oddelek: Pomoč in nasveti
292120 (1648) Tigorsami
»

sesut disk???

Oddelek: Pomoč in nasveti
131515 (1306) miranpozar
»

Disk in Bad sectorji!!??

Oddelek: Strojna oprema
222912 (2613) XtX

Več podobnih tem