» »

30 let x86 arhitekture

1
...
3 4
5
»

SasoS ::

Jah, v teoriji je x86(_64) blazno zastarel. V praksi pa po performansah in ceni izdelave noben drugi ne pride blizu...zakaj je že Apple zamenjal "sodobni" RISC PowerPC za "arhaični" x86?

MrStein ::

To ni nobena razlika med teorijo in prakso.
Je zastarel.
Ima dobre performanse. Po ugodni ceni.

Saj bencinski motor je tudi zastarel. Ampak je priročen in cenejši od alternativ. Če bi bil električni avto cenejši, bi ga uporabljali. Ali hoverkraft. Ali helikopter. Samo tile so dragi.
It's the money !
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

SasoS ::

Ne me narobe razumet, sem prvi ki bi zamenjal x86 če bi ostajala alternativa. Ni samo procesor, celotna arhitektura je obupno zastarela in polna nekih hackov (A20 line any1?). Ampak kot je rekel nek profesor na faksu (kdo ve kateri je to bil? :))), stvar dela, in to zelo dobro in za tako ceno, da noben ne pride blizu.

Bistri007 ::

IA64 se ne bo prijel, kot se esperanto ni nikoli prijel.
Umeten jezik, logičen, "lep", ampak folk raje govori npr. angleško z vsemi izjemami in zgodovinsko navlako jezika. Vendar nima kritične mase govornikov, piscev, bralcev. Ni privlačne vsebine, da bi se ta jezik splačalo učiti oziroma ni občinstva, da bi se v tem jeziku splačalo objavljati.

x86 ima npr.
AAA—ASCII Adjust After Addition
AAD—ASCII Adjust AX Before Division
AAM—ASCII Adjust AX After Multiply
AAS—ASCII Adjust AL After Subtraction
ARPL—Adjust RPL Field of Segment Selector
DAA—Decimal Adjust AL after Addition
DAS—Decimal Adjust AL after Subtraction
LSL—Load Segment Limit
LAHF—Load Status Flags into AH Register
SAHF—Store AH into Flags

- ti ukazi se zelo redko uporabljajo. Včasih je Intel naredil kak nedokumentiran ukaz, ki ga je moral v naslednjih verzijah tudi uporabiti - že zgolj zaradi kompatibilnosti z nekaterimi programi, katerih programerji so se zanašali na nepodprte ukaze.

Večina gornjih ukazov ne dela v x64 - tako kot vsak Slovenec ne razume kakega Jurčiča.
Ne mi pa zdaj z Brižinskimi spomeniki - ti so 8080.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Brane2 ::

No, no. Končno je nekoga srečala pamet :

the x86 instruction proprietary extensions: a waste of time, money and energy

Točno to, kar trobim ves čas, le malo manj pesniško rečeno.
On the journey of life, I chose the psycho path.

MrStein ::

- x86 je gromozanski kup špagetov (že brez SSE in MMX)
- Intel z njim služi bilijarde in bo tudi metal atomske bombe, če je treba, da to ohrani
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Bistri007 ::

Slovenščina je grd, trd in neoptimalen jezik, s polno izjemami in nelogičnostmi. Nerazumno tudi razsipavamo s sredstvi za učenje slovenščine, ko bi se lahko učili in poučevali potomce kaj bolj koristnega.

je.bi.ga

To znam, tega so me starši naučili.

Kaj naj grem se zdaj japonščino učit in jo imeti za materni jezik???
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Brane2 ::

V bistvu ja.
On the journey of life, I chose the psycho path.

WarpedGone ::

Japonščino? Iz dežja pod slap?
Nah, najprej je treba stuhtat kater jezik je najbolj "logičen" in najman dvoumen, pa vseeno izrazno čimočnejši in feksibilen.
Zbogom in hvala za vse ribe

Brane2 ::

Ne rabiš tuhtat.

Te je že trg prisilil v angleščino.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Bistri007 ::

Brane, ampak kaj je angleščina x86_64 ali IA64? Ker esperanta nihče ne govori...
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Brane2 ::

Angleščina je imperfekten jezik, ki ga bodo pritiski trga in globalizacije oblikovali po potrebi.

Potreba po boljšem jedru in solidni infrastrukturi končno lomi potrebo po evoluciji.

Tako bo prišlo do spremembe in v njej bi znal Linux in/ali njemu licenčno podobne variante znale igrati veliko vlogo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Bistri007 ::

Brane, večina prodanih procesorjev govori x86. Večina aplikacij je v x86 (Win+Linux+BSD+Solaris).

Če že imaš Linux za prispodobo, poleg obširnost ne-x86 repojev...

Pač, nek neformalen svetovni jezik, kot je angleščina je tudi x86. Oba imata sodobne skovanke in razširitve. Ampak dokler ni ne-x86 procesor z istim številom tranzistorjev vsaj trikrat hitrejši od x86 procesorja, se arhitekture ne splača menjati. Za 70% hitrejši procesor se ne splača stran vreči kompatibilnosti - ker to itak nadoknadiš v enem letu.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Brane2 ::

In poglej, kaj se z angleščino dogaja zadnje čase. Dotok mehičanov jo bo povsem spremenil v USA, drugje pa se tudi spreminja.

Ne gre za MIPS+MFLOPS enega jedra. Gre za (MIPS+MFLOPS)/( Watt + mm2 površine ), tu pa x86 pri multicoreih enostavno pogori.

Ko pa enkrat preskočiš, zakaj ne bi skočil tako, da si olajšaš morebitne naslednje preskoke ?

Linux in podobne zadeve bodo tu prišle kot naročene.

Komplikaža arhitekture bo postala pri manycoreih pomembna iz še enega vzroka- povezanost coreov bo precejšen problem in čim enostavnejši bodo corei, tem več bo placa na voljo za povezovalno infrastrukturo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Senitel ::

Brane, večina prodanih procesorjev govori x86. Večina aplikacij je v x86 (Win+Linux+BSD+Solaris).

Ne... Večina prodanih procesorjev govori ARM.

Brane2 ::

ARM zgleda vsaj meni zelo zanimivo za te zadeve. Sploh ne razumem, zakaj se šele sedaj ogrevajo zanj.
Mogoče zato, ker prej Linux ni imel toliko podpore...

Ravno tako, če ne še bolj MIPS. ARM ga tepe v primerjavah per-core, ampak MIPS je videti veliko enostavnejši.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Bistri007 ::

Brane2:
Ne gre za MIPS+MFLOPS enega jedra. Gre za (MIPS+MFLOPS)/( Watt + mm2 površine ), tu pa x86 pri multicoreih enostavno pogori.
Si štel med x86 tudi Polaris (48-core)?

Senitel:
Ne... Večina prodanih procesorjev govori ARM.
Takim podhranjenim "procesorjem" se reče "mikrokrmilniki" ;)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Brane2 ::

Si štel med x86 tudi Polaris (48-core)?


Sem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Isotropic ::

Angleščina je imperfekten jezik, ki ga bodo pritiski trga in globalizacije oblikovali po potrebi.

Potreba po boljšem jedru in solidni infrastrukturi končno lomi potrebo po evoluciji.

Tako bo prišlo do spremembe in v njej bi znal Linux in/ali njemu licenčno podobne variante znale igrati veliko vlogo.

cudi me, da govorimo o perfektnosti oz. perfektnem jeziku in se noben ni omenil nemscine... :)

MrStein ::

V kakem smislu? über alles ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zheegec ::

loki3000 - govori se o tem, kako je jezik čim bolj preprost in lahek za uporabo. Nemščina in slovenščina sta kar težka jezika, angleščina bistveno manj. Morali bi sicer še meriti, koliko črk/besed v povprečju potrebuješ, da poveš nekaj v enem in drugem jeziku (učinkovitost - enkrat sem že videl raziskavo glede tega), ampak vseeno se angleščine naučiš bistveno prej in lažje ter s tem prihraniš čas in stroške ter cel kup nesporazumov pri uporabi.

Isto je pri x86 - ne v smislu, da je lahek za naučiti se nekemu programerju (ker ni - itak pa vsakdo štarta iz ničle), ampak ker ga po defaultu praktično vsak uporabni PC na svetu že razume, drugega pač ne.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Brane22 ::

mtosev ::

dvomim, da kdo gleda 4+ let stare teme. boljše bi blo če bi odprl novo temo in tole dal tam not
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Brane22 ::

Bo že novička. Spomnil sem se te teme, ker sem v njej to napovedal in je tu šlo bolj za "I told you so"...

noraguta ::

ma vprašanje z 450mmm rezinami bo Intel lahko praktično preplavil trg s poceni procesorji.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

BigWhale ::

Brane22 je izjavil:

Bo že novička. Spomnil sem se te teme, ker sem v njej to napovedal in je tu šlo bolj za "I told you so"...


Kaj si pa napovedal?
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kitajci dobili licenco za x86-64

Oddelek: Novice / Procesorji
359967 (7920) Mr.B
»

30 let x86 arhitekture (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Kiberpipa
22521741 (10198) BigWhale
»

Tridesetletnica arhitekture x86

Oddelek: Novice / Procesorji
285009 (3665) driver_x
»

Dualcore DA ali NE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
575106 (4284) ricola78
»

Zmagoslavje AMD64 bo moralo še počakati

Oddelek: Novice / Procesorji
332998 (2998) Mr.B

Več podobnih tem