» »

Appli popularnejši v luksuznem segmentu

Appli popularnejši v luksuznem segmentu

Slashdot - Na Slashdotu povzemajo izsledke zanimive raziskave, ki je dognala, da je v višjem cenovnem razredu Apple bolj priljubljen od PC-jev.

Medtem ko je delež jabolčnikov med vsemi osebnimi računalniki skromnih 14%, znaša ta v prestižnem razredu dražjih od 1000 dolarjev kar neverjetnih 66%. Še pred dvema letoma je znašal borih 18 odstotkov, lanskega septembra pa že 57%.

To lahko seveda pomeni dvoje: bodisi so Appli toliko boljši ali pa so zgolj toliko dražji, saj lahko za manj kot tisoč dolarjev dobimo marsikakšen PC in le peščico Macov, saj ti v glavnem stanejo prek 1000 dolarjev. Še dve povezavi: klik, klik!

62 komentarjev

«
1
2

PaX_MaN ::

To drugo. PC se je precej pocenil, medtem ko Mac - niti ne.

pe3c ::

Apple rula!

joebanana ::

Apple po hardwaru sigurno niso boljši, kvečjemu dražji. Če bi gledal na price/performance se maci nikoli ne bi prodajali sploh. So pa v domeni ljudi, ki se radi pokažejo(kot ljudje z nike supergi), zakaj se ne bi, saj je meni osebno oblika zelo všečna. Tudi vsak operacijski sistem, katerega programi ne laufajo toliko reklam kot windows je kvečjemu plus, poleg tega ima solidno zasnovo. Glede dodane produktivnosti menim, da so si, saj za "monotona dela", operacijski sistemi enakovredni.

Ceni na koncu največ doda marketing, saj se o macih po netu piše na veliko.

deleted ::

Once you go Mac, you never go back. :D
Vse kar je od Appla velja pač za nekaj elitnega.

MTm2H37rqt7B ::

Kot recimo TN zasloni na novih 20" iMacih? Ceprav je cena samo 1000/1200 EUR ni zadeva prav nic elitna.

PS: Pa da ne bo kdo kaj mislil, sem lep cas prezivel za 2xCinema displeyom in MacProjem.

BigWhale ::

Sej v low-budget segmentu ne more biti najpopularnejsi. ;>

Poldy ::

Jaz sem bil do pred kratkim neopredeljen, potem pa sem kupil Ipod. Čisto tako, ker naj bi apple "rulal". No, vsaj tako sem bral. V resnici pa je eno veliko razočaranje. Plačaš samo znamko, pa še to so potem designed in california, made in china.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldy ()

NoOrdinary ::

Sam sem cca mesec nazaj kupil macbooka in me noben več ne prepriča da se predajajo samo zarad dizajna in glupih fanboyov.
Glede OSov mislim da sem lahko kar objektiven, redno uporabljam vse, Visto(igre) in Gentoo(vse ostalo) na desktop kišti, XPje/Suse v službi in sedaj MacOS na laptopu. Vistin famozni search zgleda prod spotlightu kot slaba šala, finder se mi je zdel na začetku špartanski in omejen, ampak kmalu ugotoviš da je vse kar rabiš tam kjer pričakuješ in dela tako kot pričakuješ, najbol pa je da "vse dela" dejansko ni samo marketinška puhlica. Ni mi žal niti centa.
Sploh pa glede same cene, težko težko bi dobil enako zmogljiv 13" laptop za manj denarja, podobna situacija je z MBPji. "Problem" (no za Apple očitno ne) je omejena izbira, če lahko izbereš med 500 različnim konfiguracijam PC laptopov do 1000$ Apple pa tam ne prodaja niti enga.
So pa ponavadi najbol glasni tisti, ki so maca vidl samo na youtube in 2x v trgovini.
brez ideje sem za podpis

trnvpeti ::

tudi mene je mac preprical, lepa kombinacija gui, unixa, uporabnosti, robustnosti,...
vendar...
ko rabis tocno nekaj, kar zelis, in pade tam notri mac (macbook 13", macbook pro), potem je ok
ko bi pa imel eno desktop masino, pa pri macu sploh nimas izbire (samo mac mini in mac pro)

pa se glede statistike in pretiravanj
mac vedno najde eno in edino statistiko, v kateri spet blestijo
in potem to napihnejo do nebes
pac steve jobs alias apple :)

Looooooka ::

BLA BLA BLA.
Apple svojim uporabnikom ne daje izbire, da bi kupovali ceneje.
Ce nimas izbire pol je logicno, da predstavljas vecino v segmentu.
Dell recimo...ki ma 10x boljse konfiguracije kot apple ma izbiro kar pa logicno pomen, da bo vecina ljudi zbrala ceneje.Pa majo tud lepe in overpriced masine.
Marketing tud pomaga...
Applu pomaga tud dejstvo, da so zdej na intelih kar pomen, da njihovi kupci niso vsi apple fani...in to tud niso vec masine na kerih bo laufal vecinoma applov OS.Se prav se bo se vec ljudi z veseljem skesiral za lepga maca ki bo garantirano brez problemov laufu tud kj druzga.

jype ::

McHusch> saj lahko za manj kot tisoč dolarjev dobimo marsikakšen PC in le peščico Macov,

Katerega pa? Minija? :)

sheldon ::

Mogoče rabljenega?:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sheldon ()

mte ::

Apple svojim uporabnikom ne daje izbire, da bi kupovali ceneje.
Lahko pa gledaš z druge plati na to zadevo tako, da lahko izbiraš med dobro preverjenimi komponentami, katere je logično lažje testirati ker jih je malo in za katere ti Apple garantira, da so kompatibilne med sabo in med ostalimi namenskimi napravami. Pri Dellu tega ni - lep primer ki sem ga osebno doživel je firewire čip v nekaterih modelih, ki ne dela ok na precej semi-pro zvočnih karticah. Kaj boš raje izbral - sistem, ki je poceni in ima velike številke na papirju, v praksi pa se ne obnese 100% ; ali takega ki ima na papirju malo manjše številke in ti bo garantirano delalo vse bp? Pa nočem nič nobenega prepričevat, toliko da sem ponudil še pozitivno plat majhne izbire. lp

opeter ::

Once you go Mac, you never go back. :D
Vse kar je od Appla velja pač za nekaj elitnega.


Sem eden tistih, ki je po 15 letih uporabe Applovih računalnikov preklopil na PC.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Poldi112 ::

Po 15 letih ni čudno da ti je crknil :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

_koki_ ::

Normalno da Mac-i laufajo bolš operacijski sistem, saj tam nimaš skoraj nobene možnosti nadgradnje, imaš na izbiro par komponent ki so u nulo konfigurirane med sabo in TO je TO!!! Se pa stvar obrača s prihodom intela, saj si je mogoče z ustreznim hardwerjem Mac osx namestit tudi na PC, tako da mac-i zaradi tega zgubljajo na svoji superiornosti in vrjetno v bližji prihodnosti tudi na ceni, drugače jim sledi velik upad prodaje ki se bo pokazal šele čez nekaj časa! Osebno mislim, da je Apple preveč LEN in se mu ne da ukvarjat s konfiguracijo tolikšne strojne opreme ki jo najdemo na trgu in preprosto ne da ljudem izbire!
P.S.: Za moje pojme je Apple boljša izbira samo in edino v primeru če kupuješ prenosni računalnik kjer pride to bolj do izraza, saj prenosniki daleč zaostajajo za klasičnimi računalniki in hitrost ni toliko pomembna!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: _koki_ ()

kopernik ::

Če ste pozorno prebrali članek, gre za raziskavo v pravih oz. "fizičnih" trgovinah. Se pravi, da so izpustili celoten on-line segment nakupov. Vsaj pri nas bi taka raziskava pomenila manj kot piškav oreh, saj praktično vsi, ki jih poznam, kupujejo prek online trgovin. In drugo, marsikateri PC je kupljen po komponentah, po možnosti iz različnih trgovin ... sploh kakšni zanesenjaki, ki precej časa in denarja vložijo v hardver.

Tear_DR0P ::

marsikateri PC je kupljen po komponentah,

kaj je to 1o/oo računalnikov? podjetja namreč kupujejo batche sestavljenih kompov - tko po 50 komadov

kar se tiče applov - sam si lastim enega (macbook) - plastika je zanič, je že polomljen, grdo se svinja in vsa opraskana je. hardver je pa super, prav tako os, kar sem do sedaj potreboval, je delalo plug n play - ko sem iskal majhen in lahek laptop je bil tudi med najcenejšimi - kar mu je danes požrl eeePC. eni ga pluvate zaradi malega nabora komponent - men je pa ravno to všeč - hočem tako velik disk, tako velik ram, tako hiter procesor in tako hitro grafično, pa tako velik in tako dober monitor - apple pa izpljune ceno in če kupiš imaš - ne glede na barvo, ne glede na znamko - no razen apple :D
zdej če se v življenju noćeš ukvarjat s konfiguracijo računalnika in nekimi nastavitvami, pač kupiš maca. plačaš malo več (čeprav jaz nisem dobil tega vtisa), zato veš da bo vse kar je mac compatible res delalo - ko boš šel na servis, pa magari v epl, ali pa v kak apple store, bo ta servis takoj (vsaj po lastnih izkušnjah) - ne glede na državo (trgovino) nakupa

če se pa hočeš ukvarjat z nastavitvami in hekanjem, pol pa greš po kompponente in sestaviš in kleješ ko ne delajo, ampak ker si car, daš gor še linux - po možnosti ubuntu minimal in ga na roke sestavljaš in kompajlaš
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

krneki0001 ::

Sam imam serverje vse od IBM-a in so že sestavljene konfiguracije in stestirane - zadeve resnično delujejo odlično in brez napak. Za svojo mašino sem si pa sestavil računalo iz komponent. Ampak z preverjanjem po netu, če kaka komponenta nebi pasala drugi (skratka da nebi bilo problemov). Zadeva tudi dela brez problemov, drugače je pa s tistimi, ki na silo tlačijo vse najboljš v svojo mašino, potem pa po dveh tednih matranja preberejo na netu, da ta pa ta komponenta se ne štekata in da ne delata skupaj.

Pač v aplih to preverjanje komponent storijo drugi zate in zapakirajo malo lepše kot navaden PC, ampak z veliko provizijo, to je pa tudi vse.

kopernik ::


kaj je to 1o/oo računalnikov? podjetja namreč kupujejo batche sestavljenih kompov - tko po 50 komadov


Podjetja skoraj zagotovo niso zajeta v raziskavi ... me zanima, kolikšen delež podjetij kupi 50 komadov applov. A je to 1o/oo podjetij ? Gre za "retail, brick-and-mortar" trgovine. Meni osebno, ponavljam, ta raziskava ne deluje kaj preveč kredibilno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kopernik ()

iveco18 ::

To kar je zgoraj večkrat razloženo je bistvo podjetništva. In sicer iz obstoječih resursov narediti nekaj novega in te še po možnosti prodati po čimvišji možni ceni.

Apple je podjetje, ki daje poseben poudarek na dizajn (so še druge komponente..) in to ponuja po relativno nizkih cenah (glede na ostala dizajnarska podjetja), zato takšen "boom" na tržišču . Podobna podjetja srečamo še v drugih prestižnih branžah npr. oblika Ferrarija, Rolexa, Wolkswagnovi kombiji, Merci čokoladice in še veliko jih je.. Zakaj se toliko razpravlja ravno o applovih izdelkih ?

Bom podal primer enega drugega izdelka recimo kinderove kinderjajčke, za 50g čokolade in 50g nafte (Q je simboličen) dologene oblike 2€. Pa še nobenega nisem imel priložnosti prebirat debato o tem kako kinder obrača otroke (v svojo korist).

lp, iveco

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: iveco18 ()

MrStein ::

mte:
Kaj boš raje izbral - sistem, ki je poceni in ima velike številke na papirju, v praksi pa se ne obnese 100% ; ali takega ki ima na papirju malo manjše številke in ti bo garantirano delalo vse bp?

Word.

Imam kup novih (PC) komponent in bi plačal 50% več, če za to dobim odsotnost kompatibilnostnih in podobnih problemov :(

Tear_DR0P:
če se pa hočeš ukvarjat z nastavitvami in hekanjem, pol pa greš po kompponente in sestaviš

Eni so tak svoj prvi PC naredili in zdaj mislijo da je to "the one and only true way" ;)

nebivedu:
Za svojo mašino sem si pa sestavil računalo iz komponent. Ampak z preverjanjem po netu, če kaka komponenta nebi pasala drugi (skratka da nebi bilo problemov). Zadeva tudi dela brez problemov, drugače je pa s tistimi, ki na silo tlačijo vse najboljš v svojo mašino, potem pa po dveh tednih matranja preberejo na netu, da ta pa ta komponenta se ne štekata in da ne delata skupaj.

Aha. In če šteješ zraven svoj porabljen čas, ugotoviš, da je Mac v bistvu trikrat cenejši ;)
(seveda ta logika ne velja za froce, ker niso zaposleni, torej je njihov čas vreden 0,00 EUR)

Kot sem zgoraj rekel, rade volje dam stotaka več, samo da si pol 5 vikendov prišparam. Meni je namreč vikend vreden več kot 100 EUR. (da živcev ne omenjam)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

krneki0001 ::

Če štejem svoj porabljeni čas je ta porabljen zelo dobro. Preveriti kakšne komponente skupaj pašeko in kakšne ne je lahko, saj rabim samo ee par forumov okol obrnit. Torej to ni ne zahtevno ne časa ne pobere veliko. Komponente pa kupujem vedno v eni in isti štacuni že zadnjih 12 let, tako da tudi če je nimajo, si vzamejo čas in jo naročijo, pa jaz počakam brez problemov. Popusti so zato, ker sem redna stranka zelo dobri (tudi 25 do 30% se je že dobilo na najnovejše komponente - E8400 sem dobil na ta način). In če danes pogledam svojo mašino:
- dell-ovo ohišje z 2x 550W napajalnikoma 100 evrov
- dell 19" monitor 200 evrov
- E8400 180 evrov (takrat, ko je bil za vse ostale čez 230 evrov)
- biostar TP35AD2-7 (rebels heaven mod)
- 8800GT 512Mb 210 evrov
- 4x 250Gb hdd + 2x 36gb hdd scsi 4x 80evrov + 2x 150 evrov + scsi kontroler 150 evrov
- 8Gb patriot 800MHZ ddr2 s hladilniki 200 evrov
- dvdram zunanja enota na USB - 80 evrov

Pa če to skupaj seštejem je prišlo malo več kot en povprečen applov računalnik. Če pa gledam, kaj moja mašina nudi prote enemu izmed dražjih applov, si pa lahko rečem, da sem jo še zelo poceni dobil.

Torej, za ta denar bi si lahko kupil maca, ampak bi mi nudil toliko kot ena mašina za 800 evrov ali manj. Če bi si kupil pa najdražjega in najzmoglivejšega maca, bi dal pa 10x tok denarja.

filip007 ::

Ja bi rekel...ker tisti Switch spoti so kruta realnost.

PC in Windowsi so narejeni samo za prodajo...MAC je pa za delo.

Pri PC se zgubi ogromno časa samo pri nameščanjem pri MAC je pa vse Drop&Drop in vse ima v Eni ikoni.

MAC je kot Merca S vse ima na svojem mestu, samo klikneš "and your Done".
 LEO

LEO



Pa nimam ne Merce pa ne pravega Maca...8-)

CoolBits ::

Lahko poganjaš OSX? Če ne... pol ni to to :)

krneki0001 ::

Bismark na PC ko enkrat naložiš in ga uporabljaš samo za delo, potem tudi nič več ne nalagaš. Se ti vidi, da si pcjaš, ki mora vse sprobat in na novo nalagat vsake tok časa.

Če ti postaviš winse in tiste programe, ki jih rabiš samo in izključno za delo, ti mašina tudi ne bo delala problemov. Enako bo z linuxom in ostalimi zadevami - enkrat postaviš in potem s tem delaš. Ne pa to ko mladi računalničarji vsak dan 10 programov gor pa drugih 10 dol, na koncu se pa po enem tednu dodajanja in brisanja programov vse sesuje, pol pa jokajo kok je sistem zanič.
In poanta appla je ravno ta, da imaš naenkrat ves sistem z vsemvključenim in ne dodajaš vsak dan par programov, ampak samo in izključno uporabljaš to kar je na mašini. Seveda pa ker je izbor tega kar imaš lahko na applu bolj mizeren lahko to toliko bolj preverijo in je manj napak.

CoolBits ::

V OSX tud po 20 programov na dan gor in dol ne naredi nobenega problema in niti malo ne upočasni sistema...
Ni registra, ni inštalacije (večinoma) samo drag&drop v aplikacij v mapo al pa pol v kanto...

krneki0001 ::

Sej v winsih ali linuxu tidi ne, če samo v maše nekaj kopiraš in to potem zbrišeš. Sistemskega pa pri macu itak nič novega ne inštaliraš, ker si tam omejen na to kar imaš. To je tudi največja razlika. Pri PC-ju lahko PC spremeniš v različne zadeve - recimo v osciloskop - tega iz maca ne moreš narest.

CoolBits ::

Očitno ne poznaš OSX-a zato raje ne piši takih več :)
Tud za osx obstajajo kernel extensioni, ki ti praktično omogočajo karkoli... edino kar je res je, da je več programov za PC... to je pa tud vse.

krneki0001 ::

Ne OSX-a ne poznam, vem pa da je 90% več programov za pc-je, tako da je tukaj tista velika razlika.

CoolBits ::

Ja res je... sam škoda da je 80% od teh 90% programov totalno in neuporabno sranje :)
Kvaliteta programov za OSX je neprimerno večja in v 90% najdeš alternativo windows programu na OSX...

krneki0001 ::

Najdeš ali pa ne.
Zato pa pravim vse je odvisno od tega kaj in koliko daješ na mašino, pa naj bo to linux, osx ali pa win sistem. ČE ga boš nasmetil boš imel probleme.

CoolBits ::

Nasmetiš lahko sam windows ti pravim :)
Drugi sistemi še defragmentacije ne potrebujejo, ker se to avtomatsko dogaja že ob zapisovanju...

trnvpeti ::

da nalozis winse, pa samo delas
to do zdaj se nisem zasledil
ali je kaksen patch kaksno sranje naredil z mrezno, fw,bt, ali je kaj nehalo delati, ali je kaksno sranje z hibernate, ali ti virusi kaj sesujejo, ali zacne nekaj kr naenkrat pocasi delat, se ti zacne kr naenkrat pocasi bootat
po nekem casu pac ni vec isto

z macom se mi to se ni naredilo, vse tako dela,kot prvi dan
edini hudic je vec denarja in da ni cisto vsakega programa za mac, ki bi ga jaz zelel

filip007 ::

No, če ima kdo MAC tukaj ali vsaj hack...naj da Xbench in Geekbench rezultat.

Xbench 163
Geekbech 3280

Da bom vedel, če sem dost hiter...
E6600, Intel DP35DP, HD3870, 2GB DDR2 800Mhz

roli ::

Mac je super. Sam si od februarja letost lastim 20" iMaca in sem z njim popolnoma zadovoljen. Do takrat sem imel večinoma doma sestavljene PCje. In morda ni tako zabavno odpirat frišnega maca kot sestavljat svojo lastno kišto - pa vendar je tudi to zabavno. Problem je sicer cena - to bom priznal. Dizajn samega računalnika sploh ni pomemben a vendar izgleda prav lepo na moji mizi. Monitorji pri temu macu so čisto dovolj kvalitetni - vsaj bolj kvalitetni od mojega prejšnjega monitorja (Samsung 920N - TN matrika). Ampak tipkovnica pa je taka, da bolljše v življenju še nisem imel (pa sem uporabljal od UltraX od logitecha, G15, Genius slimstar, nekaj od cherryja...). Nadgrajevat sam ravno ne moreš vsega. Lahko pa brez problemov dodaš RAM.

Mac OSX pa je v resnici krasen sistem. Stabilen je zelo - čeprav pri meni tudi z XP ni bilo nobenih problemov do takrat. Moj Mac se je od februarja letos sesul samo dvakrat (pa še takrat ni zmrznil ampak samo napisal - please restart your...) - razlog za to je bil najbrž inštalacija NTFS gonilnikov in pa pisanje iz USB čitalca kartic na zunanji USB NTFS disk. Prav zabavno je kako namestiš sistem - vstaviš DVD izbereš jezik, particije, želeno dodatno programje in namestiš. Izpolniš še nekaj malenkosti (račun, prenos datotek iz drugega maca...) in pripravljen si na delo. Sicer oa sam OSX ni ravno super drugačen od drugih sistemov - ampak so tukaj malenkosti. animacije ob zapiranju okna niso samo za okras ampak pomagajo, da ugotoviš kam se je okno minimiralo brez, da bi mu posvečal pozornost, vsake pol ure eti lahko pove uro, mountanje iso slike brez dodatnih programčkov, ... Da ne omenjam popravkov za EFI - opzori te, da ponovno zaženi računalnik in nekaj sekund tišči gumb za vklop (dokler ne zaslišiš piska) in si fertik. Iz sistema lahko odstraniš praktično vse tako, da preprosto potegneš ikono v smeti - tudi system panel lahko izbrišeš na tak način... Programov pa je tako ali tako dovolj - za svoje potrebe sem dobil še čisto vse programe, ki sem jih potreboval pa tudi, če so bli bolj čudni.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

MrStein ::

nebivedu:
- dell-ovo ohišje z 2x 550W napajalnikoma 100 evrov

Kot se je izkazalo, mu je to kolega zrihtal za močno znižano ceno.

Po tej logiki če bi si jaz zrihtal novi Mac Pro za 900 EUR, bi lahko trdil, da so PC-ji dvakrat predragi in plačaš "samo ime" ...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

V OSX tud po 20 programov na dan gor in dol ne naredi nobenega problema in niti malo ne upočasni sistema...


Koliko programov si do zdaj naložil? En čas sem preizkušal vse živo, kar obstaja od pregledovalnikov slik, pa raznih drugih "malih" pripomočkov, pa mi je en od teh tako lepo zbrkal Tigra, da mi ni pomagal ama ništa, sem poskušal vse živo, zagon z disejblani ekstenšeni, uporaba orodij, kot je Ony, MacPilot (orig. licenčna različica)... na koncu je ostalo samo formatiranje. Sistem se mi je zaganjal skoraj 10 minut od vklopa mašine (PowerMac Dual G5 1.8 GHz in 4 GB RAMa).

Ni registra, ni inštalacije (večinoma) samo drag&drop v aplikacij v mapo al pa pol v kanto...


So pa zato preferences datoteke in ostale nevidne bedarije, ki jih brez namenskih orodij težko odstraniš.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

No, če ima kdo MAC tukaj ali vsaj hack...naj da Xbench in Geekbench rezultat.

Xbench 163
Geekbech 3280

Da bom vedel, če sem dost hiter...
E6600, Intel DP35DP, HD3870, 2GB DDR2 800Mhz


Tu imaš rezultate

Moji dve stari kišti sta dosegle sledeč rezultat v Xbenchu:

Power Mac PowerPC G4 1.4GHz (1); 1.5GB RAM; 100GB HDD; Mac OS X 10.4.5 (Objavljeno: 26.02.2006 17:17:00)
Results 47.67

PowerMac G5, 4 GB RAM, Radeon 9800 Pro (2), 770 GB HDD, MacOS X 10.4.8 (Objavljeno: 15.02.2007 18:53:01)
Results 92.86

1.) moj drugi Applov računalnik: PowerMac G4 Digital Audio orig. 466 MHz/133 FSB, tukaj z nadgrajenim procesorjem Motorola/Freescale PowerPC G4 7455 (Apollo) z 2 MB L2 cache, 1500 MB RAM, 7200 disk z 8 MB predpomnilnika, Radeon 8500 Mac Edition AGP 64 MB. Na tem računalniku sem dosti uporabljal predvsem MacOS 9.2.2.

2.) moj naslednji (in zadnji Applov) računalnik pa je bil dvoprocesorki PowerPC 1.8 GHz, z 4 GB 400 MHz DDR SDRAM s trikrat zamenjano matično ploščo (logic-board), AGP Radeonka 9800 Pro Mac Edition 256 MB z DVI in ADC portom.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

CoolBits ::

opeter: V skoraj 3 letih nešteto preizkušenih programov in sistema nikol ponovno nalagal razen pri prehodu na leoparda...
Tistih par .plist datotek, ki ostanejo neuporabljene pa že pobrišeš vsake toliko, če pobrišeš kako ki jo program še uporablja jo bo pač ob naslednjem zagonu poustvaril in se zagnal v privzetih nastavitvah... nič takega.

mte ::

So pa zato preferences datoteke in ostale nevidne bedarije, ki jih brez namenskih orodij težko odstraniš.
Zakaj bi že to delal? Eno je centralni register, katerega potrebuje cel sistem da sploh lahko deluje (in tu dejansko 3rd party aplikacije lahko vplivajo na stabilnost sistema), drugo pa je kup majhnih neškodljivih preference datotek, ki so lahko kvečjem koristne, če se čez par let zmisliš da bi določen program rad še enkrat inštaliral in to z enakimi nastavitvami kot takrat. Tudi sam sem tako razmišljal, ampak ko sem prešaltal na Apple logiko, sem videl da imajo v marsičem prav. Popolnoma druga stvar so gonilniki, kateri lahko ogrozijo sistem, ČE so slabo napisani (pišejo na tisto mesto v sistem, kamor naj bi načeloma pisal samo Apple). Starejše verzije driverjev za Logitech miške recimo so tak primer. Novejše verzije so malo boljše, ampak to ni bistvo. lp

opeter ::

mte, s tem, kar si napisal, se v celoti strinjam.
Coolbits, se strinjam, ampak ščasoma se lahko vseeno nabere... no ja, je pa res, da je sistem kot tak dosti bolj odporen in fleksibilen od recimo Oken.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

grex ::

Moj prijatelj ima Macbooka, sam uporabljam gentoo, ker pač rad šraufam tu in tam. In OsX je IMO najlepši sistem od vseh. Stvari so lično poštimane in načeloma vse deluje ok.
Težave sem imel le pri scp kopiranju preko ssh, kjer nekaterih datotek ni šlo kopirati, poleg tega ima slabo (=počasno) NTFS podporo, kar se je izkazalo kot problem pri prenosnih diskih.
Probleme smo imeli tudi pri predvajanju 1080p videa, kar smo rešili s predvajalnikom za xbox (VLC je na Macu slab), ki je spet lepši od vseh ostalih predvajalnikov.

Ampak so te težave manjše v primerjavi z ostalimi sistemi. Zamerim OSxu edino to, da moraš za vsako - tudi najmanjšo stvar plačevati in plačevati. Dokumentacija je pa v primerjavi z ostalima dvema sistemoma relativno slaba (ko gre kaj narobe, se zelo namučiš preden najdeš rešitev - ampak je spet to redko).

Če imaš pa dual boot, je ta tudi bootloader neznansko lep, še posebej, če si vajen grub menija.

Kadar cena ni pomembna (=luksuzni razred) je pač Mac boljši, če le nisi nek težek sistemc ali pa če uporabljaš kakšna specifična orodja.

roli ::

NTFS imaš sve možnosti - NTFS 3G (brezplačen) ali paragon NTFS for Mac (ali nekaj takega - plačljiv). Slednji je sicer kar dovolj hiter in dosega solidne hitrosti. Prvemu pa je uspelo uničiti particijo na disku - na srečo se jo je dalo popraviti. To je bilo sicer še na Hackintoshu.

Kar se pa playerja tiče. Na Macu kraljuje ali Quickitme ali pa VLC. Jaz uporabljam VLC, ker preprosto podpira praktično vse pa še precej hitrejši je od Quickitema.
http://www.r00li.com

opeter ::

Kaj pa MPlayer? VLC je sicer v redu zadeva...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

sword ::

V raziskavo niso všteti PCji, ki jih sestavijo uporabniki sami. In malokdo, ki sestavlja tak sistem, porabi pod 1000€. Prav tako so že omenil pred mano, da internetni nakupi niso všeteti.

Rahlo prehude pomanjkljivosti, da bi bila neka kredibilna raziskava.

mloncaric ::

V Mac OSu pogrešam restore button v košu, to je pa tudi skoraj vse. Kar se pa tice cen macov je pa kriva Amerika. Naprimer Amerika ima tri jezike (Anglescina, Francoscina, Spanscina), Avstralija pa samo Anglescino in glej ga zlomka, cene Adobejevih programov se razlikujejo za +30% v Avstraliji, da o evropskih cenah sploh ne govorimo. Isto je z Appleovimi racunalniki, ter mnogimi drugimi produkti, drugih podjetij. Osnovni MBP 15" pride v ameriki slabih 1400 eurov, v sloveniji pa 2000 eurov +-200 eurov.

Pa ne mi XPjev primerjat z MAC OS 10.x.x. XPji so ja slabo desetletje ze stari, MAC OS 10.x.x pa se vsakih nekaj mesecev izboljsa, ter cca 2 leti nadgradi z novostmi. Vista je pa cisto ok operacijski sistem (vsaj moje mnenje je taksno), pac jim v prvo ni "najbolje" uspelo:).

Ce pa primerjamo podjetji Mikrosoft in Epl, se mi Mikrosoft bolj dopade, vsaj glede pristopa, kako implementirajo module operacijskih sistemov. Mikrosoft napram Eplu dobro implementira doloceno zadevo, medtem ko Epl vse pusti naspol implementirano, in potem korak po korak dopolnjuje glede na pripombe uporabnikov. Primer: v Mac OS 10.5.x je se zmeraj mrtev gumb v MenuBaru (Spaces ikona -> Open Spaces Preferences...), potem se en zelo motec bug, primer: odpri katerokoli aplikacijo, izberi poljuben meni v menubaru, ter nato pritisni tipke ctrl+opt+cmd+6 - skoraj neskoncno odpiranje/zapiranje le tega menija, ctrl+opt+cmd+7 - nesteto krat preide skozi vse menije in za trenutek zablokira aplikacijo, itd, itd, ne bom vec pisal litanij. Pa tudi opcije "prikazi skrite datoteke..." ni, za to potrebujemo posebej program, ali pa Terminal (sudo defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE/FALSE)

Sicer pa, kaj ti koristi dober operacijski sistem, ce je uporabnik nesposoben, povrsen, ...

LP

Zgodovina sprememb…

nuclear ::

apple ma promet samo od "neumnih" bogatejših američanov, aka filmske zvezde, ki se sploh ne spoznajo na računalnike, ampak kupijo kar je navzven lepo.
isto lahko rečemo za sony via,.. zunaj kul, noter ščiš.
Corsair 750D - VI Hero - i5 4670k - Corsair Dominator 32GB - 1080Ti - EVO 500GB
- Sabrent 1TB nVME - Corsair AX860i - Ducky Shine 3 Brown

hamax ::

nuclear ti pa res ves o cem govoris :D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bodo Ultrabooki predragi? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
11324781 (21558) driver_x
»

Apple predstavil nove računalnike Mac Pro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
6710500 (8134) Jst
»

iPhone ostal v prejšnjem letu

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
225741 (3033) MrStein
»

Apple predstavil Mac Pro (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
12612760 (8756) opeter

Več podobnih tem