» »

PhotoShop LightRoom vprašanje?

PhotoShop LightRoom vprašanje?

Jackass ::

Živjo!

Imam zgoraj omenjen program in imam sledeč problem:
V Library sem dodal nekaj map s slikami. V teh mapah so večinoma istoimenske slike v NEF (RAW format) in JPG formatu (torej različna je le končnica). LightRoom mi te slike istoimenske slike v knjižnici (library) združi, ko pa kliknem na poljubno mi napiše: ime_slike.NEF+JPEG. Ko slikov knjižnici odprem (2x poklikam) mi vedno odpre tisto v NEF (raw) formatu. Zanima me kako naj odprem JPG sliko, ker nikjer ne najdem možnosti?

Lep pozdrav,
jAcKaSS
  • spremenil: Jackass ()

jype ::

Po moje niso niti pomislili, da bi kdo želel urejati JPEG, če ima na voljo tudi RAW.

RAW vsebuje bistveno več informacij (nastavitve fotoaparata ob trenutku zajemanja posnetka in dejanske vrednosti, ki so takrat pricurljale s senzorja) in omogoča bistveno več svobode pri spreminjanju posnetka.

Po moje zato.

Jackass ::

To je že res, ampak je nekoliko butasto, da ne bi mogel niti pogledati JPG slike po pretvorbi. Oz da potreben za to drug program?! Namreč JPG slike so npr. vedno nekoliko svetlejše od tistih v RAW formatu.
jAcKaSS

jype ::

Jackass> Namreč JPG slike so npr. vedno nekoliko svetlejše od tistih v RAW formatu.

RAW fotografije nič ne vedo, koliko so svetle. To jim določi RAW pretvornik (torej Lightroom). Nastavi default exposure bias na +1/3, pa bo kul (ne uporabljam Lightrooma, tako da pojma nimam, kje se to nastavi).

borchi ::

je nastavitev, da ti pri importanju v library istoimenske slike obravnava ločeno (jpeg vs. raw). preference - import - treat JPEG files next to raw files as separate photos (mac verzija).

probaj še enkrat uvozit v knjižnico fotke z vklopljeno zgornjo opcijo, če ne najdeš lepšega načina.
l'jga

Lajtrum ::

Problem ni v Adobeju ali Lightroom programu samemu, pač pa v Nikonu.
Nikon namreč svojega RAW formata, poznanega kot NEF, ni "odprl" drugim korporacijam, pač pa gre za zaprt RAW format. V praksi to pomeni, da Lightroom (2.X in 3 beta) vsakič, ko importiraš RAW/NEF datoteke, sam naredi "JPEG preview" po svojih parametrih (torej Lightroom sam določi saturacijo, kontrast, ostrino ... po nekih splošnih vrednostih), ki ga nato prikaže uporabniku. Pri tem ne upošteva tvojih izbranih "Picture Control" nastavitev. Po domače povedano; Lightroom prepoznava le Nikonov RAW/NEF format, JPEG formata pa ne. V tem se razlikuje od Nikonovega "hišnega" RAW konverterja Nikon Capture NX; če odpreš NEF datoteko v tem programu, se ti odpre NEF format v JPEG previewu, kot si ga določil v "Picture Control" nastavitvah - torej se ti odpre to, kar si videl na LCD zaslonu aparata, ko si posnel dotično fotko.

Na Nikon že leta letijo očitki, zakaj imajo svoj RAW še vedno zaprt ali zakaj enostavno ne začnejo furat univerzalni DNG surovi format.

SkyEye90 ::

Si sposodim temo.

Imam par vprašanj glede Photoshop Lightrooma in njegove baze:
program naj se importanih slik ne bi dotikal, vse popravke si shranjuje v svojo bazo in če želim obdelano sliko jo moram exportat, drži?
Je možno, da bi program poleg vsake slike dodal nek .lightroom file s popravki na tej sliki?
Rad bi namreč imel naprimer v neki mapi s slikami .jpeg za vsako še po en .lightroom fajl s popravki za to sliko. Torej nedotaknjen .jpeg, če pa bi ga odprl v Lightroom-u pa bi videl obdelanega in ga lahko tudi urejal.

Ker trenutno mi ni jasno kam se shranjujejo popravki, kaj če bom naslednjič potreboval manjšo spremembo na sliki..

Ziga Dolhar ::

"Nek .lightroom file" se doda poleg vsake slike v knjižnjici (mapi na disku, kjer je izvirna datoteka). Če teh datotek (še) ni, v LR klikni na želeno mapo in izberi "Save Metadata".
https://dolhar.si/

SkyEye90 ::

Sem dal, pa se ti fajli ne pojavijo. Sem pa našel, da to dela pri raw formatu, v primeru jpeg pa metadata shranjuje kar v sam jpeg fajl?!
Zdaj ko sem to naredil praktično pojma nimam ali je bla slika kdaj urejena ali ne, ko jo želim odpret v photoshopu pa se odpre okno camera raw??
Zmeda 8-O če bi bili fajli poleg slike bi pa takoj jasno vedel, katero sem kdaj urejal, katero ne, pa še sam jpeg bi bil nedotaknjen..je to možno kje nastavit?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

skyline ::

Za začetek - 'nek .lightroom file' je XMP datoteka.

Poskusi s tem: http://www.robcole.com/Rob/ProductsAndS...

SkyEye90 je izjavil:

Ker trenutno mi ni jasno kam se shranjujejo popravki, kaj če bom naslednjič potreboval manjšo spremembo na sliki..


V Lightroomov katalog.

denabiker ::

bom postavil kar tule vprašanje, ker vidim da ste profiji.
Če hočem iz lightrooma narediti panoramo v photoshopu mi uvozi nazaj v lightroom tif datoteko. Problem, je, če delam več panoram, ker mi "zabije" PC, saj ustvarja preko 1GB tif datoteke.
A je možno, da mi naredi drug format (da manj zasede in prej zmelje? se zavedam, da bom izgubil informacije...)?

skyline ::

Komot, to določaš v Preferences > External editing.

denabiker ::

skyline je izjavil:

Komot, to določaš v Preferences > External editing.

a obstaja opcija jpeg? Zdaj je na voljo psd in tiff?

SkyEye90 ::

skyline je izjavil:



Poskusi s tem: http://www.robcole.com/Rob/ProductsAndS...


Kaj to stori po domače povedano? Vidim da je nekaj nastavitev in dolg opis..moram kaj obvladat plugin al ga inštaliram in bo sam počel kar želim? Torej da bodo metadata ustvarjeni poleg fotke, fotke pa nedotaknjene?

Sem ugotovil da trenutno, ko so ti metadati v fotki, v primerub da jo odprem in gledam z windowsi originalna, vkolikor jo dam v photoshop pa je odrezana, popravljena..ne pa original 8-O

skyline ::

denabiker je izjavil:

skyline je izjavil:

Komot, to določaš v Preferences > External editing.

a obstaja opcija jpeg? Zdaj je na voljo psd in tiff?


Eh sori, sploh pogledal nisem kaj je na razpolago. Za začetek spremeni vsaj na 8-bit in vklopi kompresijo, bo precej bolje.

V nasprotnem primeru ti pač ostane export v JPEG in nato urejanje v Photoshopu (ne direktno iz Lightrooma).

skyline ::

Okej, če delaš v LR 4, si lahko dodaš 'Additional External Editor' (še vedno v Preferences > External editing, spodaj).
Za aplikacijo mu določiš Photoshop (klikneš 'Use anyway', ko zateži, da je le-ta že default editor), izbereš 8-bit in nato dobiš na izbiro tudi JPEG. Ne pozabi shraniti kot nov preset, da ne boš delal vsakič znova.

denabiker ::

skyline je izjavil:

Okej, če delaš v LR 4, si lahko dodaš 'Additional External Editor' (še vedno v Preferences > External editing, spodaj).
Za aplikacijo mu določiš Photoshop (klikneš 'Use anyway', ko zateži, da je le-ta že default editor), izbereš 8-bit in nato dobiš na izbiro tudi JPEG. Ne pozabi shraniti kot nov preset, da ne boš delal vsakič znova.


a tebi dela? Meni ne, sem ravno probal, izgleda da povozijo zgornje nastavitve. Spodaj imam jpeg, izbran photoshop, vendar mi vseeno shrani v tif, če pa dam zgoraj psd, mi pa shrani v psd. Kot da spodnje nastavitve ignorira za PS.
Če pa v PS dam save as kot jpeg ali nek drug format, mi pa sploh ne pride direktno v knjižico v LR - potrebno ponovno importirat.

Kaj je s velikimi tif file in win 7? Kar zablokira PC za en čas... Prebral sem, da je potrebno izklopit predogled v raziskovalcu in mapo, kjer so slike tif določit "optimize for documents", no to je pod "properties" > "customize" > optimize this folder...

skyline ::

Dela.
Pa daješ fajle v Photoshop z desnim klikom na fotko v LR: Edit in > 'ime preseta, ki si ga naredil'?

denabiker ::

skyline je izjavil:

Dela.
Pa daješ fajle v Photoshop z desnim klikom na fotko v LR: Edit in > 'ime preseta, ki si ga naredil'?


ja sem naredil preset, že dvakrat, ne dela, po ponovnem startu programa prav tako ne. Vedno mi meče v tip formata, ki je zgoraj definiran, torej psd ali tif. Nič, se bom še špilal naslednjič. Vseeno hvala.

SkyEye90 ::

Vprašanji:
1. Kako naredim snapshot vse fotografij v enem albumu (da ni potrebno na vsako kliknit in naredit snapshot posebej)?
2. Kako lahko popravljam kontrast, ostrino itd. na vseh fotografijah istočasno?

skyline ::

1. http://thephotogeek.com/lightroom/snaps...
Poglej si še Virtual Copies v Lightroomu, zna prit prav.

2. http://www.lightstalking.com/how-to-edi...

SkyEye90 ::

Hvala skyline.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

visoko kontrastne fotke brez photoshopa ?

Oddelek: Zvok in slika
141615 (904) #000000
»

Reuters ne bo več sprejemal slik iz formata RAW (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
6421538 (18442) Jst
»

Učenje fotografije - nasveti za na pot

Oddelek: Zvok in slika
324283 (3352) KTr1sk
»

Fotke

Oddelek: Pomoč in nasveti
172163 (1436) bluefish
»

RAW to JPEG

Oddelek: Programska oprema
82458 (2289) kuglvinkl

Več podobnih tem