» »

Ustavitev zemlje!?

Ustavitev zemlje!?

krucymucy ::

Kar tko se mi je slučajno pojavlo vprašanje, kaj bi se zgodilo če se bi ustavila zemlja (vrtenje okoli lastne osi) ???
- gravitacija bi narasla na .... ?
- dan pa noč bi se izmenjevala na pol leta!
... kaj še veste oz. kaj si še predstavljate?

Neo32 ::

ns ne bi blo kmal vec na zemlji, vrjetn no, nism zihr vrjetn bi nas gravitacija kmal pokopala, tko ali drgac, ker kosti ne bi zdrzale vec in bi se vrjetno polomile. Vrjetno bi tud zemljo vrgl iz kroznice, zato ker se ne bi vec vrtela.
Geostacionarni sateliti ne bi bli vec koristni, ker ne bi bli vec stacionarni :)
Neo32 (c)

Thomas ::

Heh ... kakšna sprememba gravitacije neki - toliko kolikor je razlike že zdaj med tečajem in ekvatorjem. Človek niti ne zazna.

Bi pa na eni strani oceani zavreli, na drugi, obrnjeni stran od sonca pa zmrznili do dna.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

krucymucy ::

Thomas: Gravitacija bi se sigurno povečala! In sicer zakaj je toliko (malenkostne razlike: ekvator - 9.78 - 9.83m/s2) razlike med ekvatorjem in skrajnim polom ... na ekvatorju je maximalni premer zemlje zato je obodna hitrost višja kot na manjšem premeru!
In ker je ta obodna hitrost jako velika nas centrifugalna sila vleče nazven ... gravitacijska pa nazaj in razlika teh dveh je naša gravitacijska 9.81m/s2 ... ali pač ne!

c3p0 ::

Na obeh polih, kjer obodne hitrosti ni, je potemtakem mnogo večja gravitacija?

Brane2 ::

gravitacijska sila bi se sicer malce povečala in še to na ekvatorju, kar pomeni da ne bi imelo več pretiranega smisla izstreljevat raket v vesolje čimbližje ekvatorju. A vse to je malenkostno.

Največja fora bi bil izreden porast neplačnikov računov, ker bi zamudne obresti, ki so recimo 10% mesečno padle u 3.P.M. , seveda če dan podaljšaš na 365x dolžino ;o)))

Tud vreme bi postalo bolj zajebano. Verjetno bi morski valovi postali taprava stvar za surfanje, pa tudi sami morski tokovi bi postali zanimivo močni.

Poleg tega bi vojska unovačla vse overclockerje v izgradnjo globalne heat-pipe mreže, ki bi prenašala toploto po globusu. Ja, to bi bil čas poceni hladilnikov...

Thomas ::

Centrifugalna sila je m*v2/R ...

R je oddaljenost od osi vrtenja. m masa telesa, v pa hitrost kroženja okrog osi.

Zračunaj, pa boš videl, da je kar zanemarjiva blizu pola, na ekvatorju pa tudi ni veliko.

Pri geostacionarnem satelitu pa vrednost centrifugalne sile doseže že precej opešano gravitacijo. 38000 km visoko.

To je to ... vsaka alternativna razmišljanja so tupčkano početje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kaninerror ::

Pol Zemlje bi blo ledene, polovica pa vrele. Pri sončnm vzhodu bi začela voda hitro izparevat in tako bi gmota izparele tekočine izrinjala zrak, ki bi potoval proti hladni polobli. Tam bi se vse skupaj kondenziralo in nastajale bi gore snega. Viharji bi dosegali hitrosti do več sto kilometrov na uro. Ker bi se gmota H2O selila, bi se tudi obtežba spreminjala, kar bi pospešilo delovanje vulkanov do te mere, da sonce nebi moglo segreti niti več prisojne poloble.

Mislim, da ne bi bilo pogojev za preživetje. :(

.:joco:. ::

Gravitacija se sploh ne bi spremenila. Oziroma tako malo, da to ne bi opazili. Zemlja bi zletela iz krožnice ali pa padla na sonce. Seveda v roku nekaj let. Na eni strani zemlje bi se nabirale gore snega in ledu, na drugi pa bi je sčasoma začelo primanjkovat. Edina varijanta preživetja bi bla, da se preselimo na huzurunkatamara ali kvaskadaban. Seveda, bi nas ves čas zasledovali huruzuji, ki bi nas počasi pojedli...>:D
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

NoUse4AName ::

v bistvu bi bilo:
1/2 zemlje na soncu in druga polovica v temi in ti 2 polovici bi se vsakih 6mesecev izmenjavali.

Thomas ::

> Zemlja bi zletela iz krožnice ali pa padla na sonce.

Niti najmanjšega razloga ni za kaj takega.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::


Pol Zemlje bi blo ledene, polovica pa vrele. Pri sončnm vzhodu bi začela voda hitro izparevat in tako bi gmota izparele tekočine izrinjala zrak, ki bi potoval proti hladni polobli. Tam bi se vse skupaj kondenziralo in nastajale bi gore snega.


Pa se v tej tvoji simulaciji voda v morjih kaj premika al se ji ne da ?

BTW: Nekako si težko naslikam izmenjavo tokov v ozračju. To, da bi morje pritekalo iz hladnega dela v toplega je jasno. Ni mi pa čisto jasno, zakaj bi z enako vnemo odtekal vlažen zrak na hladno poloblo, saj ni znatne višinske razlike. JAsno, da bi prihajalo do izmenjave na mejah med osvetljeno/neosvetljeno poloblo) a to mi nekako ni videti zadosti...

Je torej možen ta scenarij, kjer bi vse na neosvetljeni polobli zamrznilo (potem, ko morja odtečejo), na osvetljeni bi blo pa glih prav za popcorn party- velik vroče pare ?

Saj to bi se dalo približno ocenit, rabiš samo maso zemlje, maso morij, povprečen albedo zemlje in morja, kajježe parni tlak za vodo, maso ozračja (ki bi se jo dalo koneckoncev zračunat) in velik časa za glupe predpostavke ;o)


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Thomas ::

Brane

Venera je v podobnem položaju! Zaradi efekta tople grede je 700 metrov povprečno globok ocean izparet. Venera se skoraj ne vrti, vendar je sopara vse naokrog.

Povprečno je ocean na Zemlji globok 4000 metrov in Zemlja je precej bolj oddaljena od Sonca.

Vendar bi tudi na njej verjetno prevladal isti scenarij. 400 atmosfer in preko 100 stopinj vroč pekel povsod.


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jRk0 ::

Ljudje bi enostavno pomrli, ker se v tako kratkem casu ne bi mogli prilagoditi na spremembe.

Mozno pa bi bilo, da ce bi to trajalo dolgo casa, da bi se ljudje tudi spremenili in bi lahko ziveli v takem.

Strinjam se s Thomasom, da res ni razloga, zakaj bi Zemlja padla iz svoje kroznice okoli sonca in zakaj bi naj sla proti soncu?? Ce se ne vrti bi mela kaj vecjo privlacnost ali kaj?
You fuck up once, you loose two teeth.

TESKAn ::

Thomas, tvoja formula F=m*v^2/r je napačna. Po tej formuli je Fcf pri isti kotni hitrosti večja bliže osi vrtenja in se z oddaljenostjo linearno manjša...ccc:D . Pravilna je Fcf=m*v^2*r.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

Thomas ::

Moja formula je seveda pravilna.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

cyer^3d ::

Centrifugalna sila sploh NE obstaja oz. it is debatable. V fiziko so jo porinli samo zato da so lahko na 'lahek' nacin resili par zagonetk.

Nobeden ne ve tocno kaj bi se zgodilo ce bi se zemlja ustavila, tako kot ne vemo zakaj imajo planeti dolocene tirnice okoli sonca in zakaj se planeti ne sesedejo v sonce, od kje planetom hitrost ...etc... vse so samo sklepanja in veliko 'assuming'.

Clovek, ki govori da VE popolnoma pravilni odgovor ni nic drugega kot samovsecni fizik, katerih je bilo in bo se precej.

Thomas ::

V Elite forumu bi TESKAnov post letel ven - brez vseh posledic zanj.

cyerjev pa tudi.

Toda če bi se potem izkazalo, da je imel TESKAn prav, bi mu Thomas prepustil svoje mesto.

Če bi se pa izkazalo, da ima cyer prav ... potem življenje v tem vesolju itak ni mogoče.



:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

cyer^3d ::

thomas ima rad if stavke,
ce ...ce....ce cebula ne bi imela .... :D

Brane2 ::

Kako potem folk tako uspešno utirja satelite ? Ugibajo mogoče ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

TESKAn ::

Me je zmedla tvoja definicija v - ja. Ti si mislil hitrost v m/s, v tem primeru je pravilna formula. Jaz sem imel v mislih kotno hitrost, ki se meri v s^-1 - v tem primeru imam jaz prav:) . Eh, EOD.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Z "v" se označuje translacijska hitrost - kotna se z grškim omega.

Sem pa itak vedel, da boš priznal svojo napako.



8-) :D

p.s.

TESKAn je sitn ko muha, vendar je tudi elementarno pošten.


:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

če naredim napako - se je ne bojim priznat.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TESKAn ()

CaqKa ::

... in vendar se vrti!

jRk0 ::

...pa se še bo dolgo, ko bomo mi že počivali.
You fuck up once, you loose two teeth.

PersonaRudis ::

...kaj pa če je celotna >>stvarnost<< le ena nočna mora kakega 8-letnega fantiča, ki je za večerjo pojedel preveč sladkarij in ima zato slabe sanje...

jRk0 ::

Potem je bolje, da lezi v komi za dolgo, dolgo casa... (no, vsaj 100 nasih let se;))
You fuck up once, you loose two teeth.

kaninerror ::

Mene pa bolj zanima, kaj bi se zgodilo, če bi na nebu zasijalo še eno sonce. (Npr. če bi se Jupiter spremenil v sonce in bi tako imeli "dihelični" sistem) Upam, da sem prav napisal. :\\

Yohan del Sud ::

Čisto odvisno od oddaljenosti in velikosti/moči drugega sonca. Če predpostavimo, da bi jupiter lahko postal naprimer M klasa zvezde (najhladnejše), ne bi bilo prav veliko razlike, saj bi povprečno svetil ene tako močno kot luna.

LojzePek ::

Mater ste bureki. Vsi bi umrl že, ko bi se Zemlja ustavila. Ker bi se ustavila v trenutku, bi nastala taka sila, da bi vsi mal poletel. Eni v zide, drugi mal čez poljane, .... (npr. maš glih smolo, da si na vlki potrebi, pa te z školjko vred prlima na zid, al pa da glih delaš z obračalnikom, pa te z njim vred parkrat obrne) . Preživeli bi le redki. Tisti, mogoče ki bi bili v zraku in pa v vodi, pa še tam nisem ziher da bi bli zelo varni. Najbolj varen bi bil v središču Zemlje, tam verjetno tega nebi tako močno čutil.


Kaj pa če je VSE res.

tejo ::

Zemlja se ne bo ustavila v trenutku, ampak zeloooooo počasi... To se dogaja že zdaj, za kaj več pa američane vprašajte.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tejo ()

frudi ::

Thomas, če recimo motorist sredi skoka v zraku pritisne na zavoro, a tudi ni nikakršnega razloga, da bo pristal na glavi :).
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

frudi

Ni ga! 8-)

Če je njegova vrtilna količina nič - je ne more ustvariti z ničemer. Tudi s pritiskanjem na zavoro v zraku ne.

Če pa se že rahlo vrti, potem se hitrost tega vrtenja poveča, če se stisne tesno ob motor.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

ne vrti se sam motor, ampak kolesa.
in če v zraku pritisne na zavoro, ga bo še kako zavrtelo...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Binji ::

Po kaksni logiki? Saj se kolesa ne opirajo na zrak. Ko pa bo pristal, takrat ga pa bo vrglo cez, ce ne bo spustu zavor.
Ali sem celo fiziko prespal?
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Thomas ::

Ja, če se mu vrtijo kolesa - potem zagotovo.

Res je frudi. ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

Binji, če ne poznaš vrtilne količine... čisto možno da si jo res :)

edit: ja valda, da se kolesa vrtijo, sej ni mogo z mesta v luft skočit :D
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

Thomas ::

V glavnem tako je, (kot sem rekel že v začetku) če je vrtilna količina 0 je motorist ne more povečati.

Tudi če je od nič različna, je ne more niti povečati, niti zmanjšati.

Lahko pa povečajo ali zmanjšajo svojo kotno hitrost. Z zvečanjem ali zmanjšanjem svojega vztrajnostnega momenta.

Toda le, če se vsaj en njihov del že vrti. Če imajo od 0 različno vrtilno količino.

Sicer ne.

Motorist mora skakati s praktično ustavljenimi kolesi, sicer ga začne vrteti zelo hitro.


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kaninerror ::

Brinji, energija ne gre nikoli v nič, ampak se prenese ali pa spremeni. In v tem primeru se iz kolesa prenese na cel motor in to z gotovostjo. Edino, če bi kolo zabremzal z zrakom. Te tehnologije pa jaz na svoje oči še nisem videl. :)

frudi ::

no, bistveno je, da se ne zamerimo preveč kitajcem in indijcem. ker če se njih poltretja miljarda zmisli in se spravijo na en parletni jogging proti vzhodu... :\\

kaninerror, ni fora v energiji, ampak v vrtilni količini!
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: frudi ()

CaqKa ::

ah ja.. iz te snovi pa sem pred kaksnim mescem naredil izpit :) fizika1 tak da lahko kr fajn sledim :)

Thomas ::

Ja ... tole z mopedom po luftu je cela doktorska disertacija.

Zaenkrat tkole:

Energija motorja se ne ohranja med letom. Zračni upor jo odnaša.

Prav tako zračni upor odnaša vrtilno količino - prenaša jo na zrak. Posebno če se kolesa hitro vrtijo.

Če zapremza, se mu kinetična energija prav tako zmanjša. Na račun toplote zaviranja - v diskih.

Krivulje (funkcije) vseh fizikalnih količin med skokom bi bile interesantne na diagramu.

Ko bo elite forum .. bomo kero rekli - kaj praviš frudi?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jRk0 ::

Jaz pa se ne poznam vrtilne kolicine, ker se nismo jemali:)
Torej ce bi motorist dovolj visoko skocil v zrak in bi se kolesa dovolj hitro vrtela bi lahko s pritiskom na zavoro naredil salto? Pa kaj se zgodi ce v zraku doda gas? (zadnje kolo se vrti zelo hitro)

Pek:zemlja se ne bi ustavila hitro. Pa naprimer,da bi se pomoje ne bi ljudi kar pometalo, ker se vseeno ne vrti tako zelo hitro? (al pa tudi ne, ker ne vem tocno s kaksno hitrostjo se vrti) Btw, s kaksno hitrostjo pa se vrti?
You fuck up once, you loose two teeth.

Thomas ::

V resnici lahko tisti strici na skakajočih motorjih (čez 10 avtobusov) s pritiskanjem na premzo in na gas uravnavajo svoje vrtenje. Deluje pa v nasprotne smeri.

Jest zase vem, da bi raje z avtobusom preskočil 10 motorjev - ampak fizka je ista. Dober pritisk na gas - pa bi bla salta nazaj!

:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CaqKa ::

em to glede vrtenja in zaustavitve Zemlje... a mi in Zemlja skupaj ne tvorimo enega sistema, in se potem takem z nami nebi nič zgodilo in bi se enako ustavli z zemljo? kajti hiše so zidane v zemljo, zemlja pa je del Zemlje... thomas komentiraj to
lp

edit: ono glede motorja in bremzanja v zraku... a še ni noben elastomanie igral :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

LuiIII ::

Zanimivo!
Najprej nekaj o težnosti na Zemlji. Centripetalna sila, ki deluje na telo katero se nahaja na površini Zemlje je zelo majhna v primerjavi s silo teže, katere vzrok tiči pod našimi nogami. Ker ima Zemlja (v grobem) obliko rotacijskega elipsoida kjer je velika polos rotirajoče elipse v ravnini ekvatorja in kjer je mala polos vrtilna os Zemlje, je težnost na ekvatorju (če se Zemlja ne vri) večja kot na polu.
Glede ustavljanja zemljine rotacije: Največji vpliv imajo vodne mase. Sem spadajo razne vrste plimovanj (morja, kopnega), količina ledu na tečajih in nenazadnje tudi koliko vode zastaja nad morsko gladino. Lep primer so veliki jezovi in jezera, ki nastajajo za njimi. Te spremembe pa se seveda dogajajo na ravni mikrosekund/leto.

Thomas ::

No tkole je:

Sonce ustavlja (preko plimovanja) vse planete.

Toda tiste sebi bliže - logično - ustavlja precej hitreje.

Merkur in Venera sta že skoraj čisto zaustavljena.

Tudi Zemlja se je včasih vrtela hitreje.

Pa tudi Luno je Zemlja že zaustavila.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

.:joco:. ::

Res je!

Opala, nisem sploh vedel, da je ta debata tolk napredovala... Sem videl neki, da se niste strinjali z mojo tezo, da bi zemlja padla iz krožnice... To ste sicer sami malo potunkali potem ko ste govorili o motorjih in bremzanju. No pa ni samo, da bi zemlja bremzala, ampak tudi ce ne bi bremzala, pa bi se samo ustavila, bi padla iz krožnice...

Uff, kje naj zacnem. Upam, da Newtonove zakone vsi dobro poznamo. No Newtonovi zakoni so zelo dobri približki, temu kar je res. No pa pustimo zdaj Einsteina, raje še vedno ostanimo pri Newtonu. Zemlja se vrti okoli sonca zelo podobno kot vrtavka. Da, cisto navadna vrtavka. Vse sile tam delujejo kot v našem osoncju, le da so druge. Vrtavka se vrti okoli svoje osi in hkrati okoli namišljene sredine. Zdaj boste rekli, saj ni treba da se vrti... Opa, še kako pomembno je, za ohranjanje njene energije... Pa boste rekli, da se sateliti in luna ipd ne vrtijo. OPA! Vrtijo se ravno tako hitro okoli svoje osi, kot tudi okoli sredine. Zato pa so tudi ves cas obrnjeni proti nam. Ce bi se zemlja zavrtela okoli svoje osi samo enkrat letno, bi ves cas gledala z istim koncem proti soncu. Ce pa se okoli svoje osi sploh ne bi vrtela, pa je obodna hitrost okoli nje 0 in sila, ki jo je držala na krožnici (poleg gravitacije sonca) bi bila 0. Zemlja bi pocasi odtavala iz našega osoncja. Kar sicer mislim da dela tudi zdaj. Pa tudi luna je vedno dlje.

No malo sem nerodno vse skupaj napisal, upam da ste štekali kaj sem hotu povedat. Je pa dejansko res. Sicer nisem šel delat nobenih izracunov ipd, ampak kroženje zemlje okoli svoje osi je še kako pomembno...
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ESA pripravila najnatančnejši geoid

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
118338 (7268) sprasujem
»

Zemlja in dve uteži

Oddelek: Znanost in tehnologija
152244 (1581) Thomas
»

Bunji jumping iz vesoljske postaje ALFA (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5920194 (19175) jype
»

"Točkovni" vrtinec

Oddelek: Znanost in tehnologija
402832 (2118) Thomas
»

Gravitacija

Oddelek: Znanost in tehnologija
352284 (1827) Thomas

Več podobnih tem