» »

Temperatura napajalnika

Temperatura napajalnika

trek@s ::

Zanima me, če obstaja kakšna varianta software-sko izmerit temperaturo napajalnika (LC 420W, LC6420G, 140mm FAN)

Pa še nekaj: se da dati ventilator na manjšo voltažo in kako, ter če je to lahko škodljivo?

rk7254 ::

Softwarsko se direktno ne da izmerit temperature napajalniku, saj nima nobenih dodatnih prikljuckov... Senzor je interni, vsaj pri boljsih nap. oziroma tistih, ki imajo temperaturno reguliran ventilator... Recimo pri mojem Zeus-u je ventilator reguliran v odvisnosti od oddane moči (posledično tudi od temperature).

Lahko pa temperaturo izmeriš s kakšnim merilnikom (bos moral odpirat in gre garancija) ali pa si kupis nekaj taksnega (zadeva je odlicna) LINK ter dokupis se sensor hub (posiljajo v SLO) in meris temperaturo izpihanega zraka digitalno (tako je delal jonnyguru.com pri testu napajalnikov), seveda je temperatura odvisna od samega napajalnika (kvalitete), obremenitve in prav tako tudi do kaksne temperature napajalnik zdrzi. V primeru da polno izkoriscas napajalnik ti močno odsvetujem zniževanje napetosti ventilatorju, ker ti bo napajalnik crknil (se pregrel), imas zato drugo resitev. Preveri kaksne karakteristike ima ventilator v napajalniku in kupi vsaj enako mocnega (pretok in pritisk zraka, ce je vent temp reguliran pa poskrbi, da bo imel razpon napetosti recimo od 4V do 13V) in tisjega (naceloma kar je pod 21 dB ne cujes).

Kako preveris pri kaksni moci deluje napajalnik (meritve opravljaj takrat, ko je sistem polno obremenjen, CPU in GPU)?

Najbolj enostaven nacin za priblizno moc je tale (uporabljaj digitalni merilnik, v primeru da ne znas ti naj izmeri kaksen kolega, ki to zna):
- izmeri napetost vticnice in nato izmeri se tok, ki ga vlece napajalnik iz vticnice
- da dobis moc moras zmnoziti tok in napetost P(W)=U(V)xI(A), ker pa imajo napajalniki okoli 80% izkoristek (preveri za svojega) pa moras dobljeno moc pomnoziti se z 0,8 da dobis priblizno porabo racunala.

Povdarjam: ce se nikoli nisi posegal v elektroniko ti naj te zadeve zgoraj naredi nekdo, ki se v elekroniko razume, ker ne odgovarjam za bilokaksne posledice...
Lep Pozdrav...

trek@s ::

Hvala za izčrpen odgovor. Glede posegov se pa ne bat, ker sem štromer.:D

Drugače se mi pa zdi, da je vent reguliran, ker sem ga enkrat ob zagonu namerno blokiral :| in potem ko sem ga po nekaj časa spustil, je en čas delal z večjimi obrati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13733226 (26775) oemdzi
»

Pripomočki za stišanje računalnika - kje kupiti?

Oddelek: Kaj kupiti
61197 (1197) trek@s
»

napajalnik Chieftec - ko je ugasnjen, ima 35 stopinj - je to normalno?

Oddelek: Strojna oprema
171206 (795) TribesMan
»

Kako do čimboljšega delovanja

Oddelek: Navijanje
331974 (1482) Tugo
»

Koliko stopinj nad sobno temperaturo imate v ohisju?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
102040 (1827) Donheled

Več podobnih tem