OSNews - Leta 1997 je Miguel De Icaza na GTK poštnem seznamu najavil, da bo kot odgovor na KDE, ki uporablja lastniško Qt knjižnico, GTK uporabil v novem namiznem okolju. Ustanovljena je bila fundacija GNOME.
Ravno danes mineva od tega 10 let, GNOME pa je prehodil že kar lepo pot. Po dveh letih od ustanovitve so izdali prvo izdajo, ki je bila še precej podobna KDE in Windows.
Leta 2002 so z različico 2.0 prešli na GTK 2 in izdali smernice za uporabniški vmesnik. GTK 2 je omogočil glajene pisave.
Kaj ni Qt za komercialno uporabo še vedno plačljiv. Drugače pač free ampak ne kot pir:) Ampak na žalost je kde po funkcionalnosti res močnejši od gnoma, čeprav je noga res lepša od koles.
Kaj ni Qt za komercialno uporabo še vedno plačljiv. Drugače pač free ampak ne kot pir:)
Njet, Qt je od verzije 4 na voljo pod GPL za vse platforme (Linux, Mac OS X, Windows), kar pomeni da je čist open. In ti lahko izdajaš komercialne aplikacije pod GPL, samo izvorna koda mora biti na voljo za vsakogar ne glede na to ali je aplikacijo kupil.
Če pa želiš closed-source aplikacije pa je Qt za uporabo seveda plačljiv - pač ne delaj closed-source aplikacij
Human stupidity is not convergent, it has no limit!
QT maš v dveh okusih. Tistega pod GPL, ki te prisili, da je tvoj nov app tudi pod GPL, ter tistega za kerega plačaš, in ti celo dovoli, da source zadržiš za sebe in potem aplikacijo prodajaš.
openSuSE te vpraša kaj želiš gnome /kde /ostalo. Tisto da bi openSuSE opustil KDE oziroma favoriziral gnome, so bile samo govorice. Kako je pa s SLED ne vem.
No ja saj to sem mislil povedat za Qt če je open je free, close pa $$$. Suse Linux in sedaj tudi opensuse je vedno na izbiro kde ali gnome. SLEd je kakor vem na kde.
Ampak bi bilo prav dolgočasno če se linuxsaši nebi kregali o distribucijah, namizjih,...
če se Linuxaši ne bi kregali o tem, katera distribucija je boljša/slabša, bi bi delež uporabnikov Linuxa precej večji (to je moje mnenje in ne podžignanje kakšnega flamewara).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.
tud flame wari morjo bit skos se mi je zdel, da tle ljudje namerno/nenamreno izluščijo uporabne zadeve od manj uporabnih, pomembne od manj pomembih brez kreganja pač ne gre glavn je da padajo dobri argumenti za/proti
men je všeč da so uporabniki raztrošeni po različnih distribucijah
Če pa želiš closed-source aplikacije pa je Qt za uporabo seveda plačljiv - pač ne delaj closed-source aplikacij
Meni osebno taksna licenca ni vsec. Ce se gremo svobodno programje, potem ne bi smeli prisiliti avtorja, kaj naj pocne s svojo kodo oz. placati vec kakor za Visual Studio in Delphi skupaj ( cene). Naj ima Trolltech designerje in ostale zadeve pod GPL, samo naj pusti Qt npr. pod LGPL ali manj. Si predstavljate, da bi morali na windowsih placati, da bi lahko uporabljal GUI za razvoj . Sicer ima Qt se vedno boljsi API, vendar ga GTK pocasi dohiteva. Npr. GTK 2.12 bo koncno imel integriran clone Glade-a imenovanega GtkBuilder. Tako da iz moje strani vse cestitke in podpora Gnome-u.
placati vec kakor za Visual Studio in Delphi skupaj.
Dobiš pa tudi več kot ta dva ponujata skupaj. Sicer pa, kaj je narobe z GPL? Se morda bojite da bi svet videl kako ste šlampasti med programiranjem? In kje za vraga piše da programa ne moreš prodat pod GPL? V program namečeš razne ikonice eni drugi in tretje kar nima veze z programsko kodo kaj dosti, daš to pod drugo licenco, avtorsko zaščitiš in voila. Programa se več ne sme downloadat ker je to kraja avtorskih pravic.
edit: malo me je zaneslo v OT vode. Da se malo vrnem. GNOME namizje mi že od nekdaj ni bilo všeč ko še ga je Slackware ponujal kot izbiro, zdaj pa kolko gledam se je zelo popravil in moram čestitat takemu dosežku. Ampak saj veste, starega psa je težko naučit novega trika, zato nevem če bom odstopil iz KDE :)
In kaj dobis vec? Razen portabilitija? Delphi npr. ima web development, rich client development, uml designiranje, web services, podpira 3 jezike (C#, ), live source, ... Professional verzija stane 1060$ ... Qt najcenejsi je 1420 evrov (podpora samo konzolnim aplikacijam na eni plaformi). Zakaj bi placeval za 10% funkcionalnosti Delphija 2x vec?
Sicer pa, kaj je narobe z GPL? Se morda bojite da bi svet videl kako ste šlampasti med programiranjem? In kje za vraga piše da programa ne moreš prodat pod GPL?
Noben ni rekel, da se ne da sluziti z GPL, vendar niso vsi poslovni modeli narejeni na taksen nacin. Zakaj bi prilagajal moj poslovni model glede na eno precenjeno komponento. Freedom of choice, right?
V program namečeš razne ikonice eni drugi in tretje kar nima veze z programsko kodo kaj dosti, daš to pod drugo licenco, avtorsko zaščitiš in voila. Programa se več ne sme downloadat ker je to kraja avtorskih pravic.
Seveda. Dokler ti nekdo ne zamenja ikonc s svojimi. In potem sluzi na tvojem programu.
Saj je zadeva preprosta. Če nočeš Qtja, pač uporabljaj Visual Basic. Ni pa treba jokat, da je Qtjeva politika zgrešena. Oni imajo pač tako politiko. Določili so jo sami. To je njihova pravica.
Ti jo pa sprejmeš ali ne. Ni pa potrebno jokcanje.
Saj je zadeva preprosta. Če nočeš Qtja, pač uporabljaj Visual Basic. Ni pa treba jokat, da je Qtjeva politika zgrešena. Oni imajo pač tako politiko. Določili so jo sami. To je njihova pravica.
Noben ni rekel, da je Qtjeva politika zgresena ali da ni to njihova pravica. Rekel sem samo, da meni osebno taksna licenca pac ni vsec oz. je predraga glede na ponujeno od konkurence. Noben ne joka zaradi tega. So k sreci na voljo cenejse in boljse alternative. Sicer bo pa ze trg naredil svoje .
Aja pa Open Source Qt ni pod GPL ampak QPL oz GPL+Qt license
Open Source Qt 4 je pod GPLv2, s tem da Trolltech doda še ene par izjem s čim se lahko linkajo zadeve (recimo za OpenSSL itd.). Kar poglej v headerje ( hint tukaj)
Human stupidity is not convergent, it has no limit!
mspiller: Za začetek dokumentacija, ki je 1000x boljša kot MSDN kjer še se sam bill gates v njej ne znajde.
In kaj dobis vec? Razen portabilitija? Delphi npr. ima web development, rich client development, uml designiranje, web services, podpira 3 jezike (C#, ), live source
Delphi jezik je Delphi jezik, kaj pa ponuja kot IDE je pa druga štorija. Meni KDevelop tudi ponuja razvoj malo morje stvari. Ampak že samo programiranje oz. način programiranja v Qt je daleč pred Delphijem(Sprobal oba, verjemi), plus tega še Delphi se ne da portat tako lepo kot Qt...
To ni QPL, ki je bil v uporabi do verzije 4, medtem ko je verzija 4 na voljo pod GPLv2:
The Q Public License (QPL) is a non-copyleft free software license created by Trolltech for its free edition of the Qt toolkit. It captures the general meaning of the GNU General Public Licence (GPL), but is incompatible with it, meaning that you cannot legally distribute products derived from both GPL'ed and QPL'ed code. It was used until Qt 3.0, as Trolltech toolkit version 4.0 was released under GPL version 2.
Tudi z moje strani VSE NAJ NAJ... Se pa strinjam z ostalimi; včasih je bil KDE veliko slajša uporaba kod GNOME (mislim še čase okoli red hat 5.2 distribucije), danes pa je ta slika veliko bolj 'zabrisana'
pa še eno vprašanje za aktivne uporabnike linuxa (jaz imam suse prižgan enkrat na teden - to, dejmo me s kamni obmetavat ); sodelavec v službi uporablja linux slo-tech distribucije, pa bi rad probal kaj novega; katero distribucijo naj mu predlagam?
če je pa kje že link, bi prosil...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.
Po moje Gnome ne bo prišel blizu KDEju, dokler ne preskoči na malo manj blazen razvojni model. KDE je pretežno napisan v C++ in to je zanj (kar se mene tiče) konkreten minus. Gnome je pretežno napisan v C, kar je totalno abotno.
Fino je sicer, da gre razvoj v smeri interpreterjev, ampak dokler ne bo celotno ogrodje portano na malo manj zahtevno platformo (mono sounds nice, ane) bo Gnome imel težave. Dolgoročno. Da Gnome bliskovito napreduje je seveda jasno, ampak ta razvoj zavirajo predvsem slabe odločitve iz preteklosti.
Seveda jim čestitam za 10. obletnico, ampak hkrati jih tudi milo prosim, da posodobijo nekatere razvojne paradigme.
Pa tudi bi bilo dobro, ce bi spremenili svojo "funkcije zmedejo uporabnika" filozofijo. Dokler se ne popravijo na tem podrocju, je Gnome zame neuporaben DE.
Seveda. Dokler ti nekdo ne zamenja ikonc s svojimi. In potem sluzi na tvojem programu.
Tak kot z Windows ? Joj, naj jim nekdo pove naj nehajo Windows pod GPL izdajat in se bodo piratov znebili. Aja, čakaj malo .. (pa sorry, da sem omenil m-besedo, ampak pasalo je v kontekst)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
Ti pa maš globoke, polkna pod gpl. Kje si pa to že videl?
Seveda. Dokler ti nekdo ne zamenja ikonc s svojimi. In potem sluzi na tvojem programu.
Sem prej pozabil komentirat. Saj ni nujno samo ikonic dat pod drugo licenco. Recimo kak drug programček ki ga tvoj Qt program potrebuje za laufanje. In ne mi rečt da to ni možno ker GPL nikjer ne govori da aplikacija ne sme biti odvisna od drugega zaprtokodnega programčka, plus govori še da GPL na eni aplikaciji ne sme vplivat na drugo aplikacijo.
KDE je pretežno napisan v C++ in to je zanj (kar se mene tiče) konkreten minus.
Zakaj bi že kdo hotel met core napisan v interpretiranem jeziku ala C# Vsaj kar se KDEja tiče se to zelo verjetno ne bo zgodilo, ker je nesmiselno. Kot KDE developer lahko rečem da so IMO bindingi za različne jezike veliko boljša izbira, kot pa da bi pacal z nekim cšarpom po kdelibs...
Human stupidity is not convergent, it has no limit!
Delphi jezik je Delphi jezik, kaj pa ponuja kot IDE je pa druga štorija.
Ocitno si me narobe razumel. Govorim tukaj o necem kar dobim za svoj $. To je recimo Delphi 2006 z vkljucenim IDEjem + tono funkcionalnosti, ali pa muchos $ za Qt prakticno brez vsega. Za moje potrebe ponuja premalo za prevec denarja. Ne delamo vsi samo standalone gui aplikacij. So se Remoting, webservice, web. Itd itd. Zato pa je .NET tako popularen, ki ga pocasi posvaja tudi gnome z monotom. Nihce ni rekel, da Qt kot tak ni dober za svoj namen. Poleg tega se vse da naresti z dodatnimi knjiznicami, vendar pa je lazje in hitreje in cenejse za RAD, ce dobis paket, ki ima vse to ze integrirano v IDE.
Ampak že samo programiranje oz. način programiranja v Qt je daleč pred Delphijem(Sprobal oba, verjemi), plus tega še Delphi se ne da portat tako lepo kot Qt...
Glej zgoraj. Ni bil misljen samo delphi jezik. Poleg tega mi Qtjeve ekstenzije na C++ niso prevec vsec. Templatating, libsigc++, compile time type checking za signale mi je bolj vsec, kakor ima gtkmm. Pac osebna stvar.
Za začetek dokumentacija, ki je 1000x boljša kot MSDN kjer še se sam bill gates v njej ne znajde.
MSDN pokriva 1000x vec funkcionalnosti kakor en Qt. Delphi VCL dokumentacija (za C++, .NET in Delphi jezik) mi je sicer bolj povseci.
Sem prej pozabil komentirat. Saj ni nujno samo ikonic dat pod drugo licenco. Recimo kak drug programček ki ga tvoj Qt program potrebuje za laufanje. In ne mi rečt da to ni možno ker GPL nikjer ne govori da aplikacija ne sme biti odvisna od drugega zaprtokodnega programčka, plus govori še da GPL na eni aplikaciji ne sme vplivat na drugo aplikacijo.
By contrast, pipes, sockets and command-line arguments are communication mechanisms normally used between two separate programs. So when they are used for communication, the modules normally are separate programs. But if the semantics of the communication are intimate enough, exchanging complex internal data structures, that too could be a basis to consider the two parts as combined into a larger program.
However, in many cases you can distribute the GPL-covered software alongside your proprietary system. To do this validly, you must make sure that the free and non-free programs communicate at arms length, that they are not combined in a way that would make them effectively a single program.
Tvoja resitev je cista grey area. Sploh se ne mislim kregati glede tega, je bilo ze dosti povedanega na prakticno vsaki open source listi.
Za moje potrebe ponuja premalo za prevec denarja. Ne delamo vsi samo standalone gui aplikacij. So se Remoting, webservice, web. Itd itd. Zato pa je .NET tako popularen
Ti pravim...KDevelop+Qt... Qt za GUI, database, networking, graphics, la la la Web PHP in nevem kaj še vse... Sicer pa, VIM r0x za programiranje in v VIM naredim lahko več kot v kateremkoli IDEju Samo compiler in libs moram imet prave ;)
Predlagam da samo preletiš ta seznam: http://doc.trolltech.com/4.3/classes.ht... Da dobiš očutek kaj vse Qt sebuje, da se potem ne začnema poglabljati o takšnem modelu za tak seznam in tone seznamov z tonami izjemno prilagodljivih modelov itd itd...
So se Remoting, webservice, web. Itd itd. Zato pa je .NET tako popularen
Ou yeah bring on the buzzwords... Sam ne mi rečt da bi mel kao "RAD" delfi-like komponente za zadeve kot so webservisi, network programiranje, podatkovne baze, ipd. Tak način (kot pa tudi miselnost one tool shall be used for every job) je IMO popolnoma zgrešen, je pa popularen pri fake programerjih...
Ne delamo vsi samo standalone gui aplikacij.
Niti na pamet mi ne bi padl da bi serversko aplikacijo pisal v C#.NETu ali celo boh-ne-daj delfiju... prej v C, D, Pythonu ali podobnih. Prav tako mi ne boš prodal, da za serverske aplikacije rabiš nek oh-my-god IDE.
Qt sicer res pokriva veliko področij in še zdaleč ne samo GUI widgetov, vendar za strežniške aplikacije IMO ni primeren. Zato pa se moraš čim prej navaditi kombinirati the best of both worlds - na tistem mestu kjer je treba... drugače bo kriza.
Human stupidity is not convergent, it has no limit!
Tak način (kot pa tudi miselnost one tool shall be used for every job) je IMO popolnoma zgrešen, je pa popularen pri fake programerjih...
Smo že zlo off-topic, ampak (če odštejem to, da trditev ni bla v tem, da Qt ponuja premalo, ampak da ponuja premalo za svoj denar) tvoje mnenje je zgrešeno :). Poglej na primer Eclipse. To je eno orodje. Katerega ultimativni cilj je, da vse narediš v njem. Zakaj bi posebej zaganjal Rational Rose, če lahko UML rišem v Eclipsu, in ta mi v enem orodju potem še zgenerira štrclje java kode ipd.?
Poglej na primer Eclipse. To je eno orodje. Katerega ultimativni cilj je, da vse narediš v njem. Zakaj bi posebej zaganjal Rational Rose, če lahko UML rišem v Eclipsu, in ta mi v enem orodju potem še zgenerira štrclje java kode ipd.?
Govoril sem predvsem o jezikih/APIjih in ciljal na to, da nekateri mislijo da je recimo Delfi (pač komponentke in ta jajca ne nujno IDE) ali C#.NET ali Qt ali bilokatera zadeva za vse najboljša izbira - kar pa pač ne drži.
Eclipse mi pa kot nek konglomerat ki hoče met vse notr (pa da ne govorimo o hitrosti) enostavno ni všeč (je pa res da je to čist odvisno od posameznika kako si organizira delo). Ne vem no mislim da sem napisal že res ogromno kode za veliko raznovrstnih reči pa nikoli nisem pogrešal nekega big-fat-bloated IDEja... KDevelop, VIM, KScope, Kate skupaj z enim fejst shellom so pač zakon zadeva za developat...
Human stupidity is not convergent, it has no limit!
mspiller: Kaj je pa narobe z Javo? Hočem reči, j2se je brezplačen, vedno bolj odprt, ustvariš lahko odlične rich client in server aplikacije, API je v redu, obstaja kar nekaj uporabnih IDEjev, po vrhu je pa še cross-platform.
Qt bi uporabljal zaradi hitrosti, ker je edina uporabna C++ knjižnica okoli (gtk je C, M$ ni cross-platform).
Za Delphi in VS vsi vemo, da nimata neke bodočnosti. .NET pa je neuporaben, ker te zaklene na eno okolje, kar nikoli ni dobro na daljši rok.
'FireSTORM':
In ne mi rečt da to ni možno ker GPL nikjer ne govori da aplikacija ne sme biti odvisna od drugega zaprtokodnega programčka, plus govori še da GPL na eni aplikaciji ne sme vplivat na drugo aplikacijo.
Zadnji odstavek: The GNU General Public License does not permit incorporating your program into proprietary programs. If your program is a subroutine library, you may consider it more useful to permit linking proprietary applications with the library. If this is what you want to do, use the GNU Lesser General Public License instead of this License.
Qt4 je licenciran pod GPL. Če naredim samo del aplikacije proprietary, ga ne smem zlinkati s Qt4, ker je ta licenciran le pod GPL in ne LGPL. Lahko ga pa seveda ne zlinkam, ampak potem pa tut Qt-a ne morem uporabljati.
Kostko, OK, potem se pa strinjam (ga ni vsak jezik in knjižnica dober/dobra za vse). Je pa eno orodje lahko dobro za vse, če podpira vse različne jezike in dodatke le-tem, ki jih potrebuješ. Eclipse to lahko je, seveda je pa vse stvar okusa.
Prav tako mi ne boš prodal, da za serverske aplikacije rabiš nek oh-my-god IDE.
Tukaj se pa ne bi strinjal. Če gre za 'serversko aplikacijo', ki iz ene tabele v bazi vleče devizne tečaje in ti preračunava zneske, OK, ja, seveda ne boš uporabil ne vem česa. Če pa gre za zares serversko aplikacijo z ogromnim podatkovnim zaledjem in ogromno use-casei, je pa ja ne boš šel razvijati v VIM-u, konzoli in GDB-ju ...
Qt4 je licenciran pod GPL. Če naredim samo del aplikacije proprietary, ga ne smem zlinkati s Qt4, ker je ta licenciran le pod GPL in ne LGPL. Lahko ga pa seveda ne zlinkam, ampak potem pa tut Qt-a ne morem uporabljati.
On je IMHO bolj mislu na kak spremni programček, ki ga rabiš za delo, vendar se ne linka z GPL kodo.
Lahko je recimo samo za kako obrobno a ključno opravilo, recimo kako analizo pridelanih podatkov. Ali pretvorbo.
Lahko je tudi tak, da ga GPL aplikacija zalaufa in z njim komunicira preko recimo socketa.
Lahko je recimo po Unix vzoru program konzolen, GPL-jan je pa samo njegov lokalen thick GUI . Konec koncev je tak pristop tudi logičen, ker dandanes bi vsak rad še web (G)UI, da bo lahko s telefonom poklikal .
Če pa gre za zares serversko aplikacijo z ogromnim podatkovnim zaledjem in ogromno use-casei, je pa ja ne boš šel razvijati v VIM-u, konzoli in GDB-ju ...
In zakaj ne? Zato ker IDE obarva kodo, da lažje razločiš kaj je komentar, ukaz, število, in nevem-kaj-še-vse? Vse se da, če se hoče.
Ker je v okolju, kjer se razvijajo take aplikacije, pomembno dvoje, ki je navidez nezdružljivo: hiter (poceni) razvoj in zanesljivost delovanja. Z barvanjem kode tega seveda ne dosežeš, a če smo že pri tem; kodo ti tudi Vim z veseljem barva. S pravimi orodji pa se to da doseči.
Ampak tole ni prava tema, da bi ti predavali o tem, kako se razvija tovrsten softver. Morda kje drugje.
Ko smo pa že offtopic, pa lahko spotoma potrdim miletovo 'tezo' -- tudi v našem podjetju imamo nekaj strežniških aplikacij pisanih v Delphiju in delujejo odlično, čeprav jih raje pišemo v Javi. Če pa delovanje samo na Windowsih ni omejitev in nam delo v tem okolju omogoča uporabo nekaj 100 tisoč vrstic naše 'zaledne' kode, je pa to super.