» »

Zvocna kartica & FPS (Frames per second)

Zvocna kartica & FPS (Frames per second)

kixs ::

Imam malo prevec casa zadnje dni in sem malo testiral - vec ali manj cisto nakljucno, ker sem nadgrajeval stari racunalnik (2) v podpisu :P

V svoji kisti imam maticno Gigabyte GA-K8NF9 Ultra (Socket 939, Nforce 4 Ultra) in ima on-board zvocno Realtek ALC850 (AC'97).

Cisto zaradi firbca sem vtaknil notri staro Soundblaster Live! Player in izklopi on-board. Vem, da sem pred leti bral nekaj v zvezi s tem, da delujejo potem igre hitreje. Pa sem sel za foro probat Q3Arena Demo benchmark. Potem sem probal se s Soundblaster Audigy.

Resolucija 1600x1200 (0AA):

No Sound: 262.4 FPS

Low Quality Sound:
AC'97: 238.2
Live: 245.4
Audigy: 247.0

Hi Quality Sound:
AC'97: 233.3
Live: 239.2
Audigy: 241.0

Zanimivi rezultati :D

SB Live! je sla v stari racunalnik, Audigy pa je ostala v glavni masini.

Potem sem nasel en programcek za testirat CPU porabo ob generiranju zvoka RightMark 3DSound (CPU Utilization test).

Rezultati so zanimivi (kaze porabo CPU-ja v %)

Soundblaster Audigy:

Empty CPU test: 1.2916%
DirectSound 2D: 1.5385%
DirectSound 3D: 1.6215%
DS3D + EAX: 1.6428%

Realtek on-board AC'97:

Empty CPU test: 1.7885%
DirectSound 2D: 3.5391%
DirectSound 3D: 10.9443%
DS3D + EAX: 11.0660%

Glede na rezultate je potem logicno, da bo zaradi boljse zvocne tudi vec FPS-jev, ker je zaradi zvoka procesor manj obremenjen. Kako se to pozna pri posamezni igri pa je odvisno od vec dejavnikov - predvsem kje je bottleneck (CPU? GPU?).

Ce je bottleneck CPU, potem se bo zaradi zvocne poznalo na FPS-jih. Ce je bottleneck GPU, se to ne bo poznalo.

Dodatno sem probal v igri Colin McRea Dirt - na FPS-jih ni neke ocitne razlike (FPS-je sem samo informativno spremljal ob voznji), je pa zelo obcutna razlika v zvoku in efektih. Na Audigyju je zvok v cisto drugi dimenziji 8-O :D

PS:
Pozna kdo kaksen Benchmark novejse igre, ki deluje podobno kot Q3A bench. Nocem uporabljat Fraps/Rivatuner. Mora biti vsak test enak prejsnemu in mora uporabljat zvok! Razlike v FPS so potem res samo glede na nastavitve grafike/zvoka.

Ce ima se kdo moznost probat s kaksno drugo zvocno na svojem racunalniku - predvsem test z RM 3DSound. Naj objavi rezultate! ;) Katera maticna in katera on-board zvocna (ce gre za on-board) ter katera dodatna zvocna, ce jo imate.

LP
  • spremenil: kixs ()

Dr_M ::

Cestitam, toplo vodo si odkril ;) :)

No torej, AC97 je samo kodek, za vse pa skrbi CPU, zvocna kartica ima pa namenski procesor za zvok, zato take razlike. Je pa seveda tudi razlika v kvaliteti zvoka. Skoda samo, da ima creative tako zelo usrane gonilnike. Jest sm iz ene masine doma vrgu audigy2 vn in zdej laufa na ALC850 vse skupi. Mn problemov.:)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

kixs ::

Dobro... dobil si me... in o topli vodi se res strinjam :D

Kar si napisal pa naprej... pa ni cisto tako oz. je dalec od resnice!

Da ne bom dolgovezil:
http://en.wikipedia.org/wiki/AC97
http://www.intel.com/technology/computing/audio/
Realtek AC97 ACL850 Datasheet

lp

Dr_M ::

in kaj sm narobe napisu? seveda ni AC97 misljen kot programski kodek, ampak sam cip (konkreten primer ALC850) samo skrbi za pretvorbo signala, ne pa tudi za procesiranje in obdelavo efektov.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

neres ::

To da je razlika v FPS med SB Live in Audigijem se mi zdi kar zanimiva ugotovitev. Čeprav razlika ni niti 2 FPS pri 230+, tako da je morda celo v okviru meritvene napake al kako se že reče...
Zanimivo se mi zdi ker ločena (ne na matični) zvočna naj ne bi uporabljala procesorja, sploh. Al se motim?
Edino če eni zvočni manjkajo kake dodatne funkcije in jih potem nadomesti procesor al kaj takega.

Kar bi mene osebno zanimalo je če je kaka razlika s KX driverji napram Creativovim. In še kako se to pozna v CS:S.

kixs ::

Dr_M:
Ja, DSP-ja res nima.

Me pa zanuma kaksne probleme si imel z Creative driverji?

neres:
Test res ni nevem koliko natancen, ker se konca v dobrih petih sekundah. So bili pa FPS-ji konstanto v tem rangu. Tako je definitivno teh minimalnih 2FPS-ja razlike med Live in Audigy.

Kar se tice tistega KX projekta... so zadnje spremembe bile daljnega leta 2004, tako da dejansko ne vidim potrebe po njih. Zadnji WinXP Creative driverji pa so letnik 2006.

Bom probal naredit se kaksen test na kaksni novejsi igri (Fear).

lp

Dr_M ::

Sej obstajajo neki skupki creativovih driverjov, ki omogocajo tudi razne modifikacije, ki pa so ob pravilni uporabi lahko kr uredu.
Sam sm uporablju YouP-PAX-A4v3.33 driverje in YouP-PAX-Fiv2.32.2006.SP2 aplikacije od audigy4. s tem se se da kej nardit.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Creative je licenciral X-Fi

Oddelek: Novice / Zvočne kartice
194074 (2537) jerry_p
»

Creative bo predstavil nove zvočne kartice iz družine X-Fi

Oddelek: Novice / Zvočne kartice
474828 (2982) Pesimist
»

2 zvočni na 1x

Oddelek: Zvok in slika
191363 (996) juhartg
»

Vpliv 3D zvoka na izrisovanje slik (FPS) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zvočne kartice
597892 (6687) matjash
»

Liveplayer 5.1 ali onboard realtek AC97?

Oddelek: Strojna oprema
121217 (1063) CX20RE

Več podobnih tem