» »

Nova pogodba ali izkoriščanje ?

Nova pogodba ali izkoriščanje ?

1
2
3 4

imagodei ::

Grozdika,

jaz bi na tvojem mestu večino teh odgovorov, sploh tistih, da ne plačajte in podobno, vzel ful z rezervo. Škoda, da se nista oglasila npr. ŽigaDolhar ali Barakuda1, ker sta onadva menda pravnika ali nekaj v tej smeri. Jaz če jih ne bo kmalu naokoli, bi ti predlagal, da jima pošlješ zasebno sporočilo, v katerem razložiš problem, pa ti bosta sigurno dobro svetovala.

Tale nabijanje kako ne plačat, ker so v Comtronu nesposobni, pa nima po moje nobene pravne osnove. Lahko, da so nesposobni, samo to še ni noben vzrok, da jim ne pripada plačilo. Če obstajajo kakšne pravne zanke, bosta pa Barakuda pa Žiga verjetno vedela.
- Hoc est qui sumus -

M-XXXX ::

Bodita fer in pojdita sklenit novo pogodbo, lahko pa zahtevata da vam dajo cene, ki so trenutno na ceniku- saj sam bi tako naredil!

bluefish ::

se strinjam. Obe strani st naredili napako, Comtron zaradi nepravilnega trganja denarja, ti oz. tvoj oče pa zaradi nepozornosti na napako (vsaj polpismen človek bi na bančen izpisku videl, kam je tisti mesec šel denar oz. ne). Seveda naj Comtron sedaj upošteva trenutne cene pri sklepanju nove pogodbe.

aiko ::

Comtron ti ne more nič. Prodajalec, kateri je "zajebal", bo moral plačati v najslabšem primeru artikle po nabavni ceni, v najboljšem pa bo to comtron požrl, prodajalec pa bo brez stimulacije mesec ali dva.
Delal sem tam in dožival podoben primer.
Če NE greš tja imaš računalnik šenkan. Zdaj pa se ti odloči.
Če tam koga osebno poznaš, greš in zahtevaš nižjo ceno, če ne pa si privoščite kaj bolj pametnega od pc-a za ta denar. Pc seveda obdrži.

Pesimist ::

Ko bo ocka v zaporu koncal, se bo sinko z racunalnikom igral. :D
Mislim, da je tu ocitno, da gre za goljufijo s strani kupca. However jo je izvedo bi me zanimalo :D .

Sinko, posli nam ocka da razjasni zadeve >:D

thezerox ::

Jaz bi se vsedel za mizo in se z njimi v miru pogovoril, kaj je na stvari, kje je problem. Naj pokažejo osnutek nove, predlagane pogodbe in potem bi primerjal s staro, ampak to je potrebno vse narediti v miru. Prodajalec bo po mojem drugače odreagiral, če pokažeš, da si se pripravljen pogovarjati, kot pa da jih ignoriraš. Ob upoštevanju vseh okoliščin pa je potrebno vztrajati pri svojem, če bi SLUČAJNO hotel prodajalec kaj vsiliti, torej da bi bila nova pogodba za kupca slabša.

Drži se tega, kar so povedali Brane2 in podobno misleči.

Seveda pa lahko postane zadeva problem, če bi se stvar začela reševati na sodišču, z ovadbami itd.

Kot je že rekel aljazh, lahko si neupravičeno obogaten, v kolikor bi se izkazalo, da je trenutna pogodba neveljavna, ker bi praktično pridobil opremo pridobil brez pravne podlage, torej pogodbe.

Dejstvo pa je tudi, da z obvestitvijo s strani prodajalca oče ni več v dobri veri, kar je seveda plus za prodajalca.

No, o kakem sumu kaznivega dejanja je težko govoriti, sicer pa je premalo povedanega in znanega, da bi se kar koli dalo konkretno povedati.

Če recimo nova pogodba ni slaba za kupca, je vsekakor priporočljivo, da se v novi pogodbi ali pa recimo v aneksu k stari, določi, da stranki - prodajalec in kupec - ugotavljata, da je stara prenehala veljati. To govorim zaradi previdnosti, da ne bi kasneje nastali kakšni problemi, kaj in koliko je kupec izpolnil, po domače povedano, ali morate še enkrat plača ceno za računalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thezerox ()

marvin42 ::

kakorkoli že, vsi na Comtronu verjetno že vedo za tole temo, tako da vse finte odpadejo.
Mostly Harmless

Brane2 ::

aiko:

Pozabil si na eno drobnarijo- to da štacuna ni tožila kupca, še ne pomeni, da ga ne bo.

Pravzaprav zanjo sploh ni optimalno, da ga toži sedaj.

Lahko lepo počaka recimo 5 let, nato pa ga toži, kar je za prodajalca tudi optimalno.

Kupec bo nepripravljen, zamudne obresti pa bodo nanesle solidno vsoto.

Pravzaprav več, kot bi kakršnakoli vezava tega denarja na to obdobje ali karkoli podobnega.
On the journey of life, I chose the psycho path.

cekr ::

Dobro bi bilo poznati tudi eno podrobnost; pri odobritvah takšnih hitrih kreditov se prvi obrok oz. 10% plača takoj s kartico oz. z denarjem, da je vsaj nekaj začetnega kritja za pokritje odobritve. Če so bili ti stroški plačani, kdo je potem pobral ta denar?
Običajno pride lahko na pogodbah do čisto majhnih kiksov; recimo v tekstu pride do napake datuma izdaje robe ali pa do napake vknjiženja že plačane vsote.
Bi pa zaradi dobrih običajev svetoval, da se pozanima v čem je problem, ne pa kar takoj razmišljat o goljufiji oz neplačilu.
Lepo naj gre potem podpisat popravljeno pogodbo in konec govorjenja.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Grozdika ::

Pozdravljeni.
Bl smo na morju in pršli u ned nazaj tko d smo učeraj šli u comtron uprašat kwa je zdej z temle.
Rekl so nam d mormo pogodbo š enkrat nardt ... zakwa nam niso hotl povedat.
Oči je uplačal z kartico 230€ pr sklenitvi pogodbe (nakupu) in še nkol ni bil u minusu tko d denarno na banki je use bilo uredu od dneva nakupa.

Rekl so nm tud d tistih 230€ ne morjo upoštevt in d mora oči š enkrat uplačat 230€ čprav so to sigurn že dobil ker je šlo direktno z računa (137€ + drugi obrok) smo preverl.
Nova pogodba je enaka kt stara (nobene nove ali nižje cene) tko d se je oči odločil d ne podpiše nove pogodbe.
Oči tudi špekulira d so pogodbo zgubl ali pa se je gdo zmotl in jo vrgu u koš za smeti k ni pogledal prej kwa so to zaen papirji.

Kopijo pogodbe smo tud pregledal doma in je use uredu nč ni narob (pravilne številke račun... itd).
Res nevmo kwa zdej ta comtron nori ampak pod takimi pogoji ne bomo podpisal nove pogodbe.

Mogoč pa ima aiko prau.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Grozdika ()

pozitron ::

Prav je naredu, da ni podpisu. Niso vam povedal zakaj, pa še 260e naknadno bi vzel, pa kaj še...

MEDENA ::

Za eno leto uporabe PCja pa nikom nšta?

Brane2 ::

Jaz bi se usedu in napisal uraden dopis na Comtron in ga poslal PRIPOROČENO ali še raje s povratnico IN SHRANIL PILDEK O POŠILJANJU IN POVRATNICO ( zelo bistven korak).



Čisto toliko, da ostane nekaj na papirju in ni vse "rekla-kazala."

Nekako v stilu:

Dne xyz sem prikorakal k vam v trgovino in podpisal pogodbo številka YZ2BW za stroj po specifikaciji, ki sem ga tudi prevzel.
Takrat sem tudi vplačal XYZ EUR za prvi obrok.

Dne Z.T.Y. so me vaši poklicali po telefonu in mi rekli, da moram prit k vam podpisat novo pogodbo, niso mi pa hioteli razložiti zakaj.

Dne ZRW sem se oglasil v trgovini, kje so mi dali vzorec nove pogodbe, ki je na videz enak podpisani pogodbi- jaz nisem uspel najti razlik.
In ne samo to, rečeno mi je bilo, DA MORAM ŠE ENKRAT PLAČATI tisti prvi obrok ( XYZ EUR).

Prosim za obrazložitev vsega, ker brez nje ni videti nobene osnove za vaše zahteve.

Podpisana pogodba pomeni sklenjen dogovor, ki obvezuje obe strani. Poleg tega pomeni podpis strinjanje z dogovorom. Če nekaj "moraš podpisati", to pomeni da ne gre za dogovor ampak za prisilo in ne ustreza definiciji pogodbe.
Sklenil sem pogodbo, plačal prvi obrok in vam dal pogoje za odteg vseh naslednjih obrokov v pogodbi.
Če je potrebna še kaka pomoč in mogoče dodatni podatki, sem vam na voljo.

Vsekakor pa ne mislim brez obrazložitve razloga podpisovati nove pogodbe v tej obliki, kot mi je bila dana ( ki je praktično enaka stari ) za _ISTI RAČUNALNIK_, ker je to v nasprotju z:

- obligacijskim zakonikom
- zakonom o varstvu potrošnikov
- ker taki pogodbi NE ODGOVARJATA DEJANJSKEMU STANJU
- ker sta taki pogodbi v znatno škodo škodo stranke

Smrt fashizmu,


XYZ
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::

Seveda, če je tako kot ti praviš in oči ni česa pozabu rečt... :8)
On the journey of life, I chose the psycho path.

pozitron ::

Sej ti je napisu, da so 230e + drugi obrok 137e dobil, pa kaj bi potem še radi zdej (še extra 260e plus normalno odplačevanje naprej, nisi resen MEDENA, men se 260e zdi velik keša, sploh pa so oni nardil napako) Sej ni foter kriv, če so zajebal, pa še to da jim nočjo povedat zakaj, je že en šmudlanje.

bluefish ::

če je plačal s kartico potem ima verjetno bančni izpisek na katerem je nedvomno jasno označen znesek in tudi prejemnik. Če izpiska nima, banka verjetno ima podatke za toliko časa nazaj (po načelu, čez 7 let vse prav pride :)) ).

Brane2 ::

BAnka ima podatke in ti jih na željo (in proti plačuilu seveda) da.

Bi jih pa toliko prej moral imeti Comtron, ker mora knjižiti svoje prilive.
On the journey of life, I chose the psycho path.

bluefish ::

to je res, vendar pa bi Comtron seveda ponujal izgovore in se izogibal vsakršni "odvečni" dejavnosti.

Brane2 ::

Ja, Ok. Najprej poveš, da je bila stvar plačana takrat in takrt in da naj pogledajo svoje izpiske.

Če ti rečejo,d a sledi o tem ni, greš na banko in zahtevaš potrdilo, z njim prikorakaš na Comtron in jih povprašaš:

- če so ti pripravljeni kriti stroške za to poizvedbo in poti
- če mislijo, da bi kako inšpekcijo zanimalo, kako so zavedli tvoje plačilo na ta dan.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Grozdika ::

aha tako.
Torej kuko raunati u primeru d so zgubil pogodbo oz. so pogodbo vrgl u smeti.

:(

Brane2 ::

To je v glavnem njihov problem.

Na tvojem mestu bi jim poslal ta dobpis, zraven pa priložil kopijo pogodbe in to je to.

IMej natanko kopijo VSEGA kar si jm poslala doma v koverti skupaj s potrdilom od pošte (ki,d a godiš, ko stvar pošlješ priporočeno s povratnico) in povratnico, ki ti jo pošta vrne kot potrdilo,d a je naslovnik prejel pošiljko.

Seveda pošlji stvar na relevantnen naslov, kot je recimo sedež podjetja in ne konkretno štacuno ( ali mogoče še bolje na oboje- in v dopisu napiši "Ta dopis je s spremnimi materiali bil poslan na naslednja naslova...").

IN to je IMHO to za sedaj.

Tako biš imala pokritje in ti ne bodo mogli čez leto ali dve razlagati, da si se skrivala ali lagala ali ti skušati zaračunati zamudne obresti itd.
Imela boš v rokah dokument, ki bo verno opisoval potek in dokaz,d a si se odzvala in skušala konstruktivno rešiti problem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

dela ::

Jaz mislim, da ima kupec v tem primeru vso pravico ignorirati _vabilo_ na podpis nove pogodbe, kolikor sem prebral, ne gre tukaj za nič drugega. Enako kot se lahko ignorira "vabilo na podpis pogodbe", ki se ga vsak teden dobi na reklamah v poštnem nabiralniku. Po kakšnem principu si lahko zavezan do podpisa pogodbe?

Kupec bi lahko bil kriv zavajanja trgovca glede svojega finančnega stanja, neizročitve denarja, nekaj takega - krajo v glavnem, ker pa se verjetno da dokazati, da v tem primeru ni šlo za to, pa mislim da nekih problemov ne bi smelo biti. Kako si lahko kriv ne-podpisa nove pogodbe? Kriv si lahko le kraje, za kar pa tukaj ni šlo, glede na to, da je kupec prodajalcu posredoval svoje prave finančne podatke - ima verjetno tudi napisano v svoji pogodbi - kot dokaz.

Nisem pravnik, ampak se mi dozdeva, da bi lahko bilo nekako takole.

V nobenem primeru pa se ne škodi pozanimati pri comtronu, za kakšen problem natančno gre. Če nočejo natančno povedati, je velika verjetnost, da te moje domneve držijo in nočejo, da se kupec zave, v kako ugodni situaciji se nahaja (neugodni za comtron). Tako se ponavadi upravlja z informacijami. Zase neugodnih ne izdaš.

Brane2 ::

az mislim, da ima kupec v tem primeru vso pravico ignorirati _vabilo_ na podpis nove pogodbe, kolikor sem prebral, ne gre tukaj za nič drugega. Enako kot se lahko ignorira "vabilo na podpis pogodbe", ki se ga vsak teden dobi na reklamah v poštnem nabiralniku. Po kakšnem principu si lahko zavezan do podpisa pogodbe?


NArobe. Ta primera nista enaka. Eno je nekdo, ki pošilja nekaj na tono po pošti, drugo je en pogodbeni partner, ki nekaj hoče od drugega, se pravi razmerje dveh "znancev".
On the journey of life, I chose the psycho path.

dela ::

Že drži, pogodbeni partnerji imajo seveda dolžnosti drug do drugega, ampak podpis nove pogodbe pa nekako ne more biti ena izmed njih.

Lahko zahtevajo marsikaj, ne vem pa, če ravno podpis nove pogodbe. To mi nekako ne gre skupaj.

Že o tem, če bi jim poslal kopijo stare pogodbe, bi pošteno premislil. Če je slučajno sami nimajo (če je to problem), kako sploh lahko potem proti kupcu ukrepajo?

Brane2 ::

Kdo pravi, da bo zahteva še vedno tako nerazumna čez leto ali dve, ko/če se bo kdo spomnil it v izterjavo s tem ?

Takrat ne moreš razlagat, da "si bil v štacuni in da se niste tako zmenili", če ne boš imel v roki nobenega papirja za pokazat.

Če bodo takrat razlagali,d a so imeli upravičen razlog, da so te klicali, ti pa si jih ignoriral, to ne bo dobro videti.


Jaz takih stvari vsekakor ne bi ignoriral. YMMV, seveda.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Že o tem, če bi jim poslal kopijo stare pogodbe, bi pošteno premislil. Če je slučajno sami nimajo (če je to problem), kako sploh lahko potem proti kupcu ukrepajo


V zakonu je definirano,d a moraš biti v vseh odnosih _dobronameren_ . Če ima partner težave, ponavadi ni dobro reći "je*ite se", ker to lahko pred sodnikom grdo zgleda.

Enako kot recimo prodajalec ne bi smel mašine kar zahtevati nazaj, če bi zvedel,d a si recimo ti zgubil pogodbo in bi kar skril svojo.

Če bi se to dokazalo na sodišču, bi naj*. Verjetno bi ga bremenili poskusa prevare ali kaj podobnega.
On the journey of life, I chose the psycho path.

dela ::

Okej, pa jim namesto dopisa s priloženo fotokopijo stare pogodbe pošlješ le pismo, v katerem sprašuješ, za kakšen problem gre. S tem si signaliziral svojo pripravljenost, da se problem reši, in si umirjen s povratnico v roki.

Če dobiš nazaj dopis, ki skopari z informacijami (se mi zdi, da je kar dobra verjetnost za to), se zadeva obrne in postanejo oni tisti, ki niso _dobronamerni_.

Yossarian ::

Stvar je sledeča. Grozdek še vedno ni povedal, kaj je pravzaprav narobe, zato je zaenkrat vsak konkreten nasvet le približno ugibanje.
Vendar pa se mora Grozdekov foter zavedat, da je stvar dobil in jo bo tudi moral plačat. Najmanj toliko, kot je bila vredna ob nakupu. Če ne drugače, bo lahko Comtron uporabil inštitut neupravičene obogatitve. Da pa je napaka na Comtronovi strani, pa lahko ima vpliv (v to sem skorajda prepričan) le na datum začetka teka zamudnih obresti.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

sniffo ::

Grozdika, sorry, sam tule nekaj smrdi.

Poznam sistem, kako se sklepa BANKREDIT. Zato ... ne bluzit, da zahtevajo še eno plačilo z BA kartico oz. povej vse tako kot je
Banka odobri BANKREDIT, če se slip ujema (znesek in datum) z pogodbo. Tako da, če morejo naredit novo pogodbo, morajo tudi kartico na novo potegnit. Star znesek pa se stornira in vrne na kupčev osebni račun.
Pa še kar nekaj je bedarij v vaših izjavah, ampak pustimo to.

Še nekaj: "Lahko, da boste kdaj v koži prodajalca, ki je morebiti naredil napako." In upa, da jih boste takrat zaradi svojega razmišljanja dobili po p....

Lp

OldSkul ::

Grozdek je pač očitno en otrok in ni sposoben povedat prave situacije.
Če je fotr kolkr tok pameten, bi še na Comtron z odvetnikom in bi se tm vse zmenil. Zdej pa beremo neke približke zgodbe in noben ne ve točno kaj se je res zgodilo.

Brane2 ::

Če ne drugače, bo lahko Comtron uporabil inštitut neupravičene obogatitve


Ne vidim, kako. Stranka je dala priodajalcu vse, kar ta potrebuje od nje po pogodbi.
Ni stranka kriva, da prodajalec ne dobi denarja, sploh če mu je pripravljena pomagati v mejah razuma.

In podpis nove pogodbe kar tako na lepe oči ni v mejah razuma, med drugim tudi zato, ker ne odgovarja dejanjskemu stanju, kar pogodba MORA.
Da ne govorimo o tem, da bi podpis nove, vsebinsko enake pogodbe bremenil kupca, ker bi ga prodajalec lahko terjal za dve mašini, saj bi imel dve pogodbi.

Tudi ne vidim, česa je kriv kupec. Ko ti prodaš mašino, ne moreš vedeti, kaj ta pomeni za kupca in za kaj jo bo uporabil.

Za nekoga je mogoče lahko sama zajebancija okrog stroja dražja od stroja samega. Se pravi, ko sem enkrat stroj priklopil, zinštaliral in nastavil potrebno programje, bi me lahko vsaka sprememba stala in se nisem pripravljen zaj* okrog prenosa/vvrnitve mašine in pač pričakujem da se bo trgovec prej ali slej zjajcal in pobral denar.

ZAENKRAT res ne vidim kje je tu kriv kupec, bi pa na njegovem mestu reagiral in poslal podatke, da ne bi dal komu podlago, da bi me pred sodnikom kazal kot cigana...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

tomaz- ::

berem tole in dam še svoje mnenje:

definitivno bi naredil točno tako, kot pravi Brane2 !

Lepo bi jim pisno razložil, da ni problem v plačilu, niti v podpisu nove pogodbe, bi me pa pač zanimalo, da mi pisno odgovorijo, ZAKAJ ..

Tudi oni so ti dolžni dat točne podatke, kaj in zakaj je pri njih do tega prišlo, oz zakaj vztrajajo pri podpisu nove pogodbe. Nima veze, če je zajebal tvoj fotr ali pa prodajalec. Dejstvo je, da je treba razloge pisno navesti, tako kot mora tvoj fotr pisno posredovat..

Torej, moje mnenje: Brane2 ima point, ostalo je nakladanje tjavdan, ker se ne ve dejanskega stanja.. Pa naj si bo s strani fotra ali pa Comtrona...

Pa ne sanjat o raznih odvetnikih in ostalih super duper razturačinah, ker vse to ne zraste na hruški, to se bogato plačuje... Takih stvari se poslužiš, ko TOČNO veš, kam pes taco moli... Dokler pa lahko sam izčrpam vsa sredstva, pa .....

Yossarian ::

Brane, če bi stvar prišla do sodišča, bosta ključni dve vprašanji:

1. Ali je kupec blago prejel
2. ali je bilo blago plačano

Samo to je pomembno za odločanje o glavni stvari. Če ti nekaj prejmeš proti plačilu, do katerega pa kasneje ni prišlo, si neupravičeno obogaten. Sicer pa je treba ta izraz -neupravičena obogatitev- upoštevati tudi v zvezi s čl. 9 OZ (pacta sund servanda) in tudi 435 OZ, ki govori na splošno o prodajni pogodbi.

Bistveni sestavini prodajne pogodbe sta namreč blago in cena. Vse ostalo so nebistvene sestavine in praviloma ne morejo imeti vpliva na samo izpolnitev pogodbe. Računalnik bo na koncu treba plačat po ceni, določeni ob samem nakupu, ker ga kupec uporablja. V konkretni zadevi pa mi še vedno tipamo v megli, ker še vedno ni jasno, zakaj je potrebna nova pogodba. Tvoj foter lahko podpiše novo pogodbo, ki pa seveda ne sme biti v nobenem primeru bolj neugodna za vaju od tiste, ki je bila sklenjena najprej.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Brane2 ::

Pa saj to ni pomembno.

Kupec se koneckoncev strinja s tem, da bi računalnik plačal.

Ne pa tudi s tem, da bi ga plačal kakorkoli ali da bi sklepal nezakonite pogodbe.

In način plačila NI nebistven predmet pogodbe.

Poleg tega, če ne gre za kupčevo krivdo, en moreš govoriti o neupravičeni obogatitvi.

Kupec se NI neopravičeno obogatil, ampak zato, ker prodajalec ni izkoristil svojih pravic iz pogodbe, na to pa kupec nima vpliva.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Poleg tega to podpira stanej stvari iz prodajalčeve perspektive.

Če ti nekomu stroj prodaš, potem pa ga ne terjaš za plačilo, si ta stroj v efektu PODARIL in moraš to zadev tudi tako obdavčiti.

Se pravi, na koncu ne smeš tega stroja kar tako odpisati, dokler nimaš bodisi izterjanega denarja bodisi papirjev od ustreznega organa da je stvar zaradi tega ali drugega vzroka neizterljiva.

Torej je tudi na prodajalcu obveza, da bodisi izkorišča pravne instrumente za izterjavo, bodisi efektivno podari zadevo in jo tako tudi obdavči.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Zdaj sem šel gledat tisti deveti člen OZ v pričakovanju česa bistvenega, pa pravi le tole:

(1) Udeleženci v obligacijskem razmerju so dolžni izpolniti svojo obveznost in odgovarjajo za njeno izpolnitev.
(2) Obveznost ugasne samo s soglasno voljo udeležencev v obligacijskem razmerju ali na podlagi zakona.



Tu ne vidim, da bi kupec kakorkoli kršil svoje obveznosti. Dal je prodajalcu vse zahtevane podatke, da ta sprovede transakcijo preko banke. Ker tudi pozneje prodajalec ni zahteval dodatnih podatkov, je to obveznost kupec vsekakor izpolnil.

Nikakor pa ni obveznost kupca to, da na željo prodajalca izpolni in podpiše še eno pogodbo za isti stroj, kar tako brez pojasnil, strinjanja obeh strani in poničenja stare pogodbe.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Svizec69 ::

Tvoj očka naj lepo pokiče na comtron in zahteva obrazložitev zakj je potrebna ponovna sklenitev pogodbe.

Dejstvo je da, če so oni izgubili pogodbo je njihova krivda in pač želijo priti do denarja na račun poštenih ljudi. Tudi če bi ti izgubil garancijski list, ti izdelka nebi vzeli pod garancijo pa čeprav bi te eventuelno še lahko imeli v računalniku. Tak pač je, vsak dela napake ampak kot kupec dostikrat najebeš, ko si trgovine izmišljujejo razne stvari. Včasih je fajn videt obrnjen scenarij. No pač to sklepam če so oni kje izgubili pogodbo ali pa kaj podobnega.

Za kaj točno gre bodo tako dolžni oni povedat očku tudi po telefonu. Če bo očka pošten in bo sel sleparskemu comtronu, govorim iz lastnih izkušenj in nebi zdaj na dolgo razlagal o tem, sklenit novo pogodbo naj pazljivo pogleda, da bo na pogodbi zdajšnji datum in ne tisti izpred 7 mesecov. Na podlagi tega se tudi obračunajo komponente po zdajšnjih cenah, ne nasedajte starim cenam, ker cene se obračunajo glede na dan sklenitve pogodbe, in bi bilo nezakonito iz njihove strani da bi za zdajšnji datum napisali stare cene! Ker v primeru da ti dajo na novo pogodbo datum izpred 7 mesecev lahko res gre za prevaro. Tukaj ne mislim prevare tebe, ampak davkarije.

Vsekakor pa se je bolje pozanimati za kaj je šlo in jih poklicati, ker mogoče pa gre za obojestransko napako.

Yossarian ::

Brane2, ne vem, kaj zdaj učijo na pravnem faksu, ampak nas so pač učili, da sta bistvena sestavina prodajne pogodbe predmet in cena. Mogoče je zdaj kaj drugače, vendar po mojem skromnem mnenju malo verjetno. kakorkoli stvari obračaš, njegov foter ima računalnik, ki ga ni plačal, ne glede na to, čigava krivda je. Na koncu ga bo moral plačat. Če se bo pustil tožarit, bo moral plačat zraven še vse kaj drugega. Se pa strinjam, da je bil izraz neupravičena obogatitev uporabljen ne ravno v pravnem smislu, ampak pogovorno.

Če ti nekomu stroj prodaš, potem pa ga ne terjaš za plačilo, si ta stroj v efektu PODARIL in moraš to zadev tudi tako obdavčiti.

Sam prihajaš v protislovja: najprej govoriš o prodaji, nato pa kar o darilu. Ne bi upal reči, da gre to tako enostavno.

9. čl. OZ govori na splošno o ravnanju v pravnem prometu. 435 čl. pa o prodaji.

Dejstvo je da, če so oni izgubili pogodbo je njihova krivda in pač želijo priti do denarja na račun poštenih ljudi

Svizec, se ti zdi ravnanje njegovega fotra res pošteno, ko pa sam grozdek pravi, da foter nekaj špekulira z izgubo pogodbe. Ne glede na to, da so pogodbo izgubili (mi tega ne vemo), uporabljajo stvar, ki je še niso plačali. Če se ne bodo ničesar zmenili in bo prodajalec šel v tožbo, mu bo prisojeno pod tistimi pogoji, kot os navedeni v pogodbi. Garant.

Glede nove pogodbe pa mi ni znano, ali je nova pogodba identična stari ali pa je kaj slabša od stare. Če je slabša od stare, je seveda ne rabi podpisat, ampak naj ravna v skladu s staro pogodbo. Pravzaprav bi mu svetoval, da se naj drži pogodbe, saj zaenkrat še ne vemo, kakšne so obveznosti prodajalca, da bo prišlo do poplačila.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Mr.B ::

Lahko ga vrne, če nimajo pogodbe. Samo mora dobiti pisno, kaj točno je narobe s pogodbo... Potem pa hvala lepa, ampak tak računalnik nov stane toliko in toliko..... To pa zato, ker bo nova pogodba s tekočim datumom, ne pa z datumom leto nazaj, davčna seveda, razen, če so znesek že prikazali za lansko leto....
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Grozdika ::

Hvala usem za odgovore.

Mi smo že plačal tist z kartico 230 eurov tko d ukradl nismo saj smo plačal pa če tudi nek določn procent tud obogatel nismo kajti plačal smo že.
Verjetn pa so zgubl pogodbo kajti če bi bl drugače potem bi si usaj upal povedt kwa je narob tko pa se izogibajo pojasnilu kr bi bla to prevelika blamaža za njh d bi zgubl pogodbo in to priznal.

:\

Brane2 ::

Bane2, ne vem, kaj zdaj učijo na pravnem faksu, ampak nas so pač učili, da sta bistvena sestavina prodajne pogodbe predmet in cena. Mogoče je zdaj kaj drugače, vendar po mojem skromnem mnenju malo verjetno. kakorkoli stvari obračaš, njegov foter ima računalnik, ki ga ni plačal, ne glede na to, čigava krivda je.


S tem se strinjam.

Na koncu ga bo moral plačat.


Saj s tem se strinja. Saj je koneckoncev podpisal pogodbo in plačal prvi obrok. Je naredil karkoli konkretnega, kar kaže na to, da bi imel drugačno namero ?

Če se bo pustil tožarit, bo moral plačat zraven še vse kaj drugega.


S kakšno osnovo te lahko toži nekdo, s katerim se strinjaš ?


am prihajaš v protislovja: najprej govoriš o prodaji, nato pa kar o darilu. Ne bi upal reči, da gre to tako enostavno.


Zato pa je mene zanimalo, kaj lahko naredim s strankami, ki mi določenih stvari niso plačale in se plačilu izmikajo.
Zato sem:

- o tem vprašal svojo računovodkinjo, ki je BTW tudi revizorka
- naredil računovdski tečaj tudi sam, kjer sem lahko zvedel kaj in kako in dobil tudi odgovore o zakonski podlagi.

Bottom line je ta, da cesar od tebe ZAHTEVA da se obnašaš kot dober gospodar in ti v firmi priznava samo tiste odhodke, ki si jih povzročil v duhu dobrega gospodarja. Če si nekomu mašino prodal, potem ga pa aktivno ne terjaš za plačilo, te vrednosti ne smeš kar tako odpisati. Kot prvo ti ni priznana kot davčno priznan strošek pri obračunu davka od dobička, kot drugo si od njene vrednosti ne bi smel odbiti vstopnega DDV pri obračunu DDV, ko si to blago prejemal ( če že takrat vedel,d a bo "podarjeno" na ta način) in seveda bi moral obračunati tudi izstopni DDV- tudi če (še) nisi izdal ustreznega dokumenta (recimo računa).
Pustimo to,d a v praksi prodajalec lahko to stvar "zgubi" na nekaj načinov. Zakonska osnova mu tega ne dovoljuje brez ustrezne obdavčitve.

9. čl. OZ govori na splošno o ravnanju v pravnem prometu. 435 čl. pa o prodaji.


Ne vidim kako sta tu tako relevantna, da bi se kupec moral pustit jebat samo zaradi njunih določb. 435-ti člen govori o tm,d a prodajalec mora izpolnit svoje obveznosti in to v dveh kratkih stavkih, nič več. To tu tudi ni sporno.

Svizec, se ti zdi ravnanje njegovega fotra res pošteno, ko pa sam grozdek pravi, da foter nekaj špekulira z izgubo pogodbe. Ne glede na to, da so pogodbo izgubili (mi tega ne vemo), uporabljajo stvar, ki je še niso plačali. Če se ne bodo ničesar zmenili in bo prodajalec šel v tožbo, mu bo prisojeno pod tistimi pogoji, kot os navedeni v pogodbi. Garant.


Pa saj teh pogojev mu kupec NE OSPORAVA ! A mu je kupec preprečil priti do tega denarja ? Ga je kako zavedel z napačnimi podatki ? Kupec se strinja, da naj prodajalec izvrši svoje pravice iz pogodbe. Kje je potem osnova za sodni proces ?

Kar se skrivanja in nekorektnosti tiče, kako ocenjuješ prodajalčevo zahtevo, da kupec izpolni še enkrat isti pildek za pogodbo in ŠE ENKRAT PLAČA PRVI OBROK ?
Bi se dalo temu reči poskus prevare ? :\


Nove pogodbe v bistvu NE SMETA PODPISAT, vsaj ne v nespremenjeni obliki na tistem standardnem obrazcu.

Stranki lahko sicer podpišeta novo pogodbo, vendar mora biti v njej navedeno, da ta nova pogodba s sporazumom obeh strank nadomesti staro, lahko tudi dopolnita staro pogodbo z aneksom, če ta to dovoljuje IMHO.

Vsekakor pa mora pogodba ustrezati v trenutku podpisa realnim dejstvom. Ne moreš jo kar tako podpisovati za nazaj in ne sklepati pogodbo za nekaj, za kar imaš še veljavno, podpisano in nepreklicano pogodbo v žepu.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Mr.B ::

V glavnem, naj pisno ?, kaj točno je narobe.
Potem pa naj vre računalnik, ali pa mu ga naj računajo po tržni ceni...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Yossarian ::

Joj, Brane, Brane. Nisi dobro prebral 435 člena.

DRUGA KNJIGA: POSEBNI DEL

I. poglavje: PRODAJNA POGODBA

1. oddelek: SPLOŠNE DOLOČBE

Pojem

435. člen

(1) S prodajno pogodbo se prodajalec zavezuje, da bo stvar, ki jo prodaja, izročil kupcu tako, da bo ta pridobil lastninsko pravico, kupec pa se zavezuje, da bo prodajalcu plačal kupnino.
(2) Prodajalec kakšne pravice se zavezuje, da bo kupcu priskrbel prodano pravico; če izvrševanje te pravice zahteva posest stvari, pa tudi, da mu bo stvar izročil.

Tisti odebeljeni del teksta je enako pomemben. V skladu z našim pravom je denarna terjatev prinosnina, kar poenostavljeno pomeni, da mora v našem primeru biti foter tisti, ki mora poskrbeti za plačilo tejatve.

Glede davkarije pa poznam ta problem, vendar v civilu to ni pomembno. Ne tega mešat. Žal so davčni predpisi res takšni, da moraš it tožit in si nakopat nove stroške, katere tako kot terjatev tudi ne boš dobil vrnjenih.

Pa saj teh pogojev mu kupec NE OSPORAVA!

Glede na grozdekove izjave jaz ne bi bil čisto prepričan, da je tako. Na pamet pa ne upam trdit, dokler ne bi iz pogodbe razbral, kakšno dolžnost ima katera stranka, kakšen je način plačila ipd. Pravzaprav imam občutek, da foter misli, da mu ne bo treba nič plačat, če bo lepo tiho in nič ne bo podpisal in če ne bo plačeval na način, kot je v pogodbi. ZMOTA. Plačat bo moral celoten računalnik po ceni iz pogodbe (če bo tožen, jo bo zagotovo pokazal najkasneje na sodišču). Morda pa bo prevladal razum in se bosta obe pogodbeni stranki le nekako domenili.

Ne vem, no. Da so jo izgubili? Jaz v tem ne vidim problema, saj lahko fotra prosijo, da jim jo skopira. Ne vem, no.

Zdaj pa grem spat, ko sem pogledal 3 del devete sezone Zvezdnih vrat.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Brane2 ::

Glede na grozdekove izjave jaz ne bi bil čisto prepričan, da je tako.


Pa saj nisem. Zanašam se na rečeno. Jasno je,d a je treba prebrat tekst v pogodbi in pogledat OZ in ZvPOT.


BTW, še vedno mi niso odgovoril, kaj si misliš o zahtevi prodajalca- da mora kupec ŠE ENKRAT PLAČATI prvi obrok in še enkrat izpolniti in podpisati tisti standardni obrazec za pogodbo ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

(1) S prodajno pogodbo se prodajalec zavezuje, da bo stvar, ki jo prodaja, izročil kupcu tako, da bo ta pridobil lastninsko pravico, kupec pa se zavezuje, da bo prodajalcu plačal kupnino.


Pa saj to ni sporno. Kupec se je k temu zavezal že s podpisom pogodbe, kejr je naveden način plačila in tudi v skaldu z njim tudi plačal prvi obrok s kartico.
Kaj je še potrebno ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

perci ::

Brane se je v tejle temi tako potrudil (ne vem kako se ti da, ampak respect), da bi bilo škoda neupoštevati njegovih dobrih nasvetov. Resno. Napisal je praktično vse, kar moraš narediti in se od tebe v obligacijskih odnosih pričakuje.

Yossarian ::

Brane, ne morem ti kaj dosti reč o zahtevi prodajalca, da naj grozdekov foter podpiše pogodbo in da mora ponovno plačat prvi obrok. Na prvi pogled se mi zdi nenavadno in tudi nerazumno (nikoli do sedaj nisem trdil, da jo mora podpisat), vendar še vedno ne vemo razlogov za takšno stanje.

Kaj je še potrebno ?
Potrebno je blago do konca plačat, ne samo prvi obrok ali dva.

Mislim, da sem vse povedal in obrazložil in ponavljam samo to, s čimer si se tudi ti strinjal: na koncu bo treba plačat računalnik v celoti. Kot sem že rekel, je to prinosnina in na kupcu je, da poskrbi, da bo blago plačano, ker je to njegova zaveza. Seveda pa ni dolžan plačati več oz. na manj ugoden način, kot je to že sklenjeno v prvi pogodbi.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Brane2 ::

Potrebno je blago do konca plačat, ne samo prvi obrok ali dva.


Ampak kako to lahko storiš izven tega, kar je definirano v pogodbi brez strinjanja nasprotne strani ? JI porineš kovance po grlu ?


Poleg tega ta tvoja definicija da stvar mora biti plačana ne glede na to da prodajalec ne miga in da je to odgovornost kupca ima kar ene par lukenj.

Očitno je, da je to v členu 435 mišljeno ne dobesedno ampak v okvirih definicij OZ in pogodbe same, sicer bi prihajalo lahko do jako čudnih zapletov.
On the journey of life, I chose the psycho path.

ThinMan ::

Zakaj pa ne razmiljas o vrnitvi racunalnika ?

lp,
----
"We may not be able to control the wind, but we can always adjust our sails"

Brane2 ::

MOgoče zato, ker to ne bo nujno rešilo problema ?
On the journey of life, I chose the psycho path.
1
2
3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

pogodba o najemu in novi lastnik

Oddelek: Loža
373078 (1792) St235
»

Močna pritožba na trgovino Rolan - pazite se ga. (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
27359596 (32939) slitkx
»

Pravila igre-stanovanjski problem? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5913100 (10874) Aston_11
»

nov lastnik, star najemnik, ni pogodbe (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5310743 (9266) St235

Več podobnih tem