» »

ZDRad: Prehod v digitalno

1
2
3

SasoS ::

Izi, skoraj prepričan sem da to za kabelske operaterje ne velja. Konce koncev so to privat omrežja, po njih lahko spuščajo karkoli želijo. Gre samo za oddajanje po zraku (ta spekter je namreč potrebno šparati, za kabel je vseeno). Kot že rečeno, to se tiče samo tistih ki signal spremljajo z navadno anteno, za vse ki signal lovijo preko kabla, satelita, iptv, lastovke, poštnih golobov ostane tako kot je!

Izi ::

Ne bom trdil nekaj kar ne vem zagotovo, ampak mislim, da bodo tudi kabelski operaterji prešli na digitalno.
Digitalno je namreč osnova za visoko resolucijo in ljudje to že danes zahtevajo.
Kabelski operaterji pa se bodo morali prilagajati željam strank, drugače bodo ljudje začeli prehajati na IPTV, kjer bo slika že kmalu v HD formatu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

gruntfürmich ::

spc je noob, ki nima pojma.
ne da je mpeg4 20% boljši kot mpeg2, je par-krat boljši. h.264 in xvid, divx pa niso tako zelo različni, da bi to navadno oko prepoznalo.
spc, ko boš ti imel pravi source, pa se javi. pa to ne pomeni, da tu neki devaš primere, ko gre za konvertanje iz mpeg2 dvd-ja, niti ne moreš devat primere, ko se gre za ripanje mpeg2 hd-dvd-ja. za pravo primerjavo morš it še korak dlje, po pravi source videa (sličice iz traku). ker pa tega ti očitno nimaš, pustimo to primerjavo rajši strokovnjakom in jim VERJAMEMO, da je novi mpeg4 boljši kot 20 let star mpeg2.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

SasoS ::

Kabelski operaterji že prehajajo na digitalno, vendar je tisto drugačen standard (DVB-C) kot zračni prenos. So pa kanali zaradi slabe ponudbe dokaj nezanimivi (dragi sprejemniki ali dolga vezava, doplačila za digitalne kanale pri že tako dragi osnovni naročnini, ko ima konkurenca (IP) vse te kanale vključene že v osnovni ponudbi).

MrStein ::

opeter:
Ali to pomeni, da na mojem 10+ let starem Gorenje TV-ju ne bom mogel spremljat programe na kabelski (UPC) tam okoli oz. po letu 2010?

Gre se za radiodifuzijo (antene in luft), ne za kabelsko.

MPEG-4 part 2 ni h.263.

Aja, Spc povej bluray in HDDVD proizvajalcem, naj nehajo MPEG-4 uporabljat, ker je MPEG-2 boljši ... ;)
(prilepi svoj zgornji dokaz)

Izi, govoriš o MPEG-4 Part 2 ali Part 10 (AVC aka h.264) ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

RejZoR ::

Ne mormo tle govorit o tem zakaj filmarji uporabljajo MPEG-4 namesto zastarelega MPEG-2. Pa misliš da boš res kdaj v bljižni prohodnosti ugledal vsaj virtualno tako visoke bitrate videa in večkanalnega zvoka? Dream on. BluRay plošček si ga lahko privošči ker gre za medij na zahtevo (ko ga butneš v kišto), broadcast pa nikakor. Vsaj še en lep čas ne. In imo ne rabiš nekega jebenga filmskega traku da ugotoviš razliko, dost je 1080p source. Ostalega ti oko tako ali tako ne bo znal zaznat pa če je bla slika originalno posneta v 500000000000000000000000p tehniki. Sploh pa ne ko bo vse skupaj pretvorjeno v SD obliko kot nas tud čaka v danem trenutku (upam da ne mislite da bo kr prec padu 720p (oz več) HD signal)?
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Luka Percic ::

Dejmo si priznat- ta digitalna tv je zastarela že ko ven pride;

prihodnost je ip-tv.
(videorekorder na serverski strani, preprosto dodajanje kanalov, dodatna ponudba, youtube, kupovanje muzike, poslušanje internetnega radia ter ostalih "internetnih" tv kanalov..)

Edini problem pri ip-ju je čakanje, pri skaknju po kanalih- vendar je to vse le majši tehnološki problem- ob uporabi optike, se da naredit recimo da poleg trenutnega, vleče še naslednji kanal, pa enga nazaj, hkrati pa še upoštevva preference, če direktno vtipkaš.
Druga rešitev je, da vleče zvok vseh (po številki) bližnjih kanalov, ter da iz serverja vleče jpeg sliko 1x na sekundo za vsak kanal- tako bi ob preklopu slišal vse, le slika bi bila sekundo/dve primiru. No bigie.

Izi ::

Izi, govoriš o MPEG-4 Part 2 ali Part 10 (AVC aka h.264)

Govoril sem o MPEG-4 Part 10.
TV signal bo pri nas kodiran z trenutno najboljšim kodekom H.264 in ne v MPEG-4 Part 2 kot sta DivX in XviD formatu :D

Je pa v tem zakonu pomoje še precej nejasnosti.
Sem ga preštudiral celega in nikjer ne vidim, da se govori samo o oddajanju po zraku. Povsod najdem omenjene prav vse ponudnike vsebin.

3. člen, 7. točka
Ponudnik oziroma ponudnica (v nadaljnjem besedilu: ponudnik) vsebin je pravna ali fizična oseba, ki izpolnjuje pogoje za razširjanje programskih vsebin v obliki digitalnega televizijskega ali radijskega programa v skladu z zakonom, ki ureja medije, ali z mednarodno pogodbo, ki obvezuje Republiko Slovenijo.

Nikjer ne vidim, da bi bili iz zakona izvzeti kabelski operaterji. Naj mi nekdo pokaže člen kjer se posebej omenjajo samo ponudniki po zraku ali zemlji, če se motim.

Jaz osebno večji problem kot pri TV vidim pri Radiu. Kar naenkrat noben radijski aparat ne bo več našel programov. In večina avtoradijev kolikor mi je znano tudi ne razume digitalnega signala.
Ali bomo čez dve leti vsi v avtih lahko poslušali samo še CD plošče ? :D
V mojem avtu se že ne da zamenjati radia, ker je popolnoma integriran v celoto avta.

StajercSSS ::

In pri nas,ko mamo 6+ televizij doma,bomo za vsako posebej moral kupit DVB škatlico? ;((
Ali/In bomo moral (ker nekatere oddaje že delujejo na 16:9),kupit 4 tv po 1000€,in 2 tv za v dnevni za 2000€??? ;((
Voziš se v formuli, pred tabo je podmornica, za tabo pa vesoljska ladja.
Kako se rešiš iz te situacije?
Rečeš ciganu naj ustavi vrtiljak.

MrStein ::

Ali bomo čez dve leti vsi v avtih lahko poslušali samo še CD plošče ?

A ne delamo to že zdaj ?;)
(v bistvu jaz že poslušam DVD; oz. flash (USB))

Aja, pa če bo kdo v prihodnosti omenil interlace, vam naj te slike pomagaja do pravilnega odgovora, ki se glasi "Ne!":
(klikni, da vidiš v pravi velikosti, čeprav je bistvo vidno že tak)


Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Alexius Heristalski ::

Radio ne bo problem, saj se ga ta prehod ne tiče. Nekaj se sicer govori o T-DAB in Radio Slovenija celo poskusno oddaja štiri programe s Krvavca, ampak ni še nič določenega. Slišal sem tudi o uporabi VHF območja za radio ali pa radio kar v DVB-T multipleksu (podobno kot imajo na satelitih). Tukaj je ogromno neznank in dvomim, da bomo v doglednem času šli digitalizirat tudi radio.

Kabelske se to ne tiče, je SasoS lepo razložil, zakaj ne.

krho: Ja, jaz. Pa nič ne tečkam. Veseli me, da bom lahko spremljal PopTV (zdaj je grozna slika) in TV3 (zdaj ga sploh ne lovim).
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Zgodovina sprememb…

bbf ::

radia se tiče ta prehod, saj ravno s sprostitvijo frekvenčnega prostora se dobi prostor, za DAB recimo. RTV+SLO pa vlagata sredstva tudi za razvoj digitalne radiofuzije na nižjih frekvencah,(zdajšnjem VHFu), torej tudi za DAB band III.

Spc ::

Evo PNG.


Ni nobenih filtrov... "as is" je nastavljeno.

HDTV, kar mpeg2 niti ne omogoča

Ne, MPEG-2 HD sploh ne omogoča:

 

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

elasto_mania ::

a samo risanke gledaš?

CCfly ::

Se ti ne zdi, da bi moral HDV primerjati z AVCHD ?
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

bbf ::

ahm, DVB-T mpeg 2 ne omogoča HDTV ekonomsko. ker? poglej si svoje slike, tam kjer piše bitrate. a veš kolk ti zasede 5 programov v mpeg2 in kolk 10 programov v mpeg4? ja, točn tolk: 20Mbit/s. zdej pa zračunaj, kaj se splača.

ja kodiraš lahko, ampak se v DVB-T ne uporablja.

elfin ::

@SPC
Najbrž maš kak softening filter vklopljen, al pa premali bitrate...
Kaj si morda v xvid prekodiral iz mpeg2 vira?

Pri kodiranju iz DV v XviD, 2pass, ločljivost 768x576, bitrate 1500 kbps, MORA biti slika na oko ista kot original.
Ne pa taka meglena.

Sploh pa se XviD ne bo uporabljal za DVB-T.

Spc ::

a samo risanke gledaš?

Ne, pri risankah se najbolj opazi kompresija.
:\

al pa premali bitrate...

Še enkrat OBOJE JE 8000kbit/s in ni nobenega software filteringa !!

Popolnoma enako kvaliteto se da doseči z obema kompresijama.


LoL ja..
Wave in mp3 v 128kbit/s sta tudi popolno enaka v kvaliteti nevem zakaj se sploh uprablja še CD Audio.


Povprečen prenos za enako kvaliteto je pri MPEG-2 okoli 8 Mb/s, pri MPEG-4 pa 2Mb/s.


Ok, pa poglejmo:
MPEG-2 pri 8mbit/s:


MPEG-4 Pri 2mbit/s:


Slika je res enaka.


spc je noob, ki nima pojma.

Vidim kaki otrokeci ste tu na slo-techu ko nimate pojma o kompresijah .. po tvoji logiki:
Mp3 je tudi za 80% boljši kot PCM ali LPCM ker majn zasede.


MrStein to glede interlace-a spet je odvisno če bomo vse v progressive scan oddajali ali pa interlaced.
MPEG-4 je še vedno lahko interlace-an.
In kaj nam pomaga HD če je bil recimo nek film že v originalu sneman v 720x576 resoluciji..
 

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

elfin ::

Pol je pa kaj drugega, če ni filter.

Spc ::

Moja leva uha je te.
In še nekaj je .. če cela evropa oddaja v MPEG-2 zakaj moramo mi v MPEG-4 ?...
Da je rtvslo na boljšem z dobičkom in uporabnik na slabši kvaliteti signala.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

CCfly ::

Meh, kot da bi se pogovarjal z bukvo.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CCfly ()

c00L3r ::

Mene pa zanima nekaj drugega. Zdaj sem na navadni kabelski televiziji in imamo priklopljena 2 TV aparata. Bo to izvedljivo z 2 dodatnima sprejemnikoma? Ali bom moral naročit še en priključek/linijo (podobno kot telefon)?

[edit]popravil 2 slovnični napaki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c00L3r ()

shock ::

Spc:
Ali si trd ali kaj? Ali si primerjal H.264 AVC in MPEG-2? Še enkrat preberi, kajti ne sprašujem, če si primerjal Xvid ali divx z MPEG-2. Kateri video source si imel? Ali si imel tisti nekompresirani 216mbit/s video source? To kar kažeš ti je čisto nesmiselno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shock ()

Spc ::

Ljubi človek.
Source je DVD MPEG-2 9800kbit/s in vseeno v kakšnem formatu.
Zakaj je potem MPEG-4 tako drugačen od source-a ? in mpeg-2 isti kot source (enkodiran še enkrat) ?
Če bi MPEG-4 bil enako dober bi slika ostala čisto enaka kot MPEG-2.

Plus tega bomo dražje plačali za MPEG-4 ker rabi boljši processor nato pa še imeli slabšo sliko. (kot pa v nasprotnem primeru za MPEG-2 dekoder).
Pač to je naravnano tako, da uporabnik več plača za majn (dekoder stane več, slika pa slabša) in da so broadcasterji v dobičku.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Tear_DR0P ::

spc teb se spreminja barva - to se ne dogaja pri kompresiji
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

desperados ::

Doma smo tako ali tako sedaj naročili trio tako, da me vsa ta kolobocija ne bo nič prizadela. Prej smo pa lovili le 1. program z zadovoljivo sliko, a in pop le v lepem vremenu pa še to je bila grda slika, 2. program pa je bil le v slabem vremenu. O ostalih programih bi lahko pa le sanjal.

Ok malo off-topic pa vseeno; A je mogoče že kdo poskušal preko kriptiranega kanala (ker bi imel dostop do njega le jaz mislim, da nebi imel pravnih posledic) strimati kabelsko iz ene lokacije (ali pa kak drugačen signal) skozi internet drugam? Vlc mi nikakor ne uspe porihtati, da bi se razumel z v4l2 niti v4l1drajverji, imam pa dazzle mobile tv kartico. Ker če mi to uspe potem bi trio odjavil (no ja niti ga nebi naročil...) in vzel le duo pri siolu...

gruntfürmich ::

spc, s tem stavkom si res dosti povedal koliko se spoznaš na zadeve:
Source je DVD MPEG-2 9800kbit/s in vseeno v kakšnem formatu.
hvala. se mi je zdelo da bo nekaj takega.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

shock ::

SPC:
Skratka tvoji testi so po domače rečeno ničvredni.

Quikee ::

Primerjalni test iz doom9 ne kaže take razlike med originalom in xvid, x264, divx, atheme (nero) prekodiranim filmom (veliki približno 1/5 originala) - spc nekaj delaš hudo narobe.

Spc ::

Primerjalni test na doom9..



Razlika je več kot očitna .. sploh na nosu.
|O

Kot da bi uporabil average blur.

Pa tukaj grejo detaili na dopust:

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

SeTAr ::

kaj pa če naredimo tako, da si zadevo lahko vsakdo pogleda in oceni sam:
tukaj je en video enkodiran kot mpeg2 in h264 - vir je pa direkt hdtv stream iz t2 iptv in potem resizan (vir je vlc-output.ts)

enkodiranje h264:
mencoder $videofile -vf pp=lb,harddup,scale=720:405,harddup -nosound -ovc x264 -x264encopts subq=4:bframes=1:b_pyramid:weight_b:turbo=1:pass=1:psnr:bitrate=$bitrate:keyint=300 -of rawvideo -o ${videofile}.264
mencoder $videofile -vf pp=lb,harddup,scale=720:405,harddup -nosound -ovc x264 -x264encopts subq=6:8x8dct:frameref=5:bframes=1:b_pyramid:weight_b:pass=2:psnr:bitrate=$bitrate:me=umh:trellis=1:
qp_step=4:qcomp=0.7:direct_pred=auto:keyint=300 -of rawvideo -o ${videofile}.264

enkodiranje mpeg2:
mencoder -nosound -oac lavc -ovc lavc -of mpeg -mpegopts format=dvd:tsaf -vf scale=720:405,harddup -lavcopts vcodec=mpeg2video:vrc_buf_size=1835:vrc_maxrate=9800:vbitrate=$bitrate:keyint=15:vstrict=0:vpass=1 -passlogfile pass.log -o ${videofile}.mpg $videofile
mencoder -nosound -oac lavc -ovc lavc -of mpeg -mpegopts format=dvd:tsaf -vf scale=720:405,harddup -lavcopts vcodec=mpeg2video:vrc_buf_size=1835:vrc_maxrate=9800:vbitrate=$bitrate:keyint=15:vstrict=0:vpass=2 -passlogfile pass.log -o ${videofile}.mpg $videofile

sicer se nimam za nikakršnega strokovnjaka glede visokokavostnega kodiranja, tako da je vsak komentar dobrodošel.

[ne raztegovat teme]

Zgodovina sprememb…

Quikee ::

Med orginalom in prekodiranim na 1/5 velikosti xvid/x264 ? Kaj druga si te pričakoval - samo razlika še vedno ni taka kot jo hočeš ti pokazat - prav tako pri premikajoči se sliki in malo večjo oddaljenosti vedno težje vidiš razliko.

MrStein ::

Heh, sem jaz isto naredil en test.
Izvor:
MPEG-4 (Divx) na 3200 kbps, 1280x720 (na brzino nisem nič boljšega našel)

MPEG-2 kodirano z bbmpg12418 (avi2mpeg2.exe)
1000 kbps 640x360 (slika izpadla na glavo obrnjena)

MPEG-4 kodirano z DivX 6.7 (navaden, ne pro)
724 kbps 640x360 (sem hotel 1000 kbps ampak ni ratalo iz prve)

posnetka sta:
- iste barve
- MPEG-4 je očitno boljša slika, ponekod MPEG-2 zakocka totalno

Res test na brzino, ampak rezultati so očitni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

HeMan ::

Sej če odmislimo barvo pri Spcjevih slikah, je slika pri mpeg4 dejansko veliko lepša. Mi pa ni jasno zakaj bi kodek barvo spreminjal, a z spreminjanjem barve prišparamo na bandwidthu? Men se to ne zdi smiselno :)

Quikee ::

HeMan: Kaj pa če razpon posamezne barvne komponente spremeniš iz 0-255 v 25-235 - a še vedno ne prišparaš na bandwidthu? Potem pa "pozabiš" pri dekompresiji kaj takšnega upoštevat - kakšna bi bila v tem primeru slika? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Quikee ()

joze67 ::

Izi,

Naj mi nekdo pokaže člen kjer se posebej omenjajo samo ponudniki po zraku ali zemlji, če se motim.


prav citirani 3. člen, samo 1. odstavek, pravi
1. Digitalna radiodifuzija je radiokomunikacijska storitev, namenjena za prizemno digitalno oddajanje in razširjanje radijskih ali televizijskih programov z neposrednim javnim sprejemom v odprtem prostoru.

Kablaši se ne gredo radiodifuzije, ampak neko retransmisijo. Tudi SAZAS jim na drugi osnovi zaračunava kot pa RTV postajam :D

VolkD ::

Dovolite mi še nekaj drugačnega razmišljanja......

Osebno gledam TV nekaj ur na leto. Za tistih nekaj ur mi je popolnoma vseeno s kako kvalitetno reklamo me posiljujejo. In ker nisem TV odvisnik, imam mogoče nekaj več možnosti razmišljanja o ciljih tega in tovrstnih početij.
Mislim, da se gre zgolj še eno potezo kako na silo iz uporabnikov TV izsiliti še kak €,$,.. več !
Ja v redu, saj nimam nič proti, a ne se skrivat za neke VELIKE ideje preobrazbe sveta na bolje.
Ne bi bilo prvič. Podoben primer je PB free tehnologija izdelave PCB-jev. Svinec v spajki je prepovedan zaradi varovanja okolja, avtomovilske akumulatorje pa še vedno prosto prodajajo, ko bi ob prodaji lahko zahtevali starega,...
In še bi se tega našlo.. Vedno več je tovrstnega početja.
Ne vidim potrebe po tovrstnih zakonih, saj se stvari lahko preprosto pusti, da evolucija naredi svoje.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

jan01 ::

spc, oprosti, a zgleda,da nimaš pojma kaj govoriš!
-v mpeg2 kodiraš z nenajboljšim mpeg2 enkoderjem, enako za dekodiranje...
-za dekodiranje xvida uporabljaš xvid->sprobaj raje ffdshow(libavcodec)
-xvid enkodiraš s single pass-kera n00bovsak, da o ostalih xvid nastavitvah sploh ne govorim

Pri enkodiranju v xvid imaš možnosti pri izbiri quantization: h.263(primerni za nižje bitrate), mpeg(dosti bolj ostro pri višjih bitratih) oz s svojo matriko... Za risane filme imaš možnost cartoon mode...
Še o testu na doom9: dvd film so v testu stlačili na velikost 700MB. POglej si kakšne dvdripe xvid filme, ki jih izda grupa unseen, ki niso veliki le 1x oz 2x700MB...

mspiller ::

Podoben primer je PB free tehnologija izdelave PCB-jev. Svinec v spajki je prepovedan zaradi varovanja okolja, avtomovilske akumulatorje pa še vedno prosto prodajajo, ko bi ob prodaji lahko zahtevali starega,...
Tudi za akumulatorje veljajo dolocene omejitve. Npr. vsak uvoznik mora imeti orgnanizirano ustrezbno zbiranje odsluzenih. Razlika v reciklazi PCBjev ali pa akumulatorjev je ogromna. Kitajci na veliko sezigajo odsluzeno racunalnisko opremo, da tako dobijo surovine kot npr. zlahtne kovine. Iz strani okolja je pa to zelo vprasljivo. Vendar druge moznosti za reciklazo PCBjev meni niso znane.

En pravilnik glede baterij in akumulatorjev (verjetno je kje kaksen novejsi). Kar bi bilo zanimivo preveriti je legalnost iPhone-a ob potencialni prisotnosti na nasem trgu, ker ne omogoca odstranitev baterije.

Glede direktnega prehoda na mpeg4. Cas bo pokazal kako pametna poteza je to bila. Trenutno se zelo tezko odlocim kaj bomo rekli na to potezo cez recimo 10 let. Upam samo, da se ne bodo prevec usteli v dostoposti (cenovni in kolicinski) ustreznega hardware-a, glede na to, da se bo proizvajalcem j**alo za SLO oz se jim ne bo prevec mudilo (razen Gorenja >:D ).

Azrael ::

Podpis pod post VolkaD.

Govorjenju kako HD filmi nudijo boljšo sliko in ostalo nakladanje zraven, mi je naravnost smešno. Filmi niso barve, piksli in algoritmi za kodiranje/dekodiranje slike in zvoka. Dober in kvaliteten film ima zgodbo in vsebino, tudi, če je nemi film v ČB tehniki. posnet s kamero, ki bi jo danes že v OŠ znali narediti boljšo.

Kaže, da se ne sme povrniti vojna formatov, ko so zmagali npr. VHS, DivX ali mp3, čeprav so po kvaliteti od svojih konkurentov slabši. Ljudi gladko boli k, za tehnikalije, važno je da dela in je enostavno. V izogib temu pač rabimo zakone in razne za lase privlečene izgovore.

Videti je, da vseeno ni dovolj ovac, ki kupijo fancy LCD ali plazmatski TV s standardno kriminalno zanič tunerjem in nekvalitetnim prikazovalnikom in je kot celota zbito skupaj tako slabo, da komaj dočaka iztek garancije, preden dokončno crkne in so za tak kup smeti pripravljeni odšteti težke denarje, da je treba za to delati reklamo še država.
Nekoč je bil Slo-tech.

Spc ::

1. ffdshow je največji drek daleč naokoli.
2. Če uporabim multipass MPEG-4 ni več Constant Bit Rate (CBR) ampak Variable Bit Rate (VBR) (kar ne pomeni istega bitratea po celem filmu).
3. Vidi se kolko ludi ima pojma na slo-techu o kompresijah.
4. Eni majo rajši če imajo mp3 pri 128kbit/s eni mamo pa rajši kvalitetne PCM datoteke, ki zavzamejo 1536kbit/s (stereo).

Se pravi ker zasede zadeva samo 700MB in ne 4.5GB to opravičuje slabšo kvaliteto slike ?
Kot lahko danes vidimo imamo hudo dosti prostora za zelo malo denarja tako naprimer en lep 500GB disk pride 106€ in ne vidim tukaj razloga zakaj bi se moralo šparat z kompresijami ki izbrišejo ven vse detaile.
Poglej tisto morje na doom9.org original ima 100x detailov kot 264ka.
Na doom9.org tudi zagovarjajo mpeg-2 da ohrani dosti več detailov kot 264ka.

Ljudi gladko boli k, za tehnikalije, važno je da dela in je enostavno

Enim je res mogoče vseeno kakšno zvočno kartico imajo (tiste na platah) nekaterim pa nam je kvaliteta ključnega pomena in tudi če zasede ali stane 10x več.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Mavrik ::

Govorjenju kako HD filmi nudijo boljšo sliko in ostalo nakladanje zraven, mi je naravnost smešno. Filmi niso barve, piksli in algoritmi za kodiranje/dekodiranje slike in zvoka. Dober in kvaliteten film ima zgodbo in vsebino, tudi, če je nemi film v ČB tehniki. posnet s kamero, ki bi jo danes že v OŠ znali narediti boljšo.


Nakladaj kolikor hočeš. Samo ko boš enkrat pogledal HD film na HD zaslonu ter ustreznim ozvočenjem, boš razumel zakaj tako navdušenje. Gledanje odličnih filmov na taki postavitvi je še nekajkrat večji užitek, kot gledanje na navadni televiziji.

4. Eni majo rajši če imajo mp3 pri 128kbit/s eni mamo pa rajši kvalitetne PCM datoteke, ki zavzamejo 1536kbit/s (stereo).


Nekateri pa uporablamo lossless formate, ki nam dajo isto kvaliteto pri opazno manjši velikosti.

Se pravi ker zasede zadeva samo 700MB in ne 4.5GB to opravičuje slabšo kvaliteto slike ?


Seveda.

Kot lahko danes vidimo imamo hudo dosti prostora za zelo malo denarja tako naprimer en lep 500GB disk pride 106€ in ne vidim tukaj razloga zakaj bi se moralo šparat z kompresijami ki izbrišejo ven vse detaile.


Če pa še do zdaj nisi opazo, govori se o oddajanju tega signala, kjer pa nikakor nimaš neomejene pasovne širine, zato je uporaba kompresije, ki bo ob isti pasovni širini dostavila večjo kvaliteto slike, zelo smiselna.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Gregor P ::

Prej ko si še nisi mogel kupiti vse te opreme, torej ko smo še hodili v kino>:D, sem filme z raznimi zvočnimi in vizualnimi efekti gledal v kinih, ostale (drame, komedije, psihološke trilerje, grozljivke ipd.) pa doma. No, danes pa lahko kar vse gledam doma8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

lunamit ::

Mene pa nekaj skrbi in sicer ali bodo uredili probleme, ki se pojavljajo z digitalnim vsebinami in sicer:
- občasno nesinhroniziran zvok
- zamik pri preklopu signala (kot je bilo že večkrat omenjeno)
- napake zaradi kompresije (kockavost posebno pri kadrih kjer se veliko premika, razne napake)

Sploh zadnja točka me zanima, saj je to problematično in na sioltv kot tudi na T2. Na žalost sem ravno tako opazil na kabelski pri nakaterih programih, zato predvidevam da jih kabelski operater sperejema digitalno.
To sem bil pripravljen sprejeti na divx/xvid zaradi velikosti sedaj pa ne.

Torej po letu 2010 sploh ne bomo mogli spremljat programa brez teh anomalij? Ali pa bomo imeli do takrat že toliko sprane možgane do bomo to sprejeli zaradi "boljše" tehnologije.
There are 10 types of people. Those who understand binary and those who don't.

icek ::

Pri prehodu na digitalno tehnologijo se prehaja zaradi manjše pasovne širine, ki jo potrebujemo da prepumpano isto količino informacij do uporabnika in ne zaradi "boljše in novejše" tehnologije.

Dajte to ločit.
Rider of Theli
www.air-tv.net

dj cotto ::

@Spc

Daj posnemi nekaj z digitalno kamero in to potem z istim bitstreamom prekodiraj v mpeg2 in mpeg4 in šele potem primerjaj kvaliteto. Ne pa, da posnetek kompresiran z mpeg2 še dodatno kompresiraš v mpeg4 in potem prodajaš buče.

In ne nakladaj nekaj o mp3 128kb/s, ker to ni edini način. Prekodiraj s 320 kb/s, pa bo razlika veliko manj opazna, velikost datoteke pa bo še vedno manjša. In ravno za to gre v obeh primerih - manjši pretok podatkov pri (še) sprejemljivi kvaliteti. Saj ni potrebna kompresija 1:10! Lahko je 1:2, pa smo že veliko dosegli, ka-li?

Oxford ::

Še vprašanje z moje strani:

če sem prav razumel, dandanes še ni televizorjev, ki bi imeli vgrajen ustrezen dekoder. Torej se s tega stališča splača počakati z nakupom 'flat' televizorja. Če pa upoštevam še to, da pri nas še ni jasno, kateri standard kompresije bomo uporabljali (MPEG-2 ali MPEG-4), potem je nakup takega televizorja še bolj zamotan. Obeh dekoderjev verjetno ne bo imel noben televizor. Kaj sedaj?

Ali kupiti televizor že sedaj in pač uporabiti vmesno škatlico, ali počakati na televizorje z vgrajenim dekoderjem (npr. MPEG 4)?

Pa še to: če uporabljam T-2 ali pa SiOL TV, potem problemi z dekoderji itak odpadejo, right? :8)

Hvala za pojasnilo!

krho ::

@Oxford: Pri nas bo MPEG4.
JA TVji kakršnikoli, ki podpirajo DVBT po načinu MPEG4 so redki in dragi kot žafran.
T2 in SIOL, imata itak iptv in tako ali tako že rabiš dodatno škatlico...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Oxford ::

Hvala. :))
Glede ipTV-ja se mi je zdelo, da je že tako.

orbter ::

Ni res, da MPEG4 TV-jev ni pri nas. Ko je bil standard sprejet, je SHARP ustavil in umaknil dobavo MPEG2 TV. Od Julija naprej dobavljajo MPEG4. Spomnim se zato, ker sem ravno februarja kupoval TV in pogledoval tudi po DVB modelih, nato so sprejeli standard, TV-je so umaknili in maja poslali sporočilo o novih modelih.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328429 (24521) CyberPunk
»

HDD snemalnik in predvajalnik z DVB-C

Oddelek: Zvok in slika
143483 (3107) krebs11
»

vgrajen DVB-T sprejemnik

Oddelek: Zvok in slika
399348 (6256) Alexius Heristalski
»

ZDRad: Prehod v digitalno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
1429143 (9139) gruntfürmich

Več podobnih tem