» »

MSI vrača Turbo

MSI vrača Turbo

Daily Tech - Verjetno se večina izmed vas spominja gumba "Turbo" na starih x86 računalnikih. Omenjen Turbo se je tekom razvoja računalnikov opustil, vendar je MSI na letošnjem Computexu predstavil prenosnik GX600, na katerem poleg gumba za vklop računalnika najdemo tudi omenjeni Turbo. S pritiskom na gumb se poveča FSB procesorja in dvigne frekvenco procesorja za dvajset odstotkov, vendar pod pogojem, da je prenosnik priključen v električno omrežje. Srce prenosnika predstavlja Intelov Core 2 Duo procesor, za prikaz slike na zaslonu pa skrbi grafična kartica GeForce 8600M GT s 512 MB pomnilnika.

Več o tem na Daily Tech-u.

47 komentarjev

Tic ::

Cez par let bodo pa trije gumbki. Turbo, Ultra Turbo, Super Ultra Turbo.
persona civitas ;>

Binji ::

in to se ob priklopu na elektriko ne zgodi avtomatsko ker....?
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

sirotka ::

je tako bol fensi:D

kulSMS ::

ker mogoče ne potrebuje vsak tega in ima raje tišji računalnik (ugibam).

Daliborg ::

hehe se pomnim, da sem vedno ko sem do kolegov prihajal vedno moral stiskati turbo oz. sem jim kar jumper gor nataknil :P .
Bo pa efektivno ce bo dodal vsaj pol urce dlje delovanja na prenosnikih. Inovantno se mi pa zdi da ni ravno odkar je declock uporaben.

Lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

neoto ::

Nekaj podobnega imam tudi sam na 2.5 let starem prenosniku... RMClock (program) - Performance on demand vs. Power Saving...
Je pa res, da ga ne overclocka. Bo pa Santa Rosa to avtomatsko delala.

edge540 ::

Jaz mam pa softverski gumbek. High performance, power saver pa balanced. Za vse lahko nastavlaš vse, med drugim tudi max hitrost procesorja. Je pa res da je 3x bolj fensi, če maš za to gumbek, ki ga lahko fizično stisneš:P

simnov ::

ha ha kje so časi ko je wi95 poletel če sem pritisnil turbo

Matevžk ::

Pravzaprav tale novica skorajda manj spada na Slo-tech kot tista o dnevu brisače.
Ker je tole čist marketniška odločitev, ki s tehnologijo samo nima nič zveze! :D

(Kritika proti novici ni bila mišljena resno. Proti izdelku (v času SpeedStep in podobnih tehnologij) ... proti izdelku pa ja.)
lp, Matevžk

DaMastermind ::

Se strinjam z Matevžk-om, s tem da pri meni kritika leti tudi na novico. Marketinška odločitev, pač. Sam imam na Asusu tudi tipko, ki mi dvigne takt z 800 MHz na 2 GHz. In to samo na štromu. Pa temu noben ne reče revolucija. Res pa je, da se tisti Asusov "Power4gear " ne sliši tako dobro kot nostalgični "Turbo".

D3m ::

Namesto turbo bi moral dat "pwned" gumbek:d
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

Matevžk ::

Sem še malo premislil v stilu "mogoče pa ljudje za določene stvari hočejo 'trde' gumbe, ker so jim bolj domači". No, tudi na ta način misel ne pride skozi. Ker današnji prenosniki tako ali tako SAMI določajo frekvenco dela, tako da je poraba čim manjša in se s tem čim manj greje, hkrati pa pri večjih obremenitvah sami vključijo 'turbo'. Večina seveda tudi omogoča, da ga ročno držiš na nekem nivoju (če hočeš nizko porabo, tudi če kaj malo počasneje dela, ali pa če hočeš, da je odzivnost takojšnja, ne glede na porabo).

Tako da bi se tale izdelek lahko primerjal z ročico za "zaug" pri avtomobilih. Zakaj je avtomobili že desetletja nimajo? Ker ni potrebna, ker stroji to znajo nadzirati bolj učinkovito od človeka in ni potrebe, da bi človek v zvezi s tem kaj prilagajal.
lp, Matevžk

'FireSTORM' ::

ker ni več frgazarjev...
Turbo tipka...kewl :D
bo prenosnik zgledal bol 1337, pwnz0r pa to :D
Those penguins.... They sure aint normal....

Matevžk ::

Predvsem ker mamo lambda sonde. Kar se spoznam na ono tehnologijo. Preveč ne.
Sicer pa, če bi oni poslušali Skoorica, bi bla to res revolucija. Tko pa ni! >:D
lp, Matevžk

Liker ::

A pa je kdo dejansko prebral novico, ali slucajno vsi kar nekaj na pamet?

Turbo knof bo izvedel OVERCLOCK procesorja.
Kar pomeni da ce je notri T7700 (ali obljubljani T7800 - 2,6G) pri 2,4GHz, potem bo s pritiskom na Turbo zacel delovati pri 2,88GHz. (T7800 bo sel cez 3G ce ga bodo vgrajevali).
Drugace sem pa malo gledal specifikacije za tale GX-600 pa ima ZELO podobne MBP-ju. Da jih ne proizvajajo v isti tovarni slucajno? >:D

zcetrt ::

Jaz bi imel pa ročko. kot na avionu. Gumb pa za afterburner.
4.

Azrael ::

Razlika je, da sedaj tipka Turbo naredi OC, malo bolj očiten kot Turno nastavitve pri nekaterih natičnih ploščah.

Originalni Turbo knof na Turbo XT in potem vse do prvih Pentiumov, je v resnici le downclockal sistem in bi moral imeti ime nekaj na upočasnjevalnik. Za Tetris in mogoče še kakšno igro je bilo cool, za kaj drugega pa mislim, da ne.
Nekoč je bil Slo-tech.

Pithlit ::

Liker, ne bit bogokleten!!!!11ONE

Ko Apple predstavi MBP je to "inovacija"... ko nekateri pravimo, da je škatla precenjena in da bodo kmalu na tržišču prenosniki (predvsem cenejši) s podobni specifikacijami smo butli... in mac fanboyi pravijo da še mesece ne bo podobnih.

In potem, dan ali dva zatem, MSI predstavi točno ta dotični (s podobnimi specifikacijami) prenosnik se mu 90% folka smeji.

Aja... ni Mac... ni THE firma... je kar neki... ni vredno počenega groša... ni lep... je "generičen"... itd... itd

Nekateri imajo preveč žuljev.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

DaMastermind ::

Sori Liker, zgleda da me je res zj**alo to, da nisem prebral angleške novice, iz slovenske pa sem razbral tisto, kar sem napisal zgoraj.

Še vedno pa se mi to ne zdi kaj ekstra... Mogoče zato, ker mi je že tako vroče v kolenčka, ko moj proc dlje dela na 100%.

Pyr0Beast ::

Aha! In potem bo turbo delal samo toliko časa, kolikor boš gumb držal?

opeter ::

Hmm... na 486-ki (DX/2 66) nisem dobil nobega vidnega rezultata (razlike) ne glede na to, če sem pritisnil na turbo ali ne. Morda pa je bilo slabo priklopljeno na matično? :\

V primeru 486 DX5/133 MHz, pa če si izklopil Turbo, pa je hitrost padla na polovico (pisalo je H1)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Matevžk ::

Lahko da je bil gumb slabo priključen, lahko pa da tega tisti sistem ni več podpiral, je bilo pa vse skupaj vgrajeno v (zastarelo) ohišje, ki je tak gumb še imelo.
Jaz se spomnim še 286-ke, ki je, če se ne motim, delala na 40 MHz, ko si izključil turbo, pa samo še na 20 :) ...
lp, Matevžk

driver_x ::

286-ka na 40 Mhz bi bila pa huda zverina.

edge540 ::

Ah kje so časi 386-ke. Turbota nisem uporabljal. Če sem ga se mi je rač pregrel v 5 min. Če ga nisem pa se je sesul šele po 15 min.

driver_x ::

Moja 286-ka je v Turbo načinu delovala na 16Mhz, sicer na 8. Na 16 ni bila pretirano stabilna.

'FireSTORM' ::

Aja... ni Mac... ni THE firma... je kar neki... ni vredno počenega groša... ni lep... je "generičen"... itd... itd

Mam MSIja in je zakon :)
samo nima turbo tipke :(
Those penguins.... They sure aint normal....

Matevžk ::

@Sammy, potem se pa motim. Morda je bilo pa tudi pri meni 8 in 16 :). In delala je stabilno tudi na 16, samo za Tetris je blo bolš 8 :) ...
lp, Matevžk

driver_x ::

Matevžk: se spomnim Tetrisa, ja. Ob zagonu tetrisa si moral imeti turbo vklopljen, med igranjem pa izklopljen. Glede taktov: naslednji računalnik je bila 486-ka na 33MHz. Pozneje so prišle hitrejše z oznako DX2, ki so imele polovično frekvenco na FSB-ju.

Matevžk ::

486 120MHz sem tudi imel, ja :) Za tisto se pa ne spomnim, če ji je še delal Turbo. Takrat smo že poganjali Windowse 3.1 in potem 95, tako da smo Turbo stalno rabili ;) ...
lp, Matevžk

Pyr0Beast ::

Ahh, kje so dvoprocesorske 386 XD
Hehe, ma doma cel set teh 486k, 1 od IBM, 1 od intla, pa ene 3 od AMD-ja xD

Icematxyz ::

TURBO je vedno bil in vedno bo psiholški trik.

Podobno ima asus recimo sistem NOS kateri "drastično" poveča zmogljivost. Vsaj tako piše. >:D

Sam pa potem ko drastično povišaš zmogljivost opaziš kakšen joke je to. :D

driver_x ::

ja, računalniki (XT, 286, ...) so bili v tistih časih tako zverinsko hitri, da so rabili tako tipko, s katero si lahko zmanjšal hitrost.

desperados ::

nostalgija me daje

D3m ::

Ali pa MSIjev D.O.T (dynamic overcloacking technology) kateri se nahajajo na platah in grafah.:D:D
|HP EliteBook|R5 6650U|

CaqKa ::

lol overcloAcking :>

zee ::

a s poudarkom na kloaki al kaj? >:D

pun intended of course.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

XS!D3 ::

Ma sej lohk že original kao navijejo pa pol dajo kšn ala Speedstepp vrjanto pomožnosti s hardwerskim controlerjem na plati da ne rabš posebi softwarea na OS-u in lepo sam glede na obremenitev določa frekvenco in k rabš maš hitrost, tud višjo kokr original če je treba, k ga pa ne mučš pa lepo špara z elektriko. In kle ne rabš nobenga Turbo gumbka, je pa mogoče fancy zadeva, ki spominja na stare čase.

Matev ::

turbo tipka je bila zato da se je ob nje izklopu dalo igarti igre pisane za počasnejše sisteme
to so nato programerji itak že sami odpravili

tetris se je vrtel enako hitro na vseh mašinah - novejše verzije seveda

overlord_tm ::

TURBO je vedno bil in vedno bo psiholški trik.


Na moji 486ki ziher ne ;)

Ena igra z vesolci je bila nemogoča za igrat če je bil turbo vklopljen. Drugače sem pa skos turbo @ 100MHz fural :)

TESKAn ::

TURBO je bil zato, ker se sliši dosti bolje, kot 'slow down'. Mislim, kaj bi raje kupil - računalnik, ki ima TURBO tipko za hitrejše delovanje, ali računalnik, ki ima 'slow down' tipko, za počasnejše delovanje? Enako, kot danes mulci padajo na ultra turbo GTX grafično kartico, ki jo more oči nujno kupit, ker je cela 2% hitrejša od ultra turbo verzije, ampak ima GTZX na koncu:P.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Pyr0Beast ::

heh, baje da se je dalo ene 486 s turbotom celo navijat :D

Matev ::

turbo sploh ni bil turbo
ampak je zgolj upočasnil sistem če si pritisnil ta gumb
oziroma sistem je vrnil v normalno delovanje če je bil prej vključen

nekateri so celo mislili da če prižgeš da komp dela na meji zmogljivosti
in so imeli "uposnjevalnik" vključen ves čas

ter so ga izključili samo za kak trenutek ko se jim je mudilo

BigWhale ::

Turbo tipka se je pojavila v AT sistemih, ki je procesor 'vrgla' v 'XT mode', ga upocasnila na 8MHz.

To pa zato, ker nekateri programi, pisani za XTje niso delovali na ATjih zaradi hitrosti. :)

PROTOTIP ::

Zanimivo, turboti na starih kompih sploh niso imel veze, v osnovi so bili vesčas vklopljeni, zdej ko so novejši procesorji in grafikulje, pa tega gumba ni. Jest bi mel kr prestano ročico prva brzina=1Ghz, 2=2Ghz ... vse tja do sedme brzine, seveda... :D

driver_x ::

Jaz imam pa raje kaj v stilu SpeedStep-a, sploh na svojem strežniku, ki večino časa ne dela nič.

gumby ::

>>heh, baje da se je dalo ene 486 s turbotom celo navijat :D

eh, na amigi sem imel 68882 koprocesor navit iz 33 na 42MHz.
sicer pa je mogoce overclockat vse, kar ima clock, ziv primer za to je recimo tole
my brain hurts

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gumby ()

Pyr0Beast ::

hehe, gumby, čist praw maš. Sicer je včasih treba poseč po hitrejšem kvarcu, ampak stvar pa dela :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Applovi prenosniki se pregrevajo, problem rešuje programski popravek (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
6713857 (10311) Invictus
»

Težava niprave frekvence procesorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
1028976 (7726) Miha20
»

MSI vrača Turbo

Oddelek: Novice / Grafične kartice
474691 (2629) Pyr0Beast
»

Tehnologija za izdelavo spletne strani

Oddelek: Izdelava spletišč
61497 (1365) Tody
»

Prenosni procesor v PC

Oddelek: Novice / Procesorji
101981 (1981) AtaStrumf

Več podobnih tem