» »

ZASP: Privatno in drugo lastno reproduciranje

ZASP: Privatno in drugo lastno reproduciranje

|SNap| ::

Zivjo!

Malo berem zakon o avtorskih in sorodnih pravicah glede reproduciranja (konkretno fotokopiranja knjig) za lastno uporabo. O tem govori 50. clen zakona.

Naletel sem na tole:
Reproduciranje po prejšnjih odstavkih tega člena ni dovoljeno glede pisanih del v obsegu celotne knjige...


Zanima me, kaj pomeni (in vir tega) "celotna knjiga" oz. napotek, kje lahko to najdem. Dobesedno seveda to pomeni, da izpustis eno stran, pa je, ampak sklepam, da tako to ne gre? :D

Pa prosim, ne zacenjat zdaj debate o legitimnosti/legalnosti P2P file sharinga, ali kaj podobnega :))

lp,
Jaka
  • spremenil: |SNap| ()

MadMax ::

Verjetno si naletel na problem, ko ti v fotokopirnici niso hoteli skopirat knjige.

Pa naj skopirajo samo pol.
Drugo polovico pa si skopiraš pri konkurenci.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

|SNap| ::

Ne, nisem, gre zgolj za radovednost. Me zanima kako se take stvari interpretirajo.

//edit: "gre SE za...", jao :\

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: |SNap| ()

ARiL ::

Če bereš zakonodajo, je priporočljivo, da najdeš zadnje veljavne predpise:

ZASP-UPB3


"Gre se za" določila o dovoljenem reproduciranju. Lahko si skopiraš del nečesa za uporabo v skladu s 37. členom istega zakona. Lahko si skopiraš celo knjigo, če je naklada izčrpana že dve leti. (naslednji odstavek)

Kaj pomeni del in kaj celota, pa bo presojalo sodišče v konkretnem primeru v skladu z namenom zakona.

|SNap| ::

Pardon. Bral sem zadnje UPB, samo napacen link sem prilepil. V vsakem primeru se v teh dveh clenih ni spremenilo nic.

Drugace o cem clen govori mi je seveda jasno, hvala. :)) 37. clen ki ga pa omenjas, pa seveda na interpretacijo "celote", torej na moje vprasanje, nima nobenega vpliva.

Ce prav razumem, pravis, da ni tukaj nobenega absolutnega merila, niti ni nacina, da izves kaj je interpretacija tega, dokler te pac nekdo ne tozi? Ali obstajajo nacini, da dobis "zavezujoco interpretacijo", ali kaj podobnega? Pa ne za ta konkreten zakon, ampak nasploh.

ARiL ::

Zavezujočo razlago poda zakonodajalec, ker samo ta ve, kaj je hotel predpisati. Ampak le v tistih primerih, ko je situacija zelo dvoumna (kar pomeni, da je predpis že od začetka slab). Sodišča interpretirajo predpise v skladu s pravnimi načeli in niso vezana na odločitve drugih sodišč (v praksi težijo k enotnemu odločanju).

Lahko nasloviš vprašanje o interpretaciji "celote" na pristojno ministrstvo in upaš, da ti bodo odgovorili. Ta način se precej uporablja pri razlagi davčnih predpisov.

Predpisi so vedno abstraktni in dejansko stanje je vedno konkretno. Ali nek konkretni dejanski stan (kopiranje nečesa) ustreza abstrakni definiciji (50. člen ZASP) je stvar interpretacije. Če skopiraš vso knjigo s platnicami vred, bo prostora za interpretacijo zelo malo :)

Torej absolutnega merila ni. Prošnjo za zavezujočo razlago, pa nasloviš na pristojno ministrstvo ali zakonodajalca.


Tole ni nujno 100% pravilna razlaga, tako da me ne tožit, če se izkaže za napačno :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cenzura ali nesposobnost? Kako je FURS želel "zapreti" Facebook (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
9431498 (24905) Furbo
»

Kaj v točnem pomenu piratstvo pomeni.

Oddelek: Loža
195368 (4917) St235
»

T-2 ukinil časovni zamik na kanalu a in poptv

Oddelek: Zvok in slika
132755 (2006) francek1
»

Naredite si pred kopiranjem zaščiten CD

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
234808 (3567) Matrin
»

kako presnamem zaščiten cd

Oddelek: Pomoč in nasveti
91555 (1417) kuglvinkl

Več podobnih tem